SPORT Met de eigen hakkepof succesvol op Asser TT Genast LINKS BUITE N Basketbaltopper claimt tien cent Peking - De Chinese basketbal ler Yao Ming ligt in de clinch met Coca-Cola en eist 1 yen (10 eurocent) schadevergoeding. De schatrijke sterspeler van NBA-ploeg Houston Rockets beschuldigt de softdrinkgigant ervan zijn naam en beeltenis onrechtmatig te gebruiken. Ming eist dat alle Coca-Colap roducten met zijn naam en foto erop uit de winkels worden ge haald en dat de fabrikant hem publiekelijk excuus maakt. De 2,26 meter lange en 134 kilo zware center is vooral gepi keerd omdat hij een exclusief sponsorcontract heeft met Co ca-Cola's grootste concurrent Pepsi. Coca-Cola zei in een re actie niet van zins te zijn ge hoor te geven aan de eisen van Ming. Een woordvoerder wees erop dat Coca-Cola een spon sorcontract heeft met de Chine se basketbalbond en daarin zou het recht zijn vastgelegd dat de drankfabrikant de beeltenis van alle spelers van het Chinese na tionale team mag gebruiken voor reclamedoeleinden. Yao Ming is een van de internatio nals. Prins Albert wil Monaco helpen monte carlo - Prins Albert van Monaco is bereid voetbalclub Monaco te helpen. De profclub is door de Franse bond naar de tweede divisie teruggezet we gens een torenhoge schuld. Die zou tussen de 53 en 87 miljoen euro bedragen. „De club gaat me aan het hart en ik kan spe lers die zich hebben ingezet voor Monaco niet laten vallen", aldus de prins. Prins Albert ver klaarde met zijn vader te gaan kijken welke mogelijkheden er zijn de club te helpen. Monaco eindigde als tweede in de Fran se competitie en zou daardoor recht hebben op een plaats in de Champions League. „Het is triest en frustrerend dat er geen oplossing is gevonden. Maar er is nog steeds hoop. We zullen er in slagen investeerders te vinden. Mijn vader en ik heb ben ideeën." Brandweer houdt supporters koel noordeloos - De brandweer heeft gistermiddag op een par keerplaats bij Noordeloos langs de A27 (Utrecht-Gorinchem) een paar honderd voetbalfans van FC Utrecht verkoeld met waternevel. Bij Noordeloos was een verzamelpunt voor de sup portersbussen die onder poli tiebegeleiding de weg naar Rot terdam vervolgden. De fans wa ren op weg naar De Kuip in Rotterdam voor de bekerfinale FC Utrecht - Feyenoord. Ajax houdt zijn strepen Amsterdam - Adidas heeft zijn sponsorcontract met Ajax ver lengd. De Amsterdammers hul len zich tot 2009 in de kleding van het Duitse sportmerk met de drie strepen. Voetbalclub en sponsor willen niet zeggen hoe veel geld is gemoeid met het sponsorcontract. Ajax en Adi das gingen in 2000 met elkaar in zee. Complete selectie levert contract in Boekarest - De financiële nood bij Nederlandse voetbalclubs mag hoog zijn, het kan altijd er ger. In Roemenië hebben bijna alle spelers van Sportul Studen- tesc Boekarest verzocht om ontbinding van hun contract. De voetballers hebben al een jaar geen loon ontvangen, zei een woordvoerder van de Roe meense voetbalbond. Het gaat in totaal om een bedrag van on geveer 200.000 euro. De Roe meense bond heeft de verzoe ken in beraad. Sportief is het met Sportul dit seizoen ook al niet best gegaan. De club ein digde in de hoogste afdeling als vijftiende en is gedegradeerd. Loos alarm op Roland Garros parijs - Ineens waren ze daar: tien, twintig politieagenten en veiligheidsmensen om het Pla ce des Mousquetaires, het klop pend hart van Roland Garros, af te zetten. Een bom? Het nieuws ging als een lopend vuurtje. De open ruimte voor baan 1, waar Sjeng Schalken moest aantre den tegen Fabrice Santoro, werd geheel afgezet met drang hekken en linten, het publiek omgeleid en op afstand gehou den. Betaalde Roland Garros, het grootste tennisevenement op het Europese vasteland, de tol voor zijn gebrekkige veilig heidsbeleid? Op Wimbledon en in New York passeert geen tas ongecontroleerd de toegangs poorten, maar op Roland Gar ros kijkt niemand op of om: „Allez, vite." Uiteindelijk bleek het, alle nervositeit bij de Fran se ordediensten ten spijt, loos alarm. Een bijenvolk had bezit genomen van een boom op het plein en belaagde het publiek. T ohan Cruijff stelde voor de Europa Cup dit jaar J - na de ook na strafschoppen net niet in 0-0 ge- eindigde finale - niet uit te reiken, omdat het voetbal in Manchester verloren had. Nee, dan de 0-0 van het Oosterpark! Dat was re clame. Ons voetbal op zijn best. De redenatie van Cruijff volgend, had de direc teur betaald voetbal van de KNVB de schaal dus weer mee naar huis moeten nemen. Deed hij niet. PSV kreeg zijn kampioensschaal, AC Milan de Cup. Want niet het voetbal verloor, maar Cruijff. Cruijff verloor de realiteit uit het oog. Voetbal is een spel zoals ieder spel. Je speelt het om het naar je hand te zetten. Om te win nen. Alles binnen de grenzen van de spelregels) is daarbij ge oorloofd. AC Milan en Juventus speelden het spel 90 minuten lang om te winnen. Eerst was AC Milan de bovenliggende partij, later kwam Juventus beter uit de verf. Dat dit niet leidde tot goals, zegt niet dat de spelers hier niet op uit waren. Zelfs in de verlenging streden AC Milan en Juventus, op Itali aanse wijze, om de winst. Voor winst is het voonvaarde één dat je niet verliest. Geen competitie heeft zo veel Europa Cup-finalisten voortge bracht als de Serie A, laten we er dus voor waken onze neus voor het Italiaanse voetbal op te halen. Een bokser bokst om zelf niet geraakt te worden - 'noble art of self-defense' - en daarnd pas om zijn opponent te raken. AC Milan - Juventus ontsteeg het niveau van zo maar een wedstrijd. Het was de finale. Zoals een bokspartij geen wedstrijd is maar een gevecht, was dit een voetbalgevecht. Nou en? Geef AC Milan achteraf eens ongelijk. Geef PSV of FC Groningen eens ongelijk. Ja, de aanklager van de KNVB deed dat. Trad in Barend Van Dorp uit de anonimiteit om foei en schande te spreken van het 'pact van Groningen' en te dreigen met geldboetes of een wedstrijd zon der publiek. De aanklager moedigde FC Zwolle aan de zaak bij de KNVB, bij hem dus, aanhan gig te maken. Hij deed dat nadat hij had ver klaard zelf supporter van FC Zwolle te zijn Als supporters wat te klagen hebben, klagen ze maar. Is ze gegund. Als ze het aanklagen maar aan aanklagers overlaten. Lieve mensen, laat ik het nog één keer uitleggen. Je moet in een competitie, uitgesmeerd over 34 wedstrijden, zorgen dat je op de laatste speeldag niet afhankelijk bent van derden. Is dat wél zo, heb je iets niet goed gedaan of ben je niet goed ge noeg. Peter Boeve van FC Zwolle kan wel zijn vraagte kens zetten achter de schotloze dag van de PSV- miljonairs tegen zijn concurrent FC Groningen, maar wat had PSV dan moeten doen? Kezman drie keer laten scoren en Gro ningen tussen de bedrijven door hetzelfde laten doen, voor de amusementswaarde? Dacht u dat dit niet gebeurd was? Het hoefde nu niet, omdat Kezman de lat trof. Maar ik zeg u, had Kezman raak geschoten, dan was een minuut of wat la ter de rode loper uitgelegd voor laten we zeggen Martin Drent. Er zijn hysterici die dit compe titievervalsing noemen. Gelul! Hiervan is sprake als voor de uitslag gegireerd wordt. Als een resultaat, waarbij maar één van de partijen sportieve baat heeft, wordt 'geregeld'. Lag in het Oosterpark anders. Was een kwestie van gelijk oversteken. FC Groningen en PSV konden beiden winnen door gelijk te spelen. Dan hóór je gelijk te spelen. Eén remise, twee winnaars! We hebben er niet de uitgenaste ploeg voor om het zo te spelen", hield GuusHiddink in het Alge meen Dagblad de schijn op, dat PSV voor winst zou gaan. Wat dat precies is, 'uitgenast', weetik niet, maar Guus heeft het er in een dag tijd in elk geval goed ingenast, dat PSV het op een gelijkspel moest houden. Zo is Ajax ooit kampioen geworden (1-1 tegen NEC, 1990) en heeft PEC Zwolle degradatie eens afgewend (0-0 tegen Volendam, 1988). Je krijgt, Wie te zeer de zege najaagt, loopt het risico te ver liezen. Dat hoefje Italiaanse clubs niet uit te leg gen - en Nederlandse evenmin. Wanneer wordt Cruijff dit verteld? Wie nast Johan dit eens in? Frank Snoeks UIT GESPROKEI PSV-voorzitter I ry van Raaij in VC bal Internationa' „Als ik iemand mi noemen bij wie /Al karakterologisch best pas, is dat René Eijkel- kamp. Hij is iemand die altiE presteerde in dienst van de al der en had geen of weinig vijf den. Zo hoort het. Wielrenner Bob'zie Traksell die wordt geteisterd door b| sures, in Sportweek: ,,Ja, ik ben pas eenentwintigt het schijnt dat de natuur de snelheid waarmee ikdingenX doen, niet helemaal aankan\ Voorlopig niet tenminste. FC Utrecht-doelman Harall Wapenaar in het Algemeenl Dagblad: „Ik weet dat ik een grote bekE heb, dat ik overkom als een r macho, maar daarachter scli een eerlijk straight mens vari vlees en bloed. Ik ben een opÊ tunist. NEC-preses Hans van Delft|j Voetbal International: „Je kunt veel over mij zegge een hele hoop van mij vinde 1 Maar twee dingen niet: ik he H de boel nog nooit belazerd ei m kom altijd mijn afspraken "rO a< Feyenoord-voorzitter Jorie van den Herik in de Volks krant: Bijna elke club heeft momdjffl teel een discussie met de belaf t tingdienst, die zich opschrif |f onbehoorlijk gedraagt dat dt honden er geen brood van li ten. Wij, en ook andere club. worden continu beticht van 1] drog en afgeschilderd als crii nele organisaties. ol Idem: „Stadions worden eerst ge- bouwd met behulp van de gt H meente. Daarna koopt de gei meente eigenlijk een koekje i eigen deeg terug en vervolger wordt het voor niks ofnager niks verhuurd. Ook subsidie Een van de redenen waarorntè* een hekel heb aan politiek, omdat men niet zuiver is. Ik' voor gelijke monniken, gelijl kappen. Glasgow Rangers-verdedigd Arthur Numan (voorheen o der meer bij PSV), in De Te| „Nog altijd ben ik er trots op dat ik met Ronaldo en Romp heb samengespeeld. De laatsI zei tegen mij in het veld: 'Jij moet de bal naar mij spelen, dan zal ik wel de centjes vooft f verdienen'." P Het negentienjarige Willem talent Joep van den Ouwela die volgend jaar bij Peyeno^H, speelt, in Sportweek: ^jn Als ik straks een volwaardig js contract heb, ga ik geen dure^y auto kopen, maar iets voor rL"0 moeder. ade Petr Krajicek, de vader van:^ tennisser Richard Krajicek,^ de Volkskrant: „Richard ging janken als hei genzat. Ik ben heel anders, jen daarom botste ik vaak met htn Ik kon niet tegen zijn tranen, fa, vond dat hij zich aanstelde. Misschien heb ik Richard da na om te hard aangepakt. Tocha ej ik hem maar één keer geslagi en daar heb ik nog altijd spiLn van." In f Opnieuw Petr Krajicek, ovejat de hereniging met zijn zoouj j We hebben een jaar nodig j had om het verleden uit te Pfentj ten, het blijft een gevoelig on derwerp. Maar ik ben zielsgtL va lukkig dat ik mijn zoon en gezin heb teruggekregen, daLer laat ik me niet meer afiiemefa Tekst op een spandoek (vrik^ naar Cruijff) bij een demon,.^ stratie van Sparta-supportc^, De club vroeg de gemeente,|jen met succes - om financiële ven steun. Uit Vrij Nederland: j „Ieder aandeel heb zijn voor |,u deel. Feyenoorder Robin van Pei^j in het Algemeen Dagblad: jorr „De voetballerij is een maffia wereld zonder schieten en ien moorden. Een zee vol grote l haaien. Die willen je bijten. Ljk] bén gebeten. Dat laat ik me nog eens gebeuren. Idem: „Als ik weer eens een ruit inX schoot bijvoorbeeld, vond vader dat niet erg. TenminstL als ik maar bleef staan en aq belde. Mijn vriendjes liepen hard weg. Ik niet. Ik belde rig aan." D{ Sprinter Troy Douglas in Trouw: Voetbal en schaatsen is hie\ fantastisch, wij moeten latei zien hoe mooi atle tiek is. Ik wil niet over dertig jaar in de krant lezen dat het met de Nederlandse atletiek shit is. De TT-races in Assen dateren van 1925, een ini tiatiefvan de Motorclub Assen en Omstreken. De eerste paar jaar was het een evenement waar aan alleen Nederlandse motorrijders deelnamen, in 1927 kreeg de Asser TT een internationale be zetting. Vier jaar later erkende de FICM, de inter nationale motorrijdersorganisatie, Assen als een 'classic event' en kreeg het de naam Grote Prijs van Nederland. Aanvankelijk was de onderneming een financieel waagstuk, want de Motorclub Assen zat wel vol goede bedoelingen, maar buitengewoon slecht bij kas. Per keer moest er zo'n 5000 gulden bij, wat in die tijd een enorm bedrag was. In 1933 bevatte het blad 'Sport in Beeld' een uit voerig verslag van de Asser TT van de hand van Bert Prinsen Geerligs. In de lichtste klasse, de 175 cc, kwamen machines aan de start die alleen in de sport vergrijsde kenners wellicht nog iets zeggen: Benelli, Excelsior, New Imperial, Grindlay Peer less. De Belg Y. van Goor won de race 'op zijn so- liede, rode Benelli' en deed over de 207 kilometer 2 uur en 45 minuten, een gemiddelde snelheid van 95 kilometer per uur. Verrassend tweede werd de Oostenrijker Bohman 'op een door hemzelf ge construeerde, blauwe hakkepof. De race voor de 350 cc-ers werd geheel gedomi neerd door de Britse Norton-rijders Woods en Hunt. Volgens Prinsen Geerligs had het publiek daarvoor veel te veel aandacht. Veel belangrijker zijn de brandpunten van spanning, welke achter dit tweetal liggen: Hollandsche jongens die voor het leven in de brouwerij zorgen'. Ze waren welis waar volslagen kansloos, maar in de merkwaardi ge opvatting van de verslaggever deed dat er niet toe. Arie van der Pluym eindigde op Husqvarna als derde, maar werd gediskwalificeerd, omdat hij onderweg een stuk van zijn uitlaat had verloren. Dan het klapstuk van de dag: de 500 cc. Prinsen Geerligs beschrijft wat er aan de start staat: 'De vier lange, elegante Eysink-motoren, gereden door Davids, Houtop, Draayer en Bakker Schut; de Bel gen Demeuter op F.N. en Grégoire op Sarolea, strijdvaardig, kalm en vastbesloten den huid zo duur mogelijk te verkopen; hun landgenoten Re- nier, Poncin en Tachény, allen bezield met het heilig vuur om de Braban^onne te laten weerklin ken; de nerveuze Spanjolen Aranda en Moxo op Rudge. Een prachtig geluid, knetterend en vol 'pep' laten de Husqvarna's van Sunqvist, Kalen en Van der Pluym horen en dan de Nortons van Woods en Hunt'. 'De Nortons gaan meteen voorop, gevolgd door een aantal rijders dat elkaar geen centimeter Drentsche heidegrond cadeau geeft, ondanks het feit dat deze slechts vier cent de vierkante Meter kost. Tusschen de Husqvarna's zit Aranda als een hinderlijke Spaansche peper'. De elegante Eysinks bakken er weinig van.' 'De Nortons geraken zoo ver vooruit dat renma- nager Joe Craig het sein geeft: kalm aan. Woods en Hunt geven dan een nummertje model-tanken weg, dat een voorbeeld is van goed getraind pits- werk. Geen nerveus gehaspel, geen benzine- of oliemorspartij. Alles keurig voorbereid'. 'En dan komt het sensationele einde: Woods is zonder Hunt aan de finish! Waar is Hunt? Pas na enige tijd blijkt dat hij regelrecht naar- huis is gere den. Wegens frictie-defect moest hij den strijd sta ken en aangezien het mankement in de buurt van zijn tijdelijk home ontstond, achtte hij een tocht naar de pits overbodig'. Van der Pluym, 'dit keer met een volledigen uitlaat', was met zijn derde plaats de held van de dag. Eén puntje van kritiek had Prinsen Geerligs op de ze mooie TT-dag: 'De toeschouwers dienen beter te worden voorgelicht tijdens de races. De tien te lefonen langs het circuit moeten den speaker, den Een beeld van rijders en circuit tijdens de Asser TT in 1933. Archieffoto heer Nortier, meer gegevens verstrekken'. Ruud Paauw Dit is de zevenenzestigste aflevereing van een serie over de geschiedenis van de sport UIT HET OOG Frans Grimbergen. Archieffoto nooi zou halen. Zelf hoor ik, denk ik, tot de beste vijf spelers van het eiland. Het tennissen was vooral in het begin een hele opgave. Het is hier bijna het hele jaar zo rond de 35 graden met een hele hoge luchtvochtigheid. Ik begin er nu pas aan te wennen. Er is eigen lijk helemaal geen seizoen, al leen als ik naar Nederland kom, maak ik wat lagere temperatu ren mee. Elke zomer kom ik een paar we ken naar Nederland, m'n vrouw gaat dan haar familie en vrien den bezoeken in Californië. Ik speel dan een paar toernooien, in Amsterdam en in Utrecht. Dit jaar wil ik meedoen aan de nationale kampioenschappen tot en met 40 jaar, die zijn in ju ni. Dat is nog een behoorlijk bezet toernooi, ik zag dat San- der Groen meedoet, die speelt af en toe nog op de ATP-tour. We hebben er nu drie jaar op zitten in Singapore. Aanvanke lijk woonden we in een appar tementengebouw op de negen de verdieping. Na twee jaar zijn we naar het noordelijk deel van het eiland verhuisd, we wonen nu in een bungalow, in een mooi groen gebied. Ik denk dat we hier nog een paar jaar blij ven. Wat ik over vijf jaar doe, of waar ik werk weet ik nog niet. We willen wel een gezin stich ten, maar we zijn er nog niet uit waar we dat gaan doen. De kans dat ik naar Nederland terugkom is niet zo groot. Het voordeel is dat mijn vrouw en ik nu allebei niet in ons vader land werken. Nathalie en ik wil len allebei wel eens naar Zuid- Amerika. Naar Ecuador of Peru bijvoorbeeld, misschien dat we over een tijdje eens op een ba- nenmarkt kijken of we daar te recht kunnen." V ry~* Verspringer Maha Singh uit India in actie tijdens de Aziatische atletiek grand prix. Colombo. Juni 2003 Foto: AP/Gemunu Amarasinghe Frans Grimbergen (39) behoorde tot de beste tennisspelers van het district Leiden, als jeugdspe ler en later als senior. Hij speelde competitie voor Unicum en later voor het Amsterdamse Festina. De afgelopen jaren werkte Grim bergen als gymnastiek- en sport leraar in het buitenland. Eerst ging hij aan de slag bij de Ameri can School in Egypte, nu werkt hij voor dezelfde organisatie in Singapore. „Als gymleraar werkte ik eerst bij de internationale school in Amsterdam, daar gaf ik tennis- les en gymnastiek. Via wat con tacten kon ik aan de slag in Cai ro, daar zochten ze een voetbal- coach. Ik heb daar dus voetbal trainingen gegeven, maar ook tennisles en gymnastiek. In Egypte heb ik mijn vrouw Na thalie ontmoet, die geeft lessen in 'science'. Ik heb 2,5 jaar in Cairo gewerkt, daarna zijn we naar Singapore gegaan. We zijn daar terechtgekomen via een 'banenmarkt' in de Verenigde Staten. We hebben allebei ge solliciteerd op een baan in Sin gapore en zijn aangenomen. Het leven op school is te verge lijken met Egypte. Het gymnas tiekonderwijs is op Amerikaan se leest geschoeid. Dat houdt in dat het wat meer 'sportgericht' is, in Nederland geven we meer 'bewegingsonderwijs'. Tien we ken per jaar ben ik volop bezig met de coaching van het ten- nisteam. Dan bereiden we ons voor op een toernooi tussen de Amerikaanse scholen in Zuid- Oost Azië. Dat toernooi wordt elk jaar op een andere locatie gehouden. Zelf tennis ik nog regelmatig. In Singapore kennen ze niet een ranking zoals Nederland die heeft. Elk toernooi heeft een open inschrijving. Het niveau is niet zo heel hoog. De beste spe ler is nu een 18-jarige jongen. Ik denk dat hij in Nederland de tweede ronde van een A-toer-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24