LEIDE Slaaghwijk schrikt van torenflats Een acer-fan tussen de keizerskronen REGIO Politiek houdt vast aan plek alcoholistenkeet M'UINDjiL© R1 Ontwerp voor architectuurprijsvraag www.autoheemskerk.com WIEUWEND, 00 'Een week later Gemeente blaast ontruiming af was beter geweest' Na kort geding bewoners Hansenstraat De Engelse tuin van Peter en Saskia Vergeer in Warmond D66: Draai Leefbaar Leiden is megafoonpolitiek vrijdag 23 MEI 2003 door Marijn Kramp leiden - Een ontwerp voor een groot wooncomplex met twee torenflats voor het centrum van Slaaghwijk leidde gisteravond tot commotie onder wijkbewoners. Woningbouwvereniging Portaal en wethouder H. Buijing probeer den de bewoners gerust te stel len door hen erop te wijzen dat het slechts een inzending voor een architectuurprijsvraag betrof. Het ontwerp, genaamd Walhalla en getekend voor de plek waar nu een aantal verenigingsge bouwen en openbare basis school de Merenwijk staat, werd gisteravond tijdens de vergade ring van de wijkgroep gepresen teerd door L. Brink van het ar chitectenbureau KAW. Volgens haar heeft de wijk behoefte aan een aantrekkelijk centrum waar in allerlei voorzieningen zijn sa mengebracht. Het groene ge bied langs het Valkenpad leent zich daar volgens haar goed voor omdat de bebouwing hier verhoudingsgewijs laag is. Met hoogbouw kan volgens haar een duidelijk herkenbaar centrum worden gemaakt. Het ontwerp van het Rotter damse bureau bestaat uit een groot complex, gebouwd rond om een binnenplaats met op twee hoeken twee hoge woonto rens. Op de onderste verdiepin gen moeten niet alleen de basis school en de verenigingsgebou wen een plek krijgen maar liefst ook ruimte worden gemaakt voor een bibliotheek, een medi sche post, een dienstencentrum, een gebedsruimte, een sport centrum en een restaurant. De 12 verdiepingen daarbovenop zijn vooral bedoeld voor oude renwoningen. Aan seniorenwoningen is in Lei den in het algemeen en in de Merenwijk en Slaaghwijk in het bijzonder grote behoefte, vertel de wethouder Buijing. De ver grijzing in deze wijken overtreft het landelijk gemiddelde. Hij was daar twee maanden geleden overigens al over aangeschoten door de wijkgroep. Maar zo'n groot en hoog com plex als gisteren werd getoond, hebben de bewoners daarbij klaarblijkelijk niet voor ogen. Zeker niet als dat ten koste gaat van het groen. Een doorgaande weg staat ook absoluut niet op het verlanglijstje. Die is juist 15 jaar geleden afgesloten vanwege het vele sluipverkeer. Maar de meeste kritiek betrof de manier waarop het ontwerp tot stand was gekomen. Want waarom waren de bewoners niet eerder op de hoogte gesteld van deze plannenmakerij? Buijing vindt deze kritiek niet te récht. Volgens hem hebben de gemeente en Portaal juist voor de koninklijke weg gekozen door de wijkgroep nu al in te lichten over het bestaan van de ze prijsvraaginzending. Want meer dan een inzending én een startpunt voor de discussie over de bouw van seniorenwoningen is het ontwerp volgens hem niet. (advertenties) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN A UTeafleBPMafcE R K Leiden Roelofarendsveen L. (071) 531 08 11 R. Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 IGNE ROSET EIDERDORP /EREN MET UEFTINK 9 Bt renoveren van uw huis 31 rit u natuurlijk de beste 2I n. Bij Lieftink kiest u o.a. uit 23 in topkwaliteit in aluminium 15 tof. Onderhoudsarm, goed *7 d, perfect sluitend, minder 12 ivoelig, uiterst duurzaam en 84 met KOMO-keur. kom in de showroom. De tuin van Peter en Saskia Vergeer is een 'Engelse' tuin. Gazonnen met golvende randen worden om zoomd door borders. Omdat er veel ruimte is, werken zij graag met grote vlakken. Foto: Mark Lamers Dat dat kon! Mijn man Peter vertelde het mij, ik wist dat niet eens. En van de winter zijn alle lavatera's doodgevroren." Peter Vergeer is hovenier van beroep. Hij houdt van zijn vak en gaat 's avonds, na het dage lijks werk, nog graag zijn eigen tuin eens in. Daarbij speelt wel een rol dat hij de tuin soms ge bruikt als etalage voor klanten die een nieuwe tuin willen, maar die niet kunnen besluiten wat dan. Maar met nadruk zegt Saskia dat commerciële motie ven geen rol spelen bij haar be sluit om mee te doen aan de Leidsch' Tuindag. „Ik vind het erg span nend. Een beetje benauwd ben ik wel, maar ik ben gewoon echt trots op mijn tuin. Het idee van een open dag spreekt mij aan." De tuin van Peter en Saskia is een 'Engelse' tuin. Gazonnen met golvende randen worden omzoomd door borders. Omdat er veel ruimte is, kunnen ze werken met grote vlakken. Hos- ta's, keizerskronen (inmiddels uitgebloeid, met de zaden doet Saskia 'eigenlijk niets'), gerani ums, siergrassen, vrouwenman tel, phloxen, heugera, alles staat er in 'toeven' of 'wolken'. „Afge lopen najaar hebben we 2500 bollen geplant", lacht ze. „Vre- /room: Produktieweg 15-17 404 CC Alphen a/d Rijn 72 46 96 70 - www.lieftink.nl eningstijden showroom: /m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur dag van 10.00 tot 16.30 uur door Rob Onderwater vervolg van voorpagina leiden/katwijk - De nieuwe ha ring is overal in Nederland vanaf woensdag te koop. In eerste in stantie was er afgesproken dat de Hollandse Nieuwe een week later, vanaf 4 juni, verkocht zou worden. Handelaar Cees Harte- velt: „Dat was beter voor de ha ring, want die kan dan een week langer rijpen. En het was beter voor de handel. Want de ko mende week is een gebroken week met Hemelvaartdag. In fei te heb ik maar één goede ver koopdag: de woensdag. Een dag later gaat iedereen naar de cam ping en verkoop ik geen haring. Wat word ik nu wijzer van dat gedoe in Scheveningen? Hele maal niks." Hartevelt vermoedt dat hij door het vervroegen van de verkoop dag slechts zestig in plaats van honderdtwintig emmers haring verkoopt. „Maar daar houden de grote handelaren geen reke ning mee. Daarom was ik in eer ste instantie van plan om mor gen al met de verkoop te begin nen." Na overleg met het Pro ductschap Vis is hij bereid tot dinsdag te wachten. Als 'goed- makertje' stemt ook het pro ductschap ermee in dat Harte velt een dag eerder dan de rest van Nederland zijn haring aan de man brengt. Om het bericht dat een vishan delaar uit het Groningse Mus- selkanaal al dinsdag met de ver koop van Hollandse Nieuwe is begonnen, moet Hartevelt la chen. „Waar hij ze vandaan heeft, weet ik niet. Wat ik wel weet is dat ze hoogstwaarschijn lijk niet te eten zijn." Hartevelt haalt maandag bij de slijter aan de overkant coren- wijn en maakt van de eerste dag van de Hollandse Nieuwe een feestdag. Hartevelt: „Dan schenk ik een glaasje voor de genodigden." Genodigden? „In derdaad. Op die dag noem ik al mijn klanten genodigden." door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden heeft te elfder ure een besluit om acht bewoners van drie hui zen aan de Hansenstraat op straat te zetten, teruggedraaid. Pas nadat de advocaat van de bewoners gisterochtend, na di verse vergeefse pogingen om het geschil in der minne te schikken een verzoek om een voorlopige voorziening bij de rechtbank in Den Haag neerlegde, krabbelde de gemeente terug. Vorige week zaterdag kregen de bewoners van de huizen aan Hansenstraat 7, 9 en 11 een brief van de gemeente met de mededeling dat ze morgen hun huizen ontruimd moesten heb ben omdat de gemeente anders tot ontruiming zou overgaan. De drie huizen aan de Hansen straat zijn eigendom van de ge meente Leiden. Al tien jaar laat zij de panden bewonen tegen betaling van de rekeningen van gas, water en licht, om te voor komen dat krakers zich in die panden verschansen. Huurover eenkomsten zijn daarom nooit getekend, gebruikersovereen komsten wel. In die gebruikers overeenkomst staat dat zowel de bewoners als de gemeente een opzegtermijn van twee maan den hebben. „Maar zaterdag kregen wij plot seling een brief van de gemeen te in de bus waarin ze toepas sing van bestuursdwang aan kondigen. Binnen zes dagen moesten we onze biezen pak ken. Maar hoe komen wij in godsnaam aan vervangende woonruimte in zo'n korte perio de?", vraagt bewoner Reinier Lammerts zich af. De panden werden bijna twee maanden ge leden gecontroleerd door de brandweer. Weken verstreken zonder dat de bewoners iets van die controle hoorden. Tot afge lopen zaterdag dus. „In de brief van de gemeente staat dat de si tuatie in onze huizen volgens de brandweer 'levensbedreigend' is.", zegt Lammerts. De bewoners schakelden direct een advocaat in. Die probeerde eerst een regeling met de ge meente te treffen. Maar zonder resultaat. Een medewerker van de afdeling Handhaving van de gemeente liet gisterochtend nog weten dat de voorgenomen ont ruiming morgen gewoon door zou gaan. Een medewerker van de afdeling Grondzaken vertelde bovendien dat de gemeente niet van plan was om vervangende woonruimte te zoeken. De raadsman diende daarop een verzoek in bij de rechtbank om een voorlopige voorzienig te treffen. „En toen ging het bal letje rollen", aldus de advocaat. „De afdeling Handhaving heeft inmiddels gezegd niet voor 6 ju ni tot ontruiming over te gaan. En de afdeling Grondzaken is nu hard bezig om vervangende woonruimte te zoeken." Het kort geding blijft op de rechtbankrol staan. Als stok achter de deur. selijk veel werk, maar ik heb er toch best lol in gehad." Het huis aan het Oosteinde in Warmond hebben Saskia en Pe ter veertien jaar geleden ge bouwd. Het is een boerderijtje of een 'klein landhuisje', zoals Saskia zegt. De tuin moet het huis weerspiegelen, vindt ze. „Je kunt hier geen strakke, moder nistische tuin aanleggen. Het karakter moet 'lichtelijk cottage' zijn, zoals het huis zelf." Wel hecht de Haagse ('geboren op tweehoog achter het Plein') erg aan veel wintergroen. Er zijn dan ook laurierstruiken, bam- boeplanten, buxussen, hulstbo men en philostachus geplant. „Dat geeft een tuin body', vindt ze. Het werk aan de tuin is in fasen uitgevoerd. Ze begonnen met de achterkant, waar een lief groen 'zonneprieeltje' staat. „Het kon vroeger meedraaien op de zon", zegt ze. „Maar het is nu vastge zet." Peter en Saskia beschou wen het huisje als een tuinoma- ment, een 'folly\ vooral geschikt voor het opslaan van tuinstoe len. Zitten doen ze meestal op het terras dat grenst aan de woonkamer, al hebben ze in to taal zeven zitplekjes en prieel tjes. De sfeer moest vooral in tiem zijn. De voorzijde, waar ook parkeerruimte is, gaven ze een formelere uitstraling, meer gericht op representatie. Bij zo'n cottage-uitstraling past ook een moestuin. „Hebben we gehad!", roept Saskia. „Maar ja, je hebt het druk, op een dag staat het onkruid zó hoog en dan opeens is het weg. Daarvoor ben je met een hovenier getrouwd." Wilfred Simons H Genieten van 1 orrende zeugen '5 Ussese stal Verstandelijk li handicapten ar NK biljarten ^lidsoverlast tot ruzie Geluidsoverlast was ïsslchtend de aanleiding 94 :n vechtpartij in de 38 elstraat. Een 33-jarige 429 aar kwam verhaal halen 22-jarige bovenbuur - 49 ij trapte de deur in en a ijn bovenbuurman op as gebroken neus. Een 26 van het slachtoffer pro- 1 ia de vechters te scheiden J® g ook klappen. De bene- 656 irman is aangehouden Dj mishandeling. 4 texcursie is ende maand De slootjes-excursie in 234|teyn is niet aanstaande zoals aangekondigd, s 22 juni. Kinderen jjaar kunnen dan met de 3 igdnatuurclub slootdier- n zoeken in het polder- 4D?rzamelen om 14.00 uur 42 lezoekerscentrum Het 57 bos van park Cro- door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De koerswijziging van Leefbaar Leiden, die geen heil meer ziet in een alcoholisten keet op de Garenmarkt, is bij sommige partijen in de raad slecht gevallen. P. Bootsma van D66 veroordeelt de draai van fractievoorzitter D. Sloos en de zijnen scherp. Hij memoreert dat D. van Schoonderwoerd den Bezemer in de raadscommissie bestuur en veiligheid, waar de keet vorige week is besproken, niet heeft geprotesteerd namens Leefbaar Leiden. „Dit was te voorspellen. Leefbaar Leiden laat zijn oren maar al te graag hangen naar mensen die klagen. Dit is goedkope megafoonpoli- tiek." Alcoholisten opsluiten heeft geen zin, weet ook Bootsma. „Een paar uur later staan ze weer buiten. Laten we de proef op de Garenmarkt nu gewoon doorzetten. Ik weet ook wel dat met dat ding niet alle zegenin gen over Leiden komen, maar zij die geloven in het veranderen van andermans levensstijl, gelo ven in de maakbare samenle ving. En die tijd heb ik al ver achter me liggen." L Lieverse van het CDA veroor deelt de draai van Leefbaar Lei den niet maar gaat er ook niet in mee. Zij noemt het vertrek van het Leidse gezin vanwege over last van dak- en thuislozen 'schrijnend' maar het is nog Uitbater R. de Zeeuw van de Gall&Gall aan de Garenmarkt heeft reclameslogans in de strijd gegooid te gen de komst van de alcoholistenkeet. Foto: Hielco Kuipers geen reden om de proef op de Garenmarkt af te blazen. Liever se, zelf werkzaam in de psychia trische hulpverlening, deelt de zwartepiet uit aan 'Paars' dat er volgens haar voor heeft gezorgd dat de zogenaamde zorgmijders nu zoveel rechten hebben dat een stadsbestuur zoals het Leid se maar weinig meer kan doen dan een keet op de Garenmarkt plaatsen. „De groep verslaafden waar we over praten is niet ge motiveerd om af te kicken en je kunt ze ook niet dwingen." En: „Deze mensen zijn er gewoon. Het probleem oplossen kan niet, maar met zo'n keet kun je het wel lokaliseren en beheers baar houden." Van reïntegratie heeft ze geen al te hoge ver wachtingen. „Maar je mag ze nooit opgeven", aldus het raadslid. Ook de WD blijft bij haar stand punt dat de Garenmarkt 'de minst slechte plek' is en de proef moet doorgaan. P. Laudy hekelt net als D66'er Bootsma de draai van Leefbaar Leiden. „In principe is het goed als je je iets aantrekt van de geluiden uit de stad maar je moet dat doen (advertenties) vóórdat je een besluit neemt. De vertegenwoordiger van Leefbaar Leiden had in de raadscommis sie zijn mond open moeten doen." P. van der Zeeuw, uitbater van Gall&Gall aan de Raamsteeg, nabij de Garenmarkt, is blij met de afbrokkeling van de steun van de keet. Hij denkt niet dat het recente gesprek dat hij sa men met een aantal buurtbewo ners he^ft gehad met de PvdA- raadsleden H. Jansen en J. Tchi- che een vergelijkbaar effect sor teert. „Het verbaasde me vooral hoe weinig ze van die keet we ten. Op heel voor de hand lig gende vragen, wisten ze geen antwoord. Bij voorbeeld: als het nu snikheet is, dan gaan ze echt niet in de keet zitten, maar er vóór. Wat dan?" PvdA'er H. Jansen bevestigt Van der Zeeuws vermoeden dat de PvdA door het gesprek met de buurtbewoners niet 'om' is. Wel zal de PvdA alles in het werk stellen om de proef voor de om wonenden zo gunstig mogelijk te laten verlopen, belooft Jan sen. Van der Zeeuw ziet nog één mogelijkheid om de Garenmarkt 'keetvrij' te houden. De ge meente zou het terrein van de NUON aan de Langegracht (te genover de Aldi) willen kopen. „De Garenmarkt is de minst on geschikte plek, déél is de ideale plek. De vop hoeft dan nooit meer te worden verplaatst. Die kan daar altijd blijven, want nie mand heeft er daar last van." Het Leidsch Dagblad houdt samen met de Hortus Bota nicus van de Universiteit Leiden een Open Tuindag op zaterdag 14 juni. Wie aan de Tuindag wil meedoen en in Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Warmond, Zoeterwou- de of Voorschoten woont, kan zich komend weekeinde nog opgeven via e-mail: t.collee-bark@hdc.nL Het Leidsch Dagblad publiceert in de Uitkrant van donder dag 12 juni de namen van de deelnemers en een kaart, zo dat lezers de adressen ge makkelijk kunnen vinden. De deelnemerslijst is ook op www.leidschdagblad.nl te vinden. Aan de Tuindag is een publieksprijs verbonden. warmond - Saskia Vergeer (39) uit Warmond is een echte 'acer- fan'. Geveerde, Japanse, koper kleurige en gewoon groene, op allerlei plekken in de ongeveer 3700 vierkante meter die de tuin telt, is er één te vinden. Maar Vergeer houdt van méér bomen dan acers alleen. Ze heeft ook een rode beuk, een berk, een walnoot, tulpenbomen. Naast het keukenraam staat een ranke ginko te ruisen. Het groene gras is mals, de planten blaken in hun borders, zo op het oog heeft de familie Vergeer een mo- deltuin. „Dat denk je maar!", zegt ze terwijl ze naar een lauri erstruik wandelt die met han gende, zwarte bladeren staat te treuren in een hoek. „Hij is ver brand door een overdosis zon. Puistenkop? Ontslagen? Gedumpt? Who cares! De Pla\ bon-2 kost nu nog maar 199.99. Naast de ultieme gameconsole is de PS2 ook nog een DVD-speler. En je kunt er vanaf september ook mee network gamen. No more excuses. So. off you go. naar Intertoys Nu bij: PlayStation E j^J

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9