Ongeregelheden rond top in Evian BUITENLAND Heet of te heet, dat is de vraag Britten geloven Blair niet meer Uk Bush en Poetin verbroederen op top in Sint Petersburg Verdachte aanslag voor rechter China opent jacht op handel in wild Doden bij |busongeluk «rus - Een ongeluk met een Marokkaanse bus in het zuid- tsten van Frankrijk heeft van- laag minstens vijf levens geëist, leker 45 inzittenden van het ertuig raakten gewond. De us vervoerde 48 passagiers en lrie chauffeurs. Zeven mensen zijn er slecht aan toe. De autori teiten konden nog niets zeggen over de identiteit van de slacht offers. Onduidelijk is wat het ongeluk nabij Labouheyre tus sen de Frans-Spaanse grens en Bordeaux heeft veroorzaakt. De autoriteiten hebben een crisis- pentrum ingericht. Aanslagpleger Olympisch Park murphy - De man die ervan wordt verdacht achter de bom aanslag in 1996 in het Olym pisch Park in Atlanta te zitten, Is zaterdag in de Amerikaanse staat North Carolina opgepakt. Bij de bomaanslag tijdens de Dlympische Spelen in Atlanta \ielen een dode en 111 gewon- tn. De arrestant, Eric Robert dolph, wordt ook verdacht een bomaanslag op een BDortuskliniek. waarbij in 1997 ?n agent omkwam. Verder zou ij achter aanslagen op een ho- bar en een kantoor zitten. estoorde rijdt i op menigte )ckholm - Een gestoorde au- fcmobilist is zaterdag in het listorische oude centrum van ockholm ingereden op een :oep mensen. Een 54-jarige weedse vrouw kwam daarbij a het leven. Achtentwintig letgangers, onder wie een ntal buitenlandse toeristen, ikten gewond. De automobi list, een man van 50, raakte ichts licht gewond. Volgens e politie heeft onderzoek uit wezen dat hij een psychische iekte heeft. Hij had in ieder ge il geen drank of drugs ge nikt. zeemeermin rit geschilderd Copenhagen - De Kleine Zee meermin, het bekendste stand- :eld van Kopenhagen, is za- ferdagnacht door vandalen met ■ritte verf overgoten. De verf is niddels verwijderd, meldde e politie. De Kleine Zeemeer- foin, naar het sprookje van lans Christian Andersen, kijkt inds 1913 uit over de haven i Kopenhagen. Het beeld oe- int een grote aantrekkings- tacht uit op vandalen. In 1963 p 1998 raakte de zeemeermin r hoofd kwijt, terwijl ze in ■984 een arm verloor. In 1990 Intdekten agenten een achttien intimeter diepe snee in haar bek. /apenstilstand niet op vredestop' iLlah - Op de vredestop ir het Midden-Oosten, ko mende woensdag in Jordanië, tullen de Palestijnen geen wa penstilstand kunnen afkondi- gen. Dit heeft de Palestijnse mi nister Amer gisteren gezegd. De minister liet weten dat het Woensdag te kort dag was om in staakt-het-vuren te kunnen xmdigen, maar dat hij wel itimistisch was dat er een ireenkomst hierover met de itante bewegingen kon wor- bereikt. Ook Harnas zou :h volgens Amer uiteindelijk lunta Myanmar sluit hogescholen Iangoon - Het militaire regime van Myanmar (Birma) heeft gis teren de universiteiten en hoge scholen voor onbepaalde tijd »- fesloten. De maatregel volgt op |Q rellen die de afgelopen week Uitbraken tussen aanhangers van de oppositie en groepen die voor de militaire junta demon en porden. De rellen hadden on- I der meer in het district Bago (plaats, waar zich op dat mo ment ook oppositieleidster Au ng San Suu Kyi bevond. Zij werd zaterdagochtend onder arrest geplaatst, volgens de jun ta voor haar eigen veiligheid. lochters Saddam villen Brits asiel einden - De twee dochters van addam Hussein willen asiel anvragen in Groot-Brittannië. lat heeft een neef van de ver reven Iraakse dictator tegen e in Londen gevestigde Arabi- che krant al-Sharq al-Awsar ezegd. Als de asielaanvraag an de 35-jarige Raghad en de 3-jarige Rana mislukt, wijken e zusters mogelijk uit naar gypte of Qatar. Ragdad en Ra- a zijn beide weduwe. Hun ïannen, Hussein Kamel Has an en zijn broer Saddam, wer- zeven jaar geleden in op- racht van Saddam Hussein ermoord. De twee weken in 996 uit naar Jordanië en klap- •n daar uit de school over de 'anpraktijken van hun schoon- ader. Toch wist hij de broers ver te halen terug te keren, om e te laten vermoorden. maandag 2 juni 2003 Oproerpolitie probeert de boze demonstranten in Genève in bedwang te houden. Foto: AP/Rolland Ouadrini door onze correspondent Frank Hendrickx sint petersburg - De Russische president Vladimir Poetin heeft op de speciale topconferentie ter ere van het 300-jarig bestaan van Sint Petersburg nadrukkelijk toenadering gezocht tot zijn Amerikaanse collega George Bush. Het diplomatieke conflict rond de oorlog in Irak heeft vol gens Poetin de betrekkingen tussen Rusland en de VS niet ge schaad. „Vrienden mogen het ook wel eens oneens zijn." Poetin was gisteren in Sint Pe tersburg zo scheutig met com plimenten dat Bush er zenuw achtig van moest lachen. De Russische leider noemde de op stelling van Bush de afgelopen maanden 'zeer professioneel' en 'vol respect voor de mening van anderen'. Ook zei hij Bush te beschouwen als 'een vriend die ik erg graag mag'. „Dat hij naar Sint Petersburg is gekomen be tekent persoonlijk erg veel voor mij." De rollen waren dit keer duidelijk omgedraaid. Tijdens vorige bijeenkomsten was het steevast de Amerikaanse presi dent die zijn 'vriend Vladimir' de hemel in prees. Poetin hield zich juist meer op de vlakte. In Sint Petersburg was het de Rus die een waar charmeoffensief inzette. De betrekkingen tussen Rusland en de VS zijn volgens Poetin sterker dan ooit. „Onze relatie is intact gebleven, on danks alle meningsverschillen. Nu moeten we verder." Bush tilt er ook niet meer zwaar aan dat zijn 'goede vriend Poe tin' zich tegen de oorlog in Irak keerde. Daarvoor is er te veel 'wederzijds respect', aldus de Amerikaanse leider. In tegen stelling tot de Franse president Jacques Chirac en de Duitse bondskanselier Gerhard Schro der hoeft Poetin niet te vrezen voor de toom van Amerika. Bush kondigde juist aan Rus- lands toetreding tot de Wereld handelsorganisatie te steunen en alles in het werk te zullen stellen om oude economische barrières tussen Rusland en de VS op te heffen. Ook nodigde hij Poetin uit om in september op bezoek te komen op zijn buiten verblijf in Camp David. Minder succesvol was de bijeen komst met de Europese leiders een dag eerder. Die leverde geen enkel concreet resultaat op. Diplomaten van de EU en Rus land waren het tijdens de voor bereidingen nergens over eens gewonden, waardoor de top een ceremonieel karakter kreeg. On danks de tijdsdruk besloot Poe tin eerst een film te laten zien over de restauratie van het Kon- stantinovski-paleis. Daarna stel de hij voor om de besprekingen openbaar te laten plaatsvinden, waarmee hij duidelijk maakte dat er niets spectaculairs te ver wachten viel. De door Poetin gevreesde kritiek op het bloedige optreden van het Russische leger in Tsjetsje nië bleef eveneens uit. „De par tijen over en weer weten heel goed wat er leeft", zei de Neder landse minister-president Bal kenende na afloop. „Het is niet nodig om dat te expliceren." evian-genève/anp-rtr - De politie heeft rond de Franse stad Evian, waar de G8-lan- den bijeen zijn, hard opgetreden tegen an- tiglobalisten. Agenten schoten rubberen kogels af en zetten traangas en waterka nonnen in. In Genève duurde de confron tatie ruim negen uur. Daar is veel geplun derd. Het directe gebied rond het Franse Evian is vrijwel hermetisch afgesloten. Demon stranten weken daarom uit naar de om geving. In de stad Genève zijn veel win kelruiten ingegooid en zijn winkels leeg geroofd. De Duitse politie is te hulp ge roepen toen activisten met stenen gingen gooien. In Lausanne wierpen antigloba- fisten brandende barricades op en vielen de wijk aan waar sommige G8-delegatie- leden logeren. De politie jaagde ze met traangas weg. Volgens de Britse omroep BBC raakte een demonstrant daarbij ern stig gewond. In Evian - aan het meer van Genève - zijn de leiders van de zeven belangrijkste in dustrieleden (VS, Japan, Groot-Brittan nië, Frankrijk, Italië, Duitsland, Canada) en Rusland bijeen. Ze praten over de we reldeconomie, Irak, verspreiding van massavernietigingswapens en terrorisme. Bush wil vandaag, op de tweede Evian- dag, naar verluidt vooral over dat laatste onderwerp praten. Ook willen ze de relatie tussen de VS en enkele Europese landen, die is verzuurd door de kwestie-Irak, verbeteren. Bush gaf zijn Franse ambtgenoot en gastheer Chirac als vredesgebaar drie in leer ge bonden boeken over de beschaving van Noord-Amerikaanse indianen. Toch noemden journalisten de begroeting tus sen beide presidenten minder hartelijk dan normaal. Bush vliegt vandaag door naar Egypte voor overleg over het nieuwe vredesplan voor het Midden-Oosten. De top in Evian eindigt morgen. Chirac had ook leiders uit Azië, Latijns- Amerika en van de Arabische landen uit genodigd. Zo is China er, met de nieuwe president Hu Jintao, voor het eerst bij. Bij het diner van gisteravond schoven de lei ders van vijf Afrikaanse landen aan. Daarna maakte de Zuid-Afrikaanse presi dent Thabo Mbeki bekend dat de Euro pese Unie 1 miljard dollar stort in een VN-fonds voor de wereldwijde bestrij ding van aids. VN-secretaris-generaal Kofi Annan had tijdens het eten een oproep gedaan om net als de VS meer geld te geven voor aidsbestrijding. Ook drong hij aan op een G8-plan om de agrarische infrastructuur in Afrika te verbeteren, om hongersnood te voorkomen. De autoriteiten hebben 24.000 veilig heidsmensen ingezet. Gisteravond is een camping met antiglobalisten bij Lausan ne omsingeld. De politie verrichtte hon derden arrestaties. Een demonstrant raakte ernstig gewond bij de Zwitserse plaats Aubonne toen hij van een viaduct op de snelweg viel. De veiligheidsmaatre gelen zijn ingegeven door de hevige rel len tijdens de G8 van twee jaar geleden, in het Italiaanse Genua. Een betoger kwam toen om het leven. jakarta/gpd - Op Bali is van ochtend het proces begonnen tegen Imam Samudra, het ver meende brein achter de terreur aanslag op het Indonesische va kantie-eiland in oktober vorig jaar. Het proces tegen Samudra moet duidelijk maken of er een relatie is tussen de aanslag op Bali en het al-Qaedanetwerk van Osama bin Laden. Gekleed in een wit jak en dito moslimpetje werd Imam Samu dra vanochtend binnengebracht bij de rechtbank. Gewoontege trouw uitte Samudra een strijd kreet. Samudra is de tweede ver dachte in de terreurzaak die voor de rechter verschijnt. Net als Amrozi, de terrorist die me dio mei werd voorgeleid, liet Samudra tijdens zijn detentie een sik groeien. Beiden riskeren de doodstraf, maar tonen zich allerminst onder de indruk. Samudra heeft al gezegd klaar te zijn voor het vuurpeloton. De bom op Bali kostte ruim 200, voornamelijk jonge vakantie gangers, het leven. Veel van hen waren Australiërs. Driehonderd mensen raakten gewond. door Louis Burgers londen - De Britse premier Tony Blair zal met een heel goed verhaal moeten komen over de Iraakse massavernietigingswapens. Hij staat onder zware druk in te stemmen met een onafhankelijk onder zoek naar de informatie die kort voor de oorlog aan het Lagerhuis werd verstrekt. Inmiddels heeft hij beloofd alle beschikbare gegevens, waaronder inmiddels gevonden bewijzen, openbaar te zullen maken. Blair ontkent dat hij een te zwart beeld heeft ge schetst van de ontwikkeling van verboden wapens door Irak. Hij heeft geen enkele twijfel dat Sad dam Hussein daarover beschikte en dat ze vroeger of later gevonden zullen worden. Hij vroeg de Britten geduld te tonen. Binnen enkele weken of maanden zullen de bewijzen bijeengebracht zijn. De VS sturen deze week nog eens 1400 militairen die de zoektocht naar de massavernietigingswa pens moeten voortzetten. De vraag is of dit alles voldoende is voor de Engel sen. Op dit moment vertrouwt tweederde de me dedelingen van Blair over Irak al niet meer, zo blijkt uit diverse opiniepeilingen, bijna evenveel mensen gaan er zelfs vanuit dat Blair de bevolking heeft voorgelogen, aldus de krant Mail on Sunday. Vier weken na de oorlog hebben Amerikaanse en Britse militairen nog geen greintje bewijs gevon den dat Irak beschikte over massavernietigings wapens. Uitlatingen vanuit het Pentagon wijzen erop dat de Amerikaanse regering naarstig op zoek is naar een nieuwe reden voor de oorlog. Achtereenvolgens is al gesuggereerd dat Irak no dig was om Amerikaanse militairen uit Saudi-Ara- bië te kunnen terugtrekken, of dat mensenrechten de voornaamste drijfveer waren. De immense olievoorraden spelen - zo wil het Pentagon doen geloven - geen enkele rol. Deze nieuwe verklaringen mogen voldoende zijn voor het Amerikaanse publiek, dat Irak en de al- Qaeda gemakkelijk met elkaar in verband brengt, voor de Britten zijn ze eerder een bewijs dat de overheid heeft gelogen. De weerstand tegen de oorlog was in Groot-Brittannië ook veel massaler dan in de VS. In februari trokken zo'n miljoen Britten naar Londen om hun afkeer van de oorlog te uiten. Het verzet werd gestaakt na het begin van de oorlog, omdat de Britten achter de jongens in het veld gingen staan. Maar nu de oorlog voorbij is, hebben oud-ministers als Clare Short en Robin Cook, die aftraden vanwege de oorlog, de aanval op het beleid van Blair heropend. Oud-minister van buitenlandse zaken Cook wil een onafhankelijk onderzoek. Hij noemde de inzet tegen Irak een kolossale blunder. „Elke regering maakt fouten, maar wat nooit mag gebeuren, is dat die ontkend worden of dat geprobeerd wordt de waarheid te verdoezelen." De inzet van de sol daten gebeurde op basis van foutieve beoordelin gen, zei hij. „Het is duidelijk dat er geen overtui gende reden is geweest ter oorlog te trekken." Volgens Short (ex-minister van ontwikkelingssa menwerking) hadden Tony Blair en George Bush al in september besloten tot de oorlog en dat de VN buiten spel gezet moesten worden. „Toen Blair ons vertelde dat hij streefde naar een tweede resolutie, had hij ons midden februari al gecom mitteerd aan een oorlog." Short beschuldigt Blair van misleiding. Hij zou rapporten van de geheime dienst hebben laten verfraaien om de reden voor de oorlog sterker naar voren te brengen. Dat gold vooral voor de verklaring dat Saddam binnen 45 minuten een aanval met biologische of chemische wapens zou kunnen beginnen. Het zijn niet alleen de linkse media die Blair op de korrel hebben genomen. De conservatieve Sunday Telegraph drukte het interview met Short af, ter wijl het weekblad The Economist en The Sunday Times, beide voorstanders van de oorlog, vaststel len dat het schort aan de rechtvaardiging van de oorlog. Ook zij roepen om meer openheid. The Economist voegt eraan toe dat de arrestatie van een aantal topgeleerden kennelijk niet heeft geleid tot helderheid over de plaats waar de wa pens verborgen zouden liggen. De media herinne ren er aan dat al vóór het begin van de oorlog bleek dat rapporten waarop de aanval gebaseerd was, bestonden uit geplagieerde onderzoeksresul taten en vervalsingen, zoals over pogingen van Saddam om in Niger uranium te kopen. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - De autoriteiten in de Chinese provincie Guangdong hebben de jacht geopend op de illegale handel in wild. Afgelo pen week werden op vier ver schillende markten bijna 20.000 civetkatten, wasberen, apen, vossen, kraanvogels, slangen en andere dieren in beslag geno men, die bedoeld waren om in de kookpot te verdwijnen. De autoriteiten kondigde vorige week een verbod af op de han del van wilde dieren. De maat regel volgde op de bekendma king van wetenschappers dat ze bij civetkatten bijna hetzelfde coronavirus hadden aangetrof fen dat bij mensen de dodelijke longziekte SARS veroorzaakt. Guangdong wordt algemeen ge zien als de geboorteplaats van het virus. Het vermoeden be staat dat het dierlijke coronavi rus daar is overgesprongen naar een mens, mogelijk door het eten van een besmet dier, zoals een civetkat. Guangdong is be rucht om zijn bijzondere dissen. In principe is geen enkel dier veilig voor de Kantonese koks. In de strijd tegen het SARS-virus nemen de autoriteiten geen en kel risico. Begin vorige week werden de licenties van alle ver kopers op de vier wildmarkten in de omgeving van de hoofd stad Kanton ingenomen. Was er in de weken daarvoor ondanks de angst voor SARS nog wel eni ge handel, door de laatste veror dening is alles stilgevallen. Op de vier markten, die voor de SARS-uitbraak goed waren voor een dagelijks omzet van 200.000 euro, wordt alleen nog gehan deld in katten, honden, tóppen, eenden en ganzen. Deze dieren vallen buiten de maatregel. De politie controleert bijna dage lijks de markten of er niet ille gaal dieren worden aangebo den. Een groot aantal restaurants dat zich gespecialiseerd had in het aanbieden van gerechten met wild, heeft ingespeeld op de nieuwe wind die door Guangdong waait door de me nu's en de uithangborden aan te passen. Maar veel Kantonezen vermoe den dat als de angst over SARS is verdwenen de vraag naar wild, en dus de handel daarin, vanzelf weer terugkomt. Honderden mensen proberen water te winnen uit een diepe waterput. Foto: Reuters/Amit Dave Hittegolf India kost al 800 mensen het leven door onze correspondent Harald Doornbos new delhi - Een hittegolf in In dia, met temperaturen boven de 40 graden Celsius, heeft de af gelopen weken al 800 mensen het leven gekost. In de deelstaat Andra Pradesh, met de hoofd stad Hyderabad, staat het kwik nu al weken zelfs boven de 48 graden. In India is het altijd warm en daardoor kunnen de meeste Indiërs wel een paar dagen te gen zulke temperaturen, maar nu de hitte te lang aanhoudt, vallen er slachtoffers, met na me onder bejaarden en men sen die toch al ziek waren. Ook veel arbeiders die te lang in de zon hebben gewerkt, moeten in ziekenhuizen wor den opgenomen wegens een zonnesteek. Inmiddels is er nauwelijks nog water, de aarde is droog, gewassen groeien niet meer en veel dieren gaan dood van de uitdroging. In het grootste gedeelte van het land is het altijd al erg heet Het zuiden, met steden als Bombay en Chennai, heeft een vochtig, bijna tropisch klimaat waardoor het er het hele jaar boven de dertig graden is. Maar-het komt er ook bijna nooit boven de 38, waardoor het voor de bevolking nog re delijk valt uit te houden. Het noorden en midden van India heeft een continentaal klimaat, met echte seizoenen. Daar zijn dus behoorlijke ver schillen tussen de winter en de zomer. Afgelopen winter stier ven nog 700 mensen van de kou in en rondom de hoofd stad New Delhi. Net als in Europa is de ene zo mer in dit gedeelte van India heter dan de andere. Maar je hebt heet en te heet. Heet is 45 graden. Te heet is alles daarbo ven. En dat is precies wat er op dit moment gebeurt. Een extra probleem is dat India straatarm is. De mensen heb ben geen geld om airconditio ning te installeren. „Eigenlijk zou ieder huis in India aircon ditioning moeten hebben, net zoals mensen in het Westen verwarming hebben in hun woningen", zegt Ranjan Rajiv, een inwoner van de New Delhi. Toch zou zelfs dat geen oplos sing brengen. India kampt met een enorm elektriciteitstekort, waardoor grote delen van het land tot twaalf uur per dag zonder stroom zitten. Zelfs in New Delhi, waar het nu 46 gra den is, laat de stroomnet regel matig afweten. Op het platte land zijn er nog altijd duizen den dorpen die helemaal niet aangesloten zijn op het elektri citeitsnet. De enige hoop op verkoeling is nu de komst van de moesson. Deze regenperiode, die vanuit het zuiden vanaf begin juni op trekt naar het noorden, heeft net Sri Lanka bereikt. Binnen een dag of tien zullen de regenwolken richting Andra Pradesh zijn opgetrokken en over een maand bereiken ze New Delhi. Tot dié tijd is het zweten en afzien geblazen. Voor sommigen, zo vreest men, zullen regen en afkoeling echter te laat komen, waardoor de kans groot is dat het doden tal zal oplopen tot duizend.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5