■S Filmen is bijna een vorm van KUNST CULTUUR De kunst van het weglaten Kunstweekend op Lissese boerder Eerbetoon aan Rademakers en Goos op Nederlands Film Festiva <E Ivo van Hove wil ook met Holland Festival 2003 verleiden en verontrusten Collectie De Beyer vliegt a Birgit Schuurman. Foto: GPD- /Cees Zorn Debuut Birgit in film 'Floris' amsterdam - Zangeres Birgit Schuurman maakt haar acteer- debuut in de film 'Floris'. Ze vertolkt in de film de vrouwelij ke hoofdrol. Zij speelt Pi, een Chinees meisje dat vriendschap sluit met de jonge ridder Floris. De film 'Floris' wordt een ver volg op de succesvolle televisie serie uit 1969. In de serie werd Floris van Rozemond (Rutger Hauer) bijgestaan door de ori ëntaalse Sindala (Jos Bergman). „Het leek ons meer van deze tijd om daar een meisje van te maken", stelt producent Johan Nijenhuis. De film gaat in het najaar van 2004 in première. Linkin' Park niet op Pinkpop landgraaf - De Amerikaanse band Linkin' Park staat komend weekeinde niet op Pinkpop in Landgraaf. De band stond te boek als een van de toppers van het muziekevenement. Organi sator Jan Smeets is op zoek naar vervanging. Een van de opties is de eveneens Ameri kaanse band Evanescence. Lin kin' Park moest afzeggen we gens ziekte van zanger Chester Bennington. Blpf op de radio meest gedraaid Hilversum - Blof was vorig jaar opnieuw de meest gedraaide band op de Nederlandse radio. Dat blijkt uit de top tien van meest gedraaide artiesten, die de Stichting ter Exploitatie van Naburige Rechten gisteren pu bliceerde. Na Blof volgen op de lijst van Nederlandse artiesten Marco Borsato, Kane, Poema's, Acda De Munnik, Golden Earring, De Dijk, Doe Maar, Vo- lumia! en Anouk. Bij de buiten landse artiesten wordt de lijst aangevoerd door Shakira en daarna komen Celine Dion, U2, Madonna, Enrique Iglesias, Anastacia, Phil Collins, Jennifer Lopez, Queen en Westlife. Nationale Toneel: weer Fassbinder den haag - Het Nationale To neel herneemt deze zomer 'Het vuil, de dood en de stad' van Fassbinder. Het speelt het to neelstuk van 20 tot en met 23 augustus vier keer. Het Natio nale toneel geeft zelden repri ses. De spraakmakende pro ductie in de regie van Johan Doesburg was een groot succes. In 1987 liep de discussie over het stuk nog uit de hand en kon het niet worden gespeeld. lisse - Op boerderij Wassergeest in Lisse wordt van vrijdag 6 tot en met maandag 9 juni een kunstweekend gehouden. Het is een onderdeel van de boerderij enestafette die plaatsheeft in het kader van het Jaar van de Boe- derij. Een maand geleden was er in boerderij 't Geertje in Zoeter- woude-Dorp al een muziekthea terweekend met een opvoering van 'Peer Gynt'. Twee kunstenaars kregen van de Stichting Jaar van de Boederij opdracht het boerenleven in de provincie Zuid-Holland te ver beelden. Fotograaf Martin Luij- endijk fotografeerde boerener ven en interieurs die hij tien jaar geleden ook vastlegde. Deze fo to's - waar geen mens op voor komt - tonen de verschillen tus sen toen en nu. Boerderijen blij ken veranderd te zijn in een ge stileerd woonhuis of galerie, of tonen in plaats van de boeren- bedrijvigheid van weleer alleen nog leegte. De kunstenaar Arno Coenen maakte van de Hollandse Leeuw een fiere boer. Op een opblaas baar object 'tatoeëerde' hij de Hollandse Leeuw met een riek in de hand. Deze Hollandse Leeuwenboer is een gearceerde tekening in zwart-wit, en ver toont veel gelijkenis met een ou de ets. Naast deze opvallende tentoon stelling kunnen bezoekers ko men kijken naar lokale en regio nale kunst op de zogeheten kunstsupermarkt. Bovendien kan het publiek zijn creativiteit kwijt bij de workshop 'Correc ting the Horizon'. Op een lang werpig doek, dat in het wei staat opgesteld kunnen ki ren en hun (grootouders hun ideale uitzicht schilden De tentoonstelling is geoj op vrijdag 6 juni van 20.0( 22.00 uur en op zaterdag 7, dag 8 en maandag 9 juni 12.00 tot 18.00 uur. Op zate is er tussen 15.00 en 16.00 de mogelijkheid om Martin endijk en Arno Coenen te moeten. De kunstsupem kan worden bezocht op dag, zondag en maandag, zoekers van de workshop recting the Horizon' zijn kom op zondag en maai van 12.00 tot 18.00 uur. Kunstweekend Zuid-Hollai t/m 9 juni, boerderij Wal geest, Achterweg-Zuid 39, se. Toegang gratis. utrecht/anp - De 23ste editie van het Nederlands Film Festi val in Utrecht besteedt dit na jaar bijzondere aandacht aan het werk van filmmaker Fons Rademakers, scenarioschrijfster Maria Goos en filmproducent Rob du Mée. Het Nederlands Film Festival eert filmmaker Fons Radema kers met een terugblik op zijn oeuvre. Er wordt een dvd-box met het complete werk van Ra demakers gepresenteerd, er ver schijnt een boek van Mieke Bemink over zijn persoon en zijn films en de VPRO toont een aan Rademakers gewijd film portret van Harry Hosman. Het festival vertoont films als 'Dorp aan de rivier' (1958), 'Als twee druppels water' (1963), 'Mira' (1971), 'Max Havelaar' (1976) en natuurlijk Oscarwin naar 'De Aanslag' (1986). De telefilm 'Cloaca', naar het succesvolle theaterstuk dat Ma ria Goos schreef, gaat op het festival in première. Ook haar regiedebuut 'Lieve mensen', een tv-dramaserie over de resociali satie van een echtpaar met in de hoofdrollen Peter Blok en Loes Luca, beleeft in Utrecht zijn première. Dit is voor het festival aanleiding een overzicht te „pre senteren van de productie baseerd op scenario's van J Goos, waaronder Gouden winnaar 'Familie'. Producent Rob du Mée ovei begin dit jaar plotseling op jarige leeftijd. Het festival b een hommage aan de mar in de jaren zestig en zevi veel bijzondere films pn ceerde, als 'Monsieur Ha den' (1969), 'De Inbreker' (1 'The Family" (1973) en nat lijl$ kaskraker 'Rooie Sien' (1 Het Nederlands Film Festin dit jaar van 24 september t< met 3 oktober. woensdag 4 JUNI 2003 ?rc i h >u fjj ai M door Arnold Verplancke Amsterdam - Ze is heel jong en prijkt in pikante lingerie op de voorkant van het programmaboek je van het Holland Festival 2003, de handen op de rug. De achterkant van de folder Iaat zien wat ze ver bergt. Niet alleen een string en een paar zwarte laarsjes, maar ook een handgranaat. Kunst is niet alleen verleidelijk, maar ook verontrus tend, zo verklaart het festival de keuze voor deze publiciteitscam pagne. Daarin treden telkens mooie modellen (m/v) op, met achter zich een mes, honkbalknup pel of pistool. Of de koningin zal schrikken van de openingsvoorstelling is de vraag. Ze woont morgen in het Muziektheater te Amsterdam de première bij van 'Le Balcon', een nieuwe opera van Peter Eötvös. Het werk is gebaseerd op het gelijk namige toneelstuk van Jean Genet. Terwijl buiten de revolutie dreigt en geweld uitbarst, vermaken de machthebbers zich in het bordeel met allerlei spelletjes. Naar de eer ste beelden te oordelen, ziet het er heel esthetisch uit. Ivo van Hove, leider van het Hol land Festival, heeft na alle kritiek en subsidieperikelen toch weer ge probeerd zijn doelstellingen waar te maken. Op het festival wil hij een actueel overzicht bieden van topprestaties in de internationale podiumkunsten. Tegelijk wil hij traditie naast vernieuwing zetten, want de een kan niet zonder de an der. Hij wil 'hoge' en 'lage' cultuur vermengen en een bijdrage leveren aan het uitvlakken van de bestaan de grenzen in de kunstdisciplines. Volgens Van Hove is de toekomst aan de 'onpure' kunst, aan de ver menging van muziek, opera, toneel en dans. Niettemin valt het programma nog wel in die categorieën uiteen. Het toneelsegment vermeldt 'Drie Zus ters' van Tsjechov door Ivo van Hove's eigen Toneelgroep Amster dam in zijn regie. 'Nora' van Ibsen door de Schaubühne am Lehniner Platz is te zien in regie van Thomas Ostermeier. De liefhebbers herin neren zich ongetwijfeld de 'Nora' die Marokkaanse acteurs vorig jaar speelden bij het Onafhankelijk To neel. 'To You, The Birdie!' is een bewerking van Racine's 'Phèdre'. De voorstelling wordt gespeeld door de wereldberoemde Wooster Group uit New York, die jaren gele den ook een co-productie heeft ge maakt met het toenmalige Globe van Ge r ar dj an Rijnders. In de sector dans prijken interna tionaal bekende namen als Pina Bausch en Anne Teresa de Keers- maeker. Het Tanztheater Wupper- tal van Pina Bausch treedt op in theater Carré. Onder het hoofd 'muziektheater' zijn naast 'Le Balcon' ook gerang schikt 'Landschaft mit entfemten Verwandten' van de Duitse com ponist Heiner Goebbels en drie producties geïnspireerd op liede ren van Schubert. Namelijk 'Die schone Müllerin' in de regie van wunderschönen Monat Mai' Reinbert de Leeuw. De eerste pro ductie belooft ironisch en soms larisch te worden, ondanks de inz< van operazangers, dansers en pi< nisten. In de tweede zingt de Bril bariton Simon Keenlyside. In derde de Berlijnse actrice Barbar Sukowa. Het muziekprogramma omvat zo wel klassieke muziek en jazz al i popmuziek. De electrische gitai staat bij veel concerten centraal. de door Ivo van Hove zo gepropa geerde sector multimedia zit 'SOI 10' van Alex Vermeulen naast 'En fants de Nuit' van de Fransma n Jean-Michel Bruyère en het filmei periment 'Poes Poes Poes' van Vic toria/Compagnie de Koe dat onde meer in Leiden te zien is. Christoph Marthaler uit Zürich, 'Winterreise' van de Amerikaanse choreografe Trisha Brown en 'lm Holland Festival, 5 t/m 29 juni, di verse theaters in Amsterdan Complete programma op wwn .hollandfestival.nl. f Vijfdelig feuilleton 'Poes Poes Poes' komt naar Leiden door Theo de With Vervolg van voorpagina leiden - 'Poes Poes Poes' is een combinatie van film en theater. De voorstelling wordt op het wit te doek vertoond en daarom is het film. De regisseurs Peter van den Eede en Frank van Passel hebben de voorstelling gemaakt zoals ze dat met toneelstukken doen en dat maakt het theater. „Filmen is bijna een vomi van terreur", zegt de Vlaming Peter van den Eede. „Het wordt on nodig ingewikkeld gemaakt. De technische aspecten voeren vaak de boventoon. Het verhaal raakt daardoor onderge sneeuwd. In Scandinavië heb ben ze met de Dogma-films ge probeerd daarop een antwoord te formuleren. Dat is nooit hele maal gelukt. Er kwam altijd tru cage- en laboratoriumwerk aan te pas. De Scandinaviërs hebben wel school gemaakt. Het is hip geworden om beelden te mon teren die niet altijd even OK zijn." Dit trucje wilden Van den Eede, artistiek leider van het toneelge zelschap De Koe, en cineast Frank van Passel niet toepassen. Zij kozen voor een andere bena dering. In 'Poes Poes Poes' heb ben ze elke vorm van 'esthetise ring" achterwege gelaten. Peter van den Eede: „Theatermakers zijn altijd bezig steeds opnieuw het theater uit te vinden. In de filmwereld is dat anders. Daar regeren de kijkcijfers en andere economische factoren. Je krijgt de kans niet om te experimente ren, omdat een filmmaker zich moet houden aan de wetten van eerdere successen. Wij hebben geen mooi afgestoft geheel ge maakt, maar een ruw en bruut product." Het verhaal voor 'Poes Poes Poes' werd geleverd door schrij ver Paul Mennes. Deze veelvul dig bekroonde auteur had de tekst al in romanvorm gepubli ceerd (uitgegeven door Nijgh Van Ditmar). Voor dit boek kreeg hij zelfs de Zum-prijs voor de mooiste Nederlandstalige zin van 2001. Het verhaal speelt zich af in het dorp Drempel in de Belgische Ardennen. Er valt werkelijk niets te beleven. Het laatste nieuwsfeit dateert van 1972, toen de koe Steve Mc Queen was losgebroken. Dat verandert als er een zons verduistering op komst is die al leen in dit dorpje volledig waar neembaar is. Geïnspireerd door de eclips die in 1999 een hype in West-Europa veroorzaakte, la ten de filmmakers ook Drempel vol stromen met toeristen en journalisten. Het dorp draait door. Een weiland wordt inge richt als camping. De ezel Yves St.Laurent wordt noodgedwon gen naar de stal verbannen. Een stel buurvrouwen besluit Appel taarten te gaan bakken om pun ten aan de zonzoekers te verko pen. De vrome Maria Grypstaert ziet echter in een van de versge bakken taarten het gezicht van Jezus weerspiegeld. Ze wordt daarmee een prooi voor de twee televisiestations die elkaar in Drempel op leven en dood be concurreren. Voor de rollen is de crème de la crème van de Vlaamse toneel wereld aangetrokken. Ook weer man Armand Pien heeft een rol toebedeeld gekregen, net als een in Vlaanderen bekende televisie kok. „Dat past bij onze manier van werken", verklaart Peter van den Eede. „We willen deze voor stelling niet buiten de werkelijk heid plaatsen, maar er midden in. Als er normaal gesproken moet worden gefilmd in een ca fé, dan wordt een kroeg voor veel geld afgehuurd. Alle ldanten gaan eruit en in plaats daarvan worden er figuranten in gejaagd. Wij doen juist het tegenoverge stelde. Wij stappen binnen en beginnen gewoon te draaien. Als de kroegbaas vraagt wat we aan het doen zijn, kunnen we dat wellicht zelfs in de film ge bruiken. Deze aanpak levert soms fantastische resultaten op." Voor de kijker is het in het begin even wennen. Het ziet er niet gelikt uit. Een figurant loopt door beeld, de camera zwenkt alle kanten uit en het geluid is niet altijd even optimaal. „De uitspraak dat film voor negentig procent techniek is en slechts voor tien procent uit creativiteit bestaat, heeft mij altijd enorm gestoord", zegt regisseur Van den Eede. „Wij bewijzen dat het ook andersom kan." Na afloop van de vertoning wor den de vijf dvd's van 'Poes Poes Poes' vernietigd. Ze zullen niet meer te zien zijn. De makers ho pen de productie daarmee het zelfde karakter te geven als een Met speciale eclipsbrilletjes wordt in het Belgische dorp Drempel gekeken naar de zonsverduistering. Het is de rode draad in de theatersoap 'Poes Poes Poes' die op 21 juni in de Leidse Schouwburg te zien is. Foto: Phile Deprez theatervoorstelling: een eenma lige gebeurtenis. Wie er niet bij was, heeft het gemist. Ook Bart van Mossel, directeur van de Leidse Schouwburg, heeft op dracht tot vernietiging gekregen. „Ik denk er nog over na op wel ke manier ik dat doe. Misschien geef ik alle bezoekers wel een stukje van de dvd's mee." 'Poes Poes Poes', zaterdag 21 juni, 11.00 uur, Leidse Schouw burg, reserveren via tel. 071- 5131944. amsterdam/gpd - De Breda is gisteren rijker en een mer geworden. Dat 1 de opbrengst van de een deel van de Beyerd-col tie bij het veilinghuis Chris in Amsterdam. 1 In 47 hamerslagen ging de lectie schilderijen, beelden grafiek van De Beyerd in an< 1 handen over. Later dit komt de rest van de collei die 600 stuks telt, aan bod. Volgens eerdere berekenin zou de verkoop van de to Ine collectie van De Beyerd 450 euro opbrengen. Dat be< werd gisteren al gehaald me veiling van 47 topstukken, bewijst dat de verzame kunst die bij De Beyerd ben te als collectie misschien we 1 voorstelde, maar dat de stuk voor stuk wegvlogen verzamelaars en handelaars Het meest bracht het schild enbezit van De Beyerd 241.500 euro, waaronder Karei Appel voor 120.000 eu Schilderijen van Lucebert, huis en Herman Gordijn bra ten veel minder op. De meeste ophef ontstond der in Breda over de voorge men verkoop van 23 wei van M.C. Escher, allemaal kende litho's en houtsnee Liefhebbers legden er in to Wc 189.000 euro voor neer. Beyi Afi directeur Frank Tiesing zich dan inzetten voor een seum voor Grafische Von ving in Breda, deze u voorbeelden van gra kunst zullen daarin dus plaats vinden. De opbre van de veiling is bedoeld on te dragen aan de verwei van een collectie voor het n In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor profes sionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneel spelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: schilderes Henriëtte Kors uit Noordwijk. Ze wil haar schilderijen geen sfeer van gemoedelijkheid mee geven. Liever spreekt Henriëtte Kors (43) uit Noordwijk van nuchterheid en realiteit. „Ik ge bruik koele kleuren, want ik wil niet dat mensen bij het zien van mijn werk denken: hè, gezellig. Ik sta met beide benen op de grond en daar streef ik in mijn werk ook naar. In gezond heidscentrum Wantveld is een expositie van haar werk te zien. Kors is onderwijzeres op de Montessorischool in Oegst- geest. Sinds een paar jaar geeft ze ook schilder- en tekenles in Noordwijk. Ze heeft het zo druk dat ze niet altijd de tijd vindt zelf te schilderen. Daarom werkt ze het liefst rond één the ma. „Dan krijg je een afgerond geheel. Alles hoort bij elkaar en je krijgt op die manier meer verdieping na verloop van tijd." Volgens die werkwijze maakte ze een serie koeienschilderijen. „Ik vind het hele mooie dieren. Ze horen bij het Hollands land schap." Ze heeft geprobeerd zoveel mogelijk details weg te laten.Alles wat overbodig was, heb ik weggelaten. Ik heb geen horizon, geen gras en geen lucht geschilderd. Dat heb ik op mijn opleiding geleerd. Op die manier spreekt het meer tot de verbeelding." Op de expositie in Wantveld zijn bosgezichten en strandtafe relen te zien. „De wijdsheid van het strand inspireert me. Daar kom ik tot rust. Het relativeert het hele leven." De stilte in het bos en op het strand spreekt haar aan. Die probeert ze weer te geven. „Ik slurp sfeer in me op. Dat geeft me energie. Ik heb een soort uitingsdrang. Ik wil niet zomaar iets naschilderen. Dan kan je net zo goed een foto maken." Henriëtte Kors: „De wijdsheid van het strand inspireert me." Foto: Dick Hogewoning Wel vindt ze het een uitdaging om het materiaal van strand- hokjes op haar schilderijen echt te laten lijken. „Dat vergt veel van je techniek." Ze schilderde ze in de ochtend, middag en avond. „Dan krijg je verschil lende schaduwen, 's Middags is de tegenstelling tussen licht en donker veel groter dan 's och tends of 's avonds." Henriëtte Kors maakt gebruik van de glaceertechniek, waarbij een onderschildering wordt ge maakt in licht en donker. Lichte delen worden met witte verf ge accentueerd en donkere met bruin. „Kleuren vind ik belang rijk. Zo beïnvloedt het licht in Frankrijk de kleur. Grappig dat die heel anders is door de at mosfeer daar." Ze kijkt altijd met een 'schil- dersoog". „Dat is soms moeilijk, want je kunt niet alles kwijt. Je moet selecteren. Dat is altijd een worsteling. Soms helpt het me om het doek op zijn kop op de ezel te zetten. Dan zie je op eens alleen lijnen, vlakken en vormen. Je wordt niet afgeleid door je voorstelling. Daardoor zie je sneller waar de lijnen fout lopen." Als ze tekenles geeft, leert ze de cursisten ook kijken.Als ik zeg 'teken die theepot na', dan la ten veel mensen zich beïnvloe den door hun visie erover. Ze kijken naar de pot, maar ze fan taseren er hun eigen pot bij. Ze moeten uitschakelen wat ze dénken te zien." De expositie van Henriëtte Kors is tot en met 25 juli te zien in het gezondheidscen trum aan Wantveld 9 in Noordwijk. Marjolein Hendriks

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18