BINNENLAND 2 Driekwart Turken en Marokkanen haalt partner uit land herkomst F Vijf dagen te voet door Friese land In de ban van een bijna zonsverduistering Migrantenzuil in Amsterdam helpt sneller inburgeren gratis Opel financiering: 3 jaar lang 0% rente! oor uitgeput uit Volendam Pastoor J. Berkhout r 1 oktober de St. Vin- ochie in Volendam. :k werd een last, terwijl graag doe", schrijft hij :bsite Het Anker van de ibehartiging Slachtof- iwjaarsbrand Volen- overleg met bisschop Haarlem is besloten :n kleinere parochie ds enkele weken zit hij Berkhout werd be- >r zijn inzet voor de :rs van de grote café- ij noemt ook andere voor de werkdruk: het d aantal uitvaarten, het en liturgisch program- je parochiereizen naar lt)ourdes en Rome. e (jaar voor rd om drugs ■- Officier van justitie E. Reeft gisteren voor de ik in Zwolle vijftien jaar ;eëist tegen een 40-jari- ïit Hengelo. Hij wordt van de moord op zijn oot E. Hamazkaya (32) oodlopende weg in 1 op 1 mei 2002. Vol- itie gaat het om een e afrekening in het rugsmilieu. De man :elfde nacht door toe- lakt bij een routinesur- i. Bij hem in de auto la- listool en de jas van tya. De verdachte hield en vol, dat hij on- is. Uitspraak: 5 juni. ibbeling k-leerlingen rc - Het aantal zeer (opvoedbare of lerende If zmlk) kinderen dat tet onderwijs volgt op dale school is de laatste 'erdubbeld. Zo blijkt uit Ie het Centraal Bureau Het gaat be- n zmok- of zmlkscho- nom speciale scholen ideren met een licha- Df geestelijke handicap, (voorbeeld scholen voor Uit die cijfers blijkt deze samen 2002/2003 bijna (erlingen hebben. Dat neer dan vorig school- lafgelopen tien jaar is al leerlingen op deze met 70 procent toege- pie groei loopt niet ge let de bevolkingsgroei feftijdsgroep, aldus het dinsdag 27 mei 2003 boksum - Vandaag is de 57ste editie van de Elfstedenwandettocht van start gegaan. De vijfdaagse voet tocht heeft dit jaar 721 deelnemers. Nog eens duizend wandelaars komen daar vrijdag bij voor het een daagse parcours van Franeker naar Dokkum. De deelnemers slapen in de ruimen van vrachtschepen. De po pulariteit van de tocht is sterk gestegen na de schaatstochten in de jaren tachtig. Het merendeel van de wandelaars bestaat uit Friezen, maar steeds meer buitenlandse deelnemers weten de weg naar het evene ment te vinden. Op de foto lopen de wandelaars in de vroege ochtend tussen Boksum en Jellum. Foto: GPD/Jan de Boer groningen/anp - Nederlandse astronomen ma ken zich massaal op voor een bijna totale zonsver duistering. Zaterdagochtend rond half zes staat de maan tussen de aarde en zon in en zal de maan- schaduw de zon verduisteren. Het fenomeen is bijna een uur lang waar te nemen, het beste in het noorden van Groningen. ,,In Nederland krijgen we hetzelfde te zien als op 11 augustus 1999", vertelt sterrenkundige Theo Jurriëns van de Rijksuniversiteit Groningen (RuG) enthousiast. „Het was toen echter in heel Europa goed te zien en trok dus veel meer aandacht. Maar voor de liefhebbers is het deze keer net zo bijzon der." Het is dit keer zelfs specialer omdat er nu een opkomende zon wordt verduisterd, vindt Jur riëns. „Dat levert prachtige plaatjes op: twee pimtjes van de sikkel boven de horizon." Het KNMI voorspelt voor zaterdagochtend schit terend kijkweer. „Er staat wat sluierbewolking op het programma, maar dat zal de astronomen niet deren", stelt woordvoerder Harry Geurts. „De zon kan er prima onderdoor kijken." Hij waarschuwt liefhebbers vooral te letten op de reacties die vogels op de zonsverduistering kun nen geven. In mei zingen veel vogels voor zonsop gang heel intensief. „Het is te verwachten dat de vogels gaan reageren op de afnemende hoeveel heid schemeringslicht. Misschien gaan ze rond half zes opnieuw zingen als het echt merkbaar donkerder wordt. Of stoppen ze abrupt als de zon ineens boven de horizon verschijnt", aldus Geurts. De eclips is het beste te zien in Noord-Schotland of IJsland. In Nederland kunnen liefhebbers het beste afreizen naar Noordpolderzijl, het noorde lijkste puntje van Groningen: daar is de zon voor 90 procent verduisterd te zien. De cafés in het dorp zullen voor de gelegenheid vanaf half vijf 's ochtends geopend zijn. Het hoogtepunt van de verduistering is om 5.33 uur. Na zaterdag duurt het tot 3 oktober 2005 voordat in Nederland weer een zonsverduistering waarneembaar is. Pas in 2081 zal het fenomeen weer bij zonsopgang te be wonderen zijn. Een totale verduistering, die zoals in 1999 in heel Europa waarneembaar is, vindt pas weer plaats in de 22e eeuw. Meer informatie over de zonsverduistering is te vinden op www.hemelwacht.net en www.knmi.nl. door Carine Neefjes den haag - Vooral Turkse en Marokkaanse meis jes worstelen met de keuze van een huwelijkspart ner. Ze vinden allochtone jongens in Nederland onbetrouwbaar en hypocriet; die willen wel meis jes verleiden, maar niet met een ontmaagde vrouw het huwelijk in. Bovendien willen jongens een traditioneel huwelijk en dat zien de meeste Turkse en Marokkaanse meisjes niet zitten. „Hun prins op het witte paard is een moderne man uit het land van herkomst, maar ik heb zeer mijn twijfels of ze die tegenkomen." Dat zegt Ema Hooghiemstra, die vandaag aan de Universiteit van Amsterdam promoveert op een onderzoek naar de partnerkeuze van Turken en Marokkanen in Nederland. In 'Trouwen over de grens' concludeert Hoog hiemstra dat driekwart van alle Turken en Marok kanen hun partner in het land van herkomst heeft gevonden. Voor de tweede generatie ligt dit per centage iets lager: meer dan de helft heeft bruid of bruidegom uit Turkije of Marokko gehaald. In 2001 kwamen ongeveer 11.000 Turkse en Marok kaanse migranten naar Nederland: ruim de helft daarvan waren zogeheten 'huwelijksmigranten'. In haar onderzoek gaat Hooghiemstra op zoek naar de 'aantrekkingskracht' van geliefden die duizenden kilometers verderop wonen, in tradi tionele dorpen op het Turkse of Marokkaanse platteland. Dat Turken en Marokkanen een voor keur hebben voor een islamitische echtgenoot of echtgenote, is al lang bekend. Maar Nederland barst toch ook van jonge, huwbare moslims en moslima's? Hooghiemstra: „Ja zeker, er is hier vol doende aanbod op de huwelijksmarkt, maar het probleem is dat dezë jongens en meisjes elkaar niet zien zitten als huwelijkskandidaat." Uit gesprekken met een kleine honderd nog niet getrouwde Turken en Marokkanen in de leeftijd van 18 tot en met 25 jaar blijkt wat de bezwaren zijn. Turkse en Marokkaanse jongens vinden al lochtone meisjes in Nederland te vrij en te ver wend. De jongens zijn doodsbenauwd dat de meisjes geen maagd meer zijn. Zelfs als ze niet met een jongen naar bed zijn geweest en gewoon 'een vriendje' hebben gehad, dalen ze al in hun achting. Een smetteloze reputatie van de vrouw is belangrijk voor het aanzien binnen de familie. „Het loopt gewoon niet lekker als jij met je vrouw rondloopt en je hoort achter je allemaal schuine opmerkingen", zegt een jongen in 'Trouwen over de grens'. Meisjes willen graag een moderne, goed opgeleide Turkse of Marokkaanse man, maar ze hebben geen hoge pet op van hun leeftijdgenoten in eigen land. „Ik heb niets aan iemand die elke dag een andere baan heeft en dan twee dagen zonder brood zit", vertelt een meisje. Of: „Stel: jij werkt en hij niet. Dan voelt hij zich minder en kunnen er conflicten ontstaan." Opvallend is hun uitvlucht naar de prins op het witte paard in het land van herkomst. Hooghiem stra: „Vooral Turkse meisjes hoor je fantaseren Erna Hooghiemstra. Foto: GPD/Cees Zorn over welgestelde mannen uit Istanbul. Maar als ze op vakantie naar Turkije gaan, verblijven ze vaak bij familie op het platteland, waar hun ouders vandaan komen. Daar worden allerlei mannen aan hen voorgesteld die om economische rede nen dolgraag willen trouwen: het huwelijk is nog de enige toegangspoort naar Europa. Voor die middenklasse Turk uit Istanbul is er geen nood zaak om met een meisje uit het Westen te trou wen." Volgens Hooghiemstra is er bij de tweede genera tie nauwelijks sprake meer van uithuwelijldng. „Het is niet zo dat de vader des huizes één kandi daat voordraagt en commandeert: 'Zoonlief, met haar moet je trouwen". Maar binnen de familie kring is wel sprake van indirecte dwang, erkent ze. 'Mijn familie zou absoluut geen Nederlandse man accepteren. Ik zou in het ziekenhuis belanden', zegt een meisje in haar onderzoek. Hooghiemstra verwacht niet dat het aantal huwe lijksmigranten snel afneemt. Zowel in Turkije als in Marokko blijft het economische motief bestaan. Verscherpte maatregelen om bruiden en bruide goms buiten de grens te houden - bijvoorbeeld door hogere inkomenseisen te stellen - hebben in het verleden weinig opgeleverd. „Ze blijven even weg, maar als ze genoeg geld hebben gespaard, stappen ze alsnog in het huwelijksbootje. Je kunt mensen niet verbieden met elkaar te trouwen. De Nederlandse overheid moet er rekening mee hou den dat er nog een hele generatie huwelijksmi granten volgt." amsterdam/anp - De gemeente Amsterdam wil dat migranten sneller in de samenleving inbur geren. Verantwoordelijk wet houder R. Oudkerk presenteer de daarom gisteren het Wel- komstboek', met informatie over het inburgeringstraject dat nieuwkomers moeten volgen. In het boek staat informatie over zaken als het vinden van een woning en werk en het aanvra gen van een uitkering. Ook zijn voor migranten informatiezui len met aanraakschermen her en der in de stad geplaatst. Het boek en de zuilen zijn niet alleen bedoeld voor de 3500 nieuwe immigranten die jaar lijks naar Amsterdam komen, maar speciaal ook voor de circa 80.000 oudkomers die in de hoofdstad wonen. Dat zijn al lochtonen die al lange tijd in Nederland wonen, maar nog niet goed Nederlands spreken en weinig voeling hebben met de Nederlandse maatschappij. Volgens Oudkerk loopt vooral deze groep achter met het in burgeren. Voor nieuwkomers is het inburgeringstraject al een paar jaar verplicht. Hij meent dat er 'een verplichting op maat' moet komen voor oudkomers om de Nederlandse taal te leren en een inburgeringscursus te volgen. „Je moet het per geval beldjken", aldus Oudkerk. „Maar een baan bijvoorbeeld is het mooiste instrument om te integreren. Dan mag daar best wat tegenover staan." Het nieu we kabinet wil inburgeringscur- sussen al verplicht stellen voor oudkomers die van een uitke ring leven en onvoldoende Ne derlands spreken. Volgens de gemeente Amsterdam is zij de eerste in Nederland die infor matiezuilen voor migranten in de stad heeft geplaatst. Het is een experiment dat duurt tot en met oktober. Den Haag en Eind hoven zijn na de zomer aan de beurt voor wat de gemeente een 'virtueel inburgeringsloket' noemt. Andere steden in Europa zouden ook belangstelling heb ben getoond voor de migran tenzuilen. Wet de modellen van Opel wordt autorijden weer een groot plezier en dankzij de rijke uitrusting bent u van alle comfort voorzien. Bovendien kunt u nu wel heel voordelig instappen in een gloednieuwe Opel. Ve hebben namelijk een uniek aanbod. Tegen zeer aantrekkelijke condities. Als u nu kiest voor een nieuwe Agila, Corsa of Astra betaalt u 3 jaar lang geen rente. U kunt dan de auto in vaste maandelijkse érmijnen aflossen, zonder rentekosten. Heel voordelig, makkelijk en betrouwbaar. Maar let op: dit aanbod geldt tot en met 10 juni aanstaande. Contante verkoopprijs Aonbetaling Inruil* Kredietbedrag Looptijd in maanden Krediet vergoeding Eff. rente op jaarbasis Maandtermijn Prijs bij verkoop op afbetaling ll.O 12V 1.0 12V 1.6 8V 9295,- 11.775,- 16.895,- 2324,- 2944,- 4224,- 6971,- 8831,- 12.671,- 36 —36; 36 o,- 0,- o,- 0% -Q3L 0% 193,64 245,31 351,97 9295,- 11.775,- 16.895,- Maximaal één financiering per klant. Financiering via GMAC Financial Services en toetsing bij het BKR in Tel. Vraag naar de voorwaarden bij de Opel dealer. Prijzen incl. BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehouden. Gem. brandstofverbruik en C02- uitstoot, volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter: van 9,4 tot 20,4. Liters/100 km: van 10,7 tot 4,9. C02 gr/km: van 257 tot 118. Dieselmotoren kms/liter: van 13,3 tot 22,7. Liters/100 km: van 7,5 tot 4,4. C02 gr/km:van 203 tot 118.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5