Werkgevers willen loonstop ECONOMIE Ontvlechting staalconcern Corus komt dichterbij Internetwinkel klaagt over prijzen strips 'Het lek lijkt boven bij pensioenfondsen' Supermarkten willen hoge pinkosten terug Schipholdirecteur: KLM koerst af op alliantie met Air France 14" Steeds meer Nederlanders in problemen door schuld FNV: 'Grijsgedraaide plaat die ieder jaar wordt afgespeeld' insavia boekt miljoen winst donderdag 5 juni 2003 gSh '3 ens c i - Transavia heeft het ]3pen jaar een nettowinst lakt van elf miljoen euro. jchtvaartmaatschappij iaarmee ondanks de te marktomstandigheden het vijfentwintigste jaar op ij winst te behalen. Het is eker of Transavia ook dit met een winst zal afsluiten, irectie onthield zich van end, tijdens de presentatie de jaarcijfers, van een prog- over het lopende jaar. 5°g savia wil het aantal mede- 8 ers verminderen, maar 6 ;ns een woordvoerster zal J aar het zich laat aanzien 328 uren zonder gedwongen hgen. okter Euro' in rdachtenbankje ^|haag- De Consumenten- 231 heeft de Autoriteit Finan- 32 Markten (AFM) gevraagd 55 jordeel te vellen over een s van 'Dokter Euro' in het >gramma Geld Maakt Ge- l Show van SBS6 en DSG. ns dat advies zou het goed JJen lening te sluiten bij Fri- 88 iet als onderpand de over- 13 de van het eigen huis, om !0 eld vervolgens op een 339 rrekening te zetten bij Bank. Beide instellingen ik ïigendom van DSB-baas 53 Scheringa. De bond vindt dvies onzinnig, omdat het 108 oplevert. In normale eco- 51 ische verhoudingen ver- 1131 een financiële instelling 6ineer rente op spaargeld J* ir wordt gevraagd op een atie daalt Hder in mei i4|burg - De inflatie is in mei komen op 2,3 procent. Dat 5 procent lager dan in april 455 »t laagste cijfer sinds april In april daalde de inflatie okl met 0,2 procent. Uit ge- 94ps van het Centraal Bureau de Statistiek (CBS) blijkt 52|ooral goedkopere benzine i esel voor de daling hebben 7 gd. Ook verse groenten 72 n goedkoper, evenals corn el s. Eieren zijn fors duurder i; irden. In april steeg de prijs i7i !0 procent en in mei nog met 7,1 procent. Verwacht i63c|t dat de inflatie in de euro- in mei op 1,9 procent uit- zenoorlog Rechtse taxi's ic£ht - In de Utrechtse taxi- 34 ld lijkt een prijzenoorlog breken. De vrije taxirijders 7 q een vuist maken tegen J itunter UTC die werkt met naximum ritprijs van 9,50 in de stad. Hoe de vrije rij- 5j gaan reageren is nog niet r. Ze overwegen onder de invoering van een vas- 13! «9» naar het station. UTC, 15) 525 auto's de grootste in de maakte gisteren bekend inds de tariefsdaling op 1 iet aantal ritten met 30 ?nt is gestegen. Het taxibe- '2 icoort volgens eigen zeg- iok met een forse reductie 49 le ritprijs naar Schiphol achtig naar 49 euro. -4 'hoge rekening or nieuwe brug ÜIerdam - Bouwbedrijf HBG de gemeente Amsterdam 35 ankelijk een te hoge reke- voor de bouw van de En- Heermabrug die de nieu- 31 oonwijk IJburg met de 37)verbindt. Dat blijkt uit een rzoek van de gemeente geruchten over exorbitant winst voor HBG. Het be ll Droeg in eerste instantie 92 en gulden. Na onderhan- 13 gen over kosten van meer- kwam de eindsom uit op 28 iljoen gulden. nen weg bij iksson telecom Het Zweedse bedrijf son, producent van mo- telefoons en netwerksys- 45 in, schrapt 70 banen bij de 2 gingen in Rijen en Emmen. 4 bij vallen gedwongen ont- 3 n. Vorig jaar kondigde son al aan te stoppen met ïtwikkel- en onderzoeksac- \22 iten in Enschede, waar- 15 300 banen verdwijnen. In 251 verdwenen toen 185 ba- Ericsson leed in het eerste 26 taal van dit jaar een verlies 168 miljoen euro. Het be- 33 zit al twee jaar in de rode 'j telwandige Akers verboden atsburg - Europa gaat het 24Der van ruwe olie in enkel- 9füge tankers deze zomer verbieden. Voor het ver van niet-ruwe olie komt er 40 'erbod op het gebruik van lwandige schepen vanaf Het Europees Parlement daar gisteren mee inge- d. Het besluit volgt op de met de olietanker Presti- oor de Spaanse kust, van jaar. door Pieter van Hove ijMuiDEN - Na kabelaar UPC, automatise ringsbedrijf Getronics en Ahold ligt nu ook de toekomst van het verliesgevende staal concern Corus in handen van de banken. De kansen op ontvlechting van het Brits/Nederlandse bedrijf lijken daarmee te zijn toegenomen. De onderneming maakte gisteren bekend dat er overeenstemming is over de be langrijkste uitgangspunten voor een nieuwe kredietverlening vanaf januari 2004. De discussies over voorwaarden voor de lening van naar schatting mini maal 700 miljoen euro lopen nog, maar Corus heeft goede hoop dat beide partij en er snel uit komen. De nieuwe kredietfaciliteit geldt voor drie jaar. In ruil daarvoor krijgen de zaken banken HSBC, Credit Suisse en ABN AM- RO gedurende die periode de aandelen van Corus Nederland in onderpand. De ze aandelen zijn nu nog in bezit van Co rus Group, de moedermaatschappij, en dus niet vrij verhandelbaar. Formeel blij ven de aandelen bij het concern, maar mocht Corus zijn verplichtingen tegen over de banken niet kunnen nakomen, dan kunnen de banken besluiten de aan delen van de winstgevende Nederlandse tak van de multinational (de staalfabriek IJmuiden, Aldel in Delfzijl en de alumini- umwalserij in het Duitse Koblenz) te ver kopen. Of het inderdaad zover komt, hangt af van de vraag of en hoe het concern de huidige interne crisis kan bezweren. On langs kondigde Corus een nieuwe reor ganisatie aan in het Verenigd Koninkrijk waarbij 1.150 banen komen te vervallen, bovenop de ruim 10.000 arbeidsplaatsen die al eerder verloren gingen. Aanvankelijk had Corus de opbrengst van de verkoop van de winstgevende alu- miniumtak, die onder Corus Nederland valt, willen gebruiken voor de nieuwe sa nering, maar de Nederlandse commissa rissen staken daar een stokje voor. Ze kregen vervolgens gelijk bij de rechter. De Ondernemingskamer van het ge rechtshof in Amsterdam oordeelde onder meer dat de top van het concern niet duidelijk had weten te maken hoe de op brengst van de aluminiumverkoop zou worden besteed, een voorwaarde die Co rus Nederland had gesteld. Met de eind april aangekondigde her structurering van de Britse activiteiten komt Corus voor een deel tegemoet aan deze eis. Het is dan ook niet meer dan lo gisch dat de nieuwe Corus-topman Phi lippe Varin direct na diens aantreden een gesprek had met de Nederlandse presi dent-commissaris Leo Berndsen om die ervan te overtuigen dat de aluminium verkoop een goede zaak zou zijn. Maar ook zonder de 750 miljoen euro die het Franse Péchiney voor de aluminium- divisie wilde betalen, kan Corus nog ja ren mee, aldus Corus-watcher en analist Alain William van ING Paris. „Inderdaad heeft het concern sinds '99 (het ontstaan van het fusieproduct tussen Hoogovens en British Steel red.) veel geld verloren en zit het nu krap bij kas. Het in onderpand geven van de aandelen van Corus Neder land aan de banken is een normale ma nier om aan de nodige kredieten te ko men." Volgens de Fransman is er een goede toekomst voor het staalconcern wegge legd, ook nu het Nederlandse deel wordt verpand aan de banken. „De laatste maanden gaat het goed met Corus. De Britse fabrieken worden weer rendabel en bovendien zijn de prijzen voor staal op de Europese markt hoger dan die op de Aziatische of Amerikaanse markt." Staalexpert professor Hans Schenk van de Utrecht School of Economics vindt de genomen stap eveneens 'gebruikelijk'. Hij bestrijdt het idee dat het in onder pand geven van bedrijfsonderdelen een voorbode is voor een uiteindelijke ont vlechting van het staalconcern. „Dat hangt af van de randvoorwaarden die de banken hebben gesteld." Wat zou er gebeur en mochten de banken inderdaad besluiten om Corus Neder land in de verkoop te doen? Niemand die het weet, want veel geschikte gegadigden zijn er immers niet. De grootste staalpro ducent Arcelor (Usinor, Arbed en Arcela- ria) moet van Brussel al productie in krimpen om geen te overheersende posi tie op de Europese markt in te nemen. Een andere staalgigant, het Duitse Thys- senKrupp, heeft simpelweg geen geld om uit te breiden. Hooguit komt het Britse staalbedrijf LNM van de steenrijke Indiaas-Britse zaken man Laksmi Niwas Mittal in aanmerking om Corus IJmuiden op te kopen. De inlij ving zou prima passen in de succesvolle overnamestrategie die Mittal jaren gele den heeft uitgestippeld: het aankopen van minder draaiende fabrieken en deze binnen korte tijd weer rendabel maken, op voorwaarde dat de prijs maar laag ge noeg is. Dat laatste is uiteraard voor de banken minder aantrekkelijk. Een andere mogelijkheid is dat de ban ken wachten op economisch betere tij den en Corus Nederland dan zelfstandig verder laten gaan. De grote fusiegolf bin nen de internationale staalindustrie is immers allang voorbij en volgens experts heeft Corus Nederland genoeg kennis, volwaardige technologie en mankracht in huis om zelfstandig de strijd aan te gaan met de concurrenten. den haag/gpd - Steeds meer Nederlanders komen in ernstige financiële problemen door hun schulden. Uit cijfers van de Raad voor Rechtsbijstand blijkt dat in het eerste kwartaal van dit jaar 2535 schuldsaneringen door rechters zijn opgelegd. Dat is een stijging van veertien pro cent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Volgens de raad is de economi sche recessie de oorzaak van de stijging. Veel mensen hebben in betere tijden een dure hypo theek afgesloten. Als ze nu hun baan kwijtraken, kunnen ze die niet meer aflossen en raken ze in de financiële problemen. De 'zwaarste' schuldenaars be vinden zich in de groep met la gere inkomens. Daar bedraagt de gemiddelde schuld ruim 58.000 euro per persoon. Dat is 116 keer hun netto maandsala ris. Bij mensen met een mid deninkomen met een grote schuld is dat dertig keer het net to maandsalaris. Volgens de wet schuldsanering, die vijf jaar geleden werd inge voerd, kan de rechter een schul denaar dwingen drie jaar lang een deel van zijn inkomen en bezittingen (auto, woning) af te staan. De schuldenaar krijgt dan een bewindvoerder toegewezen, die afspraken met de schuldei sers maakt. Uit eerdere cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) bleek dat Nederlanders ondanks de stijgende werkloos heid en afnemende koopkracht er niet voor terugdeinzen zich dieper in de schulden te steken. In 2002 liep de totale uitstaande schuld op consumptieve kredie ten met een half miljard euro op tot 16,4 miljard. AMSTERDAM/ANP - KortingSWUl- kel.nl, dat via internet onder meer stripboeken verkoopt, heeft gisteren een klacht inge diend bij de Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa). Vol gens de internetwinkel maakt de Koninklijke Vereniging van het Boekenvak (KVB) zich schuldig aan het instandhouden van vas te prijzen voor stripboeken van buitenlandse uitgevers, zoals Suske Wiske. Kortingswinkel.nl heeft onder zocht wat diverse boekhandela ren rekenen voor populaire stripboeken, zoals Suske Wis ke, Kuifje, Asterix Obelix en Lucky Luke. „Die prijs blijkt overal in Nederland gelijk te zijn", stelt H. van Vlissingen van Kortingswinkel.nl. „Dat is in strijd met de Nederlandse me dedingingswet." De tegenpartij, KVB, vindt ech ter dat er niets aan de hand is. De 'vaste prijzen' zijn volgens KVB-directeur C. Verbeme niets meer dan adviesprijzen. „Er valt niet veel te verdienen op strip boeken, dus de meeste boek handelaren nemen de advies prijs over. Af en toe wordt er wel met de prijs gestunt, dan biedt bijvoorbeeld Albert Heijn Suske Wiske goedkoper aan." Kortingswinkel.nl verschilt ook met de KBV van mening over de vraag of stripboeken van Neder landse bodem onder de vaste boekenprijs vallen. De internet winkel verwijst naar een uit spraak van de rechtbank in Am sterdam van 1997, waarin wordt gesteld dat stripboeken en bui tenlandse boeken wel onder de vaste boekenprijs mogen wor den verkocht. Volgens de KVB is die uitspraak echter 'ingehaald' door de latere aanpassing van het zogenoem de reglement Handelsverkeer waarin onder meer is geregeld dat in Nederland tot 2005 een vaste boekenprijs geldt. „De strips vormen daarop geen uit zondering. De NMa heeft dat al een aantal keren bevestigd", al dus Verbeme, die de afloop van de nieuwe procedure bij de NMa vol vertrouwen tegemoet ziet door Maurice Wilbrink den haag/gpd - Honderden pensioenfondsen die door de beurskrach van de afgelopen ja ren te weinig financiële dekking overhielden, zullen eind 2003 weer een minimumdekking kunnen laten zien. Premiever hogingen, minder inflatiecorrec tie voor gepensioneerden, extra stortingen van werkgevers, zor gen voor nieuwe, zij het nog he le kleine buffers. „Het lek lijkt eind dit jaar bo ven," zegt Dick Witteveen, voor zitter van de toezichthoudende Pensioen- en Verzekeringska mer (PVK) in een toelichting op het jongste jaarverslag. Waar hij meteen op laat volgen: „Tenzij de beurs dit jaar nog een keer een grote dreun oploopt." Witteveen publiceerde op 30 september 2002 de beruchte PVK-brief, waarin nieuwe, zwaardere normen werden op gelegd aan de pensioenfondsen. Driehonderd (van de 921) fond sen moesten een herstelplan in dienen. Er kwamen noodingre- pen, uit te voeren binnen een jaar, en lange termijnmaatrege len om reserves te kweken waar mee toekomstige klappen op de aandelenmarkt kunnen worden opgevangen. De kritiek op de PVK was echter niet van de lucht. Pensioen zou bij toepassing van de PVK-nor- men zo duur worden, dat de economie er schade van onder vindt. Bovendien kwamen de nieuwe normen precies op een moment dat de conjunctuur zich in een dal bevond: door de pensioenkosten te verhogen, wordt de economie extra afge remd. Die timing was daardoor niet gelukkig. Witteveen verdedigt zich: „We proberen zo min mogelijk eco nomische schade aan te richten door maatregelen een beetje in de tijd uit te smeren. De PVK kon echter niet wachten met het aanscnerpen van de eisen, tot dat de economie uit het dal was gekropen. Een aantal fondsen stond er slecht voor, en we moesten voorkomen dat ze zo danig in de problemen raakten, dat het vertrouwen in het Ne derlandse pensioensysteem zou worden aangetast." - Maar hoe voorkom je dat pen sioenen een economische terug val juist verergeren, en zo ge vaarlijk procyclisch gaan wer ken, zoals economen dat noe men? „Door in feite te doen wat de PVK zegt. Buffers aanleggen voor slechte tijden. Maar dat is in de jaren '90 niet gedaan. Dat betekent dat we nu twee keer dat ongewenste procyclische ge drag vertonen. Eerst hebben we de premies onvoldoende ver hoogd in goede tijden. Daardoor joegen we de economie extra aan waardoor deze oververhit raakte. En nu het slecht gaat, moeten we de premies heel sterk verhogen, wat economisch herstel hindert. Als er buffers zijn, zijn schadelijke premiever hogingen in slechtere tijden niet nodig." - Waarom heeft de PVK zo lang gewacht met die brief? De beurs- rendementen staan al sinds het laatste kwartaal van 2000 onder druk. „We ontdekten in de zomer van 2001 dat de pensioenverzeke raars niet adequaat hun beleid aanpasten op de negatieve aan- delenrendementen. Op 7 sep tember 2001 hadden we een conceptbrief klaar, en toen kwa men de aanslagen in de VS. De vraag of de financiële stabiliteit in de wereld was gewaarborgd, verdroeg zich niet met het openbaren van een brief die ging over miljardentekorten in ons pensioensysteem." VNO-NCW voorzitter Schraven. Foto: GPD/Phil Nijhuis delft-culemborg/anp - De on dernemersorganisaties VNO- NCW en MKB-Nederland willen volgend jaar loonsverhogingen praktisch achterwege laten. „De loonstijging zal wat mij betreft sterk richting nul moeten", zei voorzitter J. Schraven van VNO- NCW gisteren. Zijn collega H. de Boer van MKB-Nederland ziet in het CAO-overleg geen enkele ruimte voor een structurele loonsver hoging. Volgens hem zijn gezien de economisch barre tijden al leen eenmalige uitkeringen nog mogelijk, zoals dit jaar in de CAO voor de metaalnijverheid is afgesproken. De voorzitter van de organisatie voor middelgrote en kleinere ondernemingen verwacht niet dat werkgevers en werknemers binnenkort op centraal niveau afspraken maken over de loon ontwikkeling. .Alleen als de vak beweging bereid is tot het af spreken van een loonstijging van nul procent, zetten wij onze handtekening onder een cen traal akkoord." De Boer laat liever de loonon derhandelingen over aan partij en die daadwerkelijk aan de CAO-tafels zitten. Hij heeft een slecht gevoel overgehouden aan het centraal akkoord dat werk gevers en vakcentrales vorig jaar sloten. „De afspraak was dat de lonen zich binnen een band breedte van 0 tot 2,5 procent zouden ontwikkelen dit jaar. De gemiddelde loonstijging zit ech ter nu meer tegen de 2,5 procent aan dan dat we ergens in het midden zijn uitgekomen." Al twee jaar pleit MKB-Neder land voor het hanteren van de nullijn. „De vakbeweging viel in 2001 over ons heen, omdat we zeiden dat er geen ruimte was voor structurele loonsverhogin gen. De economie draaide toen nog een stuk beter dan nu, maar onze concurrentiepositie was al aan het verslechteren en nu zit ten we met de ontslagen", aldus De Boer. Ook Schraven is ontevreden over de resultaten van het CAO- overleg met de vakbonden in de afgelopen jaren. „Zo zijn de loonkostenstijgingen in de pe riode 1998-2002 echt te hoog ge weest. Daar plukken we nu de wrange vruchten van. We heb ben onszelf uit de markt ge prijsd." De vakcentrales FNV en CNV nemen het pleidooi van de werkgevers niet serieus. „Het is een grijsgedraaide plaat aan het worden die ieder jaar wordt af gespeeld", aldus een woord voerder van de FNV. „Hopelijk nemen de werkgevers 3 juli tij dens het kennismakingsgesprek tussen het kabinet en de sociale partners een constructievere houding in." Volgens CAO-coördinator R. van Splunder van het CNV is loon matiging nodig. „Maar deze op stelling is onbegrijpelijk. Werk gevers gaan voorbij aan het wer kelijke probleem van de econo mie: de te lage arbeidsproducti viteit", meent hij. Volgens Van Splunder moeten ondernemers de productiviteit per werknemer stimuleren door meer te innove ren, slimmer te produceren, te investeren in scholing van het personeel en te zorgen voor een lager ziekteverzuim. scheveningen/anp - Het Cen traal Bureau Levensmiddelen handel (CBL) overweegt stappen tegen Interpay, het bedrijf dat de pintransacties in Nederland regelt. Tijdens de jaarbijeen komst vandaag in Scheveningen zei voorzitter K. van den Doel van de koepel van supermark ten: „Misschien moeten wij ons te veel betaalde geld gaan terug vragen aan Interpay." De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) verdenkt Inter pay van misbruik van haar mo nopoliepositie. „Dat wisten wij al heel lang", aldus Van den Doel. „Interpay brengt onderne mers namens de banken veel te hoge tarieven voor pintransac ties in rekening. Volgens de NMa is er geen redelijke verhou ding tussen de kostprijs van het pinnen en de tarieven die hier voor worden gevraagd." Van den Doel denkt een kans te maken. „In Amerika hebben Vi sa en Mastercard onlangs een schikking getroffen waarbij ze 3 miljard dollar aan de detailhan del gaan terugbetalen wegens misbruik." Ook werd tijdens de bijeen komst het rapport Consumen tentrends 2003 gepresenteerd, een onderzoek van het CBL en het Erasmus Food Management Instituut. Daarin waren ook de jaarlijks terugkerende ergernis sen van klanten in de super markten te vinden. Het allererg ste vinden consumenten als ze moeten wachten voor de kassa. Producten die zijn uitverkocht, scoren ook hoog op de lijst. Achttien van de honderd klan ten hebben geregeld te kampen met een kapot winkelwagentje. Verder blijken vaste klanten niet gediend van plotselinge wijzi gingen in de schappen. Ook bij vullen van de schappen tijdens winkeluren wordt niet erg ge waardeerd. Volgens de onderzoekers moe ten supermarkten niet onder schatten wat de effecten kunnen zijn van ontevreden bezoekers. Kanten vertellen positieve erva ringen door aan drie tot vijf an deren. Ontevreden klanten spu wen hun gal daarover aan ten minste elf anderen. door Richard Mooyman schiphol - President-directeur Cerfontaine van Schiphol verwacht dat de KLM een alliantie gaat sluiten met Air France. Een belangrijk voordeel voor de Fransen is volgens hem dat er geen derde luchthaven nodig is in de omgeving van Parijs. Schiphol moet om de groei te kunnen opvangen dan wel worden uitgebreid met een nieuwe start baan parallel aan de Kaagbaan, aldus Cerfontaine gisteren op een symposium over de luchthaven. Tegelijkertijd zal een bestaande baan worden ge sloten, zo verzekerde hij. De KLM voert al langer verkennende besprekin gen met zowel Air France als British Airways, maar voor Cerfontaine is duidelijk dat wordt afge koerst op een alliantie met de Fransen. Hij schaart zich daarmee aan de zijde van luchtvaartkenners die een verbintenis met de Britten onwaarschijn lijk achten omdat de Amerikaanse partners van de KLM en Air France in de VS al samenwerken. Samenwerking met de KLM biedt de Fransen de mogelijkheid om de plannen voor een nieuwe luchthaven in de buurt van Parijs af te blazen. De regering worstelt al langer met het aanwijzen van een plek voor een derde luchthaven naast Orly en het grote overstapvliegveld Charles de Gaulle. Een verbintenis tussen de KLM en Air France kan volgens Cerfontaine echter ook nadelig uitpakken voor Schiphol. De positie van de nationale lucht haven kan verslechteren als de alliantie besluit de meeste gezamenlijke vliegactiviteiten te concen treren op Charles de Gaulle in Parijs. Deze lucht haven kan voorlopig nog groeien en heeft een goede aansluiting op het net van hogesnelheids treinen. De vestiging van Corus in Umuiden. De aandelen van de Nederlandse tak van het concern zijn in onderpand gegeven voor nieuwe kredieten. Foto: Ron Pichel Zakenbanken gaan aandelen Nederlands deel beheren

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11