LEIDEN 8f REGIO Fel protest tegen bunker bij Intratuin DIT IS BIE CAMPAGNE K JE H TEGEHKHWT Polderpraat bij ilunnikenmolen Yamanouchi moet doelwit van actie zijn Ik ben klaar en de zon schijnt R5 itimveebedrijf blijft dicht ld Bj Veer vaart weer 'Geen vuurwerk in woonwijk' Milieubeweging betreurt inzet 'chemisch wapen' dinsdag 27 mei 2oo3 e j Saskia Stoelinga ipoRP - Molenaar Cees co man (67) denkt deze mor- /D nders dan de genodigden itabelen van Leiderdorp. on -meester Zonnevylle proost r restauratie van het ge- a? gelijk monument: de Mun- ,n unolen. De burgervader laan subsidie voor aanpas- an het landschap rond de elde molen, de molenaar du ijn jeugd voorbijtrekken. et man zet de vang in be we- lte en voert dezelfde handelin- a at als zijn vader in 1934 en M rootvader rond 1870. ,r unnikenmolen aan de ei ut Snoepweg draait na ig jaar weer in de achter- iaj an molenaar Cees Borre- 3 Molenmaker Verbeij uit (ia$e heeft een prachtig e vakmanschap geleverd, lige echte molen waarvan meente Leiderdorp eige- js, heeft weer wieken die ^mogen worden. Niet al le negentien meter lange idj n uit de draaias zijn ver ijl ?n, ook voor de rest is er e molen het nodige ver- ,a ierd en geverfd, ia jmende tijd moeten schep- ib i schepradkamer nog on- M inden worden genomen. ju an heeft de molen weer |l ude ftinctie: het overtollige boezemwater uit de Dwarswete- ring malen. Borreman wil dat geluid van stromend, spetterend water maar wat graag horen. Zijn grootouders leefden in het huisje naast de molen met tien kinderen, zijn ouders met drie. Hij is er geboren en getogen. De bedstee was zijn wieg. Van daar uit moet hij de eerste keer de wieken hebben zien draaien. Kraaiend van plezier. En zo is de molenaar nog steeds. Zelfs het bord op de voorgevel geeft aan hoe hij zich hier voelt. 'Al is mijn huisje nog zo klein, mijn groot ste vreugd is hier te zijn'. De molenaarswoning is inmid dels eigendom van Cees Borre man. „Gekocht in de tijd dat de gemeente Leiderdorp niets om molens en molenaarshuisjes gaf," zegt hij fijntjes. „Het is goed onderhouden - kijkt u maar. Precies groot genoeg voor mij." Naar zijn mening heeft de gemeente veel te lang gewacht met de restauratie van de mo len, maar ach, op een feestelijke dag als deze wil hij niemand iets verwijten. De geschiedenis van de Munni- kenmolen gaat terug naar 1566. Tussen water, riet en oneindige weiden werd een molen neerge zet. Toen die in 1834 totaal was versleten, is hij op dezelfde plek herbouwd. In 1890 gebeurde dat nog eens, omdat de molen een Burgemeester Zonnevylle mag van molenaar jaar daarvoor door een brand was verwoest. De molen is steeds hetzelfde gebleven, de omgeving is ingrijpend veran derd. Borremans jeugdvriend, Rein van der Zwan, herinnert zich nog het uitgestrekte land. Polderpraat. „Je zag niets aan de horizon. Het waren mooie tij den. Klooien met bootjes, win ters met schaatstochten, vissen, de kinderen die in het water vie len aan hun nekvel omhoog trekken. „We hebben hier een moordjeugd gehad. Toen de eerste huizen verschenen schrokken we ons rot." Cees Borreman is aan alles ge wend. Het is hier in vergelijking met vroeger nooit meer stil. Ver keer raast naar de A4 of komt bij de molen het dorp binnen. De achteruitrijdende vrachtwagens bij de bouw van de HSL-lijn la ten zich goed horen. „Toch is het hier nog mooi bij de stei ger." Met de rug naar de brug tuurt hij de Dwars af. De kikkers kwaken niet van de honger, maar van levenslust en parings- drang. Daarboven staat de zon ze bruin te bakken. „Japanners stoppen hier altijd. Ik leid ze rond en ze mogen hier alles fo tograferen. Dit is geschiedenis." Ook burgemeester Zonnevylle zegt in zijn toespraak trots te zijn op dit stukje cultureel erf goed van Leiderdorp. Hij ont hult aan de Persant Snoepweg een informatief bord met wat details over de Munnikenmolen. De molen van Leiderdorp lijkt definitief op kaart gezet Maar of hij er altijd zal blijven staan is voor Leo Endedijk van de ver eniging De Hollandsche Molen nog de vraag. Ook hij wil niet - De vestiging van uimveeconcem in Zoeter- •Rijndijk, Storteboom- den Brink gaat, zoals het er ar uitziet, niet meer open. egt financieel directeur J. van de hoofdvestiging in lom. Bé zeventig mensen een ï&sté baan hadden, n op zoek naar iets an- De andere circa zeventig en die er werkten waren idkrachten. Advies BV, Berg Holding NV NOM, investerings- intwikkelingsmaatschappij Noord-Nederland bereik- 21 mei overeenstemming curatoren over de over men de gedeeltelijke door- an het enkele weken gele- hilliet Verklaarde pluim- icem. Algemeen directeur cerk, die al eerder interim air van de Storteboom- is geweest Van de zeven ngen zijn alleen de slach- Komhom op donderdag uitsnijderij in Nijkerk op [weer op^n. Dat betekent nde 1050'personeelsleden liddels 250 weer aan het zijn. Zodra de vogelpest roorbij is en er weer ge- aanvoer is van kuikens, ok de slachterij in Putten voor Zoeterwoude-Rijn- ijfl :t het er somber uit, aldus sis elid Visser. Hij wil nog nai Hl"" niet zeggen dat het om een defi nitieve sluiting gaat, maar voor lopig gebeurt er in elk geval niets. „We moeten er rekening mee houden dat na de vogel pest, er minder kippen in Ne derland overblijven." Kantoormedewerkster Van Kat wijk van Storteboom - Van den Brink in Zoeterwoude-Rijndijk bevestigt de sombere geluiden van de directeur. Ze werkte achttien jaar in Zoeterwoude en is altijd als een van de eerste op de hoogte van nieuwe ontwikke lingen. ,,Als hij het zegt, zal dat wel zo zijn." De vestiging aan de Productieweg is al sinds vrijdag 9 mei dicht. Een week later volg de het faillissement. Wekenlang hoopte Van Katwijk nog op een overnamekandidaat, maar in middels raadt ze iedere collega aan uit te kijken naar ander werk. „Ik heb het zo te doen met al die mensen. Ze hebben alle maal gezinnen en hoopten steeds dat ze toch weer terug mochten komen. Voor mij is het minder erg. Ik ben 62 en kan vervroegd met pensioen." Storteboom kwam in de financi ële problemen door de import van goedkope kipfilet uit Brazi lië en Thailand. Vervolgens strandden ovemamegesprekken van Storteboom door de Engelse concurrent 2 Sisters. De vogel pest was de nekslag voor het concern. door Nancy Ubert vervolg voorpagina leiderdorp - Alles wijst erop dat Yamanouchi vannacht doelwit is geweest van een actie. Politie, brandweer en het bedrijf heb ben geen idee waarom de brand is gesticht en wie de dader is. Als farmaceutisch bedrijf opereert Yamanouchi wereldwijd. Het heeft verkoopkantoren in 13 landen en exporteert naar meer dan 40 andere landen. Voordat een medicijn door mensen inge nomen mag worden, moet het op dieren zijn getest. Yamanou chi besteedt de dierproeven uit. Net als de meeste andere medi cijnfabrikanten staat het bedrijf aan de Elisabethhof op de zwar te lijst van actiegroepen die vechtep tegen dierproeven. Volgens een woordvoerder van Yamanouchi is zijn bedrijf door de brand 'totaal overvallen'. De man wil anoniem blijven, zo lang niet duidelijk is wie de brandstichting op zijn geweten heeft. „Straks ziet men mij als de levende vertegenwoordiger van het bedrijf en wordt ik per soonlijk slachtoffer." Yamanou chi heeft de afgelopen tijd geen dreig- of waarschuwingsbrieven gekregen. „Die brand hoeft dus niet veroorzaakt te zijn door een actiegroep. Het kan ook balda digheid zijn. Misschien vond ie mand ons gebouw niet mooi." Een jaar geleden was in Leider dorp nog het hoofdkantoor van Yamanouchi Europe gevestigd. Dat is inmiddels naar Londen verhuisd. Bij de reorganisatie verdwenen bijna honderd ar beidsplaatsen. Een aantal mede werkers kon meeverhuizen naar Engeland, maar de meeste per soneelsleden van wie de baan op de tocht stond, kwamen uit eindelijk op straat te staan. „Die reorganisatie hebben we inmid dels lang en breed achter de rug. Ik kan me niet voorstellen, dat een ontslagen medewerker dit op zijn geweten heeft." De politie is vanmorgen een grootscheeps onderzoek begon nen. Daarbij wordt de buurt uit gekamd op zoek naar aanwijzin gen die een bijdrage kunnen le veren aan de oplossing van het mysterie. De medewerkers van Yamanouchi hebben volgens de woordvoerder nuchter gerea geerd op de brand. „De mensen die niet op hun vertrouwde plek terecht konden, vroegen om een vervangende werkplek." De hoofdingang van Yamanouchi is danig beschadigd bij de brand, die vannacht uitbrak. Foto: Hielco Kuipers EXAMENTIJD Circa 90.000 scholieren doen mee aan het schriftelijk examen. In deze rubriek worden elf van hen gevolgd. Ze wonen in de omgeving van Leiden., Tekst: Eric de Jager. Foto's: Dick Hogewoning Naam: Erol Yeceni- kaya Woonplaats: Wete- ringbrug Opleiding: vmbo theoretische leer weg School: Visser 't Hooft in Leiderdorp Slagingskans: 90 procent Vervolgopleiding: mbo, sociaal-cultu reel werk ze I vandaag economie en biologie. Ik had bio nw nog maar een beetje doorgenomen. Dus ben ik vond weer begonnen met lezen en pas om half 30 chtends gestopt. Ik heb anderhalf uur geslapen en nu bekaf. ionnen met economie, En daar snapte ik geen L Ik heb alles wel beantwoord, maar dan op gen manier. Ik heb gewoon opgeschreven hoe t dat het moest, ik had geen kant-en-klare ant en uit de boeken, zeg maar. Iedereen die ik heb ken, vond het erg moeilijk, e was gelukkig heel makkelijk. Veel leerstof, hvas goed dat ik vannacht heb doorgelezen. Ik er alleen achteraf achter dat ik een vraag ver- leb gelezen. Dat is wel jammer. 'gemengde dag, maar ik heb er uiteindelijk 11 goed gevoel aan overgehouden. Door biolo- ik ik dat ik mijn slagingskans kan bijstellen van 90 procent. Het cijfer voor economie zal niet imaar ik denk niet dat het zwaar onvoldoende a mijn laatste examen, Nederlands. Ik weet niet Iwat ik daarvan moet verwachten. Daarna ben 15 lukkig van af. Ik ben echt onwijs moe." Naam: Aniek Wie- gerinck Woonplaats: Voor schoten Opleiding: gymna sium School: Stedelijk Gymnasium in Lei den Slagingskans 90 procent Vervolgopleiding: business studies dance in Engeland „Ik ben blij, want ik ben er van af. Natuurkunde was wel te doen, ik had het moeilijker verwacht. Maar dat betekent natuurlijk niet automatisch datje het goed hebt gedaan. Ik heb nog steeds niet gecontroleerd of mijn antwoor den goed waren. Ik heb van anderen die dat wel ge daan hebben gehoord, dat ze meteen in een depressie raakten. Het blijft toch afwachten. Ik heb in elk geval bijna alles ingevuld. Maar ik ben klaar en de zon schijnt, dus alles is in or de. Ik heb na het laatste examen meteen een terrasje gepakt. Lekker bij Barrera gezeten. Vanavond ga ik weer de stad in en morgen hebben we een feest met de hele klas. Het is nu tijd om even te genieten. En ik zie dat de zon de hele week gaat schijnen. Dat is goed uitgekiend: in de examentijd was het regenach tig en het leert makkelijker als je toch binnen moet zitten. Over het algemeen zijn de toetsen me wel tegengeval len. ik had eerlijk gezegd gedacht dat het me makkelij ker zou afgaan. Ik had maar bij een of twee examens echt het idee dat ik het goed gedaan had. Maar nu is er toch niets meer aan te doen. Het is af wachten en zaterdag lekker op vakantie naar Kreta." Naam: Rypke Bak ker (17) Woonplaats: Voor schoten Opleiding: athene um School: Vlietland College in Leiden Slagingskans: 16,3 procent Vervolgopleiding: geschiedenis, uni versiteit Leiden „Management en Organisatie viel me mee vandaag. Ik wilde zondag eigenlijk de hele dag leren, maar ik was vergeten dat mijn broer zijn verjaardag vierde. Dus uiteindelijk heb ik niet zo veel geleerd en daarom dacht ik van tevoren dat het lastig zou worden. Maar het was niet zo heel moeilijk. De vragen bestonden voornamelijk uit sommen en niet zo veel uit leerwerk. Dat had ik niet verwacht, want het waren een paar dikke boeken. Gelukkig heb ik die niet voor niks door gelezen, haha. Ja, ik heb het idee dat ik dit wel goed gedaan heb. Maar over all ben ik nog negatief, hoor. Ik denk nog steeds niet dat ik het ga halen. Morgen heb ik wiskun de. Dat is altijd moeilijk. En nu helemaal, want ik heb me niet zo goed voorbereid. Ik vanavond nog even in de boeken kijken. Maar ik ga er geen uren achter zit ten. Om er nachtwerk van te maken, heeft geen zin. Ik ga lekker op tijd naar bed, dat lijkt me nuttiger. Ik kan me toch al niet zo goed meer concentreren. El ke keer drie uur examen, dan heb je het wel gehad. Ik vind het maken moeilijker dan het leren. Dat maken van zo'n examen duurt zo lang, je verliest je concen tratie, gaat je vervelen en je mag niet weg. Nou ja, nog eentje en dan ben ik er vanaf. Hoop ik." oud ade/kaag - Het fietsveer tussen de Boekhorsterweg bij Oud Ade en Kaageiland gaat vanaf zondag weer varen. Wet houder Uit den Boogaard van de gemeente Alkemade zit om 10.00 uur aan boord om de eer ste afvaart vanaf Eijmershof op Kaageiland bij te wonen. Het veer vaart tot en met 31 augus tus dagelijks tussen 10.00 en 18.00 uur. Het veer vaart om het halfuur. van molenaar Cees Borreman even de vang vasthouden om de gerestau reerde Munnik- kenmolen in gang te zetten. Foto: Mark Lamers rottig doen op zo'n mooie dag. Toch is hij niet tevreden over de omgeving. „Een molen moet strak tegen de hemel staan. Een molen heeft vrijheid nodig. Het is hier te onrustig, te veel bomen rondom. Bomen die letterlijk de wind uit de zeilen van de wieken nemen. Een molen verplaatsen is niet moeilijk meer. In Alkmaar heb ik een mooi voorbeeld van een ingeklemde molen die een eindje verderop is neergezet. Ik zegt het voorzichtig: op termijn zou dat een serieuze optie kun nen zijn." door Jeroen Bordewijk voorschoten - Omwonenden van Intratuin aan de Leidseweg tekenen massaal protest aan te gen de bouw van een opslagbun ker voor dertigduizend kilo vuur werk. Dat bleek gisteravond tij dens een inspraakavond in het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten. Wat de provincie Zuid-Holland ook zei, alle aanwe zigen hielden vol dat vuurwerk niet thuishoort in een woonwijk. Vergunningen voor de opslag van meer dan tienduizend kilo vuurwerk zijn een zaak van de provincie. Dus als eigenaar Grif fioen van Intratuin zijn jaarlijkse vuurwerkhandel in december wil uitbreiden en een bunker wil bouwen voor maar liefst dertig ton, dan is het de provincie die de buurt moet uitleggen dat die bunker veilig is. En vooral dat de situatie niet is te vergelijken met die in Enschede, waar een vuur werkexplosie in mei 2000 een halve woonwijk verwoestte. Die ramp werd veelvuldig ge noemd gisteravond. „Het gaat om het gevoel van onveilig heid", vonden veel omwonen den. „In Enschede was toch zo genaamd ook aan alle veilig heidseisen voldaan?" Eigenaar Griffioen van Intratuin, die al jaren bijverdient met de verkoop van vuurwerk, zag zijn handel de laatste jaren zo hard groeien, dat uitbreiding 'nood zakelijk' is. „Ik woon zelf ook aan de Leidseweg, dus ik zou dit nooit doen als het niet veilig was." Maar de reactie liet zich raden: Griffioen verdient aan het vuur werk, terwijl de buurt alleen de lasten hoeft. De aanwezigen maakten zich zorgen over de waarde van hun huis, over de veiligheid van hun kinderen, over 'vuurwerktoerisme', over het riskante transport van al dat vuurwerk, over 'kleine kruide niertjes die bij Intratuin hun vuurwerk komen kopen als han del', en over vuurpijlen, die als ze verticaal kunnen vliegen, dat toch ook horizontaal kunnen. Dus als de boel ontploft, dan weet je het wel. Provincieambtenaar Peter Breg- ten wierp al zijn retoriek in de strijd om de zaal te overtuigen van de zorgvuldigheid in dit soort zaken. „We hebben echt overal naar gekeken, en de op slag is veilig." Milieudeskundige Jan van de Bos was meegeko men om het verschil uit te leg gen met de situatie in Enschede. „Het is achteraf onbegrijpelijk dat de situatie daar ooit heeft kunnen bestaan", zei hij. „De eisen zijn nu veel strenger en er wordt veel meer gehandhaafd door de overheid." Bovendien is dit een andere si tuatie, zei Van de Bos. „In En schede lag professioneel vuur werk. Bij Intratuin ligt alleen consumentenvuurwerk, dat heeft geen explosiegevaar. Er kan hooguit brand ontstaan, maar die kan nooit verder rei ken dan twintig meter. En dat is precies de afstand met de buurt die de wet voorschrijft Intratuin verkoopt geen springstof. Het is licht vuurwerk, waar bovendien veel verpakking omheen zit. Ik begrijp het gevoel van onveilig heid wel, maar rationeel gezien is er geen gevaar." Maar het hielp allemaal niets. Veel aanwezigen maakten ge bruik van de mogelijkheid om mondeling bezwaar aan te teke nen. Nog tot 10 juni kan dat schriftelijk. oegstgeest - Het platform Loka le Agenda is teleurgesteld in de gemeente Oegstgeest, die toch maar chemische bestrijdings middelen uit de kast heeft ge haald om in het dorp het on kruid de baas te blijven. In een brief aan de gemeenteraad geeft het platform aan dat dat welis waar goedkoop is en snel resul taat biedt, maar wel een aanslag op het milieu doet Jaren achtereen heeft Oegst geest het onkruid op openbare wegen met de hand en met bor stelmachines verwijderd. Maar het zogenoemde kweekgras konden de medewerkers van de groendienst daarmee niet de baas blijven. Vandaar dat is be sloten dit jaar met het middel Roundup Evolution te werken. De Lokale Agenda betreurt dat ten zeerste. Volgens het plat form breekt de werkzame stof in dit middel, glyfosaat, langzaam af. Bovendien lost het op in wa ter. Het verdelgt niet alleen on kruid maar is ook gevaarlijk voor waterorganismen. Het platform waarschuwt dat met regelmaat sporen van het verdelgingsmid del in het oppervlaktewater wor den gevonden. „Daarin heeft het platform ge lijk", zucht wethouder Meester. „Maar we moesten wat. Het was niet meer in te dammen. Twee dagen nadat met staalborstels en stoom de straat onder han den was genomen, stak het groen weer de kop op. Overi gens zijn die staalborstels ook niet helemaal onschuldig. Die dingen slijten, dus laten ze een ijzerspoor achter." In april is voor het eerst met gly fosaat gespoten. In augustus volgt de tweede ronde. De ge meente huurt voor het gevecht met het onkruid een klein voer tuig, dat aan de onderzijde is voorzien van een buis met spuitkopjes. Dankzij sensors wordt uitsluitend op het groen gespoten. „In speeltuinen komt dat ding niet", benadrukt Mees ter. Op plekken waar de machi ne niet mag of kan komen, wordt het onkruid op de ouder wetse manier bestreden. Wethouder Meester zegt dat het nog niet zeker is dat Oegstgeest volgend jaar weer op de 'chemi sche toer' gaat. De gemeente raad heeft besloten om voor een jaar over te stappen op 'heftige' bestrijdingsmiddelen. Die aan pak wordt met alle voor- en na delen eerst geëvalueerd voordat in 2004 opnieuw naar chemi sche 'wapens' wordt gegrepen. (advertentie) DAN JE EIGEN CAMPAGNE (Je planner legt graag uit waarom)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17