De kracht van het hebbedingetje <§>1 Airflite: grote zus Chrysler Crossfire met art deco-jasje fc# Etenswaren en andere zaken op de snelweg Verlengde Rover 75 biedt vooral achterin voordelen Industrieel De Tomaso overleden AUTO téSl HOME ROVER Touwbaan 2, 2352 CZ Leiderdorp Tel. 071 - 581 06 40 www.autohome.nl kantie in het hrgebied. Ben niet goed wijs? nault Clio V6: n sportauto in zinsverpakking i kijken in de woo Tacuma dorp - Met de Tacuma a introduceert Daewoo Benelux een bijzonder Idcelijke kind-vriendelijke ring van zijn populaire -mpv. De film-Tacuma is ist met een dvd-speler ree beeldschermen aan terkant van hoofdsteu- de voorstoelen. Wie met ito een proefrit maakt, aarvoor gratis de nieuw- It Disney-film Piraten t op dvd. van een Cinema betalen 500 euro voor de volle- muitrusting, die een waarde van 1100 euro inwoordigt. De actie ot eind deze maand. da heeft iwe klanten Skoda heeft de )ste Fabia geproduceerd, mbi was voor een Poolse la de hatchback in 1999 gleen jaar later de Combi ip wagon), korte tijd later jd door de sedan. In totaal er in 2001 264.641 ver- fjwaarvan meer dan min thuisland Tsjechië. In tte drie maanden van dit ttden er in Nederland pbia's verkocht. Hel :ft hier een marktaan- 1,45 procent en is een van de negen stij- lidden van 21 dalers, loet het vooral hebben trouwe klanten, zegt de «LENDER V ia 4iac Modelautobeurs, Expocenter, Houten. 054. vfemac.nl Feel free, feel cabrio, rallen, Zwolle. fomstaf.nl Jtellandrit, motortoerrit BO km, MTC Motovatie, prk NFC, Amstelveen. f7 009, 020 6326 000. iotovatie.nl lity Sunday, Caddy's IcDonalds, Purmerend. igcityrollers.com mania 2003, naast de lunnik (afrit 19). jrdland.nl ^rdmania.nl Garagevak 2003, sjordhallen Leiden, eirican Festival, ajPark Zandvoort. alO 750. |gcityrollers.com Ddare.nl ins Autosportfestival, Tuit, Assen. .-assen.com ISbcarevents.nl Uto-maxx.nl Rijden-dag Historische en Club, Circuit Park rtort. 023 5740 750. ■Enl Historie Zandvoort 'H Circuit Park Zandvoort. d|0 750. ■epz.nl isfjgfietsweekeinde ^sion 2003, !sjaan, Lelystad. ^fietsnet cyclevision Pfcnaco, Formule 1, ^tarlo. [irus Festival van i-Deutz Club, Helmond. 5 940. -4agirustig.nl 1538 Pinksterraces, c Park Zandvoort. 750. www.cpz.nl ntalia, TT-circuit Assen. ^J) 380 'trassen.com ^ettacolo Sportivo, rxark Zandvoort. b 750. Jz.nl itlUfa Romeo meeting, "dpark Zandvoort. [s0 750. www.cpz.nl Canada, Formule 1, («L redactie Weg Wiel, etD7, 2003 PA Haarlem, of: n9wiel@damiate.hdc.nl Vging onder verantwoording ^effende organisatie. De uit eet verantwoordelijk voor af- jtn of gewijzigde data. jatste informatie: bel het ver- nttfoonnummer of ga naar het robe internetadres. door Quirijn Visscher arnhem - Iedereen wil opvallen. Dat heb je met individualisten. Het is een hele kunst een mas saproduct te verkopen dat spe ciaal voor jou lijkt te zijn ge maakt Vooral middenklassers lijden aan een hevige vorm van eentonigheid. De meeste auto's hebben een weinig opvallende lijnvoering. Ze zijn netjes als een confectiepak. De bestuurders van middenklassers zijn vaak vertegenwoordigers, de eigena ren een leasemaatschappij. Hoe speel je als fabrikant op veilig zonder met je nieuwste model meteen in de vormeloze massa op te gaan? Monteer een hebbe dingetje. Een stukje jongens speelgoed. Iets wat de koper wel heeft en zijn collega, buurman en zwager niet. Hebbedingetjes hebben de afge lopen kwart eeuw een flinke ontwikkeling doorgemaakt. Eerst was je de bink als je auto hoofdsteunen op de voorstoelen had. Daarna pochte je met de elektrisch bedienbare ramen. Een paar jaar geleden was je de cowboy van het asfalt met 'cen trale deurvergrendeling met af standbediening'. Wat een lekker woord. Afstandbediening. Fijn speeltje voor de zapgeneratie. In de Nissan Primera zit een tv-schermpje dat bij achteruitrijden laat zien wat zich achter de auto afspeelt. Foto: Nissan Honda heeft sinds kort een extra knopje aan het kleinood toege voegd. Je kunt de achterklep van de Accord Tourer er automa tisch mee openen. Hoe treurig. De radio- en televisiecommer cials doen het voorkomen dat zoiets stoer is. In werkelijkheid tast deze vinding je waardigheid aan. Een vitaal mens kan zoiets banaals als een achterklep ope nen heel goed zelf. Je mankeert toch niets aan de handen? Het is bovendien erg zuinig van Hon da dat alleen de achterklep van zelf opengaat. Als je de techniek in huis hebt, kun je de afstand bediening ook de andere portie ren laten openen. Heel stoer is de Nissan Primera die zich van zijn concurrenten onderscheidt door een verbor gen camera boven de kenteken plaat. Een nuttig gadget. Op het dashboard zit een schermpje waarop je kunt zien wat er ach ter je gebeurt Misschien loopt er wel een kind, een huisdier of een zakenrelatie. Die wil je na tuurlijk niet overrijden. Renault vangt klanten met de key card. De Laguna heeft geen sleutels meer, maar een Renault Card. Met de kaart in je binnenzak kun je de auto sleutelloos ope nen. Kaart in de lezer, op de startknop duwen en rijden maar. Daar praten ze op de zaak nog wel even over na. Hebbedingetjes zijn nog geen gemeengoed in de kleinere au toklassen. Opel brengt daar met de Meriva verandering in. Deze nieuwe space-uitvoering van de Corsa is standaard met cruise control uitgerust. Als je die in schakelt kun je met de benen in de nek een constante snelheid rijden. Het systeem is handig voor kilometervreters. Lees: ver tegenwoordigers die van hun bezuinigende baas geen nieuwe Zafira mogen kiezen. De bomen groeien momenteel niet tot in de hemel. Woon, werk en rijd je in stedelijk gebied, dan heb je weinig kans dat ander verkeer je toelaat continu dezelfde snel heid te rijden. Dan betaal je feestelijk veel voor een vrij nut teloze standaardvoorziening. De kracht van een goed hebbedin getje is dat het niet alleen leuk is, maar vooral nuttig voor zo veel mogelijk speciale mensen. Dit weekeinde wordt in Italië de 21ste editie van de Mille Miglia verreden. Aan dit be roemde klassiekerevenement doen dit jaar 372 teams uit 19 verschillende landen mee. Pro minent aanwezig is het merk Alfa Romeo, dat met maar liefst 30 auto's aan de start ver schijnt. In totaal zijn 58 merken vertegenwoordigd, uitsluitend met modellen die tussen 1927 en 1957 hun sporen in de racerij hebben verdiend. Zij zullen de straten van Brescia tot Rome even tot een rijdend museum omtoveren. De eerste Mille Miglia, toen nog een race, werd 76 jaar geleden verreden. Alfa Romeo speelde daarin een be scheiden rol, maar het jaar erop was het anders. Met een nieu we, door Zagato ontworpen auto, de 6C1500 Sport Spider (foto), legde de Milanese fabri kant beslag op de eerste, vier de, vijfde en achtste plaats. In slechts twee jaargangen van de Mille Miglia moest Alfa Romeo zonder podiumplaatsen het strijdperk verlaten. In 1957 werd de laatste race verreden en pas 26 jaar daarna kwam de wederopstanding van de 'Mille' als klassiekerrit. Aan de Mille Miglia nieuwe stijl mogen uit sluitend voertuigtypen deelne men, die in het verleden ook in de racerij actief zijn geweest. Foto: Alfa Romeo Weg Wiel door Peter Lodewijks haarlem - Op de snelweg A9 ter hoogte van Badhoevedorp zorg de een gekantelde vrachtwagen twee weken geleden voor een enorme verkeerschaos. De la ding bestond uit ruim 11.000 li ter melk, yoghurt, vla en andere zuivelproducten. Een aanzien lijk deel daarvan kwam op het wegdek terecht Bergers hadden grote moeite de ravage op te rui men omdat ze lange tijd tot aan hun enkels in de melk en de vla stonden. Het ongeval leidde tot een lange file op de A9 en een urenlange vertraging. De toeristenbond ANWB zet elk kwartaal dergelijke file-veroor zakers op een rijtje in haar nieuwsbrief. Daarin lezen we dat er in het afgelopen halfjaar meer etenswaren op straat te rechtkwamen: een enorme berg bami bijvoorbeeld op de A2, een lading kokosnoten op de A73 en een hoeveelheid blikken soep en knakworsten op de A65. Minder gemakkelijk verteerbaar was de lading bakstenen die op de A4 van een gekantelde vrachtwagen was gerold. Op de A28 zag het zwart flees: bruin) van de eenden die uit een bij een aanrijding betrokken ge raakte vrachtwagen waren ge sprongen en een stukje van de Nil raakte bedekt met een dik ke laag schuimende shampoo. Tenslotte verloor een oplader bij zijn rit over de Al 6 een heima chine van ruim 12 ton. Dit inci dent had een file van ruim 13 ki lometer tot gevolg, die enkele uren bleef bestaan. Ook ontstonden er files door ge beurtenissen naast de snelweg. Zo stond er in het weiland naast de A2 op een gegeven moment een opgeblazen opblaasbaar flatgebouw van tien meter hoogte. Veel automobilisten vonden dit kennelijk zo interes sant dat in de richting Utrecht een file van 9 kilometer ont stond en de andere kant op naar Amsterdam zelfs 16 kilometer. En verder trok 3VO (voorheen Veilig Verkeer Nederland) aan de bel omdat opwaaiende ten- nisrokjes voor ongelukken kun nen zorgen op de A28. Voor heen ging de langs de snelweg geleden tennisbaan verscholen achter een dichte begroeiing maar wegens werkzaamheden moesten alle bomen en struiken daar weg. Sindsdien ontstaan er files op die plek, vooral in de avond als tennissende dames vol in het licht hun kunsten ver tonen. Een gevaarlijke situatie, aldus 3VÖ. (advertentie) door Peter Lodewijks vianen - De Duitse onderne ming Karmann bouwt in Os- nabrück sinds kort de Chrysler Crossfire. Het is voor het eerst dat een model van Chiysler voor de wereld markt buiten de Verenigde Staten wordt gemaakt. Dat de keuze voor productie op Karmann is gevallen is niet zo verwonderlijk, want Kar mann is al jaren een partner van Mercedes, dat met Chrysler tegenwoordig het moederconcern Daimler- Chrysler vormt. De Amerikaanse autofabri kant verwacht blijkbaar veel van zijn nieuwe sportcoupé, waarin ook een behoorlijk aandeel Merced es-techniek zit verwerkt. Nog voor de Crossfire op de markt is, heeft Chrysler namelijk al een grotere 5-deurs versie ervan voorgesteld. De naam is Airflite en voor dit studie model hebben de ontwer- door Peter Lodewijks vianen - MG-Rover gooit het te genwoordig vooral over een sportieve boeg. Maar ook de meer traditionele klanten wor den niet vergeten. Zo bestaat de degelijke Rover 75 nog steeds en wordt er nu een verlengde versie van die wagen aan het gamma toegevoegd. Een voorstudie was vorig jaar al te zien op de auto tentoonstelling van Genève. De eerste Nederlandse order voor de 75 LWB (Long Wheelbase) is imiddels in de fabriek te Long- bridge in productie gegaan. De lange versie van de Rover 75 wordt geleverd op basis van de 2.5 liter V6 Sterling en biedt met name achterin grote voordelen. Achter de B-stijl is er 20 centi meter auto tussengezet waar door de achterpassagiers meer dan de ruimte hebben. Voor de aandrijving van de Ro ver 75 LWB zorgt een alumini um 2.5 liter 6-cilinder die goed is voor 177 pk. Standaard is deze krachtbron gekoppeld aan een 5-traps automatische transmis sie. Hoewel het zeer aangenaam moet zijn deze limousine te be rijden, is hij natuurlijk vooral bedoeld om in gereden te wor den, als auto met chauffeur dus. Er is nu achterin ruim plek voor allerlei toevoegingen als een mi nibar of een computer. De ver lengde 75 is voorbereid op plaatsing van dergelijke acces soires. Ook heeft hij extra interi- IN MEMORIAM pers zich laten inspireren door onder meer het Chrys ler Building, een bouwwerk uit het art deco-tijdperk dat al decennia lang prominent aanwezig is in de skyline van New York. Vooral het interieur van de Airflite is een sterk staaltje van moderne vormgeving, waarin aluminium, hout en kunststof de boventoon voe ren, maar dit alles is overgo ten met een prachtig art de- co-sausje. Het is vooral een ruimtelijk interieur, met ele menten die als het ware in de ruimte 'drijven'. Dit zorgt voor een open en elegant compartiment waarin veel aandacht is besteed aan er gonomie. De inzittenden be schikken over veel bewe gingsvrijheid. De achterwielaangedreven Chrysler Airflite (lengte 4,84 meter lang) ziet eruit als een coupé, maar heeft de eigen schappen van een 5-deurs hatchback. De Airflite is het ultieme voorbeeld van functioneel toegepaste kunst, zegt Chrysler zelf. Het ontwerp is hoe dan ook nogal vooruitstrevend en zeker een gewaagde verschijning op een -Amerikaanse- markt die over het algemeen als conservatief wordt aangemerkt. Daarom wordt de auto ook in Europa gebouwd, zodat hij eerst daar naam kan maken, waarna de Amerikanen eerder geneigd zijn de auto te omarmen. Sportwagens uit Europa zijn immers altijd populair geweest in de VS. Foto's: DaimlerChrysler niet leverbaar op deze uitvoe ring. Maar verder is er een lange lijst van extra's die wél besteld kunnen worden. De eerste Nederlandse koper van deze auto is directielid van een grote uitgeverij en al lange tijd Rover-rijder. Hij wilde graag meer ruimte voor zijn opgroei ende kinderen en kruipt dus zelf achter het stuur van zijn nieuwe leaseauto. De wagen wordt voorzien van extra's als par- keerassistentie, tripcomputer, zelfdimmende binnenspiegel, regensensor, navigatiesysteem met kleurenmonitor, cd-wisse- laar en een tv-ontvanger. milaan/afp-anp - De Italiaanse industrieel Alejandro De Toma so, specialist in luxe sportwa gens en voormalig eigenaar van de autofabriek Maserati, is woensdag overleden, zo heeft zijn onderneming meegedeeld. Hij werd 74 jaar. De Tomaso werd in Buenos Ai res geboren, maar heeft zijn hele carrière in Italië geleefd. Hij be gon in de autowereld aan het begin van de jaren vijftig als coureur en nam tweemaal deel aan een Grand Prix, in 1957 en 1959. In 1959 richtte hij in Mo dena, in het noorden van Italië, zijn eigen sportwagenondeme- ming op. In de jaren zestig werkte hij samen met de carros serie-ontwerper Giorgetto Giu- giaro. De Tomaso kocht in 1975 van het Franse autoconcern Citroën het merk Maserati. Ook kreeg hij een meerderheid bij de onder neming Innocenti en de motor fietsenfabrikant Moto Gi i7.7iIn 1990 deed hij ruim de helft van Maserati over aan Fiat In 1993 volgde de rest Fiat bundelde het merk met zijn eigen Ferrari- sportwagens. Ook van Moto Guzzi nam De Alejandro De Tomaso 1928-2003 Tomaso afscheid. Hij behield zijn eigen onderneming, gespe cialiseerd in luxueuze sportwa gens die nog altijd in kleine aan tallen worden gemaakt Tot het eind toe was hij daar president eurverlichting en is lederen be kleding standaard. In Nederland is de beginprijs van de Rover 75 2.5 Sterling Long Wheelbase vastgesteld op 56.000 euro. Een elektrisch be- dienbaar schuif-/kan teldak en gordijn-airbags zijn vanwege de aanpassingen aan de carrosserie

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17