Beursval zet Fortis op verlies ECONOMIE li it Franse verkeersleiders leggen luchtvaart weer plat Biotechnologie groeit ondanks malaise Flesje met bacteriën houdt waterbed fris Bankverzekeraar wil risico aandelen beter afdekken Rolverdeling man-vrouw steeds minder traditioneel Nieuwe HSL-brug verhult voetpad Producent windturbines in financiële problemen TPG'ers krijgen bonus bij lager ziekteverzuim Heijmans stoot staalbouw af aan Rijndijk Ierland drinkt minder bier idam Per hoofd van de is de bierconsumptie rland in 2001 van 80,5 79,2 liter in 2002 ge- Dit blijkt uit cijfers van rganisatie Centraal j Kantoor. De biercon- daalt al sinds de jaren geleidelijk door de ver- de samenstelling van de öng, aldus een CBK- Ivoerder. De vergrijzing een rol alsmede de aan leid van allochtone groe- ovendien is er op drank- meer keuze gekomen. In werd 24,9 miljoen hecto- iproduceerd tegen 25,2 n in 2001. Ook de export t vorig jaar: van 13,1 naar liljoen hectoliter. Daar- lijft ons land de grootste porteur ter wereld. der WW'ers ir bezuiniging dinsdag 27 mei 2003 -Del egelen op de WW van het kabinet zorgen voor een afname van het aantal en met een werkloos- itkering. Volgens het Uit- gsinstituut Werknemers eringen (UWV) zal het WW'ers met bijna een dalen. Het nieuwe kabi- CDA, WD en D66 is n om de kortdurende Ing in de WW af te schaf- de vervolguitkering WW ig te schrappen. Op dit nt zitten er in Nederland 0 mensen in de WW. Het leeft geen verwachting et aantal WW*ers aan het an dit jaar. jpa door met jleo-project - De lidstaten van de Eu- ruimtevaartorganisatie ■i bben gisteren besloten 'gaan met de ontwikke- n het satellietnavigatie- 1 n Galileo. De Europese langer van het door de caanse strijdkrachten op- 1 Global Positioning Sys- IPS) moet in 2008 met satellieten operationeel et besluit betekent een rijke impuls voor de Eu- ruimtevaartindustrie, j Dr de gekelderde vraag lecommunicatiesatellie- i'. de toegenomen interna- concurrentie in het slop akt. Het project, waar in investering van 3,2 1 euro is gemoeid, zou 0 banen opleveren. a wijst klacht r Schiphol af idam - De Nederlandse nche heeft gisteren voor i zwaren tegen luchthaven 1 lol geen bijval gekregen rtelwaakhond NMa. Het i een Nederlands Verbond isondernemingen (AN- inde in januari een in over het reisbureau hiphol, Travelport. Dat llerlei extraatjes aan rei- aan, zoals gratis parkeren oer. Volgens het ANVR i: sde luchthaven daarbij ik van zijn monopolie- si De NMa concludeert liphol met de actie geen renten van de markt sdrukt, ook omdat het 4 i kortstondige actie ging. 1 berekent elijk verzuim 3 i«g - Het Centraal Bu- lor de Statistiek (CBS) 2 naf 1 januari 2004 één 3 ik cijfer voor het ziekte- 5 d van werknemers bere- Het bureau gaat daar- 5 bruik maken van ver- 2 fers vein arbodiensten. S en de Brancheorgani- 3 bodiensten (BOA) heb- 5 irtoe gisteren een con- 2 ondertekend. Arbodien- commerciële bedrij- 1 ondernemingen en an- 3 ganisaties helpen bij de ding van hun zieken. De Bisten gaan het CBS ge- 3 leveren over het totaal 5 lagen dat werknemers 1 Bland ziek thuis zitten, tistisch bureau deelt dit rvolgens door het totaal ewerkte dagen in Ne- De uitkomst is het lan- ekteverzuimpercentage. ever: 'Becel 1 illedig veilig' 'AM - Unilever heeft g advertenties geplaatst 3 het zegt dat de dieet- 2 ine Becel pro-activ vol- 2 ilig is. Het concern ba- j ch op eigen en onafhan- nderzoek. Het levens- enconcern zegt door be- t in de media veel vragen 1 cholesterolverlagende 2 ine te krijgen. „Wij be- deze verwarring." Za- 2 neldde Unilever de di- [arine te onderzoeken esten van samenwer- 5 weedse consumenten- 12 aties. Uit onderzoek zou 'leken dat het product te ikerverwekkende PAK's imatische koolwater- zou bevatten. amsterdam/gpd - Bankverzeke raar Fortis is in de rode cijfers be land. De dalingen op de aande- lenbeurzen zorgden in het eerste kwartaal voor een nettoverlies van 453 miljoen euro. Fortis ver loor 1,2 miljard euro op haar aan- delenportefeuille. Zonder die ver liezen kwam het nettoresultaat uit op 763 miljoen euro. Volgens topman Van Rossum kende de financiële wereld 'een moeilijke start van het jaar'. De verliezen op aandelen buiten beschouwing gelaten, presteert Fortis volgens Van Rossum ech ter 'redelijk'. Eerder maakte concurrent ING bekend dat de waarde van zijn beursportefeuil- le was gedaald tot onder de aan- schafwaarde. De winst van dit concern daalde 85 procent. Fortis zag in het verzekeringsbe drijf het bruto premie-inkomen met 7 procent stijgen, dat is iets beter dan over heel 2002 toen de premie-inkomsten gelijk bleven. De kosten namen met 1 procent toe. De aandelenverliezen druk ken vooral op de resultaten van de verzekeringspoot, omdat die een groot deel van de premies belegt. Het netto operationele resultaat van het bankbedrijf daalde met 25 procent door een lager rente- resultaat, lagere commissies en hogere voorzieningen voor kre dietrisico's. Fortis moest in het eerste kwartaal een voorziening nemen van 187 miljoen euro om slechte leningen te kunnen op vangen. Volgens de bankverze keraar is dat hoog in vergelijking met het eerste kwartaal van 2002. Fortis heeft vooral lenin gen uitstaan aan kleine bedrij ven en particulieren. De bank verzekeraar gaat ervan uit dat de voorzieningen voor kredietrisi co's over heel 2003 in lijn zullen liggen met het eerste kwartaal. De bankverzekeraar lijdt al tij den onder de malaise op de aandelenmarkten. In 2002 zakte de waarde van de aandelenpor- tefeuille van Fortis 1,7 miljard euro onder de aanschafprijs Re den om een deel van de aande lenpakket van de hand te doen. Verliezen moeten worden afge schreven van de winst, maar kunnen per dag verschillen, af hankelijk van de koersen. Vol gens Fortis bedroeg het verlies op 21 mei nog 0,9 miljard euro. De bankverzekeraar wil de ge voeligheid voor de koersschom melingen verder verminderen door een aangepaste hedge- strategie, waarmee koersdalin gen van aandelen worden afge dekt Het Nederlands-Belgische con cern (o.a. Fortis Banken, Amev, Stad Rotterdam Verzekeringen) benadrukt dat de solvabiliteits- voorburg/anp - De traditionele rolverdeling tussen mannen en vrouwen is op zijn retour. In steeds minder gezinnen werkt alleen de man en past de vrouw op de kinderen. Dit blijkt uit cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren heeft bekendgemaakt. Vorig jaar verdeelde 30 procent van de Nederlandse paren de taken op de traditionele manier. Tien jaar geleden was dit nog bij 42 procent het geval. In het af gelopen decennium gingen steeds vaker beide partners wer ken, vooral in gezinnen met minderjarige kinderen. Met de afname van het traditio nele kostwinnersmodel nam het aantal gezinnen toe waarin een van de partners voltijds werkt en de ander deeltijd. In 2002 werkte in 44 procent van deze gezinnen met jonge kinderen een partner fulltime en de ander parttime. In 1992 was dat nog 26 procent Vorig jaar werkten bij 14 procent van alle stellen beide partners voltijds. Bij 36 procent werkte de ene partner voltijds en de ander deeltijd. Daarnaast combineer de 5 procent van de paren twee deeltijdbanen. Bij meer dan de helft van de paren hadden beide partners betaald werk. Het hoofdkantoor van bank- en verzekeringsconcern Fortis in Utrecht. Foto: ANP/Rick Nederstigt positie 'onverminderd sterk' is. Het netto kemkapitaal (aande lenkapitaal plus de reserves) nam eind maart wel iets af ten opzichte van 2002. Eind maart bedroeg het 17 miljard euro, te genover 17,6 miljard euro eind 2002. Dat is nog steeds 7,4 mil jard (77 procent) boven het wet telijke vereiste minimum en 1,7 miljard euro boven het door Fortis gehanteerde minimum. Van Rossum onthield zich van ochtend van een winstvoorspel ling voor 2003. parus/anp - Het vliegverkeer in Frankrijk ligt sinds gisteravond grotendeels stil we gens een staking van de luchtverkeerslei ders. Luchtvaartmaatschappij Air France verwacht dat 65 procent van de korte en middellange vluchten uitvalt. Van de bin nenlandse vluchten zelfs 80 procent. De KLM heeft voor vandaag bijna alle vluchten naar Frankrijk moeten schrap pen. Er vervallen vijf retourvluchten naar Parijs, twee naar Lyon, twee naar Nice en twee naar Toulouse. De KLM zou probe ren passagiers een alternatief te bieden met de trein (Parijs) of een vlucht naar Zwitserland of Italië met aansluitende treinreis (Lyon en Nice). Gisteravond kon alleen een vlucht naar Parijs met vertra ging doorgaan. Easyjet liet vandaag de dagelijkse retourvlucht van Schiphol naar Nice vervallen. De luchtverkeersleiders staken tegen plannen van de Franse regering om de pensioenregelingen betaalbaar tc hou den. Iedereen moet 40 jaar premie gaan betalen om aan zijn volledig pensioen te voldoen in plaats van 37,5 jaar nu. Op den duur wordt dat zelfs 42 jaar en tegen een hogere premie. De regering wil het stelsel wijzigen, om dat zonder veranderingen de pensioenen over twintig jaar gehalveerd zullen zijn. Op het ogenblik gaan er jaarlijks 500.000 Fransen met pensioen. De 'baby boomers' van kort na de Tweede Wereld oorlog zorgen ervoor dat dat er vanaf 2005 jaarlijks 800.000 worden. De pensioenproblematiek is maar het topje van de ijsberg. De bevolking is bang dat alle openbare diensten worden afge bouwd en geprivatiseerd. Dat geldt voor de post, France Télécom en andere dien sten, waarvan de werknemers vandaag de straat opgingen. In het onderwijs gaat het vooral om de centralisatieplannen. In totaal moeten ongeveer 110.000 banen worden overge heveld van het ministerie van onderwijs naar de departementen. Daarbij gaat het om psychologen, schoolartsen, assisten ten en onderhoudspersoneel. Er is nog een ander gevaar, aldus de vak bonden. „De rijkswegen zijn al overgehe veld naar de departementen. Gevolg: als je van een rijk naar een arm departement komt, valt iedereen van een glad geasfal teerd wegdek in kuilen, want er is ge woon geen geld om die te dichten. Met het onderwijs dreigt hetzelfde te gebeu ren", aldus een woordvoerder. Het openbare leven in Frankrijk kwam twee weken geleden ook vrijwel tot stil stand door een nationale staking. Er re den nagenoeg geen bussen en treinen en de scholen bleven dicht. Begin april leg de een staking in de publieke sector het openbaar vervoer en de luchtvaart gro tendeels lam. De pensioenproblematiek was ook toen aanleiding. heerenveen/gpd - Acht miljard bacteriën in een flesje water van 50 milliliter. Daarmee kunt je een halfjaar lang je waterbed in topconditie houden. Reno Bio- chemicals uit Heerenveen hoopt er de wereldmarkt mee te ver overen. Binnen twee jaar denkt directeur Peter Trompert op een productie van 1 miljoen flesjes (a 9,95 euro) per jaar te zitten. Reno is opgezet als zusterbedrijf van Mastersleep, het bedrijf dat waterbedden maakt van de merken Baltimore en Cascade. Maar Trompert wil zijn nieuwe conditioner, waarop hij wereld wijd patent heeft aangevraagd, ook aan alle concurrenten leve ren. De potentiële wereldmarkt omvat tientallen miljoenen fles jes per jaar. Trompert werkt nauw samen met de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden die de afgelopen twee jaar druk heeft gesleuteld aan een cocktail van bacteriën die in staat is om de inhoud van het waterbed fris te houden. Er zijn honderden praktijkproeven gehouden. Voor de productie wordt het Van Hall Business Centre ingeschakeld. Daar ma ken twee bioreactoren de cock tail aan, en vullen parttimers de flesjes. Als je niets aan het kraanwater in een bed toevoegt, zorgen zo geheten gramnegatieve bacteri- moerdijk - De Y-vormige hamerstukken en de doosvormige veldliggers vormen samen de nieuwe HSL-spoorbrug, die in elf sprongen het Hollandsch Diep overkluist. Als de brug klaar is, ligt er nog een verscholen overbrugging ten oosten van Moerdijk tussen de Zwaluwsedijk en het Zuid-Maartensgat van de Biesbosch. Namelijk binnenin de stalen HSL- brug. HSL-werkers maken er nu al druk gebruik van en straks kunnen onderhoudsmensen het bruginte- rieur er op hun gemak inspecteren. Binnenin loopt een 1190 meter lang voetpad van stalen roosters. Het op 25 april scheef gezakte hamerstuk ligt tijde lijk op een ponton. De schade valt erg mee. Volgens de oorspronkelijke plannen zou gisteren de laatste ligger met enig ceremonieel op z'n plek gezet wor den. Maar vanwege het dodelijk ongeval - bij het scheefzakken kwam een bouwvakker om het leven - vindt de bouwcombinatie een feestje ongepast. Foto: GPD/Thom van Amsterdam barneveld/gpd - Het Bame- veldse bedrijf Lagerwey Wind turbines BV is in financiële problemen geraakt. Vandaag dreigde een executieverkoop van de inboedel van het laat ste zelfstandige windturbine- bedrijf bedrijf in Nederland, maar die is op het laatste mo ment afgewend. Jarenlang was het het meest innovatieve bedrijf op het ge bied van windenergie. In 2000 won ingenieur H.L. Lagerweij, oprichter van het bedrijf, de prestigieuze Dow Energieprijs voor zijn belangrijke uitvin dingen op het gebied van de windenergie. De ingenieur werkt al sinds de jaren '70 aan ontwerpen voor windturbines. Het bedrijf wordt nog niet be dreigd door een faillissement, maar verkeert wel in de pro blemen. „We hebben meer tijd nodig om een achterstalli ge betaling van belasting in te lossen", legt directeur opera tie, K. Schuring uit. „Er zijn twee redenen waarom we in financiële problemen verke ren. De buitenlandse concur rentie is moordend. Verder zijn onze Nederlandse klanten heel afwachtend. Het is name lijk nog niet duidelijk of de groensubsidies gehandhaafd blijven door de nieuwe rege ring." „We hebben tussen de dertig en veertig mensen in dienst", aldus Schuring. „Maar inter nationaal gezien zijn we een kleintje. De markt is wel goed. We hebben veel orders in de pijplijn. Maar het gaat ons fi nancieel even niet voor de wind." den haag/gpd - Ondanks de economische malaise blijft de biotechnologie-sector in Ne derland zich redelijk ontwikkelen. In 2002 za gen 17 nieuwe bedrijven het licht. De werkge legenheid in de sector steeg er met 14 procent en de omzetten met gemiddeld 30 procent. In Leiden zit nog steeds de grootste concen tratie van biotech-bedrijven, maar Rotter dam stijgt snel in populariteit als vestigings plaats. Dat komt vooral door de actieve rol van Erasmus Universiteit die zich steeds meer profileert op het gebied van biotech nologie. Een en ander blijkt uit het gisteren in Den Haag gepresenteerde jaarrapport van BioPartner, het stimuleringsprogramma voor de biotechnologie. Startende onderne mers kunnen sinds drie jaar via BioPartner in aanmerking komen voor startkapitaal. Ook helpt BioPartner bij het zoeken naar gunstige vestigingslocaties en draagt het fonds bij aan de aanschaf van specialisti sche apparatuur. Met biotechnologie is het mogelijk om de genetische samenstelling van bijvoorbeeld dieren of gewassen zodanig te veranderen dat er een gunstig effect vanuit gaat. Zo kunnen gewassen bijvoorbeeld worden aan gepast opdat ze beter bestand zijn tegen al lerlei insecten en er zo minder bestrijdings middelen nodig zijn. Dat heeft dan een gun stig effect voor het milieu. Tegenstanders menen dat de mens niet moet gaan sleute len aan de oorspronkelijke samenstelling van gewassen, dieren of mensen vanwege de onbekende risico's of uit religieuze over weging. In totaal telt Nederland nu 126 bedrijven die zich volledig bezighouden met biotechnolo gie. Vorig jaar kwamen er 17 bij en ging bij vier ondernemingen het licht uit. Drie ande re verdwenen door overnames of fusies. Het merendeel richt zich op de menselijke ge zondheid. De gezamenlijke omzet wordt ge schat op 155 miljoen euro. Het nettoresul taat voor alle bedrijven samen komt uit op een verlies van 20 miljoen euro, vanwege het vele onderzoek is biotechnologie een kwestie van lange adem. Grote concerns als Akzo Nobel en DSM zijn buiten beschou wing gelaten omdat biotechnologie voor die bedrijven geen hoofdactiviteit is. „Internationaal gezien heeft Nederland het niet slecht gedaan in het afgelopen jaar", stelde voorzitter Van Beynum van BioPart ner gisteren. „We groeien tegen de stroom in." BioPartner hoopt dat er in 2004 met hun hulp 75 nieuwe bedrijven actief zin in de biotechnologie. „Met 61 bedrijven nu, zijn we dus goed op weg om onze doelstel ling te halen. „Maar laten we nu ook weer niet te vroeg juichen. We raken niet verder achterop, maar we lopen ook nog niet vol doende in op buitenlandse kennisecono mieën." Daarvoor moet de overheid Neder land aantrekkelijker maken als investerings- land. Eerder dit jaar stelde de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in haar rapport dat de biotechnologie onvol doende kansen krijgt in Nederland. „De po litiek is bang de vingers te branden aan moeilijke ethische kwesties, omdat de me ningen zeer verdeeld zijn", aldus de WRR die daardoor vreest dat beslissingen die sti mulerend kunnen zijn voor de sector wor den vertraagd. en voor gasvorming. „Dan krijg je een klotsend geluid", zegt Trompert. Om dat tegen te gaan wordt tot nu toe een venijnig bestrijdingsmiddel gebruikt: een quatemaire ammoniumverbin ding. Die doodt de slechte bac teriën. Strengere milieuwetten en de betere drinkwaterkwaliteit brachten Trompert ertoe een al ternatief te zoeken. Doordat het water zachter wordt, krijgen de destructieve bacteriën meer ge legenheid te groeien. Er is dus een krachtig middel nodig, maar dat stuit weer op strengere wet ten. „We besloten te kijken hoe de natuur het doet", zegt Trom pert. Zo is er een mengsel van vriendelijke bacteriën ontwik keld dat de gasvormers in toom houdt. Trompert vergelijkt het graag met legertjes: de goede soldaten blijven de vijandelijke troepen de baas. Elk halfjaar 8 miljard bacteriën aan je matras toevoegen. Trom pert beseft dat sommige men sen dat een griezelig idee vin den. Maar die moeten bedenken dat we permanent door een veelvoud van dat aantal bacteri ën worden omgeven. En zijn cocktail is volkomen onschade lijk voor de gezondheid. „Je kunt het opdrinken zonder ziek te worden." hoofddorp/anp - Alle 68.000 medewerkers van postconcem TPG en TNT krijgen een belo ning van 64 euro als het ziekte verzuim in september tot 5,1 procent is gedaald. Eenzelfde bedrag krijgen zij nog een keer als het percentage eind decem ber is gedaald tot 5 procent. Dat staat in het vandaag bekendge maakte eenjarige CAO-akkoord. Op 1 juni krijgen de werknemers een loonsverhoging van 2 pro cent en op 1 februari komt daar nog 0,5 procent bovenop. De vakbonden hebben hiermee in gestemd om geld vrij te maken voor de 1,5 procent verhoging van de pensioenen. Het premie- vrij pensioen blijft bestaan al geldt de werknemersbijdrage voor de vervallen premiespaar regeling voortaan als eigen bij drage voor het pensioenfonds. TPG en de bonden hadden eer der al een voorlopig akkoord over de vervanging van 9000 postbodebanen door 20.000 deeltijd-postbodes en het schrappen van 50.000 banen tot 2013. Samen met andere bespa ringen moet dit het bedrijf jaar lijks 320 miljoen euro opleveren. In de CAO zijn verder afspraken gemaakt over een hoger kinder- opvangbudget. den bosch/gpd - Bouwbedrijf Heijmans verkoopt zijn staal- bouwdivisie aan Rijndijk Staal- groep uit EindhoveSpDe staal- bouwdivisie heeft een omzet van 10 miljoen euro en er wer ken circa 80 mensen op de ves tigingen in Rosmalen en Best. „We kunnen niet mee met de concurrentie in de lagelonen landen", zegt woordvoerder Van Lith. Rijndijk heeft Heijmans zelf benaderd voor de overna me. Rijndijk is een houdster maatschappij van diverse be drijven in de staalbouw. Het be drijf is met een omzet van ruim 45 miljoen euro en ruim 400 werknemers één van de groter staalbedrijven in Nederland. Rijndijk wil het werk van Heij mans voortzetten vanuit Budel, Utrecht en Hoogvliet. Vijftig me dewerkers behouden him baan. Eerder werden al werknemers herplaatst binnen Heijmans.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9