LEIDE Hertaxaties vallen een miljoen duurder uit REGIO Winkeliers rond Nieuwe Rijn hebben nu ook hun vereniging Fietsers zonder licht lopen voortaan kans op bekeuring lijnwoudse verdachte van moord )p Leidenaar handelde ook in drugs Ouders steunen oversteek Woutertje Pieterse Afval plakken Directie van Groenoordhallen uitgebreid tot tweetal ledrogen echtgenoot reed in op rivaal Inloophuis ziet weinig in opvangkeet 2 Scholieren uit Katwijk leren nog meer over de zee 3 Een auto als I gordijn in de Leidse Gortestraat woensdag 4 juni 2003 Rl uw beroofd n handtas in - Een 20-jarige vrouw is «ermiddag op klaarlichte dag i de Jan van Goyenkade van ar handtas beroofd. Een nog bekende man rende rond •r uur 's middags langs de )uw en griste haar tas mee. •t slachtoffer zette nog wel de htervolging in, maar kon de aatrover niet bijhouden. In buurt van de Witte Rozen- aat vond zij haar gestolen tas lug. Haar mobiele telefoon is eruit gehaald. iobieltje estolen iden - Twee onbekende jon- ns op een scooter hebben 3§j nmorgen in alle vroegte een [as -jarige Leidenaar in de Van .V-s; r Werfstraat beroofd van zijn ■j jbiele telefoon. De man liep nd half zeven al telefonerend tor de straat, toen de scooter et de twee jongens voor hem Dpte. Ze pakten zijn mobieltje i gingen er vandoor. lishandeling p Nieuwe Rijn '-jft iden - De politie heeft gister- fond rond half zeven een 43- rige Leidenaar aangehouden verdenking van mishande- De man zou kort voor zijn houding een 45-jarige itsgenoot op de Nieuwe Rijn elkaar hebben geslagen. Het ichtoffer kreeg klappen en ioppen en liep daardoor on- meer twee gebroken ribben De aanleiding voor de mis- ideling is nog onduidelijk. ike [lappen iden - Twee jongens van 18 b 19 jaar uit Leiden hebben Iteravond even na midder- fcht een 21-jarige en 22-jarige bidenaar in elkaar geslagen In iNieuwsteeg. Toen de vier lannen elkaar passeerden ont- bnd een woordenwisseling p escaleerde. De twee jonge- nnen sloegen er vervolgens k op los. De politie kon de e vechtersbazen niet veel la- Iaanhouden. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden heeft zich lelijk verkeken op de kosten voor de hertaxatie van het onroerend goed in de gemeente. De in 1999 uitgevoerde waardebepaling van huizen en gebouwen - waarop de onroerendezaakbeiasting is gebaseerd - kostte een miljoen euro meer dan waar op was gere kend. Wethouder R. van der Sande (WD/financiën) trok gister avond in de commissie bestuur en veiligheid het boetekleed aan. Voor de hertaxatie was in 1999 1,8 miljoen euro begroot. Een van de oorzaken van de proble men was de zee aan bezwaar schriften die de waardebepalin gen uitlokten. Die bezwaren leidden tot een grote vertraging. Daar kwam nog bij dat het ex terne bureau dat de taxaties uit voerde, enkele fouten maakte. Het leidde er al met al toe dat de hertaxatie op 2,8 miljoen euro uitkwam. Leiden heeft zijn stadsadvocaat gevraagd te kij ken of het bureau aansprakelijk kan worden gesteld voor de ex tra kosten. Dat bleek niet te kunnen. Raadsleden reageerden gisteren geschrokken. SP'er B. Dolfing vindt de hele gang van zaken dubieus, zei ze. „Het extra werk dat door wanprestaties van het bureau nodig was, is door dat zelfde bureau uitgevoerd." Zuur bedacht ze een nieuwe slogan voor de stad: „Ga met de ge meente Leiden in zee, daar maak je winst mee." Kritiek op de wethouder en het bureau kwam ook van D66, CDA, Leefbaar Leiden en Van der Sandes eigen partij, de WD. „We zijn inmiddels toe aan een volgende ronde, terwijl we nog volop bezig zijn de klappen van de vorige hertaxatie op te van gen", zei D66-raadslid P. Boots- leiden - Zagen, spijkeren, knippen en lijmen. In het kader van het Tam Tam-festival werkten tientallen kinderen gistermiddag op diverse scholen in Leiden-Noord en de Merenwijk aan fraaie kunstwerken ge maakt van afval. Rubber, piepschuim, plastic buizen, hout, stof en an der weggegooid materiaal kregen een tweede kans. In samenwerking met de Stichting Scrap maakten de kinderen op de basisscholen De Singel en De Dolfijn kunstwerken rond het thema 'Droomschool'. Op basisschool De Merenwijk stond het thema 'Kenia' centraal. De wer ken van De Merenwijk zijn morgen vanaf 14.00 uur te bezichtigen tij dens de plantenactie op het plein voor buurthuis Op Eigen Wieken. De andere kunstwerken zijn te zien tijdens een expositie morgenmiddag tussen 13.00 en 15.00 uur in buurthuis 't Spoortje. Foto: Hielco Kuipers leiden - De directie van de Groenoordhallen is uitgebreid met de 35-jarige Gideon Ruben. Ruben gaat oudgediende André de Jong versterken omdat er met de realisering van Groenoordplaza veel meer werk voorhanden is. Dit nieuwe za lencentrum moet goed op de markt worden gezet, meldt De Jong. Daarnaast heeft de gemeente veel plannen met de omgeving van de Groenoordhallen. Zo wil zij het bedrijventerrein achter de hallen herstructureren, bedrijfs ruimte bouwen aan de overkant en zijkant en parkeergelegen heid en een tijdelijk onderko men voor de moskee realiseren op het naastgelegen voormalige korfbalterrein van Pemix. Ont wikkelingen die, aldus De Jong, tijd en aandacht van de directie van de Groenoordhallen vergen. Ruben komt uit de Libéma-or- ganisatie die eigenaar is van de Groenoordhallen. Hij is onder andere betrokken geweest bij de opzet van Tuinideeën, een groots opgezette tuinbeurs in de Brabanthallen in Den Bosch. Li- béma bezit naast de Groenoord hallen en Brabanthallen ook nog de IJsselhallen in Zwolle en Autotron Expo in Rosmalen. ma. „Wat doen wejom te voor komen dat we bij die volgende hertaxatie in hetzelfde circus be landen? Er komt natuurlijk weer een stortvloed aan bezwaren. Het is beter om een bureau in te schakelen dat de Leidse situatie op de woningmarkt beter kan inschatten." L lieverse (CDA): „Deze over schrijding is veel. Hoe kon het gebeuren dat het college niets vermoedde? De cruciale fout, zei Van der Sande, is de regie en de controle bij de hertaxaties uit handen te geven. „We hadden te veel ver trouwen in dit bureau." Zo kon het gebeuren dat onder de ogen en de verantwoordelijkheid van de wethouder een tekort van een miljoen ontstond. „Daar hebben we van geleerd", zei Van der Sande. Die opmerking daagde fractie leider D. Sloos van Leefbaar Lei den uit „Zegt u nu: ik heb nage laten mijn werk te doen?" Dat ging de wethouder te ver, maar hij rekent zich het tekort per soonlijk aan. „Ik had met dit verhaal al een jaar geleden hier moeten staan." Daarop vroeg Bootsma prompt waarom hij dan niet eerder de tekorten heeft gerapporteerd. Van der Sande:Als je het niet weet, kun je het ook niet melden. Maar het is mijn eer te na dat dit onder mijn verantwoordelijkheid ge beurt. Dat is de reden dat ik er van baaL" leiden - Leiden is weer een win keliersvereniging rijker. Gisteren hebben detailhandelaren uit het gebied rond de Botermarkt een eigen vereniging opgericht De nieuwe winkeliersvereniging is nog op zoek naar een geschikte naam. De nieuwe club is de vierde winkeliersvereniging in het cen trum van Leiden. De andere drie zijn de verenigingen van winke liers van de Haarlemmerstraat, de Breestraat en de Doezastraat. De leden van de nieuwe vereni ging, die ontstaan is op initiatief van Centrummanagement Lei den, hebben winkels aan de Nieuwe Rijn, Botermarkt, 't Gangetje, de Hogewoerd, Koombrugsteeg, Burgsteeg en Nieuwstraat. In totaal zijn in dat gebied zo'n 130 winkels geves- tigd. Volgens de ondernemers heeft het centrum rond het Stadhuis plein de afgelopen vijf jaar een positieve ontwikkeling doorge maakt Onder meer door de komst van de terrasboten in de zomer, de nieuwe bestrating en straatmeubilair en het autovrij maken van de Botermarkt en Nieuwe Rijn is het winkelgebied erg aantrekkelijk geworden voor zowel publiek als ondernemers. Er zijn de laatste jaren dan ook veel nieuwe winkels bijgekomen en leegstand in winkelpanden komt er bijna niet meer voor, zo stellen de ondernemers ver heugd. De nieuwe winkeliersvereniging stelt zich ten doel om, samen met de andere winkeliersverenir gingen en Centrummanage ment Leiden, actief mee te den ken over zaken die in de bin nenstad spelen. Daarnaast zal zij zich richten op het nog aan trekkelijker maken van het win kelgebied, bijvoorbeeld door ge meenschappelijke acties zoals feestverlichting. Politie stort zich op grootste ergernis automobilisten door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politie dreigt fietsers zonder licht voortaan te bekeuren. Die aankondiging deed politiecommissaris P. de Meij gisteravond in de raads commissie bestuur en veilig heid, na opmerkingen daarover van Leefbaar Leiden en de ChristenUnie. De politiek besprak de jaarcijfers over 2002 van het politiekorps Hollands Midden en - specifie ker - die van het district Leiden- Voorschoten. Leefbaar Leiden en de ChristenUnie storen zich aan het rijden zonder licht op de fiets, een ergernis die het over grote deel van de automobilis ten in de stad met ze deelt Dat bleek uit de dit jaar uitgekomen stadsenquête: negentig procent van de autobezitters zou willen dat de politie optreedt tegen fietsers zonder licht. De Meij zei dat de politie dat best wil en het serieus over weegt. Dat gaat dan wel gebeu ren als onderdeel van 'een bre der preventiepakket'. Want agenten zijn er niet om boetes uit te delen, maar om de ver keersveiligheid te vergroten. Raadslid B. Dolfing (SP), als ambtenaar bij de gemeente Al kemade betrokken bij projecten voor verkeersveiligheid, haakte daarop in. Ze wist te melden dat voor dit najaar wordt overwogen om niet alleen in Alkemade en andere (kleinere) gemeenten, maar ook in Leiden een cam pagne voor fietsverlichting te voeren. Alleen is Leiden 'van een andere schaal', en wordt zón project 'wel bewerkelijk'. Het ging gisteravond niet alleen over fietsverlichting. CDA- raadslid L Lieverse vroeg ophel dering over de forse toename van het aantal roofovervallen. Volgens De Meij was die stijging vooral het werk van één man. Hij is gestopt met zijn praktij ken, maar nog niet opgepakt In de eerste vier maanden van dit jaar is het aantal overvallen weer fors gedaald. Duo-raadslid H. de Groot van D66 plaatste kanttekeningen bij de gedaalde overlast van junks bij station Leiden Centraal. De politie stuurde daar het afgelo- pen jaar veel mensen conse quent weg. Volgens De Groot werd daarmee het probleem verplaatst: de overlast van drugsverslaafden nam bij Molen De Valk juist toe. De Meij erken de het gelijk van De Groot. „Het werk van de politie bestaat ook voor een deel uit het verplaatsen van problemen. Zie de discussie over de vop voor alcoholisten." i haag/leiden - De 26-, lachte van de moord op een |-jarige Leidenaar in zijn wo- ïg aan de Van Riebeeckhof in Iden wordt eveneens verdacht II drugshandel. Tijdens de be- indeling van zijn strafzaak x)r de Haagse rechtbank op 26 ystus zal de handel in xtc 1 de tenlastelegging worden igevoegd. it maakte officier van justitie R. 'ïen gisteren bekend tijdens a zogenoemde pro forma zit- De Leidenaar is op 16 fe- iuari van dit jaar in zijn huis iet een mes de keel doórgesne- pn. Korte tijd later is de 26-jari- man uit Rijnwoude aange houden, die nog op de avond 1 de moord in de woning van !t slachtoffer is geweest, "f ontkende de verdachte iets met de moord te maken te heb ben gehad. Om zijn onschuld te bewijzen, vroeg advocaat W. Vroegindeweij de rechtbank om vijf getuigen te horen. De recht bank ging akkoord met het ho ren van twee van deze getuigen. Het betreft twee mannen die in voorlopige hechtenis verblijven vanwege drugshandel. Volgens de verdachte heeft hij op de avond van de moord een pistool gezien, dat van een van de twee getuigen afkomstig is. Voorafgaand aan de nieuwe zit ting ondergaat de verdachte een onderzoek door een psycholoog en een psychiater. Een verzoek van zijn advocaat om de man in afwachting van de nieuwe zit ting in vrijheid te stellen is door de rechtbank afgewezen. Met name officier van justitie Steen ag, Verkstraf van 240 uur geëist Kn haag/leiden - Een 33-jarige üdenaar zei gisteren bij de jse rechtbank geen enkel iment de bedoeling te heb- :n gehad de nieuwe vriend van ,h vrouw dood te rijden. „Ik lilde alleen maar met hem pra- n", aldus de bedrogen echtge- it. icier van justitie M. Jordan Efenkt daar anders over. Zij zei lat de Leidenaar het risico had gnomen zijn rivaal ernstig te wonden door op 6 oktober ESt1 rig jaar met de auto op hem te rijden. Omdat zij ervan uit ging dat het om een eenmalig incident in het leven van de Lei denaar ging, wilde zij de man voor zijn onbeheerste gedrag niet in de gevangenis opsluiten. De officier eiste tegen de Leide naar een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelij ke celstraf. De man kon het af gelopen najaar nauwelijks ver kroppen dat zijn vrouw na een relatie van acht jaar vreemdging met zijn bovenbuurman. Hij be sloot de man op te zoeken in een café aan de Beestenmarkt voor een goed gesprek. Vooral verdriet over opgeven van idyllische locatie aan Houtlaan verzette zich ertegen om de man thuis de strafzaak te laten af wachten. Zonder op de details in te gaan zei de officier dat een DNA-on- derzoek naar bloedsporen in de woning van het slachtoffer niet gunstig uitpakt voor de verdach te. In de woning is volgens de officier bloed van de man uit Rijnwoude gevonden op plek ken waar je dat niet zou ver wachten. De verdachte had na de moord zelf een messteek in zijn been. Deze messteek gaf hij ook als verklaring waarom hij niet de politie had gewaarschuwd toen de man in de woning lag dood te bloeden. „Ik ben zelf bedreigd en in het been gestoken", zei de man. „Ik was bang dat er meer zou gebeuren." Van dat gesprek kwam echter weinig terecht Beide mannen gingen in het café met elkaar op de vuist. Toen de nieuwe vriend van de vrouw de benen nam, ging de Leidenaar hem met de auto achterna. Voor het oog van twee agenten reed hij op het trottoir bij de Lammermarkt met de auto op zijn rivaal in. De man belandde op de motorkap maar hield aan het incident geen ernstige verwondingen over. Uitspraak volgt over twee we ken. door Wilfred Simons leiden - De ouders van de open bare basisschool Woutertje Pie terse aan de Leidse Houtlaan gaan in meerderheid akkoord met een verhuizing naar Nieu- weroord, aan de overkant van de Rijnsburgerweg. Dat bleek gisteravond tijdens een voor lichtingsbijeenkomst van de school in het nabijgelegen Da Vinei College. Kritiek op het voorstel was er ook. Veel ouders betreuren het dat zij het be staande schoolgebouw, dat mooi gelegen is aan de rand van de Leidse Hout, moeten opge ven. De directie en de medezeggen schapsraad zoeken al jaren naar een nieuwe plek in hun buurt. De school groeit en verwacht uiteindelijk op veertien tot zes tien groepen uit te komen. Voor uitbreiding op de huidige locatie bestaat echter geen meerder heid in de gemeenteraad en ook de buurt wil geen verdere aan tasting van de Leidse Hout. Na een uitgebreide zoektocht sa men met een ambtelijke werk groep bleek Nieuweroord de beste plek. De voormalige ver pleegstersflat is groot genoeg en snel beschikbaar. De gemeente stelt ruim 450.000 euro in het vooruitzicht voor een verbou wing volgens de wensen van de onderwijzers. Complicerend is het gegeven dat in Nieuweroord ook een asielzoekerscentrum is geves tigd. Dat wordt nu geschikt ge maakt voor vierhonderd gezin nen, die al te horen hebben ge kregen dat zij in Nederland mo gen blijven. In een interview Een meerderheid van de ouders is gisteravond akkoord gegaan met de verhuizing van de Wouterje Pieterse naar Nieuweroord. Archieffoto: Hielco Kuipers met het Leidsch Dagblad opper de D66-wethouder Pechtoid de mogelijkheid om asielzoekers- kinderen taalonderwijs te geven op de Woutertje Pieterse. Nu gaan deze kinderen, die nog geen Nederlands spreken, naar de Merenwijkschool. De ouders zijn erg geschrokken van deze uitspraken. Zij vrezen dat hun school daardoor zal verkleuren. Directeur Bosman maakte ech ter korte metten met de uitspra ken van Pechtoid. „Zo werkt het niet in het onderwijs. Zo'n voor ziening komt pas in zicht als meer dan negen procent van de kinderen van allochtone her komst is en ik zeg: dat zal niet gauw gebeuren. De Vogelwijk en de Raadsliedenbuurt rijn witte wijken." Wel is het zo dat twin tig a dertig asielzoekerskinderen per jaar, die twee jaar onderwijs op de Merenwijkschool hebben gevolgd, op de Woutertje Pieter se kunnen instromen. „Dat zou toch gebeuren", hield hij de ou ders voor. „Wij rijn de enige openbare basisschool in de wijk." Met deze uitleg namen de ouders genoegen, zeker toen Bosman voorrekende dat deze instroom neerkomt op twee drie kinderen per klas. De ouders maken zich verder zorgen over de drukke Rijnsbur gerweg en over de vraag hoe de 'onaantrekkelijke blokkendoos' die Nieuweroord nu is, omgeto verd kan worden tot een basis school met uitstraling, zoals het huidige gebouw. Volgens Bos man gaat dat wel lukken. Ook de nieuwe school ligt in het groen, namelijk in het onlangs opgeknapte Bos van Bosman. Er komen twee speelweiden, één voor en één achter de school en voor de Rijnsburgerweg stelde de directeur een oversteekplaats in het vooruitricht. leiden - Voor het Inloophuis aan het Rapenburg biedt de alcoho listenkeet die over enkele weken wordt geplaatst op de Garen- markt geen enkele oplossing. Dat schrijft de voorzitter van de Stichting Inloophuis Psychiatrie Leiden, M. de Jonge-Doelman aan de gemeenteraad. De problemen die het Inloop huis al jaren heeft met alcohol en drugsverslaafden, doen zich namelijk in de avonduren voor. De alcoholistenkeet, ook wel vop (verplaatsbare ontmoe tingsplaats) genoemd, sluit reeds om 17.00 uur. „Wij kun nen overlastgevende mensen dus nog steeds niet naar elders verwijzen", aldus De Jonge. De voorzitter dringt aan op een 'daadwerkelijk sluitende 24- uurszorg'. Daarvaais pas sprake als er voor verslaafden, aanvul lend op de bestaande voorzie ningen, ergens in de stad avondfaciliteiten beschikbaar rijn. De Jonge, oud-fractievoor zitter van het Leidse CDA, laat zich niet uit over de vraag of daarvoor de Garenmarkt een ge schikte plek is. „De verplaatsbare opvangruim te is blijkbaar vooral bedoeld om overdag de overlast in de openbare ruimte weg te nemen. Maar wat gebeurt er met de ver slaafden die zich 's avonds agressief of bedreigend gedra gen?" De Jonge wil dat de gemeente snel besprekingen over het pro bleem opent met Stichting de Binnenvest, Pamassia en de Rijngeest Groep. Haar brief wordt vanavond besproken in de raadscommissie sociale in frastructuur.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13