Houten kerk weer getroffen door brand t LEIDEN 8c REGIO directeur Joris de Witte yoedend op wethouder k1 Slechte administratie oorzaak problemen Warmond R5 'h\ .dXhema-avond 'rhiover 'rugzak' Hendrik Verburg tot officier benoemd Predikant Van Veen: 'O nee, niet weer!' Gemeenten coördineren rampenbestrijding Kaag 'Het is niet goed óf het deugt niet in Oegstgeest9 porschotenaar ider invloed Irschoten Een64-jarige au- obilist uit Voorschoten is de lopen nacht van de weg ge it. Hij reed op de Generaal orlaan in Voorschoten en meer dan tweemaal de toe- ane hoeveelheid alcohol ge- tigd. De politie heeft proces- jaal tegen de verdachte op- i» 'aakt- donderdag 5 juni 2003 vofccio - Kinderen met een die speciaal on- ierwijs nodig hebben, Junnen vanaf 1 augustus tyet extra geld (de 'rug- in het reguliere on- erwijs worden opgevan- Tenminste, als de ou- n v%rs dat wensen en zij een )de thool vinden die het kind n il toelaten. 1- ^%et de 'rugzak' kunnen 13 e ctraatjes worden betaald: I P'jen speciale leraar, ambu- R nte begeleiding en leer- eu8 dddelen. Wat gaat de °P( ïgzak nu voor ouders en stjs< erlingen betekenen? Wat linnen scholen van de 8e ïloofde begeleiding ver- achten? Donderdag 19 4m wordt over die vragen >8 20.00 tot 22.30 uur ge- d^aat in Pedologisch Insti- ut De Brug aan de Was- catynaarseweg 499 in Lei- »n. Lmeuzes maken is pas mo- als de ouders goed er jn geïnformeerd. Daar- heeft het project 'De m{ugzak in de Regio' (een 3 menwerkingsverband de Chronisch Zieken Gehandicaptenraad en 's °je Federatie van Ouder verenigingen) dit voorjaar gni' lorlichtingsbijeenkom- en 8en over de rugzak geor- 311 kniseerd in een aantal ^eden in het land. De re- vano Leiden is daarbij niet el.v ingedaan. Om mensen rijl dit gebied alsnog de !n-1 ins te geven alles over de er igzak te weten te komen, II i ganiseert de kerngroep lornfoder de vlag van de Fe- en'ratie van Oudervereni- ngen de thema-avond pty>or ouders, leerkrachten P*- schoolleiders. eelname aan de voor- ihtingsavond is gratis, anmelden voor 13 juni Xj.er e-mail: j.vis- fers@fvo.nl, telefonisch: 10 4101902 of schriftelijk: FvO Zuid-Holland loord, Postbus 53250, 008 HG Rotterdam. koi Iers in peilijkheden metering - Een zeilinstruc- j uit Voorschoten en vijf kin- «n in de leeftijd van 11 en 12 [konden gisteren aan eind de middag tijdig door de ie uit het water van De Ke- irden gevist. Agenten in [politieboot zagen dat drie jioten in moeilijkheden ver- rs.< ien door het snel opko- le hevige noodweer. Twee :n de wal te bereiken, de (le boot sloeg door de wind- Oten om' kinderen, die •"'zeilkamp volgden bij een iooI op De Kaag, hebben nadelige gevolgen aan het ituur overgehouden. oegstgeest - Oegstgeestenaar Hendrik Verburg (61) is vanmid dag benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Ver burg heeft afscheid genomen als veterinair hoofdinspecteur bij de Voedsel en Waren Autoriteit van het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport De hoogste ambtenaar van het mi nisterie, secretaris-generaal Bek- ker, roemde bij het afscheid de vele verdiensten van de Oegst geestenaar. Verburgs inzet voor het welzijn van (proefdieren en de dierge neeskunde in het algemeen le verde hem een leerstoel op bij de faculteit diergeneeskunde van de Universiteit van Utrecht. Ook zijn pioniersrol op het ter rein van overheidsmaatregelen bij de veterinaire volksgezond heid werd genoemd. Verburg speelde ook een grote rol in de overheidsmaatregelen die wer den genomen bij de uitbraak van mond- en klauwzeer, de BSE-crisis en de varkenspest. Ook bij de maatregelen om de recente uitbraak van vogelpest te beteugelen was Verburg nauw betrokken. Gemeenten en hulpdiensten rond de Kagerplassen werken voortaan nauw samen bij de bestrijding van incidenten. Foto: Henk Bouwman door Coen Polack warmond - Juist op het mo ment dat een enorme onweers bui losbarst, raast een speed boot de Kagerplassen op. „Voor dat soort jongens is het nieuwe convenant nou in het leven ge roepen", zegt brandweerman Hans Lippens afkeurend. Burge meester Vosjan van Warmond, Meerburg van Alkemade en lo co-burgemeester Schoenmaker van Haarlemmermeer tekenden gistermiddag een convenant over de bestrijding van rampen op de Kagerplassen. Tijdens zo'n wild onweer het water op gaan is volgens Lip pens onverantwoordelijk „Stel je voor dat jij degene bent die ze moet redden als het misgaat", zucht hij. „Dan ben je mooi de pineut." De beleidsmedewerker crisisbeheersing bij de brand weer zette de samenwerking tussen de drie gemeenten op poten. Door de nieuwe afspraken is het nu kristalhelder wie er moet uit rukken bij een ongeluk op de Kagerplassen. Dat was het aller minst. De plassen liggen, hoe je het ook bekijkt, op een grensge bied. Lippens: „De Ringvaart, de noordgrens van de plassen, is de scheiding tussen twee gemeen ten, twee provincies, twee poli tieregio's en twee brandweerre gio's." Door het samenwerking doen al die grenzen er niet meer toe. „Het kan een drenkeling weinig schelen of hij in War mond of Alkemade in het water ligt." In het nieuwe rampenplan zijn vier 'behandelplaatsen' aan de oevers van de plassen aangewe zen. Zo wordt bij een ongeluk op 't Joppe alles vanuit de War- mondse gemeentehaven gecon troleerd, terwijl een probleem op het noordelijk deel van de Kaag beter vanuit Buitenkaag op de Haarlemmermeerse oever opgelost kan worden. Twee weken geleden is het plan onverwacht ten doop gehouden, verteld Lippens. „Er was een omgeslagen zeilboot gezien en binnen korte tijd waren redders onderweg. Gelukkig was het loos alarm." In september zijn er twee grote oefeningen waar bij behalve de drie gemeenten, de ambulancediensten en poli tie en brandweer ook het hoog heemraadschap betrokken is. Lippens: „Als je een situatie hebt waarbij gevaarlijke stoffen in het water zijn gekomen dan heb je een mooie simulatie om alle hulpdiensten te testen: ge wonden moeten worden gered en afgevoerd en daarnaast moet ook die troep uit het water ge haald worden. Dat zijn voor ie dereen nuttige oefeningen." Op een zogenaamd worst case scenario is volgens Lippens nie mand voorbereid. Burgemeester Vosjan had het gistermiddag in haar speech over de mogelijk heid van een ramp met een vliegtuig op de Kagerplassen. Lippens: „Zelfs bij zo'n ramp zou dit nieuwe plan een klein beetje helpen omdat het alles een stukje duidelijker maakt. Maar ik denk dat niemand kan voorkomen dat zo'n ongeluk heel slecht afloopt." door Judy Nihof vervolg van voorpagina voorschoten - Voor de derde keer in driejaar tijd heeft er brand gewoed in de houten gere formeerd-vrijgemaakte kerk aan de Bachlaan in Voorschoten. De herstelwerkzaamheden aan het kerkgebouw waren nog in volle gang na de laatste verwoestende brand in oktober vorig jaar. Dit keer bleef de schade beperkt tot een deel van het dak. Ook de water- en rookschade aan de binnenkant van het gebouw valt mee. Een buurtbewoonster die niet kon slapen, zag even na drie uur 's nachts vlammen uit het dak komen en waarschuwde de brandweer. Deze had het vuur binnen een uur onder con trole. Van brandstichting wil een woordvoerder nog niet spreken. „Onderzoek van de technische recherche moet uitwijzen wat de oorzaak is." Predikant Bart van Veen denkt er het zijne van. „Voor ons is het brandstichting. Heel duidelijk." Voorschoten wordt al jaren ge teisterd door onverklaarbare branden die naar alle waar schijnlijkheid worden aangesto ken. Tientallen auto's en schuurtjes zijn al in vlammen opgegaan. In april brandde het houten gebouw van de Voor- schotense hockeyclub Forescate 'Het eigen geld van de gemeente raakt op' door Coen Polack warmond - Een onvolledige administra tie, slecht overzicht op de gemeentelijke boekhouding, weinig lange-termijnplan- ning en personele onderbezetting zijn de belangrijkste oorzaken van de financiële crisis in Warmond. Volgens wethouder De Vroomen (financiën) heeft de ge meente de uitgaven en inkomsten pas sinds enkele maanden volledig op een rijtje, na jaren van onduidelijkheid. De wethouder zei gisteravond te verwachten dat het Warmond, door het nieuw ver kregen inzicht, de komende jaren beter zal vergaan. De Vroomen presenteerde twee weken geleden de jaarrekening van 2002 waarin grote, onvoorziene tekorten naar boven kwamen. „Ik ben de brenger, maar niet de veroorzaker van de slechte bood schap", aldus De Vroomen. „Er zijn dit jaar nogal wat tegenvallers aan het licht gekomen. Wij hebben ze ontdekt, maar de problemen spelen al veel langer. De financiële afdeling van de gemeente heeft de afgelopen maanden een topprestatie geleverd door alles goed in kaart te bren gen." De tegenvallers lopen uiteen van extra personeelskosten tot minder inkomsten uit de hondenbelasting en wel toegezeg de, maar niet geadministreerde financië le verplichtingen. Voor de vergadering van gisteravond was ook accountant Ha- ringa van KPMG naar het gemeentehuis gekomen. Volgens hem moet Warmond zich beter indekken tegen financiële te genvallers door verschillende toekomst scenario's te ontwikkelen. „Dan heb je voor iedere kant die het financieel opgaat een planning klaarliggen. Het eigen geld van de gemeente raakt op en je komt in zeer zwaar weer als je zo doorgaat." Ook volgens Haringa hebben burgemeester en wethouders en hijzelf de financiële bui niet zien hangen vanwege de troebe le administratie. Ook de efficiëntie van het gemeentelijk apparaat werd op de korrel genomen. CDA-raadslid Theo Hoek constateerde dat Warmond veel ambtenaren heeft in verhouding tot andere gemeenten. „En dat terwijl we al in zoveel samenwer- kingsregelingen meedoen. Daardoor zou je toch juist personeel moeten bespa ren." De Vroomen was het daar niet mee eens. Volgens hem werken de Warmond- se ambtenaren zich een slag in de rondte om al hun werk af te krijgen. „Wat perso neel betreft zijn we echt 'mean and lean'." Hoek verzuchtte dat Warmond mis schien maar niet langer als zelfstandige gemeente moet doorgaan. WD'er Frits van der Scheer was het helemaal niet met hem eens. „Niemand heeft ooit be wezen dat een fusie met andere gemeen ten geld oplevert", aldus Van der Scheer. De Warmondse politiek vergadert vol gende week verder over de financiële problemen. IltUI chtl k 1_ 'oi|ens: 'Grootschalige nieuwbouw niet meer nodig' Nancy Ubert eest - Het ontwerp voor jreiding van de twee ba- Thjpolen aan de Jan Wolkers in Oegstgeest kan de prul- k in. Een jaar nadat de ge- iteraad onderwijswethou- Steens toestemming gaf uitbreiding van de Joris de school en De Springplank, zij met nieuwe cijfers op te )en. Het aantal basis- illeerlingen in de wijk gaat leren. Grootschalige nieuw- is niet meer nodig, zegt recteur Moolenaar van de i de Witte is des duivels, lanwas van leerlingen stag- binnen een paar jaar, zo uit de nieuwe leerlingen- nose die Steens heeft laten en. Als het nieuwbouwplan lt uitgevoerd, staan in 2011 leeg. Bewoners van wijk, waar de twee scholen i, hebben allaten weten dat et op de 'kolossale' nieuw er zitten te wachten, de gemeenteraad Steens ht, wil de wethouder ze best beetje blij maken zegt ze. wordt een nieuw, kleiner »plan ontwikkeld." Nu be- het uitbreidingsplan voor cholencomplex uit een ge- op palen met zes lesloka- ïn een speellokaal. Daar- ng< naast krijgt de Stichting Kinder opvang Oegstgeest (SKO) ruimte om zestig kinderen buiten schooltijd op te vangen. „Kapi taalvernietiging", zegt Steens. „De terugloop van leerlingen blijkt groter te zijn dan we twee jaar geleden dachten." De financiële situatie van Oegst geest is verre van rooskleurig. Volgens Steens is dat ook een reden waarop zij en haar colle ga's de scholenuitbreiding in Haaswijk nog eens kritisch on der de loep wilden nemen. Steens gaat de gemeenteraad een voorstel doen. Er wordt een totaal nieuw plan gemaakt waarbij geen ruimte wordt gere serveerd voor kinderopvang. De SKO kan met kinderopvang be ginnen in de noodlokalen die al een paar jaar bij de scholen staan. Naarmate de leegstand in de schoolgebouwen toeneemt, kan de SKO doorschuiven naar de ongebruikte lokalen. „Een grof schandaal", reageert J. Moolenaar van de christelijke Joris de Witteschool op de koerswijziging. „Dit slaat werke lijk alles." Volgens hem zijn de prognosecijfers van Steens van de twintig keer maar twee maal juist geweest. „Ook nu klopt er niets van. De cijfers die ik elke keer aanlever, die zijn wel be trouwbaar. Natuurlijk loopt het leerlingenaantal iets terug. Maar deze wijk zal kinderrijk blijven. Haaswijk gaat niet vergrijzen. Haaswijk fungeert als een door- stroombuurt. Dat heeft Steens zelf ook gezegd." Van de achttien groepen die zijn school telt, moet Moolenaar er in september tien onderbrengen in noodvoorzieningen. Ruim een jaar geleden klaagde hij al dat de situatie erbarmelijk is en dat het water hem aan de lippen staat. „Niemand is hier op een lesdag komen kijken. Ik neem het niet alleen de onderwijswet houder maar ook de volksverte genwoordigers zeer kwalijk dat zo'n lakse houding is aangeno men." Moolenaar is zijn ver trouwen in de gemeente Oegst geest verloren, zegt hij. „Wed den dat ook die zes lokalen er niet meer komen?" „Eerst gooide Steens 65.000 eu ro in de plomp. Architect Kuiper had een plan gemaakt en dat heeft in haar laatje liggen ver stoffen. Nu tonnen zijn uitgege ven aan architect nummer twee, gooit ze het weer over een ande re boeg. Weet je dat de uitbrei ding er al had kunnen staan? Hoe lang moeten we nu weer wachten? Ik wacht even af hoe de politiek op het voorstel rea geert. Ik ben al die tijd netjes ge weest. Als het zo doorgaat, Moolenaar bij de Joris de Witteschool. Op de achtergrond de noodlokalen. Foto: Hielco Kuipers wordt het echt tijd voor harde acties." „Daarom wil ik ook met de commissie praten", reageert wethouder Steens op de pisnij dige Moolenaar. „Ja, er is een plan, het is besteksklaar, we kunnen zo gaan bouwen. Maar mijn grote angst is dat we iets neerzetten wat we bimien een paar jaar niet meer nodig heb ben." Ook de directeur van openbare basisschool De Springplank be treurt de gang van zaken. Hij haalt minder fel uit dan zijn 'buurman' Moolenaar. „Ik kamp ook niet met zulke ernstige pro blemen als mijn collega. Maar ik begrijp heel goed dat hij kwaad De brandweer had het vuur binnen een uur onder controle. Foto: Hielco Kuipers tot de grond toe af. Volgens Van Veen snapt iedere Voorschote naar wat er aan de hand is. „De volksgedachte is dat er een py romaan is." „O nee, niet wéér!', was de eer ste reactie van de predikant toen hij in het holst van de nacht een telefoontje kreeg. Van Veen re kende erop dat de kerk aan het eind van de zomer weer in ge bruik kon worden genomen. Bij de brand in oktober vorig jaar brandde een vleugel volledig uit. Diensten werden sindsdien ge houden in het bijgebouw van de katholieke kerk. Hoewel de schade volgens hem deze keer 'reuze meevalt' gaat Van Veen ervan uit dat de inge bruikname wordt uitgesteld. Dat betreurt hij zeer. „Je mist je ei gen plek. Je verheugt je erop om weer terug te gaan. In de kerk heb ik ook een studeerkamer en ik had er zin in om daar weer aan het werk te gaan. En dan ge beurt dit weer." door Nancy Ubert is. Ik vind de situatie op zijn zachts gezegd hoogst vervelend. Ik had graag de buitenschoolse opvang naast mijn deur gezien. Die zie ik nu niet zo snel komen. Ook moeten we nog een tijdje door met die oude noodlokalen die op instorten staan. Een der de plan gaat weer geld kosten. Zo zonde allemaal." oegstgeest - La France wordt on der vuur genomen alsof het om de bestorming van de Bastille gaat. Sportclubs gunnen elkaar de ruimte niet. Bewoners verwij ten de gemeente dat er niet naar hun geluisterd wordt. Het zijn de ingrediënten van de informatie avond over het Apolloproject, dat de gemeente onlangs heeft ge lanceerd. Er liggen grote plannen voor een relatief klein gebied: de Apollo- laan in Oegstgeest. Hier moeten vier verschillende bouwplannen in elkaar worden gepast. Omwo nenden zijn, samen met andere belanghebbenden, deze woens dagavond massaal naar de in formatiebijeenkomst gekomen. De raadzaal zit tjokvol. Op de voorste rij zit Luuk van der Zon, die gisteren in deze krant zijn verbouwingsplannen voor partycentrum La France toelichtte. Van der Zon zit in zwaar weer. „Geen Treslong in Oegstgeest", briest Vissers, die in de buurt woont. Volgens hem is Hillegom 'kotsziek' geworden van het partyhuis van Van der Zon en zijn zakenpartner, dat op 1 juli sluit. „Pretparken pri ma, maar dan aan de rand van de bebouwing en niet in woon wijken." De zaal beloont de spreker met applaus. Ook buurtbewoner Kimmel laakt de plannen voor uitbrei ding van het partycentrum. De wijk heeft het al zo zwaar door het vele verkeer dat richting de sportvelden gaat. Dat wordt al leen maar erger, denken de te genstanders. Tot op heden heeft de buurt nog nooit last gehad van de grote themafeesten in het etablissement, geven de mensen in de zaal toe als Van der Zon dat vraagt. Hij belooft dat de ellende in de toekomst ook meevalt. Parkeerproble men? Geen punt dankzij het nieuwe parkeerterrein. Geluids hinder? Lijkt hem sterk. Met de nieuwbouw wordt het geluid juist minder. De verkeerssitua tie, dat kan een probleem zijn, geeft Van der Zon toe. En mis schien loopt het eens een dag wat minder lekker als er een heel groot feest in La France wordt gevierd. „Maar daar moe ten we met elkaar uit kunnen komen." Binnenkort mogen de omwonenden in La France een kop koffie komen halen. Dan gaat Van der Zon zijn oplossin gen in besloten kring toelichten. Naast La France willen ook zorgcentrum Rustenborch en het Rijnlands Lyceum uitbrei den. Daar hebben de omwo nenden geen problemen mee. Resteert het vierde en laatste puzzelstukje: de sporthal die de gemeente wil neerzetten en de huizen die Oegstgeest wil bou wen om die accommodatie te bekostigen. Namens de binnen- sportverenigingen in Oegstgeest houdt Timmers van de volley balclub een vurig pleidooi voor een nieuwe hal. Hij somt de vele gebreken op van de huidige sportaccommodatie. De Apollo- hal is klein, oud en voldoet niet aan de eisen van de sportbon den. De hygiëne is ver te zoe ken, de klimaatbeheersing is een ramp en de kantine heeft veel weg van een voetbaldoel, waar de ballen zo in de koffie vliegen. „Een rotsituatie", geeft Koerten van sportvereniging Udo Golf toe. Maar de golfclub maakt wel bezwaar tegen een sporthal in de ecologische verbindingszone van de sportterreinen in de Vo- scuyl. „Belangen van de ene sportclub kunnen schadelijk zijn voor de andere." Golfend Oegst geest maakt gebruik van alle vel den in het Apollogebied. „We worden met die sporthal onder broken", klaagt Koerten, die nog even om een eigen clubhuis voor Udo Golf bedelt. Want sa menwonen met de afdeling voetbal, dat lukt niet zo goed. Huizing van korfb^jperenigmg Fiks wil de binnensporters juist graag een helpende hand toe steken. Hij biedt de wethouders aan om grond in te leveren in ruil voor een kunstgrasveld. In de loop van de avond wordt duidelijk dat iedereen in de eer ste plaats voor zichzelf in de raadzaal zit. De wethouders krij gen het verwijt dat ze wel met de plannenmakers hebben ge praat, maar nooit met de bewo ners. Voor het college is dat niet meer dan logisch: er moest im mers eerst een plan zijn dat aan de betrokkenen kon worden ge presenteerd? Als de wethouders met een leeg vel papier waren gekomen, hadden de omwo nenden en betrokkenen niets gehad om over te praten. „Het is niet goed óf het deugt niet in Oegstgeest", concludeert één van de toehoorders hoofd schuddend als hij na de broeie rige discussie weer buiten staat.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21