REGIO Verrassingspakketten van zoldei Gemeentearchief blij met familiearchief Van der Does DINSDAG 27 MEI 200} NAVRAAG Aan dc bar handen met een biertje in de band en een sigaret in de mond is straks verleden tijd. Over twee jaar dreigt een algeheel wet telijk rookverbond in de Nederlandse horeca te worden ingevoerd. Niet alleen in res- 'Rookverbod in horeca brants, maar 00k 7 7 7 7 7 *7 in cafés en disco- is meer dan belachelijk theken. Daardoor zullen minimaal 50.000 banen in rook opgaan, waarschuwt een woordvoerder van Koninklijk Horeca Nederland. „En dat is nog maar een voorzichtige schatting", denkt RICHARD VAN LEEUWEN, met zijn broer Wouter, ei genaar van acht zaken in de regio, waaronder City Hall, Markt, Mas y Mas en stadscafé Van der Werff in Lei den. Hoe zon u zo'n rookverbod vinden? „Meer clan belachelijk. De werkgelegen heid vai 1 duizenden mensen wordt er mee op het spel gezet, want ik weet ze ker dat mensen straks veel minder zul len uitgaan als ze in horecazaken niet meer m ogen roken. Dan krijg je toestan den als in San Francisco en Los Angeles, waar je niet mag roken en na één uur 's nachts >ook niet mag drinken, met als gevolg dat die steden na dat tijdstip uit gestorven zijn. Wat je dan krijgt is dat mensen thuis feestjes gaan organise- Het is toch ook heel moeilijk te contro leren in een volle zaak? „Ja, da t komt er ook nog eens bij. Als de tent vol is en iemand steekt een sigaret op. moet je er op af. Dan moet je dus politieagent gaan spelen. De \Taag is bovendien welke sancties er op overtreding van zo'n ver bod worden gesteld. Als het net zo gaat als in de VS, waar je na één geconstateerde overtreding een waarschuwing krijgt en bij de tweede keer je zaak voor een jaar moet sluiten, dan houdt het toch gewoon op." Is er ei'n alternatief? ,.Ja, laat de mensen het zelf uitzoeken. In de horeca ben je gast heer v^an de samenleving en je schrijft mensen toch ook niet voor wat ze moeten eten en drinken? Je kunt er alleen wel rekening mee houden en dat doen we ook. Bij Van der Werff hebben we een aparte rookluwe ruimte en in City Hall ook op de zondagavond. Dat werkt goed. Waarom moet de onbetrouwbare overheid zich er dan vireer mee bemoeien?" De ombetrouwbare overheid? „Ja, cle onbetrouwbare overheid. We hebben heel veel geïnves teerd in City Hall en je maakt een plaatje om dat geld terug te ver- diene n en dan komen ze hiermee. Dat is hetzelfde als dat je een huis koopt en de aftrek van de hypotheekrente wordt ineens hele maal afgeschaft. Als dit doorgaat zullen we niet alleen personeel moeten ontslaan, maar gaat de zaak uiteindelijk ook naar de klote. Er is ;al zoveel regelgeving, die ook nog vaak tegenstrijdig is en als dit er nu ook nog bijkomt, maken ze je helemaal kapot." tekst: Paul de Tombe foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 27 Mei LEIDEN - In de gemeenteraadsvergadering van a.s. Maandag komt een voorstel aan de orde om aan een drietal woningbouwverenigingen voor cle aanschaffing van gasgeysers een voorschot te verstrekken en bovendien een crediet te verlenen voor de aankoop en plaatsing van gasgeysers in een tweetal woningcomplexen van de gemeente. Uit het ons vandaag toegezonden voorstel blijkt, dat nog 811 woningen, die de: laatste jaren in exploitatie zijn genomen, van een gasgeyser moeteen worden voorzien. Door de benodigde aantallen in massa aan te kopen, kan een belangrijke korting op de prijs worden verkregen. Hierbij zal de middenstand worden ingeschakeld. Behalve deze aan koop moet ook worden overgegaan tot de aanschaffing van mengkra- nen met handdouche of staande douche en de aanleg van de warm- waterl eiding, voor zover deze nog niet in de woningen zijn aange- brach t. De kosten van de 81 thans aan te schaffen geysers, welke tweemaal per jaar deskundig zullen worden schoongemaakt, is in to taal biïgroot op ƒ132.500. Uiteraard moeten de jaarlijkse lasten door de bewoners worden opgebracht, waarvoor een bijdrage per week, va riëren öe van 35 cent tot 40 cent, voldoende wordt geacht. ANNO 1 978, zaterdag 27 mei LEIDEN -- Wild-west in de Ushal aan de Vondellaan, tijdens de rodeo show va n de Amerikaanse pionier Allen Jacob. Op de foto het ge vaarlijks te maar ook spectaculairste onderdeel, bull riding. Vrijwel niemand slaagde erin om langer dan een paar seconden op de rug van een kolossale stier te blijven zitten. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's ii 1 deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing;2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironur nmer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarli em, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO tLd.(datum van plaat: ;ing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseve ltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C.P. Arnold 'WMJ Bouterse (adjunct) E-rriail: directie@damiatehdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Leon Klein Schiphorst (adjunct) E-rruiil: redactie.ld@damiatehdc.nl HOOFDKANTOOR Roosevelt .straat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Adverten tie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTE NTIES 071-5 35^ 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-512E1030 E-mail: 2ibonneeservice@hdc.nl ABONNi MENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine.) p/kw 'i5,oo p/j €210,60 Abonne es die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonne mentsgeld ontvangen €0,50 korting per bet aling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabe2orging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. opmer- Maurijn van der Does, Maria Louwerse en Cor de Graaf met het wapenboek, een stamboom met wapens. Foto: Dick Hogewoning Archieven saai? Niet voor Maria Lou werse van het gemeentearchief in Lei den. Verrassingspakketten' noemt zij de inhoud van dozen en koffers die vaak jaren op zolder stonden. Het ar chiefvan de familie Van der Does bood haar het afgelopen jaar een aan gename ontdekkingsreis. Nu is het ge ordend en klaar voor de officiële over handiging. De honger aan de Boisotka- de is hiermee niet gestild. „Wij hopen op een sneeuwbaleffect." Van een stoffige en klamme zolder naar een qua temperatuur en voch tigheidsgraad uitgebalanceerde ruim te in het gemeentearchief. Of ze nu afkomstig zijn van een familie, een kerkgenootschap of een sportvereni ging, voor veel archieven betekent het een promotie van jewelste om toe te treden tot het Leidse gemeentear chief aan de Boisotkade. Voor het archief van de familie Van der Does was de overgang minder schokkend. Op de zolder van jonk heer Maurijn van der Does in Amstel veen was het droog. Van der Does. die na zijn pensionering sympathie voor de oude stukken kreeg, ontving met enige regelmaat mensen die iets in het archief zochten en het met zijn hulp vonden. Wat Maurijn van der Does en zijn broers Hanno en Costijn niet wisten, was dat er op de zolder twee belang rijke stukken ontbraken. In het Leidse gemeentearchief lagen de stukken die ooit waren uitgeleend aan Stede lijk Museum De Lakenhal. Het gaat om een akte waarmee de Staten-Ge- neraal voorvader Pieter van der Does in 1595 benoemden tot meester-ge- neraal van de Artillerie der Verenigde Nederlanden, en een akte uit 1597 waarin dezelfde Pieter werd aange steld als admiraal van een vloot waarmee Las Palmas op Gran Cana da veroverd moest worden. Tijdens werkzaamheden stuitte Cor de Graaf, hoofd van de afdeling in spectie van het gemeentearchief, op de stukken. Hij nam contact op met Hanno van der Does, voorzitter van de familiestichting. Toen in 2001 het Leidse gemeentearchief ook voor Lei derdorp en andere omringende ge meenten ging opereren, raakte de zaak in een stroomversnelling. „Wij wisten dat Leiderdorp het ar chief graag wilde hebbenzegt Van der Does. In dat dorp lig- gen immers de wortels van de J fapiilie, die de achternaam ontleent aan het riviertje de Does. Aan de oever bouwde t - Dyderic van der Does aan J het eind van de dertiende eeuw Huis ter Does, dat waar schijnlijk halverwege de acht tiende eeuw is gesloopt Een bekende voorvader van de fa milie is Jan van der Does (1545-1604), heer van De adelsbrief uit 1818 waarmee de familie Van der Does in de adelstand werd verheven, samen met het blik waarin het was verpakt. De brief was opgeborgen in de buis, het zegel in het ronde uiteinde, waarin de oorspronkelijke watten nog te zien zijn. Foto: J. Lagas, gemeentearchief Leiden Noord wijk, die commandant van de troepen was tijdens het Spaanse be leg van Leiden en medeoprichter van de Leidse universiteit. Leiden eert hem met de Doezastraat. De door de drie broers opgerichte stichting Van der Does draagt het ar chief zaterdag officieel over aan de gemeente Leiderdorp, die het in be waring geeft aan het Leidse gemeen tearchief. In werkelijkheid liggen de stukken daar al een jaar en is er ach ter de schermen aan gewerkt Alles ging door de handen van Maria Lou werse, medewerkster van de afdeling inspectie. Zij ordende het en liet sommige stukken restaureren. Het is een mooi archief, vindt ze, met heel wat oude stukken en in een opmerkelijk goede staat. Allereerst zijn daar na- tuurlijk de twee oudste ■k aktes van Pieter van Hl der Does. Hij leefde van 1562 tot 1599. Hij kocht Huis ter Does in 1591 terug toen het door ver- jj koop buiten de fami- lie was geraakt. De akte waarmee Pieter in 1595 benoemd werd tot meester-gene- raal, is een dub- kelijke uit de collectie is het blik waarin de adelsbrief uit 1818 was op geborgen. Deze brief is het bewijs dat de familie Van der Does in de adel stand is verheven. De Graaf zag zo'n blik nooit eerder. „Ik denk dat de adelbrieven zo aangeboden werden." Het blik bestaat uit een buis met een rond trommeltje aan het eind. De adelsbrief zat opgerold in de buis. In het trommeltje bevond zich het lak zegel. Zelfs de watten die het zegel beschermden zijn nog aanwezig. „Heel bijzonder, dat het blik er nog bijzat", vindt De Graaf. Verpakkings materiaal wordt vaak weggegooid. De adelsbrief is erg hobbelig maar nog in redelijke staat doordat hij al tijd in de oorspronkelijke verpakking zat. „Ik heb hem er één keer uitge haald, toen ik een nieuwe zegelring liet maken", verklapt Van der Does. De medewerkers van het ge meentearchiefhebben de akte laten fotograferen en raken hem zo min mogelijk aan. „Het is uit de tijd van Wil- lerti I, en daarvan hebben we hier niet zoveel", ver klaart De Graaf. Niet alle archiefstukken zien er spectaculair uit. Maar schijn bedriegt. Een stapeltje brieven kan wel eens veel interessanter voor onde zoek zijn dan een imponerende oj konde. Zeker omdat mensen vaal neigd zijn hun brieven weg te gex Louwerse houdt een bundel brie omhoog. „Brieven uit 1747 tot 17 uit de hand geschreven door de I van Oranje." Willem van Oranje schreef de brieven aan Johan van Does, die leefde van 1694 tot 174 „Dit koesteren we natuurlijk. Als leest, merk je dat er werd gecorre pondeerd op basis van gelijkheid zegt De Graaf. Het gemeentearchief is blij metvi wel elk archief dat in bruikleen gegeven. Het archief van een pl| landsvrouwenvereniging of eeni tingclub hoeft niet onder te doei voor dat van een adellijke familie .Archieven van gemeentes krijge automatisch. Als wij archieven y families, verenigingen en kerkge schappen niet krijgen, dan leven een vertekend beeld op, want he ven speelt zich ook af tussen buj onderling. Wil je de geschiedeni derzoeken, dan heb je ook die ai ven nodig. Elk stukje dat je er bij krijgt, zegt weer iets meer", aldu Graaf. Het gemeentearchief voor Leidec omstreken ontving vorig jaar zo'i archieven van families, verenigii [j en stichtingen. Dat gebeurt bijna a vanzelf, zonder dat de medewerfe actief aan werving doen. Vaak e sprake van een kettingreactie., JÖ mand zijn archief bij ons inlever p beurt het vaak dat andere familii ,e den op een idee worden gebradn j; gaan dan in hun eigen huis op u naar spullen", vertelt Maria Louv f se. c Toch maakt ze zich zorgen. Vroe j waren er veel meer mensen, dooi ,g drongen van het belang van goe» archieven dan nu. „De huidige g raties beseffen helaas vaak niet b K bijzonder het is", ervaart Louwa j Beseffen ze dat wel, dan komt h( nog wel eens voor dat mensen n lijk afstand kunnen doen van de »e baarheden van hun voorouders, Graaf biedt dan aan een levensei BI reproductie voor aan de muur te ken. „Mensen aarzelen aanvankt - vaak of ze hun archief in bruikle willen geven", merkt Louwerse. „Maar als ze eenmaal zien hoew mee om gaan, vertrouwen ze hel toe." Moeite om het archief van zijn in Amstelveen naar Leiden verhuizen, had Maurijn van niet. „Het is toch niet van n had het in bewaring. Ik maar bang dat het zou schadigen op mijn zc Bovendien is hier de gankelijkheid groter, fl hoeft nu niet meer he ?|l y' le archief om te keren K? ifiir* je iets zoekt." Janneke Dijke bele akte. „De Staten-Generaal be noemden hem, en stadhouder Mau- rits bevestigde hem. Daarom zitten de aktes aan elkaar vast. Vergelijk het met een paperclip", legt Cor de Graaf uit. Het rode zegel is nog in tact. „Het is een grote akte met een groot zegel. Daaraan zie je dat het ook in die tijd een bijzonder stuk was." Een ander hoogtepuntje uit het ar chief is het wapenboek. „Eigenlijk een getekende stamboom", zegt De Graaf. Het boek is gemaakt in de achttiende eeuw en is kleurrijk, want bij elke naam is het wapen van de be treffende familie geschilderd. Uiter aard overheerst het familiewapen van Van der Does: rood met gouden rui ten. De aangetrouwde dames en he ren zorgen voor de afwisseling. In het boek staan ook tekeningen van Huis ter Does. Maurijn van der Does, geboren in 1934, staat er zelf niet in. Tot 1901 is het boek bijgehouden, daarna is het gestopt. Jammer, vindt hij. De Graaf heeft een vermoeden waarom het bij werken niet is gebeurd. „Dit boek is gemaakt in de achttiende eeuw. Mensen vinden het nu zonde om in zo'n oud boek te schrijven." Het meest

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14