Utrecht sluit episode af met bekertriomf Een voetbaltoetje met een rare smaak 'Waar heb jij de afgelopen 24 jaar in hemelsnaam gezeten?' |ialken ziek 1 uitschakeling ranje vandaag in training tinga loopt jer averij op Feyenoord zonder prijs na afstraffing: 4-1 j/cpd - De thermometer op 1 van Roland Garros steeg dag tot ongekende waar- maar het kwik kon niet tip- aan de lichaamstempera- van Sjeng Schalken. De per een van Nederland Ie zich ziek, zwak en misse- H stapte in de derde ronde lillusioneerd uit het toer- Iken had met Fernando lalez als tegenstander ie vooruitzichten op een B in de achtste finales. Bij irste de beste opslag van de iurger kon er echter meteen streep door die hoogge- hen verwachtingen. Schal- biste kracht, venijn en pre- in zijn slagen. Gonzalez, de pramentvolle Chileen, was tnisschien nog wel te over- pn, tegen het geheimzinni- |us dat in lichaam nestelde, jchalken niet op. wringt al een paar dagen, je partij tegen Santoro voel- jme al extreem moe. De he cht heb ik liggen zweten en iorgen kreeg ik mijn lijf niet ang", simde Schalken, na- ij bij een stand van 6-7,3-6, het toernooi voor gezien bezoek c aan de arts maakte (die middag duidelijk dat Been was gevloerd door een jmzinnig virus dat meerde- plers tot slachtoffer had ge- ft. „De dokter hoorde mijn (ten en zei meteen dat ik le enige was. Het virus gaat Cn 48 uur het lichaam in en uit. Gonzalez was ook ge- jn maar hij was er al weer {oorheen. Ik niet, ik voelde lap. Ik ben er over een dag pe, drie ook wel weer vanaf, dan zit ik wel thuis", con- brde hij bitter. SPORT maandag 2 juni 2003 «kele klopt ebreselassie Hengelo Alphenaar Martin Verkerk met ijzeren wil en stalen zenuwen naar kwartfinales Roland Garros fers en Som ren in vorm -tEio - Een Nederlands re- van Gert-Jan Liefers op de een olympische limiet Ll 1) voor Bram Som op de neter. De Nederlandse top e middenafstand raakt in j. Liefers liep in Hengelo ns de FBK- Games op de Ben nationaal Nederlands 0.51,39. Daarmee ver in de zeven jaar oude top ten Marko Koers (tiende) e boeken. erdam/anp - Twaalf inter- Inals van het Nederlands jalelftal zijn vandaag al be ien met de voorbereiding le EK-kwalificatiewedstrijd dag bij Wit-Rusland. De van de selectie hoeft zich woensdag in het trainings- van Oranje in Noordwijk felden. Later op de dag oe- pet Nederlands elftal in het pisch stadion van Amster- Itegen Ajax. De twaalf spe- lie nu al trainen zijn: Edwin per Sar, Ronald Waterreus, ni van Bronckhorst, An- Doijer, Michael Reiziger, ndo Ricksen, Jaap Stam, I van Bommel, Mare Over- l Rafael van der Vaart, Bou- i Zenden en Ruud van Ni- oij. idingen/gpd - Judoka Mark iga heeft in de aanloop het WK, half oktober in opnieuw averij opgelo- De olympisch kampioen jiet was hersteld van een pre aan zijn wijsvinger is ^^sseerd geraakt aan zijn |H Komende week wordt een HKscan gemaakt om te zien "^root de schade aan het ge it is. Huizinga zit thuis op ittink met ijs op zijn knie. „Ik He knie tijdens de training i^^aid. Er hing iemand met ille gewicht op. Mijn bo- ;n draaide en ik hoorde alle kanten piepen en De knie werd gelijk dik", reef hij gisteren de ge- tnissen van vrijdagavond, lure levert een flinke ver- op in de voorbereiding WK. door Mare Molenaars parus - De galavoorstelling op het centercourt van Roland Gar ros was ruim een uur op dreef toen het ook tot Martin Verkerk doordrong dat hij met iets groots bezig was. Met de over tuiging verdween prompt het venijn uit de slagen van de 24- jarige debutant. Een ijzeren wil en stalen zenuwen loodsten hem alsnog langs Rainer Schütt- ler (6-3,6-3,7-5) en in de kwart finales. Martin Verkerk verovert Parijs en steelt en passant de harten van het Franse publiek. Want dat is wat ze willen, daar op Ro land Garros: jonge helden met lak aan reputaties, koene krij gers die onverschrokken de he mel bestormen. Vol ontzag her inneren de Parijzenaars aan de kruistocht van de piepjonge Mi chael Chang (1989) of de in drukwekkende opmars van Gus tavo Kuerten bijna tien jaar la ter. Driftig wordt gespeurd naar parallellen bij de opzienbarende entree van Verkerk maar voor alsnog overheerst de verbazing: „Waar heb jij de afgelopen 24 jaar in hemelsnaam gezeten?" De verwondering bij het tennis- publiek en de internationale pers is groot en oprecht. Na tuurlijk, de toernooizege in Mi laan, eerder dit jaar, bleef niet onopgemerkt maar werd toch vooral gezien als een uitschieter. Net als de kwartfinale in Rome of de halve finale in Sankt Pol ten. Maar dit is Parijs, de hoofd stad van het graveltennis. Dit is het podium van de allergroot sten. Van Costa, Moya en Ferre- ro; van Kuerten en van Agassi. Daar is feitelijk geen plaats voor een gewezen flierefluiter, die pas anderhalf jaar geleden zijn loop baan een serieuze impuls gaf en nooit eerder een wedstrijd op een Grand Slam won. Toegegeven, Martin Verkerk snapt zelf ook niet wat hem alle maal overkomt. Die verwonde ring kwam hem in zijn partij te gen Schüttler, de nummer elf van de wereld en finalist bij de Australian Open, nog bijna duur te staan. Verkerk excelleerde de eerste twee sets en stuurde zijn Duitse opponent bijna achte loos van het kastje naar de muur. Toen hij ook het derde bedrijf opende met acht win ners op rij, leek het lot van Schüttler bezegeld. „Ik speelde ongelooflijk goed. Ik sloeg ballen zoals je die tijdens een training slaat. Plotseling be sefte ik dat ik op de drempel van de kwartfinales stond, dat ik ge schiedenis aan het schrijven was. Alleen Okker en Krajicek kwamen eerder zo ver. Ik weet dat je daar niet aan moet den ken, maar bij zo'n comfortabele voorsprong sluipt dat toch je hoofd binnen", verklaarde hij zijn terugval in de derde set. Verkerk verspeelde zijn voor sprong maar raakte geen mo ment in paniek. „Bij 5-4 zei ik tegen mezelf: kom op, wel even 5-5 maken; dan sleep je er ten minste nog een tiebreak uit." Het scenario verliep zelfs nog rooskleuriger toen Schüttler, niet in beste doen, op 5-5 op nieuw wat steekjes liet vallen zo dat Verkerk alsnog voor de wed strijd mocht serveren. Met vier aces bevestigde hij nogmaals zijn suprematie. Schüttler ging kopje onder in zijn eigen tra nendal. door Jaap van Essen Rotterdam - Gerechtigheid voor FC Utrecht. Vorig jaar ging de be kerfinale tegen Ajax verloren door een hemeltergend foute be slissing van grensrechter Kloeg, die vergat Wamberto wegens buitenspel af te fluiten. Gisteren won FC Utrecht de 'dennenappel' alsnog, mede met dank aan het arbitrale trio. Niet dat FC Utrecht een onver diende zege haalde, want Fey enoord, tot gisteren welgeteld twintig duels achtereen ongesla gen, speelde bijzonder zwak. De verdediging - met Loovens en De Nooijer in het centrum - was een gatenkaas van de beste am bachtelijke Zwitserse soort, waarmee de ruime 4-1-zege van FC Utrecht verklaard is. FC Utrecht zwijnde echter wel fiks. De 1-0 werd gemaakt door Jean-Paul de Jong die vijf minu ten eerder wegens herhaald na trappen naar Emerton van het veld had moeten worden ge stuurd. De 3-0 van Gluscevic kwam tot stand nadat Vreven in buitenspelpositie mocht door gaan en vervolgens stond ook de doelpuntenmaker off-side. Bij 3- 1 kreeg Bombarda geen straf schop hoewel hij overduidelijk werd vastgehouden door Schut. De protesterende Paul Bosvelt kreeg vervolgens rood. Er gebeurde dus genoeg in Rot terdam, want verder scoorde Gluscevic kort na rust nog de 2- 0, werd een treffer van Van Hooijdonk afgekeurd en pegelde Kalou heel fraai de 3-1 binnen. Tot slot maakte Dirk Kuijt op de valreep (81ste minuut) het laat ste doelpunt van de wedstrijd, tegen zijn nieuwe werkgever. De Utrecht-fans gingen uiteraard volledig uit hun dak en dat was hen na het schandalige slot van de vorige bekerfinale volledig gegund. Ook de spelers en staf vierden de bekerwinst uitbun dig. De festiviteiten waren voor hen dan ook veel meer dan al leen 'zomaar een overwinnings feestje'; FC Utrecht beleefde gis teren het einde van een tijdperk. De club gold de voorbije jaren als een ambitieuze vereniging. De club wilde hogerop, een ech te subtopper worden en leek daar ook in te slagen. Tot het kaartenhuis enkele maanden geleden volledig in elkaar stort te. FC Utrecht bleek gebouwd op drijfzand, de clubleiding kocht de verwezenlijking van de dromen met een ongekende fi nanciële puinhoop. Derhalve moet de club nu schoon schip maken. Maar liefst zeven van de gisteren door trainer Booy gese lecteerde spelers verlaten de club: Wapenaar, Vreven, Glus cevic, Kuijt, Roest, Jochemsen en Arts. „We nemen afscheid van een unieke groep", meende Booy. Wat rest is een afgeroomde se lectie (zoals Vitesse dit seizoen), die de komende jaren blij mag zijn wanneer de degradatie plaatsen uit zicht blijven. Tege lijk mag FC Utrecht dankzij de bekerwinst ook doodleuk Euro pa in. Bij de UEFA zullen ze toch wel een beetje vreemd kij ken bij het zien van namen als NEC, NAC en FC Utrecht. De eerste moest haar stadion dit jaar voor 12 miljoen verkopen om het hoofd boven water te houden. De tweede verkocht de opstallen voor 17,5 miljoen en kan nu nog steeds de premies en noodzakelijke verbouwingen niet betalen. En FC Utrecht spant de Nederlandse kroon met een schuldenlast van 40 miljoen euro. Bovendien moet de kersverse bekerwinnaar de eerste Europese thuiswedstrijd in een leeg stadion afwerken. Het gevolg van de rellen tegen Legia Warschau het voorbije sei zoen. Feyenoord is de vierde Neder landse deelnemer aan de UEFA Cup. Voor de Rotterdammers is dat ticket geen hoofdprijs, maar een schamel troostprijsje. De ploeg van Van Marwijk kende een teleurstellend seizoen, want ze bleef zonder prijzen. Natio naal heeft Feyenoord de laatste drie jaar helemaal niets meer gewonnen. De UEFA Cup van een jaar geleden was natuurlijk een unieke zaak, maar al met al blijft Feyenoord onder de maat presteren. Desondanks houdt de clubleiding alle vertrouwen in Bert van Marwijk, die vrijdag ochtend nog eens van voorzitter Van den Herik te horen kreeg dat hij niet naar Schalke'04 mag. De vraag is waarom de club zo vasthoudt aan de oefenmeester die er het voorbije jaar in ieder geval ook niet in is geslaagd het team beter te maken. Als Pierre van Hooijdonk deze zomer in derdaad vertrekt is het ook zeer twijfelachtig of de Rotterdam mers nog in het spoor kunnen blijven van Ajax en PSV. Feyenoord was gisteren overi- Dirk Kuijt en Igor Gluscevic tonen de beker aan hun fans.Foto: ANP/Robert Vos gens niet de grootste verliezer. Roda JC bivakkeert momenteel op Kreta, een vakantietripje be doeld als beloning voor het be reiken van Europees voetbal. Maar de late treffer van NEC'er Simr tegen RKC gooide in eerste instantie al roet in het eten. En gisteren verdween de 'zeke re' zege van Feyenoord in de fi nale (goed voor een Europees ticket voor Roda JC) ook al snel uit zicht. Er werd wat afgevloekt op Kreta, voor de satelliet-tv. FC UTRECHT: Wapenaar, Vreven, Schut, Zwaanswijk, Shew-Atjon; De Jong (70. Zuidam), Bosschaart, Tanghe, Van den Bergh (84. Chaiat); Gluscevic (74. Jochemsen), Kuijt. FEYENOORD: Lodewijks; Song, Loovens, De Nooijer (62. Bombarda), Paauwe; Kalou, Bosvelt, Emerton, Van Persie (59. Lurling); Van Hooijdonk, Buffel (77. Pardo). Quick Boys nagenoeg uitgeschakeld voor zaterdagtitel door Janet van Dijk huizen - Een: het weer. Twee: enkele spelers waren niet in vorm. Drie: aan het einde van het seizoen kun je niet meer de kracht uit je tenen halen. Drie redenen waarom het Quick Boys zaterdagavond volgens trainer Arjen van der Werf niet lukte om de 3-0 achterstand bij Huizen goed te maken. Door de 3-1 nederlaag is Quick Boys na genoeg uitgeschakeld voor het zaterdagkampioenschap. Ondanks de teleurstelling over de tegenvallende nacompetitie bleef de vreugde over een 'fan tastisch seizoen' overheersen. „Het is jammer, maar niet meer dan dat", zei Van der Werf. „De teleurstelling is best wel groot, maar dit moet je eigenlijk snel van je af zetten, want we heb ben een mooi seizoen gehad", zei speler Brian Mussche. Toch kreeg het toetje van het seizoen een rare smaak voor Quick Boys, dat alleen thuis te- Penalty's in Zeist bij gelijke stand Huizen mag morgenavond met een doelpunt verschil verliezen bij Harkemase Boys om alge heel zaterdagkampioen te wor den. Wint Harkemase Boys met twee treffers verschil, dan ko men de drie ploegen uit op een puntentotaal van vijf en een doelsaldo van nul. In dat geval zouden de strafschoppenreek- sen de doorslag geven, maar ook daarin is de stand gelijk. Een extra penaltyserie in Zeist bepaalt dan naar wie de titel gaat. De zaterdagkampioen speelt om de landstitel tegen Turkiyemspor, dat gisteren de zondagtitel pakte. De Amster dammers spelen zaterdag thuis tegen de zaterdagkampioen, waarschijnlijk in het Olympisch S,*4dion. gen Huizen ondermaats pres teerde. De Katwijkers begonnen de nacompetitie goed met een klinkende zege bij Harkemase Boys, sleepten op Nieuw Zuid tegen Huizen een puntje bin nen, verzuimden thuis tegen Harkemase Boys het overwicht uit te drukken in doelpunten (1- 1) en waren afgelopen zaterdag in Huizen ook de beter voetbal lende ploeg, die de beste en de meeste kansen kreeg bovendien. Of de massale vechtpartij van supporters in Friesland, de commotie daarna, de forse geld boete en de strenge veiligheids maatregelen onbewust toch in vloed hadden op de ploeg, weet niemand. „Dat moeten pscyho- logen maar onderzoeken. We hebben geprobeerd de groep goed af te schermen", zei Van der Werf. „Een positieve invloed had het in elk geval niet", zei Mussche. „Ik ga niet zeggen dat die vechtpartij de reden was", zei trainer Gert Aandewiel. „Het verschil met de reguliere com petitie was: je wordt kampioen met het gevoel dat alles meezit, en nu viel alles net niet op zijn plaats." Mussche: „Het is een lange weg geweest. Het kampi oenschap was heel erg belang rijk voor de club. Toen viel er veel spanning van ons af, en daarna moesten we ons weer opladen voor de nacompetitie. En dan zie je dat je een terugval krijgt." Zaterdag ging langzaam maar zeker het licht uit bij de Katwij kers. De hardwerkende Mus sche, het hele seizoen al niet he lemaal fit, ging steeds meer strompelen, de net op tijd weer fitte Remco Torken kwam nau welijks in beeld, invaller Martin Bekx kwam niet in de wedstrijd en was al heel snel heel moe, middenvelder Jan Schaap was ongelukkig in zijn acties, Hen drik van Beelen had constant drie man om zich heen, Maar ten- Bak was sterk aan de bal Gevaar voor het doel van Huizen, waar keeper Werner Kooistra met een medespeler Remco Torken man gelt. De lange spits Frank Aboikoni helpt mee in de verdediging. Hendrik van Beelen (io) springt hoog op. Links Roy Witteman (2), de rechtsback van Huizen, die niet naar Rijnsburgse Boys gaat, maar naar Haar lem. Foto: Kees van Hoogdalem maar te weifelend bij doelrijpe kansen, Glen van Dam had zijn handen vol aan Frank Aboikoni. De voormalige spits van Noord- wijk had een lekkere middag. Omdat er geen extra verdediger was, lag steeds de weg naar het doel voor hem vrij, wanneer hij linksback Van Dam voorbij was. Op een voorzet van Aboikoni scoorde Chris Brons al in de ze vende minuut. Doelman Remco Tuinenburg stortte zich op de bal van Brons, maar stopte die volgens de grensrechter achter de lijn. Even later kwam Quick Boys goed weg toen Aboikoni, snel en gevaarlijk, de bal tegen de lat schoot. Bijna stonden de Katwijkers dus na tien minuten al met 2-0 ach ter, hoewel ze goed en fel aan het-duel begonnen. Dat leidde tot een aantal goede kansen van onder anderen Van Beelen, Timmermans, Hoek, Bak en Torken. Maar net als tegen Harkemase Boys stond het vizier niet op scherp. Huizen liet Quick Boys komen, helemaal nadat het in de 25ste minuut 2-0 stond, na (alweer) een afgeslagen aanval en (alweer) een rush van Aboi koni over links. De Katwijkers bleven de aanval zoeken, de counters van Huizen bleven ge vaarlijk. En toen werd het in de 69ste mi nuut 3-0, door een kopbal van de vrijstaande Dennis van der Steen. Even leefden er drie Kat wijkers op. Jan Schaap zond een sublieme pass naar Van Beelen, wiens voorzet op maat hard werd binnengekopt door Tor ken. Het was 3-1, en het was over. Het was vakantie. Arjen van der Werf: „Ik heb ge noten van deze jongens, het was een fantastisch seizoen, ik was graag nog een weekje doorge gaan, maar het is nu ook wel even lekker om elkaar een tijdje niet te zien. We zagen elkaar de laatste tijd bijna.elke dag. Als er geen feestje was, dan was er wel een veiling of een training of een wedstrijd. Het is lekker om er nu even uit te zijn, nieuwe energie tanken." Huizen-Quick Boys 3-1 (2-0). 7. Brons 1-0, 25. Aboikoni 2-0, 69. Van der Steen 3-0, 71. Torken 3-1. Scheidsrechter Van Wieren. Toeschouwers: 4700. Quick Boys: Tuinenburg; Van Dam, Flaton, Hoek, Guijt; Timmermans (58. Bekx), Schaap, Mussche (70. Van der Horst); Torken, Van Beelen, Bak IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Ruud Bröring, die met Peter Blangé, Martin Hersman en Jan Siemerink wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet de overschrijvingsperiode en FC Groningen-PSV in de herhaling. „De spannendste dag, van alle mensen die nauw betrokken zijn bij een topamateurclub, is weer voorbij. Dat is niet de dag waarop je kampioen wordt of degradeert of jubileert (en je achillespees scheurt) maar dat is gewoon de laatste dag in mei. Precies tot24.00 uur kunnen er dan de groene over schrijvingsfor mulieren in de diverse brieven bussen van de KNVB-bureau's gestopt worden. Tot op dat mo ment is het angsten beven voor diegene die bij het aantrekken van spe lers-betrokken is. Komt-ie? Of heeft de concur rentie hem een veel aanlokke lijker voorstel gedaan? Een lease-autootje, nog leuker werk (commissaris bij een groot be drijf), wat handgeld, een basis plaats, niet drie maar één keer trainen, tien vrijkaarten voor de familie bij iedere thuiswed strijd, een jaarkaart Ajax 1, 500 euro voor ieder doelpunt dat je scoort, een nagelnieuw driedelig clubkostuum dat je mooi aan kan als je gaat pra ten met je volgende club, noem maar op. Dit alles heb ik bij de diverse clubs de revue zien passeren. Mijn zegen hebben ze, maar het geeft wel aan hoe veel druk er op deze periode ligt. De rijkste clubs staan vooraan bij het uitdelen van de slaven van de 21ste eeuw. Dat is niks nieuws. Dan ko men de wat minder gefortu neerde, of moet ik zeggen; de wat nuchtere, reële clubs. Zij weten middels alternatieve se cundaire arbeidsvoorwaarden ook nog wel goede spelers 'bin nen te halen'. Door bijvoor beeld een goed trainingsveld, een prima sfeer, oppas voor de kinderen, psychologische bij stand (mocht je een keer zo maar wissel gezet worden), tivee consumptiebonnen op de zaterdag, een avondje stappen met de dochters van de trainer en natuurlijk ook wel een ade quate reiskostenvergoeding, anders is de vierde klasse je lot. En hieron der vind je dan, de zich amateur noemende, ar me, clubs die de kruimeltjes op rapen en als een gek zoeken naar mogelijkheden om die 'krui meltjes' te be houden. Jam mer dat een en kele rijke club bij de buur, met prachtige smoesjes, een topscorer weg haalt, terwijl er nog steeds zo iets als een gentleman's agree ment bestaat. De ploeg met de meeste poen wordt meestal kampioen, des te waardevoller zijn dan de titels van de clubs met de kleinere beurs zoals Katwijk, Noordwijk en Lisse. Nog een mooier staaltje van de corrumperende macht was de afgelopen week de saionremise Groningen-PSV (0-0). Norm vervaging, de belangen zijn zo groot dus? Wie zou het niet doen? Ook goeroe Cruijff vond het alle maal heel acceptabel Nou, ik niet. En ik hoop de organisatie ook niet. Wie? De organisatie, de KNVB dus. Opletten jongens in het Zeisterbos! Net als de truc om het bekervoetbal nieuw leven in te blazen, heb ik ook hier een oplossing voor! Voer net als bij het basketbal het gelijke spel af, punt. Net zoals er in het oude Rome nie mand vrede zou hebben met een gelijkspel tussen de gladia toren en de leeuwen wil ook de toeschouwer bij een WED STRIJD een winnaar en een verliezer zien Ruud Bröring uit Noordwijk is trai ner van FC Lisse.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17