REGIO Van aardappelchip tot computerchip Over welzijn en zorg is afgelopen jaar amper gepraat' Koudekerkse buurt woest over plotselinge bomenkap 1 Hoogste punt bij herbouw boerderij Amerikaan kan Alphense behandelen P Stoutenbeek Jongeren krijgen f 'vertoefplek' Cursus over steltlopers koudekerk/hazerswoude - Voor vogelliefhebbers die meer willen weten over steltlopers geeft de Vogelwerkgroep Kou dekerk/Hazerswoude en om streken een cursus. Deze be staat uit twee lezingen met beeld en geluid en twee excur sies. De kosten voor de cursus bedragen 18 euro. Aanmelden kan tot 14 juli bij Geert-Jan van Beek 071 - 3313777 of John Evenwel 0172 - 476448. De cur sus begint op 18 september in Hazerswoude. Verlate uitreiking onderscheiding alphen aan den rijn - LOCO- burgemeester Groen in 't Wout heeft vanochtend een koninklij ke onderscheiding uitgereikt aan Marian Richardson-Reijn. Zij is op Koninginnedag be noemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau. Omdat de Al- phense toen op vakantie was, is de uitreiking uitgesteld. Ri chardson is onderscheiden vanwege haar verdiensten voor de gehandicaptensport. arnhem/hoogmade - De her- bouw van de monumentale woonboerderij uit Hoogmade in het Arnhems Openluchtmuse um vordert gestaag. Woensdag mag een vertegenwoordiger van de HSL-Zuid de schoorsteen op het pand hijsen, waarmee het hoogste punt van de herbouw wordt bereikt. In de boerderij woonde tot vorig jaar de voormalige staatssecre taris van cultuur Cees van Leeu wen met zijn gezin. De rond 1640 gebouwde en in 1974 tot luxe woonhuis verbouwde boer derij moest wijken voor de aan leg van de hogesnelheidslijn HSL Pas op het allerlaatste mo ment besloot minister Netelen bos om geld uit te trekken voor de verplaatsing van het monu ment Intussen had Van Leeu wen al verschillende originele details uit de boerderij gesloopt om die te gebruiken bij de bouw van een kopie van het pand. Pas vorige week oordeelde een com missie van wijzen dat de oud- staatssecretaris daarbij correct heeft gehandeld. zaterdag 31 MEI 2OO3 R< Langstzittende volksvertegenwoordiger van Oegstgeest stapt op door Nancy Ubert oegstgeest - Intelligent, nuchter, terzake en betrokken. Zo wordt Aagje Papineau Salm getypeerd. Zelf voegt ze het woord 'pragma tisch toe. Onlangs nam ze af scheid van de gemeenteraad van Oegstgeest. „Ik heb daar nooit gezeten om mijn eigen mening te geven, maar om mijn kiezers te vertegenwoordigen." Ze weigert het achterste van haar tong te laten zien. Vragen die een pijnlijk onderwerp aan snijden omzeilt ze handig of in terpreteert ze bewust op een an dere manier. „Ik heb geen zin om iemand te beschadigen. Waarom zou ik anderen een trap na geven? Dan had ik mijn kritiek eerder in de openbaar heid moeten brengen. Papineau Salm (bijna 59) kwam in 1996 voor Progressief Oegst geest in de gemeenteraad. Tot vorige week was ze het langstzit tende raadslid. Wie in Oegst geest zijn stem uitbrengt bij de verkiezingen, is er niet zeker van dat zijn favoriet de rit uitzit. Een dik jaar na de verkiezingen zijn in het dorp al drie raadsleden opgestapt. Ieder heeft zo zijn ei gen redenen. Papineau Salm gaat verhuizen. Haar vader, een linkse dominee, gaf haar in haar jeugd weliswaar het sociaal-democratische ge dachtegoed van de PvdA mee, maar intensief gedebatteerd over politiek werd er niet bij de familie Papineau Salm. „Dat hoorde gewoon niet." Tijdens haar studie geneeskunde leerde ze haar man kennen. Samen zijn ze als zendingsarts in Nige ria gaan werken, namens de hervormde kerk. Zoon Klaas Jaap is nog in Nederland gebo ren, getuige zijn oer-Hollandse naam. De tweede zoon werd Elemi gedoopt en de dochter die het gezin compleet maakte Ak- pongo. „In Nigeria zijn dat veel voorkomende namen. Voor de zekerheid kregen ze er een Ne derlandse naam bij. Dan kon den ze later zelf kiezen. Bij terugkeer in Nederland kre gen Aagje en haar man een duo- baan bij de Raad voor de Zen ding der Nederlandse Hervorm de Kerk en kwam het gezin in Oegstgeest wonen. Het echtpaar kon een huis op het terrein van het Zendingshuis huren. De Raad voor de Zending is inmid dels verhuisd naar Utrecht, het monumentale Zendingshuis verkocht en verbouwd tot luxe appartementencomplex. „Als wij hier weggaan gaat ons huis waarschijnlijk ook in de ver koop." Ze wil weg uit Oegst geest. De kinderen zijn inmid dels volwassen en gesetteld. Volgend jaar wordt er naar De venter verhuisd. „Nee, we ko men er niet vandaan, maar de omgeving spreekt ons aan." „Natuurlijk had ik nog een paar maanden langer kunnen blijven. Maar ik begon er steeds meer moeite mee te krijgen om mijn dagelijks werk met de taken van een volksvertegenwoordiger te combineren. Ik wilde mijn laat ste maanden niet slijten als dos sierraadslid. Als je in de ge meenteraad zit, moet je je laten zien." Papineau Salm is advi seur ontwikkelingssamenwer king van het ministerie van bui tenlandse zaken. Ze houdt zich bezig met gezondheidsprogram ma's. Voor haar werk verdiept ze zich in mondiale vragenstuk- ken, als raadslid buigt ze zich over problemen op microni veau. „Toch lijkt het op elkaar. Tijdens een conferentie in Ge neve kan er net zo gejeremieerd worden over pietluttigheden als in de gemeenteraad van Oegst geest." Eigenlijk kwam ze zeven jaar ge leden bij toeval in de raad te recht, vertelt ze. „Voor mijn werk vlieg ik de hele wereld over. Voor je het weet ben je toerist in eigen woonplaats. Vandaar dat ik besloot me in te zetten voor mijn leefomgeving. Ik werd lid van de partij, maar niet met de bedoeling om tot volksvertegenwoordiger geko zen te worden. Ik dacht meer aan een rol achter de schermen. Doordat de leden van de PrO- fractie die in 1994 was gekozen niet allemaal hun termijn af maakten, rolde ik erin. De laatste tijd heeft ze het niet echt naar haar zin gehad, be kent ze na lang aandringen. „Welzijn en zorg heb ik in mijn portefeuille. Daarover is het af gelopen jaar nog amper gepraat. Alle ogen zijn gericht op het mil- joenenverlies in Poelgeest." Aangezien jaren achtereen een PrO-wethouder aan het roer van Poelgeest stond, hebben de blunders die in de nieuwbouw wijk zijn gemaakt, grote weer slag op de fractie, erkent ze. „Ik probeer dat wel bespreekbaar te maken, maar dat is niet altijd eenvoudig." Of het nu komt door de proble men in Poelgeest, haar nieuwe en drukkere baan bij het minis terie of de wetenschap dat ze volgend jaar toch gaat verhui zen; Papineau Salm wekte de laatste maanden niet de indruk dat ze vol vuur in de raad zat. „Ik weet het, dat is vroeger ook wel anders geweest Aan de an dere kant had ik ook weinig te doen. Ik gaf al aan dat mijn por tefeuille nog amper aan bod kwam. Bovendien vind ik dat er soms oeverloos wordt gepraat over dingen die niet relevant zijn. Nee, dan verveel ik me niet te pletter, zoals je nu denkt, maar op zulke momenten ver diep ik me gewoon niet in het onderwerp. Dan denk ik aan an dere dingen. Zeg nu zelf; verga deren in Oegstgeest moet veel sneller kunnen. Rest de vraag wat ze heeft ge daan en gelaten in haar taak als volksvertegenwoordiger. „Een concreet voorbeeld van wat ik voor elkaar heb gekregen? De uitkering voor minima met kin deren die naar het voortgezet onderwijs gaan. Indertijd stelde het college voor om één keer een douceurtje te geven, op het moment dat een kind naar de middelbare school gaat. Dat vond ik belachelijk. Iedereen weet dat je elk jaar in september flink moet investeren in school spullen en dergelijke. Uiteinde lijk was men het met me eens. Nu wordt dat geld elk jaar uitge keerd aan minderbedeelde ge zinnen. Wat me niet is gelukt? „Ik vind dat we in Oegstgeest te weinig aandacht besteden aan de zwakkeren in onze gemeente. Gescheiden vrouwen en asiel zoekers vormen zo n groep. Oegstgeest is gemiddeld geno men een gemeente met welge stelde, hoogopgeleide inwoners. Een aantal burgers is flink de dupe van deze grootste gemene deler." Aagje Papineau Salm: „Ik wilde mijn laatste maanden niet slijten als dossierraadslid.' Foto: Henk Bouwman alphen aan den rijn - De A phense Phieneke Sanders, d haar bed niet meer kan uitkt men doordat er van alles aan hand is met haar nek- en ru; wervels, kan in Amerika vo< een groot deel verlost worde van haar kwalen. In Nederlar is de van morfine afhankelijk g worden vrouw uitbehandeld. Na het artikel over Sanders d op 21 mei in deze krant ve scheen, heeft ze een bezoek g< bracht aan de Amerikaanse dol ter Alfred Bonati, die een pa dagen in Nederland was oi spreekuur te houden. Al eerdi had ze van een medewerker va Bonati gehoord dat ze waa schijnlijk geholpen kon worde maar nu heeft de arts uit Hui son, Florida, dat persoonlijk tl gen haar gezegd. Bonati geeft i zijn privé-kliniek laserbehand lingen. Deze worden niet do* elke ziektekostenverzekera vergoed. Bonati heeft Sande beloofd dat hij haar kan afhi pen van haar 'helse' pijnen. 1 heeft daarvoor minimaal ad laseroperaties nodig. Sande kan al maanden niet meer li pen. De Amerikaanse arts w over die beperking minder po: tief. Wellicht kan hij zorgen d ze weer kan staan en schuifelei Christiaan van Hooff, één va twee vrienden die voor Sande door het vuur gaan, reageert; begrijpt wat voor een impact nieuws op Phieneke en heeft gehad." Aan de behandeling zit ea prijskaartje. Van Hooff: „De W handeling wordt geschat op eq kleine 250.000 euro voor de e ste acht tot tien operaties. Da; bij komen natuurlijk de verblijf kosten voor Phieneke en voij haar begeleider." Sanders kan op korte termijn i de kliniek terecht. In Alphen een actie begonnen om geld ty een te brengen voor de oper» ties. In winkelcentrum De Ht renhof zijn 5.000 informatie-ei veloppen uitgedeeld. Binnel kort worden in winkelcentrui De Aarhof flyers verspreid. Voi Sanders is een speciale fondf- wervende stichting opgericl Wie iets wil doneren aan Phi Foundation kan dat doen postgiro 9556536. Een webs (www.phisa-foundation.com) in de maak. Onderwijs veranderde tijdens loopbaan Joop van Roon en Hans van der Zijden door Rob Onderwater voorhout - Als Joop van Roon boos zijn klas inkijkt, vragen de leerlingen of hij goed heeft ge slapen. En als de Voorhouter briest van woede, krijgt hij te horen dat dit slecht is voor zijn hart De leraar heeft het anno 2003 niet gemakkelijk. „Vroe ger", zegt Van Roon, „was auto riteit vanzelfsprekend, tegen woordig moet je dat verdienen." Van Roon, opleider van talloze topkoks in de regio, hoeft zich het komende schooljaar op het Teylingen College in Voorhout niet meer druk te maken. Net als zijn collega, adjunct-directeur Hans van der Zijden. Beide ver laten de aloude KTS. De twee af zwaaiers hebben de school langdurig gediend: meer dan 25 jaar. Van Roon (61) en Van der Zijden (59) stammen uit de tijd dat de KTS nog de Bisschoppe lijke Nijverheids School (BNS) heette. Van der Zijden heeft zelfs nog op het internaat gezeten, omdat zijn ouders het thuis rustig wilden hebben'. De specifieke, kloosterachtige sfeer van vroeger is verdwenen. Van der Zijden: .Alles is veran derd, dus ook deze school. Vroeger was het normaal om sa men dingen te doen. Ik vond die sfeer helemaal niet vervelend." Lang heeft de mystiek van de BNS rondgewaard op de school. Van die tijd is allen broeder Leo nardo overgebleven. Hij zit nog in het schoolbestuur. Van der Zijden keerde in '67 terug naar de school om er leraar te wor den. „Ik trof er nog steeds de sfeer aan van de jaren vijftig." De zestiger jaren veranderden niet alleen de mensen, maar ook de schooL BNS werd KTS en te genwoordig staat er Teylingen College op het briefpapier en herinnert alleen de toevoeging 'locatie KTS' nog aan vroeger. Van der Zijden en Van Roon maakten de stormachtige ont wikkelingen in het onderwijs van dichtbij mee. Leerlingen werden mondiger. Van Roon: „Daar moet je als leraar op anti ciperen. Dat is best lastig ge weest. Dat commanderen van vroeger is verdwenen, het is on derhandelen geworden." Van der Zijden en Van Roon vonden dat een interessant pro ces. „Eigenlijk is het zo dat de kinderen niet zijn veranderd, 'Rupsenplaag duurt maar vijf weken' Joop van Roon en Hans van der Zijden zwaaien af van de KTS in Voorhout. Foto: Hielco Kuipers door Marieta Kroft koudekerk aan den rijn - Een klein stuk stam steekt nog uit de stoep van de Ridderhoflaan in Koudekerk aan den Rijn. Er hangt een briefje aan: 'Zinloos geveld', met een tekening van een huilend poppetje. 'Gekapt zonder vergunning' is een ander briefje dat aan de stam hangt Ernaast staan twee bomen en vijftig meter verderop nog twee die op het eerste gezicht dood lijken. Terwijl alle bomen in de groene Ridderhoflaan volop in het blad staan, is er op deze vier bomen geen groen blaadje 'te bekennen. Ze zijn omhuld door spinsel. 'Ik wil leven. U ook?' staat op een briefje dat op de stam van één van deze bomen is getimmerd. De briefjes suggeren dat zich een drama in de straat heeft af gespeeld. Henny Broer, die op de stoep stukken zeil aan het boenen is, weet er meer van. Hij hing de spraakmakende briefjes in overleg met zijn buren op. Maandag kreeg hij van de ge meente Rijnwoude een verzoek of hij zijn auto in verband met de kap van vijf elzen tijdelijk el ders wilde parkeren. Nietsver moedend deed hij dat. „Ze zul len wel een vergunning hebben, dacht ik." De eerste boom op de hoek van de Kerklaan en de Ridderhof laan, lag al gauw plat. Maar toen ze aan de tweede boom wilden beginnen, staken boze buurtbe woners er een stokje voor. „Het bleek dat de bomenkappers zonder kapvergunning aan het werk waren gegaan", zegt Broer die zich inmiddels bij de boze Ridderhoflaanbewoners had aangesloten. De kappers dropen na wat telefoontjes met ambte naren op het gemeentehuis af. Daarna heeft Broer niets meer van de gemeente vernomen. Het gemeentebestuur had be sloten dat de bomen er weg moesten na klachten van andere bewoners. De bomen zaten van onder tot boven onder de rup sen. „Het is natuurlijk niet lek ker als je eronder loopt en je krijgt steeds zo'n beest op je hoofd", zegt wethouder De Best. „Ik heb me door deskundigen laten adviseren dat kap de beste oplossing voor het probleem is. Dus heb ik er toestemming voor gegeven." Een kapvergunning waartegen bezwaar kan worden gemaakt, was niet nodig. De bomen ston den namelijk niet op de lijst van beschermenswaardige bomen. Dat het kappen na de eerste boom alweer was gestaakt, w De Best nog niet. Henny Broer heeft er best h grip voor dat de mensen die reet naast de bomen wonen, last van hebben. .Anderzijds het zo dat de rupsenplaag m; vijf weken duurt. Daarna w< den het prachtige vlinders. I vliegen weer uit en dan komt weer blad aan de boom. I zien we nu al een jaar of c Het lijkt alsof de bomen do4 zijn omdat er geen blad aana Maar dat komt omdat de rupsji het opeten. Kerngezonde fr men ga je toch niet zomaar od halen? En dan ook nog ee^ zonder overleg met de buurt."r De Koudekerker denkt dat 1 nog een kwestie van hoog een paar weken is en de rupse plaag is weer over. Hij wijst n« het stuk schoongemaakt zeil v hem dat onder de els ligt te di gen. „Die ligt er nu een kwarti Zullen we even kijken hoev rupsen erop liggen?" Hij treft één aan. Broer pakt een tak laat twijgjes zien. „Deze boon niet dood. Hij leeft. Kappen zinloos." Of de gemeente de kap op ej later moment doorzet, is niet bekend. Er was gisteren niemand ber< baar. L maar de omgeving. Er zijn ou ders die de opvoeding overlaten aan de school. Daar heb je als leraar mee te maken. En de leer ling van vandaag wil alles van je weten. Nou, er zijn collega's die de boot dan afhouden, maar dan krijg je nooit echt contact. Om iets uit de leerlingen te krij gen, moet je als leraar iets van jezelf blootgeven." Van der Zijden hanteerde de gouden stelregel de drie r's: rust, regelmaat en respect. „De kin deren moeten weten waar ze zich op school aan houden moeten. Thuis is het geen auto matisme dat de deur voor ie mand anders wordt opengehou den, maar op school is dat wel een automatisme. Dat wordt ze op het Teylingen College voor gehouden." Van der Zijden leest tijdens het interview 'oneliners' uit zijn af scheidsspeech. Het zijn korte zinnetjes, die weergeven hoe hij denkt over het onderwijs: On derwijs in 1960 was nadoen, nu is het nadenken. Van der Zijden: „Tegenwoordig werken we met WPS. Dat is werkplekkenstruc- tuur. Daarin wordt de realiteit nagebootst." Van Roon: „Neem de koksopleiding, daarin boot sen we in feite een restaurant na. Inkoop, bereiding en menu's serveren in het restaurant." Van der Zijden: „Een andere ideale situatie is bijvoorbeeld een au towrak op school brengen, dat de leerlingen moeten opknap pen. Alle problemen die ze on derweg ondervinden, moeten ze oplossen." Daarover hoeven de leraren zich niet meer druk te maken. Ze gaan immers met de vut. Van der Zijden verhuist naar Zeeuws-Vlaanderen. Hij heeft er een goede reden voor: „Ik heb altijd gezegd dat ik helemaal op nieuw wil beginnen als ik met de vut ga. Nou, ik houd me aan mijn woord. Natuurlijk zal ik het onderwijs missen, maar de drukte niet. De stress van de agenda hoef ik niet te voelen." Van der Zijden gaat een cursus glas-in-loodtekenen volgen. Van Roon gaat vissen en tennissen. Hij is door de handbalvereni ging gevraagd om voorzitter te worden. En de vereniging van topkoks, Eurotoque, ziet in Van Roon een man die demonstra ties kan geven. Van der Zijden: „Joop, kijk uit, niet overal ja op zeggen. Je moet de krenten uit de pap halen." Het einde van het schooljaar na dert. De stoom is van de ketel, ze zijn al aan het afbouwen. Het onderwijs bezorgde het duo een fijne tijd. „Van aardappelchip tot computerchip, zo kun je de ontwikkelingen onze loopbaan samenvatten." (advertentie) 01JUNI koopzondag Vestiging Beverwijk zondag 1 juni geopend van 11.00 tot 17.00 uur! 1 Telefoon (071) 589 93 23. runsaterwoude - De jongei in Rijnsaterwoude krijgen e overdekte 'vertoefplek'. „I klinkt prettiger dan een hai plek", zegt wethouder Vink, daarmee een poging doet e nieuwe benaming aan de jonj rencultuur toe te voegen, vertoefplek moet nabij jachtl ven het Venegat komen, omi jongeren daar ook al komen, jongerenwerker gaat er met jeugd nog over praten, de mi afgelegen plek achter sportz De Meerkant vindt het coll« ongewenst.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16