Drie ballen aan een touwtje GESPREK VAN DE DAG Afscheid van Murugan Amsterdams Begijnhof doet de deur dicht Lust en verrukking Studenten Haarlemse Hogeschool: 'Astrojax wordt dé zomerrage' woensdag 4 juni 2003 DAGELIJKS LEVEN t 'r OE- KCN'T TocN NIET EEUWIC? \AJ\AC?0 giijVEN MENSELIJK Het is nu 26 jaar geleden dat ik het roken heb gestaakt. Het kabinet-Den Uyl was kort daarvoor gevallen en kreeg in demissionaire staat te maken met een gijze lingsactie van Molukse jongeren in een trein bij De Punt. In de vroege ochtend van 11 juni 1977 maakte het leger een einde aan de gijzeling. Daarvan staan de details me nog scherp voor ogen, want enkele uren te voren zag mijn dochter het levenslicht. Op haar ge boortekaartje verwijs ik naar de dramatische gebeurte nissen bij zonsopgang. De tekst spreekt van 'in deze ge denkwaardige nachtf en kondigt dan onze blijde boodschap aan. Bizar: nieuw leven in een nacht dat acht mensen dat leven verloren, twee passagiers en zes kapers. Wie kent nog hun namen? Enkele weken later stopte ik abrupt met roken. Sindsdien heb ik geen siga ret meer aangeraakt. Zo vier keer per jaar steek ik een sigaar op. Dan moet aan drie voonvaarden voldaan zijn: er is een smakelijk diner dat toe is aan zijn afron ding we moeten met gezellige mensen aan tafel zitten, de sigaar is een krijgertje. Dat houdt in dat één van de disgenoten een doos uitzijn zak tovert, want de tijd dat sigaren deel uitmaakten van het kerstpakket ligt achter ons. Tot op de dag van vandaag weet ik tot in finesse hoe lekker een sigaret smaakt. Jaloers bezie ik De Russische meidengroep t.A.T.u. is op het Songfestival ten onrechte niet de winnaar geworden. De groep is het slachtoffer geworden van een anti-Russisch COMPLOT. Dit meent Ruslands grootste tv-zender ORT. De zender heeft een klacht ingediend bij de organisator van het festival, de European Broadcasting Union (EBU). Volgens ORT zijn Groot-Brittannië en Ierland de boosdoeners. Zo kenden de Britten t.A.T.u. geen punt toe, ook al stond het duo er onlangs nog op nummer één. Inzake Ierland hekelden de Russen de beslissing om het telefoni sche stemsysteem op het laatste moment te vervangen door een 'veel subjectie vere jury', die nauwelijks punten aan t.A.T.u. toekende. De paar punten verschil hadden t.A.T.u. de zege kunnen bezorgen Het winnende liedje van de Turkse Sertab Erener kreeg 167 punten, t.A.T.u. ontvinger 164. Murugan, de oudste stierenolifant van Europa, is vandaag afgemaakt Het dier, dat al 49 jaar in Artis woont, is zó ernstig ziek dat de dierentuin heeft besloten een eind te maken aan zijn lijden. Begin dit jaar vierde Artis nog met veel feest gedruis Murugans vijftigste verjaardag. Volgens Artis had de olifant de afgelo pen maanden veel last van allerlei ouderdomskwalen. Hij heeft problemen met zijn poten en vochtophoping in zijn buik. Ook heeft Murugan suikerziek te, bloed in zijn ondasting en mogelijk ook nog hartproblemen. De olifant was al eerder ernstig ziek, maar knapte steeds weer op. Maar sinds een week verer gerden de problemen. Het veterinair medisch team van Artis ziet nu geen an dere oplossing meer dan Murugan te laten inslapen, want de kwaliteit van zijn leven is onaanvaardbaar geworden. Murugan was één jaar oud toen hij in 1954 naar Artis kwam. De olifant was een geschenk van de toenmalige premier Pandit Nehru van India aan de Amsterdamse jeugd. Toen het dier per schip arriveerde in Amster dam, stonden duizenden mensen hem aan de kade op te wachten. Menig kind maakt een ritje op zijn rug door de dierentuin. Zelf heeft Murugan nooit kans gezien voor nageslacht te zorgen. Hij taalde niet naar de vrouwtjes die de loop der jaren bij hem in de die rentuin verbleven. In het najaar wordt de Artis-kud- de uitgebreid met een nieuwe olifantenkoe. Murugan op zijn vijftigste verjaardag. CPD Foto: ANP/Olaf Kraak aan het eind een filter bevatte. De tiveede poging slaagde. Opzoek naar de verloren tijd van 1977 hoor ik mijn dochter weer schateren in haar wiegje en zie ik de onverdraagzame rode wethouder Max van den Berg de Groningse binnenstad autovrij maken. Betty serveert in de finale van Wimbledon en ik koester nog maanden een aangebroken pakje Pall Mall met lucifers in mijn zak. In dienst kreeg je kamfer door je eten als je moeite had met de abstinentie. Netzoiets. Excel lentie, van mij mag iedereen roken. Als ik in een café zit en ik héb lucifers bij me, krijgen ze vuur. Als het bezoek vertrokken is, zet ik de tuindeuren open. In de trein zit ik niet-roken, maar gun de stak kers in de gestichten hun natje, droog je en hun teer. Ik mis de geloofsijver van de bekeerling. Als ooit wordt vast gesteld dat roken gezond is, ben ik als de kippen bij de inmiddels clandestie ne sigarettenautomaat en koop ik blij de hele voorraad op. AMELIA VEGA uit de Dominicaanse Republiek is MISS UNIVERSE 2003 geworden. De 18-jarige stu dente werd het mooiste gevonden van de deelnemende dames uit 72 landen. De Miss Universe verkiezin gen werden afgelopen nacht in Pa nama-Stad gehouden. Vega kreeg na de uitslag een kroon met diaman ten en parels, met een waarde van 250.000 dollar, op haar hoofd. Die werd uitgereikt door de vorige Miss Universe, Justine Pasek, uit Pana ma. Miss Venezuela, Mariangel Ruiz, werd tweede en Cindy Nell uit Zuid-Afrika werd als derde gekozen. Foto: AP Schrijfster J.K. ROWLING van de succesvolle HARY POTTER-reeks leest op 26 juni in de Royal Albert Hall in Londen 4000 kinderen voor uit 'Harry Potter and the Order of Phoenix', dat op 21 juni uitkomt. Fans in bijna de hele wereld kunnen het evenement rechtstreeks via in ternet volgen, en vragen stellen aan de geestelijke moeder van de tove naarsleerling. In haar enige publie ke optreden rond de verschijning van het boek, wordt de Britse schrijfster op het podium geïnter viewd door de komiek Stephen Fry. Vervolgens kunnen de kinderen in de zaal vragen stellen. Kinderen el ders in de wereld kunnen dat doen via www.msn.co.uk/harrypotter. Op deel vijf van de serie is nu al meer ingetekend dan op welk ander boek dan ook. Van de eerste vier zijn on geveer 200 miljoen exemplaren in 55 talen en 200 landen verkocht. Foto: AP Een gloednieuw koperen plaatje op de toegangsdeur van het Be gijnhof laat geen ruimte voor mis verstanden: bezoekers mogen bin nen tussen acht en elf uur 's mor gens een kijkje nemen. Daarna gaan de deuren van het populair ste hofje van Amsterdam op slot. 'Ga terug", staat er op een groot wit bord in een van de voortuintjes. „Ik ben blij dat ik eindelijk rust krijg. Het liep hier de spuigaten uit. In grote drommen kwamen de toeristen hier binnen. En maar hard praten en lachen. Ze zaten zelfs voor m'n huis te picknicken. Het is hier toch geen Vondelpark? Zelfs een toeriste vroeg zich af hoe ik dit hier allemaal volhoud", rea geert een oudere bewoonster van het hof, die absoluut haar naam niet in de krant wil. De tweespalt tussen de bewoonsters is al te hoog opgelopen. Die rust is een gevolg van een voorlopige uitspraak van de Am sterdamse bestuursrechter. Die maakte voor even weer een einde aan een al zeven jaar slepend con flict. Aan de ene kant staat de Stichting Het Begijnhof, die niet langer overlast van luidruchtige toeristen tolereert. Aan de andere kant beschouwt het stadsdeel Am sterdam Centrum het hof als openbare weg, en het vindt dat het daarom open moet blijven. Zo niet, dan zou een dwangsom van duizend euro per dag volgen. De bestuursrechter maakte die dwangsom ongedaan. Lang niet iedereen is gelukkig met die uitspraak. „Ik vind het juist wel gezellig als hier mensen komen rondkijken", zegt G. Meks. „Toen ik hier twee jaar geleden kwam wonen, wist ik wat me te wachten stond. En dat picknicken is zwaar overdreven. De mensen gaan hier op een muurtje zitten en eten een broodje. Is dat nou so erg? We hebben een handtekeningenactie onder de 104 bewoonsters gehou den. Slechts zestien waren tegen het openhouden van de deuren. Maar het stichtingsbestuur besloot anders." Dat stichtingsbestuur is een ande re mening toegedaan: de 800.000 toeristen die het Begijnhof jaarlijks bezoeken, zorgen wel degelijk voor overlast. „Ze loeren bij mensen naar binnen of stappen hun tuin tje in. Soms krijgen groepen toeris ten hun informatie via megafoons, om nog maar niet te spreken over al die cameraploegen die op het hof neerstrijken. Kortom, de over last liep de spuigaten uit. Zelfs als een meerderheid van de bewoners tegen sluiting van de poorten is, heeft het bestuur toch te zorgen voor een rustig woongenot", zegt stichtingssecretaris W. Eggen- kamp. Hij bestrijdt dat het Begijnhof een openbare weg is. „We betalen alles zelf, ook het onderhoud aan de weg. Bovendien is het privé-ter- rein. Een paar jaar geleden hebben enkele studenten dat al helemaal uitgeplozen. Wij hebben dus het recht het hof voor het publiek af te sluiten." Het Landelijk Hofjesberaad, waar bij zestig van de ongeveer 150 hof jes in Nederland zijn aangesloten, zegt nergens soortgelijke proble men tegen te komen als die op het Amsterdamse Begijnhof. „De De deur van het hof gaat om elf uur dicht, zeer tegen de zin van Amsterdam. Foto: ANP/Robin Utrecht meeste hofjes in Nederland liggen meer verscholen en zijn minder een toeristische trekpleister. Het Begijnhof in Amsterdam ligt op een toeristische plek en is daar door ook een attractie. De meeste hofjes zijn eigendom van stichtin gen met een eigen bestuur, dat zijn eigen regels kan stellen", aldus woordvoerster Ester Tas. Maar het Amsterdamse stadsdeel Centrum laat het er niet bij zitten, en stapt na een bezwaarschriften- procedure opnieuw naar de be stuursrechter. Want het Begijnho/®' is en blijft volgens de gemeente an een openbare ruimte. En die sluit, je niet zo maar af. n ha sgm Thea van Beek r opj «da is a£ luwt Drie ballen aan een touwtje. De As trojax wordt volgens Tom de Haas de afhankelijke stumpers die hun eerste verse sigaret aan hun eerste verse ochtendkoffie koppelen. Pure lust en verrukking. Eufraat en Tigris ineengevloeid. Als ze iets lekkerders uitvinden dan zo'n eerste koffie met zo'n eerste sigaret dan zou ik het er toch bij blijven doen, maar helaas, ik heb mijzelf die bijzondere zomer van 1977 algehele onthouding opgelegd. De diepe hang evenwel naar de nicotine is ongebroken. Die ver gaat pas tot grijswitte as op mijn crematie. Waarom ik destijds stopte, kan ik niet meer achterhalen. De leef stijlmaffia (niet roken, drinken, veilig vrijen) had Ne derland nog niet in zijn greep. Wel ergerde het mij pri vé dat de begaafde columnist - tevens erkende uitvre ter - Henk H„ die wekelijks optrad in een radiopro gramma dat ik presenteerde, nooit over rookivaar be schikte en het steevast bij mij bietste. Sorry Henk, jokte ik een keer, ik ben gestopt. Een tevreden roker is geen onruststoker en ik was hyperactief op alle drie de fron ten, pijp, sigaar en sigaret. Henk kende ook een kwart eeuw terugzijn pappenheimers, maar ik hield vol. Voor de volledigheidvier jaar eerder had ik al eens een poging gedaan om met verslavingen longen in het reine te komen. Weldra sloeg de verderfelijke gewoonte weer toe, ofschoon sindsdien de papieren genotstaaf en Joyce Mijts 'dé zomerrage'. „We lopen er in onze pauzes op straat mee te spelen. De Astrojax ligt ook niet op ons bureau, anders komt er niks van werken." Flippo's, Pokémon, waterjojobal- len, beyblades, en nu Astrojax? De rages volgen elkaar in hoog tempo op. Er is altijd wel iemand die met zo'n onbekend speeltje begint, maar waarom iederéén het ineens leuk vindt dat weet niemand. De Astrojax is een kruising van jojo en jongleren. Aan de uiteindes van het touw zitten twee ballen vast, de middelste bal kan vrij bewegen. Elke bal heeft als kem een nauw keurig berekend metalen gewicht. Volgens de principes van de rota- tiedynamiek kun je er allerlei trucs mee doen. Astrojax ligt nu in drie versies in speelgoedzaken. Voor beginnende stuiteraars is de Plus ideaal, met V-Max zijn snellere en vloeiendere bewegingen te maken en Saturn biedt mooie lichteffec ten. De prijzen lopen uiteen van acht tot elf euro. Het behendigheidsspel is enkele jaren geleden bedacht door een jonge Amerikaanse natuurkundi ge, Larry Shaw. Tom en Joyce zijn twee vierdejaarsstudenten Small Business aan de Hogeschool In- Holland Haarlem. Ze hebben zich de afgelopen drie maanden uit sluitend met dat touwtje en die drie balletjes beziggehouden. In het kader van hun opleiding heb ben ze bij speelgoedgigant Jumbo mogen meeschrijven en sleutelen aan het businessplan voor de lan cering van de Astrojax, waarvan inmiddels zo'n 100.000 exempla ren zijn uitgeleverd aan Bart Smit, Intertoys en andere speelgoedza ken. De Haas (22): „Gelukkig stonden we er niet alleen voor, want anders waren we gestuiterd. Bij een nieuw product komt zo veel om de hoek kijken! Ik dacht altijd: je hebt een De Astrojax in rust en in bedrijf (inzet). Je hebt een zekere behendigheid nodig. Op de plaatjes ziet het er simpeler uit dan het is." Foto's: United Fotos De Boer/Milan de Bie vai sta< hart anc bt nieuw product, je onderzoekt de doelgroep en vervolgen lever je het product aan de winkel. We hebben bijvoorbeeld een nieuw ontwerp voor de Astrojax laten maken om 'm frisser en jonger te maken. Hij moet kinderen vanaf zes jaar aan spreken. We voeren campagne in bladen, op tv en met promotie teams in winkelcentra en bij eve nementen. Jumbo heeft er tonnen ingestoken." Mijts (22): „Hoe beter de Astrojax wordt verkocht, hoe beter het ook voor ons is. We krijgen straks deels betaald op basis van her verkochte aantal Astrojax." Tom kent de As trojax al sinds de zomer van 2001, toen hij het speeltje aantrof in een Portugese vliegerwinkel. Hij kocht het voor zijn zusje, die er weinig naar omkeek. Zijn schoonvader zag er meteen handel in, en zei: 'je hebt goud in je handen'. Maar ze zetten niet door. En zo belandde de Astrojax op zol der. Om er weer vandaan te ko men toen De Haas samen met stu diegenoot Mijts op zoek was naar een product voor het onderdeel ondernemerschap van hun afstu deerproject. Maar de Zwitserse fa brikant had een teleurstellende mededeling: Jumbo was de officië le importeur geworden. De teleur stelling duurde niet lang: twee da gen na een eerste telefonisch con tact lijfde de Amsterdamse spelle tjesfabrikant het duo in. Een zomerrage? Bij speelgoedza- r1^ ken iloopt het (nog) niet storm. Gerard Zwier van een Intertoys-fi-. liaal heeft echter goede hoop. „Ik denk dat het wel aanslaat. Het moet nog bekendheid krijgen. Je Bil hebt een zekere behendigheid no dig. Op de plaatjes ziet het er sim- peler uit dan het is. Je moet er moeite voor doen, maar dan is wefla' erg aardig." nd{ door René Torley Duwel h?tl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2