Irak-resolutie aangenomen BUITENLAND Peking zet de schooldeuren voorzichtig weer open Drakenkind Meer dan duizend doden door aardbeving in Algerije Grote exodus uit het Witte Huis van Bush Veiligheidsraad akkoord met grote Amerikaanse rol in Irak Colin Powell in Frankrijk: vergeven maar niet vergeten Israël zou bereid zijn 'roadmap' voorwaardelijk te aanvaarden Indonesië stuurt versterkingen resteert iauffeur - De FBI heeft in New axichauffeur opge- robeerde genoeg ex- te kopen 'om een blazen'. Helaas voor luffeur was de verko- ïdercover FBI-agent. ;e taxichauffeur van afkomst werd dins- isteerd. Sinds maart o|SI onderzoek naar de winkelier in Queens en dat de taxichauf- eïnformeerd naar om een bom te ma- iiren schieten ien dood vrijdag 23 mei 2003 Amerikaanse solda- heben gisteren twee A lie niet bij een weg- l(j g stopten doodge- 0 )at gebeurde bij de 1S, ujah. De spanning in v 1 omgeving is groot en merikaanse bezet- «Üj it er vorige maand .g, ïensen doodschoot \ai nerikaanse betogin- ■m llujah is naar verluidt leel van de bevolking het verjaagde regime ent Saddam Hussein. kken tjuk op T Amerikaanse troepen Densdag Aziz Sajih al- igepakt in de buurt au d. Dat is gisteren be- lakt door het Centrale lo in Qatar. Al-Nu- n de Baathpartij van rs üssein regionaal be- ni lerst in Najaf en Ker- 1 er in Bagdad. Al-Nu- iti Ie nummer acht op aanse lijst van meest- ns lersonen van het sfi e bewind van Sad- iti ein. In totaal zijn er Iti hen in Amerikaanse trproces in il van start n Brussel is gisteren begonnen tegen ver- leden van al-Qaeda. erdachten zijn de Tu- Ear Trabelsi en Tarek Ze staan met 21 an- cht wegens het plan inslagen op Ameri- elen in Europa. Oud- d iller Trabelsi en elf orden verdacht van d n van een aanslag op t( aanse ambassade in ic e Belgische militaire p tbasis in Kleine Bro- oces duurt waar- vo ot eind juni. onderschept net wapens De Israëlische ma- op voensdag voor de en oord-Israël een vis- inderschept met wa- Dt! formatiemateriaal ge en te maken. De ze- t iningsleden zijn aan- evenals een lid van e Hezbollah. Een Is- ïilitaire woordvoer- eren dat het schip pte was vertrokken voor de kust van Li kens en ander mate- iladen. Het zou weg zijn gegaan naar ook om daar gelost te eën willen ten zijn Ze zijn de kleinsten, evast gediscrimi- hebben het meeste preken. De pygmee- lorspronkelijke be- ïveel Centraal Afri- den. In conflictsitua- n het noordoosten raken ze nog verder ukking en worden ze eten omdat hun iche kracht zou ge en was een delegatie r schatting 600.000 pygmeeën bij de Naties in New York. voor de instelling .eciaal VN-tribunaal, nisdaden die tegen "in worden begaan er genocide. „We rdreven, gemargina- kracht, vermoord en aldus activiste indanayo. spreekt ^mas 'alestijnse premier t gisteren in de Ga- ergeefs geprobeerd ran de Islamitische 'eging Hamas over te in staakt-het-vuren. ir het eerst sinds weken geleden pre- dat hij met Hamas- :n sprak. Abbas wil ;n tegen Israëli's L Hamas is een van mste groeperingen veld tegen de bezet- De beweging stelt over een gewoon le- chikken en daarom is de stjrijd met ter aanslagen te voeren. sit tbow - De driejarige Oeun Sambat uit Cambodja knuffelt zijn beste vriend, een vier meter lange python, genaamd Lucky. Dorpsbewoners uit Sit Tbow geloven dat de jongen bo vennatuurlijke krachten heeft en dat hij in zijn vorige leven een zoon van een draak was. Daarom zou hij het nu zo goed met de slang kunnen vinden. Foto: Reuters/Chor Sokunthea door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië hebben het groene licht gekregen van de VN-Veiligheidsraad om leiding te geven aan de wederopbouw van Irak. Ook de economische sanc ties tegen Irak zijn opgeheven en de Verenigde Naties sturen een speciale gezant naar Irak. Alle le den van de Veiligheidsraad zei den gisteren ja tegen het Ameri kaans-Britse voorstel voor de re constructie van Irak, op Syrië na dat wegbleef bij de stemming. De resolutie wordt gezien als een diplomatieke overwinning voor de VS, omdat het de uit komst van de oorlog bestendigt, de regie over het politieke en economische herstel in Irak ferm in handen van de door de VS geleide coalitie legt en legiti miteit verschaft aan het tijdelijke Amerikaanse bestuur. De VS be loofden de VN een 'vitale' rol te geven maar gaan Irak in de praktijk met een beetje hulp van coalitiegenoot Groot-Brittannië besturen tot een internationaal erkende Iraakse regering is be noemd. Door de opheffing van de in 1990 ingevoerde economische sancties komt er binnen zes maanden een eind aan het olie- voor-voedsel programma. De VS krijgen de controle over de Iraakse olie-industrie en de ex port van olie kan weer op gang komen. De olieopbrengsten zul len worden gebruikt om de her stelwerkzaamheden te betalen. Irak zal weer mogen importeren alhoewel er een ban blijft rusten op wapens. „Het is tijd voor het Iraakse volk om te profiteren van hun natuurlijke bronnen", aldus de Amerikaanse VN-am- bassadeur John Negroponte. De speciale VN-gezant wordt waarschijnlijk de Braziliaan Ser gio Vieira de Mello, de man die het Witte Huis er graag be noemd wil zien worden door VN-baas Kofi Annan. Hij gaat toezicht houden op de humani taire hulp van de Verenigde Na ties en mag 'deelnemen' aan het overgangsproces naar een geko zen Iraakse regering. Pogingen van Frankrijk, Duitsland en Rus land in de afgelopen weken om de VN een centralere rol te ge ven zijn mislukt. De drie landen maakten er gis teren geen geheim van niet bijs ter gelukkig te zijn met het 'compromis', maar het belang van eenheid in de internationale gemeenschap belangrijker te achten. Resolutie 1483 verschaft een wettelijke basis voor de in ternationale gemeenschap om het Iraakse volk te helpen, aldus de Franse VN-ambassadeur De la Sabliere. Syrië, het enige Arabische land in de vijftien leden tellende Vei ligheidsraad, bleef gisteren weg bij de stemming. Achteraf heeft het land laten weten de resolutie toch te steunen. algiers/anp-afp - De zware aardbeving in het noorden van Algerije heeft aan zeker 1092 mensen het leven gekost. Meer dan 6780 mensen raakten ge wond. De autoriteiten vrezen dat het aantal slachtoffers een stuk hoger ligt, omdat nog veel mensen onder het puin liggen. De aardbeving met een kracht van 6,7 op de schaal van Richter vond woensdagavond plaats, even voor acht uur. De schok werd gevoeld tot in Spanje. Het zwaarst getroffen is de hoofd stad Algiers en het gebied ten oosten hiervan, vooral het dis trict Boumerdes. President Abdelaziz Bouteflika heeft drie dagen van nationale rouw afgekondigd. Het ministe rie van binnenlandse zaken meldde dat honderden mensen als vermist zijn opgegeven door familieleden. Ziekenhuizen in de regio kun nen het aantal slachtoffers nau welijks aan. Doden liggen onder lakens voor ziekenhuizen op een rij. Mensen zijn opgeroepen bloed te geven. Reddingswer kers zijn overbelast. Op veel plaatsen is de stroom uitgeval len. Na de beving zijn al meer dan tweehonderd naschokken ge voeld. Veel mensen verblijven uit angst op straat. Voormalig kolonisator Frankrijk heeft 110 reddingswerkers met speurhon den gestuurd. „Meer dan ooit staat Frankrijk aan de zijde van Algerije", zei de Franse presi dent Jacques Chirac. Duitsland en Groot-Brittannië hebben specialisten naar het rampge bied gezonden. Ook president George Bush van de Verenigde Staten zei bereid te zijn hulp te geven. De hulpverlening kan volgens een woordvoerster van het Rode Kruis nog wel een probleem worden wegens het conflict tus sen moslimfundamentalisten en de Algerijnse regering. Deze strijd heeft al meer dan 100.000 mensen het leven gekost. De laatste maanden heeft de strijd zich echter meer en meer ver schoven naar het zuiden van het land. De Nederlandse ambassade in Algerije probeert na te gaan of er Nederlanders zijn getroffen door het natuurgeweld. Algerij nen in ons land maken zich gro te zorgen over het lot van hun familieleden in Noord-Afrika. Er heerst grote ongerustheid, om dat communicatie met Algerije niet mogelijk is. Soldaten zoeken onder het puin naar mogelijke overlevenden. Foto: AP/Nabil Mogelijk nieuwe SARS-gevallen In de Canadese stad Toron to zijn mogelijk opnieuw vier mensen besmet met SARS. De gezondheidsauto riteiten van Toronto lieten gisteren weten dat zij vier nieuwe gevallen onderzoe ken. Ruim een week gele den meldde de Wereld Ge zondheidsorganisatie WHO nog dat SARS zich niet meer in Canada verspreidde. Het is nog onduidelijk waar de jongste besmetting in Cana da vandaan komt. De vier nieuwe zieken zijn of be smet door iemand die re cent uit Azië is terugge keerd, of door iemand die in de gezondheidszorg werkt, aldus de autoriteiten. In Toronto zijn 24 mensen overleden aan de gevolgen van SARS. door onze correspondent Gert-Jan Broere Peking - Peking heeft gisteren de schooldeu ren voorzichtig weer open gezet. De hoogste klassen van het middelbaar onderwijs keer den na een maand SARS-vakantie weer terug in de schoolbanken. Strikte maatregelen moe ten voorkomen dat Peking wordt opgezadeld met een nieuwe uitbraak van de besmettelij ke longziekte. Voor het hek van de middelbare school nummer 71 vormt zich rond 7 uur een lange rij. De leerlingen staan op een groene mat, waaruit de walm van een desinfecterend middel optrekt. Een gemaskerde verpleeg ster richt een infrarood warmtescanner op het voorhoofd van één van de scholieren, kijkt op de zoeker en zegt: „36,8. Goed. Ga maar." Een deel van Pekings 1,7 miljoen scholieren mocht weer terug naar school. Het gaat om de hoogste klassen. Om leerlingen die over drie weken toelatingsexamen moeten doen voor de volgende fase van China's ingewik kelde onderwijssysteem. De examens zijn de belangrijkste reden waarom de autoriteitenin Pekingstapsge wijs de scholen weeTopenen. Zonder de jaarlijkse toets zou voor een hele lichting het schooljaar verloren gaan. De scholen heb ben strikte maatregelen genomen om te voorkomen dat Peking - gisteren vijftien nieuwe SARS-gevallen en twee doden - met een nieuwe uitbraak wordt geconfronteerd onder zijn schoolgaande jeugd. Met zijn ve le universiteiten erbij telt Peking 2,8 miljoen studenten, scholieren en onderwijzers. Pe king registreerde in deze groep 381 SARS- gevallen. Zestien van hen stierven aan de gevolgen van de besmettelijke ziekte. De autoriteiten doen er alles om te verhin deren dat er ook maar één geval bijkomt. De temperatuur van de leerlingen wordt drie keer per dag gecontroleerd. Te beginnen bij binnenkomst. Wie een temperatuur van 37,2 heeft of hoger, wordt naar huis ge stuurd. Bovendien wordt van iedereen die het schoolgebouw betreedt verwacht dat hij of zij een monddoekje draagt. En iedereen is verplicht voor het begin vari de lessen uitge breid de handen te wassen. In het gebouw is de traditionele muffe lucht vervangen door een veel penetrantere geur, die van ontsmettingsmiddelen. Alle klassen worden drie keer dag met het goedje bespo ten. In de gangen wordt ook direct een an dere maatregel direct zichtbaar. Tegen de muien staan tafels en banken opgestapeld. „We hebben de omvang van de klassen te ruggebracht", legt het schoolhoofd uit. Er zitten nu geen 30 maar twintig leerlingen in een klas. Dat moet er voor zorgen dat de scholieren niet te dicht boven op elkaar zit ten. Ook de eetzaal is niet aan het SARS-regime ontsnapt. Het is niet langer toegestaan wil lekeurig een plek op te zoeken, er is een ta felindeling waaraan iedereen zich heeft te houden.Als iemand ziek zou worden, we ten we precies wie er in zijn of haar buurt heeft gezeten en kunnen we maatregelen nemen", aldus het hoofd. De meeste leerlingen zijn blij weer naar school te kunnen. Ze hebben te lang binnen gezeten in hun veel te kleine flatjes. En hoe wel de schoolleiding heeft opgeroepen close contact met anderen zoveel mogelijk te mij den, is het weerzien met medescholieren wel een omhelzing waard. „Ja, ik ben blij weer naar school te kunnen", zegt Zhang Yufrong. Tijdens de verplichte SARS-vakantie heeft hij geregeld telefonisch contact gehad met zijn leraar, die hem ver telde welke stof hij moest leren. En ook via het internet werd hem nieuw lesmateriaal aangereikt. Zhang: „Eerlijk gezegd is mijn leven door SARS niet eens zoveel veranderd. Want ook zonder SARS had ik waarschijnlijk ook de hele dag binnen zitten blokken voor mijn examen." door correspondent Ans Bouwmans Washington - En alweer is er een naam toegevoegd aan het lijstje van mensen die het kabi net van de Amerikaanse presi dent Bush ontvluchten, vrijwillig dan wel gedwongen. Christine Todd Whitman, de vrouw die verantwoordelijk was voor het milieubeleid, heeft na een flink aantal aanvaringen met het Wit te Huis eieren voor haar geld ge kozen. De milieuvoetveeg van Washington gaat liever thuiszit ten in New Jersey. Ook de spreekbuis van de president, Ari Fleischer, kondigde deze week zijn vertrek aan. Na twee jaar Bush is een ware uittocht op gang gekomen, vrijwel in alle gevallen het gevolg van politieke meningsverschillen. Eerder deze maand kondigde Mitchell Daniels aan in juni te vertrekken. Hij is de begrotings baas van het Witte Huis en is naar verluidt van plan zich deze zomer kandidaat te stellen als gouverneur van zijn thuisstaat Indiana. Hij is gisteren vervan gen door Joshua Bolten, nu een politiek adviseur van Bush. Met het vertrek van Daniels is bijna het hele oorspronkelijke econo mische team van Bush vervan gen. Minister van financiën Paul O'Neill en Lawrence Lindsey, de man die de Economische Ad viesraad van Bush leidde, zijn in december de laan uitgestuurd. Daniels is uit vrije wil gegaan, alhoewel deze begrotingswaak hond een kasboek achterlaat dat diep in het rood is gedoken. Een laag tekort is echter niet meer heilig in het Witte Huis, dat zijn hele economische beleid heeft gebaseerd op forse belastingver lagingen. Omdat O'Neill en Lindsey daar niet erg enthousi ast over waren, zijn ze vervan gen door John Snow en Stephen Friedman. De positie van een vierde lid van Bush' financieel- economische team, beurswaak- hond Harvey Pitt, was na alle schandalen op Wall Street en zijn eigen onhandige optreden al eerder onhoudbaar gebleken. Deze maand kondigde ook Elai ne Kaplan aan niet langer te zul len aanblijven als hoofd van een juridische afdeling van het Witte Huis die optreedt namens klok kenluiders. Ze was voor vijf jaar benoemd door president Clin ton en rekende er niet op dat ze mocht aanblijven. De eveneens door Clinton benoemde FBI- baas Louis Freeh moest in de zomer van 2001 het veld rui men. Eind april werd de civiele baas van het leger, landmachtminis ter Thomas White, de laan uit gestuurd. Zijn baas op defensie, Donald Rumsfeld, had het hele maal met hem gehad, vanwege White's verzet tegen veranderin gen die Rumsfeld wilde door voeren in de strijdkrachten. Ook de stafchef van de landmacht, generaal Eric Shinseki, is in on genade gevallen op het Penta gon. Rumsfeld, die graag Tom my Franks had willen benoe men als opvolger van Shinseki heeft inmiddels van deze com mandant in Irak nul op het re kest gekregen. Franks (57) gaat liever met pensioen, zo werd gisteren bekend. De ontslagen waren allemaal het gevolg van onenigheid over het beleid, iets waarmee overi gens ook Bush' voorganger Bill Clinton in zijn eerste jaar als president te maken kreeg. Clin ton had vooral problemen met zijn eerste buitenlandteam. On danks alle internationale onvre de over het Amerikaanse Irak- beleid, de ruzies met Rumsfeld en kritiek van 'haviken' op zijn gebrek aan diplomatiek succes zit Colin Powell echter nog steeds op zijn plek Uit protest tegen de eigengereide opstelling van de VS vertrokken dit voor jaar wel twee Amerikaanse di plomaten. Een van de vertrouwelingen van Bush, zijn persoonlijk adviseur Karen Hughes, is vorig voorjaar teruggegaan naar Texas 'om dichter bij haar familie te zijn'. Maar ze is nog steeds een regel matig terugkerend gezicht in Washington en het lijkt erop dat ze haar hondenbaan heeft inge ruild voor een beter betaald en minder intensief bestaan als freelance adviseur van Bush. Dezelfde constructie streefde ook Mary Matalin, adviseur van vice-president Dick Cheney, na bij haar vertrek begin dit jaar. den, lijkt te zijn aangebroken." Dat neemt volgens Powell ech ter niet weg 'dat de tegenstellin gen uit het verleden zijn verge ten'. En om alle optimistische geluiden op voorhand een beet je te temperen voegde hij er aan toe: „Sterker, de spanningen uit die periode bestaan nog steeds." In Washington wordt intensief gestudeerd op de toekomstige relaties tussen beide landen. Po well verhulde niet dat met name in het Pentagon studies worden gepleegd, met als basis een an dere relatie tussen de Ameri kaanse en Franse strijdkrachten. Welke richting die studies uit gaan, wilde Powell niet toelich ten. parijs/gpd - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Powell is bereid in de toe komst weer zaken te doen met Frankrijk Maar de VS zijn de frontale confrontatie met de Fransen in de aanloop naar de Irak-oorlog niet vergeten. En het zal nog wel een tijdje duren voordat alle wonden geheeld zijn. Op een persconferentie in Parijs sprak Powell gisteren zijn tevredenheid uit over de Franse steun aan de resolutie die giste ren in de Veiligheidsraad werd aangenomen. „Het is een stap de goede kant op", zei hij in de richting van zijn Franse collega De Villepin. „En het moment dat we elkaar weer zullen vin- door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël lijkt bereid ak koord te gaan met een 'voor waardelijke aanvaarding' van de 'roadmap', het internationale vredesplan voor het Midden- Oosten. Het dagblad Ha'aretz meldt vandaag dat premier Sha ron zondag de ministerraad zal vragen een voorstel met die strekking aan te nemen. Voor waarde is wel dat er voor die tijd overeenstemming is bereikt met de Amerikaanse regering over de precieze bewoording van de tekst van het routeplan. Een voorwaardelijke aanvaar ding van dat plan door Israël vergroot de kans op een topbij eenkomst van Sharon en diens Palestijnse collega Abbas (Abu Mazen) met de Amerikaanse president George Bush. Zo'n bij eenkomst, bedoeld om het nieuwe vredesproces op gang te helpen, zou begin juni kunnen worden gehouden in Genève, of in de Egyptische badplaats Sharm el-Sheikh. Een van Sharons belangrijkste adviseurs, Dov Weisglas, was de afgelopen dagen in Washington om te probeten samen met de Amerikanen een formule te be denken die het Israël mogelijk maakt formeel ja te zeggen te gen het routeplan, maar tegelijk zijn bezwaren te handhaven. Sharon is gekant tegen een aan tal cruciale onderdelen van het plan, waaronder het principe van parallelle acties. Hij wil bij voorbeeld niet dat Palestijns op treden tegen de gewapende mi lities gepaard gaat met een be vriezing van de Israëlische ne- derzettingenbouw. Israël wil ook dat de Palestijnen al aangiet be gin van Jiet proces hun eis opge ven voor de terugkeer van vluchtelingen en hun nabe staanden naar wat nu Israël is. jakarta/gpd - Indonesië heeft gisteren zeshonderd man ver sterking naar Atjeh gevlogen voor de strijd tegen de rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (GAM). In totaal zeggen de strijdkrach ten 22 separatisten te hebben gedood en dertig gearresteerd. GAM zegt dat twintig burgers zijn omgekomen. Er begint een vluchtelingen stroom op gang te komen, het nationale persbureau Antara schat dat al 15.000 mensen hun dorpen hebben verlaten om een veilig heenkomen te zoeken. De overheid richt in tachtig plaat sen tentenkampen in om 100.000 mensen op te vangen. Het aantal scholen dat in de af gelopen dagen in de as is ge legd, wordt nu geraamd op ruim 280, 40.000 kinderen zitten ge dwongen thuis. Endang Suwaryad, de militaire com mandant in de provincie heeft opdracht gegeven brandstich ters en andere lastpakken dood te schieten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7