IMMO Droomdebuut Martin Verkerk op Roland Garros Leidsch Dagblad 071 - 528 14 14 Harkemase Boys tegen Huizen toch met publiek Kamoro te gast bij Volkenkunde Waterwegpiraten drijven woonbootbewoners tot wanhoop Poetin zet Nederlandse bloemen terug in theater Saton Optiek Ernstig ongeluk I Leidsch Dagblad Vrij makkelijk in problemen in de woestijn Parkeercontroleur kon nog net opzij springen Eurodusniërs uit Leiden naar G8 in Evian Vissen is risico's flemen én je aan de regels houden' Leiderdorp gaat taalachterstand bij jeugd te lijf AEL al voor de oprichting in crisissfeer [rébillon De onschuld heeft altijd et bedrog beschaamd "H, Drukkend V warm 25/270 I2/3 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagbiad.nl Dagblad nr. 43245 LOS ZATERDAG 31 MEI 2003 BEDRIJFSHUISVESTING HAAGWEG 51 LEIDEN gyj WWW.IMMO-RIJNSTEDE.NL nvm-boi NR. 43245 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 parus/anp - Er lijkt iets moois op te bloeien tussen Martin Verkerk en Roland Garros. De 24-jarige Al- phenaar, die zijn debuut maakt in Parijs, bereikte gisteren de laatste zestien. Onder subtropische om standigheden 'sloopte' hij de als 29ste geplaatste Amerikaan Vince Spadea in de derde ronde in vier sets en drie uur: 5-7 6-4 6-2 7-5. Het Duitse loop- wonder Rainer Schüttler, elfde geplaatst, is zijn vol gende tegenstander. „Ik moet professioneel blijven, maar er is wel sprake van een feeststemming", jubelde Verkerk na zijn zwaarbevochten zege. „De laatste zestien betekent een droomdebuut. Daar had ik echt niet opgerekend." Vorig jaar omstreeks deze tijd speelde Verkerk nog volop in challengers, de eerste divisie in het ten nis. „Wie toen had gezegd dat ik in mei 2003 bij de topvijfüg zou staan, had ik direct laten opnemen in een gekkenhuis." Verkerk staat momenteel 46ste van de wereld en is door zijn successen op Roland Garros hard op weg naar de topveertig, wellicht de topdertig. Tegen Spadea kwam de overwinning niet uit de lucht vallen. „Mijn benen liepen in het begin van de eerste set vol", bekende hij. „Na zes games zat ik al met mijn benen te schudden. Ik voelde de vijfsetter tegen Homa nog." Na verlies van de eer ste set (5-7) raakte hij even in paniek. Hij besefte dat verlies van de tweede set dodelijk zou zijn. Daarom riep hij de hulp in van het Oranje ge kleurde publiek rond het kleine showcourt. Dat bood aan 1445 toeschouwers een plaats, maar er waren minstens 2000 Oranje fans verzameld. „Ik wilde een Davis Cup sfeertje rond de baan", aldus Verkerk. „Meer steun van de fans. Ik zat er dwars doorheen en kon wel wat hulp gebruiken." Tussen de bedrijven door liet de Alphenaar nog een opslag van 217 kilometer per uur van zijn rac ket vertrekken, de op een na hardste (na de 220 km van Roddick) op Roland Garros. Verkerk waande zich na zijn derde overwinning in Parijs even in Disneyland. „Het wordt met de dag gek ker. De toppers vragen me steeds vaker om met me te trainen. In de kleedkamers zeggen ze me gedag. Ze krijgen respect voor me. Dat is mooi, heel mooi." Pagina Sport: Verkerk kan niet zonder vuistje zeist/anp - De wedstrijd Harke mase Boys - Huizen uit de com petitie om het kampioenschap van Nederland bij de zaterdag amateurs, wordt dinsdag toch met publiek gespeeld. De tuchtcommissie van district West I veroordeelde op 22 mei Harkemase Boys tot het spelen van een wedstrijd zonder pu bliek na ongeregeldheden tij dens en na de eerste wedstrijd uit de competitie tussen Harke mase Boys en Quick Boys. De betrokken verenigingen kregen tevens een geldstraf van 4000 euro, waarvan 2000 euro voor waardelijk, opgelegd. Harkemase Boys tekende tegen die straf beroep aan. In afwach ting van de behandeling van de zaak door de commissie van be roep van district West I is de straf voor de club opgeschort. In de strijd om de zaterdagtitel kan morgenmiddag al de beslis sing vallen bij het duel Huizen - Quick Boys. De zaterdagkampi oen speelt volgende week nog een uit- en thuiswedstrijd tegen de Nederlands kampioen bij de zondagamateurs. (advertentie) IMMENTAAR ENGELS jeveer elk Nederlands kind uikt in een driftbui of bij te- lag het Engelse woord shit Ier nu precies te weten wat terlijke betekenis van het is, voelen de allerjongsten fijn aan op welk moment ze moeten gebruiken. En dat ijl ze nimmer onderricht in Engelse taal hebben gehad, chien dat ze de krachtterm hebben opgepikt van ou- tv of computerspel en an- wel op straat of schoolplein, de Fransen er ook van mo- vinden, Engels is dé wereld- Weliswaar mogen de Fran- Ijdens het Eurovisiesongfes- nog hun 'douze points' toe- en, aan de veramerikanise- van de Europese 'cultuur' bijna niet te ontkomen, er maar naar kinderen. >egrip sleutelkoord zegt nie- 1 wat, in goed Nederlands het modegevalletje om je en keycord. Een spelletjes- iter is een gameboy, een cd-speler een disc- een waterscooter een een kindermenu een hap- en leuk is niet leuk, cool. De kinderzender heet en de tekenfilm een car- de fiets een mountainbike itrusten na een feest noe- re chillen. Rotterdamse kleuterscho- nu zes uur in de week _;ls als vak invoeren, im? Omdat Engels belang voor je toekomst en je als r het makkelijkst een ide) taal leert In Neder- hebben we de reputatie onze talen te spreken. Dat s wel zo als je het vergelijkt le Fransen, Duitsers en En- maar met het polder-En- de gemiddelde Neder- kun je hooguit een biertje :n of de weg vragen, geleerd is oud gedaan, n vervagen, en niet alleen opa. De wereld wordt kleiner en het Engels daarbij meer dan ooit een iL Daarom verdient het ise initiatief navolging, beroemd Engels gezegde All I really need to know I in Kindergarten! 'Marlboro giftiger dan ander merk' Washington - Marlboro-siga- retten bevatten een veel grotere hoeveelheid van de kankerver wekkende stof nitrosamine dan andere merken. Dat blijkt uit een studie van de Amerikaanse onderzoekscentra voor riekte- preventie CDC, aldus The Was hington Post. Een Marlboro be vat zeker twee keer zoveel ni trosamine als de meeste andere sigarettenmerken. Een woord voerder van Philip Morris, de fabrikant van Marlboro, zei dat de onderneming van het pro bleem weet, en dat het bedrijf het percentage nitrosamine omlaag wil brengen. Pagina Binnenland Ontslagbericht Britten via sms manchester - Een bedrijf in het Engelse Manchester heeft een groot aantal van de 2500 werk nemers die het per direct heeft ontslagen daarvan gisteren met een sms'je op de hoogte ge bracht. In het tekstbericht werd het personeel gevraagd een nummer te bellen voor infor matie over de ontslagen bij hun bedrijf, verzekeraar The Acci dent Group. Ze kregen daar een bandje te horen dat ze diezelfde dag nog zouden worden gebeld als ze mochten blijven. Wie niets hoorde, was per direct ontslagen. UPC wenst fors hoger kabeltarief Hilversum - UPC wil de tarie ven voor kabeltelevisie eind volgend jaar flink verhogen. Als het aan het bedrijf ligt, komt er één landelijk tarief van €14,88. In sommige gemeenten betalen abonnees nu nog de helft van dat bedrag. De Consumenten bond eist ingrijpen. Bij de over name van gemeentelijke kabel netten heeft UPC afgesproken de tarieven van het basispakket niet zomaar te verhogen, maar het bedrijf wil de contracten aanpassen. (advertenties) lui www.lumc.nl C kies 'vacatures' leiden - Het is niet watje noemt museumweer. Maar een groep Kamoro houtsnijders uit Papua, momenteel te gast in het Leidse Rijksmuseum voor Volkenkunde, maakt een bezoekje aan de tentoonstelling 'Papua Leeft! - Ontmoet de Kamoro' wel de moeite waard. De houtsnijders zijn nog tot eind volgende week bijna dagelijks in het muse um aanwezig om vragen van bezoekers te beantwoorden en uitleg te geven over de houtsnijwerken op de tentoon stelling. Recent houtsnijwerk wordt morgen in het muse um geveild, in aanwezigheid van de makers. Pagina Kunst Cultuur: Veiling houtsnijwerk Kamoro in Volkenkunde Foto: Henk Bouwman Voor ons aanbod zie advertentiepagina's elders in deze krant! door Nancy Ubert oegstgeest - „Het lijkt hier de A4 wel", wanhoopt A. van der Linden, één van de woonbootbewoners van het rijtje arken aan de Haarlemmertrekvaart in Oegst geest. Zij en haar buren zijn de water wegpiraten spuugzat. Een paar dagen ge leden is bij buurvrouw M. Versteeg een groot gat in de beschoeiing geslagen. Dat kwam door de kracht van het boegwater dat een speedboot maakte. „De plerier- vaarders staan er niet bij stil wat ze ons aandoen", zegt Van der Linden. Sommige bewoners in het lint van woon arken aan de voet van nieuwbouwwijk Poelgeest wonen daar al meer dan dertig jaar. En al die tijd tot volle tevredenheid. Maar de laatste tijd wordt er wat afge- mopperd door de arkbewoners. De oor zaak van de narigheid: de '66 Bruggen Route', een door de VW Warmond ont wikkelde nieuwe vaartoer. „Een doorslaand succes", meldt J. Floris- son van de toeristenorganisatie enthousi ast. Dat merken de bewoners van de Haarlemmertrekvaart ook. Zeker met mooie dagen, zoals nu, is het op het wa ter drukker dan ooit. „Hartstikke leuk, zo'n nieuwe route", vindt Van der Lin den, „zolang de mensen maar een beetje rekening met ons willen houden." En dat doet nu juist niet iedereen. On danks de waarschuwingsborden dat de gelegenheidsschippers geen boegwater mogen maken; dat ze voorzichtig moeten rijn met de golfslag en niet harder mogen varen dan zes kilometer per uur, rijn er waterrecreanten die langs de woonarken racen alsof ze aan een speedbootwed strijd meedoen. „Soms is het ook onwetendheid", zegt M. Versteeg. Volgens haar staat niet elke bootjesbestuurder erbij stil dat water een verwoestende kracht kan hebben. Ze wijst op het grote gat dat een paar dagen geleden in de walkant is geslagen. Florisson van VW Warmond laat weten dat hij het allemaal heel vervelend vindt. „Op de routebeschrijving geven we aan dat de recreanten rekening moeten hou den met de woonarkbewoners. Ook ge ven wij spel- en waterregels op papier mee. Bovendien benadmkken onze me dewerkers nog eens extra dat de recrean ten langs de woonboten vaart moeten minderen. Meer kunnen we toch niet doen. Het zou fijn zijn als de plerier- schippers hun verantwoordelijkheid ne men." feyei hazerswoude-dorp - Op de kruising van de Enge- landlaan en de Du'itslandlaan in Hazerswoude-Dorp zijn gistermiddag een man en een vrouw ernstig gewond geraakt, toen zij met hun auto op een be stelbus botsten. De auto waarin de twee zaten schoof door en kwam tegen een hek tot stilstand. De inzittenden moesten door de brandweer uit de zwaar beschadigde auto worden gezaagd. Een trau mahelikopter assisteerde bij het ongeluk. De twee gewonden zijn met spoed naar het LUMC vervoerd. De bestuurder van de bestelwagen kwam met de schrik vrij. Foto: Hielco Kuipers sint petersburg/gpd - Met tra nen in hun ogen stonden de Ne derlandse bloemenarrangeurs in de nacht van donderdag op vrij dag voor het Mariinsky Theater in Sint Petersburg. Dirigent Vale- ry Gergiev weigerde hun cadeau van 25.000 bloemen. Hij liet ze op straat zetten. Een oekaze van Poetin bracht de bloemen terug in de concertzaal. Het bloementeam uit Brabant is woedend op chefdirigent Valery Gergiev van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest en artistiek directeur van het Mariinsky The ater in Sint Petersburg. Gergiev liet alle 25.000 bloemen en plan ten waarmee de theaterzaal al was versierd op straat zetten. Urenlang lagen honderden bloemstukken en duizenden bossen chrysanten en rozen op straat. Tegen middernacht beslo ten de arrangeurs de kostbare bloemen uit te delen aan Russi sche voorbijgangers. Toen een groot deel al was weggegeven, mochten de bloemen opeens toch weer naar binnen. Naar ver luidt zou de Russische president Poetin zelf hebben ingegrepen en het Mariinsky Theater hebben bevolen het Nederlandse cadeau terug in de zaal te plaatsen. De bloemen rijn een geschenk van de Nederlandse bloemen- sector aan Sint Petérsburg, de stad die deze week haar 300-ja- rig bestaan viert. Het cadeau heeft een waarde van 200.000 euro. De bloemenpracht moest het Gala Concert luister bij zet ten. Het concert werd bezocht door de politieke wereldtop: 45 staatshoofden en regeringslei ders, onder wie Poetin en pre mier Balkenende. De dirigent had een half jaar ge leden zelf aan de Nederlandse bloemensector gevraagd de zaal te decoreren voor dit galafeest. Me met Gergiev heeft gewerkt weet dat de dirigent 'zo rijn ku ren heeft', maar deze actie werd ook door rijn personeel -musici, dansers en bewakingsdienst - afgekeurd. De beslissing om de bloemen uit het theater te ver wijderen liet Gergiev over aan rijn secretaresse. Zij vond het design -wit, roze en violet- te fel van kleur. Voorbijgangers konden hun ogen niet geloven toen ze voor het Mariinsky een ware bloe menzee op de grond zagen lig gen. Toen om middernacht de bloemstukken er nog lagen, werd besloten de dure chrysan ten en rozen weg te geven aan omwonenden. Saton Optiek Katwijk Princestraat 38 2225 GC Katwijk Tel: 071 - 401 69 49 Saton Optiek Leiderdorp Winkelhof 43 2353 TT Leiderdorp Tel: 071 - 541 25 21 www.satonoptiek.nl Ja, ik word abonnee Naam en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. m n v -,V Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,( kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: (i.v.m. controle nabezorging) 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 84 automatische betaling s mjn TT 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1