Zender kwijt? 'NMa moet verzekeraar doorlichten' BINNENLAND 'Ik kon gelukkig nog net opzij springen' 'Roker gebruikt als pispaal' lausse uitleveringsverzoeken VS Rolf Benz' EGO Boze automobilist probeerde parkeercontroleur aan te rijden Voorjaar 2003 in top-3 van mooiste lentes Te heet voor IJsselbrug 'Eurocenten inefficiënt betaalmiddel' Artsen vrezen monopoliepositie CIDI wil OM dwingen tot vervolging van Weerwolf 'Vermeende terroristen tot uitzetting opsluiten' bij Van Til vantiHiffi&H egale stort van «-laboratorium eringermeer - Op drie plaat- i in de Wieringermeer zijn izenden liters chemisch afval lumpt. Het afval is afkomstig i een compleet xtc-laborato- m. Het ging om pallets met veertig vaten en tientallen ycans met restanten van imicaliën. Het Landelijk im XTC uit Amsterdam on- •zoekt of de stortingen met aar verband houden. edrijf financiert bellen in Congo' versum - Opgedoken docu- nten zouden bewijzen dat Amsterdamse bedrijf Che- i Pharmacie Holland (CPH) ellen in Congo financiert, t bedrijf deed dat door han- met de rebellenbeweging a D in het Afrikaanse land, d Idde het actualiteitenpro- t mma Twee Vandaag gisteren :jet bedrijf sloot in 2001 een !i reenkomst met de rebellen- I reging RCD om het metaal [an, een belangrijke grond- fvoor de productie van mo- Ie telefoons, te kunnen del- n l Met het geld kochten de ellen wapens. Directeur i iders heeft de beschuldiging II de hand gewezen. leer arrestaties ontuchtzaak i t )hoven - Politie en justitie i iben in de ontuchtzaak irbij ook voormalig PSV-di- :eur Spooren is betrokken, ;r verdachten aangehouden 'erhoord. Zij zouden - al niet zijdelings - betrokken bij de ontucht met minder de jongens in Eindhoven, heeft een justitiewoord- rder gisteren bevestigd. Eer- ontkende het openbaar mi- terie dat er naast Spooren en 118-jarige Eindhovenaar - ibemiddeld zou hebben tus- I klanten en de jongens - nog (ere verdachten zijn aange ven tijdens het onderzoek. iderlander in ams proces geren In Tongeren in Bel- h-Limburg is gistereng een Dt proces begonnen tegen maffiabende, die volgens itie onder leiding stond van 48-jarige inwoner van het c burgse Susteren. Samen een Belg zou de man lei hebben gegeven aan een van 34 verdachten, die zig hielden met fiscale Ie, autodiefstal op bestel en gewapende overvallen Igisch-Limburg. nge file door igeval op A12 bergen - Een ongeval heeft rmiddag op de Al 2 richting ïcht een lange file veroor- ct. Een leger-oldtimer met ïangwagen sloeg over de nadat een auto de oldtimer geraakt. De drie inzitten- n het legervoertuig raak- ;ewond. Twee vrachtwa- blokkeerden na het onge- ivankelijk de weg, waarna •litie de rijbaan afsloot. Er itond een file met een leng- 13 kilometer. zaterdag 31 mei 2003 la; door Raymond Boere utrecht - Scheldkanonnades, beledigingen en bedreigingen. Automobilisten kunnen gefrus treerd reageren op een parkeer bon. Maar het wordt een ander verhaal als iemand je daarom probeert aan te rijden. Het over kwam parkeercontroleur Caro- lien Driessen. 17 Mei is een dag die Driessen niet snel meer vergeet. Op de Kanaalstraat in Utrecht schreef ze een bekeuring uit aan een man uit Maarssen die langer dan tien minuten een parkeer plaats voor laden en lossen be zet hield. De man was het hier niet mee eens en bleek volgens Driessen al snel niet voor rede vatbaar. Hij probeerde het por- de bilt/anp - De lente van 2003 is het op twee na zonnigste voorjaar sinds deze gegevens vanaf 1911 worden bijgehou den. De gegevens gelden voor de meteorologische lente die van maart tot en met mei loopt. De astromische lente loopt tot 21 juni. Over het gehele land werden in het voorjaar gemid deld 635 zonuren gemeten waar 485 uren het gemiddelde is. Al leen in 1990 en 1976 was de len te nog zonniger. De hoge eind klassering is te danken aan de zeer zonnige maanden maart en april. Het kustgebied in het noordwesten van Nederland kreeg de meeste zon. In het oos ten van het land werden de minste zonuren gemeten. De gemiddelde temperatuur van mei komt uit op 13,1 graden te gen een gemiddelde van 12,7 graden. Nederland wordt op de foto gezet den haag/anp - Nederland wordt op de foto gezet. Het Bel gisch-Nederlands bedrijf Aero- data International Surveys maakt de komende maanden een gedetailleerd digitaal lucht fotobestand in kleur. De foto's worden genomen met vliegtui gen vanaf een hoogte van vijf ki lometer. Alle foto's worden ver volgens met een computer ver werkt tot een doorlopend land dekkend bestand. Op de foto's zijn objecten te zien van een meter groot. Het is ook mogelijk de foto's zo te bewerken dat de tails van een halve meter nog te zien zijn. Aerodata maakt de fo to's in opdracht van de ministe ries van landbouw en VROM, een aantal waterschappen en bijna alle provincies. tier tegen de parkeercontroleur aan te gooien, maar raakte haar hand. Toen de parkeercontro leur de bon wilde overhandigen, schold hij haar uit en dreigde haar aan te rijden. Vervolgens voegde hij de daad bij het woord toen Driessen aanstalten maakte om te vertrekken. Vol gas reed hij achteruit op haar in. ,,Ik kon nog net opzij springen. Ik heb geluk gehad." Niet eerder maakte Driessen een dergelijke situatie mee. „Ik probeer zulke situaties te voorkomen door goed te luisteren. Als mensen hun stoom hebben afgeblazen, probeer ik begrip te hebben voor hun situatie en uit te leg gen waarom ze wel een bekeu ring krijgen. Meestal tonen au tomobilisten dan ook begrip." Een enkele keer komt het voor dat iemand niet voor rede vat baar is, maar dat heeft Driessen snel in de gaten. „Als het niet lukt om iemand rustig te krijgen, dan probeer je aan te geven dat verder discussiëren geen zin heeft en dat ze altijd bezwaar kunnen maken." De man uit Maarssen werd overigens aan gehouden. Volgens de politie wordt hem poging tot doodslag ten laste gelegd. Automobilisten die hun frustra tie uiten tegen parkeercontro- leurs is geen nieuw fenomeen, maar het neemt wel toe en ver hardt, merken Driessen en chef parkeerpolitie Groot. Een po ging tot doodslag komt inciden teel voor. „Even een vervelende opmerking maken gebeurt nu al snel. Twee tot drie jaar geleden nauwelijks. Mensen zijn vaak niet zo stoer om het recht in je gericht te zeggen, maar als ze bijvoorbeeld voorbij rijden in de auto met open raam. Meestal sla ik het dan in de wind", zegt Driessen. Elk incident, hoe klein ook, maakt volgens Driessen in druk. „De spanning op dat mo ment voel je niet zo. De ontla ding komt later, op het bureau. Daar kun je bij hevige inciden ten een traan laten en is het fijn dat je er met collega's heel veel over kan praten." Driessen vindt het jammer dat mensen soms gefrustreerd rea geren. „Het is niet nodig. We rijn geen boeman. Wij rijn dienstverleners en rijn er niet om kreten naar ons hoofd te krijgen. Wij zijn er voor de auto mobilist. Anders zou de stad on bereikbaar worden. Dankzij ons vinden automobilisten een par keerplek." Maar natuurlijk is de parkeercontroleur er ook om er voor te zorgen dat mensen hun parkeergeld betalen. „Een be keuring krijgen is nooit leuk. Het raakt je in de portemonnee en voor de klant is het vaak een uit daging om een bekeuring gese poneerd te krijgen. Maar je ver dient een bekeuring, dus krijg je die ook." Driessen is inmiddels weer aan het werk. Angst om de straat op te gaan had ze niet, maar ze is wel alerter. „Je kijkt meer rond en bent bewuster bezig met de situatie om je heen. Dat was voorheen een automatisme." zutphen - Het staal van de oude IJsselbrug in Zutphen zette gisteren door de warmte zo veel uit, dat het brugdek in gedeeltelijk ge opende toestand vastliep. Aan weerszijden van de IJsselbrug was het verkeer gestremd. Door het uitzetten van de staalcontructie bleef het brugdek na het passeren van het Rode-Kruisschip Henry Dunant bij het zakken op zes a acht centimeter van het wegdek ste ken. Alleen (brom)fietsers en wandelaars kon den, kruipend onder de gesloten slagbomen door, naar de andere kant van de brug ko men. Nadat de brandweer het hete staal met IJsselwater voldoende had afgekoeld, functio neerde de hefbrug weer naar behoren en los ten de files zich snel op. Foto: GPD/Ab Hakeboom (advertentie) - i i)p 31 mei j.l. zijn de requenties van Radio 1 n Radio 4 in uw regio eranderd. Luistert u via de ther, stem dan opnieuw af. mm den haag/gpd - De consument wist het meteen toen de nieuwe munt werd geïntroduceerd, be gin 2002: al dat kleine kopergeld maakt contant betalen nodeloos ingewikkeld. De muntjes van 1 en 2 eurocent gooien sommige mensen sindsdien systematisch uit hun portemonnee. En nu heeft een groep econo men het ook uitgerekend. Zon der de kleinste muntjes verlo pen betalingen een stuk effici ënter. Per transactie is er gemid deld een munt of biljet minder nodig, als men bij een betaling BEL/KIJK VOOR DE JUISTE ETHERFREQUENTIE: 'UBLIEKE RADIOZENDERS ZO GEVONDEN I KABELFREQUENTIES BLIJVEN ONGEWIJZIGD iaag/gpd - De Verenigde Staten overspoelen ie in Nederland met uitleveringsverzoeken, maart vorig jaar heeft Washington 37 keer itlevering gevraagd van een verdachte die in Nederland bevond. Dat is veel meer dan in de jaren '80 verwachtte toen het uitleve- rdrag met de VS werd gesloten, erkent jus- lister Donner in een brief aan de Tweede irreweg de meeste verzoeken gaat het om 'delicten, vooral handel in xtc. Onder de 37 hten die de VS zoekt, rijn twaalf Nederlan- De anderen rijn buitenlanders die zich in erland bevinden. Een woordvoerder van het jsterie van justitie kon gisteren niet zeggen teel mensen inmiddels daadwerkelijk rijn uit- terd. „Ieder verzoek afzonderlijk loopt via een rechter, en dat is een procedure die wel enige tijd kan duren." Minister Donner wijt de toename van uitleveringsverzoeken aan de groei van de drugs criminaliteit. „Twintig jaar geleden was de om vang, geografische spreiding van de criminaliteit en ook de drugscriminaliteit van een geheel ande re aard dan tegenwoordig", aldus de minister. De Europese Unie werkt aan een gezamenlijk uit leveringsverdrag van de EU-lidstaten met de VS. Donner verwacht niet dat dat verdrag voor Neder land tot een toename van uitleveringen zal leiden. Ook als er zo'n EU-verdrag komt, blijft gelden dat degene om wiens uitlevering wordt verzocht dat altijd te horen krijgt. De EU, en dus ook Neder land, zal bovendien alleen dan iemand aan de VS overdragen als het de garantie krijgt dat tegen de gene niet de doodstraf wordt geëist. den haag/gpd - Echte rokers vin den de wereldwijde anti-rookdag - vandaag - grote onzin. Ze voe len zich steeds meer in een hoek gedrukt. Sommigen spreken zelfs van een 'dictatuur* van de anti rooklobby, die liever vandaag dan morgen het roken uit het open bare leven wil bannen. „Erg hysterisch. Politici pleiten ineens voor allerlei Amerikaanse praktijken", vindt Johan Derk- sen, hoofdredacteur van het tijdschrift Voetbal International en van televisie bekend sigaren- roker. Hij doet dan ook niet mee aan de Wereld Niet Roken Dag. Vandaag steekt Derksen rustig een sigaar op. Al die maatrege len vindt hij onzin. „Ik reis niet meer met de trein, omdat ik daar amper kan roken. En als de horeca rookvrij wordt, zie je mij daar ook niet meer." Bert van der Veer, programma directeur van Veronica, heeft nog nooit van de anti-rookdag gehoord. Hij zal gerust een pijp je roken. „Thuis kan niemand mij iets verbieden." In sportkan tines is hij nooit te vinden en in horecagelegenheden heeft hij rijn eigen 'gedragsregels'. „Als iemand naast mij van een voor gerecht geniet, steek ik heus geen pijp op." Van der Veer is blij dat de anti-stemming jegens het roken nog niet zo erg is als in Amerika. „Daar mag je zelfs op een terras niet roken." De Stichting Rokersbelangen vindt dat de actiedag te veel aandacht krijgt. Voorzitter Ton Wurtz is overtuigd dat de anti rooklobby een dictatuur pro beert te vestigen. „Dat ze zich sterk maken voor de niet-rokers vind ik prima, maar ze moeten niet proberen rokers hun wil op te leggen." Rokers zien zich steeds vaker geconfronteerd met de macht van de anti-rooklobby, stelt Wurtz. Eerst verbannen uit pu blieke ruimten, zo dadelijk zelfs uit het café en wellicht sport kantines. Wurtz: „Rokers ont waakt, zeg ik. Want voor je het weet mag je nergens meer ro ken. Terwijl wij ook gewoon hard werkende burgers rijn, die netjes belasting betalen." Zelf steekt Wurtz vandaagjuist een extra sigaretje op'. Eigenaar Hans Schouten van een sigarenzaak in Den Haag vindt dat de anti-rooklobby den haag/gpd - Apothekers en huisartsen vinden dat kartel waakhond NMa de zorgverzeke raars moet doorlichten. Zij vrezen dat de verzekeraars te machtig worden. „Soms gedragen ze zich al echt als een monopolist." In het nieuwe zorgstelsel heeft de overheid de verzekeraars een centrale rol toebedeeld. Door te gaan concurreren en zo efficiënt mogelijk zorg in te kopen bij huisartsen, apothekers en zie kenhuizen, moeten rij niet al leen de patiënten beter bedie nen, maar ook de kosten druk ken. De andere partijen in dit 'con currentiemodel' vrezen evenwel dat de macht van de verzekeraar te groot wordt. „Concurrentie is een illusie", zegt directeur Hoornweg van Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter be vordering van de Pharmacie. „Het werkt niet. De overheid zou alles weer moeten terug draaien." Volgens hem rijn de verzekeraars door fusies zo sterk geworden, dat zij in feite de dienst uitmaken. In sommige regio's hebben ze zelfs een mo nopolie. „Als je maar met één partij zaken kunt doen, heb je geen keus. Het zou niet gek rijn als de NMa zich hier eens op stort." Ook de huisartsen roeren zich. Zij vrezen belangenver strengeling bij de verzekeraars. In de strijd tegen het tekort aan huisartsen zetten verzekeraars soms eigen praktijken op en dat kan niet, vindt de landelijke huisartsenvereniging LHV. „Het verzekeren van zorg is iets an ders dan het aanbieden van zorg." Als dat door elkaar gaat lopen, verliest de huisarts zijn onafhankelijkheid, vreest de LHV. „Het wordt tijd dat dit wordt getoetst door de NMa." Zorgverzekeraars Nederland heeft begrip voor de gevoelens van de artsen en de apothekers, maar ontkent dat er sprake is van machtsmisbruik. „Wij on derhandelen op een zakelijke manier en dat is voor alle partij en gewoon wennen." Mocht de NMa besluiten tot een onder zoek, dan zien de zorgverzeke raars dat met vertrouwen tege moet, aldus de woordvoerder. den haag/gpd - Het Centrum Informatie en Documentatie Is raël (CIDI) wil het openbaar mi nisterie dwingen de extreem rechtse organisatie Weerwolf Nederland te vervolgen. Volgens het CIDI zet Weerwolf aan tot haat en geweld door via een Amerikaanse provider de na men en foto's van Nederlandse joden en joodse organisaties te publiceren op een extreem rechtse site. Het CIDI heeft het Haagse ge rechtshof in een zogeheten 'arti kel-12-procedure' verzocht het OM te dwingen tot vervolging over te gaan. In november vorig jaar weigerde Justitie nog Weer wolf Nederland te vervolgen. Het CIDI was toen onder meer kwaad omdat onder de eigen naam de zin stond 'deze organi satie moet tot de wortel uitge roeid worden'. Het OM oordeel de in november dat de inhoud van de site weliswaar 'privacy- schendend' is, maar niet straf baar. Volgens CIDI-directeu Naftaniel is er geen argument om de site niet aan te pakken, zoals de in Amerika doorgaans hoog aangeslagen vrijheid van meningsuiting. Hij krijgt steun van hoogleraar strafrecht De Roos: „Ook al is het een Ameri kaanse site, als de boodschap gericht is op een Nederlands publiek, kun je als Nederlands OM tot vervolging overgaan." streeft naar het uitwisselen van zo weinig mogelijk munten/bil jetten. De wetenschappers ver wijzen naar de praktijk in Fin land. Daar worden bedragen bij contante betaling al sinds 2002 afgerond op een eurostuiver. den haag/gpd - Als de recht bank van Rotterdam de twaalf vermeende moslimterroristen komende week niet veroordeelt, moeten ze in een gesloten in richting wachten tot ze naar hun vaderland kunnen worden uitgezet. Dat zei Tweede-Ka merlid Rijpstra (WD) gister avond in het programma Nova. Volgende week doet de rechter uitspraak in het 'jihad-proces' tegen de twaalf vermeende moslimterroristen. De verwach ting is dat rij niet zullen worden veroordeeld, omdat de zaak voornamelijk gebaseerd is op een oncontroleerbaar ambtsbe richt van de Algemene Inlichtin gen en Veiligheidsdienst (AIVD). Dat document, waarin wordt gesteld dat de verdachten ban den hebben met de aan al-Qae- da gelieerde terreurorganisatie GSPC, mag niet in een strafzaak worden gebruikt als bewijs. De twaalf mannen van onder andere Algerijnse en Egyptische afkomst, rijn illegaal in Neder land. Ze hebben al aangekon digd asiel aan te vragen. (advertentie) steeds meer wordt ondersteund door de overheid. „Dat is dubi eus. Als alle mensen stoppen met roken, loopt de overheid veel geld mis. Uiteindelijk moet de belastingbetaler er voor op draaien." Dat anti-rook gedoe vindt Schouten sowieso al onzin. „De mens heeft altijd al gerookt. Het lijkt wel alsof er steeds iets nieuws wordt verzonnen om ro kers aan te pakken. De roker is tegenwoordig een pispaal." Zijn collega Peter Streng beaamt dat. Maar het heeft ook een voordeel, meent hij.„Anti-rook- reclame werkt averechts en is, denk ik, indirecte reclame voor tabaksartikelen." Morgenoch tend zal ook hij opnieuw de vlam zetten in een shaggie. Schrijfster en sigarettenrookster Mies Bouwhuys is minder nega tief over de actiedag. „Roken is gewoon slecht, dat mag best ge zegd worden." Toch vindt ze de voorgestelde maatregelen over dreven. „Het is onzin om men sen in een hoekje te drukken, zodat ze nergens meer mogen roken. Als ik in een bejaardente huis kom, zie ik dat oude man netjes niet eens een sigaar meer mogen roken. Dat kan gewoon niet." Omdat iedereen anders is. is er EGO. De perfecte sofa die u op het lijf is geschreven. Maatwerk in design, zitbreedte. zitdiepte. zithoogte, rughoogte, zijdelen, voetuitvoering, kussenvorm. en textielcomfort. Kortom, haute couture voor individualisten 4 Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo 9 30-17 30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr. 9 30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Za 9.30-17 30 uur Volg de borden Zondags gesloten Eigen parkeerterrein www vantil.nl designcentrum

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3