REGIO Ticket voor de Europese top Voorgangers kiezen met een loting Universiteit moet zo sportief zijn 'probleem Diekstra' op te lossen Universiteiten van Leiden en Oxford helpen 'leiders' cultuurverschillen overbruggen HOC 970 NAVRAAG C2000 moest het communicatiesysteem van de toekomst worden voor politie, brandweer en ambulance. Eén systeem voor alle dien sten dat niet meer afgeluisterd zou kunnen worden door scanner luisteraars. In 2000 zou het ingevoerd worden, maar zover is het nog steeds niet. Inmiddels hebben tal van hulpdiensten al op eigen kos- j ten nieuwe Ik kan over C2000 geen «mmumca- 1 y tieapparatuur zinnig woord meer zeggen aangeschaft. En ondertus sen blijven er problemen opduiken die de invoering van C2000 nog onzekerder maken. Werd enige tijd geleden duidelijk dat het 'sys teem van de toekomst' medische apparatuur stoort, deze week ont hulde het NOS Journaal dat het communicatiesysteem honderden miljoenen euro's meer gaat kosten dan begroot. Navraag bij CHRIS VAN DER VEN waarnemend hoofd Ambulanceverpleegkundige van de Brandweer en Ambulancedienst in Leiden. Van welke communicatiemidde len maken politie, brandweer en ambulancediensten op dit moment gebruik? ,,lk heb geen flauw idee hoe het heet en heb ook geen idee waar andere diensten mee werken. Maar wij werken met een geslo ten systeem voor brandweer en ambulance. We kunnen commu niceren via portofoon, mobilo foon en telefoon. En op zich werkt dat prima." Is het echt nodig om een nieuw communicatiesysteem in te voe ren? Aan elk communicatiesysteem hangen wel een paar nadelen. Een van de grote nadelen van het huidige netwerk is dat alle onderlin ge contacten via een centrale meldkamer moeten lopen. Onderling contact tussen brandweerauto's, ambulances en politiewagens is niet mogelijk. Dat schijnt met dat nieuwe systeem wel te kunnen en zou erg handig zijn." Hebben ambulancediensten en brandweer veel last van afluiste raars? „Ook dat is een nadeel van het huidige systeem. Het is eenvoudig af te luisteren en het gebeurt dan ook best vaak dat mensen die meeluisteren eerder ter plaatse zijn dan de ambulance bijvoor beeld. Het zou plezierig zijn als dat minder wordt. Het lijkt me voor slachtoffers namelijk niet fijn als je vastzit in een auto en je staart in de lens van een fotograaf. Maar de ervaring leert ook dat elk systeem te kraken is. Ook met een nieuw systeem zullen er dus wel afluisteraars zijn. Maar waarschijnlijk minder dan nu." Denkt u dat C2000 er nog gaat komen? Daar durf ik eigenlijk geen zinnig woord over te zeggen. Uiteinde lijk zal er wel een nieuw communicatiesysteem komen, dat wel. Maar of dat een aangepaste versie C2000 wordt is of een ander sys teem weet ik niet. Dat wachten we maar af." En wanneer komt dat nieuwe systeem? „Dat zal toch zeker nog wel een jaar duren. Maar je kunt beter iets langer de tijd nemen en een goed communicatienetwerk introdu ceren dan overhaast een systeem invoeren dat niet goed werkt." tekst: Timoteus Waarsenburg foto: ANP w ICS rw Jg11 lel iet en ts t idi ftz BV he ird (O pn n t ïgs .IE UIT D ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 2 Juni WASSENAAR - De onder Wassenaar aan de eene zijde van den Leid- schen straatweg gelegen eigendommen van H. K. H. de vorstin Van Wjed, prinses Maria der Nederlanden, die dezer dagen verkocht wer den, zijn de drie buitenplaatsen 'Het Huis ter Horst', 'Eikenhorst' en 'Raaphorst'. Het 'Huis de Pauw', de geliefkoosde buitenplaats van wijlen Prins Frederik en waar Prinses Maria geboren is, ligt aan de andere zijde van den weg. Men verneemt nader, dat de buitengoede ren van de vorstin Van Wied aangekocht zijn door H. M. de Koningin. Dit ter geruststelling van hen, die vreesden, dat de schilderachtige, zoo rijk aan natuurschoon zijnde Wassenaarsche weg door bebouwing van het te verkoopen, daaraan gelegen gedeelte, zou worden ontsierd of bedorven. Men meent hierdoor verzekerd te zijn dat de omzooming van den weg met bosch en groen blijvend zal worden gewaarborgd. ANNO 1978, vrijdag 2 juni VOORSCHOTEN - Leerlingen van kleuterschool De Robbedoes en de lagere Gevers Deynootschool hebben zich twee maanden lang over een ingewikkelde zaak als het energieprobleem gebogen. Vanavond en morgen kan iedereen de resultaten komen zien. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON PREEKTIJGERS Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Amoid W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. preek recensie Onno van 't Klooster Zondag 1 juni 2003, Matthiaskerk Warmond, pastoor Spruit Zoals de eerste christelijke ge meente van 120 mensen na de dood van Jezus en Judas een twaalfde apostel moest kiezen, zo staan veel rooms-katholieke gemeenten tegenwoordig ook voor de keuze van een nieuwe leidsman. Althans, zo verge lijkt pastoor Spruit uit War mond de situatie waarin be zuinigende parochies terecht zijn gekomen in deze tijd van ontkerkelijking. Op de zondag tussen Pasen en Pinksteren is het behoorlijk vol in de fraai gedecoreerde Matthiaskerk. Spruit leest een passage voor uit Lucas over hoe de elf apos telen uit hondertwintig aan hangers van de zojuist gekrui sigde Jezus een twaalfde apos tel gaan kiezen. Judas de ver rader is weg. Jezus is nog niet verrezen. „Maar voor de over gebleven apostelen is het on denkbaar dat ze door gaan met elf man. De twaalf staan symbool voor de twaalf stam men van Israël", zegt Spruit. „Net zoals de 120 - tien maal twaalf - aanhangers in aantal naar de stammen verwijzen. Die verkiezing van de nieuwe apostel verliep niet democra tisch. Zodra de mensen zijn geselecteerd die genoeg weten over en hebben meegemaakt van Jezus' leven, wordt er ge loot." Matthias is degene die God aanwijst als twaalfde man. De zelfde wiens naam aan talloze kerken is gegeven, waaronder die in Warmond. Pastoor Spruit zegt dat zo'n loting ons misschien voorkomt als 'wille keurig'. „Maar dat is het niet", bezweert hij plechtig. „De jo den vonden loting een middel om God de uiteindelijke keuze te laten maken." Wat het ver schil is tussen gokken en loten, legt Spruit niet uit. Hij stapt van dit voorbeeld over naar de vergelijking met de Neder landse rooms-katholieke kerk organisatie. „Want", zegt hij, „misschien is het een goed idee voor parochies om ook hun keuze voor een pastoor op een dergelijke wijze aan de voorzienigheid over te laten. Veel parochies dreigen hun pastoor te verliezen en moeten er voortaan één delen met an dere gemeenten. Dus laten we van de nood een deugd ma ken." Een opmerkelijk advies. Het zijn immers de bisschoppen die in ons land het laatste woord hebben bij die keuze. Het is moeilijk voor te stellen dat zij, uitgerust met tombola, de parochies zullen afgaan. Hoe dan ook, Spruit is er blijk baar een voorstartder van. Aan het einde van zijn preek benadrukt hij nogmaals hoe belangrijk het is dat een ge meente een voorganger heeft, zoals het ook belangrijk was dat er een twaalfde apostel werd gekozen. „De eerste christelijke gemeente, wach tend op de uitstorting van de Heilige geest met Pinksteren, was even in vertwijfeling. Maar Overnames, fusies en allianties van Europese be drijven gaan vaak fout. De mislukte fusie met Ali talia kostte KLM 171,5 miljoen euro. De fusie tus sen Hoogovens en British Steel: ruzie en wan trouwen. Adviesbedrijf KPMG stelde vast dat 83 procent van de Europese fusies geen winst ople veren. Misverstanden door cultuurverschillen zijn er vaak de oorzaak van. De universiteiten van Lei den en Oxford beginnen een opleiding om top managers te helpen zulke fusies te laten slagen. De Universiteit Leiden is sinds drie jaar actief op de internationale markt voor onderwijs. Ro nald Hazelzet van het bureau Leiden University Worldwide staat met het kraampje van de uni versiteit op internationale onderwijsbeurzen, waar studenten, ouders en werkgevers zich ori ënteren op opleidingen. Daar brengen Hazelzet en zijn collega's de vijftig Engelstalige master- opleidingen van zijn universiteit aan de man. En hij luistert naar de vragen 'uit de markt'. „Tijdens die gesprekken bleek dat er behoefte is aan bestuurders met verstand van Europa, die Europees denken en handelen." Leiden University Worldwide besloot de markt te verkennen. Aan wat voor kennis hebben top ambtenaren en -managers behoefte als ze ac tief willen zijn op Europees niveau? Dat bleek heel wat te zijn. Allereerst willen ze weten hoe 'Brussel' in elkaar steekt. De top van de Euro pese Unie is een complex geheel met eén om vangrijke en soms ontoegankelijke bureaucra tie. Ook willen ze weten hoe ze in de EU resul taat kunnen boeken. Welke mensen zijn be langrijk? Waar heeft jouw lobbyist de beste kans van slagen? Topbestuurders, of 'leiders' zoals Hazelzet graag zegt, willen ook weten hoe andere natio nale overheden in elkaar zitten. In België wer ken politiek en bestuur al anders dan in Neder land, om van landen als Polen, Spanje of Italië maar te zwijgen. „Sommige landen worden meer met de knoet bestuurd, andere meer vol gens consensus. Wie een Europese leider wil zijn, moet weten hoe regeringen en instituties in elkaar zitten." In de opleiding, die de naam 'Leiden-Oxford Leadership Programme' kreeg, is veel aandacht voor kennis over cultuurverschillen. Sommige daarvan zijn heel subtiel. Wie de codes niet kent, kan gefrustreerd raken zonder te weten waarom. Zo is het in Noordwest-Europa, met zijn 'Germaanse' achtergrond, gebruik om gas ten thuis uit te nodigen. Zuid-Europeanen, met hun 'Romeinse' achtergrond, doen dat niet zo gauw. Privé-ruimte is daar voor familie. Vrien den, kennissen en zakenrelaties nodigen zij uit in een restaurant, een bar of een grand café. Bij een fusie kan dat tot ergernissen leiden. Neder landers, Britten of Duitsers begrijpen niet waar om die Fransen en Italianen zo 'onpersoonlijk' blijven. Andersom voelen de Zuid-Europeanen zich bij hun noordelijke gastheren thuis opgela- In de Zaterdagbijlage van het Leidsch Dagblad van 12 april vertelt René Diekstra hoe de 'Affaire' zijn leven heeft beïnvloed. Dat zijn conflict met de universiteit nog niet voorbij is, blijkt ook in de krant van 10 mei: in een brief aan het College van Bestuur verzoekt hij het 'plagiaatdossier' te verwerpen. Het verhaal doet mij den ken aan twee andere zaken die met deze affaire akeligveel overeenkom sten vertonen: de affaire-Aantjes en de affaire-Peper. Na uitzending van het tv-programma 'Het zwarte schaap' werd in de media de affaire-Aantjes weer opgerakeld. Mr. Willem Aantjes moest in 1978 af treden als fractievoorzitter van het CDA, nadat hij was beschuldigd van het gedeeltelijk verzwijgen van zijn oorlogsverleden. Het vonnis werd destijds geveld door dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) in een emotionele persconferentie. Hoewel al een jaar later de commissie-En- schede constateerde dat een aantal beweringen van De Jong niet klopte, bleef Aantjes voor velen een 'foute Nederlander". Twee emotioneel bela den letters -SS- waren voldoende ge- weest om zijn leven te verwoesten. Al maanden voor die bewuste tv-uit- zending verklaarden steeds meer hoofdrolspelers van toen dat Aantjes vergaand onheus was behandeld. Ook L. de Jong zegt in het Historisch Nieuwsblad dat hij zich heeft vergist: „Ik heb in de zaak Aantjes een aantal fouten gemaakt. De belangrijkste was dat ik bij de persconferentie veel te ongenuanceerd sprak. Daardoor ont stond het beeld van de veroordeling in talloze huiskamers." Zou de geschiedenis zich herhalen? In december 1996 velde L. Vrede voogd, voorzitter van het College van Bestuur, het vonnis over Diekstra in een emotionele persconferentie. Het sluitstuk van een mediahausse die maanden had geduurd. De beschul diging van plagiaat was voldoende om Diekstra's leven te verwoesten. Eveneens een jaar later stelden de auteurs van het boek 'Leiden in last' dat een aantal uitspraken van toen niet bleek te kloppen. Zij plaatsten kritische kanttekeningen, constateer den gesjoemel met rapporten en vroegen om heropening van de zaak. De academische wereld hield zich stil. Diekstra bleef 'fout'. De geschiedenis herhaalt zich op nieuw. Op 28 okt. '99 werd Bram Pe per in het Algemeen Dagblad be schuldigd van slordig declaratiege drag en misbruik van overheidsgeld. Bijna wekelijks volgden nieuwe ont hullingen. In maart 2000 trad hij af als minister van Binnenlandse Zaken. Eveneens een jaar later schreven twee journalisten van het Parool, B.Soetenhorst en M. Zonneveld, een boek met de dubbelzinnige titel 'Af rekenen met Peper'. Zij stelden dat het KPMG/COR-rapport veel hiaten bevatte. In zijn bijdrage aan het boek liet de Leidse hoogleraar U. Rosen thal zich kritisch uit over de rol van de media in de affaire. Hij ontwaart een 'nieuwscascade' waarbij een nieuwsstroom, schoksgewijs, steeds heviger een bepaalde kant op gaat. Mei 2001. De Raad van Tucht voor Registeraccountants verklaart dat de accountants van KPMG twijfel heb ben laten bestaan over de 'deugde lijkheid' van hun rapport, onder meer door op het laatst wijzigingen in "de gehanteerde begrippen" aan te brengen. Ondertussen was Pepers carrière beëindigd. De wijze waarop een stroom van be schuldigingen in de media naar bui ten werd gebracht, de toon van de onderzoeksrapporten, de persconfe renties die door velen beschouwd werden als een emotioneel circus, leidden tot een vernietigend oordeel over de beklaagden. Na 1978 was Aantjes nergens meer welkom. Diekstra voelde zich als be smet met de pest en werd door vele hooggeleerde collegae het liefst le venslang in quarantaine gehouden. Peper voelde zich besmet met het mkz-virus en als zodanig behandeld. Alle drie 'beklaagden' hebben zeker niet fouüoos gehandeld, wel mag ernstig betwijfeld worden of zij een faire behandeling hebben gekregen in een eerlijk proces. De heren had den tijdens hun loopbaan vrienden, maar waarschijnlijk ook vijanden ge maakt. En dat krijg je vroeg of laat te rugbetaald. Er was dus meer aan de hand dan het SS-verhaal, de schoe nendoos met bonnetjes en de over- schrijffouten. Het dossier-Aantjes werd in 2001 ge sloten, na ruim 20 jaar! Het boek-Pe- per is bijna dicht. Dit voorjaar is het accountantsbureau KPMG met de oud-burgemeester van Rotterdam en ex-minister van Binnenlandse zaker een schikking overeengekomen. Ho hoog het bedrag is, wil KPMG niet zeggen.Volgens Peper 'mag het pro duct B.P. weer'. Dat het dossier-Diekstra nog niet ge sloten is, moge duidelijk zijn. Sinds ljor mei is een nieuwe permanente natiO||d( nale tuchtcommissie actief opgericht o.a. naar aanleiding van deze affaire:— het Landelijk Orgaan voor Weten schappelijke Integriteit. Deze com missie kan de handelwijze van uni versiteiten in dergelijke situaties te- j gen het licht houden. Ondanks ver zoeken uit verschillende hoek om heropening van de zaak, wil de uni- versiteit het boek dicht houden. Het College van Bestuur wenst geen com !f° mentaar te geven op Diekstra's brief 'Het product R.D.' mag kennelijk noj11 steeds niet. Ik kan maar een conclusie trekken, terugdenkend aan het verhaal van Jo Palm in de Mare: de leden van het College hebben een probleem. Zij zouden zo sportief moeten zijn om het op te lossen. Jetty van der Zwan-Dirksere Lelde ten. Zo zit Europa vol onzichtbare 'cultuur breuken', tussen oost en west, noord en zuid. Zelfs buurlanden kunnen daar al last van heb ben. Het Nederlands-Engelse management van Shell en Unilever is een succes, maar bij Corus kunnen de Nederlanders en de Britten volstrekt niet met elkaar overweg. Europese leiders zijn op zoek naar manieren om die 'culturele valkuilen' te vermijden. Het gaat volgens Hazelzet niet alleen om kennis en vaardigheden, maar ook om een 'filosofische grondhouding' ten aanzien van zulke verschil len. „Ze willen ze doorgronden. Leiders vragen zich af: wat kan ik ermee? Hoe kan ik beperkin gen omzeilen en toch mijn doelen bereiken? Hoe kun je een bedrijfscultuur smeden, dwars door Europese culturen heen? Tot nu toe be gonnen topmanagers meestal bij nul en wer den ze door schade en schande wijs. Dat hoeft niet! Je kunt leerprocessen versnellen." De cursus 'Europa voor topmanagers' is vol gens Hazelzet bestemd voor 'raadsheren die koning willen worden'. Het gaat om ambtena ren en managers die het nationaal al een flink eind hebben geschopt en die de ambitie heb ben om op Europees niveau te werken. Over heidspersoneel zit in de schalen 15,16 of 17, bij de managers zijn salarisindicaties niet zo pre cies te geven. Ze krijgen in totaal 86 dagen les van hoogleraren van Leiden en Oxford. Hazelzet stelt zich voor dat er per cursus klasjes van twaalf tot vijftien man worden gevormd. Hij denkt dat de eerste klas in januari van start kan gaan. „De belangstelling is groot. Ik heb al le multinationals wel op mijn lijstje en ook mi nisteries en provincies." De deelnemerslijst zal vooral bestaan uit Nederlanders en Britten, maar met nadruk zegt Hazelzet dat de oplei ding ook openstaat voor managers en ambte naren uit andere werelddelen. De universiteiten van Leiden en Oxford hebben een team van negen hoogleraren gevormd dat de managers moet klaarstomen voor de Euro pese top. Opvallende 'Leidse' namen zijn die van historici Wim Blockmans en Nicolette Mout en van politiek wijsgeer Grahame Lock. Oxford brengt onder meer twee economen mee: Peter Oppenheimer en Michael Kaiser. (ar Daarnaast belooft Hazelzet gastcolleges van |tS( Europese managers en ambtenaren, die vertel-, len over hun successen en mislukkingen. Na- L men zijn niet bekend, maar Leiden University Lj, Worldwide zoekt mensen met de statuur van Laurens-Jan Brinkhorst of voormalig Corus- topman Tony Pedder. 'II Hazelzet is er trots op dat de samenwerking met Oxford is gelukt. „Het is voor het eerst dat IX Oxford samen met een andere universiteit een opleiding begint", weet hij. Leiden en Oxford zijn echter naar elkaar toegegroeid doordat zij 5te de afgelopen jaren enkele gezamenlijke initia- aa^ tieven hebben genomen, zoals de vereniging van Europese universiteiten in het 'Europaeunit z en, vorig jaar, de League of European ResearchJU1 Universities. En ja, zegt Hazelzet met oogjes dif st glimmen van trots en zelfbewustzijn. „Wij zijn DU natuurlijk ook Leiden.' Wilfred Simons d jm Universitair ambtenaar Ronald Hazelzet bij de plaquette op het Stadhuisplein, die de band tussen de gemeenten Leiden en Oxford bezegelt. Voor het eerst gaan de beide universiteiten ook een samenwerking aan. Foto: Hielco Kuipers SCHRIJVENDE LEZERS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10