Kinderopvang volgens de drie r-en REGIO Een handtastelijke Leidenaar en een schuimbekkende Rijnsburgers GERECHT 'Geloof in wonderen het seloof in wonde past bp de tijdgeest rooms-katholieke NAVRAAG Meer dan de helft van alle Nederlanders gelooft in wonderen. Dat blijkt uit onderzoek dat de KRO heeft laten uitvoeren. Het bureau In- tomart ontdekte dat j j ren geen exclusieve aangelegenheid is, want het komt bij alle gezindten voor. Navraag bij pastoor VAN DER HELM uit Noordwijk. Verbaast het u dat Nederlanders zo massaal in wonderen gelo ven? „Dat verbaast me niet helemaal. Het geloof in wonderen heeft met de tijdgeest te maken. Nu het econo misch wat minder gaat en er allerlei dreigingen zijn zoeken mensen houvast. Zij vinden dat door te geloven in won deren." Moet je per se rooms-katholiek zijn om in wonderen te geloven? „Het hoeft niet, maar het is er bij de rooms-katholieken wel met de paplepel ingegeoten. Vooral bij de oudere gene ratie. Wij katholieken hebben natuurlijk ook onze bedevaartsplaatsen, zoals Lourdes, waar veel wonderen gebeuren. Ik vind het geloof in wonderen ook iets goeds." Kunt u uit eigen en>aring vertellen? „Jazeker, al heb ik het nooit meege maakt dat iemand uit een rolstoel plot seling aan de wandel gaat. Maar wonderen hoeven ook niet met groot spektakel gepaard te gaan. Ik vind het een wonder als ik een ernstig zieke het sacrament van de zieken toedien hij plotseling rust vindt. Of als iemand die in de put zit in de intermenselijke sfeer weer vrede vindt. Dan denk ik: potverdorie, wat knap. Aan wie schrijft u zo'n wonder toe? „Ik schrijf dat toe aan de geest van God. Dat gaat het toeval te bo ven. U stelt deze vragen op een goed ogenblik, want het loopt te gen Pinksteren. Dan gedenken wij in onze kerk dat twaalf mensen bezield raakten en in allerlei talen het evangelie gingen verkondi gen." Onder jongeren zou het geloof in wonderen toenemen. Is dat ook een wonder? „Zo mag je dat wel noemen. De jonge generatie groeit op met computers, maar blijkt toch open te staan voor andere dingen. Dat vind ik fijn, zoals het ook fijn is om het geloof in wonderen met an deren te delen." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Kunsthal UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 5 Juni GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN - Aan de orde komen de voorstellen van B. en Ws. tot uitbreiding van het gemeentehuis. De Voorzitter zet uiteen dat de oude secretarie te klein is voor de behoef te van den dienst. Wanneer de raadkamer voor secretarie wordt ge bruikt, zooals thans het geval is, dan zal men een nieuwe raadzaal moeten hebben, niet zoozeer voor de vergaderingen van den Raad, want het voorvertrek levert genoegzame ruimte op om die te houden als wel voor huwelijken, verkiezingen, groote vergaderingen, enz. De heer Schoor zegt dat Jhr. Steengracht hem destijds gemachtigd heeft te verklaren, dat ZEd. het Ambachtshuis aan de gemeente wen- schtete legateeren. Wij zouden dan een goed Raadhuis krijgen mid den in de kom van het dorp. De voorzitter repliceert en zegt, dat hij ook aan het Ambachthuis gedacht heeft. Maar al wilde de heer S. het bestaande Ambachtshuis reeds nu aan de gemeente schenken, het is voor Raadhuis ongeschikt, zooals ieder zien kan, omdat het de noodi- ge breedte mist. De heer v. Kempen stelt voor in beginsel te beslui ten tot het bouwen van een nieuw gemeentehuis met post- en tele graafkantoor. ANNO 1978, maandag 5 juni LEIDEN - Jaap van Kesteren heeft het niet meer van vreugde als Sjoerd Boot 4-4 heeft gescoord. De Noordwijker schreeuwt het uit en lijkt een poging te doen de lat van het ACV-doel te breken. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55.00 p/J €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Leidse onderzoekster: flexibele haal- en brengtijden hoeven kind niet te schaden vervolg van voorpagina Belangrijker dan flexibele openingstij den is de kwaliteit van een kinderdag verblijf. Handelen volgens de 'drie R-en' reinheid, rust en regelmaat is nog altijd het beste voor de ontwik keling van kleine kinderen. Ook een vaste daginde ling, dezelfde kinderen in een groep en een ver trouwd team van betrok ken leidsters maakt een kinderdagverblijf goed. Dat blijkt uit een promo tieonderzoek van de Leidse pedagoge Clasien de Schipper (31). I N ONDER ZOEK De afdeling Algemene en Gezinspedagogiek van de Universiteit Leiden doet sinds 1997 onderzoek naar de pedagogische kwaliteit van kinderop vang. Dat gebeurt op ver zoek van de instellingen zelf. Sinds een paar jaar krijgen de kinderdagverblijven steeds vaker de vraag of zij niet buiten kantooruren open kunnen zijn. De vraag is er dus, maar de instellingen twijfelen. Is flexibele opvang wel goed voor kin deren? Waar ligt de grens? Dergelijke vragen zijn niet zonder be tekenis. Kinderopvang is er primair voor ouders en niet voor kinderen. Ouders moeten werken, maar voelen zich snel schuldig als blijkt dat er iets aan kinderopvang mankeert. Dat bleek begin vorig jaar opnieuw, toen Amerikaans onderzoek rap porteerde dat kinderen die meer dan dertig uur per week naar de crèche gingen, gemiddeld Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Clasien de Schipper. 'agressiever' en 'ongehoorzamer' wa ren dan kinderen die daar minder dan tien uur verbleven. Het onderzoek heeft er volgens De Schipper toe geleid dat sommige ouders het aantal crèche-uren be perken. Een negatief bij effect daarvan is dat zij him kind na het kinder dagverblijf, aan het ein de van de dag, nog eens enkele men bij gast- of grootouders laten ver blijven. Dat is niet goed, meent De Schipper. „Een kind ziet dan teveel verzorgers en gedijt on voldoende. Vooral kin deren tot 2,5 jaar heb ben daar last van. Dan zeg ik: houd ze die twee extra uurtjes liever op de crèche. De Schipper kan dat ook zeggen, om dat de Leidse onderzoe kers vaststelden dat de Nederlandse situatie niet zonder meer verge lijkbaar is met de Ameri kaanse. Nederlandse leidsters tonen vaker positieve gevoe lens dan Amerikaanse en minder vaak negatieve. Ze zijn bovendien 'sensitiever', wat betekent dat zij ge voeliger zijn voor de behoeften van kinderen. „Nederlandse kinderdag verblijven zijn erg kindgericht." De Schipper onderzocht eerst in wel ke mate ouders gebruik maken van flexibele opvang. Ze ondervroeg de moeders en de meest vertrouwde leidsters van bijna tweehonderd kin deren. Hieruit bleek dat er wel be hoefte is aan opvang buiten kantoor uren, maar niet aan 'extreme' varian ten. „Nachtopvang en 24-uursop- vang is niet wijd verbreid. Ongeveer een kwart van de kinderdagverblijven is ofwel eerder open dan 7.30 uur, of later dan 18.00 uur." Daarna onderzocht ze 52 kinderen die kinderdagverblijven bezochten. Dat gebeurde volgens de beproefde methode van één groep kinderen die flexibel werd opgevangen en een tweede groep kinderen die tussen 8.00 en 17.30 uur naar het kinderdag verblijf ging. De Schipper observeer de ze met een digitale camera. Hier voor moest ze soms al om 4.00 of 5.00 uur op. Dat was niet altijd even prettig. De Schipper komt tot de conclusie dat flexibele opvang niet schadelijk is, vergeleken met kinderen die op vaste uren en dagen naar de kinderopvang gaan. Belangrij ker is dat het kinderdagver blijf een vastigheid biedt en positieve ervaringen'. Kinderen moeten zoveel mogelijk optrekken met een vaste groep ver trouwde leidsters en liefst vooral met dezelfde 4 kinderen in aanraking komen. Ook moet er een vast dag programma zijn met elementen die altijd hetzelfde zijn, zodat kinderen die aanschuiven meteen weten wat er gaat gebeuren. Het is bij een onregelmatig haal- en brengschema wel moeilijker voor crèches om vastigheid te scheppen. Leidsters hebben maximale werktij den en soms moeten zij op de dag de dienst overdoen aan een collega. Er zijn kinderen die daar niet goed mee om kunnen gaan. „Ouders en verzor gers moeten dan extra alert zijn", vindt De Schipper. „Dan moeten zij zich de vraag stellen: 'moet dit wel? Is dit wel goed?' Maatwerk is dan vaak de oplossing. Ouders en verzorgers moeten zoeken naar manieren waar op het kind zich toch op zijn gemak kan voelen." Toch komt De Schipper tot de conclusie dat het wel mogelijk is om bij toegenomen flexibiliteit ook vastigheid te bieden. In de kinderopvang spelen de leid sters een essentiële rol. Voor de kin deren is het het beste als zij met zo min mogelijk leidsterwisselingen worden geconfronteerd. Toch, erkent De Schipper, is er in de kinderopvang meer verloop dan wenselijk is. „Het wordt gezien als zwaar werk." Een van de redenen voor die ervaren zwaarte is het gevoel dat het werki ke dag hetzelfde is. Een vast dagve loop is goed voor kinderen, maar k saai zijn voor de leidsters. Binnen stramien is toch veel afwisseling ni gelijk, denkt De Schipper. „Je hoeÉ niet elke dag hetzelfde spelletje te spelen." - Belangrijk is dat leidsters een goed t behulpzaam management om ziel [ns heen hebben. „Ze hebben behoeft lus aan ruimte en ondersteuning. Er moeten leuke dingen gebeuren op kinderdagverblijven." Ook moet 1 mogelijk zijn om te erkennen dat dingen op kinderdagverblijven soi niet goed gaan en dat kinderen h< soms niet naar hun zin hebben. ders moeten open staan voor advi zen van leidsters hierover", vindt dei Schipper. Dat is niet altijd makkeli weet ze. „Het belang van de kindetoEw staat in principe voorop, maar ou-jïfell ders moeten dat afwegen tegen dejor sen van het werk en hun eigen be-h d lang." ter nbi P ai Wilfred Simons Clasien de Schipper. „Nederlandse kinderdagverblijven zijn erg kindgericht." Foto: Hielco Kuipers JMC Een biertje aan de bar drinken, doet een Leidenaar graag. Vooral in kroegen waar jonge meisjes komen, want het be kijken van vrouwelijk schoon ziet deze getrouwde man als zijn hobby. Alleen de regel 'kij ken mag, maar aanraken niet' wil hij na wat drankjes nog wel eens vergeten. Na het lastig vallen van enkele dames in een horecagelegenheid aan de Pieterskerk Choorsteeg besluit de kroegbaas daarom de Lei denaar geen alcohol meer te schenken. Het kwaad is echter al ge schied. De man heeft zijn ge voel voor grenzen totaal verlo ren en grijpt wellustig naar de borsten van de barvrouw. Die is hier niet van gediend en laat de man door haar baas en een collega op straat zetten. De Leidenaar baalt ervan dat hij weg moet. Hij kreeg er juist zo'n plezier in en wil zijn avondje lol door niemand la ten vergallen. Als blijkt dat hij met geen mogelijkheid kan blijven, begint hij bedreigin gen te uiten en de kroegbaas te slaan en te schoppen. Die is zijn vaste klant ondertussen meer dan zat en besluit samen met de barvrouw aangifte te doen van aanranding, bedrei ging en mishandeling. Voor de rechter verklaart de man weinig met het voorval te maken te hebben gehad. „Van die verhalen is niets waar", sputtert hij tegen. „Ik heb niet aan die barvrouw gezeten en die kroegbaas heeft mij ge schopt in plaats van ik hem." Met een zielig gezicht wijst de Leidenaar naar zijn knie. „Die zat vol bloed." De rechter leest onverstoor baar de getuigenverklaringen van de barvrouw, de barman en de kroegbaas aan de ver dachte voor. Zij verklaren stuk voor stuk dat de man de vrouw in de borsten heeft ge knepen. Vervolgens zou hij ze hebben bedreigd kapot te ma ken en dood te schieten. Ook zou de tent over tien dagen niet meer bestaan. De ver dachte schudt vermoeid het hoofd. „Het klopt niet", houdt hij vol. Volgens zijn advocaat valt het moeilijk te bewijzen dat de Leidenaar degene is geweest die zich die avond zo heeft misdragen. De officier van jus titie is het met de raadsman pertinent oneens. „Het signa lement dat door getuigen wordt gegeven past naadloos bij meneer. Daarbij kende de kroegbaas deze klant al lan ger", luidt haar repliek. Dat de man uitgaat om naar meisjes te gluren is op zich geen probleem, meent ze. „Maar bij kijken moet het dan wel blijven. Een aanranding gaat veel te ver. U heeft duide lijk de grenzen overschreden." Ook voor de rechter staat het, ondanks de ontkenningen van de Leidenaar zelf, vast dat de verdachte de aanranding, de bedreigingen en de mishande ling heeft gepleegd. „Het zijn heel vervelende feiten", oor deelt hij. Met een taakstraf van honderd uur op zak mag de man weer gaan. Boos Uit boosheid over het feit dat zijn ouders de deur niet voor hem willen openen, klimt een Rijnsburger op de motorkap van hun auto. Hij spring op en neer en trapt de autospiegels en koplampen kapot. Zijn ver nielzuchtige bui is pas over als ook de voordeurruit van zijn ouderlijk huis sneuvelt. Zijn ouders schrikken van de wraakactie en doen aangifte. Daarbij schrijft zijn vader een brief aan justitie waarin hij zijn zorgen uit over de gezondheid van zijn kind. Haast onverstaanbaar en met schuim in beide mondhoeken verklaart de verdachte in de rechtzaal geen hulp nodig te hebben: „Het gaat prima met me. De aangifte van zijn va der kan de warrige man dan ook niet plaatsen. „Het is alle maal verzonnen. Ik ben die dag helemaal niet bij mijn ou ders geweest. Mijn vader is ook een apart figuur, hoor." De rechter laat voor de zeker heid de verdachte de verkla ring zien die hij eerder zelfbij de politie heeft afgelegd. In die verklaring heeft de man name lijk zijn gewelddadige bui toe gegeven. „Dit is toch uw handtekening?", vraagt de rechter bezorgd. De man kijkt verwonderd: „Het lijkt er w at jai op maar die van mij is tocl in co ietsje anders." etsp „Mijn vader wil de schade ttris goed krijgen maar ik ben nfen pj bereid hem geld te geven" mompelt de Rijnsburger. „Heeft u wel eens met een gesproken of een psycholo informeert de officier val justitie voorzichtig. „Nee, i kan alles prima zelf aan", het antwoord. Volgens de officier schat d man zijn mentale gezondl te rooskleurig in. „Ik ben g psycholoog of arts en wil 0 niet op die stoel gaan zittel maar er is met u meer aani hand", vindt ze. Ze eist da( om naast een voorwaardel geldboete van 300 euro dall man verplicht contact op-1 neemt met de reclassering! de schade aan de woning q auto van zijn ouders vergo Volstrekt tegen de zin van verdachte neemt de rechte haar eis over. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18