BALKENENDE 2 »an Peter Balkenende - CDA Gerrit Zalm-VVD Thom de Graaf - D66 Aart Jan de Geus - CDA urens Jan Brinkhorst - D66 linister van economische zaken Johan Remkes - VVD Hans Hoogervorst - VVD Maria van der Hoeven - CDA Sybilla Dekker - VVD Jaap de Hoop Scheffer - CDA minister van buitenlandse zaken Cees Veerman - CDA Agnes van Ardenne - CDA Karla Peijs - CDA Piet Hein Donner - CDA minister van justitie Rita Verdonk - VVD Henk Kamp - VVD HDC154 VRIJDAG 23 MEI 2003 minister-president Balkenende (47) krijgt de en vrijwel zeker ook ns om te bewijzen dat emierschap waardig is. tuur van zijn eerste ka- aadde zijn reputatie t het er op of eronder jr de econoom, evan CDA/WD en slechts 87 dagen lewel vooral de LPF oeg aan de regerings- nken al snel verwijten dres van de premier, nde is toch wat naïef zei WD-leider Zalm öber vorig jaar. Dat de joging met de PvdA in een verziekte sfeer verwijten droeg ook al 11 zijn gezag, ichte het lot de CDA'er d toe. Want zelden m politicus in Den nel carrière als hij. Van 1997 (beginnend ka lt abt (fractievoorzitter) iter. Hij schopte het lang daarna tot 'paus', Ie politieke stofwolken ortuyn had opgewor- 1 hij als premier te- ■n is hem echter niet le kleren gaan zitten, mische tegenwind, de irgarita en de verzan ding van het normen- en waar dendebat vraten zichtbaar aan zijn conditie. „Als iets op zijn pad komt zal hij er niet voor op zij gaan," zei zijn moeder in mei vorig jaar tegen deze krant. Maar inmiddels adviseert zij haar 'jongen' dringend om een paar weken met vakantie te gaan. Als volgende week zijn nieuwe kabinet 'af is, kan Bal kenende zich komende zomer zo'n rustperiode wel veroorlo- minister van sociale zaken en werkgelegenheid ouders van Aart Jan 17) rust de zware taak honden de komende 10m te houden. Als mi- hij verantwoorde nde ingrepen in de erheid. irdiende zijn sporen idsbestuurder bij het ie functie stond hij barricaden tegen eer pen in de WAO en be- in de sociale zeker- paar jaar geleden be- zich tot de vrije markt rklaren dat werkgevers smers zelf prima het enheidsbeleid voor ling konden nemen, de overstap naar het :n en ging werken ibureau Boer kening. „In deze moeilijke eco nomische omstandigheden is dit akkoord net te verdedigen," verklaarde De Geus deze om- iep eerder nog dat hij ipeling van lonen en als bewindsman iu maken. Nu neemt een gedeeltelijke g toch voor zijn re- rfoeien hem hartgron- ten borden in de wei n als 'Brinkhorst lar'. Want Laurens Jan I (66) is voor hen sy- et strikte milieumaat- e moesten leiden tot drijven en minder andbouwminister in kabinet-Kok moest de mond- en klauw- bedwingen. Dat lever mens wat meer kre- de boeren omdat hij compassie toonde ïrengezinnen. is gepokt en gema- nationale en intema- litiek. Hij zat jaren in Kamer en in het Eu- lement. In de jaren as hij staatssecretaris ilandse zaken. D66'er is nu van stal n Economische Za - en. Dat kan geen pro hij is slim en kan 1 geven door de ken niseconomie te stimuleren. Op merkelijk facet aan Brinkhorst: hij is overtuigd republikein en dat wringt met zijn privé-leven. Hij is een goede vriend van ko ningin Beatrix, die hij al kent sinds hun beider studententijd, en hij is de schoonvader van prins Constantijn. vice-premier, minister van financiën 2de vice-premier, minister bestuurlijke vernieuwing en koninkrijkszaken minister van volksgezondheid, welzijn en sport WD. Als fractieleider van de li beralen kwam hij het afgelopen jaar volgens vriend en vijand minder goed uit de verf. Tien staatssecretarissen Het tweede kabinet-Balkenende telt naast de zestien ministers tien staatssecretaris sen. Het zijn: Financiën: Joop Wijn (CDA) Sociale Zaken: Mark Rutte (WD) Defensie: Cees van der Knaap (CDA) Gerrit Zalm krijgt zijn revanche op het ministerie van financiën. De 51-jarige fractievoorzitter van de WD bouwde tijdens de Paarse kabinetten een gedegen reputatie op als minister van fi nanciën. Kritiek was er echter ook. Tegenstanders wezen er op dat Paars de wind in econo misch opzicht mee had, zodat Zalm geen pijnlijke bezuinigin gen hoefde door te voeren. Inte gendeel: Zalm ging de geschie denis in als de kampioen lasten verlichting. Zelf hield Zalm altijd vol dat zijn beleid ook bij economische rampspoed goed zou werken. Hij krijgt nu de kans dat te be wijzen. Op Financiën zal hij zijn talent volledig kunnen uitbui ten. Hij wordt toch meer als een goed onderhandelaar be schouwd dan als een geslepen politicus. Als vakminister moet hij zijn collega's beteugelen in hun uit- gavendrang naar spenderen. Waar nodig kan hij ze ook de helpende hand bieden door met onbekende potjes geld wat extra lucht te scheppen. Naast minis ter wordt Zalm ook de eerste vi ce-premier, de vervanger van Balkenende bij diens afwezig heid. Deze functie dankt hij aan zijn politiek leiderschap van de minister van onderwijs, cultuur en wetenschappen De 53-jarige Maria van der Hoe ven was de enige vrouwelijke minister in het vorige kabinet. Op het ministerie van onderwijs maakte ze furore door een altijd vriendelijke glimlach te paren aan daadkrachtig optreden. Het bezorgt de Limburgse nu een tweede termijn op Onderwijs. Haar woonplaats Maastricht, waar ze zeventien jaar gemeen teraadslid was, heeft ze nooit willen verruilen voor een stek in Den Haag. Met mede-Limbur gers in de Tweede Kamer spreekt ze dialect. Cultuur en maatschappij hebben haar altijd geboeid, wat blijkt uit een groot aantal functies op dit gebied. Zo was ze lid van de Raad van Be stuur van de Rijkshogeschool Maastricht, lid van het bestuur van Opera Zuid en voorzitter van de roomse Schippersbond St.-Nicolaas. Haar carrière in het onderwijs begon ze als lerares Engels. Ook was ze directeur van een insti tuut voor lager beroepsonder- minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu Sybilla Dekker (61) is de ge doodverfde kandidaat voor Volkshuisvesting, hoewel haar voordracht nog niet officieel is. De kersverse WD-minister wordt net als collega Karla Peijs gerekend tot de machtigste za kenvrouwen van Nederland. Ze was tot vorige maand directeur van werkgeversvereniging AW- VN en is commissaris bij de Ra bobank, Heineken en de Neder landse Spoorwegen. De WD polste haar vorig jaar al voor een ministerspost. Ze sloeg het aanbod toen af omdat ze in elk geval nog tot voorjaar 2003 bij AWVN wüde blijven. Sybilla Dekker maakt zich sterk voor de positie van werkende vrouwen. Vanaf 1996 was ze voorzitter van Opportunity in Bedrijf, een stichting die het be drijfsleven adviseert over de doorstroming van vrouwen naar de top. Ze vindt dat vrouwen vaak te makkelijk hun baan op geven om voor het gezin te gaan Een tikje grijzer maar met het haar nog stevig in de krul keert D66'er Thom de Graaf (45) terug op Binnenlandse Zaken maar nu als minister van bestuurlijke vernieuwing. Tot 1994 werkte hij er als onderdirecteur voor poli tiezaken. Daarna was hij tien jaar kamerlid voor de Democra ten en in de periode 1997-2003 fractievoorzitter. In die positie maakte hij moeilijke tijden door, want zijn partij verloor keer op keer flink wat zetels bij de ver kiezingen. De laatste keer be sloot hij daarom maar zijn func tie neer te leggen en 'gewoon kamerlid' te worden. De Graaf is de vleesgeworden redelijkheid. Hij is aardig, blijft beleefd in debatten. Maar hij blies wel het tweede Paarse ka binet op omdat WD-senator Wiegel tegen de invoering van het referendum stemde, één van de D66-stokpaardjes. Ook zorg de hij voor ophef door de positie van de monarchie ter discussie te stellen. De Graaf is een ambitieuze par lementariër wat mag blijken uit het feit dat hij dit jaar nog een mislukte gooi deed naar het ka mervoorzitterschap. Pas tijdens een studie in de Ver enigde Staten bekeerde Hans Hoogervorst (47) zich tot het li beralisme. Tot dat moment was hij langharig en vooral links. Op de middelbare school zat hij in de klas met Paul Rosenmöller. Eenmaal in Washington draaide Hoogervorst om als een blad aan de boom. Hij ging werken voor een grote bank. Zijn politieke leven nam een aanvang toen hij terug in Neder land lid werd van de WD en de kamerfractie met raad en daad ter zijde stond. Hans Hooger vorst werd de rechterhand van politiek leider Frits Bolkestein, zette de lijnen uit voor het fi nanciële beleid van de WD en schreef tal van pakkende toe spraken voor Bolkestein. Van Hoogervorst is onder meer de oneliner 'De WD is de echte Partij van de Arbeid. De WD werkt'. Verkeer en Waterstaat: Melanie Schultz van Haegen-Maas Geesteranus (WD) Economische Zaken: Karien van Gennip (CDA) Volksgezondheid, Welzijn en Sport: Clé- mence Ross-Van Dorp (CDA) Onderwijs, Cultuur en Weterschappen: Annette Nijs (WD), Medy van der Laan (D66) Buitenlandse Zaken: Atzo Nicolaï (WD) Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu: Pieter van Geel (CDA) In 1994 werd hij kamerlid en vrijwel onmiddellijk woordvoer der financiën. Het onversneden rechtse kamerlid ging graag ver baal op de vuist met coalitiege noot PvdA. Als staatssecretaris van sociale zaken liet hij de re organisatie van de sociale zeker heid grotendeels in handen van de overheid. Vorig jaar werd hij gepromoveerd tot minister van financiën. Daar moet hij nu plaats maken voor partijleider Gerrit Zalm. De kennis die Hoo gervorst op Financiën opdeed kan hij goed gebruiken op het geld verslindende ministerie van volksgezondheid. wijs. In haar vrije tijd trekt ze het liefst haar wandelschoenen aan of is ze in de tuin aan het werk. Ook kookt ze graag. Voor CDA'er Jaap de Hoop Scheffer (55) was het minister schap op buitenlandse zaken in 2002 al een goedmakertje voor de onelegante wijze waarop hij door het CDA in 2001 als fractie voorzitter aan de kant werd ge schoven. Dat hij terug mag ko men op het ministerie dat in het Haagse jargon vanwege z'n ar chitectonische verschijning ook bekend staat als de Apenrots stond na de verkiezingswinst van het CDA in januari al vrijwel vast. De Hoop Scheffer kent het de partement als zijn broekzak; hij werkte er van 1976 tot 1986 als diplomaat. Daarna ging hij de Tweede Kamer in. Eerst als woordvoerder buitenlandse za ken en van 1997 tot 2001 als fractievoorzitter. Daar werd hij slachtoffer van de machtsstrijd in de top van het CDA Als minister koos De Hoop Scheffer in de crisis rond Irak met grote overtuiging de kant van de Verenigde Staten. Dat werd hem vooral erg kwalijk ge nomen door de linkse fracties, die graag hadden gezien dat de regering de oren meer naar de Frans-Duitse opstelling had la ten hangen. De politieke discus sie daarover kan moeiteloos doorgaan nu ook het nieuwe ka binet van plan is troepen voor de Amerikaans-Britse stabilisa tiemacht naar Irak te sturen. minister van landbouw, natuurbehoud en visserij zorgen, zeker wanneer de man van zijn werkgever niet korter mag gaan werken. Dekker was lange tijd voorzitter van Stichting Vrouwennetwerk Nederland. Eind jaren zeventig was ze de eerste vrouw met een hoge functie op het ministerie van landbouw. Er was 700 miljoen euro nodig om CDA'er Cees Veerman (54) te behouden als minister van landbouw. Dat extra geld was een harde voorwaarde voor zijn terugkeer. En blijkbaar was Veerman het in de ogen van de onderhandelaars waard. De agrarische sector, waar de boer-bewindsman werd her kend als één van hen, is blij dat Veerman een tweede termijn krijgt. Ook in het parlement wordt de minister gewaardeerd om zijn pragmatische aanpak. Zo zorgde hij voor een door braak in het 'dossier bestrij dingsmiddelen', waarover boe ren en milieubeweging in een verbitterde strijd waren verwik keld. Nadat was gebleken dat het ministerie veel meer geld uitgaf dan was begroot, greep Veerman hard in, zodat een kwart van de ambtenaren in middels kan uitkijken naar een andere baan. Toen Veerman eindelijk weer eens op een trekker zat brak de vogelpest uit. Die crisis bleek moeilijk te bezweren en vrijwel de gehele Tweede Kamer ver weet hem een te softe aanpak. Zijn gezag is echter niet onher stelbaar beschadigd. Nu miljoe nen kippen vergast zijn wordt het een van zijn belangrijkste ta ken de sector weer op de been te helpen. inister van binnenlandse zaken minister van ontwikkelingssamenwerking minister van verkeer en waterstaat vice-premier en mi- binnenlandse zaken in Remkes (51) de af- laanden meer dan t middelpunt van de Üng. Zo kon hij zich 1 dat winkelpersoneel aller een 'rotschop' i hij een vurig plei- 'vaker levenslang' en ij de in zijn ogen lage sstraf voor Volkert van moordenaar van Pim ïrstaat als geen ander de straat en spreekt Entloos. Ook als etaris volkshuisvesting en eerder als kamer- muteerde in Gronin- ïj immer 'to the point', stuur lijke werkzaam- le noordelijke provin- Remkes in 1993 naar Me Kamer. Opvallend Bi felle debatten met r esteijn (PvdA) en etaris van volkshuis vesting Dick Tommei (D66). In 1998 nam Wim Kok hem op in zijn tweede kabinetsploeg. Rem kes - vanwege zijn rijzige gestal te ook wel 'de giraffe' genoemd - is de enige bewindspersoon die in zijn linker hand een biertje én een glaasje jenever kan vasthou den, terwijl hij met zijn rechter een zwaar shagje draait. Agnes van Ardenne-Van der Hoeven (53) heeft het voor el kaar. Ze wordt eindelijk minister van ontwikkelingssamenwer king. In Balkenende I raakte zij zo gefrustreerd dat zij slechts staatssecretaris was, dat zij openlijk een motie van de Tweede Kamer steunde waarin een minister voor ontwikke lingssamenwerking werd be pleit. Een politiek foutje van de CDA-politica (een zittend be windspersoon mag zich immers niet over de samenstelling van een volgend kabinet uitspreken) waarvoor zij van haar minister De Hoop Scheffer openlijk op de knieën moest. Nu zij dan toch gepromoveerd is tot minister, zit zij wekelijks bij het kabinetsberaad, waar zij de stem van de arme landen kan laten horen. Van Ardenne heeft een gestage opmars in het CDA achter de rug. Zij begon in 1988 als gemeenteraadslid in Vlaar- dingen, was daar vanaf 1990 wethouder en kwam in 1994 in de Tweede Kamer. Daar had zij onder meer ontwikkelingssa menwerking, defensie en land bouw in haar pakket. Ook was zij een van de betere ondervra gers in de enquêtecommissie- Bakker die de uitzending van militairen naar onder meer Sre brenica onderzocht. Europarlementariër Karla Peijs (58) behoort tot het selecte groepje succesvolle Nederlandse zakenvrouwen. Ze is commissa ris van vijf bedrijven, waaronder Aegon en Vendex KBB en lid van de Adviesraad MKB. Alleen voor de hoogste bestuurlijke functie in Nederland was ze be reid Brussel de rug toe te keren en haar commissariaten op te geven. Een baan als staatssecre taris sloeg ze vorig jaar af, maar tegen het ministerschap van verkeer en waterstaat kon ze geen nee zeggen. Peijs werd in 1944 in Tilburg ge boren. Ze studeerde sociologie in Nijmegen en Amsterdam. In Utrecht zette ze haar eerste schreden in het politieke vak, als lid van Provinciale Staten. Ook tijdens haar Brusselse jaren is Peijs zich altijd voor Neder land blijven interesseren. Zij is lid van de Raad van Toezicht van Medisch Centrum Alkmaar en van Het Utrechts Landschap en zit in de adviesraad van Na tionaal Park De Hoge Veluwe. Als voorzitter van de Stichting Alzheimer Nederland zette ze zich in om deze ziekte op de Eu ropese agenda te krijgen. CDA'er Piet Hein Donner (54) loopt al jaren mee in politiek Den Haag, zij het aanvankelijk achter de schermen. Hij werd pas echt bekend bij het grote publiek doordat hij als informa teur onbewogen zijn fiets afgaf bij paleis Huis ten Bosch toen hij de koningin ging bijpraten over de formatie. Maar ook als de onmisbare souffleur van pre mier Balkenende, in het moei zame debat over de Margarita- affaire heeft hij een blijvende in druk gemaakt. De gedegen vakjurist had als voorzitter van de Wetenschap pelijke Raad voor het Regerings beleid en lid van de Raad van Justitie al de nodige invloed op het regeringsbeleid voor hij mi nister van justitie werd in Balke nende I. Hij overstroomde de Kamer met talloze beleidsbrie ven en wetsvoorstellen, alsof hij jaren op deze functie had zitten wachten. Ambtenaren schaften woordenboeken Latijn aan, om hun minister te allen tijde te kunnen volgen. Politiek was hij even de onder koning van het CDA op wie Bal kenende zichtbaar zwaar leun de. Of hij die positie nog heeft is niet zeker, gezien zijn ergernis over de wijze waarop het CDA in april nog de formatie met de PvdA liet stranden. minister van vreemdelingenzaken en integratie De 47-jarige voormalige direc teur staatsveiligheid Rita Ver donk hielp partijleider Gerrit Zalm gisteravond laat uit de problemen door 'ja' te zeggen op zijn aanbod om minister te worden voor Vreemdelingenza ken. Die post werd vorig jaar na de enorme verkiezingszege van de LPF speciaal geschapen op het ministerie van justitie, waar Verdonk moet gaan samenwer ken met CDA-coryfee Donner. De WD probeerde gisteren de hele dag een geschikte kandi daat - liefst een vrouw - te vin den voor dit ministerschap. Daar stond of viel ook de invul ling van de overige WD-posten mee, want al niemand gevon den zou worden, moest Defen sie-minister Henk Kamp of staatssecretaris Schultz van Haegen doorschuiven. Verdonk heeft als consultant van KPMG in het verleden al werk verricht voor Justitie. Ze werkte op het projectbureau dat Foto is nog niet beschikbaar moest zorgen dat het nieuwe beleid voor alleenstaande asiel zoekers (ama's) in de steigers werd gezet. De in Utrecht gebo ren Verdonk studeerde rechten en westerse sociologie aan de Katholieke Universiteit in Nij megen. Na een interne oplei ding bij justitie was ze achter eenvolgens adjunct-directeur bij het Huis van bewaring in Sche- veningen en bij de Penitentiaire inrichting De Schie in Rotter dam. Vervolgens werkte ze voor de ministeries van justitie en binnenlandse zaken. minister van defensie De 50-jarige WD-er Henk Kamp bestierde in Balkenende I twee ministeries: Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, waar hij begon, en Defensie, dat hij erbij kreeg toen minister Korthals vertrok. Tot zijn eigen vreugde mag hij daar, na enig touwtrek ken, ook blijven. Dossiervreter Kamp werkte zich snel in. Ten tijde van het Paars II bewind- stond hij bekend om de harde standpunten die hij vent- leerde ten aanzien van integratie en asielzoekers. Daar komt bij dat de Achterhoeker Kamp naar eigen zeggen veel van Defensie is gaan houden. VROM is ook een 'prachtig ministerie' maar lag hem minder na aan het hart. Als defensieminister was Kamp onder meer verantwoordelijk voor de moeilijke Nederlandse vredesmissie in Afghanistan en voor de militaire bijstand aan Amerika ten tijde van de aanval in Irak. De foto's op deze pagina zijn van de GPD-fotografen Phil Nij- huis, Anne Marie Kamp, Har- men de Jong, Roland de Bruin en Sieko Kloosterhuis, de ANP- fotografen Ed Oudenaarden en Robin Utrecht en Milan de Bie van United Photos de Boer.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5