Invasie van Gronings gehucht GESPREK VAN DE DAG Waterceremonie ter afsluiting van warme Kirchentag Noordpolderzijl overspoeld door eclips-toeristen Rentenieren MAANDAG 2 JUNI 2003 DAGELIJKS LEVEN 'Tos HOD j/VNÊVtfOtM/ 3/V\\T,U MOST ZICH P<£"TEGENV/»U£NDe- Kwartaalc\,)fEAS nilT zo Ps\ièóÓN^1 JK MENSELIJK De Britten hebben liever een geta toeëerde rockster als pa dan een keurig in het pak gestoken rege ringsleider. Dat bllijkt uit een en quête van de Britse tv-zender The Biography Channel. Helemaal bo venaan de lijst van FAVORIETE PA PA'S staat Sir RICHARD BRANSON. Maar liefst 37 procent van de onder vraagden ziet het wel zitten om de steenrijke zakenman als vader te hebben. Hij wordt op afstand ge volgd door voetballer David Beck ham (14 procent), acteur Michael Douglas en rock- en realitysoapster Qzzy Osbourne (9 procent). De Brit se premier spreekt amper 6 procent van de Britten aan als vaderfiguur. De populairste mama is actrice Dawn French (37 procent). Ze haalt bijna drie keer zoveel stemmen als Madonna en Catherine Zeta Jones (13 procent). Slechts vijf procent zou Cherie, de echtgenote van Tony Blair, als moeder willen. Foto: EPA De politie in Eastlake in de Ameri kaanse staat Ohio staat voor een raadsel. In juli vorig jaar werd een man genaamd Joseph N. Chandler gevonden die zelfmoord had ge pleegd. Inmiddels is duidelijk dat hij de IDENTITEIT had aangenomen van een jongen die in 1945 met zijn ouders om het leven kwam bij een auto-ongeluk in Texas. Wie hij echt was - niemand die het weet. De man, ergens in de zestig, leidde een teruggetrokken leven. Hij liet 82.000 dollar na, maar een testa ment had hij niet. De enige namen en adressen van familieleden die in zijn appartement te vinden waren stonden in een huurcontract en ble ken vals. De man is kort na de lijk schouwing gecremeerd - vingeraf drukken en andere persoonskenmer ken zijn niet meer te achterhalen. Een rechter heeft nu bepaald dat zijn geld aan de staat vervalt als zijn wettige erfgenamen niet binnen achttien maanden worden gevon den. Koningin Beatrix brengt in januari volgend jaar een STAATSBEZOEK aan Singapore en Thailand, samen met kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima. Tijdens het officië le bezoek, dat vier dagen duurt, zal hoogstwaarschijnlijk ook de benarde positie van de veertien Nederlandse gevangenen aan de orde komen die jarenlange straffen moeten uitzitten in Thaise cellen. Twee van hen, Ne derlanders van Chinese afkomst, zijn ter dood veroordeeld wegens drugssmokkel. In landen waar het koningshuis een zekere machtsposi tie heeft, zoals in Thailand, kunnen officiële gelegenheden aanleiding zijn om gedetineerden strafvermin dering te geven of zelfs vrij te laten als hoffelijk gebaar naar het bezoe kende staatshoofd. HARRISON FORD (60) heeft vrijdag zijn eigen ster op de WALK OF FA- ME in Hollywood gekregen. Bij de onthulling van de tegel was onder anderen regisseur Steven Spielberg aanwezig, die in januari nog werd vereeuwigd met een ster. Met rollen in films als Star Wars en Indiana Jo nes speelde Ford in enkele van de grootste bioscoopsuccessen aller tij den. Foto: ANP De Britse PRINS CHARLES wil na een halve eeuw troonopvolger te,zijn geweest, wel eens een officiële FUNCTIEOMSCHRIJVING zien. De prins van Wales zet zelf op papier wat zijn plichten en verantwoorde lijkheden zijn en welke invloed hij kan uitoefenen. Het 'prinselijk handvest' kan vervolgens dienen om aantijgingen van politieke bemoeie nis tegen te spreken. Het document geeft de kroonprins het recht bij mi nisters te pleiten voor belangrijke zaken, terwijl Charles en kroonprin sen na hem toezeggen dat ze onder werpen laten liggen die politiek ge voelig zijn. Dat meldde de Britse krant The Sunday Times bij monde van hofbronnen. De Britse politiek krijgt niet de gelegenheid zich over het handvest uit te spreken. Het wordt Charles' versie van de rechten en plichten die hij zich heeft verwor ven sinds hij 33 jaar geleden de titel Prins van Wales kreeg. De OSCAR die Orson Welles in 1941 won voor de film Citizen Kane gaat naar de veiling. Dat meldden de Amerikaanse media. Het beeldje komt op 25 juli bij veilinghuis Chris tie's in New York onder de hamer. Deskundigen verwachten dat de on derscheiding zo'n 400.000 dollar (340.000 euro) gaat opbrengen. Welles kreeg de Oscar destijds voor het script. Foto: Reuters Het was in meer dan één opzicht een gouden greep om de Kirchentag met een waterceremonie af te sluiten. Het ritueel herinnerde aan ieders doop die, in tegenstelling tot het avondmaal, geen controverses oproept. Boven dien was het in de warmte ook letterlijk een weldaad om elkaar, liefst royaal, te besprenkelen. Vaak al bepakt en bezakt war en de mensen naar de Platz der Republik bij de parlementszetel, zeg maar het Malie veld van Berlijn, getrokken. Ze baden hand in hand hard op het 'Onze Vader'. En bij de doop was de wens en op dracht steeds: „Jij zult een zegen zijn", het thema van de vijfdaagse Kirchentag. „Wat ons verbindt, kan niemand meer uitwissen", zei de katholieke voorzitter van de Kirchentag, Hans Joachim Meyer. Luid applaus. De eerste interkerkelijke Kirchentag met tweehonderdduizend bezoekers smaakt naar meer. Er komt een ver-volg; wanneer is, zeker gezien het prijs kaartje van dit keer 18 miljoen euro, nog niet duidelijk. Na de start, woensdagavond, konden drie dagen lang honderden lezingen, forums en discussiegroepen wor den bijgewoond rond kerkelijke en maatschappelijke vraagstukken. Wat de kerkelijke kwesties betrof, ging re latief veel media-aandacht naar dat ene, heikele punt: het verbod op een gecombineerde viering van de katholieke eucharistie en het protestantse avondmaal. Ruim twee duizend mensen namen donderdagavond deel aan zo'n viering, buiten het officiële programma om georgani seerd. „Ik hoop dat het thema van de Kirchentag, 'U zult een zegen zijn', niet ondersneeuwt onder al het geweld", verzucht een prominent lid van de organisatie, die per se anoniem wenst te blijven. Met dat 'geweld' doelt hij op het 'volstrekt idiote' programmaboek van ruim zeven honderd pagina's. „Het dijde maai- uit, iedereen moest zo nodig iets zeggen." De boodschap was simpel: al in heel kleine dingen kun je een zegen zijn. Dat lijkt een lastiger opgave dan discus siëren over misstanden in kerk en wereld. Zo stonden in de overvolle metro's mensen met Kirchentag-attributen niet op voor oude reisgenoten. En in Berlijn herinneren hopen rotzooi aan het aangenaam verpozen. Wim Schrijver J J J Een adembenemend schouwspel voltrok zich voor de toegestroomde toeristen in Noordpolderzijl. Ondanks wat wol ken was de zonsverduistering goed te volgen. Foto's: ANP/Vincent Jannink Op tal van plekken in de wereld stroomden mensen zaterdagochtend vroeg samen om de gedeeltelijke zonsverduistering te zien. Zo ook in Noordpolderzijl, het uiterste noordelijke stukje van de provincie Groningen, waar de eclips het beste te zien was. Tussen kwart over vijf en half zeven werd de zon gedeelte lijk bedekt door de maan. Een adembene mend schouwspel, vonden de liefhebbers. De weg naar Noordpolderzijl is zaterdag ochtend niet moeilijk te vinden. In het holst van de nacht rijden er honderden auto's naar het uitkijkpunt over de Waddenzee. Het wordt om half vijf licht, terwijl het nog drie kwartier duurt voor de zon officieel op komt. De invasie bestaat uit media, toeristen en echte liefhebbers uit het hele land. SBS, RTL, NOS, RTV Noord, kranten en radio, al le media zijn vertegenwoordigd. In de Tele graaf heeft gestaan dat 'alle cafés in Noord polderzijl' open zullen zijn. Reden voor Ger en Jos Klein uit Hapert om ook even een kijkje te gaan nemen. „Het klopt wel, maar dat het er maar één is, stond er niet bij", zegt een ietwat teleurgestelde Brabander. Als de zon om kwart over vijf opkomt is al leen een puntje van het liggende banaantje te zien. De meer dan duizend toeschouwers op de dijk zijn ineens stil. Op een 'oh' en 'ah' na zijn alleen de vogels in de verte te horen. Dat hoort niet bij een echte zonsver duistering. „Met de zonsverduistering in 1999 in Frank rijk gingen alle vogels ineens liggen", vertelt Rudolph Raphaela uit Weesp. „Het is zo'n apart verschijnsel. Zelfs de dieren onder wa ter gedragen zich anders." Hij reist de zons verduisteringen achterna. Hij was al op Cu rasao, in Zambia, Frankrijk en nu in Noord polderzijl. „Ja, dit keer was het gelukkig wat dichter bij huis", lacht hij. In Noordpolderzijl is weliswaar een bijzon dere kruising tussen zon en maan te zien, maar het duister blijft uit. De vogels blijven dan ook gewoon in de lucht, en ook vissen zijn niet van slag. „Ze bijten nog steeds niet", meldt een visser langs de toegangs weg. Alleen de mensen lijken uit hun doen. En dan vooral de ware fans. Ze staan doodstil te staren door hun eclipsbril, lasschild of zon- nespiegel. „Het is toch geweldig. Hier word ik helemaal stil van", zegt Imco Zijlstra uit Assen. „Je voelt je op zo'n moment toch even weer heel klein. Dan besef je dat er meer is tussen hemel en aarde." Veel 'gewone' dagjesmensen arriveren pas om kwart voor zes, als de maximale verduis tering al geweest is. „We zaten vast in de file op weg hierheen", zegt vader Bart Legemaat uit Harderwijk. ,Maar het is niet erg, want onderweg hebben we ook al wat gezien. Bo vendien hebben we nu nog een héle dag voor ons." Café 't Zielhoes in Noordpolderzijl doet goe de zaken, 's Ochtends om half vijf zit het al stampvol. Ook met brillenverkopersfamilie Timmer uit Garnwerd gaat het uiteindelijk goed. Het eerste half uur kunnen mensen prima zonder bril. Daarna weet de familie de brillen goed te promoten. Op een rijtje showen ze hoe het moet. „Je moet de bril heel dicht tegen je ogen aanhouden. Dan zie je vanzelf een oranje maantje." Hoewel weerkundigen hadden voorspeld dat de zonsverduistering het beste te zien zou zijn in onder meer IJsland, viel het ver schijnsel daar door het slechte weer nogal tegen. Bij Olafsfjardarmuli kwamen vijfhon- j derd belangstellenden bijeen. In plaats van minstens 3,5 minuut vrijwel volledige zons verduistering was de eclips slechts een paar seconden te zien. Het duurt tot 3 oktober 2005 voordat in Ne derland weer een zonsverduistering waar neembaar is. Pas in 2081 zal het fenomeen weer bij zonsopgang te bewonderen zijn. Een totale verduistering, zoals Europa in 1999 beleefde, vindt pas weer plaats in de 22e eeuw. Tjitske Ypma en ANP Het kan best zijn dat we het er vanavond weer over hebben, op het terras van onze Spaanse vrienden in Ja- lon. Onder de palmbomen, met een wijntje in de hand en de blik op de zon die vlammend rood tassen de ber gen zakt, zullen we vaststellen dat we hier moeten blij ven. Niet meer moeten terugkeren naar het dagelijkse gejakker om werk, kinderen en spaarzame vrije tijd met elkaar in evenwicht te brengen. Gewoon hier in Spanje moeten blijven en moeten genieten van het land, de mensen en van elkaar. Maar ja, de kinderen hè. Elke vakantie hier eindigt met die verzuchting. Maar ja, de kinderen. Hoe moet het met hun school, is dit wel een land om ze te laten opgroeien, kunnen we ze wel weghalen van hun vriendjes, hun familie, kortom, mag je ze wegrukken uit hun vertrouwde sociale omgeving omdat hun ouders het wat rustiger aan willen gaan doen. Totdat we vorig jaar op het terras van het restau rant Riu Rau dat echtpaar met drie kinderen ontmoet ten uitWaddinxveen, dat het gewoon had gedaan. Huis verkocht, baan opgezegd en een mooie villa in het Spaanse achterland betrokken. En de kinderen dan? Die kinderen (van 8,11 en 14) hadden ze gewoon op de Spaanse school gedaan, op de Spaanse basketbalclub en de Spaanse muziekles. Na een paar maanden had den die hun draai helemaal gevonden. Zelfwaren de ouders nog een beetje zoekende, maar dat de kinderen zo op hun plek waren, was een hele zorg minder. Zomaar in Spanje gaan wonen en alleen nog maar doen waar je zin in hebt. Dat kan toch helemaal niet? Nou, daar hebben we het dus uitgebreid over gehad. Die vrienden van ons doen het al een paar jaa r. Maa r ja, die hebben geen kinderen. Die hebben twintig jaar lang geld opzij kunnen leggen om nu te rentenieren. Daardoor hebben ze nu een groot huis, met 5000 vier kante meter grond er omheen, waar best nog wel een familie kan wonen. Ze bouwen er gewoon een verdie ping bovenop. Desnoods breken ze dit huis af en zetten er een groter huis neer. Maar hoe denk je dan rond te komen, zonder vast in komen? Nou, daar hebben we het dus ook uitgebreid overgehad. We verhuren ons huis in Nederland. Op driehonderd meter afstand van ons zit een grote inter nationale organisatie die per maand een vermogen be taalt voor volledig gemeubileerde woningen voor hun tijdelijke personeel. Alleen daarvan al zouden we kun nen leven, want aan huisvesting zullen we in Spanje niet veel uitgeven. En de wijn bij de coöperatie in Jalon is al jaren rond de euro per liter (de rosado is een paar centen duurder), de groenten op de markt in Benissa zijn veel goedkoper dan bij ons in Nederland en je kunt hier bij elk restaurant een driegangenmenu (inclusief wijn) krijgen vooreen bedrag dat bij ons voor een hoofdgerecht wordt gere kend. Maar wat moet je dan doen, de hele dag, zonder werk? Nou, daar hebben we het nog veel uitgebreider overgehad. Lekker racefietsen door de bergen met m'n rente nierende vriend, of met de leden van 'on ze' fietsclub, de C.C. Xaló. Het gras maai en (5000 vierkante meter), buurman Pepe helpen met zijn wijngaard, een beetje rom melen in en om het huis; op 5000 vierkante meter grond is altijd wel wat te doen. Het tempo kan wat lager, we doen elke middag een slaapje en daarna een wijntje in de ja cuzzi op het terras. Misschien kan ik deze column nog wel elke week blijven schrijven, of er zelfs een schrijfklusje bij nemen. Eén of twee per week, het moet natuurlijk niet te gek worden. Niets staat ons dus eigenlijk nog in de weg om in Spanje te gaan wonen. Maar ja, de kinderen hè... Kijk ook op www.dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2