'Ik moet trainen, anders word ik gek' t SPORT Vrouwen Ter Leede stuiten op Fulham it FC Rijnland strijdt met HWD en GLZ Kat lacht Broer uit 'Niet zelf draaien, maar goed aankleden'^ Blessuretijd Ter Leede 5 een 'de harde kern' dagje uit naar.. van Feyenoord Ook met één hand is Akse nauwelijks te passeren donderdag 5 JUNI 2003 Scholte hoopt op stunt in Europa Cup door Peter van der Hulst sassenheim - Ter Leede stuit in de Europa Cup voor vrouwen op het Engelse Fulham. De club van de puisant rijke voorzitter Mohamed Al Fayed en de Voor- houtse keeper Edwin van der Sar vormt samen met K3 Klaks- vik (Faroer Eilanden), FC Codru Anenii Noi (Moldavië) en de Ne derlands kampioen een poule. Fulham werd in Engeland niet alleen ongeslagen kampioen, maar won ook de League Cup en voor tienduizend toeschou wers en twee miljoen televisie kijkers de FA Cup. Toch acht Ter Leede-trainer Alex Scholte zijn team niet bij voorbaat kansloos. „In de competitie hadden we ook mét veel ploegen te maken die snel de lange bal zoeken. Bovendien hebben wij het thuisvoordeel." Evenals twee jaar geleden, toen de Europa Cup voor landskam pioenen bij de vrouwen voor het eerst werd gehouden, treedt Ter Leede op als gastheer. De eerste ronde wordt van 21 tot en met 25 augustus afgewerkt op sport park De Roodemolen. Alleen de poulewinnaars plaatsen zich voor de kwartfinales. Twee jaar geleden slaagde Ter Leede daar niet in. SFK VLx Zilina uit Slowa kije (1-0) en FC Kavala uit Grie kenland (4-0) werden verslagen nadat in de openingswedstrijd al van de latere groepswinnaar FC Ryazan uit Rusland (4-0) was verloren. Dit keer lijkt de tweede plaats opnieuw het hoogst haalbare voor het team van Scholte. Kf Klaskvik en FC Codru Anenii Noi mogen geen probleem zijn voor Ter Leede. Fulham is in normale doen te sterk voor de Sassenheimse ploeg. Het vrouwenelftal van de Londense club kwam de afgelopen jaren als een komeet naar boven. Drie jaar geleden werd het team pro fessioneel en promoveerde het twee keer. In het debuutjaar op het hoogste nationale niveau, de National Premier League, toon de Fulham zich ook de sterkste. Alleen tegen Charlton Athletic werd dit seizoen twee keer gelijk gespeeld. Met 63 doelpunten voor en slechts 13 tegen sloot Fulham de competitie ongesla gen af. Arsenal, de vorige lands kampioen werd verslagen in de League Cup en een maand gele den bleek Charlton toch ver- slaanbaar (3-0) in de FA Cup. De ploeg van teammanager Ma- rieanne Spacey gaat volgend jaar semi-professioneel verder. Fulham doet een stap terug om dat de plannen van de Engelse voetbalbond om een professio nele competitie op te zetten nog niet gerealiseerd zijn. Maar voor de kansen van Ter Leede veran dert dat weinig. De selectie van Fulham, met onder anderen speelster van het jaar Rachel McArthur, blijft nagenoeg in tact. Scholte blijft desondanks posi tief gestemd. Ook hij kan be schikken over een bijna onge wijzigde selectie. „En als je niet vol optimisme aan het toernooi begint, kun je beter niet deelne men. Ik denk dat er een stuntje inzit. Laat ons maar lekker dro men. Als we tweede in de poule worden hebben we het keurig gedaan, maar misschien sluiten we wel als eerste af, al ben ik realist genoeg om Fulham als fa voriet te zien. Zij hebben denk ik 75 procent kans om van ons te winnen en wij 25 procent kans om van hen te winnen." Scholte is tevreden over de loting. Zijn ploeg loopt de landskampioe nen van Zweden en Noorwegen mis. „Het is veel moeilijker voor ons om daar tegen te spelen." Bovendien zijn er veel lastigere poules. Zo werden de kampioe nen van Spanje, Duitsland en Portugal tijdens de loting in het UEFA-kantoor in Nyon aan el kaar gekoppeld. Scholte hoopt dat Ter Leede de Londense ploeg pas in de laatste poulewedstrijd treft. Twee jaar geleden was FC Ryazan meteen al in het eerste duel de oppo nent. „Verlies je, dan houd je de rest van de week alleen maar er gernis over." Lange-afstandszwemmer Mark Drenth wil naar WK door Charlotte de Meyere usse - Toen Mark Drenth vorig jaar drie weken niet kon trainen vanwege een blessure, lag hij el ke nacht klaarwakker naar het plafond te staren. „Ik moet trai nen, anders word ik gek", vertelt de 20-jarige lange-afstandzwem- mer u'rt Lisse. „Mijn lichaam is ge wend om dagelijks te presteren." In Nederland hoort de zwemmer van LZ1886 bij de top, maar de lat moet hoger. Deze maand wil Drenth zich plaatsen voor het WK in Barcelona. Op de Open Duitse Kampioen schappen gaat hij proberen de limiet te zwemmen: 25 kilome ter binnen 5 uur en 20 minuten. „Vorig jaar zat ik er nog 7 minu ten boven, maar dit seizoen ben ik erg gegroeid. Bovendien zat vorig jaar alles tegen: Het stort regende en ik zwom veel tegen de golven in." De wedstrijd bij Frankfurt is in een klein meertje, een afgraving van een snelweg. „Ik zwem daar 25 rondjes van één kilometer. Een rondje is na tuurlijk niet precies één kilome ter. Stel dat het tien meter min der is, dat scheelt toch een paar seconden per ronde. Mark Drenth bereidt zich voor in Syrië, waar hij volgende week samen met zijn ploeggenoot van LZ 1886 Ian van der Hulst een zes uur durende estafette zwemt. Ondanks dat Drenth in dé badplaats van Syrië verblijft, Lataquaia, zit vakantie vieren er niet in. Het is voorbereiden, de estafette zwemmen op 10 juni, en dan doortrainen, want een week later zijn de Duitse kampi oenschappen. Tijdens het zwemmen denkt Drenth niet aan zijn tijd. „Ik schakel volgens mij een knop om. Ik ben alleen maar bezig met de wedstrijd. Ik reken me suf hoeveel meter ik heb gehad en hoe ver ik nog moet. Het is gewoon 'dom doorzwemmen'." Naast Drenth vaart constant een boot mee met zijn begeleider. Om het kwartier krijgt hij wat te drinken en soms een stukje ba naan. Hij kan dan even op z'n rug zwemmen en zo wordt hij dan gevoerd. Even een andere slag en een ander tempo vindt de Lissenaar een verademing. Dat hij ten opzichte van vorig jaar progressie heeft gemaakt, is volgens Drenth onder andere te danken aan zijn trainingen met veelvoudig wereldkampioene Edith van Dijk. Twee keer in de week trainen zij samen. „Ik zie haar wel een beetje als mijn voorbeeld. Wanneer we er alle bei echt helemaal doorheen zit ten, zegt zij altijd: 'Kom, we gaan door'. Op die mentaliteit ben ik best jaloers, ik merk wel dat ik veel van haar oppik." Drenth geeft toe dat hij ver slaafd is aan het trainen. „De trainingen bij LZ zijn zo gezellig. Mijn motto is 'alles wat je doet, moet je leuk vinden'." Elke och tend figt hij vijf kwartier in het water, 's Zomers traint hij veel in het 50-meterbuitenbad in Hillegom. Tweemaal in de week loopt hij hard met de 'oude- mannenclub' door de duinen, maar dat schiet er nog wel eens bij in. Elke avond voor negen uur naar bed, hij weet dat weinig mensen van zijn leeftijd dat doen. Maar erg is het niet. „Het is een kwes tie van keuzes maken. Ik ga wel eens een avondje naar de kroeg als ik niet zo'n belangrijke wed strijd heb. Maar eigenlijk draait heel mijn leven om het zwem men." De open-waterwedstrij den in de zomer ziet de Lisse naar als dagjes uit. „We gaan met een hele groep, dezelfde leiden - FC Rijnland moet ko mend pinksterweekeinde twee keer aantreden tegen twee vol strekt onbekende Rotterdamse clubs. In een pouletje van drie met HWD en GLZ strijdt de Leidse club om een extra vrij gekomen plek in de derde klas se. Oorspronkelijk kwam ook Texas/DHB nog in aanmerking voor promotie, maar die Haag se club is door de KNVB uit de toegevoegde nacompetitie ge haald omdat er zich bij eerdere wedstrijden ongeregeldheden hadden voorgedaan. GLZ won gisteravond de ope ning met 3-0 van HWD. Door dit resultaat speelt FC Rijnland aanstaande zaterdag om 18.00 uur op het terrein van VIOS in Den Haag eerst tegen HWD. Op tweede pinksterdag treedt het elftal van trainer Kees van Tongeren aan tegen GLZ op het veld van Olympia in Gouda om 14.00 uur. FC Rijnland heeft van de drie deelnemers de minste rustda gen tussen de twee duels. Het eerste elftal kampt met een aantal schorsingen, twee ern stige blessures en daarbij zijn enkele spelers al op vakantie. „We hebben geprobeerd de eerste wedstrijd naar de vrij dagavond te verplaatsen zodat we een dag extra rust hebben. We kregen van de bond te ho ren: 'het is een herkansing, je ziet maar'. Wat de ploeg be treft, kan ik elf man opstellen, maar naast me op de bank wordt het niet druk." mensen met wie ik elke ochtend train en die ook alle wedstrijden zwemmen. Daarom heb ik niet het gevoel dat ik iets mis. Ik be leef alles met mijn vrienden. Het is super-gezellig, lekker in het zonnetje en zeker omdat ik veel win, blijft ik plezier houden." Niet alleen bijna al zijn tijd, ook bijna al zijn geld gaat op aan het zwemmen. Het tripje naar Syrië moet hij grotendeels zelf bekos tigen, zoals het vliegticket. De kosten die Drenth en Van der Hulst daar maken, worden wel vergoed. De meeste wedstrijden die Mark Drenth in het buiten land zwemt, komen op de eigen portomonnee aan. „Gelukkig heb ik een goede sponsor: m'n ouders", zegt hij met een lach. „Nee hoor, ik moet zelf ook meebetalen. Daarom werk ik als taxichauffeur en maak ik electri- sche dekens. Dat laatste klinkt heel saai, maar ik doe het al drie jaar met een groep vrienden." Via het Topsportbureau van de Erasmus Universiteit krijgt Mark Drenth 700 euro per jaar. De Rotterdamse universiteit wil graag aantrekkelijk zijn voor topsporters, daarom wordt er niet moeilijk gedaan als hij een keer te laat komt of aanwezig is. Als de Lissenaar terugkomt uit Syrië dan moet hij 'snel' even twee tentamens maken. De drie die hij mist kan hij in de zomer inhalen. Volgend seizoen wil Drenth meedoen aan Wereldbekerwed strijden. Hij zal dan ook wed strijden van veertig kilometer zwemmen, iets wat hij nu nog niet doet, in Nederland zijn de wedstrijden maximaal 25 kilo meter lang. Twee, vijf, tien of veertig kilometer, daar zit weinig verschil in, denkt Drenth. „Als je een lange adem hebt en een goede basisconditie, dan zwem je wel door. Nog een paar rond jes erbij, zo zie ik het." De voorkeur voor lange afstan den heeft hij op zijn jongere zusje overgedragen. Anne-Pauli- ne (15) traint ook elke ochtend. „Ze is misschien wel nog fana tieker dan ik. Wat ik doe, wil zij ook kunnen èn net iets beter. Ze heeft alleen haar lichaam niet mee, daardoor moet ze altijd opboksen tegen meiden die lan ger zijn. Dat is de enige reden waarom ze geen topper is." Met zijn 1 meter 80 is Drenth bijna de kleinste in de zwemwereld. „Gelukkig speelt lengte bij lange afstanden niet zo'n grote rol. Maar voor de sprint zijn grote handen en voeten wel degelijk een voordeel. Je schept dan meer water en kan zo meer snelheid maken." Drenth is van mening dat hij geen professional kan worden. „Ik heb het niet in me. Ik zie het als een soort vergevorderde hobby." Die niet altijd even leuk is. „Bij de finish voel ik me dood. De ronden gaan nog wel, maar op het eind haal ik het restje dat ik nog over heb, er ook uit. Ik laat me dan het water uit trekken en strompel naar de douche. Ik heb een keer ander half uur in de douche gezeten. Maar ik heb ook wel eens dat ik na wedstrijden nog uit eten ga en de kroeg induik Het is een cliché, maar winnaars zijn min der moe." SPORT EN SPEL BRIDGE Het team Van Lanchot met on der anderen Peter Zwart (Oegstgeest), Onno Eskes (Lei den) en Gerard Sprinkhuizen (Leiderdorp) neemt van 14 tot 28 juni in het Franse Menton deel aan het eerste Open Euro pese Bridge Kampioenschap. Mede door de deelname van een aantal sterke paren van buiten Europa wordt dit het sterkst bezette bridge-evene- ment dat ooit in Europa is geor ganiseerd. Het belangrijkste on derdeel daarbij is het open vier- tallentoemooi. Nederland komt hierin uit met zeven teams. DAMMEN In de voorronden van het per soonlijke kampioenschap, van de regionale dambond DMH, hebben Eric Hogewoning en Louis de Frankrijker in poule A zich al geplaatst voor eindron den. Daar kan zich nog bijvoe gen Rijnsburger Arjen de Mooij of Alphenaar André Venema, zij moeten nog een partij spelen. In poule B hebben Richard Kr omhout en Arjan Hogewoning zich geplaatst en daar kan zich nog bijvoegen LDG'er Evert Bronstring of Nico van der End, ook zij moeten nog een partij spelen. Samen met twee afval lers uit de voorronden van het NK, spelen acht dammers in september om het persoonlijke kampioenschap. POOLBILJART Leidenaar Mi-Len Pan (F&M The Cue Company) is derde ge worden in de landelijke 8-ball Grand Prix. In de drie GP's ein digde Pan als vierde, derde en nogmaals als derde, waardoor hij 460 GP-punten bijeen speel de. In het totale klassement (9- ball, 8-ball en Straightpool) staat Pan voorlopig op een vijf de plaats. Eindstand 8-ball aan kop: Ï.Moham med Hakim 540 2.Nick v/d Berg 530 3.Mi-Len Pan 460 4.Richard Vemim- men 390 5.Niels Fijen 350. SCHAKEN Lisa Hortensius (Leiderdorp) heeft afgelopen weekeinde het Nederlands meisjes kampioen schap schaken (tot 12 jaar) ge wonnen. Zij veroverde in Rijs wijk, in een sterk getalenteerd deelnemersveld, met 7.5 pun ten uit negen ronden de NK-ti- tel. Bij de jongens eindigden Harry van Vliet (Sassenheim) en Daan Postma (Leiden) met 5 punten op een gedeelde 16de positie. SNOOKER Lea Lindhout (Jumbo) is er niet in geslaagd door te dringen tot de laatste acht op het EK Snooker te Bad Wildingen (D). In haar voorrondepoule won de Noordwijkse van de Ierse Cathy Dunne met 3-2 en versloeg ze de sterke Belgische Candide Bi- non eveneens met 3-2. Door twee onverwachte nederlagen - van een Poolse deelneemster verloor ze met 3-0 en van een zwakkere Letse werd met 3-1 verloren - werd Lindhout uit eindelijk derde. Alleen de num mers één en twee van de poule gingen door naar de volgende ronde. Jan Bey BALLETJE MET (Blj)ZAKEN IN DE SPORT Wie: Bennie van Fruchten uit Leiden, 21 jaar, mid-mid of spits, voetbalde bij Roo- denburg en Lugdunum en speelt sinds vijf seizoenen bij Quick Boys. Wat: Vorig jaar scheurde de Leidenaar de kruisband van zijn rechterknie af in een oefenwedstrijd tegen Fey- enoord. Hij kreeg van de fy siotherapeut het advies om door te blijven trainen, maar dacht na een paar maanden: dit werkt niet. Bij een onderzoek bij de KNVB in Zeist bleek dat zijn me niscus was ingescheurd, in het ziekenhuis kreeg hij ver volgens te horen dat daar naast zijn kruisband door midden was. Op 11 februari werd Bennie van Fruchten geopereerd in het Diaco- nessenhuis in Leiden, waar zijn knieschijfpees werd 'omgeslagen' en werd vast gezet met twee schroeven. De pees dient als kruisband. Hoe gaat het? „Het gaat hartstikke goed, ik kan steeds meer. Drie avonden in de week zit ik bij de fysio therapeut van Quick Boys in het krachthonk en vorige week heb ik voor het eerst hardgelopen, op de band. Alles in de knie werkt weer perfect, maar het voelt alle maal nog wel slapjes aan. Ik heb helemaal opnieuw moeten leren lopen en heb vooral veel kracht verloren in mijn bovenbeen. Ik hoop dat ik in augustus of sep tember weer op het veld Sta, en dat ik in november weer wedstrijden kan spelen. Ze hebben in het ziekenhuis gezegd dat het een maand of negen zou duren." Het moeilijkste moment? „Dat Quick Boys kampioen werd. Ik was er wel bij, maar ik had er graag mijn steentje aan bij gedragen." Voetballen? „Het belang rijkste is dat ik weer gezond moet worden. Ik denk dat ik dan voorlopig in het tweede zal spelen, maar ik zal wel meetrainen met het eerste. En dan stukje bij beetje in het eerste elftal zien te ko- Keurmeester Wim van Duivenbode (rechts) reikt de oorkonde u aan Rob Röling. Foto: Hielco Kuipers De beste bal die in een kantine werd geserveerd en verorberd. Namens de sportredactie han- digde Wim van Duivenbode een oorkonde uit aan Rob Rö ling van Docos, verantwoorde lijk voor de smakelijke snack. „Ze komen gewoon van de groothandel. Niet zelf draaien, maar wel goed aankleden", is zijn devies. „Net als vroeger; beetje croma, niet te veel ket chup en een half glaasje port", aldus de winnaar. Voor de ru briek Balletje Met werd het af gelopen halfjaar wekelijks een gehaktbal gekeurd in een club huis of kantine. Uit de cijfers blijkt dat alleen UVS een on voldoende heeft gekregen. Die club krijgt komend seizoen eei herkeuring. Eindklassement Docos 8,0 Swift DOS (biljart) 7.5 RCL De Sleutels 7.5 w Oegstgeest LFC 7,5 leidsche Boys Lugdunum 7,0 UVS Roomburg (ten.) 7,0 m IS1 led ÉJren insi rda ifer Geplaatst voor de finale van de districtsbeker! Ter Leede 5 maakte er afgelopen zondag een leuk uitstapje van. Vrou wen en vriendinnen mee, de kinderen, sommige ouders. Op naar het terrein van DSO in Zoetermeer. Als we het van tevoren had den geweten, waren we nooit gegaan", vertelt een van de spelers van Ter Leede. De Sas- senheimers moesten namelijk aantreden tegen FC Boszoom 4, een elftal bestaande uit de meest fanatieke Feyenoord- supporters. En ze hadden ook nog eens een mannetje of 40 hik ilbc KT eel et t aanhang bij zich. Pr'ai Het moet niet fris zijn geweest' wat zich op het veld van DSO*Ye( afspeelde: drugsgebruik rond het veld, intimidatie in het veld, een speler die werd ge schopt door een supporter aWers hij een ingooi wilde nemen, ns 1 een 6-jarig Sassenheims jong^A tje in Ajax-shirt werd omver gegooid. IE< Even nog overwoog Ter Leedt om het veld af te stappen. Ill I „Maar dan hadden we het al leen maar erger gemaakt.UME En de Cup? J v°' Die werd 'gewonnen' door Fn0". Boszoom 4. Inter Milan, rh T.V.V. [Tilburg], Valencia FC, 1/1/ Rozenburg, FC Twente, D.V.C. [Delft], Standard Luik, Slavia Praag, Sporting Hercules [Utrecht], AFC AJax, Fenerbahce, AZ Alkmaar, etc. hebben dezelfde basis. UVS mag dan afgelopen seizoen bijna naar de tweede klasse zijn afgedaald, de Leidse club verkeert nog altijd in goed gezelschap, getuige deze reclame voor Edel Grass kunstgrasvelden. bnal pk d tmsl |Nij tme; Na* ene ntn Foij CM iuu NHE irT< reid it te tGe eim ;ek e nan nhe: Arwin Akse wordt een vaste bespeler van balletje met. Be richtten wij eerder al over de stormachtige ontwikkeling in de keeperscarrière van de voormalig korfballer van KZ Leiden bij FC Rijnland, Akse voegde weer een opmerkelijk hoofdstuk toe aan zijn jon gensboek. Het supertalent, dat zo laat door de zogenaamde voetbalprofessoren werd ont dekt, brak afgelopen zondag in de nacompetitiefinale tegen UDWS zijn pols op twee plaat sen, maar hij bleef gewoon on der de lat staan. Akse ging met één hand verder, verrichtte de ene na de andere wereldred ding en moest pas ver in de blessuretijd het winnende doelpunt van UDWS toestaan. Wie zei er dat korfballers geen bikkels waren? Kun je even uitleggen wat er gebeurde? „Er kwam een bal de zestien in. Ik liep ernaar toe en een te genstander liep door. Ik viel naar achter, wilde mijn val breken en toen klapte hij dub bel. Het was in de 65ste mi nuut. Met verlenging erbij heb ik nog een uur doorgespeeld." Dat moet pijn gedaan hebben. „Ik kon mijn hand niet meer gebruiken. Hij hing er een beetje bij." En niet om een wissel gevraagd. „Ik dacht: ik kijk het effe aan." Dat is karakter tonen. „Het moet maar hè? De rest krijgt ook wel eens schoppen en die gaan ook gewoon door. Op een gegeven moment kreeg ik mijn handschoenen niet meer aan en ik kon mijn vin gers niet meer buigen. Toen vermoedde ik dat hij gebroken zou zijn, maar we hadden geen wissels meer." Hoe staat het erbij? „Het spaakbeen bij de pols is gebroken en het botje aan de zijkant van mijn hand. Ik heb een gipsspalk." Een leuk debuutjaar zo. Nog aanbiedingen gehad van ande re clubs? „Nee." Het lijkt alsof de hoofdklasse clubs zitten te slapen. Als ze waren gekomen, had den ze pech gehad. Ik sta vol gend jaar gewoon weer in het doel bij Rijnland." Dat wordt met twee vingers in de neus keepen. Het jongens boek schrijft zich vanzelf ver der. Volgend seizoen meer nieuws van het Akse-front. Cees Broer had zich zijn af- scheidswedstrijd bij MMO anders voorgesteld. De 32- jarige spits uit Ter Aar was afgelopen zondag toe schouwer bij het duel dat hij en Ed Borst door de club ^Pe' uit Hoogmade kregen aan geboden. Broer brak in de week voorafgaande aan de wedstrijd zijn bovenarm. Wat is er gebeurd? „Ik ben gevallen met wiel rennen. Er stak opeens een esse zwarte kat over en dat is lul-'en- lig als er van die smalle bandjes op je fiets zitten. Toen ik overeind wilde ko men, had ik meteen door dat het foute boel was. Ge lukkig was ik alleen want als we met vijf man achter el kaar hadden gereden, wa ren we allemaal onderuit gegaan. En ik zie er nu al behoorlijk gehavend uit." nciê larvi nisa aad gak eent or 2' Vei Toch nog genoten afgelo pen zondag? „Ik vond het heel speciaal, vooral omdat ik zoiets nog nooit heb meegemaakt MMO speelde tegen een team dat Ed en ik mochten samenstellen en er was ge loof ik ook nog een bekende scheidsrechter, ene Dick Jol Het duel eindigde in 5-5, een salonremise." Wat ga je komend seizoen doen? „Ik ga in een lager elftal bij TAW voetballen. Ik kreeg bij MMO steeds meer moei te met het tempo en de trai ningen. Maar eerst moet ik herstellen. Er staat vier tot zes weken voor. De breuk is in ieder geval mooi" En die kat, leeft-ie nog? „Die stond een eindje ver derop te lachen.',' ntiej eeku :rk tt ubht g 12 !t CO] ond Wh tbes eew had et vr art vei Dit is de laatste aflevering van deze rubriek in dit seizoen lANCH irspe anch tone irp v. cteur tent its da rtege 'in Li ipraat tnsfei pet 3( iljoen hiem feerd lelop aovei uivert Mark Drenth: „Ik ga wel eens een avondje naar de kroeg als ik niet zo'n het zwemmen." Foto: Henk Bouwman belangrijke wedstrijd heb. Maar eigenlijk draait heel mijn leven om

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22