Zeebeesten krijgen les over de zee REGIO 'Geen mens mag denken recht te hebben op zo'n enorm salaris' 'Topmanagers zouden wel eens vrijwillig iets kunnen inleveren' NAVRAAG UIT DE ARCHIEVEN COLOFON 'Hier voor de deur ligt het grootste natuurgebied van Europa' KLANKBORD Alphenaar Martin Verkerk is de grootste Nederlandse tennissensatie sinds Richard Krajicek. De lange laatbloeier drong als debutant door tot de halve fi- 'Ook in de gymles wilde naiesvande r I j open Franse Martintje altijd winnen kampioenschap. pen op Roland Garros en is nog twee zeges verwijderd van een grand-slamtitel. Hoe is het zover gekomen? Navraag bij gymnastiekleraar RAMON LIE- VELD van het Groene Hart Lyceum in Alphen aan den Rijn, waar de kleine Verkerk een deel van zijn schooltijd doorbracht. Ooit i>erwacht dat uw oud-leer ling het zo ver zou sclwppen? „Ik wist wel snel dat hij een geta lenteerde sporter was. Wat mij vooral aan Martin opviel was zijn karakter. In de gymles wilde hij al tijd winnen. Ook op de tennisbaan hoorde ik veel over hem, want mijn zoon zat in hetzelfde ge mengde jeugdteam als Mickel Ver kerk. Inderdaad, de oudere broer van Martin. Mickel sloeg ook een aardige bal, maar Martintje kwam toch al eerder in aanmerking voor districtstrainingen. Wat doet u om sportieve leerlin gen ti la Verkerk te begeleiden? Als ze eruit springen, krijgen ze extra vrij voor buitenlandse toer nooien en speciale trainingen. Martin maakte trouwens deel uit van een goede lichting, want ook judoka Dennis Meijer zat bij hem in de klas. Het valt me op dat de havo- en atheneumafdelingen veel sporttalenten voortbrengen. Van het vmbo kan ik me er maar één herinneren: John Heitinga, die nu bij Ajax voetbalt." Hoe lang heeft Martin Verkerk het op uw school volgehouden? „Toen hij in havo 4 zat, is hij vanwege zijn drukke tennisprogram- ma naar Amsterdam gegaan. Daar kon hij, ik dacht op een LOOT- school (met extra sport-faciliteiten), meer tijd aan tennis besteden. Maar Martin vertrok niet omdat hij zo'n slechte leerling was." Was Martin Verkerk destijds al goed in Frans? „Dat zou je hem zelf moeten vragen. Voor zijn tenniscarrière is het belangrijker dat hij een mondje Engels spreekt. Zelfs op Roland Garros is dat de voertaal." Wat gebeurt er vrijdag tijdens de halve finale van Martin Ver kerk op uw school? „Wij plaatsen een groot scherm in de aula voor alle belangstellen den. Vooral de leerkrachten willen hem graag zien, want die heb ben hem nog in de klas gehad. Maar ik denk dat er ook veel leerlin gen aanschuiven. En als het een vijfsetter wordt? Dan zitten we hier vrijdagavond nog. Dan wordt het helemaal een gezellige boel op school. tekst: Tim Brouwer de Koning foto: AP/Christophe Ena ANNO 1978, zaterdag 4 juni LEIDEN - "Het zal moeilijker zijn dan vorig jaar om voor iedereen een baan te vinden. In de metaal en de bouw valt het nog wel mee, maar ik verwacht de grootste moeilijkheden te krijgen met de mensen die van het algemeen vormend onderwijs afkomen. Ik hoop echter aan het eind van het jaar te kunnen zeggen, dat ik me vergist heb". Weinig opwekkende woorden voor de duizenden jongeren die deze week juist hun eindexamen hebben afgerond. Ze komen uit de mond van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden, de heer J.G. Schuhmacher. Bijna twee jaar is hij nu directeur. In die tijd is de werkloosheid steeds iets teruggelopen. Volgens de laatste cij fers stonden er 2200 mannen als werkloos ingeschreven en 688 vrouwen. Voor de toekomst is Schuhmacher pessimistisch en houdt rekening met een kleine stijging van de werkloosheid. Deze zal dan vooral ver oorzaakt worden door de schoolverlaters en de mensen die op straat zijn komen te staan door het faillissement van de Grofsmederij. ANNO 1978, maandag 5 juni LEIDEN - Voor de tweede maal in successie werd afgelopen zaterdag de milieu-bijenmarkt gehouden. Op initiatief van de Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt, afdeling Leiden, waren rondom het Zoö logisch Laboratorium en het Sterrewacht-complex aan de Kaiser- straat weer een flink aantal stands ingericht. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Cn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Topmanagers verdienen te veel. Dat vindt een rui me meerderheid (71 pro cent) van de bezoekers van de website van deze krant. 'Diefstal', 'schan de', zo luiden enkele niet mis te verstane kwalifica ties in de commentaren van de voorstanders van de stelling. 'Met soldaten alleen kun je een oorlog niet winnen', aldus een van de stemmers die dui delijk minder moeite heeft met de salariëring in de top. Een greep uit de reacties. G.P. Nijenhuis, Den Haag: „Bk vind het nor maal dat ze veel verdie- Topmanagers verdienen te veel nen. Alleen als ze er een bende van maken moet geen gouden handdruk worden uitgekeerd, maar dienen ze hun topsalaris in de periode van hun bewind terug te betalen." B. Warmerdam, Voor hout: „Topmanagers mogen veel verdienen, zolang dit in verhouding staat tot de behaalde re sultaten. Daarentegen zouden zij ook een prijs moeten betalen mocht de onderneming het door mismanagement niet redden. Het bedrag dat als gouden handdruk bestemd zou zijn, bij voorbeeld. Een onderne mer is ook met zijn privé- vermogen aansprakelijk voor zijn zaak als zijn on derneming het niet redt. Terwijl topmanagers on gestraft elders hun op wachting maken." Bram Pater, Leiden: „Ier mand die werkt, verdient geld. Iemand die veel werkt, verdient veel geld. Iemand die zoveel werkt, en daarmee zoveel geld verdient dat dfe het niet meer op kan, of geen tijd meer heeft om het op te maken, heeft te veel. Neem bijvoorbeeld een chauffeur. Die moet veel werken om een beetje meer te krijgen. Echter maakt hij één foutje dan vallen er doden. Maar zo'n topmanager, als die een foutje maakt, dan krijgt-ie ook nog een gouden handdruk mee. Is dat eerlijk? Ik vind het walgelijk. Overigens: ik ben geen chauffeur." Jaap Kotter, Amster dam: „Veel geld binnen slepen, boekhoudschan dalen, handel met voor kennis: het is gewoon diefstal. Alleen vinden deze dieven zichzelf wat netter dan de autokra kers en tasjesrovers." H. Ouwersloot, Katwijk: „Naar mijn mening is er geen mens zo bekwaam en waardevol om te mo gen denken dat hij/zij op een dergelijk salaris recht heeft." G. Wolf, Noordwijker- hout:Als topmanagers het denkwerk niet doen en de grote lijnen uitzet ten is er voor Jan met de pet ook een stuk minder te verdienen in de mees te bedrijven. Die mana gers moeten natuurlijk wel worden gecontro leerd. Eigenlijk zou het het beste zijn, wanneer ze een goed salaris zou den krijgen en beloond zouden worden voor aantoonbare prestaties via een winstpercentage of iets dergelijks. Natuur lijk schreeuwen de Marij- nissens van dit land dat het geld naar de sociale onderlaag moet. Maar hij weet toch ook dat je met soldaten alleen een oor log niet kan winnen. Schieten kunnen we alle maal, maar bepalen wie, wat, waar en wanneer is grotemensenwerk. De nieuwe stelling gaat over het Midden-Oosten. Wordt daar binnenkort geschiedenis geschreven, of zijn ook Bush' vredes plannen gedoemd te mis lukken? De stelling waar op u, tot en met maan dag, kunt reageren luidt: Vrede stichten in het Midden-Oosten is water naar de zee dragen. Reageren via www.leid- schdagblad.nl of via de post: De Stelling, postbus 54, 2300 AB Leiden. piee iet ren nu i volt: 1 lie rooi in Noc rege nar om Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive care-specialist in Dijk- zigt-ziekenhuis: „Topmanagers ver dienen te veel, maar wat is te veel als men ook topprestaties levert? Een groot bedrag mag van mij best, maar dan wel groot naar redelijke Hol landse maatstaven. Die topprestaties worden immers geleverd in een rus tig land met arbeidsrust, politieke rust en met ingeslapen vakbondslei ders. Topprestaties leveren is dan geen kunst En voor een niet be staand afbreukrisico hoeft men bij een salaris van meerdere miljoenen eigenlijk niet te vrezen. Vroeger had den we een leuk tv-programma: 'Top of Flop'. Bij wanprestaties werd men door het publiek weg- geloeid. Het schijnt dat Van den Ende bv dit ideetje weer oppakt bij een programma rond de businessmanager van de week. Joop zelf hoeft niets te vrezen, hij is waarschijn lijk de enige echte topma nager van Ne derland." Pieter Stam (51), dominee te Kat wijk: „Ik vind dit heel dubbel. Bin nen de Nederlandse verhoudingen lijkt het alsof ze te veel verdienen, maar internationaal valt het allemaal wel mee. Die mensen hebben toch een grote verantwoordelijkheid voor bedrijven met honderden en soms wel duizenden werknemers. Maar politici hebben ook een verantwoor delijkheid, die minstens zo groot, zo niet groter is en die verdienen veel minder. Of die topmanagers verdie nen dus te veel, of de politici verdie nen te weinig. Ik neig ernaar het laatste te zeggen, maar ik vind wel dat topmanagers (en ook sommige topsporters trouwens) weieens vrij willig iets zouden kunnen inleveren. Uit het oogpunt van men taliteit en om de voorbeeldfunctie.' Marije van den Berg (28), be- drijfsjoumalist, PvdA-raadslid: „Goed verdienen voor goed werk, dat lijkt me geen probleem. Maar miljoenen per jaar binnenhalen, zelfs al doe je het nog zo goed, dat is domweg niet meer rechtvaardig! Be- lastingvlucht naar België, afbreukri sico, zware verantwoordelijkheid, het zijn allemaal heel legitieme argu menten om een discussie over een paar duizend euro per maand mee te beslechten, maar het zijn geen re denen om een manager de zilver vloot binnen te laten halen met een jaartje werken. Nogmaals: dat is ge woon niet rechtvaardig. Dus ja: som mige topmanagers verdienen veel te veel. Die graai-tax mag er van mij best ko- Nancy Knijnenburg (35) uit Leiden, beveiligingsmedewerker en trainer van de vrouwenselectie van SJC Noordwijk: „Mee eens. Topmana gers hebben zich zo ver opgewerkt door veel te studeren en uiteindelijk word je daarvoor beloond in de vorm van een goed salaris. Alleen vind ik die salarissen tegenwoordig de pan uitrijzen; ze staan niet meer in verhouding met het werk en de salarissen van de (overige) werkne mers. Topmanagers 'bekijken' het werk alleen nog maar vanuit de kan toorstoel terwijl de rest zich een on geluk moet werken om het eindpro duct zo goed mogelijk op de markt te brengen. Die 'rest' mag daar best wel beter voor beloond worden. Als die manager nou een beetje inlevert en de arbeider iets beter wordt betaald, is iedereen tevre den." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant/belegger: „De stelling dat topmanagers te veel ver dienen - vooral nu het economisch even tegen zit - is begrijpelijk vanuit de vakbonden. Zij hikken nogal aan tegen de beperking van loonsverho gingen voor een (ouderwets gefor muleerd) arbeider. Het gevaar van een loonspiraal en een daaraan ge koppelde inflatie staat daarbij duide lijk op hun netvlies. Vervolgens wor den weer oude kreten uit de motten- ballen gehaald zoals: 'Laat de rijken de crisis betalen' en 'Het geld halen waar het zit'. Het is steeds weer het zelfde liedje. Na een crisis volgt in di regel een opbloeiende economie met stijgende salarissen en die op bouw is voor een deel te danken aan goede be stuurders/ ma- nagers/coaches, jl En ja, die mo- j[ gen best meer verdienen, ook zelfs te veel." WOENSDAG 4 JUNI 2003 Katwijkers zijn 'zeebeesten'. Vertel hun niks over strand en het zoute water. Ze zijn ermee opgegroeid. Wat hebben Zeelessen voor basisscholieren dan in hemelsnaam voor zin? Dat is toch weggegooid geld? „Dat dacht ik van niet", zegt wethouder Slings resoluut „De kinderen wonen hier wel aan zee, maar ze weten er heus niet zoveel van." Slings heeft het initiatief geno men om de Katwijkse kinderen wijzer te maken dan ze al zijn. Scholier Arjen van der Plas weet dat de zee zout is. Hij zwemt er 's zomers in en hij gaat zo nu en dan ook nog liggen op het strand. En soms een balletje trappen. O ja, en er is eb en vloed. Dat was het dan. De zeeles van Theodoor Braaksma maakt hem deze middag heel wat wijzer. Al moet Ar jen, net zoals zijn medescholieren, er veel moeite voor doen. De leerlingen van de Van der Brugghenschool worden door Braaksma zonder pardon het zeewa ter ingestuurd. Nu is dat deze middag niet zo'n probleem. De temperatuur is een graadje of 25 en het water is inmiddels al aardig op gewarmd. Groep acht van de basisschool trekt zich het apezuur aan een net. Het is in Katwijk geen on gebruikelijk tafereel: ge spierde mannen die voor de kustlijn op zoek zijn naar een maaltje garrent (garnalen). Theodoor Braaksma van het educatiebedrijfje Na- tuuravontuur legt de kin deren uit wat er allemaal in het net zit. De meesten weten het aL 'garrent'. Braaksma haalt een kreeft tevoorschijn. „Wat voor soort is dat?" Niemand weet het. „Het is een zwemkreeft" Vervolgens vertelt Braaksma gepas sioneerd over een kwal, de kinderen krijgen te ho ren dat het helemaal niet zo'n eng dier is. Braaksma probeert zijn gehoor op een spannen de manier duidelijk te maken wat de zee allemaal heeft te bieden. „Hier ligt het grootste natuurgebied van Europa." Hij benadrukt dat iedereen er zuinig mee moet omgaan. Plastic dat om een sixpack bierblikjes heeft gezeten mag nooit in zee terechtko men. „De meeuw raakt er in verstrikt en gaat dood. Vervolgens eet een zee hond die vogel op en ook de zeehond gaat dood. Vervolgens komt er een orka die denkt: dat is een lekker hap je, waarna ook de orka sterft" Dat maakt indruk. „Dus gooi nooit rot zooi in zee." neen lens 1 jedrij ciëteii ie o] ïandi even vangi ien e ustig een il guur noen tekst Boven: Groep acht van de Van der Brugghenschool trekt een sleepnet door de branding. Links: Samen met Theodoor Braaks ma wordt vervolgens bekeken wat er is gevangen. Foto's: Dick Hogewoning En al helemaal geen gif. Wat dat allemaal voor gevolgen heeft, krijgen de kinderen te zien aan de hand van gekleurde koorden. El ke kleur stelt leven voor en ieder kind moet een koord vast houden (al kost het Braaksma moeite om de aandacht vast te houden). De koorden stellen zeewier, plant aardig plankton, dier lijk plankton, een zee duivel, een garnaal, de zee en de zon voor. Arjen speelt de zon. Hij en de zee zijn de enigen die uiteindelijk blijven leven. Braaksma vraagt de kinderen om te vallen als er leven door de uitstoot van gif in zee kapot gaat. „Sterf maar", zegt hij en giereni van de lach vallen de kinderen om in het mulle zand. Dan serieus:Als we niet willen dat dit gebeurt, dan mo gen we nooit gif in zee storten." De kinderen rollebollen over het strand. Dat is nog eens andere koek dan zo'n saaie les in een muf lokaal. jroe een i een nocl den. ;evei lenk Ük i :erst inde )f hi □jn 1 nen vijk Zonder dat de meester toestemming geeft, nemen de kinderen nog een duik in het water. Eén meisje heeft het allemaal wel gezien. „Wanneer gaan we weer terug", wil ze weten. Na de Van der Brugghenschool vol gen nog vierhonderd Katwijkse scho lieren de Zeelessen van Theodoor Braaksma En al zijn het zeebeesten, er zal een wereld voor ze opengaan. Rob Onderwater net )rov van fdig. tafel neli Groe en v wat lam n L ders irog )aa ;aat

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14