Brand in ramptrein was mogelijk opzet BUITENLAND Israël geeft voorrang aan eigen versie van wegenkaart Top Midden-Oosten begin volgende week WHO: SARS in Taiwan nog niet onder controle Duitse getuige in Kaprun zag iemand in cabine Japan komt met schrik vrij bij zware aardschok Vlaamse politie zit met zwijgende vreemdeling Aanvallers Irak doden Amerikanen est-records lopende band ANDU - De 32-jarige (rikaan Sibusiso Vilane isteren als eerste zwarte n de top van de Mount bereikt, en twee Nepa- brpa's hebben het snel- icord voor de beklim- ebroken. Morgen is het aai- geleden dat de hoog- j ter wereld voor het erd bedwongen. Een van k sherpa's brak nog een 'door de berg voor de de keer te beklimmen, rpa's deden er elf uur >n uur sneller dan het iecord van slechts drie {eleden. ppige steen' t oud beeldje kc-rabat - Een mensvor- een die jarenlang als is gebruikt, blijkt een oudste kunstvoorwer- wereld. Een Australi- pert voor prehistorische ntdekte dat het een i jaar oude sculptuur be- dat een archeoloog uit tse Marburg hem de ad getoond. De Duitser 5 steen negen jaar gele- Marokko. Hij gebruikte ippige steentje' als speel- yzijn handen. ibord Turkije driekenland Bon - Griekenland en hebben gisteren een ikomst ondertekend die Nning tussen beide aarts- moet verminderen. Het in vertrouwen' moet le wederzijdse openheid air gebied vergroten. De ikomst voorziet in regel- ontmoetingen tussen de dingen van beide lan- wisselen beide landen ^personeel uit, en komt "Utensieve samenwer- e|sen militaire hospitalen Ijë en Griekenland. aa eist 136 "ns in Congo 'riet ebblavirus heeft in en vpp Congo-Brazza- mensen het leven ge it is maandag gemeld ^'Afrikaanse Ontwikke lk (BAD). Er zijn in het 175 gevallen van de eregistreerd. Ebola kan Wrden genezen en er be en vaccin, zodat de 170 procent van de ge- pdeüjk is. Patiënten meestal aan ernstige in- bloedingen. rbaten Israël in jongen (11) iH - Israëlische militai- ben gisteren op de een 11-jarige jongen ichoten. Zij openden r op een groep met ste lende Palestijnen in het jwat Aniseet, bij Ramal- jongetje werd in zijn ïtroffen. In hetzelfde loten soldaten enkele _eleden een moeder van deren dood. lisconi lijdt es in Rome lij lokale verkiezingen heeft de centrumrecht- ie van premier Berlus- 'ete provincie Rome de Iheid verloren. Winnaar werkend links. De igen van zondag en gis- een kwart van de ItaB- iovincies golden als een Berlusconi. De schade lusconi's partij Forza 1; t in de rest van het riL erkt. De machtsver- qj tussen links en rechts 'r vrijwel ongewijzigd, acI- je Algerije jiiet gered jïkou - Het elfjarige s at zaterdag onder de van een gebouw in stad Boumerdès tdekt, is dood. Red- rkers hebben haar li- isteren onder het puin gehaald. Speurhonden 63n het meisje vier dagen 3Jwoestende aardbe- kon vertellen dat ze Sa- ette en hoe oud ze was. ngswerkers hebben op ëlijke manieren gepro- ^ar te bevrijden, maar .werd zij verpletterd Wij omvallende pilaar in a<uw. jd ise leider jkt Moskou - De Chinese president Hu Jintao be- ,zijn eerste buitenland staatshoofd buurland Vandaag heeft hij een s Ing met president Poe- i.e agenda staat onder Qbreiding van de politie- ginomische banden tus- :ootmachten. Boven- Moskou en Peking vinden voor het ay )ver het Noord-Kore- )2^omprogramma. taipei-toronto/dpa-Rtr-anp - Het SARS-virus blijft in Taiwan zeer snel om zich heen grijpen, ook al stelt het land de epidemie onder controle te hebben. Dat heeft de Wereldgezondheidsor ganisatie (WHO) vandaag ge zegd. Volgens de WHO heeft de epidemie in Taiwan haar piek nog niet bereikt, omdat er nog steeds mensen in ziekenhuizen worden besmet. Taiwan meldde vandaag elf nieuwe verdachte gevallen en vier SARS-doden. Daarmee komt het aantal besmettingen op 585 en het aantal doden op 76. Dat is volgens de WHO meer dan het dubbele van het aantal in Singapore, dat al zo zwaar was getroffen. Ruim honderd mensen in Taiwan zijn weer op geknapt. De WHO heeft de Canadese me tropool Toronto weer op de lijst van oorden waar SARS heerst, nu acht nieuwe gevallen zijn be vestigd. De stad werd twee we ken geleden nog van de lijst ge schrapt. Toronto is de enige plaats buiten Azië waar SARS le vens heeft geëist. Zondag over leden drie patiënten. Daarmee staat het dodental in Canada op 27. De WHO heeft beklemtoond dat toevoeging aan de lijst geen waarschuwing tegen het reizen naar Toronto of Canada in houdt. Die waarschuwing wordt pas gegeven indien er meer dan zestig gevallen zijn, en er gedu rende een bepaalde periode da gelijks vijf nieuwe gevallen bij komen. De Canadese regering vreest echter al voor de gevolgen voor de economie van het land. „Dit zal zeer ernstige consequenties hebben voor Toronto en de hele natie", zei de Canadese minister van buitenlandse zaken Graham gisteren in Berlijn. De bakermat van SARS is China. Daar lijkt de ziekte op zijn re tour, omdat het aantal nieuwe gevallen afneemt. China telde gisteren negen nieuwe patiën ten. Het is voor het eerst sinds de re gering in april erkende dat de ziekte zich explosief verspreidde dat het aantal nieuwe gevallen onder de tien ligt. salzburg/gpd - De ramp met de skitrein in het Oostenrijkse Kap run in november 2000 is moge lijk veroorzaakt door brandstich ting. Bij het drama vonden 155 mensen de dood, onder wie twee Nederlanders. De Oostenrijkse justitie is een onderzoek naar mogelijke brandstichting begon nen, naar aanleiding van de ge tuigenis van een Duitse overle vende De Duitser heeft onder ede ver klaard dat hij kort voor het ver trek van de trein iemand in de cabine van de bestuurder heeft zien stappen. Deze persoon heeft korte tijd op de stoel van de bestuurder gezeten, om daarna weer uit te stappen. On derzoek na de ramp leerde dat het vuur is begonnen in de be stuurderscabine, die tijdens de fatale rit onbemand was. Volgens brandexpert en recht bankadviseur Helmut Prader is brandstichting niet meer uit te sluiten. Hij kwam tot die conclusie na drie dagen van intern beraad over de getuigenis van de Duit ser. „Tot nu toe waren er nog geen duidelijke aanwijzingen voor brandstichting. Op basis van de getuigenis moet deze mogelijkheid nu serieus worden onderzocht", aldus Prader. De rechter houdt er echter ook re kening mee dat een toerist zich in de deuren heeft vergist. Namens de Kapruner Gletscher- bahnen, de exploitant van de trein, zei woordvoorder Harald Schiffl: Alles moet geprobeerd worden om de ware oorzaak van het ongeluk te achterhalen." Tot nog toe is er altijd van uitge gaan dat het vuur was ontstaan door een defecte kachel in de trein, waardoor weglekkende remvloeistof is ontbrand. De ex ploitant zou kunnen worden veroordeeld als slecht onder houd aan het drama ten grond slag heeft gelegen. In Salzburg staan sinds juni vo rig jaar zestien mensen terecht vanwege de ramp. Volgens een advocaat van de verdachten is brandstichting tot nu toe steeds uitgesloten als oorzaak. De Amerikaanse advocaat Ed Fagan heeft recent een document op tafel gelegd, waarin staat dat er twee brandhaarden in de skitrein waren. De trein reed brandend een stei le tunnel in, die als een schoor steen werkte. Daardoor ont stond binnen enkele tellen een waar inferno. Een werkneemster van een slijterij in het Japanse Kamaishi ruimt na de aardbeving de rommel op. Foto: AP/Takayuki Kihara door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Israëlische kabinet heeft de 'wegenkaart' voor vrede onder voorbehoud aanvaard. Dat voorbehoud betreft de mogelijke terugkeer van Palestijnse vluchte lingen naar Israël, en veertien an dere punten. De Amerikanen hebben beloofd de veertien pun ten 'in zijn geheel en serieus' mee te wegen bij de uitvoering van de roadmap. Maar wat houdt dat in? De regering-Sharon weigert de veertien punten openbaar te maken. De tekst was echter al te vinden op de website van IMRA, een Amerikaanse conservatieve denktank. Het is een belangrijk document, want de regering heeft gesteld dat de punten 'vol ledig zullen worden gerealiseerd in de loop van de uitvoering van de wegenkaart'. Met andere woorden: de Israëlische versie heeft onder alle omstandighe den voorrang. De wegenkaart bevat een tijd schema en uitvoeringsfasen. De eerste fase duurt tot komende zondag en is een voorbereiden de. De tweede (tot 31 december) leidt naar een Palestijnse staat met voorlopige grenzen en be perkte soevereiniteit. De derde (tot 31 december 2005) moet worden afgesloten met een duurzame regeling van het con flict en vrede in het Midden- Oosten. De uitvoering van het plan is inmiddels al een halfjaar vertraagd. De Israëlische punten hebben betrekking op diverse aspecten, maar uit de door IMRA geopen baarde tekst blijkt een duidelijke lijn. Israël vreest te veel interna tionale bemoeienis, het vindt dat de eisen aan de Palestijnen op veiligheidsgebied scherper moeten worden geformuleerd, en het meent dat er teveel na druk ligt op tijdslimieten en te weinig op prestaties. Israël staat er op dat het toezicht op de uit voering van de wegenkaart on der Amerikaanse leiding zal staan. Het plan bepaalt dat er eind dit jaar een onafhankelijke Palestijnse staat met voorlopige grenzen zal zijn 'met kenmerken van soevereiniteit'. Israëls com mentaar vult dat in. Het spreekt over een 'voorlopige Palestijnse staat' met 'bepaalde aspecten van soevereiniteit'. Maar 'volle dig gedemilitariseerd' en 'zon der de bevoegdheid defensiever dragen te sluiten'. Israël houdt toezicht op alle grensverkeer van personen en verkeer en blijft het luchtruim beheren. Interessant is ook het Israëlische commentaar op de bepaling dat de Israëlische troepen zich te rugtrekken naar de posities van september 2000, toen de intifa da uitbrak. De wegenkaart voor ziet in een parallel proces: Pa lestijnse veiligheidsmaatregelen gekoppeld aan volledige Israëli sche terugtrekking. Israël stelt nu dat bij de terugtrekking de nadruk moet liggen op de schei ding van verantwoordelijkheden en burgerlijk bestuur, zoals die was in september 2000, en niet op de positie van de troepen in die tijd. Als het gaat om internationale referenties is er in de Israëlische ogen alleen plaats voor VN-re- soluties 242 en.338, en niet voor het Saudische vredesplan dat goedgekeurd werd door de Ara bische Liga. Dat plan spreekt van een Israëlische terugtrek king naar de grenzen van 1967. Israël maakt verder duidelijk dat zaken die te maken hebben met de uiteindelijke regeling gedu rende de uitvoering van de we genkaart niet aan de orde mo gen komen. Dan gaat het onder meer om nederzettingen in Judea, Sama ria en Gaza (behalve een bevrie zing van de bouw van nederzet tingen en illegale buitenposten), alsmede de status van het Pales tijnse Bestuur en zijn instituten in Jeruzalem. De wegenkaart schrijft voor dat Israël al voor komende zondag juni de geslo ten Palestijnse instituten in Oost-Jeruzalem moet herope nen. Er wordt ook gezinspeeld op de mogelijkheid van conces sies op het gebied van de neder zettingen in onderhandelingen over een voorlopige Palestijnse staat. De Amerikaanse regering is in grote lijnen akkoord gegaan met het Israëlische commentaar. De kwestie van de Palestijnse vluchtelingen wil Washington echter niet aansnijden voor er gesproken wordt over een uit eindelijke regeling van het con flict, in 2004-2005. En het Saudi sche vredesplan blijft een voor naam onderdeel. Dat is immers bedoeld om de Arabische we reld mee te krijgen. door onze correspondent Peter van Nuijsenburg Tokyo - Japan haalde gisteren opgelucht adem, nadat een zware aardbeving geen mensen levens had gekost en nauwelijks schade had aangericht. De aard beving vond rond 18.30 uur plaatselijke tijd plaats in het ge bied rond de stad Sendai, onge veer 350 km ten noorden van Tokyo, en had een kracht van zeven op de schaal van Richter. Mensen vluchtten uit huizen, kantoren, winkels en fabrieken, maar konden een kleine minuut later vast stellen dat ze aan een ramp waren ontsnapt. Het was de zwaarste beving sinds 1995, toen de stad Kobe grotendeels werd verwoest en ongeveer 6000 mensen omkwamen. Er Melen gisteren wel zo'n hon derd gewonden, van wie er zes slecht aan toe zijn. In Sendai braken twee branden uit, een in een huis als gevolg van een lek kende gasfles en een in een res taurant. Beide branden konden snel worden geblust. De aardbeving veroorzaakte be halve gesneuvelde ruiten voor namelijk ongemakken. Mensen bleven in liften steken, treinver keer werd stilgelegd en autowe gen afgesloten. In grote delen van de regio viel de elektriciteit viel uit en werd het water afge sloten. Telefoneren, ook mobiel, was geruime tijd onmogelijk. Een kerncentrale schakelde zich zelf volgens plan uit. Narita, de internationale luchthaven van Tokyo, werd even voor alle luchtverkeer gesloten, maar was nog geen half uur later weer vol in bedrijf. ronse/gpd - In de gevangenis van het Belgische Oudenaarde zit een man van wie niemand weet wie hij is, waar hij vandaan komt en wat hij in de streek doet. De man, mogelijk een Ne derlander, werd vorige week donderdag opgemerkt toen hij in Ronse liep te dolen. Hij kan praten, maar doet het niet. Afgelopen weekeinde heeft hij wel een keer 'auw' gezegd toen hij zich bezeerde. Een Vlaming zou waarschijnlijk 'ai' hebben gezegd. „Wij vermoeden daar om dat hij uit Nederland afkom stig is", zegt commissaris Mas- sez van Ronse. „Hij lijkt ons te begrijpen, maar zegt zelf niets. De man eet, drinkt en slaapt, meer niet." De politie heeft al Tegen het eind van de avond was de situatie verregaand ge normaliseerd. De meeste wegen waren weer opengesteld en ook de meeste treinen reden weer. De schokken waren zó hevig dat ze ook in Tokyo hier en daar even het leven ontwrichtten. De 42 liften in een van de hoogste gebouwen van de stad weiger den 20 minuten dienst, waar door 60 mensen op 202 meter hoogte de schokken moesten voelen. Maar van een algehele paniek was geen sprake. Japan worden bijna dagelijks meestal lichte aardbevingen geregi streerd, zodat de bewoners daar aan gewend zijn. Bovendien zijn de meeste gebouwen zo gecon strueerd dat ze een zware aard beving moeten kunnen door staan. Ook Molukken door aardbeving getroffen Het Molukse eiland Morotai is vandaag getroffen door een zware aardbeving, aldus de Indonesische meteorolo gische dienst. Het natuurge weld kostte aan één per soon het leven. Zeker 48 huizen raakten beschadigd. De beving had een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. Het epicentrum lag onder de zee, op ongeveer 350 kilometer ten oosten van de havenstad Bitung in het noorden van Sulawesi verscheidene tips ontvangen, maar geen daarvan heeft nog geleid tot identificatie. De man lijkt verder kerngezond. De politie van Ronse vermoedt dat hij uit een Nederlandse in stelling is weggelopen, en heeft daarom de marechaussee bena derd. In afwachting van uitsluit sel is de man ondergebracht in de gevangenis. De vreemdeling is naar schat ting tussen de 35 en 40 jaar, en meet 1 meter 85. Hij is ge bruind, heeft kortgeknipt haar en draagt een brilletje en een oorring in de vorm van een dia mant. Het enige wat hij bij zich had, was een pakje tabak en een zonnebril. Bush waarschijnlijk ook naar Egypte voor overleg met Arabische landen washington-jeruzalem/rtr- dpa-anp - De Amerikaanse pre sident George Bush ontmoet be gin volgende week de Israëlische premier Ariel Sharon en diens Palestijnse collega Mahmoud Abbas. Dat hebben Amerikaan se regeringsfunctionarissen gis teren laten weten. De officiële aankondiging komt volgens hen later deze week. De plaats waar het topoverleg wordt gehouden, staat nog niet vast, maar volgens de Ameri kaanse regeringsbronnen is Akaba in Jordanië waarschijn lijk. Eerder sprak de Israëlische minister van buitenlandse za ken, Silvan Shalom, al zijn voor keur uit voor de havenplaats bo ven de Egyptische badplaats Sharm el-Sheikh. Jeruzalem ver wijt de westerbuur een vijandige houding tegenover Israël. In Sharm el-Sheikb heeft moge lijk wel een ontmoeting tussen Bush en de leiders van Egypte, Jordanië en Saudi-Arabië plaats. Die zou op het overleg in Akaba moeten volgen, en uitdrukking moeten geven aan de persoon lijke betrokkenheid van Bush bij het vredesproces in het Midden- Oosten, aldus Amerikaanse re geringsfunctionarissen. Shaibn en Abbas spreken elkaar waarschijnlijk nog afzonderlijk vóór de top in Akaba. Het nieuwste vredsplan voor het Midden-Oosten, de wegenkaart, voorziet in een serie stappen die moeten leiden tot een onafhan kelijke Palestijnse staat in 2005. De Israëlische regering heeft zondag met het plan ingestemd, maar stelde wel een aantal voor waarden. Zo mogen Palestijnse vluchtelingen niet terugkeren. Gisteren zei Sharon tegen leden van zijn Likud-partij dat de bouwwerkzaamheden in de joodse nederzettingen gewoon doorgaan, om ook het nage- slacf h van de kolonisten te kun nen huisvesten. De wegenkaart verbiedt deze 'natuurlijke groei' van de nederzettingen juist. De Palestijnse president Yasser Arafat heeft gisteren grote vraag tekens geplaatst bij de Israëli sche kanttekeningen bij het vre desplan. Hij wees erop dat de Palestijnen zonder voorwaarden akkoord zijn gegaan. Arafat kreeg maandag bezoek van de Franse minister van buitenland se zaken, Dominique de Vïllep- in. Abbas was bij het overleg aanwezig. De Villeplan verklaar de na afloop dat 'een nieuwe bladzijde in het Midden-Oosten is onr geslagen'. bagdad/afp-dpa-rtr - Twee Amerikaanse militairen zijn. gisteren gisteren in Irak omge komen bij twee verschillende aanvallen. Vier anderen raak ten gewond. Het eerste inci dent had plaats bij Hadithah, zo'n 180 kilometer ten noord westen van Bagdad. Een ko- lonne werd hier door Irakezen beschoten met machinegewe ren en granaten. Een Ameri kaan kwam om en een ander raakte gewond. In Bagdad kwam een Ameri kaanse militair om en raakten drie anderen gewond toen zij met hun voertuig op een land mijn reden. Volgens het Cen- traal Commando van de Ame rikaanse strijdkrachten ging het om een 'vijandelijke actie'. De gebeurtenis had plaats in het westen van Bagdad, op de snelweg richting het interna tionale vliegveld. Verder kwamen er gisteren ook nog twee Amerikaanse militai ren om het leven door onge lukken. Een soldaat verloor het leven bij een zwempartij in het noorden van het land, nabij Kirkuk. Bij een verkeersongeval bij de stad Tallil stierf een Amerikaanse militair en raak ten twee anderen gewond. Inspecteurs van het Internatio naal Atoom Energie Agent schap (IAEA) vertrekken eind deze week naar Irak. Zij gaan kijken of er materiaal is ont vreemd. Een eerste team gaat naar het nucleair opslagtenein bij Tuwaitha. Deze faciliteit is aan het eind van de oorlog ge plunderd. De inspecteurs moeten vaststellen of er radio actief materiaal is verdwenen, en zo ja hoeveel. IAEA-baas el-Baradei heeft steeds gewezen op het gevaar van plundering. Amerika heeft steeds gezegd dat de atoomfa ciliteiten te controleren, maar de bewakers die waren aange wezen om Tuwaitha te bewa ken zouden zijn vertrokken. Een bezoekster kijkt uit op de Klaagmuur en de al-Aksa moskee in Mini-lsraël, een soort Madurodam in de joodse staat. De populaire attractie is symbolisch voor de houding van veel Israëli's: er is niets te zien van een Palestijnse aanwezigheid in Jeruzalem en van de Israëlische bezetting van het oosten van de stad. Foto: AFP/Gali Tibbon

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7