Licht herstel voor luchtvaartbranche ECONOMIE Wereldwijd draadloos 'chippen' met sleutelhanger of armband Oplage van tijdschriften daalt ||Ubert Heijn wil lieer klandizie an personeel Bonden zijn woedend over 'dubieuze' CAO Windmolenbouwer tegen de wind in Armste landen willen groter aandeel handel China vult reservoir achter Drieklovendam Teflon station Stewardessen 'Alitalia 'ziek' De Italiaanse luchtvaart - itschappij Alitalia heeft gis- n tientallen vluchten moe ien annuleren doordat cabine- oneel zich massaal ziek leidde. Alitalia wil het aantal lewardessen op binnenlandse fen Europese vluchten vermin deren. Het personeel vreest ontslagbn. Tienduizenden reizi gers liepen grote vertraging op. 7' JyDe Italiaanse publieke omroep b!37tneldde gisteravond dat Alitalia 8.25pp aandringen van de regering ^•gifeiet van de plannen. In elk ge- 6.9(#al gaan de bonden en de di- s o^ectie woensdag praten. Het 2 9spoodlijdende Alitalia is voor de 2.5«ielft staatseigendom. Consument VS meer vertrouwen 2,80 3.iï|iéw vork - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in 2 6 tie eigen economie is deze ?-75inaand flink toegenomen. Het indexcijfer dat het vertrouwen 0 2! «eergeeft. kwam over de Ikoaand mei uit op 92,1, zo oeldt de University of Michi- w,8opn. Vorige maand stond het J &ijfer op 86. De stijging, de 9Ï52 jrootste in bijna een jaar, is 17[erker dan analisten verwacht ing en. Met de stand is consumen- 8.a envertrouwen in de VS op het 'i'jj loogste niveau sinds juni vorig t7[5 aar. Het goede gevoel wordt evoed door het einde van de ?q'iorlog in Irak, dalende brand- tofprijzen, een lage hypo- 5.9 heekrente en oplopende aan- j| lelenkoersen. In tegenstelling 8j<ot het opgelopen consumen- i(|fnvertrouwen schat de Ameri- >0 jfaanse burger zijn financiële ioIo ositie minder rooskleurig in ^3 an een maand geleden. Het 7^9 idexcijfer daarvan liep terug i3.8fan 96,4 naar 93,2. 17,6 S liBanen weg bij ||(poor België iussel - Bij de Belgische 15;4 loorwegmaatschappij NMBS reigen 10.000 van de 41.000 anen verloren te gaan. Dat 17,Concluderen Belgische spoor- 71.jonden uit een brief van jflMBS-topman Vinck aan kabi- 13.4 etsinformateur Di Rupo. De 80.5 onden vrezen voor zware in- 99;9 [epen, omdat slechts de helft Ö9,o an het geplande banenverlies 53'; )u kunnen plaatsvinden door 7:s atuurlijk verloop. Verder 96,3 raagt Vinck om sanering van e schuldenlast van circa 5 mil- 41 !o ard euro door de nieuwe rege- oename internet lia breedband msterdam - Het aantal breed- 03,3 and-gebruikers is in Europa leer dan verdubbeld. Internet- agina's om muziek uit te wis- 54,7 len en met pomo zijn favoriet j klanten met deze snelle in- '8 metverbinding. Uit onder- lek cht Europese landen lijkt dat het aantal klanten met in breedbandverbinding (ka- ;1 en ADSL) met 136 procent toegenomen. Nederland staat I24 de derde plaats qua aantal Breedbandgebruikers, na Span- en Frankrijk. In Nederland 14 3 iternetten zo'n 800.000 men- is n via de kabel en 200.000 met ,2DSL Onderzoek bij .iarmacieconcern - Het onderzoek naar 37^0 alversaties bij farmaciecon- ;m Schering-Plough lijkt zich 30'4 irder uit te breiden. Het open bar ministerie (OM) in Boston Jj idenkt het Amerikaanse be- '7'? ijf er nu van belastende docu- 25.6 lenten te hebben vernietigd. Hj umaceut Schering-Plough 7i!o ierd al langer verdacht van du- 13.6 ieuze verkoop- en marketing- 60;c taktijken. 27S Iundam/anp - Supermarktke- ■•j 11 Albert Heijn wil meer klan- ,'j tie van het eigen personeel. 3.2 ïarom gaat de keten mede- 0,2 erkers 10 procent korting ge- 1.3 n op boodschappen. Die kor- »g lag eerder op 5 procent. |'3 ilgens het brancheblad Distri- 'j od doet slechts 40 procent van medewerkers hun inkopen j Albert Heijn. Dat moet door io,é nieuwe regeling groeien naar "•'tot 70 procent. ,'jkorting voor de medewer- 24,4rs wordt niet direct uitge- J|', erd, maar op een spaarreke ning gezet. Het bedrijf stelt een i3;aximum in van 300 euro per 59; ir. Bij de vorige regeling lag 17! t maximum op 280 euro. recteur personeel en organi- «tie De Baets van Albert Heijn 2i.tgt in het brancheblad dat de 3®'! geling geen compensatie voor medewerkers is voor het ver- 53,1 »s dat ze hebben geleden door 16 fel te nemen in het Vaste Klan- n Fonds. De kortingen gelden °or de medewerkers van Albert eijn en Albert.nl. In totaal kun- m er circa 50.000 mensen aan eedoen. «u washington/anp-rtr - De grote Europese en Azia tische luchtvaartmaatschappijen zien licht gloren aan de horizon. De daling van het aantal reizen door de longziekte SARS heeft een bodem bereikt. Het herstel van de branche gaat langzaam, zo is de verwachting. De luchtvaart zit niet alleen in het slop wegens SARS, maar ook door de oorlog in Irak en de ver slechterende economie. Alle leden van het lucht vaartnetwerk Star Alliance waren zaterdag in het Amerikaanse Washington bijeen om US Airways te begroeten als nieuw lid. „Er zijn indicaties de afgelopen weken dat de da ling van het luchtverkeer een bodem heeft be reikt", aldus directeur Kong van Singapore Airli nes. „Zonder nog meer onvoorziene omstandig heden denk ik dat we de bodem bereikt hebben." De leiders van de luchtvaartmaatschappijen zijn bezig om te kijken hoe ze het beste in de kosten kunnen snijden. Zo schrapt Singapore Airlines door de malaise voor het eerst in de geschiedenis banen. De Europese bedrijven zien eveneens verbeterin gen. „Ik denk dat de meeste Europese luchtvaart maatschappijen de markt zien aantrekken", aldus J. Lindegaard van de verlieslatende Scandinavi sche maatschappij SAS. J. Weber is de baas bij de Duitse maatschappij Lufthansa. Hij denkt dat de jaarlijkse groei voor China met dubbele cijfers geschreven wordt als de SARS eenmaal onder controle is. Lufthansa maakt van alle Europese luchtvaartbedrijven de meeste vluchten naar Azië. Directeur Sorensen van Austrian Airlines verwacht dat de druk op marges lijft bestaan door de komst van de prijsvechters als easyjet. Hij denkt dat de winsten nooit meer oude niveaus bereiken, maar signaleert dat de boekingen voor juni, juli en au gustus er beter uitzien. Saneringsplan voor Air Canada Op het allerlaatste moment hebben de piloten van lucht vaartmaatschappij Air Cana da gisteren ingestemd met een saneringsplan. De in stemming kwam enkele uren voor de uitspraak van een jury, waardoor Canada's grootste vliegmaatschappij haar vliegtuigen aan de grond had moeten houden. Air Canada* moet circa 770 miljoen Canadese dollar (475 miljoen euro) besparen op arbeidskosten, waardoor er 10.000 van de 40.000 banen komen te vervallen. Het be drijf kampt met een schuld van ongeveer 12 miljard Ca nadese dollar (7,4 miljard eu ro). „De handel gaat gewoon door en onze klanten kunnen met vertrouwen hun tickets boeken", aldus Air Canada in een verklaring. eindhoven/gpd - Automatisch betalen zonder pasje, waar ter wereld ook, op elk moment van de dag. Die mogelijkheid komt voor consumenten en bedrij ven een stap dichterbij nu Phi lips en Visa Internationaal een monsterverbond hebben geslo ten. Ze willen samen een sys teem opzetten waarbij iemand betaalt door een persoonlijke chip op afstand te laten afle zen. Via de chip komt draadloos een verbinding tot stand tussen de bank van de klant en de leve rancier of instantie die het geld moet ontvangen. Het zal dan niet meer nodig zijn om een (betaal-)pasje door een appa raatje te halen. Dit heeft ook het voordeel dat de kans op fraude sterk wordt verminderd. Een voordeel is verder dat de chip niet meer per se in een kaart 'verpakt' hoeft te zijn. El ke andere vorm is ook moge lijk; een sleutelhanger, een sleutelring, een armband. Philips en Visa zien talloze toe passingen voor de 'contacüess chip'. Voor het spelen van spel letjes en het downloaden van muziek op internet bijvoor beeld. Maar ook voor reserveringen en thuiswinkelen. Verder kan de chip van pas komen bij het doorlaten van grote aantallen mensen. „Philips is een pionier op het gebied van draadloze, met el kaar verbonden toepassingen voor consumenten zo ver klaart Karsten Ottenberg van het elektronicaconcern het ini tiatief. „Het samenwerkings verband met Visa geeft aan dat we ernaar toe werken dat "de consument wereldwijd draad loos kan betalen. Philips' visie op de toekomst is een 'verbon den wereld', waarin iedereen altijd veilig toegang heeft tot veelzijdige informatie, vermaak en diensten." Visa, wereldmarktleider op het gebied van betalingen, stelt zich met de deelname aan het samenwerkingsverband tot doel „veilige betalingen langs elk kanaal en op elk apparaat mogelijk te maken", aldus Stephen Schapp, vice-president van Global Product Platforms. Beide partijen streven ernaar andere partners bij hun initia tief te betrekken, bijvoorbeeld producenten van handmatige elektronische apparatuur en intemetproviders. amsterdam/anp - De grote vak bonden FNV Bondgenoten en de CNV Bedrijvenbond binden de strijd aan met de kleine Lan delijke Belangen Vereniging (LBV) over een CAO in de transportsector. De LBV heeft met ruim veertig van de circa 12.000 bedrijven een eigen CAO afgesloten met veel minder goede voorwaarden dan is afge sproken tussen de grote bon den en Transport en Logistiek Nederland (TIN). „Desnoods sluit ik de poorten van de ondernemingen die meedoen", aldus vakbondsbe stuurder Heilig van FNV Bond genoten zaterdag. „Het gaat een hoop gedoe opleveren. De bedrijven die meedoen aan die CAO zitten aan de onderkant van de markt. Ze kunnen voor hun tarieven eigenlijk niet rij den en gaan daarom over op dit soort praktijken. Dit kan niet." De CNV Bedrijvenbond doet ook mee met eventuele acties. „We trekken hierin samen één lijn", aldus onderhandelaar Pi qué. „Als het nou een verbete ring was ten opzichte van onze afspraken zou ik zeggen dat ze het goed gedaan hebben. Maar dat is het niet. Ik vind het heel vervelend." Ongeveer twee weken geleden is er juist een nieuwe CAO voor de sector gesloten. Deze geldt voor de ongeveer 95.000 mede werkers in de branche. Het gro te verschil tussen de twee CAO's zit vooral in de vergoe ding voor de tweede chauffeur. Die krijgt in de LBV-CAO veel minder uitbetaald. De LBV reageerde zaterdag ge tergd op de reactie van de bon den. „Ze doen net alsof ze het alleenrecht hebben", aldus CAO-coördinator IJzermans. „Het is in strijd met de demo cratie om dictator te spelen. Wij hebben een keurige CAO geslo ten. Om een voorbeeld te ge ven. Wij krijgen vanaf april 2 procent meer loon terwijl in die andere CAO de loonsverhoging pas in juli wordt doorgevoerd." door Chris van Alem barneveld - Terwijl groene stroom steeds populairder wordt, gaat het niet goed met Neder lands enige windmolenbouwer, Lagerwey the Windmaster. Hoe kan dat? „Wat wij doen, het ontwikkelen van windmolens, is enorm kapi taalintensief. Daar hebben we ons een beetje in verslikt, met name bij de ontwikkeling van de grote molens van twee mega watt, de Zephyros. En het heeft ook veel geld gekost om de kin derziekten te halen uit de wind molens van 750 kilowatt, die we het meest bouwen. We hebben flink leergeld betaald. En net nu we dat product helemaal uitont wikkeld hebben, zitten we in een diep dal." Commercieel (interim-)direc- teur Hans Duivenvoorden van Lagerwey the Windmaster uit Barneveld windt er geen doekjes om. Het gaat slecht met Neder lands enige bouwer van wind molens. En dat op een moment dat steeds meer Nederlandse huishoudens overschakelen op groene stroom en Duitsland en Spanje het ene na het andere windmolenpark uit de grond stampen. Duivenvoorden wijst de nieuwe subsidieregeling voor opwek king van stroom uit wind aan als een van de boosdoeners. „Dat is een domme regeling die ineffici ënte turbines promoot. Hoe groter het vermogen, hoe hoger de subsidie. Onze turbine van 750 kilowatt is efficiënter dan een turbine van 900 kilowatt, maar je krijgt er minder subsidie op." Ook op de buitenlandse mark ten heerst, volgens Duivenvoor den, „een drang naar groot, gro ter, grootst. Daar zetten ze mo lens neer met de grootste op wekkingscapaciteit, twee mega watt, want dat maakt het mak kelijker om een vergunning te krijgen. Want hoe meer molens, hoe meer bezwaren er inge diend worden." Vandaar dat Lagerwey noodge dwongen afscheid neemt van de Zephyros, omdat de ontwikke ling ervan de beperkte middelen van het bedrijf plundert. Het minderheidsaandeel dat Lager wey heeft in het consortium dat de Zephyros bouwt, wordt ver kocht aan de beide overige aan deelhouders, de Triodos Bank en het Duitse BVT Umwelt Techniek. De productie van de kleine windmolens, van tachtig en tweehonderdvijftig kilowatt - 'de bekende tweewiekers' - wordt verkocht aan een Ameri kaanse onderneming en Neder landse Teamwork Technology. Dit ouderwetse type wordt in Europa niet meer verkocht, maar is nog wel als gecombi neerde diesel-windmolen te slij ten in zeer afgelegen gebieden waar het niet altijd waait. Lagerwey richt zich nu op de ontwikkeling en verkoop van windmolens van 750 kilowatt. Die onderscheidt zich van de meeste andere windmolens door het ontbreken van de kwetsbare tandwielkast. Lager wey heeft hiervoor een unieke overbrenging ontwikkeld. Dui venvoorden: „Zeg maar de DAF onder de windmolens." Dit type wordt goed verkocht. „Dit unie ke concept is de enige reden dat we nog bestaan. Anders was het allang gebeurd." Duivenvoorden, in december aangetreden op verzoek van de aandeelhouders om de verkoop van windmolens een duwtje te geven, beseft dat het bedrijf niet meer op eigen benen kan staan. Ondanks het feit dat er recent nog windmolens zijn verkocht en buitenlandse orders voor enige tientallen molens in het verschiet liggen. Huisbankier ABN Amro wil dat er naar een sterke financiële partner wordt gezocht. Er lopen gesprekken met grote buitenlandse overna mekandidaten. Daarmee komt Nederlands' enige windmolen- bouwer binnen enkele maanden in vreemde handen. De her structurering gaat ten koste van een klein aantal banen. Lager wey is met vijfendertig werkne mers een klein bedrijf. De wind molens worden in Barneveld ontwikkeld; de componenten worden bij toeleveranciers ge kocht en ter plekke opgebouwd. Lagerwey heeft wereldwijd circa 1900 windmolens staan, van Nederland tot India en van Frankrijk tot Japan. Van Duiven voorden: „In de wereldmar kt is ons aandeel minder dan één procent. We hebben te veel pro ducten ontwikkeld en te veel buitenlandse markten bestre ken. We willen geen avonturen ver van huis meer." i dhaka/anp-rtr - 's Werelds armste landen willen dat de ont wikkelde landen landbouwbar- rières opheffen. Bovendien wil len ze betere toegang tot tech nologie. Zo moet hun aandeel in de wereldhandel worden verde digd. Die oproep werd gedaan tijdens een driedaagse confe rentie van de 49 armste landen ter wereld. De bijeenkomst was in Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh. Tijdens de confe rentie worden voorbereidingen getroffen voor de vergadering van de Wereldhandelsorganisa tie (WTO) later dit jaar in Mexi co. De minst ontwikkelde lan den verliezen verder terrein op de wereldmarkt. Die handel komt vooral ten goede aan de geïndustrialiseerde landen. „De economische groei van de arm ste landen was de laatste tien jaar circa twee procent", aldus minister van handel Chowdhury van Bangladesh. „Gemiddeld was die groei wereldwijd circa 8 procent." Chowdhury heeft gro te moeite met de landbouwsub sidies die rijke landen aan hun boeren verstrekken. Dat maakt de export van producten uit de arme landen moeilijk. De arme landen willen nu onge limiteerde en belastingvrije toe gang voor hun goederen in de meer ontwikkelde landen. „We zoeken naar wegen om verschil lende barrières te verwijderen. Zo moet armoede worden te gengegaan." Ook willen arme landen makkelijker lid kunnen worden van de WTO. Beijing - China is begonnen met het vullen van het reservoir achter de Drieklovendam, zo heeft het Chinese staatspersbureau Xinhua giste ren gemeld. De sluisdeur van de dam ging om middernacht dicht. Te gen de vroege ochtend was het waterniveau al gestegen tot 106 me ter. Als de dam helemaal voltooid is, staat het water 175 meter hoog. Kinderen grepen meteen de kans om een duik te nemen in het 632 vierkante kilometer grote stuwmeer aan de rivier de Yangtze te ne men. De grootste waterkrachtcentrale ter wereld, wordt nog dit jaar in bedrijf genomen. De kosten van het project bedragen ruim twintig miljard euro. Voor de bouw van de dam, waarover al bijna een eeuw wordt gesproken en die in 1993 begon, werden hele dorpen en fabrie ken verplaatst en moesten 1,3 miljoen mensen noodgedwongen ver huizen. Milieugroeperingen vrezen voor ernstige ecologische gevol gen. Chronische overstromingen van de Yangtze zouden moeilijker te bedwingen zijn en er wordt getwijfeld of de dam zware aardbevingen kan doorstaan. Voorstanders wijzen op de schone energie die de ver vuilende steenkolencentrales waar China nog grotendeels op is aange wezen, vervangt. Foto's: EPA amsterdam/anp - De oplage van tijdschriften is vorig jaar met 1,1 procent gedaald. In 2002 gingen in totaal ruim twintig miljoen tijdschriften over de toonbank. Het is een verlies van 212.000 stuks ten opzichte van een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van Het Oplage Instituut in het vak blad De Journalist. De verliezers waren vooral de grote titels en de programma bladen. De omroepbladen za gen hun oplage met 71.000 da len. Vooral het Veronica Maga zine, de AVRObode en de NCRV-gids deden het slecht. De opiniebladen deden goede zaken. Elsevier wist de gemid delde oplage met 3500 stuks te verhogen naar 135.000 stuks. HP/De Tijd won ruim 3000 stuks op ruim 34.000 stuks. Het ging vooral in de losse verkoop goed. Alleen Vrij Nederland moest iets inleveren op ruim 53.400 bladen. Bij de vrouwenbladen was de grote verliezer Margriet. De op lage daalde met 31.000 stuks of wel 7,3 procent naar bijna 392.500. Ook Libelle, ook een blad van uitgever Sanoma, moest inleveren. De oplage ging met 24.000 stuks terug naar 597.000 bladen. Dat komt neer op een teruggang van 3,9 pro cent. Flair, eveneens een Sano- ma-uitgave, deed het daarente gen heel goed. De oplage klom 21.000 stuks ofwel met 22 pro cent naar 113.500. Dresden - Het station van de Duitse stad Dresden van teflon. Naar verwachting is deze in 2005 af. krijgt een nieuwe overkapping. Aannemers en Foto: AFP/Norbert Millauer bouwvakkers zijn druk bezig met de overkapping (o—fiittlW wos/«7ai c» SWHTOOST»!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7