IJzersterk rondje Ruhrgebied Chelsea, moeder aller bloemenshows TOEKDME Tuinenreizen naar Engeland een complete industrie Roger Platts 'Garden Open', vorig jaar bekroond met de titel Best Show Gar den. Foto: Trevor Nicholson Christie Klassenverschil in de tuin De Engelse klassenmaatschappij werkt tot in de tuinwereld door. Op de maandelijkse plantententoonstel- ling van de Royal Horticultural Socie ty in Londen kun je veel aan het ui terlijk van de bezoekers aflezen. Zie je een tweetal mannen, waarvan de één een kop groter is dan de ander, dan heb je te maken met een landei genaar in gezelschap van zijn head- gardener - zijn tuinbaas, een functie die in Nederland vrijwel is uitgestor ven. Is de langste van de twee gekleed in een krijtstreeppak, draagt hij een bol hoed en loopt hij op zwarte schoe nen zonder gaatjes, dan gaat het om een liefhebber van rododendrons, een hobby waarvan de uitoefening veel grond vereist Dendrologen - liefhebbers van bo men en heesters - zitten meestal ook goed in het pak, maar dragen eerder een tweedstoffen pet dan een bol hoed. Minnaars van vaste planten staan een trede lager; hier overheerst de manchester broek. Bijna onderaan de ladder tref je de liefhebbers van dahlia's en gladiolen. Zij zijn te herkennen aan bruine schoenen met gaatjes en zij vormen in de plantenwereld de kaste der on- aanraakbaren. Natuurlijk zijn er ook tuiniers die zich aan dit klassensysteem onttrek ken; liefhebbers van rotsplanten vind je in alle sociale lagen en dat geldt ook voor verzamelaars van bloem bollen. Voor hen is kleding juist vol slagen onbelangrijk, hetgeen zich uit in slobberbroeken vol winkelhaken en moddervegen. Tuinenreizen vormen een industrie, compleet met reisgidsen en reisbu reaus. Het overgrote deel van die rei zen gaat naar Engeland. Wie in de zomervakantie een beroemde Engel se tuin als Hidcote of Sissinghurst bezoekt, vindt daar op het parkeer terrein bijna even veel touringcars als bij de Keukenhof. Engelse tuinen zijn beroemd, en dik wijls van een allure die je in Neder land nauwelijks tegenkomt Dat heeft diverse oorzaken. Ten eerste bestaat in Engeland de National Trust, een organisatie met miljoenen leden die over het nationale tuinerf- goed waakt. Ten tweede zijn de rij ken in Engeland een stuk rijker dan de rijken bij ons. Er bestaat daar nog steeds een groep van graven, herto gen en markiezen wier enig werk be staat uit het beheren van hun land goed en het onderhouden van hun uitgebreide tuinen. En ten slotte zijn de lonen voor tuin lieden in Engeland nog steeds be droevend laag, zo laag dat er nog tuinen bestaan waar tien of meer tuinlieden het onderhoud verzorgen. Van hun gezamenlijke salaris zou je hier net één tuinman voor halve da gen kunnen betalen. De Royal Horticultural Society, kort weg R. H. S. heeft sinds de oprich ting in 1804 een belangrijke rol in het Engelse openbare leven ge speeld. Behalve maandelijkse ten toonstellingen houdt de vereniging ieder jaar rond deze tijd de Chelsea Flower Show, een evenement dat het begin inluidt van een reeks ge beurtenissen waarbij de Engelsman uit de betere klassen beslist gezien wil worden. De Chelsea Flower Show is op het terrein van het Royal Hospital, een rusthuis voor oud-militairen. Het is een gigantische bloemen- en plan- tententoonstelling die nog het beste te vergelijken is met onze Floriade, maar dan geconcentreerd in vier da gen. Er is veel te zien. Van een door de Sultan van Abu Dhabi met zakken vol geld betaalde tuin vol mangobo men en dadelpalmen tot de door het dagblad The Sun gesponsorde pro ject dat bestaat uit een reeks van ze ven aan elkaar grenzende volkse voortuintjes. Er zijn fonteinen en demonstraties bloemschikken en het nieuwste tuinmeubilair en ge reedschap. En natuurlijk speelt er een brassband in de muziektent voor diegenen die op het gras willen picknicken, of uitrusten van een tocht langs meer dan zeshonderd exposanten. Hoewel vast niet zo bedoeld, vormt het einde van de show een hoogte punt. Op die laatste dag, een uur voor het einde van de tentoonstel ling, worden alle planten aan de meestbiedende bezoeker verkocht Het is hoogst vermakelijk om koop jesjagers met metershoge coniferen op weg te zien naar het metrosta tion. Daarvoor kunnen er geen planten worden gekocht. Om de frustraties daarover in goede banen te leiden heeft de R. H. S. een jaar of tien gele den besloten om een tweede show te organiseren waarop wél verkocht wordt. De Hampton Court Palace Flower Show is elk jaar in de eerste helft van juli. Hampton Court Palace, een van de mooiste paleizen van de Tudors, is een stijlvolle ambiance voor deze show die in zes dagen tijd zo'n 200.000 bezoekers trekt. Het paleis ligt aan de Theems en het is een be- REISBERICHTEN Voor anker met ANWB Het water trekt. Altijd weer. En dus heeft de ANWB een boe1 maakt, waarin 25 havenplaatsen worden geduid voor de enf Wie voor anker gaat, kan in de ANWB Toeristische Haveng J voortreffelijke van die ankerplek op cultureel en historisch opzoeken. De samenstellers hebben ook wandel- en fiets'3 n opgenomen en adressen gebundeld van cafés, restaurants, en plekken en gebouwen die de moeite waard zijn. Deze aangegeven op een kaart van het centrum van de haver Ook de condities, waaronder kan worden afgemeerd en d en< zieningen zijn helder in beeld gebracht. Prijs van de gids i 'ed euro en hij is verkrijgbaar bij alle ANWB-verkooppunten, bi ^Ul handels en warenhuizen en te bestellen via www.anwb.nl. Man Aviodrome later open Het nieuwe Aviodrome op de luchthaven Lelystad gaat nie '°- gepland, in juli open. Een serie tegenvallers heeft voor eer 'etv vertraging gezorgd. Volgens het Nationale Luchtvaartther heeft onder meer vorstverlet voor een fikse achterstand g Nu zou alles weer vlot verlopen, maar zal de bouwvak een rem worden. Kortom, het wordt nu najaar voor het langver en grote openingsfeest. Hopelijk net voordat overal in Euro;R- eeuwfeest van de luchtvaart wordt gevierd. Want op 17 de he 1903 immers verlieten de gebroeders Wright vaste bodem er|€ gen het eerste stuk van een groots en nog altijd spannen) mm pee iacl enp 'raa )e ti tuur; de luchtvaart. Lokkertje van Caruda Om in de moeilijke markt voor vakanties en vliegreizen n midden- en verre oosten overeind te blijven, komen veel tors en vliegmaatschappijen met zeer gunstige aanbiedinj nationale luchtvaartmaatschappij van Indonesië, Garuda sia, heeft voor mensen die in de komende weken naar ln< willen vliegen een interessant aanbod, ledereen die eer koopt, mag kosteloos drie stopovers maken. En dat geldt v boekingsklassen. Ook gratis zijn het NS-trelnkaartje naar S v.v., 30 kg bagage in de Economy Class en nog tien kilo me in Premium en Executive Business Class. Meer informatie reisbureau en www.garuda-indonesia.nl. iet lisq Nieuw-Zeeland Het land van de Maori verheugt zich in een groeiende ling van buitenlandse toeristen. Vorig jaar bezochten ruit .^21 joen toeristen Nieuw-Zeeland, zo'n 100.000 meer dan Ook het Nederlandse bezoek steeg: van 25.164 naar twijfeld dankt Nieuw-Zeeland de groei voor een groot opnamen in het land voor de filmtrilogie The Lord of the er komt meer, want Lord-regisseur Peter Jackson onderz - 03 mogelijkheid een remake van King Kong ook in Nieuw na te nemen. Het land heeft sinds kort een nieuwe site voor toeristen: www.newzealand.com 18.0 Sire Op de Chelsea Flower Show is het steevast een drukte van jewelste. Foto: Keith Barnes levenis op zich om de tentoonstel ling per boot over de rivier te nade ren. De tentoonstelling van Hamp ton Court is wat vlotter dan die van Chelsea, en op een jonger publiek gericht, met veel moderne tuinarchi tectuur. Om tegemoet te komen aan de klacht dat alle grote evenementen van de R. H. S. altijd in en rond Lon den plaatsvinden, terwijl de leden heel verspreid wonen, wordt sinds een aantal jaren in de tweede helft van juli de R. H. S. Flower Show at Tatton Park georganiseerd. De ten toonstelling van Tatton Park, een landgoed in Cheshire, in het westen van Engeland, ademt een intiemere sfeer dan de twee grote shol Londen; het is er eerder gesf enerverend. Ug-| Romke van de Kaa OOF d-Hol Hampton Court Palace F/odL3™ 8-13 juli 2003. Het paleis üzjht-e> lesey in Surrey ligt op een ha Noc met het openbaar vervoer vi den. R. H. S. Flower Show at TatL Swj 23-27juli 2003. Tatton Partutre< Knutsford in Cheshire muz Veel informatie over de s/zoPMH R.H. S. is te vinden op www.rlts.org.uk LEV( 9.00 I door Hans van Alebeek Vakantie vieren in het Ruhrge bied. Dan ben je niet goed wijs of levensmoe. Want wat valt er in die smerige fabrieksregio nou te beleven? Geweldig veel, zo blijkt tijdens een meerdaags rondje langs oude en nieuwe industrie. Van een hoogoven als uitkijkto ren tot een natte Batman. Operafestival Verona Operaliefhebber of niet, een bezoek aan het operafestivi J^® beroemde Arena van Verona moet je ooit gedaan hebbeowi het alleen maar vanwege de gigantische omvang van de A ab< dito decors. Op het Colloseum in Rome na is de Veronese a ®o:J grootste ter wereld. Er kunnen maar liefst 15.000 menser 81e aflevering van het festival opent op 21 juni met Turanc 5 aii der zijn tot en met 31 augustus Aïda, Carmen, Nabucco, R en een galavoorstelling van La Traviata te zien. Voor kaarte je snel zijn, want de meeste voostellingen zijn in een mi tijd uitverkocht. Meer informatie op www.arena.it. Goedkoop GB DFDS Seaways, de ferry tussen IJmuiden en Newcastle tijdelijk een zeer stevige prijsverlaging op het vervoer giers met auto. Wie niet langer dan veertien dagen in tannië verblijft en op dagen van zondag t/m woensdag betaalt 295 euro, hut gegarandeerd. Of men nu met vier personen is. Dat betekent voor een groep van vier met auto een korting van 375 euro, retour. Voor meer tel 0255-546666 of internet www.dfdsseaways.nl /CA Pirai 1 etkr< Karn .45 25 kost 19.0 c c 23 o Normandië vliegend Eenderde van onze verblijven en vakanties in het kort. Daarop speelt Air Atlantique in met het openen luchtverbinding tussen de Franse steden Le Havre, Caen en Schiphol Airport. In anderhalf uur is men in voorlopig schema voorziet in twee vluchten per dag van tot en met vrijdag. Verbaasde blikken alom als het reisdoel klinkt. „Het Ruhrge bied? Wat ga je daar in hemels naam zoeken?" Heel vreemd is die reactie niet. Al vanaf de lage re school is het erin gestampt dat dit stukje Duitsland een van de meest vervuilde en industrië le gebieden ter wereld is. Eén grote jungle van stinkende fa brieken, mijnen en overvolle steden, aan elkaar geknoopt door een spaghetti-kluwen van snelwegen. Al direct over de grens worden alle vooroordelen bevestigd: monsterlijk grote fabrieken, bra kende schoorsteenpijpen en veel, heel veel, steen en asfalt Maar het voordeel van deze compacte agglomeratie met zo'n 5,5 miljoen inwoners is wel dat je er vanuit Nederland in een vloek en zucht bent. In Dortmund is de eerste ken nismaking met de rijke arbeids- historie van dit gebied. In een prachtig museum met de saaiste en belachelijkste naam ter we reld: het Duitse museum over veiligheid, gezondheid en wel zijn op het werk. Op zijn Duits afgekort als DASA. Maar schrik niet: zo saai als het klinkt, zo leuk is het in het echt Je vreest een expositie 'oordopjes, veilig- heidsbrillen en handschoenen door de eeuwen heen', maar DASA blijkt een interactief para dijs voor jong en oud. Met over al apparaten waar je gewoon op, aan en in mag zitten. Een echte tram of helikopter bijvoorbeeld. En vergeet niet dat ritje door het 'spookhuis van veiligheid'. Had zo in een attractiepark kunnen staan. En nog gratis ook. DASA is maar één van de tien tallen industriële attracties in het Ruhrgebied. Het mooie van de streek is dat veel van die ou de tempels van stank, rook en zweet na hun sluiting zijn om getoverd in publiekstrekkers van formaat. In Essen bijvoorbeeld pronkt Zollverein XII, ooit de grootste kolenmijn van Europa. Op top dagen goed voor 15.000 wagen tjes met verse kolen. Nu is het - echt waar - een groen en gratis toegankelijk paradijs waar kunst, vermaak en historie op een prachtige manier met elkaar gemixt zijn. Een mini-Ruhrgebied op zich dankzij zijn labyrinth van hal len, schoorstenen, spoorrails, paden, pijpleidingen en loop bruggen, opgetrokken in alles overheersend dofrood staal en steen. De dagelijkse rondleidin gen zijn populair, net als het fraaie designmuseum dat in een van de oude hallen is gehuis vest Voor hetzelfde geld hadden ze al die oude roesttroep en stinkfa- brieken na de sluitingen meteen gesloopt. Hier blijkt echter dat je Een park, overigens echt onder rook van nieuwe fabrieken, dat tot in de kleinste details is opge bouwd rond de films en helden van deze Amerikaanse filmstu dio. En het moet gezegd: hier passen Batman en Tweety beter bij het park dan in het Nederlandse Six Flags waar ze er meer als figu ranten bijhangen. Nee, in Duits land zijn de (teken) filmhelden overal aanwezig, van (stunt) show -Batman wordt hier Nat- man- tot in de dagelijkse parade door het park. Dat weten inmid dels ook heel veel Nederlanders, want het parkeerterrein is verge ven van de gele nummerborden. Laat niemand ooit nog klagen over de Paasinvasie van Duitsers want andersom kunnen wij er ook wat van. Gezellig winkelen, of shoppen mag je ook een vorm van indu strie noemen. En ook wat dat betreft hebben de Duitsers een attractie van formaat te bieden: CentrO in Oberhausen. Een overdekt winkelcentrum van on-Nederlandse afmetingen. Dit is winkelen op zijn Amerikaans. Met heel erg veel winkels en parkeerplek, maar ook een cen traal eetplein met alle denkbare exponenten van de fastfood-cul- tuur, een boulevard met cafés en restaurants en een. eigen at tractiepark. En zelfs vlak bij al deze nieuw bouw staat nog fier een oude gasoven overeind. Gasometer heet-ie, een enorm 'soepblik' van 117 meter hoog dat dienst doet als museum en waar je ook bovenop kunt. Opnieuw een be wijs dat het de moeite loont om industrieel erfgoed te koesteren. Want dat heeft dit bedrijvige rondreisje wel duidelijk ge maakt het Ruhrgebied is ijzer- sterk. Dortmund, blijkt zelfs heel groen en bosrijk te zijn. Zo moet het hele gebied er uitgezien hebben voordat de mens ont dekte wat er hier allemaal voor rijkdom onder de grond zat. Een redelijk beeld daarvan schetst het Westfaals openlucht museum. Uit de hele regio zijn oude huisjes en werkplaatsen naar dit groene dal gehaald. Sa men geven die een mooi beeld van de oude ambachten en be roepen die er ooit beoefend werden. Heel veel smederij na tuurlijk, maar op het gezellige dorpsplein kun je ook echte broodmoppen kopen, vers ge rookte worst, ouderwetse was knijpers en handgedraaide springtouwen. Voor wie even genoeg heeft van oude fabrie ken, bedrijfshallen en spoorrails, een oase van rust. Speciaal voor de kinderen bevat het programma ook nog twee bezoekjes aan meer 'moderne' vormen van industrie. Als eerste Wamer Bros Movieworld in Bot trop, centrum van vermaaksin dustrie bij uitstek in de regio. Het symbool van de vergane glorie in het Ruhrgebied: de mijn schacht van Zollverein XII in Essen. Foto's: Hans van Alebeek Het arrangement WAT: Familiespass in het Ruhrgebied. Drie dagen/twee over nachtingen voor het hele gezin (twee volwassenen en twee kinderen). Inclusief Ruhrpottkaart voor gratis toegang tot bij na alle grote attracties en industrieel erfgoed in de regio (plus gratis openbaar vervoer). De Ruhrpottcard is overigens ook apart te koop bij alle plaatselijke VWs (33 euro voor volwas senen, 21 euro voor kinderen tot en met 14 jaar). PRIJS: Vanaf 239 euro (tot oktober dit jaar). Voor grotere kin deren moet een toeslag betaald worden (7-11 jaar: 49 euro; 12-14 jaar: 56 euro). BOEKEN: Ruhrgebiet Touristik, KÖnigswall 21,44 137 Dort mund; tel. 0049-1805.181.610; e-mail: buchung@ruhrgebiettouristik.de MEER INFORMATIE: www.ruhrgebiettouristik.de en www.ruhrpottcard.com Het sfeervolle dorpspleintje met oude winkeltjes in het Westfaals openluchtmuseum in Hagen. met deze complexen ook prach tige dingen kunt doen. Het beste voorbeeld daarvan is het - ook gratis toegankelijke - land schapspark bij Duisburg-Noord, een 35 hectare groot voormalig fabrieksterrein dat zo wegge plukt lijkt uit een Batman-film. Hier ronddwalen is een bijna surrealistische ervaring. Geen mens te zien, alleen maar oude hallen, gebouwen, pijpen en ap paraten. Bijna honderd jaar lang domi neerden hier gitzwarte kolen en gloeiend ijzererts, nu is het vooral bonkig roest in combina tie met fris groen. Onaards mooi in zijn imposante grootsheid. In de oude gasopslagtank kun je nu leren duiken, opslagbunkers zijn omgetoverd in klimmuren en waar ooit besmeurde mijn werkers rondsjouwden, staan Ronddwalen over het landschapspark Duisburg-Noord is een bijna surrealistische ervaring. nu speeltuintjes en glijbanen. Het letterlijke hoogtepunt is de 70 meter hoge hoogoven, een uitkijktoren die zijn weerga niet kent, met een schitterend uit zicht over de oude en nieuwe industrie in het Ruhrgebied. In het weekeinde moeten we hier 's avonds nog een keer terug want dan wordt alles met kleur rijk licht omgetoverd in een sci- ence-fictionachtige stad. Het gebied rond Hagen, onder et 17

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22