KUNST CULTUUR Meesterwerken Stedeli jk te lang onzichtbaar Revalideren zonder een spoor van ziekenhuiskleuren )hn Cale LVC Veiling houtsnijwerk Kamoro in Volkenkunde 'Gilgamesh' een tikkeltje te ambitieus Pimpinone is een kort maar krachtig operaatje 'Nooit meer slapen' verfilmd idische stappen :ean Warrior' N - Gedupeerde beleggers ;n juridische stappen te le producent van de film an Warrior'. Zij hadden gestoken in het ambitieuze iet dat moest leiden tot een over het schip dat jaren- het boegbeeld van Green- e was. De film kwam ech- joit van de grond. De be- rs is een schikkingsvoor - edaan, maar dat hebben volstrekt onvoldoende jy le hand gewezen. Het pro- V( yordt aangevoerd door fji de Koning uit Leiden. zaterdag 31 mei 2003 jsical 'Lord the Rings' en - 'Lord of the Rings', de je van de Britse schrijver Tolkien, komt in Londen planken als musical. De irking van het epos gaat ns producer Kevin Walla- im 11 miljoen euro kosten, roducer van het spektakel t Saul Zaentz, de Holly- veteraan achter 'The sh Patient' en 'One Flew the Cuckoo's Nest'. Het is doeling dat de musical in Dorjaar van 2005 voor het wordt opgevoerd. door Marjolein Hendriks vervolg van voorpagina leiden - Tromgeroffel in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. Kamoro, de man nen en vrouwen uit Papua (Nieuw-Gui- nea), zitten op een houten vlonder. Met beschilderde gezichten doen ze gecon centreerd hun werk. De mannen zijn aan het houtsnijden. De vrouwen proberen van riet tasjes te vlechten, maar door het droge weer breken de stengels steeds. Het houtsnijwerk wordt morgen in het museum geveild, in aanwezigheid van de makers zodat bezoekers verzekerd zijn van de felicitaties met hun aankoop van de Kamoro-groep. Onder de hamer komen kleine en grote kunstwerken met traditionele en nieuwe motieven, beeldjes van mens- en dierfi guren, bewerkte schilden en zelfs een 'geestenpaal' van bijna twee meter hoog. Kenmerkend voor de menselijke figuren is dat ze vaak in een houding zitten met de ellebogen op de knieën. Een belang rijk symbool voor de Kamoro is de navel. Die verwijst naar nieuw leven. Hun inspi ratie halen ze uit de natuur. Bijna was de kunst van de Kamoro verlo ren gegaan. Onder Nederlands en Indo nesisch bewind werd het volk ontmoe digd hun houtsnijwerken te maken. Ou ders leerden hun kinderen het snijden niet langer. Zes jaar geleden nam de Amerikaan Kal Muller het initiatief tot het Kamoro Art Festival in Papua. Zijn vrouw Gina Muller begeleidt de groep Kamoro in Nederland. Zij benadrukt dat het festival niet bedoeld is om toeristen te trekken. „Mijn man probeert deze mensen te helpen hun identiteit terug te vinden, zodat ze weer trots kunnen zijn op hun cultuur. Zo stimuleert hij hen zo als vroeger hun verf uit de natuur te ha len. Ook leren jonge kinderen op het fes tival over de geschiedenis van hun volk: de liedjes, de dansen en het snijwerk." In het Leidse Volkenkundemuseum heeft de groep Kamoro werk van hun voorou ders gezien. „Ze herkenden het. Dat is belangrijk. Hierdoor krijgen ze hernieuw de inspiratie en kunnen ze zeggen: dit is wie wij zijn." Het echtpaar Muller wil de Kamoro ook helpen geld te verdienen. „Ze hebben geen onderwijs genoten en geen baan. Dankzij hun houtsnijwerk hebben ze nu toch een bron van inkomsten." Veiling Kamoro houtsnijwerk, zondag 1 juni om 11.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steenstraat 1. Re serveren kan via tel. 071-5168855. Op dinsdag 3 juni en woensdag 4 juni (15.30 uur) geeft Kal Muller lezingen (in het Engels) over de Kamoro. De ten toonstelling 'Papua leeft - Ontmoet de Kamoro' loopt tot en met 17 augustus. Franse kunst, de Haagse School en Amsterdamse Impressionisten in Nieuwe Kerk John Cale, de man die amen met Lou Reed bij de i darische Velvet Under- ïd speelde, staat woensdag in het LVC in Leiden. Aan- ig voor zijn tour is het ver- len van een nieuwe cd '5 es. Het is een experimenteel vol muziek met een 'fil- aura'. experiment heeft Cale al geschuwd. Zijn baanbre- carrière neemt in 1964 lanvang wanneer hij met leed een muzikaal project t, dat al snel als de 'Velvet jrground' faam verwerft. In verschijnt hun debuut 'The k Underground and Nico' - pd van de felgele banaan e hoes -, een plaat die tot e dag van vandaag als een :erwerk geldt. >9 verlaat Cale de band om idere muzikale projecten :ken. Ondertussen produ- de Engelsman platen van als The Stooges, Nick en Patti Smith. Halverwe- jaren zeventig verwisselt lerika voor Londen, waar ider andere met de Happy lay samenwerkt. neemt hij samen met iude kompaan Lou Reed for Drella' op, een eerbe- tan hun oude leermeester Warhol. Ondertussen tim- hij als soloartiest aan de jd'pjn nieuwe ep '5 Tracks' j '1 de opmaat voor zijn der- p, volwaardige soloalbum, roor komende herfst ge- j staat. door Fran^oise Ledeboer Amsterdam - De collectie negen- tiende-eeuwse en vroeg twintig- ste-eeuwse kunst van het Stede lijk Museum in Amsterdam ver dween in de loop van de vorige eeuw geleidelijk in de depots. De oorzaken? Ruimtegebrek, modes en persoonlijke voorkeuren van de achtereenvolgende directeu ren. Gedane zaken nemen geen keer en er was altijd genoeg be langwekkends in het Stedelijk te zien. De expositie 'Stad Land' in de Nieuwe Kerk omvat nu zoveel meesterwerken uit deze 'slapen de' collectie dat het alsnog onbe grijpelijk is dat zóveel moois zo lang onzichtbaar bleef. Kan dat anders als het opgeknapte Stede lijk over een paar jaar aan een nieuw leven begint? Het fundament onder de collec tie werd gelegd door de welge stelde Amsterdammers die in 1875 de Vereeniging tot het Vor men van eene Openbare Verza meling van Hedendaagse Kunst (WHK) oprichtten. Doel was een verzameling aan te leggen van 'levende meesters'. De WHK kocht negentiende-eeuw- se Franse kunst, de Haagse School en de Amsterdamse im pressionisten met een uitzon derlijk oog voor kwaliteit. De expositie in de Nieuwe Kerk begint met het schilderij 'De Grot' van Gustave Courbet uit 1861. Dat is niet voor niets: deze Franse kunstenaar oefende met zijn realistische landschappen en scènes uit het dagelijks leven onder meer invloed uit op de schilders van de Haagse School. De uit Groningen afkomstige schilder Hendrik Willem Mes dag vestigde zich in 1869 in Den Haag en werd in de jaren zeven tig het middelpunt van de groep die zich concentreerde op het weergeven van de natuur. Mes dag zelf specialiseerde zich in zeegezichten en van hem kocht de WHK het adembenemend mooie werk 'Stille zee bij zons ondergang' uit 1887. De golven slaan kalm op het strand, er va ren een paar zeilschepen, er vliegt een meeuw, een paar wolkjes hangen voor de zon en zorgen voor een schitterende lichtval. Voor J.H. Weissenbruch waren 'licht en lucht de grote tove naars'. Zijn 'Gezicht op drie mo lens' uit 1890 is een van de wer ken waarop zijn uitzonderlijk ta lent in het weergeven van Hol landse luchten is te zien. Niet voor niets ook aangekocht door de WHK. In combinatie met werken van onder anderen Jozef Israels, Anton Mauve en Willem Maris, krijgt de bezoeker zo om te beginnen in kort bestek een prachtig overzicht van het neus je van de zalm uit de Haagse School gepresenteerd. Daarna raakt de expositie in sti listisch moderner vaarwater. Jan Toorop is er met zijn gestileerde 'Bomschuit aan het strand in Katwijk' uit 1890, waarop de kie len van de vissers die de schuit naar zee duwen niet meer dan kleurige vlekken zijn. De WHK kocht bovendien Van Goghs 'Montmartre' uit 1887, een doek waarop deze in kordate penseel streken de tuinen, huizen en molen weergaf. De vereniging bezorgde het Stedelijk ook een meesterwerk van Cézanne: een van de ruim vijftig schilderijen waarop de voorloper van het kubisme in 1885 de Mont Sain- te-Victoire weergaf. Vlakbij hangt nog een verras sing: Mondriaans in roestbruin geschilderde molen uit 1907, een werk waarop hij geen na tuurlijke kleuren gebruikte maar de 'zuivere' die zijn streven naar innerlijke schoonheid moesten uitdrukken. Dit belangrijke werk van de kunstenaar die in de ja ren daarna geleidelijk via het ku bisme bij de volledige abstractie eindigde, werd overigens niet aangekocht door de WHK, maar belandde in het Stedelijk door een schenking van Mond riaans vriendencomité. De Amsterdamse Impressionis ten zijn in de Nieuwe Kerk ruim vertegenwoordigd met werken van Breitner en Isaac Israels. Breitner begon in 1890 aan zijn serie gezichten op de Dam, zo levendig 'met ruwe vegen en smeren' geschilderd dat de WHK het Stedelijk natuurlijk ook zo'n schilderij bezorgde. Van de kunstenaar zijn meer dan twintig werken te zien, waaronder een aantal oude be kenden als 'Meiden in de Sneeuw^ uit 1894-96 en die van bouwactiviteiten in de stad. Zel den getoond en daarom verras sender zijn een Breitner-aquarel van een soepuitdeling aan de armen en een vrolijk stemmend olieverf]e van een vaas met pa pavers. Isaac Israëls excelleerde in de weergave van het mondai ne stadsleven, waarvoor onder meer zijn 'Modiste voor een spiegel' uit 1900 nu representa tief is. Maar in de 'slapende' Ste delijk-collectie bevindt zich ook het ontroerende werkje waarop BOUWKUNST jke onden tussen de Wasse- larseweg en de Vogelwijk len, ook wel het Pomona- genoemd, bleven nadat lakliniek werd ge- jarenlang braak liggen, [dels is er, naast de mane de Wassenaarseweg, het ids Revalidatie Centrum verrezen en is de Vogel- igs de zuidzijde uitge- et een gouden randje ite koopwoningen. Tus- nieuwbouwprojecten ligt «logische zone die het Bosman met het nabij- bos- en weidegebied jstgeest verbindt, ilintemieuwe, vrijstaande itiecentrum bestaat, net naastgelegen Pedolo- Jistituut, uit twee bouwla- is omgeven door open fe, waardoor het complex lcjeA riant paviljoen oogt. Het n ul parkeerterrein aan de jjde doet vermoeden dat Br om een druk bezocht un gaat waar het een ko- jn gaan is van cliënten. ulstjlC ligt een flink stuk van g, zodat er een overdekte iding tot stand kan komen |e nabijgelegen Mytyl- I De Thermiek aan de ie Vogelweg. Deze school jaren zestig wordt mo- 34, iel gerenoveerd en uitge- bn door een corridor met 3nlhlidatiecentrum verbon- )p deze wijze kunnen de dicapte leerlingen vanuit iool binnendoor naar the- gym of naar zwemles in 'alidatiecentrum. IC bedient Zuid-Holland en ligt in Leiden een stuk Ier in het verzorgingsge- an in de voormalige vesti- laats Katwijk het geval ovendien bevindt het zich r bij de ziekenhuizen in ïgio zoals het LUMC en ■Biconessenhuis. In het Het Rijnlands Revalidatie Centrum oogt als een riant paviljoen, zonder ziekenhuisuitstraling. Foto: Hielco Kuipers RRC worden jaarlijks zo'n 2000 revalidanten behandeld in de verschillende afdelingen. Het centrum beschikt over een ver- pleegafdeling met 40 bedden, een polikliniek, behandelings ruimten voor fysiotherapie, er gotherapie, logopedie en een af deling voor hart- en longrevali- datie. Verder is vroegtijdige hulpverlening voor baby"s mo gelijk. Meest opvallende voor zieningen zijn de grote sporthal en het overdekte therapiebad die zowel door de revalidanten als door sportverenigingen uit de omgeving gebruikt worden. De nieuwbouw is opgezet vol gens een langgerekte kamstruc- tuur. Een centrale ader biedt toegang tot verschillende korte en langere zijarmen. Voordeel van deze functionele opzet is dat verschillende revalidatieaf- delingen ondergebracht konden worden in aparte vleugels die elk volop over daglicht en een aantrekkelijk uitzicht beschik ken. Tussen de vleugels liggen binnentuinen. Het revalidatiecentrum is ont worpen door Harry Sipkens en Jan-Erik Broere van het Rotter damse architectenbureau Groosman Partners. „We wilden een modem gebouw maken dat geen ziekenhuisachtige uitstra ling heeft, aldus Broere. Dit heeft geleid tot een complex dat vanaf de Wassenaarseweg op een modem kantoorgebouw lijkt en dat, dankzij het kleurrij ke interieur, ook van binnen niets heeft van een hospitaal. hij een dienstmeisje met een wit kapje verbeeldde. Deze tentoon stelling verrast zo keer op keer: gaat dat zien, het zal hoe dan ook vele jaren duren voor deze verzameling weer in volle pracht en praal te bewonderen zal zijn. 'Stad Land' in de Nieuwe Kerk (Dam, Amsterdam) duurt tot en met 10 augustus. Dage lijks van 10.00 tot 18.00 uur, donderdag tot 22.00 uur. jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'Gilgamesh' door Frank Groothof. Regie: Shireen Strooker. Muziek: Charivari Trio met Jan Rokyta. Gezien: 30/5, Leidse Schouwburg, Leiden. Zijn hamstertje deed met vol gepropte wangzakken een winterslaap. Henry had hem gekregen op zijn verjaardag. Omdat het net leek alsof het dood was, begroef hij het in een sigarenkistje, met een zacht washandje op de bo dem. Daar stikte het, toen écht dood. Zo begint Frank Groothof zijn nieuwste voor stelling 'Gilgamesh'. Dit zielige voorval is herken baar, wrang en humoristisch tegelijk Vóór het toneeldoek laat Groothof als de kleine Henry een buideltje aan het publiek zien. Daarin koestert hij het neustussenschotje van zijn hamster. Dat gebaar is een grappige vooruitwijzing naar zijn latere carrière als archeoloog. Henry zal in Mesopotamië een kleitablet ontdekken met daarop in spijkerschrift het alleroudste verhaal ter wereld over ko ning Gilgamesh. Groothof bewerkt al jaren opera's voor kinderen en is verder bekend van tv-pro- gramma's als 'Sesamstraat', 'Klokhuis' en 'De Broertjes' bij de VPRO. Maar anders dan bij eerdere theatervoor stellingen is 'Gilgamesh' geen bewerking van een bestaand stuk. Dat biedt vrijheid, maar Groothof is misschien net iets te ambitieus. 'Gilgamesh' kent veel held haftige episodes waarin de le gendarische koning monsters en demonen verslaat. De ge vechten en andere scènes worden begeleid door het Charivari Trio dat een verza meling muziek speelt uit ver schillende culturen: Oost-Eu- ropese, Turkse, Joodse Klez- mer, Balkan en Arabische muziek De muziek is mooi en gevoe lig bij de dood van de vriend van Gilgamesh, maar op an dere momenten zijn de tek sten door het instrumentale geweld nauwelijks meer te verstaan. Daarnaast leiden de spectaculaire licht- en geluid effecten soms de aandacht af. Het is daarmee allemaal net iets te veel van het goede. En eerlijk gezegd, heeft Groothof dit soort spektakel helemaal niet nodig. Want als echte verhalenverteller is hij ge woon op zijn best. Het gebouw heeft een zakelijke uitstraling door de donkere ra men in de grote glasgevel aan de voorzijde van de centrale ader. In combinatie met de zwart ge metselde kopgevels van de vleu gels is een anonieme voorgevel neergezet. De koperbruine golf platen aan de zijgevels verster ken dit. Het drulcke menselijke verkeer bij de oprit en de speel se, lichtgele ellips bij de entree met het dakterras voor revali danten, bezoekers en personeel maken evenwel duidelijk dat het hier niet om een kantoor gaat maar om een revalidatiecen trum. Hier herstellen mensen van hun aandoening of operatie en worden ze professioneel be geleid om weer zo. goed moge lijk in de maatschappij te kun nen functioneren. Het introverte complex heeft als het ware een harde schil, op te vatten als de bescherming die ze tegen de buitenwereld biedt, maar een warm en kleurrijk in terieur die de nazorg symboli seert. Bij binnenkomst vallen meteen de hoge, kobaltblauwe wand van de centrale ader op en de fraaie kleuren op de gladde vloeren. Geen spoor van witte of lichtgroene ziekenhuiskleuren. Overal is uitzicht mogelijk naar buiten op de binnentuinen. De kobaltblauwe wanden zijn van uit veel plekken in het gebouw zichtbaar zodat een ieder zich gemakkelijk kan oriënteren. De langgerekte hal fungeert als de bruisende hoofdstraat van het centrum waar mensen elkaar zien bij de entree, receptie, zit- en koffiehoeken, buitenterras, trappen en liften. De open ver binding tussen de hal en het restaurant op de verdieping ver sterkt het levendige karakter van dit fraaie complex. Joosje van Geest muziek recensie Susanne Lammers Voorpremière: Pimpinone, intermezzo van G.P. Telemann met Antonietta Jana (sopraan) en Thomas Herberich (bariton) en het Opera Minora Orkest o.l.v. Benoit Debrock. Regie: Claudia Christern. Gehoord: 30/5, Kapel a/d Hoofdstraat, Noordwijk. Nog te horen: vandaag, Villa's Aria en Honk, Emmaweg, Noordwijk. Pimpinone, een pauze-operaat- je van Telemann, bedoeld om even naar adem te happen tij dens een zware dramatische opera, lijkt een vrolijk zomers grapje over een rijke vrijgezel die geknecht wordt door zijn dienstmeisje. Totdat regisseuse Claudia Christem uitlegt, dat het slechte huwelijk waar we naar gaan luisteren en kijken, erg ver want is met het huwelijksleven van Telemann zelf. Zijn vrouw liet hem zitten, met negen kin deren, voor een Zweedse kapi tein en de librettist gebruikte tal van intieme details uit het leven van de Telemannetjes voor het intermezzo in drie aktes. Dat maakt Pimpinone ineens een stuk tragischer. Voor onze ogen ontvouwt zich een klassiek ge vecht tussen man en vrouw, met minimale middelen stijlvol vorm gegeven. Antonietta Jana, als het schattige dienstmeisje Vespetta gehuld in een onschuldig wit schort, maar gewapend met een bezem in tij ger-print, maakt in de eerste twee actes een dienstbare in druk. Maar haar poetsvrouwen timbre verraadt haar. En Tho mas Herberich wordt inge maakt, ook al zet hij een kolos sale stem op. Want al vindt de voorpremière van Pimpinone plaats voor een select publiek in de kleine Kapel aan de Hoofd straat, de twee zangers gebrui ken hun stem alsof ze al een groot publiek in de buitenlucht moeten bereiken. Het uit tien voortreffelijke musici bestaande Opera Minora Orkest komt soms nauwelijks boven de twee solisten uit. Pimpinone is een kort maar krachtig operaatje, vol visuele en muzikale verrassingen. Tele mann schreef een paar prachti ge aria's en duetten en daar wordt het maximum uit ge haald. Jana excelleert vooral in het vrolijke, luchtige verleiden, waarbij ze haar hoogte luid en duidelijk inzet, maar voor Her berich zijn de mooiste, tragi-ko- mische stukken, zoals de 'mop per-aria' waarin, hij in falset el kaar ophitsende vrouwenstem men imiteert. Onder die dik aangezette koddigheid laat hij toch de tragiek uitpiepen. Met het meeslepend en expressief begeleidende strijkorkestje, dat de wisselende stemmingen nauwgezet onderbouwt, geeft hij Pimpinone net dat schrij nende dat het boven zwoel zo- meravondvermaak uittilt. Groningen - De roman 'Nooit meer slapen' van Willem Frederik Hermans wordt verfilmd. Filmmaker Genard Verhage wordt de re gisseur. Hij maakte eerder 'Dichter op de Zeedijk' en 'De Dominee'. Verhage schrijft met producent Hans de Wolf aan een script. 'Nooit meer slapen' is het verhaal van een jonge Nederlandse geoloog die in Noorwegen hoopt een uiterst belangrijke ontdekking te doen over een meteoriet. Kamoro-man, met beschilderd gezicht. Foto: Henk Bouwman 'La Toilette' van schilder Theo Molkenboer (1871-1920) is een van de in het oogspringende werken op de tentoonstelling 'Stad Land' in de Nieuwe Kerk. Foto: ANP/Marcel Antonisse

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27