'Provincie schaadt gezicht Voorschoten' LEIDEN REGIO Veiligheid strand in Katwijk en Noordwijk gewaarborgd ;amilie wil niet wijken voor supermarkt teel giften voor grote Partycentrum La France startklaar voor Apolloproject peeltuin Zoeterwoude 'Wc hebben aan alles gedacht, voor elk probleem een oplossing' Reddingsbrigades komen steeds moeilijker aan vrijwilligers )ns huis is onze trots' Gemeente ongelukkig met vergunning vuurwerkopslag Vierdaagse Voorschoten ook voor gehandicapten vww.edox-watches.com ebrug 'gesloten I5TCEEST -De Leebrug in stgeest is in verband met erhoud van 10 juni tot en 2 juli afgesloten. Fietsers nen gebruik blijven maken de brug. De Leebrug ligt r het Oegstgeesterkanaal ihet einde van de Warmon- ledstrijden llitieruiters - De Nationale igheidsdagen voor poli- iters worden dit jaar op 13 14 juni in Wassenaar gehou- op en rond de terreinen renbaan Duindigt. De deel- lers strijden om het Politie- lioenschap op de onder- dressuur. de politie- itpaardproef, cross country iringen. Voor het publiek is programma op zaterdag het kkelijkst. door Rob Onderwater katwijk/noordwijk - De overkoepe lende organisatie van reddingsbriga des in Nederland heeft alarm gesla gen. De kust is vanwege een gebrek aan vrijwilligers niet goed meer te be veiligen. In een enkele plaats werken de reddingswerkers met beroeps krachten. Wie de komende weken zonnebaadt langs de Noordwijkse en Katwijkse kust hoeft niets te vrezen: de kwaliteit van de beveiliging blijft gewaarborgd. Het wordt wel steeds moeilijker om wachtroosters in elkaar te draaien. Er zijn weliswaar vrijwilligers, maar ze zijn steeds minder beschikbaar. Vroe ger gaven jongeren zich op voor een hele zomerperiode, maar zo werkt het niet meer. „Ze hebben tegenwoordig een brommertje en een mobiele tele foon. Dat moet allemaal betaald wor den", zegt Wim Star van de Noord wijkse Reddings Brigade (NRB). En die 'werklust' gaat ten koste van alle ver enigingen. „Want denk niet dat wij de enige zijn die een tekort aan vrijwilli gers hebben." Vroeger, weet Wim Star (66), was het vanzelfsprekend dat je bij de red dingsbrigade ging. „Dat was ook niet zo moeilijk, want er was gewoon niet zoveel te doen. Dat is tegenwoordig wel anders. De concurrentie is groot." Zolang hij bij de NRB zit, en dat is al 48 jaar, wordt er naar vrijwilligers ge zocht. Ze zijn nodig om tijdens de zo mermaanden een optimale veiligheid te bieden aan de strandbezoekers. De nieuwelingen krijgen cursussen om in nood eerste hulp te kunnen bieden. Star „Vroeger kwamen de vrijwilligers vanzelf, nu moeten we intensiever zoeken. We zoeken de nieuwelingen onder familie, vrienden en bekenden. Dat lukt nog aardig. Er is pas iemand bijgekomen van een jaartje of veertig, die zich gaat bezighouden met het on derhoud van de motoren. Dat is schit terend." De NRB kan nu rekenen op 120 me dewerkers, onder wie veel scholieren. „Dat zijn niet de meest ervaren men sen. Ze worden door de ouderen bij geschoold. Ik draai niet meer mee met wachtroosters, maar afgelopen zon dag was ik toch op de post. Als lid van de NRB ben je dan verplicht mee te lopen. Nou, dan steek ik met al mijn ervaring een handje toe." Vanaf half juni wordt de post gedurende tien we ken permanent bezet. Dat gebeurt zelfs met hulp uit Eindhoven en Wad- dinxveen. Star „Ach, je weet hoe dat gaat. Dat zijn jongens die een oogje hebben op een meisje hier en dan ko men ze de zomer over. Ze slapen voor een habbekrats op de camping en hebben een gouden tijd." Star vindt de situatie nog niet 'om te huilen' en vindt Noordwijk niet te ver gelijken met overige plaatsen in Ne derland, waar de nood wel hoog is. De Katwijkse Reddings Brigade heeft ook dit jaar extra inspanningen moeten doen om de wachtroosters rond te krijgen. De weekeinden zijn bezet, maar de doordeweekse avonden nog niet. Wim Kroon van de KRB heeft goede hoop dat het allemaal op zijn pootjes terechtkomt. „Je moet steeds meer moeite doen om de jeugd ervan te overtuigen dat het leuk werk is bij de reddingsbrigade. Bij ons krijgen ze er een bescheiden ver goeding voor, maar die haalt het niet bij wat ze in een supermarkt kunnen verdienen." Kroon heeft onder de 120 vrijwilligers veel gebeld om ze te wij zen op de noodzaak van het mee draaien van wachtroosters. Hij heeft ze overtuigd. „Maar het gemak waar mee het vroeger ging, is voorbij. De jeugd heeft tegenwoordig veel meer omhanden." ject' is La France het verst ge vorderd met de voorbereidin gen. Van der Zon en Kooloos hebben haast. Treslong, hun partycen trum in Hillegom, gaat 1 juli dicht. Om populair te blijven als uitspanning voor themafeesten heeft Treslong een nieuw jasje nodig. Van der Zon legt uit waarom hij en zijn zakenpartner besloten hebben niet meer in het complex te investeren: „Niet omdat het niet liep, maar in de loop der jaren zijn we daar hele maal ingebouwd. Tja, dan krijg je verkeersproblemen." Treslong is niet meer is te hand haven, zo midden in een uitdij ende woonwijk. Maar La France biedt alle mogelijkheden om uit te bouwen, stelt Van der Zon. „We worden hier niet omringd door huizen maar door instel lingen. Dat is ideaal." Het party centrum is gevestigd in een oud patronaatsgebouw dat ooit van de Wïllibrordparochie was. Van af de Rhijngeesterstraatweg rijd je, om bij het partycentrum te komen, over het plein van de rooms-katholieke kerk. Het is de bedoeling dat aan de Apollolaan de nieuwe inrit komt. Op een centrale plek kan een groot par keerterrein worden aangelegd. „Dat is ook voor mijn buren ide aal. Het Rijnlands Lyceum en Rustenborch gebruiken de voor ziening overdag, wij 's avonds en dan vooral in het weekein de." Een sfeertekening van de 'Haven van Marseille', die partycentrum La France het liefst vandaag nog in ge bruik neemt. Tekening: Marnier Interieurbouw Van der Zon legt sfeertekenin gen op tafel. Schetsen van de uitbreiding verraden, dat vanaf het idyllisch ogende kerkplein nauwelijks iets is te zien van de nieuwbouw. La France wordt vooral aan de achterkant flink uitgebreid. De uitbouw wordt onder meer gebruikt voor een nieuwe entree, garderobe, toi letgroep, (afgescheiden) milieu- comer en keuken. Dat Van der Zon en Kooloos de contouren van de nieuwbouw het liefst al hadden gezien, heeft ook te ma ken met de sluiting van Tres long. Interieur en keukeninrich ting moet naar Oegstgeest wor den verhuisd. In juli is dat nog niet mogelijk, dus moeten de ondernemers veel spullen op- slaai^ „Bovendien had ik graag de keuken staan. Niet alleen voor mezelf, maar ook voor mijn buren. De keuken van het zorg centrum wordt verbouwd. Ik had graag aangeboden hier te koken." Na de verbouwing heeft La France het dubbele aantal vier kante meters ter beschikking. Met name op de 'Haven van Marseille' kan Van der Zon am per wachten. Nu kunnen alle gasten niet in één ruimte sa menkomen. De 'haven' kan wel vollopen. Van der Zon en Kooloos zijn in 1988 met La France begonnen. In die tijd waren themafeesten nog niet zo 'hot'. Een paar jaar later begon het ondememers- duo in Hillegom met Treslong over. Ook hier werd de 'thema formule' uitgebouwd. Grote ruimten waar je veel gasten te gelijk kunt ontvangen worden 'gezellig klein' gehouden met barretjes, zithoeken kraampjes en winkeltjes. De gasten moeten zelf op jacht naar een hapje en een drankje. Zo wordt een mas saal feest geen stijveharkenbij- eenkomst. Na een periode van ongekende populariteit, ont waart Van der Zon nu een 'neer gaande lijn' in zijn branche, zegt hij. „Maar daar merken we zelf niet zo veel van. La France bloeit als nooit te voren." Van der Zon hoopt dat de ge meente snel een keuze maakt, zodat de eerste paal op korte termijn geslagen kan worden. „We hebben aan alles gedacht, voor elk probleem een oplos sing. Zelfs voor de verkeerssitua tie op de Apollolaan hebben we suggesties gedaan. Als ik nu de bewoners verderop in de wijk kan laten zien en vertellen wat onze plannen zijn, dan verwacht ik dat er geen Oegstgeestenaar is die ons nog iets in de weg wil leggen." Ir Judy Nihof rtRwouDE - Ze willen beslist n zielig verhaal in de krant, n klaagzang. Het kost wat eite om André en Riet Hil- om te verleiden tot een ge- :k over het plan van de ge- :nte om hun huis in de Zoe- iroude Dorpsstraat te slopen, h stemmen ze ermee in. Al is alleen maar om een paar inekkige misverstanden uit neg te ruimen. „Het gros van mensen zegt: joh, zorg voor goede advocaat, neem die met geld en maak dat je komt. Maar dat geld zegt niks. Daar zijn we niet op Wij willen niet weg. En dat ben we van meet af aan te- de gemeente gezegd." dgieter André Hilgersom en vrouw wonen al 34 jaar op psstraat 40. In 1980 konden nimmer 38 erbij betrekken, lsdien is nummer 38/40 inhuis met kantoor. Het is idyllisch plekje in het hart Zoeterwoude, met een ach- uin zo groot als een voetbal- L In die tuin konden hun kinderen naar hartelust spe- Nu is het de favoriete plek de kleinkinderen. Hilgersoms zijn verknocht het huis, dat dateert uit 4. Aan reizen hebben ze n behoefte. Thuis hebben ze s wat hun hartje begeert, ms gaan we een weekendje r Limburg. Langer kunnen niet weg. Er gaan jaren voor dat zelfs dét er niet van it." schok was groot toen de ge- ente in december 2000 de voorkeursrecht gemeenten igde op Dorpsstraat 38/40 aantal andere panden op de k van de Veldzichtstraat en Dorpsstraat. Die moeten lts maken voor de bouw van nieuwe supermarkt, par iruimte en winkels. Dat be- ïnt dat de Hilgersoms hun i aan de gemeente moeten bieden, als ze het gaan ver en. Ook ligt een onteige- gsprocedure op de loer, nu gemeente Zoeterwoude hun De Hilgersoms zijn het liefst thuis. Heel af en toe gaan ze er een weekendje op uit. „Langer kunnen wij niet weg." Foto: Henk Bouwman huis heeft 'wegbestemd'. De Hilgersoms wisten wel dat de gemeente bezig was met plannen voor het dorpscen trum. Maar ze waren ervan overtuigd dat alles nog open lag. Het 'beslag' op hun huis hebben ze ervaren als een overval. „Zo'n tactiek verwacht je niet van de gemeente Zoeterwoude, die zichzelf een Calimero voelt die van alle kanten wordt be dreigd." Hilgersom heeft de brief van de gemeente destijds wel tien keer gelezen voordat de betekenis er van tot hem doordrong: „Óns eigendom, onze trots, is niet langer alleen van ons en dat knaagt. Je staat ermee op en je gaat ermee naar bed. Elke dag heb je het er wel over." Ze proberen niet bij de pakken neer te gaan zitten. Dat lukt aar dig, omdat ze zich voor ogen blijven houden dat hun pro bleem heel betrekkelijk is. „Er zijn veel ergere dingen in de we reld. Als dit het ergste is wat ons kan overkomen: ons huis kwijt raken, nou, dan teken ik daar voor. Meteen." Als ondernemer vraagt Hil gersom zich af waar de gemeen te mee bezig is. Hij zet grote vraagtekens bij de voorgenomen uitbreiding van het winkelbe stand. „De winkeliers, die veelal niet eens een opvolger hebben, hopen dat een C1000 die twee keer zo groot wordt de trekker wordt voor hun winkels. Het is zo'n onzin. En iedereen die je spreekt beaamt het. Alleen bij de meeste raadsleden praat je tegen een muur. In de politiek is het zaak gelijk te krijgen, niet of je gelijk hébt." Ook vraagt Hilgersom zich af of alternatieve plannen echt wel zo goed zijn onderzocht als de ge meentebestuurders beweren. De uitbreiding van de huidige C1000 in de tuin van de her vormde gemeente was zo'n gek idee nog niet. „De gemeente zegt dat de kerk dat niet wil. Maar wat is het verschil met on ze situatie? Wij willen ook niet weg!" Het heeft de familie Hilgersom al vele uren gekost om zich te verdiepen in de Wet voorkeurs recht gemeenten, hun rechten uit te zoeken en bezwaren in te dienen. Ze willen later tegen zichzelf kunnen zeggen dat ze er élles aan hebben gedaan om te voorkomen dat ze hun huis kwijtraken. Toch willen ze niet koste wat het kost dwarsliggen. Als de ge meente een ander, vergelijkbaar huis aanbiedt, gaan de Hilgers oms daar zeker over nadenken. „De aanbieding die we hebben gehad was op een rotplek, waar het verkeer stopt en weer op trekt. Dat kan ik niet serieus ne men. Als je ons huis gewend bent, word je kritisch. Dan kun je zeggen: je bent verwend. Dat is dan zo. We hebben er hard genoeg voor gewerkt." door Coen Polack voorschoten - Het is onhandig van de provincie om Intratuin in Voorschoten een milieuvergun ning te willen geven voor de op slag van 30.000 kilo vuurwerk. Dat zegt fractievoorzitter Blom- mers van D66. Volgens Blom- mers schaadt de provincie de be trouwbaarheid van de gemeente. Voorschoten had geweigerd In tratuin een bouwvergunning te geven voor de vuurwerkbunkers. De milieuvergunning is nog niet verstrekt. De inspraakprocedure loopt nog tot 10 juni. Niettemin vindt Blommers het vreemd dat, als het aan de provincie ligt, die vergunning er komt. Blommers: „Deze besluiten moeten toch met elkaar in overeenstemming zijn? Ik vind het onlogisch dat de provincie niet eerst bekijkt wat de gemeente heeft besloten. En het is onhandig dat besloten wordt de vergunning te ver strekken." Intratuin aan de Leidseweg ver koopt elk jaar rond de jaarwisse ling zoveel vuurwerk, dat het bedrijf wil uitbreiden. Momen teel heeft Intratuin een vergun ning voor de opslag van vijfdui zend kilo vuurwerk. Het tuin centrum wil drie nieuwe opslag bunkers bouwen, waarin 30.000 kilo aan vuurwerk bewaard kan worden. De gemeente heeft de aanvraag voor de bouw van de bunkers afgekeurd, maar de provincie wil wel een milieuver gunning voor de opslag ver strekken. Op een inspraakavond vorige week werd duidelijk dat omwo nenden 30.000 kilo vuurwerk in de buurt doodeng vinden. Intra tuin en de provincie zijn ervan overtuigd dat de opslag die het tuincentrum voor ogen heeft, volkomen veilig is. Maar met alleen een milieuver gunning van de provincie op zak, kan Intratuin in Voorscho ten voorlopig nog geen vuur werk opslaan. Het bedrijf heeft ook toestemming van de ge meente nodig om de bunkers te bouwen. Volgens Blommers komt het besluit van Voorscho ten onder druk te staan als de provincie de opslag wel goed- keurd. „We hebben in de ge meenteraad een besluit geno men en ik vind het de betrouw baarheid van ons besluit schaadt als de provincie nu tot een heel andere conclusie komt. We kunnen het wat mij betreft niet uitleggen aan de burgers als die opslag er ooit komt." Het besluit van de provincie zou ertoe kunnen leiden dat Intra tuin het Voorschotense besluit aanvecht bij de bestuursrechter. Volgens woordvoerder Beekman van de Raad van State, de hoog ste instantie voor bestuursrecht spraak in Nederland, staat Intra tuin niet perse sterk met een provinciale vergunning op zak. Als ik de advocaat van het tuin centrum was, zou ik er wel mee schermen. Maar het hoeft geen effect te hebben, want zowel de gemeente als de provincie heeft in deze zaak een eigen verant woordelijkheid. De provincie kijkt naar de milieuwet en als het plan aan alle milieueisen voldoet, kan de provincie niet anders dan een vergunning ver strekken. Dat heeft in principe geen enkele invloed op het be sluit van de gemeente dat het niet in de ruimtelijke plannen past." Andere politieke partijen in Voorschoten liggen niet wakker van de mogelijke provinciale vergunning. CDA-fractievoorzit- ter Horlings: „Wij hebben als gemeenteraad 'nee' gezegd te gen de vuurwerkopslag aan de Leidseweg. De provincie moet wel hele sterke argumenten hebben wil ik van mijn overtui ging afstappen." WD-fractie- voorzitter Leeuwenburgh: „Blijkbaar is de provincie ervan overtuigd dat de opslag niet ge vaarlijk is. Maar al zou dat zo zijn, dan is de opslag van vuur werk dicht bij een woonwijk nog een situatie die gevoelsmatig niet in orde is. Het heeft een psychologisch effect op de be volking." voorschoten - De avondvier daagse van Voorschoten - de 41ste op rij - is dit jaar ook goed toegankelijk voor mensen met een handicap. De gemeente Voorschoten en het Platform Gehandicapten hebben de rou tes nagelopen. Het uitvoerend bedrijf van de gemeente heeft een aantal aanpassingen ge daan. Aanleiding is het feit dat 2003 is uitgeroepen tot het Eu ropees jaar van Gehandicapten. Dit jaar heeft de organisatie be sloten af te zien van een geza menlijke intocht met muziek. Dit keer is besloten om de korp sen op te stellen langs de laatste kilometer van het parcours. De avondvierdaagse wordt ge houden van 17 tot en met 20 ju ni 2003. Er zijn drie afstanden: 5, 10 en 15 kilometer. Wandelaars kunnen zich op 11, 12 en 13 juni van 19.00 tot 21.00 uur inschrij ven in het clubhuis van Voor schoten '97. Voor meer informa tie kan contact worden opgeno men met de organisatie: 071- 5765566 of 5618982. dicapten kan het plan doorgaan, nu het Fonds 1818 - het voor malige VSB-fonds - over de brug is gekomen met een bedrag van 75.000 euro. Eerder kreeg Swet- terhage 100.000 euro van de Stichting Wensenfonds en bij dragen van onder meer de Ra bobank. Verder geeft Amy Koopmanschap de 900 euro die ze kreeg bij haar afscheid als burgemeester van Zoeterwoude. De speeltuin kost alles bij elkaar ruim 200.000 euro. Swetterhage hoopt dat de speeltuin de inte gratie bevordert tussen de be woners van de leefgemeenschap en de andere inwoners van Zoe terwoude. Naar verwachting kan de aanleg in het najaar begin nen. De speeltuin krijgt tien tot vijf tien attracties, een hooiberg met educatieruimte en een terras waar bezoekers wat kunnen eten of drinken. Het is de be doeling dat bewoners van Swet terhage het terras gaan runnen. Wellicht komt er ook een vlin dertuin bij. De Jong is nog in ge sprek met een stichting die vlin dertuinen aanlegt en onder houdt. De Jong speelt met het idee om een speeltuinvereniging in het leven te roepen, waarvan ouders lid of donateur kunnen worden. Van de bijdragen moet het on derhoud van de speeltuin wor den bekostigd. De tuin krijgt vaste openingstijden. Om van dalen te weren, komt er een hek omheen. door Nancy Ubert oegstgeest - Een zweempje futu risme, een vleugje eigentijdse sfeer en een dosis ouderwetse gezelligheid. Het zijn drie ingredi ënten van de Haven van Marseil le, de grote feestzaal die de direc tie van partycentrum La France in Oegstgeest het liefst vandaag nog wil bouwen. De feestonder- nemers moeten nog even geduld hebben, want ook buren aan de Apollolaan willen uitbreiden. De gemeente geeft pas een bouw vergunning als duidelijk is hoe al le puzzelstukjes het best in elkaar passen. Als het aan de directie van La France had gelegen, was de bouw aan de Apollolaan een half jaar geleden al begonnen. Luuk van der Zon en zijn com pagnon Ton Kooloos hebben het plan voor verbouwing en uitbreiding van hun etablisse ment al maanden klaar. Maar ze zijn niet de enigen die aan de Apollolaan 'iets willen', zoals wethouder Meester dat zegt. De gemeente hoopt huizen en een nieuwe sporthal te bouwen, het Rijnlands Lyceum moet uit gebreid worden en zorgcentrum Rustenborch wil seniorwonin gen neerzetten. Van de deelne mers aan het 'Apollopuzzelpro- noude - Niets staat de j; van een grote speeltuin r heel Zoeterwoude op het 1 van Swetterhage nog in jweg. Volgens woordvoerder »t de long van de leefgemeen- j voor verstandelijk gehan- (advertentie) Iwijk aan Zee, Juwelier v.d. Zwart, Irnakersiraal 2 Leiden, Plessen Juweliers, ijdingsplein 12-13 Leiderdorp, Juwelier Jonge, Winkelcentrum Santhorst isenheim. Juwelier Wielinga, Hoofdstraat Voorschoten, Juwelier Florentijn, Wolstraal 156

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17