c VERS EN VOORDEEL 'Coffeeshops sluiten bij rookverbod' BINNENLAND 0.69 1.39 4.72 'Geen zin om te prutsen met frequentietoetsen' Diepgeschokte Roel Pieper raadpleegt advocaten cn Nu een vollere tas voor minder geld Opgepakte bestuurder AEL mag aanblijven Elektronicagoeroe Pieper praat niemand naar mond Poetin op bres voor vrijlating Arjan Erkel Laagvliegers op weg naar nieuwe stek Gewone nummers in de Gouden Gids den haag - De Gouden Gids «gaat de concurrentie aan met |de Telefoongids. Vanaf juli teemt de VNU-dochter ook fgewone' telefoonnummers op I in haar gidsen. De regio Alk- maar krijgt de primeur. VNU I brengt al jaren de Gouden Gids op de markt, waarin tot nu toe jileen telefoonnummers van ivinkels en bedrijven waren op genomen. Jongen afgetuigd om waterpistool vlaardingen - Een 12-jarig jon- ;gen die met een waterpistool Speeldeis zaterdag in Vlaardin gen mishandeld door een nog onbekende man. De jongen schoot samen met vriendjes met waterpistolen op passeren de auto's. Een bestuurder was daar niet van gediend, stapte uit, gaf de jongen een vuistslag in het gezicht en reed weer weg. Het jongetje ligt met een zware hersenschudding en een gebro ken neus in het ziekenhuis. Reconstructie 'badkuipmoord' wiidervank - Het openbaar [ministerie in Groningen gaat de loord op de 14-jarige Varscha [ohansing uit het Groningse Wiidervank reconstrueren. Het meisje werd 23 september vorig jaar dood aangetroffen in de badkuip in haar ouderlijk huis. maandag 2 juni 2003 E Joi loskee Vianen totaal afgebrand door Bemice Breure Maartensdijk - Veel luisteraars moesten afgelopen weekeinde naarstig in de weer met frequentie- of voorkeurtoetsen op zoek naar hun favoriete radiozender, als dat station überhaupt de nieuwe indeling op de ether had overleefd. Niet voor ie dereen een simpele klus. Maar dat er iets is veranderd in radioland, kwam voor de meesten niet als een verrassing. Zondagmorgen, tankstation Voordaan, Maartensdijk. Een gezin met drie kinde ren hangt wat aan de picknicktafel. Ja, ze hebben wel iets gehoord over 'gedoe met de radio' maar zelf hadden ze nergens last van. „Wij luisteren altijd naar radio 2, en dat is maar goed ook. Want die zit nog steeds achter dezelfde knop." Sientje de Bruijn uit Giessenburg en haar vriendin Neeltje de Haan waren zo druk in ge sprek in de auto dat ze de radio nog niet hebben aangezet. Maar de dames, bei den achter in de vijftig, weten wat hen straks op de terugweg te wachten staat. De Bruijn: „Gisteren heb ik voor het laatst naar Classic FM kunnen luisteren, en dat vind ik heel erg. Ze gaan wel door op de kabel, maar in de auto en in de keuken kan ik het dus niet meer ontvan gen." Haar 'jonge meiden' zitten door gaans de hele weg te zappen in de auto. „Zij zijn daar heel behendig in en zullen Sky Radio bijvoorbeeld zo weer weten te vinden. Ook leuk, hoor. Maar vooral als ik in mijn eentje een lang stuk moest rij den, was Classis FM heerlijk." De Haan uit Haarlem vertelt dat het haar vrijdag al niet meer lukte om naar Radio 1 te luiste ren. „Ik zet hem altijd op De Ochtenden. Dat kan ik de hele tijd bezig zijn in huis en hoef ik toch geen krant meer te lezen. Maar nu krijg ik alleen maar ruis. Ik moet nog iemand regelen die hem voor me te rug kan vinden." Jan de Wild uit Dreumel zit even verderop met een volle thermoskan. Hij rijdt wel vaker op zon dag zo'n 400 kilometer, zijn manier van ontspanning. Normaal loeit dan Sky Ra dio vrolijk mee, maar hij heeft die zender vanmorgen niet gevonden. „Dat moeten mijn kinderen vanavond maar doen, ik had geen zin om te prutsen." Als alterna tief heeft hij het eerste deel van de rit maar naar Radio Gelderland geluisterd. Dat beviel hem matig.Al dat nieuws, beetje saai." De Wild heeft trouwens ge luk, want thuis luistert hij ook vaak naar Radio 10 FM. Die zender zou in eerste in stantie verdwijnen, maar wordt nu over genomen door Sky dat twee plekken op de ether wist te veroveren. Volgens pre sentator Tom Mulder ontving het radio station de afgelopen dagen 125.000 pro testmails- en faxen van vaste luisteraars. „Daar zaten heel emotionele reacties tus sen." Zaterdagmiddag werd bekend dat Sky Radio met de medewerkers van Ra dio 10 FM van dit station 'dé gouwe ou we zender' van Nederland wil maken. Volgens een woordvoerster ontvangt de herrezen zender sinds die tijd nog 'hon derden mailtjes per uur' met felicitaties. Opvallend gevolg van deze overname, en een meevaller voor bijvoorbeeld Jan de Wild, is dat Radio 10 FM nu als enige commerciële radiostation de eigen fre quentie behoudt. Bovendien heeft het nu landelijke dekking verworven. ngens overleven val van acht meter ter apel - Twee jongens van 17 118 jaar uit het Groningse Ter Apel hebben zaterdagnacht in een discotheek in hun woon- ilaats een val van 8 meter over- ;efd. Het tweetal is met onbe kende verwondingen naar het {ziekenhuis gebracht. De twee ivrienden waren op de bovenste (verdieping van de discotheek aan het stoeien, toen ze over leen hekje naar beneden vielen. Verjaardag wordt Duitser fataal iinne - Een 26-jarige man uit het Duitse Erkelenz is zaterdag avond bij de stuw in Linne ver dronken. Het slachtoffer vierde volgens de politie met zijn vrienden zijn verjaardag aan de Maas. Daarbij werd stevig ge dronken. De Duitser verdween onder water toen hij met zijn (kleren aan in de rivier ging zwemmen. De man bleek een 'promillage van 3,5 te hebben. almere - Terwijl vanaf het nieuwe Nationaal Luchtvaart- Themapark Aviodrome in Lelystad de historische Douglas DC-2 'Uiver' uit 1934 vertrok voor een show in Engeland naderde zaterdagmorgen via de weg een spectaculair transport. Een konvooi van elf diepladers vervoerde onder meer over de A6 vier vliegtuigen waarvan de grootste een Dakota was, geschilderd in de historische KLM-kleuren. Het breedste van de vliegtuigen was een complete MiG- straaljager die met zijn 7.20 meter niet minder dan drie rijbanen nodig had. Officieel zou het vervoer vanaf het oude luchtvaartmuseum Aviodome in twee konvooien plaatsvinden. De MiG bleek echter al op Schiphol te breed te zijn voor de poort waardoor een hijskraan uitkomst moest bieden. Door deze kleine vertraging werd besloten om alles tegelijk te vervoeren. Foto: Ton Kastermans (advertentie) vianen - Een moskee in Vianen is in de nacht van vrijdag op za terdag afgebrand. Twaalf er naast gelegen bejaardenwonin gen moesten worden ontruimd. De politie houdt rekening met brandstichting. De brand in de houten moskee ontstond rond half twee. Toen de politie en brandweer arriveerde, stond het pand al helemaal in brand. Ook vatte een van de naastgele gen bejaardenwoningen vlam. Man verongelukt na achtervolging den haag - Bij een wilde ach tervolging is gistermorgen in Den Haag een nog onbekende man verongelukt. De 35-jarige kaagse bestuurder van de auto Waarin het slachtoffer zat raakte ernstig gewond. Surveillerende egenten hadden de auto 's morgens vroeg over een stoep tien rijden. Ze gaven een stop teken waaraan de bestuurder geen gehoor gaf. De politie zet te vervolgens de achtervolging In, waarbij de 35-jarige de bacht over het stuur verloor. Poging doodslag uit 'medelijden' wumaar - Een 47-jarige man uit Enkhuizen is zaterdag aan gehouden na een poging tot doodslag op zijn 78-jarige buurman. De verdachte ver- Waarde de bejaarde uit zijn 'uit zichtloze toestand' te willen be vrijden. Het slachtoffer was al ;eruime tijd in de war en was mder meer vanwege het ver lorzaken van geluidsoverlast )p bevel van de rechter uit zijn luis gezet. De man leek het loodslaan van de bejaarde de ïnige manier om de problemen iet hoofd te bieden. Het slacht - Dffer ligt op de intensive care. ominee Kater 92) overleden sterdam - Dominee Kater, in 1966 het huwelijk van ko- gin Beatrix en prins Claus egende, is vrijdagavond op jarige leeftijd in zijn woon- laats Amsterdam overleden. heeft zijn familie zaterdag ekendgemaakt. De vrijzinnig ederlands-Hervormde Kater s godsdienstleraar van Bea- en had eerst grote moeite et de Duitser Claus van Ams- erg. Maar na een diepgaand esprek met Claus niet meer. Broccoli per 500 gram CESSE2B Cll Gebraden beenham 100 gram Cll Kip grill-pakket verpakt, kilo mnixmntMri De van/voor-aanbledlngen zijn alleen geldig met Cfl Bonuskaart tot en met 8 Juni 2003. kilo 138 kilo 13.90 door Hein Flach en John Oomkes vervolg voorpagina - „Roel Pieper vertrouwde de zaak niet helemaal en draaide de bewa kingsvideo's af. Daarbij bleek dat de man over het twee me ter hoge hek was geklommen", zegt de woordvoerder van de familie Pieper. „Roel heeft toen aangifte willen doen, maar de politie vertelde dat zijn bordje Verboden Toegang niet vol deed aan de juiste normen. Twee dagen later is hij op nieuw bij de politie geweest. Ditmaal om de identiteit van de indringer aan te geven. Op nieuw wilde de politie niets doen." Roel Pieper is diep geschokt over de aanslag op zijn vrouw Rica en hemzelf. Toch is de gang van zaken rond de steek partij en een eerdere poging tot insluiping van de dader reden geweest contact op te nemen met zijn advocaten. Woord voerder De Mol: „Roel kennen de is het best mogelijk dat hij iets gaat ondernemen, maar nu heeft hij meer aan het hoofd." Zelfheeft Roel Pieper na be handeling in een Haarlems zie kenhuis huiswaarts kunnen ke ren. Zijn vrouw Rica ligt nog op de intensive care. Haar toe stand is niet langer meer kri tiek, maar heeft zich gestabili seerd. De Philips-top is vaker doelwit geweest van vreemdsoortige vormen van criminaliteit. Zo is de echtgenote van oud-top man Cor Boonstra in novem- Abou Jahjah tijdelijk kopstuk Nederlandse tak door Mayke Calis wageningen - Nabil Marmouch, die op dit moment in voorarrest zit op verdenking van afpersing met geweld en diefstal, mag aanblijven als bestuurder van de Nederlandse tak van de Ara bisch Europese Liga (AEL-NL). Dyab Abou Jahjah, de leider van de Belgische AEL en tijdelijk kopman van de Nederlandse AEL, hield gisteravond op het oprichtingscongres in Wagenin gen de deur open voor leden met een crimineel verleden. Marmouch gaat volgens Abou Jahjah contacten onderhouden met andere organisaties. „Ieder een is onschuldig tot zijn schuld is bewezen", zei Jahjah. „Wan neer een lid van de AEL crimi neel blijkt te zijn, wordt hij uit gesloten, maar niet als die cri minele feiten dateren van voor het AEL-lidmaatschap." De fei ten waarvan Marmouch wordt verdacht dateren van begin ja ren negentig. Op het oprichtingscongres nam de AEL-NL ook het programma punt aan dat Nederland Israël economisch moet boycotten. Alle producten die bijdragen aan de economische groei en dus aan de financiering van de 'zionistische entiteit' moeten verboden worden. Abou Jahjah vergeleek de voorgestelde boy cot met die tegen Zuid-Afrika ten tijde van het apartheidsregi me. De Liga wil volgens haar voorlo pige programma verder de ac cijnzen op alcohol verdrievoudi gen en coffeeshops verbieden. Moslims moeten op islamitische feestdagen ongehinderd een vrije dag kunnen opnemen. Ook moet de onderwijsinspectie op scholen gaan onderzoeken of le raren zich bij hun werk laten be- invloeden door de verwachtin gen die ze van leerlingen heb ben. Uit onderzoek bleek on langs dat leerlingen in achter standswijken minder leerstof krijgen aangeboden. De AEL-NL maakte de program mapunten bekend op een pers conferentie na afloop van het tweedaagse oprichtingscongres. Dat was niet voor de pers toe gankelijk. Ongeveer vijftig actie ve leden waren door hun ach terban afgevaardigd om de wij zigingsvoorstellen in het pro gramma te verdedigen. Het con gres koos dit weekend ook het definitieve bestuur. Wegens het terugtrekken van Mohammed Cheppih als kandidaat-voorzit ter neemt Abou Jahjah de fakkel tijdelijk over. In het najaar hoopt de AEL-NL een nieuwe leider van Nederlandse bodem te presenteren. Naïma El- maslouhi werd gekozen tot vice- Den Haag bekijkt Liga met argusogen Nederland heeft sinds dit weekeinde een afdeling van de Arabisch Europese Liga (AEL). De politieke beweging wil meedoen aan verkiezingen en volksvertegenwoordigers afle veren. Haagse politici houden de partij nauwlettend in de ga ten. CDA-Kamerlid Eurlings wond er de minste doekjes om. Hij pleitte van begin af aan voor een preventief verbod op de beweging. De christen democraten willen meer terro ristische organisaties verbie den, zoals nu al in Frankrijk. Duitsland en Engeland ge beurt. Zo ver als net CDA-Ka merlid willen de meeste ande re politici niet gaan. Zolang het binnen de grenzen van de wet gebeurt, is er geen enkele re den om de oprichting van een nieuwe partij te dwarsbomen, is het algemene gevoeL Vol gens PvdA-Kamerlid Arib zou de Arabisch Europese Liga een aanwinst voor het land zijn als voorzitter. De afgelopen periode heeft de AEL-NL het druk gehad met het opzetten van een organisatie. zij zich op een goede manier zou inzetten voor minderhe den. Als het een emancipatie partij is die ijvert voor gelijke rechten voor iedereen, sta ik er helemaal achter."Het pro bleem met de AEL is volgens Arib dat ze zich uitsluitend richt op de moslimgemeen schap. Terwijl er in Nederland genoeg migranten van andere komaf zijn die ook in de ver drukking zitten. De Socialistische Partij ziet uit naar een debat met de Ara bisch Europese Liga. Kamerlid Kant denkt makkelijker met moslims te kunnen discussië ren nu ze zich verenigd heb ben. „En discussiëren zullen we. Er zijn genoeg punten waarbij wij het totaal oneens zijn. De AEL keurt het goed dat islamieten zich afzijdig van de maatschappij houden, onder het mom van: apart worden we sterk. Terwijl de SP juist voor integratie is." De komende periode gaat zij zich toeleggen op het actief wer ven van leden. Drugs-experts: Wiet bij de sigarenboer door Ferdi Schrooten den haag - Het in te voeren rookverbod in de horeca is een uitgelezen kans om alle coffee shops in Nederland te sluiten. Cannabis zou in plaats daarvan te koop moeten zijn in een beperkt aantal afhaalcentra en bestaande tabakswinkels. Dat stelt het Na tionaal Netwerk Drugsexpertise (NND), een samenwerkingsver band van onder meer drugsex perts van alle politiekorpsen. Het adviesorgaan van de Raad van Hoofdcommissarissen wil na 27 jaar gedoogbeleid een nieuwe uitzonderingspositie voor coffeeshops voorkomen. „Je ziet nu al dat coffeeshopei genaren van alles proberen om onder het rookverbod uit te ko men", zegt inspecteur van poli tie De Vlieger namens het NND. Behalve experts van de politie zijn daarbij ook deskundigen van ministeries aangesloten, waaronder Financiën en Volks gezondheid. Het rookverbod gaat formeel op 1 januari 2004 in, maar de hore ca krijgt twee jaar uitstel. Coffee shops krijgen dat uitstel niet. Door coffeeshops te vervangen door verkooppunten waar al leen cannabis kan worden afge haald, kan cannabis uit de cri minele sfeer worden gehaald. „Waarom tussen de rookwaar bij de sigarenboer niet ook kie zen uit zestig of zeventig soorten wiet", zegt De Vlieger. Zo kan volgens hem een eind worden gemaakt aan de achter- deurproblematiek'. Formeel mogen coffeeshops niet bevoor raad worden, maar dat wordt al jarenlang gedoogd. „We zouden ze allemaal kunnen sluiten als we bij de achterdeur gaan lig gen. We doen het alleen niet." De Vlieger bepleit ook uit ge zondheidsoverwegingen de slui ting van coffeeshops. Nu is er volgens het NND helemaal geen zicht op de kwaliteit en sterkte van cannabis die in de shops wordt verkocht. De werkzame stof in de softdrugs (THT) is de voorbije jaren zo gestegen, dat cannabis in veel gevallen eigen lijk als hard drug zou moeten worden geklassificeerd. „We krijgen veel berichten over voor al jongeren die door hun wiet- gebruik bij de psychiater lo pen", aldus De Vlieger. Een af geslankte, strikt gereguleerde cannabissector is volgens de NND zeker mogelijk. Het THC- gehalte kan dan worden gecon troleerd. „Kijk maar naar de me dische verstrekking van wiet. Je wijst gewoon een stel kwekers aan, die vervolgens ook goed te controleren zijn." ber 1998 ontvoerd in Antwer pen en gewond achtergelaten op een parkeerterrein in Hoek van Holland. Opzien baarde ook de gijzelingsactie in de Amsterdamse Rembrandttoren gericht tegen deel van het Phi- fips-personeel in maart 2002 door een verwarde man. Hij maakte later een einde aan zijn leven. Over het motief van de dader van de steekpartij tast de poli tie in het duister. Het mes dat bij de aanval is gebruikt, is te ruggevonden. De insluiper is geen bekende van de familie Pieper. De verdachte wordt morgen voorgeleid voor de of ficier van justitie en de rechter commissaris in Haarlem. sint petersburg/gpd - De Russi sche president Poetin zal alles in het werk stellen om de in Dage stan ontvoerde Nederlandse hulpverlener Aijan Erkel vrij te krijgen. Premier Balkenende kreeg die toezegging zaterdag tijdens een bijeenkomst met Po etin in Sint Petersburg. „Uit zijn opmerkingen proefde ik dat de zaak ook hem zorgen baart", al dus Balkenende. De Nederlandse regeringsleider was tevreden dat Poetin direct inging op zijn opmerking over de ontvoering van Erkel. „Je kon merken dat hij zich goed laat in formeren over de zaak. We ho pen dat het op den duur kan lei den tot de vrijlating van Erkel." De Nederlandse medewerker van Artsen zonder Grenzen werd vorig jaar augustus ont voerd in Dagestan, een Russi sche deelrepubliek die naast Tsjetsjenië ligt. Sindsdien ont breekt ieder spoor. De plaatselij ke autoriteiten zijn er van over tuigd dat hij nog leeft. In maart namen de ontvoerders contact op met de politie via de mobiele telefoon van Erkel. Het is niet duidelijk of er sindsdien nog nieuwe ontwikkelingen zijn in de zaak. Balkenende zei wel dat Nederland intensieve contacten onderhoudt met de Russische autoriteiten. door John Oomkes bloemendaal - Zelfs voor de WD is het tegenwoordig nor maal om te klagen over de hoge beloningen voor de top van het bedrijfsleven. Maar niet voor Roel Pieper. In het tv-program- ma Rondom Tien zei de gewe zen Philips-topman temidden van een verontwaardigd deel van het debatterende voetvolk, dat grote verantwoordelijkheid nu eenmaal fors moet worden betaald. Roel Pieper is een non-confor mist. Dat is hij als zakenman, als risicofinancier, als hoogleraar electronic commerce aan de Universiteit Twente, als zeezei ler en als opinion leader. Pieper praat in geen geval iemand naar de mond. Zo stelde de Bloemendaalse za kenman het nieuwe innovatie beleid aan de kaak toen het re geerakkoord van CDA, WD en D66 de doodklap bleek te bete kenen voor Twinning. Met zo'n project hielp de overheid nu juist avontuurlijke ICT-onderne mers. Naar Piepers mening is dat een van de weinige troeven die Nederland heeft om zich staande te houden in een we reld die razendsnel verandert. In juli 1999 stapte 'kroonprins' Pieper op bij Philips: hij zou Cor Boonstra niet opvolgen als pre- .jC] sident-directeur. Zijn visie over de 'elektronische revolutie' ging zelfs de van Eindhoven naar Amsterdam verhuisde Philips- top te ver. De new economy was immers een luchtbel? Pieper reisde als een onbegre pen ziener maandenlang door het land. Vertelde dat het slechts een kwestie van tijd is voordat driekwart van de markt toch via de elektronische snelweg loopt. Langzaam won hij terrein. Pie per werd adviseur van minister Tineke Netelenbos (verkeer en waterstaat); zijn aanbevelingen leidden tot het einde van de tol- poortjes. Lang niet in alles kreeg de elek tronicagoeroe echter gelijk. Zo lukte het hem in 2001 niet in het spraakmakende Vlaamse spraaktechnologiebedrijf Ler- nout Hauspie van een faillis sement te redden. Bij Paars viel Piepers maatschappelijke visie verkeerd. Zijn waarschuwingen tegen de vergadercultuur wer den in de wind geslagen. Hij was korte tijd in beeld als minis terskandidaat na de eclatante zege van de LPF die leidde tot het eerste kabinet-Balkenende. In kleine kring had hij een half jaar eerder gezegd zich aange sproken te voelen door de daad kracht van Pim Fortuyn. Maar in diens navolgers of Balkenende zag hij weinig. (advertentie) Amsterdam Breda Eindhoven Enschede Groningen Nijmegen Rotterdam Scheveningen Utrecht Valkenburg Zandvoort www.hollandcasino nl Entreevoorwaarden: minimumleeftijd 18 jaar en geldige legitimatie. Betaal 3,50 entree en ontvang een 2-fiche en 3 x een 0,50-token.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3