Buurt schakelt rechter in tegen alcoholistenkeet 'Er is maar één goede Leidenaar' Muziekcentrum geeft Noodklokconcert Politie zoekt schoen en getuige in moordzaak Van der Krieke Leids instituut begint vijfjarig onderzoek naar botanicus Clusius rmfout zet politiek bij uwplannen buitenspel identen rken aan lunicatie LUMC verbouwt hoofdingang Nieuw deel bij oud lab - -Obbert Minkhorst - - Een vormfout bij de ge- Leiden heeft de politiek r lang op een zijspoor ij versnelde bouwprojec- inder dat de gemeente- at wist, had die in feite vertellen over bouw- i die via een artikel-19- ire lopen. Welke schade e in de afgelopen jaren is cht, is niet bekend. Op- partij CDA is des duivels, is ontdekt bij de plan- )r winkelcentrum de Lui- Daarvoor wil de ge- een artikel-19-procedu- in. Dat maakt een snelle- oering van de plannen k, zonder dat daarvoor estemmingsplan hoeft gewijzigd. Het CDA en •e Groenen wilden van tijdens de raadsvergade- n wijziging in het besluit Luifelbaan forceren. Dat u dus helemaal niet te ,'19-procedures maken en]gelijk om los van bestem- 2-ilannen bouwprojecten grond te krijgen. De ge- 'O-iraad moet daarover be- L ötenzij in een aparte rege- bevoegdheid 'wordt ge- jrd' aan het college. Dót de in Leiden in 2000, op verzoek van toenmalig wethou der T. van Rij. Toenmalig raads lid R. Hillebrand wilde voorko men dat het college alle macht zou krijgen. Er kwam een bepa ling dat als tenminste een kwart van de raadsleden een artikel 19-procedure wilde behandelen, het college zich daarnaar moest schikken. Die bepaling is echter nooit in het delegatiebesluit op genomen. CDA-raadslid A. Flippo reageer de verbijsterd, toen hij daar ach ter kwam. „Dit is een klap voor de democratie." Flippo is van plan vanavond het college van B en W de wind van voren te ge ven. „Bij de Luifelbaan verklaart het college alle bezwaren van betrokkenen ongegrond. Als wij dat anders zien, kan de raad dus niet ingrijpen. We zijn een lam in plaats van een leeuw." Voor uitbreiding van het winkel centrum dreigde jaren vertra ging als de fout niet voor van avond was ontdekt. Een rechter zou de plannen waarschijnlijk dwarsbomen omdat de raad niet bevoegd was om wijzigin gen in het besluit aan te bren gen. Het college werkt aan een voorstel om de fout te herstel len. Voor de Luifelbaan komt dat voorstel te laat. Tot dat is ge beurd, mag de gemeenteraad niets in het plan wijzigen. LEI DE dinsdag 27 mei 2003 door Wim Koevoet en Timoteus Waarsenburg vervolg van voorpagina leiden - Een aantal omwonenden van de toekomstige alcoholisten keet op de Garenmarkt over weegt naar de rechter te stap pen. Ze doen dit nadat het colle ge gisteren alle bezwaren van omwonenden ongegrond heeft verklaard. Welke argumenten daarbij zijn gehanteerd, is niet bekend. De bezwaarmakers krij gen daar binnenkort bericht over. „Ik zal uiteraard een bewaar schrift indienen tegen dit besluit van burgemeester en wethou ders", zegt Raamsteegbewoner R. Breedveld. „Maar daarnaast beginnen we ook een procedure bij de rechter. Ik heb met een aantal omwonenden afgespro ken dat we gezamenlijk actie ondernemen. Dit laten wij niet zomaar over onze kant gaan." Behalve Breedveld stappen waarschijnlijk ook de eigenaar van café 't Fust en bouwer B. van Dijk van appartementen complex het Kruitschip aan de Garenmarkt naar de rechter. De gemeente wil een speciale beheerscommissie voor de alco holistenkeet instellen, waar om wonenden zelf zitting in kunnen krijgen. De commissie kan hal verwege de proefjperiode van twaalf weken in overleg met de gemeente 'bijsturen'. Daarbij moet volgens burgemeester H. Lenferink worden gedacht aan zaken als een extra schoon maakbeurt. De evaluatie van de proef wordt niet aan die com missie overgelaten maar aan de gemeenteraad. Daarbij komt de vraag aan de orde of de ge meente doorgaat met de VOP - zoals de keet officieel heet - en op welke plek die komt te staan. Het is uitgesloten dat dat weer de Garenmarkt zal zijn. Volgens Lenferink moet de proef als geslaagd worden be schouwd als het aantal meldin gen van overlast van de aan al cohol verslaafde zwervers elders in de stad met minstens tien procent is afgenomen. Volgens P. van der Zeeuw, eigenaar van drankenwinkel Gall Gall aan de Garenmarkt, en Breedveld een belachelijk criterium. „Tien procent!", zegt Van der Zeeuw. „Maar dat de omwonden van de Garenmarkt veel meer overlast krijgen, doet kennelijk niet ter zake. De gemeente wil niet naar ons luisteren. Dan zit er maar één ding op: het recht in eigen hand nemen. Niet alleen, want dan krijgen wij problemen, maar met een groep. Er zijn er genoeg in de buurt die er pre cies zo over denken." De nieuwe burgemeester liet gisteren duidelijk merken dat hij niet van plan is te wijken voor de uiterst negatieve sfeer die in de stad is ontstaan rondom de keet, nog voordat deze op zijn plek is gezet. Van der Zeeuw daarover: „De gemeente wil dit absurde plan gewoon doorzet ten, ze hebben totaal geen boodschap aan de burgerij. Die keet komt er gewoon. Want de argumenten die in de bezwaar schriften zullen worden aange voerd, verschillen echt niet van de argumenten die in de ver schillende zienswijzen zijn ge steld. En die heeft de gemeente dus al ongegrond verklaard." Lenferink: „De VOP is geen per manente dreiging voor de Ga renmarkt. We moeten het met elkaar kunnen opbrengen om de proefperiode te doorstaan. Die valt echt wel te overleven, zeker met de goede beheersaf- spraken die zijn gemaakt." De eerste burger ontzenuwde de verhalen als zouden de dak- en thuislozen in de VOP in de wat ten worden gelegd. De keet wordt 'Spartaans' uitgevoerd, verzekerde hij. „Bij nat weer zit ten de bezoekers droog, dat wel." En: „Als het heel warm is, dan is het dat ook in de VOP." Bij de keet komt een wc te staan. Ook zijn er stoelen voor de keet bezoekers. Wethouder A. Geert- sema (WD) memoreerde dat de politie zélf heeft gevraagd om een VOP, zodat ze echt een plek heeft om zwervers die overlast veroorzaken, naartoe te kunnen sturen. Hij ging alleen voorbij aan het feit dat de politie de Ga renmarkt niet als favoriete loca tie heeft genoemd. Archief familie in der Does vol et verrassingen Diac heeft beste animatieteam in Nederland t hitectuurcafé ir gevangenis 1 - Het RAP Architectuur urn houdt morgenavond, kdag 28 mei, een architec- g, afé in de tuinzaal van so- t De Burcht. Tijdens de [komst geven architecten Ivan Egmond en Rob is [man hun visie op het ge- jniswezen. Van Egmond over forensisch centrum [gereind in Sassenheim. ae inrichting voor jonge id Ineerden is geprobeerd - p huiselijke en bescher- |e sfeer te verwezenlijken. f. [man, architect bij de e tebouwendienst, spreekt [et Logiesgebouw in Nieu- >e [iis, een gebouw met een prkelijke kooiconstructie. - fchitectuurcafé begint om Eerstej aarsstudenten ogeschool Leiden gaan ijven en instellingen ij het bedenken van op- 1 voor een communica- ileem. Het Leidse bedrijf ibility heeft de studenten gd met ideeën te komen in automobilisten duide- maken dat een deel van tsweg A44 voor werkzaam- twee weken wordt afge- Het Alphense Platform smarkt Ihjn Gouwe zoekt nogelijkheden om vraag bod van werk beter bij el- 1 brengen. Het Leidse far- M ticabedrijf Servier wil zijn bekendheid onder uni- ire en hogeschoolstuden te-j groten en nieuwe mede- p* s werven. Op 28 juni n de studenten een pas- i. ntwoord hebben. eiding communicatie van geschool Leiden is vorig igustus van start gegaan s meteen een groot suc- laar liefst 84 studenten D jen zich in. Omdat de op- rsi zoveel mogelijk moet iten bij de communicatie- in bedrijven en over- istellingen, wil deze haar ten zo min mogelijk laten wemmen'. Na een op- r'"tn het Leidsch Dagblad 3 het Platform Arbeids- ■Rijn Gouwe zich. Via an- 1 ianalen kreeg studiecoör- ont-E. Neumann contact Mobility en Servier. ''tienten hebben tot 28 juni om een communicatie- ontwikkelen voor de drie Tiers. Neumann heeft per drie groepjes van acht ten geformeerd die elk en plan maken. Het is de ig dat de betrokken be- ofwel het beste plan -jmen, of onderdelen daar- zij waardevol vinden. Aantal tips na Opsporing Verzocht nog niet bekend leiden/anp - De politie is op zoek naar de linkerschoen van de vermoorde Jan van der Krie ke uit Leiden. Ook vroeg zij gis teravond in het televisiepro gramma Opsporing Verzocht mensen die het slachtoffer en/of zijn auto vlak voor en na de moord hebben gezien, zich te melden. Van der Krieke verliet op zater dag 10 mei rond 6.15 uur zijn huis aan de Hoge Rijndijk in Leiden. Hij reed in zijn donker blauwe BMW 735i Sedan (TD- PN-44) naar zijn werk, maar kwam nooit aan bij wasserij Ozon 2000 op industrieterrein Roomburg. Donderdag 15 mei rond 17.00 uur is zijn lichaam teruggevon den in zijn auto op de hoek van de Van Hogendorpstraat en het Oranjeplein in Den Haag. Hij is door een misdrijf om het leven gekomen. Zijn linkerschoen, een zwarte halfhoge sportschoen van het merk Reebok (maat 42), en zijn Breitling-horloge ontbraken. Het horloge is inmiddels terug gevonden. De politie zoekt mensen die de schoen wellicht hebben gevonden. Ook zoekt ze getuigen aan wie het horloge te koop is aangeboden. Zaterdagochtend 10 mei zijn er op de weg naar Van der Kriekes werk een onbekende donkere auto, een man met een fiets en een man met lang blond haar gesignaleerd die misschien iets hebben gezien. De politie roept deze mensen op zich te melden. Ook anderen die het slachtoffer en/of zijn auto hebben gezien, wordt verzocht contact op te nemen. De uitzending van Opsporing Verzocht was voorzien van Turkse ondertiteling omdat Van der Krieke veel Turken kende. Hij werkte in wasserij Ozon 2000 met veel Turkse collega's. Ook heeft hij zelf een wasserij in Tur kije gehad. Vanmorgen kon het openbaar ministerie nog niet zeggen hoe veel tips er op de uitzending zijn binnengekomen. Internet brengt heel Europa bijeen door Wilfred Simons leiden - Het Scaliger Instituut van de Universiteit Leiden be gint een groot vijfjarig onder zoek naar Carolus Clusius (1526-1609). Deze eerste Leidse plantkundige is vooral bekend geworden doordat hij in Neder land de tulpenteelt introduceer de en doordat hij de oprichter was van de Hortus Botanicus. Onderdeel van het onderzoeks project is een nieuwe biografie van Clusius en een internatio naal congres, volgend jaar sep tember in Leiden. Ook wordt publicatie voorbereid van een collectie plant- en diertekenin- gen waaraan Clusius heeft ge werkt en die nu bewaard wordt in het Poolse Wroclaw. De belangstelling voor Clusius leeft in heel Europa, maar is vol gens directeur P. Hoftijzer van het Scaliger Instituut erg ver snipperd. Het instituut heeft daarom be sloten om alle geleerden die zich met hem bezighouden, met elkaar in contact te brengen. De eerste stap is digitalisering van de 700 brieven aan Clusius die in de Leidse UB worden be waard. Via internet worden ze beschikbaar gesteld aan Clusi- us-onderzoekers in onder meer Polen, Oostenrijk, Italië en Spanje. Daarmee doet het Scali ger Instituut een poging om de 'Republiek der Letteren', het briefcontact dat humanistische geleerden in Europa met elkaar onderhielden, te herstellen. „Dat lijkt ons in de geest van Clusius", zegt Hoftijzer. Clusius is in Nederland vooral bekend als een belangrijke bota nicus. „Hij introduceerde niet alleen de tulp, maar bracht ook de aardappelteelt en de jasmijn naar Noordwest-Europa", zegt Hoftijzer. Maar Clusius was vooral een 'Europees geleerde', een humanist, die ook opvattin gen had over de klassieke cul tuur en over godsdienstkwes ties. Een studie naar Clusius kan dan ook niet zonder medewerking van specialisten uit de facultei ten van Letteren, Theologie en Wijsbegeerte. Ook de Leidse hoogleraar R. Visser, die ge schiedenis van de natuurweten schappen doceert, is bij het on derzoek betrokken. Het via internet verspreiden van de gedigitaliseerde brieven van Clusius is een nieuwe manier om onderzoek te verrichten op een Europese schaal. „Het mooie is dat iedereen het werk kan doen in zijn eigen tijd", zegt Hoftijzer. „Natuurlijk moet je nog wel af en toe workshops houden om gezamenlijk conclu sies te trekken, maar al met al scheelt internet een hoop kos ten, geregel en gedoe." Het baanbrekende karakter van dit onderzoek via internet heeft de belangstelling getrokken van het ministerie van onderwijs. leiden - De Onderwijswinkel en het Muziekcentrum in Leiden- Noord worden in hun bestaan bedreigd. Daarom luiden zij ge zamenlijk de noodklok. Letter lijk. Beide instanties houden morgen om 16.00 uur op het plein voor de onderwijswinkel aan de Driftstraat samen een Noodklokconcert. Al bijna dertig jaar is de Stich ting Onderwijswinkel Leiden Noord een begrip. De onder wijswinkel, een poot van de stichting, verzorgt samen met zo'n tachtig vrijwilligers huis werkklassen, bijlessen, taalles sen en onderwijsspreekuren voor bewoners van Leiden- Noord die in de laagste inko mensgroepen zitten. Het mu ziekcentrum, de andere pijler, geeft muzieklessen aan deze doelgroep. De afdeling Cultuur en Educatie van de gemeente Leiden zegt geen geld te hebben om de Stichting Onderwijswinkel te subsidiëren. Terwijl De Zijl Be drijven, dat al vele jaren de vaste krachten bij deze stichting deta cheert, daar dit jaar voor het eerst een financiële vergoeding voor verlangt. Kortom, de on derwijswinkel en het muziek centrum dreigen dit jaar te ver dwijnen. Inmiddels heeft de stichting een brandbrief naar de gemeente gestuurd. Tijdens het Noodklokconcert hoopt de stichting veel handtekeningen op te halen voor het behoud van de onderwijswinkel en de mu ziekschool. Gemeentearchief stelt Leidse burgemeesters tentoon door Marijn Kramp leiden - De flamboyante Goe- koop, de besnorde De Laat de Kanter, de vriendelijke De Gijse- laar en de door rijkscommissaris Seys Inquart aangewezen De Ruyter van Steverinck. In de vi trinekasten van het Gemeente archief aan de Boisotkade zijn ze allemaal te bewonderen; de voorgangers van Leidens nieuw ste burgemeester Henri Lenfe rink. Het Gemeentearchief heeft de installatie van Lenferink aange grepen voor een tentoonstelling over alle Leidse burgemeesters sinds 1851. Een wens die het personeel van het archief al tij den koesterde, vertelt I. Pot, be heerder van de historische bi bliotheek van het gemeentear chief. De voorpagina van het Leidsch Dagblad waarop Lenfe rink en zijn vrouw de referen dumoverwinning vieren, is dan ook min of meer het sluitstuk van de kleine tentoonstelling. De eerste burgemeester sinds 1851, het jaar waarin de ge meentewet veranderde en de macht van de burgemeester ver schoof ten gunste van de ge meenteraad, is Van Limburg Sti- rum. Naast zijn portret, dat wel wat wegheeft van Chriet Titu- laer, hangen nog vijftien andere hoofden bij namen waarvan een deel heden ten dage voorkomt in de Burgemeesterswijk achter de Zoeterwoudsesingel. Een van de pronkstukken van de tentoonstelling is een aquarel uit het herdenkboek van burge meester De Laat de Kanter. De burgerij had bij zijn dood in 1894 geld ingezameld om een portret van de burgemeester te laten schilderen voor de Laken hal. Dit portret is afgebeeld in een aquarel dat in het gedenk boek werd opgenomen waarin ook alle namen van de gulle ge vers staan vermeld. In dit hulde blijk staat ook nog een mooie tekst over die altijd minzame, hulpvaardige, warme vriend die De Laat de Kanter was geweest. Iets waar in de praktijk, zo heeft Pot uit andere bronnen begre pen, nog wel wat op af te dingen valt. De Laat de Kanter is niet zoals De Gijselaar en later ook Goe- koop de geschiedenis ingegaan als echte burgervader. De Gijse- leiden - De bouw van een nieuwe vleugel van het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Langebrug vordert. In het laboratorium uit 1856 wordt, na renovatie en nieuwbouw, de rechtenfaculteit van de universiteit gevestigd. Alleen het deel aan de Langebrug wordt nieuw gebouwd. De (nu in helderwitte kunststof verpakte) historische delen van het laboratorium aan het Steenschuur en de Nieuwsteeg blijven staan. Ook een gedeelte uit de jaren zestig blijft behouden. De binnenplaats van het gebouw wordt overkapt voor een bibliotheekruimte. Foto: Wim Dijkman leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) is begonnen met de verbouwing van de centrale hal. De bestaan de hal is te druk, onoverzichte lijk en tochtig, vindt het zieken huis. De verbouwing van de hal en achterliggende ruimten moet zorgen voor een betere sprei ding van bezoekers over de lif ten. De hoofdentree wordt vanaf 1 juli gesloten. Bezoekers kun nen het ziekenhuis dan binnen komen via een tijdelijke hoofd ingang tegenover de parkeerga rage. De vernieuwde hal en hoofdingang moeten in novem ber klaar zijn. Ook het voorter rein van het ziekenhuis veran dert. Straks kruist het autover keer niet langer de voetgangers- stroom. Het aquarel uit het gedenkboek van De Laat de Kanter is een van de pronkstukken in de tentoonstelling over Leidse burgemeesters in het Gemeentearchief. Foto: Gemeentearchief laar oogstte vooral veel lof bij de Leidenaars doordat hij tijdens de Eerste Wereldoorlog veel so ciaal werk verrichtte. Over hem zijn ook de dichtregels versche nen: 'Er is maar één goede Lei denaar, dat is burgemeester De Gijselaar'. Goekoop, die overi gens afstamt van De Gijselaar, veroverde tijdens zijn burge meesterschap dat van 1980 tot 1998 duurde, ook menig Leids hart als de burgemeester die je overal in de stad tegenkwam en die voor iedereen een woordje had. De foto's en geschriften van hem, zijn voorgangers en opvolgers zijn tot en met 31 juli te bewonderen tijdens de ope ningstijden van het gemeentear chief. JS 0 •m moejetjMfu'ïP H •i «urn rollen' ljunncn ®urqtmrt*Ur ÏQriMS Itt.V&M a* f AA® YemenitebesUiurudnluiifcett V ètic 27 Ocio-ficr «ih

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13