Audi A3 duidelijk sportiever Wbü 2 Renault Clio V6: sportauto in gezinsverpakking Invoering vrije autoverkoop nekslag voor dorpsdealer Innige band tussen Ford en Nederland Win 'n Peugot 206 cabrio PROFILI Warmerdam Peugeot 307 ook als bedrijfsauto ,0l'cuM" AUTO HEEMSKERK a Italia IT circuit - Op pinkstermaandag 9 ordt op het TT circuit van het evenement Viva Italia den. Deze vierde keer het uiteraard ook weer Jiaanse motoren en au- zijn bijvoorbeeld veertig jrghini's te zien, maar aserati's, Ferrari's, Duca- ïzzi's en De Tomaso's. rden straatracewedstrij- jhouden, er is een slalom- jrs en ook wordt de te auto gekozen. Verder nog burn-outwedstrij- en audiocompetitie en ningbeurs. Het Italiaanse nent is open van 9 tot 18 de entree kost €13. kfestival evopolder and - Op het terrein van rk Six Flags in de Flevo- wordt op zaterdag 28 en 29 juni het Mega Truck- [gehouden. Van 10 tot 24 de eerste dag en tot 18 j| zondag worden min- Tveeduizend vrachtwa- irwacht. Zo zijn er Ame- ;e showtrucks van Mack, ilt en Kenworth, er is een jl ijd 'mooiste truck van 3, and', er zijn vele stands 0 iniaturen en accessoires 71 geheel wordt omlijst met n zang in een grote tent. ree kost 15 euro per dag. TSSTROOK isr de France- r de France viert dit jaar dat honderd jaar geleden te ronde werd verreden. ïgenheid daarvan brengt ee speciale Tour de bidons op de markt. De ui it (€69) is slechts ver- ir in een gelimiteerde en neemt de wielerlief- mee terug in de tijd. Het luminium fles met een Üting. De met koper afge- bidonhouder laat de tijd lerheroïek herleven. De is de meest gebruikte jiatie van plastic bidon en K ieve bidonhouder. Deze li voor ithon 5 1 6 51 voor de zware mara- 5r eeft Continental een all- -piountainbikeband ont- De banden, Vapor ge en in drie uitvoeringen iaar, zijn uitgerust met ciaal profieldesign. Dat C tor een lage rolweerstand rieure rij eigenschappen o 11e omstandigheden. De sie van de Vapor kost Ie VaporPro (€35,95) Aanbevolen als men de narathontijden wil ha- islotte de VaporProTec- is bedoeld voor de aller- e tochten en voor inten- elijks gebruik. Deze u38,50) is voorzien van materiaal dat de band mt tegen beschadigin- kunnen ontstaan tijdens naast de verharde weg. door Rien van der Steen Hij heet compact, maar dan wel in de deftige klasse. Audi lost zijn A3 af. Binnenkort de kleinste Au di, want met de aluminium A2 is het gebeurd. Die krijgt wegens weinig succes geen opvolger. Hij is duidelijk sportiever dan de eer ste generatie, de nieuwe A3. Ge bouwd op het nieuwe platform van de komende VW Golf. Dus met een iets langere wielbasis en dat heeft duidelijk meer rijcom- fort tot gevolg. Maar de carrosse rie is ook wat breder en lager ge worden, hetgeen behalve tot iets meer ruimte ook tot een beter smoel leidt. De coupévormige 3-deurs - eind volgend jaar komt voor het eerst een 5-deurs, waarmee Audi ook de markt in de VS gaat bestoken - heeft andere lijnen dan het huidige model en dat wordt vooral aan de achterkant duide lijk. Daar spreekt het familie achterste van Audi net zo sterk als de overbekende grille met zijn vier ringen dat traditioneel aan de voorkant doet. De korte overhang voor en achter (de carrosserie steekt maar weinig over de wielen uit) maakt de au to een tikje gedrongen en toont De nieuwe Audi A3 is gebouwd op aan, dat hij sportieve neigingen heeft. Welaan, die maakt hij he lemaal waar. Mits voldoende ge motoriseerd is het een aardig heid om dit stevig in elkaar ge zette automobiel over zo boch tig mogelijke wegen te sturen. Het onderstel geeft geen krimp, net zo min als de elektromecha- nische stuurinrichting, die meer de bodem van de komende nieuwe dan voldoende aan de bestuur der doorgeeft om precies te kunnen sturen. De achterwiel ophanging, die tot nu toe be stond uit een torsie-as, is flink gemoderniseerd. Onafhankelijk met vier draagarmen. Hij lijkt als twee druppels water op die van een Ford Focus, en ook daar was al niks mee mis. De con- VW Golf (nr. 5). structie aan de voorkant is de zelfde gebleven, al is het sub frame nu van aluminium ge maakt. De nieuwe A3 komt in juni. De goedkoopste (1.6 liter 102 pk) moet 23.790 euro op brengen, toch ruim 1200 meer dan het huidige model. In Duitsland is die nieuwprijs trou wens veel vriendelijker: 18.850 euro. De 1.9 liter 105 pk TDi kost 28.090 euro, de 2.0 liter 140 pk pompverstuiver-TDi 30.790. Dan is er nog een nieuwe 2.0 li ter 150 pk FSi, met directe ben- zine-inspuiting voor 27.890 euro en tenslotte een 3.2 liter 250 pk Quattro V6 voor 41.890 euro. Die komt tegen het einde van het jaar. Maar u ziet: qua motor keuze is het zoals gebruikelijk bij VW en Audi dik voor elkaar. De TDi-diesels brommen zoals be kend nogal, de nieuwe FSi is een genot om mee te rijden. Hij houdt van zo zwavelvrij mogelij ke benzine en maakt gebruik van een systeem waarbij hij in bepaalde toerengebieden heel zuinig draait. Leverbaar zijn 5- en 6-versnellingsbakken, een tiptronic automaat of voor de sterkste motorversies een dsg- versnellingsbak, die met twee koppelingen (maar zonder kop pelingspedaal) werkt en onge looflijk snel sequentieel scha kelt. Een prachtige ontwikkeling, zelfs mooier dan het systeem, dat BMW gebruikt. De nieuwe Audi A3 ziet er bin nen erg goed uit. Goed meubi lair en mooi ronde ventilatie- roosters die door eraan te draai en open en dicht gaan (net als in de TT van het merk). Achterin De Renault Clio V6 is een tamelijk drastisch verbouwde compacte gezinsauto. Foto: Renault door Mario Vos Een sportauto herken je doorgaans aan zijn uiterlijk: breed, plat en gestroomlijnd. Maar Renault verstopt een rasechte sportwagen in een compact gezinsautootje met dikke wielkasten. De Clio V6 heeft alleen uiterlijk nog iets te maken met zijn civiele broertjes, de techniek en rijkwaliteiten zijn van het hoogste sportieve niveau. Op het eerste gezicht ziet de Renault Clio V6 er uit als een bodybuilder. Extreem uitgebouwde wielkasten, gro te wielen, twee dikke uitlaatpijpen en vette spoilers wek ken even de indruk dat de accessoirehandel krachtig uitgehaald heeft. Maar de van een standaardmodel af wijkende delen passen zo mooi dat je er al snel de hand van Renault in herkent Een blik door de ruiten van de V6 neemt eventuele twij fels weg. Want waar je de achterbank zou vermoeden, zit een grote kunststof doos met een deksel. Met daar onder een drieliter V6-motor met zesversnellingsbak die de achterwielen aandrijft. Voorin heb je alleen een be scheiden bagageruimte. Daar zitten ook twee flinke ven tilatoren voor de koeling, een boel waterslangen en dik ke framebuizen die de carrosserie verstevigen. Eigenlijk heeft een huis-tuin-en-keuken-Clio dus niet zo veel te maken met deze sportieve V6. De carrosserie wordt weliswaar in de fabriek in het Franse Flins ge bouwd, maar dan verscheept naar de Alpine-fabriek in Dieppe en bijna onherkenbaar vertimmerd. Deuren, spatborden, achterklep, motorkap en bumpers worden aangepast en er komt een subframe onder om de motor en de gewijzigde wielophanging te dragen. Al leen de voorstoelen en het dashboard komen nog rede lijk overeen met een gewone Clio. De motor van de Clio V6 is de drieliter zescilinder zoals die ook te vinden is in de Laguna, de Vel Satis en de Es pace, maar dan opgepept tot 255 pk. En daannee is de nog geen vier meter lange auto een absoluut bommetje, dat zich qua prestaties schaart tussen auto's als de Por sche Boxster S, Opel Speedster en Honda NSX. Die vergelijking met een Porsche is niet zo vreemd als het lijkt, want ook qua weggedrag heeft de auto wel wat trekjes van de Duitse producten. Zo kan de uitstekend op de weg liggende Clio V6 op glad wegdek een tikje staartlastig zijn, net als oudere 911-versies, zo onder vonden we tijdens de testrit in de stromende regen. Elektronische systemen om dat onder controle te hou den heeft de Clio niet, de fabrikant gaat er terecht vanuit dat de Clio V6 door kenners zal worden gekocht. Die kenners moeten dan wel wat kleine ongemakken voor lief nemen. Zoals de zeer beperkte ruimte voor ba gage, het lawaai aan boord en lastig parkeren omdat de ze Clio flink breed is. Ook kent hij een grote draaicirkel en een wat indirecte besturing. Maar ja, sportauto's blinken nooit uit door gebruiksgemak. En in zijn soort is de Clio V6 een zeer betaalbaar en tegelijk exclusief model, want hij wordt voor 52.000 euro al de uwe. lirijn Visscher oom met schrootjes en le borden van ooit nieu- lellen. Ik zal het missen. laats met stapels vuil [toen en een olievat in de plastic bekertjes slap- kokend hete poeder- twintig jaar oude occa- lonteurs met vuile over- met kruipende ij] en foute dassen, ik zal ze 1 Een onverkoopbaar ©ar van een inmiddels model dat in de hoek nieuw staat te zijn, e Ut nauwelijks meer voor. psdealer sterft uit. Jildige is Eurocommissa- Jo Monti van Interne b. Hij geeft de verkoop iiwe auto's per 1 oktober il is de nekslag voor het lutobedrijf met een dea- p en maximaal twee ves- Het zijn vaak familie- die al generaties lang Lokaal heel bekend, Igionaal niets bijzonders, en met een pomp voor De dorpsdealer die lazda of Honda 'doet', verdwijnt snel uit het straat beeld. Commissaris Monti vindt dat de concurrentie ook in de •autobranche hoogtij moet vie ren. Weg met de exclusieve dea lerschappen en rayons! De au tobranche wacht vol spanning 1 oktober af. De economische malaise treft de autowereld so wieso, de winstmarges zijn nihil. Auto's hebben minder onder houd nodig, zodat de werk plaats het rustiger heeft. Meer omzet is het toverwoord. Vrije concurrentie maakt veel auto verkopers onrustig. Kim je dan bij Albert Heijn met je bonus kaart ook een nieuwe Fiat met korting krijgen? Als de fietsenmaker op de hoek ook officieel erkend Mazda-ser- vicepunt wordt, lopen de klan ten dan bij de dealer weg? En wat als Kwik-Fit alle officiële ga rantiebeurten mag gaan uitvoe ren? Auto-importeurs en fabrikanten proberen zoveel mogelijk grip op de eigen afzet te houden. Met straffe hand reorganiseren ze hun dealerbestand. Veel offi ciële merkgarages zijn inmid dels verdwenen of opgegaan in De garage met benzinepomp verdwijnt uit het dorpsbeeld. Bedrijven groeien en vertrekken naar be drijfsterreinen. En wie niet groeit dreigt het loodje te leggen als de autoverkoop per 1 oktober wordt vrijgegeven. Archieffoto: United Photos De Boer een groter verband. Alleen al in is nauwelijks bij te houden. schappijen over die op veel mijn omgeving wijzigen dealer- Uiteindelijk houd je alleen gi- plekken dependances hebben, schappen om de haverklap. Het gantische autoverkoopmaat- Met grote glimmende show rooms langs de grote uitvalswe gen. Met kraakheldere werk plaatsen en moderne computer- apparatuur waarmee diagnoses gesteld kunnen worden bij tech nisch malheur. De verkopers dragen mooie pakken, de koffie is echte cappuccino. Een paar slimme ondernemers zien in de ontwikkelingen geen probleem, maar een uitdaging. Sterker, ze richten bedrijven op die een veelvoud aan merken verkopen. De dealernaam moet zelf een merknaam worden. Je rijdt in een auto van A, B of C. Welk automerk het is, is vraag twee. Want de mega-multi-dea- ler verkoopt wel tien merken. Op deze manier blijft auto's ver kopen commercieel interessant. Met de lage winstmarges en minder reparaties is het dé ma nier om anno 2003 geld te ver dienen met de autoverkoop. En de klant krijgt bovendien pro fessionele aandacht. De dorps- dealer kan er niet tegenop. Eén ding kon de lokale autoverkoper altijd heel goed: mijn naam ont houden. Zal ik dat ook moeten missen? Binnenin lijkt de auto van een hogere klasse. Foto's Pon kun je heel best zitten. De koffer meet maar 350 liter ruimte, maar met de bank plat groeit dat gat naar 1100 liter. Het stuurwiel is keurig in hoogte en diepte verstelbaar, net als de be stuurdersstoel. Hij wordt ge bouwd in thuisbasis Ingolstadt en de fabrikant zegt dat de car rosserie 33 procent stijver is dan van de huidige A3. Wanneer u dacht dat de A3 in Nederland niet veel voorstelde, vergist u zich. Audi noemt Nederland een prima markt voor de auto, waar van er jaarlijks altijd nog zo'n 2500 stuks over de toonbank gingen. Dat moeten er natuur lijk meer worden. Audi rekent op een stuk of 3500. Dat de prijs met zo'n 1200 euro gestegen is moet de koper dan maar voor lief nemen. Waagstuk Sinds 1996 zijn er 900.000 van verkocht. Maar Audi wil van de opvolger van de A3, de tweede generatie, min stens 1,2 miljoen exempla ren maken. Toen de A3 in 1996 verscheen was het nogal een waagstuk, om naast de VW Golf met een soortgelijke, stevig uitgerus te auto te komen. Audi zegt dat het een succes gewor den is. Dat komt vooral om dat er deftige uitvoeringen van te koop zijn. Voor men sen die veel luxe willen, maar die verpakt willen zien in compacte buitenmaten. (advertentie) Koop voor 30 mei 2003 een Altra Vision vrijetijdsfiets bij Profile Warmerdam en maak kans op deze geweldige prijs. DE FIETSS PECIALIST WARMOND - SASSENHEIM - VOORHOUT I KIJK OOK OP WWW.PROFILEWARMERDAM.NL door Quirijn Visscher Het was 15 mei op de kop af ze ventig jaar geleden dat Henri Ford niet naar de opening van de Nederlandse Fordfabriek in Amsterdam kwam. Hij had er geen zin in. Ford stuurde per te legram zijn gelukswensen. In 1930 was hij immers al voor niks naar Rotterdam gekomen voor het slaan van een eerste paal. Er lag niet eens een haven naast de geplande fabriek. Deze eerste paal werd dus mooi niet gesla gen. Het gemeentebestuur van Amsterdam liet heel snel de Fordhaven graven, zodat niet Rotterdam, maar Amsterdam Fordstad werd. Nooit zou de ei genzinnige, excentrieke Henri Ford een voetstap in zijn Hol landse fabriek zetten. The Ford Motor Company viert dit jaar wereldwijd het honderd jarig bestaan. Na een paar mis lukte pogingen lukt het Henri Ford 16 juni 1903 een fabriek op richten. Een eeuw later rollen overal ter wereld Fords van de band, in alle soorten en maten. En ze gaan grif van de hand, of ze nu F-serie, Escort, Focus of T heten. De importeur biedt mo menteel ter verhoging van de feestvreugde een aantal Centen- nial-actiemodellen aan. Ford en Nederland hebben on danks Henri's nukkige gedrag in 1933 een innige relatie opge bouwd. Lange tijd is de Amster damse Fordvestiging de enige grote autofabriek van het land. De hegemonie verdwijnt pas in de jaren vijftig als het Dafje het levenslicht ziet. Niet verwonderlijk dat leden van het Huis van Oranje veel Fords in de stallen hebben staan. Ko ningin Juliana wees ooit haar Rolls-Royce de deur. Ze had lie ver een Jomanda-blauwe ver lengde Granada. Haar dochter Beatrix bedient zich van een verlengde versie van de laatste editie Scorpio, het model dat oogt als een kruising tussen een platvis en een walrus. Over wan smaak valt natuurlijk niet te twisten. De productie van de Europese opper-Ford stopt in 1998. De Koningin laat er nog snel een paar ombouwen in En geland. Ford bouwt al lang geen auto's meer in Amsterdam. De fabriek sluit in 1980 de deu ren. En nu de Scorpio ter ziele is, hebben Hare Majesteit en kroonprins Willem-Alexander een vloot Volvo's S80 aange schaft voor het dagelijks vervoer. Geen gekke keus. Het Ford-con cern is immers sinds een paar jaar eigenaar van het Zweedse merk. De productie van de klei nere Volvo's is sinds 1975 - na de overname van DAF door Vol vo - een Nederlandse aangele genheid. Maar Ford trekt zich wederom uit Nederland terug en stopt de Volvo-productie in de NedCar- fabriek te Bom. Daar gaat con current DaimlerChrysler de smart bouwen. Ford heeft meer met België waar zowel Ford- als Volvofabrieken staan. Neder land verdient een vorstelijke ju bileumactie. Een Volvo S80 is heel fraai, maar Ford heeft meer in huis. Ik zou Hare Majesteit een nieuwe Jaguar XJ aanbeve len. Ook een Ford-product. Een donkerblauwe, verlengd natuur lijk. En dan komt topman Wil liam Clay Ford jr., Henri's be tachterkleinzoon, de sleutels persoonlijk overhandigen. Om het goed te maken. De Peugeot 307 dateert van vroeg 2001. Hij werd Auto van het Jaar 2002. In maart 2003 werd de miljoenste 307 al gebouwd. Vorig voor jaar werden naast de 3/5-deurs ook de SW en de Break leverbaar. In de eerste drie maanden van dit jaar was de 307 de best verkochte personenauto van Nederland. Half april waren er 10.000 exempla ren geregistreerd. In de herfst komt de 307 Coupé Cabriolet en Peu geot heeft nu de 307 Commercial aan het gamma toegevoegd. Ge baseerd op de Break met twee airbags, abs met noodremassistent, actieve hoofdsteunen en gordelspanners. Het dak hoefd! niet ver hoogd te worden voor het fiscale voordeel op bedrijfsauto's. De au to is standaard voor driekwart geblindeerd (twee zijruiten achter en het raam van linkerachterportier). De laadruimte meet een volume van 1,8 kubieke meter. De XR heeft een 1.4/70 pk HDi diesel. De XS heeft een 2.0 HDi-diesel met de 90 of 110 pk. De auto kost vanaf 14.637 euro excl. btw. (advertentie) /IA/V Leiden Roelofarendsveen [sj Lammenschansweg 128, Leiden, Tel.: 071 -531 08 11 1 QfUfcn Alkemadelaan 1, Roelofarendsveen, Tel.: 071-331 28 66

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19