'Tekorten sneller wegwerken' ECONOMIE Amerikanen investeren in Slowaakse staalfabriek Tunnel vestigt snelheidsrecord Nederlandsche Bank ziet schokkend snelle verslechtering begrotingsdiscipline TLN maakt trucktest voor nieuwe rotondes VEH wil versoepeling maatregelen hypothek Computer roept voort ,i vertragingen om bij N Bedrijven niet bezig i l met gevolgen van SA]J Spinnen voor maske Onjuiste etiketten op deel exportkip den haag - Enkele exporteurs plakken nog steeds onjuiste eti ketten op kipfilets voor Groot- Brittannië en Ierland. Ze ver zwijgen dat stoffen zijn toege voegd die water vasthouden. Door het water wordt de kipfilet malser en zwaarder. De consu ment heeft niets aan het extra gewicht, maar betaalt er wel voor. Het water verdampt in de pan. De Voedsel- en Waren Au toriteit (VWA) heeft donderdag gezegd steeds vaker juiste eti ketten te vinden, maar dat de zaak nog steeds niet optimaal is. „Het procédé is toegestaan in Europa en niet gevaarlijk voor de volksgezondheid", be nadrukt een woordvoerster. De toegevoegde stoffen zijn veelal rundvlees- of varkenseiwitten. Arbowet strijdig met EU-regels luxemburg/brussel - De Ne derlandse wet op de arbeids omstandigheden (arbowet) is strijdig met een Europese wet en moet daarom veranderd worden. Het Europees Hof van Justitie stelde gisteren het dage lijks bestuur van de Europese Unie in het gelijk bij een klacht tegen Nederland. Werkgevers moeten hun werknemers be schermen tegen beroepsrisi co's. De organisatie daarvan besteden Nederlandse bedrij ven vaak uit aan een arbo- dienst. Maar de Europese wet schrijft voor dat de werkgever zelf deze taken moet uitvoeren. De Commissie eist dat de arbo wet wordt aangepast. Alleen als het echt niet anders kan, mag een bedrijf externe deskundi gen inhuren. Bayer verkocht gevaarlijk middel new york - Het Duitse farma- ciebedrijf Bayer heeft in de ja ren tachtig een medicijn ver kocht waarmee hemofiliepati- enten besmet konden raken met HTV, het virus dat aids kan veroorzaken. Dat meldde The New York Times gisteren. Vol gens de Amerikaanse krant gaat het om een product waarmee bloedingen worden tegenge gaan. Bayer verkocht het medi cijn, Factor Vm, in diverse lan den in Azië en Latijns-Amerika, terwijl er al een nieuwe variant beschikbaar was die veiliger was. Bayer zegt te hebben ge handeld op basis van de beste wetenschappelijke informatie en krachtens regelgeving die in dertijd gold. In de VS zijn inder tijd duizenden mensen besmet geraakt, van wie er honderden zijn overleden. Securicor neemt Geldnet over utrecht - Het Britse beveili gingsbedrijf Securicor heeft de overname van de Nederlandse waardetransporteur Geldnet af gerond. Securicor bezat al een kwart van de aandelen en heeft ze nu allemaal. Koninklijke TPG was voor de helft eigenaar van Geldnet, Falck Nederland voor het resterende kwart. Het over namebedrag is niet geopen baard. Geldnet ontstond in 1990 uit de fusie van de waar- detransportbedrijven van de huidige aandeelhouders. In middels telt het 1100 werkne mers en een omzet van 65 mil joen euro. Bij het beursgeno teerde Securicor werken 125.000 mensen. Het draait een omzet van 2,2 miljard euro in 44 landen. Akkoord bonden en KLM is nabij Amstelveen - De KLM en de bonden voor grondpersoneel hebben afgelopen nacht grote vooruitgang geboekt bij de on derhandelingen over een soci aal plan. De luchtvaartmaat schappij wil tenminste 3000 ba nen schrappen, waarbij circa 1000 gedwongen ontslagen zul len vallen. Een woordvoerster van CNV Burgerluchtvaart noemde vanochtend de kans groot dat er later vandaag een akkoord wordt bereikt. Daarbij zouden de huidige regelingen voor overtolligheid in de CAO grotendeels in stand kunnen blijven. De KLM wilde af van de het verplichte herplaatsingstra ject waarbij overtollige werkne mers nog een jaar op de loon lijst blijven staan. Herstel Iraaks bankensysteem Amsterdam - Nederlandse ban ken zijn benaderd om eventu eel mee te werken aan het her stel van een financieel netwerk in Irak. Onder andere ING en ABN Amro hebben daarover onlangs met de Nederlandse en Amerikaanse overheid over legd. Het gesprek had een ver kennend karakter, zo liet een ING-woordvoerder weten. Het opzetten van banken- en beta lingssystemen en de herstruc turering van schulden, pensioe nen en verzekeringen vormen een belangrijk onderdeel van de wederopbouw van Irak. De oor log in Irak heeft veel netwerken in het land weggevaagd. US Steel maakt einde aan corruptie en brengt arbeidsdiscipline door Runa Hellinga kosice - Toen twee jaar geleden bekend werd dat het Amerikaanse US Steel de staalfabriek VSZ in het Oost-Slowaakse Kosice wilde kopen, waren de 15.000 ar beiders niet blij met de komst van een eigenaar uit de bakermat van het harde kapitalisme. Zij voorzagen een reorga nisatie met massaontslagen of mis schien wel de volledige sluiting van het vroegere staatsbedrijf. Niet dat ze veel keuze hadden, want VSZ was nagenoeg failliet. Zonder US Steel zouden ze op korte termijn op straat staan. Inmiddels zijn de meningen veran derd. In de afgelopen jaren investeer den de Amerikanen in de vernieuwing van het staalbedrijf, in een groot aan tal milieumaatregelen en in lokale cul turele, sportieve en sociale doelen, met als meest in het oog springende een nieuw, knalblauw ijshockeystadi- on in Kosice. De Amerikanen beloofden dat er geen gedwongen ontslagen zouden vallen, sloten een CAO met de bonden af en verhoogden de salarissen. Deson danks maakte US Steel Kosice vorig jaar 100 miljoen dollar winst, geen ge ringe prestatie in de weinig florissante internationale staalmarkt Direct na de overname kregen de ar beiders van hun nieuwe baas een bro chure die meteen duidelijk maakte dat er een andere wind zou waaien. Twee maatregelen sprongen in het oog: wie op het werk alcohol drinkt vliegt er zonder pardon uit. Corruptie wordt niet langer getolereerd. Dit tot genoe gen van veel leveranciers die hun wa ren vroeger alleen kwijt konden in ruil voor steekpenningen. „Wat belangrijk was, was dat mensen zagen dat het niet alleen om een stuk papier ging, maar dat Amerikanen zich aan hun woord houden. Dat geldt voor zaken als het anti-corrup- tiebeleid en het ontslag op staande voet als je drinkt, maar ook voor de in vesteringen en de toegenomen veilig heid", aldus Jan Baca, directeur van de PR-afdeling. Bedrijfsveiligheid was onder het com munisme geen prioriteit en dat veran derde ook na de politieke omwente ling van1989 niet. De Amerikanen kwamen met een nieuw veiligheidsbe leid. „Het gaat niet alleen om veel strengere regels, maar ze worden ook gecontroleerd", zegt Julius Sofranko, chef van de warme walserij, waar enorme stalen staven tot rollen dun plaatstaal worden geperst. Naast veiligheid is volgens Sofanko vooral de arbeidsdiscipline veranderd: „Er worden hogere eisen aan mensen gesteld. We werken harder." Maar mensen voelen zich volgens hem, me de dankzij een nieuwe winstdelingsre- geling, ook meer betrokken bij hun werk. „Tegenwoordig zijn ze trots op hun bedrijf. Dat was vroeger niet zo." Op het eerste gezicht oogt zijn afde ling onveranderd. De machines zijn nog van Russische makelij, maar het besturingssysteem is Amerikaans. De hele afdeling wordt inmiddels gerund met computers en de productie is omhoog gegaan. Elders in het bedrijf zijn de grote investeringen veel zicht baarder. In plaats van op ontslagen heeft het bedrijf ingezet op een verho ging van de productie en vooral op een uitbreiding van het aantal pro ducten, en met succes. Voor veel mensen, vooral in de veel te grote ad ministratie, betekende dat c en een andere werkplek. Voor US Steel was de invest! Oost-Slowakije een belangri om voet aan de grond te krij Europese markt. De staalfab Kosice is vooral gericht op C ,në en Oost-Europa. Voor de rej )r een werkloosheidspercentaj W{ procent, betekende de koms Amerikanen een keerpunt. 1 ,n toe hadden buitenlandse in\ ïn ders zich vooral op Bratislav centreerd. Oost-Slowakije, n m, gebrekkige verbindingen m( vej ten van het land, was een ecf, stiefkindje. ch pannerden - Werknemers van aannemerscombinatie Comol Tunnelbouw werken aan een dwarsverbinding tussen de twee tunnelbuizen in de nieuwe spoortunnel onder het Pannerdensch Kanaal. De tunnel, onderdeel van de Betuwelijn, heeft een plaatsje ver worven in het Guiness Book of Records omdat het de snelst geboorde tunnel ooit van deze omvang is. De bouw van de 2680 meter lange tunnel is in meer opzichten bijzon der. Zo wordt de tunnel naar verwachting een halfjaar eerder dan gepland in het twee de kwartaal van 2004 opgeleverd. Bovendien wordt naar verwachting de aanneemsom van 160 miljoen euro niet overschreden. Foto: ANP/Vidiphoto amsterdam/anp - De Nederland- sche Bank (DNB) vindt dat Euro pese landen met een te groot te kort op de begroting dat sneller moeten wegwerken. De centrale bank stelt dat ze te lang de tijd krijgen om orde op zaken te stel len. Dat is ongewenst en onno dig, aldus DNB in het vandaag verschenen jaarverslag. Lidstaten mogen volgens de norm een begrotingstekort heb ben van maximaal 3 procent van het bruto binnenlands pro duct (bbp). Overschrijdingen moeten zijn teruggedrongen binnen een jaar nadat ze offici eel worden vastgesteld. Een te groot tekort in 2002 moet in 2004 zijn gecorrigeerd. Grote lidstaten als Duitsland en Frankrijk zaten vorig jaar te hoog en dreigen dit jaar weder om buiten hun boekje te gaan. „Als deze ontwikkelingen niet met kracht worden gekeerd, zul len zij de begrotingsdiscipline in andere EMU-landen aantasten," zo vreest DNB-president Nout Wellink. Hij meent dat de situa tie geleidelijk problematisch wordt. Wellink waarschuwt in het jaar verslag ook voor de dreigende verdere toename van het begro tingstekort in Nederland. Hij DNB-president Wellink. Foto: ANP/Cor Mulder noemt de achteruitgang van de overheidsfinanciën in 2002 en 2003 „een schokkend snelle ver slechtering". Voor 2004 heeft het Centraal Planbureau een te kort van 2,4 procent berekend. DNB waarschuwt er voor dat dit niet meer in lijn is met „het dichtbij nul of in overschot-cri terium" uit het Stabiliteitspact. „Daarmee is, zonder nadere maatregelen, ook voor 2006 en 2007 een begrotingssituatie uit beeld geraakt, die als vergrij- zingsbestendig zou kunnen worden aangemerkt." Het be leid van het nieuwe kabinet moet in de ogen van de centrale bank niet gericht worden op een specifiek doel, zoals bijvoor beeld begrotingsevenwicht over vier jaar. Volgens DNB worden de prognoses in de loop van die periode steeds weer aangepast, waardoor het beleid ook moet worden bijgesteld. Zorgelijk is de centrale bank ook over de economie. Het Centraal Planburau (CPB) raamt de groei voor het lopende jaar op 0,75 procent. DNB tekent daarbij aan dat een lager groeicijfer niet is uitgesloten. Het Centraal Bu reau voor de Statistiek consta teerde vorige week dat Neder land officieel in een recessie zit. Het eerste kwartaal kromp de economie met 0,3 procent. Dat was het tweede achtereenvol gende kwartaal met een krim pende economie. Relatief mild is Wellink over het gevaar voor deflatie. Zonder Ne derland expliciet te noemen, stelt de bankpresident dat de ri sico's op een daling van het al gehele prijsniveau beperkt zijn. Hij merkt op dat in tijden van lage inflatie het voor de hand ligt dat af en toe een prijsdaling optreedt. Het afgelopen jaar is in Nederland het inflatietempo afgenomen, hoewel consumen ten van het tegenovergestelde overtuigd waren. DNB legt een verband met de invoering van de euro. Die heeft het algemene prijspeil met 0,6 procent opge dreven. De totale geldontwaar- Briefje van 50 het populairste bankbiljet Nederland heeft sinds de in voering van de euro een voor liefde voor grotere coupures. Het briefje van 50 euro is ver uit het meest populair. Dit eu robiljet komt in veel grotere aantallen voor dan het oude briefje van 100 gulden dat er qua waarde het dichtst bij in de buurt kwam. Bijna 47 pro cent van de eurobankbiljetten had eind vorig jaar een waarde van 50 euro. Eind 2000, toen ons land zich nog voorbereid de op de omschakeling naar de nieuwe valuta, was 38 pro cent van de biljetten 100 gul den waard. Verhoudingsgewijs circuleren er nu minder klei nere coupures dan in het gul dentijdperk, maar dat komt ook omdat de geldautomaten tot veler verdriet voornamelijk vijftigjes uitspuwen. Eind vorig ding bedroeg vorig jaar 3,5 pro cent. in april van dit jaar was dat teruggelopen tot 2,5 procent De vooruitzichten zijn somber, stelt DNB vast Maar de centrale bank waakt voor al te zwarte jaar gingen er 40 miljoen bil jetten van vijf euro rond, 13,7 procent van het totaal aantal bankbiljetten. Uit het jaarver slag van De Nederlandsche Bank blijkt dat het 20 eurobil jet relatief weinig voorkomt (8 procent), maar dat gold des tijds ook voor het 50 gulden briefje, bijgenaamd de zonne bloem. In totaal waren eind vorig jaar 298 miljoen eurobil jetten in ons lana uitgezet, exact evenveel als eind 2001. Een jaar daarvoor telde Neder land nog 41-0 miljoen gulden biljetten. De grootste coupures zijn vrij zeldzaam. Eind vorig jaar waren er 15 miljoen 100- eurobiljetten in omloop procent), 10 miljoen 200-euro- biljetten (3,3 procent) en 7 miljoen 500-eurobiljetten (2,3 procent). scenario's. „Uiteindelijk staat de Nederlandse economie er in een aantal opzichten aanzienlijk be ter voor dan bijvoorbeeld aan het eind van de vorige periode van groeivertraging (1993)." vrijdag n\ 11 zvvj amersfoort/gpd - De Vereni ging Eigen Huis pleit er bij het nieuwe kabinet voor de beper king van de hypotheekrente te versoepelen. In het nieuwe re geerakkoord is vastgelegd dat de overwaarde van de oude woning moet worden gebruikt bij de aankoop van een volgende wo ning. Eigen Huis wil dat alle kosten die met de verhuizing ge moeid zijn, in mindering mogen worden gebracht op de over waarde. De kabinetsplannen voorzien er wel in dat de formele over drachtskosten (notaris-, finan cieringskosten en overdrachts belasting; totaal circa 10 procent van de aankoopprijs) in minde ring wordt gebracht. De vereni ging vindt dit onvoldoende. Ook de kosten van de verhuizing zelf, de woninginrichting en alle an dere bijkomende kosten zouden op de overwaarde in mindering moeten worden gebracht. Ook hiervoor zou een aftrekpost van circa 10 procent moeten komen. D Een voorbeeld. De oud ld levert bij verkoop 200 6e op. Er resteert een h) a schuld van 120.000 ei er sprake is van 80.1 BI overwaarde. De nieuw kost 300.000 euro. Van net mag daar 30.000 procent) bij opgeteld Na aftrek van de oven dan een nieuwe, aftrek potheek mogelijk van i jf 250.000 euro. Verenigi Huis wil dat 60.000 procent) bij de prijs den opgeteld zodat e theek mogelijk wo 280.000 euro. Eigen F üe deze versoepeling nodi 'P1 wel de huizenmarkt o,al houden als het const UJ; vertrouwen niet al te v 1 c tasten. De bestedingen m' zenkopers zijn namelij11 vloed op de werkgelcgi101 de economie. Makelaa^ saties en vereniginj 'u. bouwondernemingen steunen de oproep. el eindhoven/gpd - Voor truckchauffeurs zijn ze een bron van ergernis: rotondes die niet te nemen zijn zonder met de wielen in de berm terecht te komen. Om dat ze ook een schadepost voor transpor teurs betekenen, heeft hun organisatie Transport en Logistiek Nederland giste ren bij DAF Trucks in Eindhoven de 'TLN-Stratenmaker' gepresenteerd. Met dit computerprogramma kunnen ont werpen van rotondes worden getest op de toegankelijkheid van vrachtauto's. De wil om een truckvriendelijke rotonde te bouwen is bij gemeenten, provincies en rijk meestal wel aanwezig, zegt Bart van Moorsel van TLN. „Bij de start van het ontwerp gebruiken ze de juiste richt lijnen voor een rotonde. Maar dan komt de praktijk. Soms is het budget ontoerei kend, of kan een stukje grond niet wor den aangekocht, of ligt er net een gaslei ding die gemeden moet worden. Dan be gint men dus met de richtlijnen, maar wordt door de praktijk gedwongen er vanaf te wijken. Of het resultaat nog ge schikt is om er met een vrachtauto over heen te gaan, wordt pas duidelijk als de rotonde is gebouwd." Dat bracht de TLN op het idee van de TLN-Stratenmaker. Daarmee kan op de computer worden onderzocht of de ge kozen maatvoering zo is dat vrachtwa gens, ook de forse, er gemakkelijk over heen kunnen. Gisteren werd de speciaal hiervoor geschreven software bij DAF Trucks aan de wegontwerpers gedemon streerd. Daarna werd het programma op het terrein van DAF op zijn bruikbaar heid getoetst. Het computerprogramma kan worden gekoppeld aan ontwerpprogramma's. De ontwerper kan naar keuze een gewone vrachtwagen, een oplegger, een combi natie of een voertuig voor bijzonder ver voer tot 27 meter lengte een route over de virtuele rotonde laten maken. De wie len maken sporen waardoor te zien is of ze binnen de bestrating van de rotonde blijven. Met een druk op de knop krijgt de ontwerper suggesties voor verbeterin gen. Volgens Bart van Moorsel kost een slech te rotonde de transporteur veel geld. Door het gemanoeuvreer is de levens duur van banden veel korter en kan er schade aan assen, carrosserie en spiegels worden aangericht. Maar ook de wegbe- heerder is beter af met een goed ont werp, omdat de weg dan minder snel wordt beschadigd en achteraf niet gewij zigd hoeft te worden. Het komt boven dien de veiligheid en de doorstroming ten goede. utrecht/gpd - De Nederlandse Spoorwegen gaan het omroepen van kleine vertragingen op 380 kleinere stations automatiseren. Vanaf medio juni is een 'inge blikte' vrouwenstem te horen als de trein tussen de vijf en acht tien minuten te laat arriveert. De automatische omroep zorgt ervoor dat reizigers niet meer in onwetendheid op een vertraag de trein wachten, menen de NS. Bovendien krijgen de omroep medewerkers bij grote opstop pingen hun handen vrij om complexe berichten en alterna tieve reisadviezen te verstrek ken. De medewerkers nemen de omroepberichten 'live' over zo dra treinen meer daj minuten vertraging „Doordat ze kleine vei lo niet meer hoeven om n c kunnen ze de reizigers us van meer en betere in] er zegt woordvoerder E. I er ProRail, de organisati Ie i spoor beheert. Op acht grote stationsher dam Centraal, Amersfi b hem, Den Haag Centi eir hoven, Rotterdam, Uti he traal en Schiphol) won teem voorlopig niet i Gevreesd wordt voor i grijpelijke, kakofonie roepberichten als zich tragingen tegelijk voon amsterdam/anp - De top van het Nederlandse bedrijfsleven wapent zich nauwelijks tegen mogelijk economische gevolgen door SARS. De vijftig grootste ondernemingen in ons land houden zich vooralsnog alleen bezig met de gezondheidsrisi co's van de besmettelijke long ziekte, die vooral in het Verre Oosten slachtoffers maakt. Dat blijkt uit een onderzoek van de juridisch adviseurs van Baker McKenzie. Van de vijftig grootste bedrijven (op basis van omzet) heeft ruim tweederde maatregelen tegen de luchtweg ziekte getroffen. Van de zestien ondernemingen die dat niet hebben gedaan, geven tien als reden op dat zij geen contact hebben met bedrijven in de met ï\e SARS-besmette gebied 11e „Eigenlijk zijn alleen len getroffen wegens d n heidsrisico's. De eerst< lai natuurlijk een emotie eE bescherm ik mijn p tb; aldus internationaal Vlijmen van het advojot toor. Volgens hem or ten de bedrijven de van de beperktere reis ringsmogelijkheden vh|| Verre Oosten. De meeste bedrijven tot nu toe in reactie O] reizen naar, vanuit en|oo smette gebieden te Achttien van de groot br landse ondememinge en een reisverbod in, tini worden aangetoond d ev kentrip essentieel is. e I ifli shanghai - Een katoenfabriek in Shanghai spint op het ogei namelijk draden voor de productie van gezichtsmaskers die massaal worden gedragen om besmetting met de longziektV( voorkomen. De katoenfabriek produceert dagelijks 8o kilom^j voor het weven van de maskertjes. Foto: Imagechina/Gao F(

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6