Velocitas gebrand op revanche Vink verheugt zich op Itilzitten is niks voor mij' SPORT Carolijn Brouwer vaart af en toe nog als een 'stomme kip' komst oude maatjes Coach Klaas Bosman rekent op titel tlete Trudy Rotteveel begint zondag in Nieuwkoop aan nieuwe seizoen' VRIJDAG 23 MEI 2003 Faerber in het shirt van loys. iffoto: Dick Hogewoning !>er naar eede lEiM - Jurgen Faerber olgend seizoen bij Ter De verdediger kwam af- n seizoen uit voor Sche en. Faerber speelde in egio eerder voor Quick q Noordwijk. °tike Turnhout I in Alicante o< c dut - Handbalster Maai- iihout uit Voorhout blijft de Spaanse competitie, jarige international heeft Mitract met Alsa Elda io met een jaar verlengd. uit Alicante werd afge- -v veek nationaal kampi- J mag komend seizoen en in de Champions De voormalige speel- Hellas uit Den Haag q belangrijk aandeel in j overen van de Spaanse V( ^wijziging in I-erpoloselectie a. gein - Vergeleken met rï' ilificatietoemooi in Kiev ondscoach Johan Aan- 1 wijziging doorgevoerd aterpoloselectie voor het I es kampioenschap. r(j an Marc Nolting (De i) vervangt Gijs de Koek De titelstrijd vindt plaats it en met 15 juni in het ïse Kranj. Ter voorberei- 1 het EK speelt Oranje ei/begin juni in Drach- eg de Dutch Open. De se- estaat uit Havenga, Sil- r De Bruijn (Olympic Ni- ;rl Jong, Scheffer (Polar Siewers (De Robben), Kjell Boom, Björn AZC), Booij (ZPB).Bach lader (AZ&PC) en de dedigers Van de Bunt Ien Mare Nolting (De die editie e$ers - pers j- Een selectie van regio- letbalcoaches neemt het jid op tegen een Leids rselftal. Op het veld van t begint in 19.00 uur editie van trainers - als dit treffen kortweg genoemd. Het trainers- lat onder leiding van b Groot en bij de tegen- js bepaalt Willem Spier if sport van deze krant, medemblik/anp - Europe-zeil- ster Carolijn Brouwer, medaille kandidaat bij de Olympische Spelen in Athene 2004, 'sukkelt' bij de Spa Regatta in Medemblik voorlopig tussen de vijfde en tiende plaats. „Om het zo maar te noemen", grinnikt de oud- Voorhoutse. „Ik vaar af en toe nog als een stomme kip. Op mijn 29ste jaar moet ik nog veel leren." Toch vindt Brouwer dat ze op weg naar Athene aardig op koers ligt. „Natuurlijk, ik moet nog keihard werken aan bepaal de punten, maar dat ervaar ik als positief. Ik moet er niet aan denken dat ik nu al helemaal klaar- zou zijn voor de Olympi sche Spelen. Dan zou ik nog ruim een jaar moeten wachten om te kunnen knallen. Dan pas zou je echt een probleem heb ben." Brouwer, tiende in het klasse ment na twee dagen, weet wat er op de korte en langere ter mijn moet gebeuren. „Er zijn verbeteringen noodzakelijk in het materiaal, in de coaching, in mijn zeiltechniek en in het star ten. Ik heb het mezelf hier in Medemblik ook niet gemakkelijk gemaakt. In de eerste race ging ik woensdag te vroeg van start en daardoor had ik meteen mijn eerste schrapresultaat te pak ken. Ik kan mezelf nu geen nieuwe valse start meer permit teren. Daarom moet ik voor zichtiger aan de wedstrijden be ginnen, met alle negatieve ge volgen vandien." Brouwer, die in alle weersom standigheden goed vooruit komt, valt graag aan op het wa ter. „Maar doordat ik nu minder risisco's mag nemen, kern ik mijn eigen wedstrijd niet varen. Ik ga een beetje achter de koplo pers aan, ook al omdat ik net niet mijn topsnelheid weet te bereiken. Ik moet te veel vech ten om in de race te blijven en dat kost veel kracht. Bovendien ben ik te druk bezig om uit de vuile wind van mijn concurren ten te blijven, waardoor ik het overzicht kwijt raak. Ik let bij voorbeeld te weinig op de wind en de wolken. Kortom, er valt nog genoeg op mijn zeilen aan te merken." Brouwer mist in Medemblik een persoonlijk klankbord in de vorm van een bondscoach. Vo rige maand na de olympische zeilweek in Hyeres, met de elfde plaats voor de tweevoudige we reldkampioene (1996 en 1998), werd de samenwerking met de Zweed Michael Lundh verbro ken. „Het klikte niet, maar dat wil niet zeggen hij een slechte coach is. Hij is heel professio neel en nauwkeurig. Maar onze karakters lagen te ver uit elkaar. Anders dan een trainer moet een coach een soort vriend van je kunnen zijn. Dat vond ik niet in hem. Daarom ben ik met hem gestopt." Brouwer staat er daardoor in Medemblik grotendeels alleen voor. „Daan Schutte helpt me wel met mijn materiaal, maar hij zeilt hier zelf in de 49er. Dus mijn races ziet hij niet. Het is best balen zonder coach, maar na de Spa Regatta zal er wel een nieuwe komen. Het kost de no dige tijd en energie om weer ie mand te leren kennen, maar dat moet dan maar. Ruim een jaar voor de Spelen kun je zoiets nog wel opvangen." Brouwer vaart al ruim tien jaar op topniveau. Aan Sydney 2000 nam ze noodgedwongen deel in de 470-klasse (dertiende), na de verloren kwalificatiestrijd met zeilkoningin Margriet Matthijsse (goed voor twee keer olympisch zilver). Die nederlaag tegen haar jongere collega was een „zware boterham", zoals ze zelf om schrijft, maar heeft achteraf ook verfrissend gewerkt. „Zonder die negentien maan den in de 470-klasse had ik vorig jaar nooit deelgenomen aan twee etappes in de Volvo Ocean Race", weet ze zeker. „Die over stap naar een andere klasse heeft me gretig gemaakt en ge houden. Ik zie Athene 2004 ook niet meer als een eindstation. Met mijn Belgische vriend Se bastian Godefroid, die in de Fin- nklasse aardig kan meekomen, heb ik het plan opgevat om sa men aan Peking 2008 deel te ne men in de Tornado-klasse. Het zeilen laat me nog lang niet los." Carolijn Brouwer: „Er zijn verbeteringen noodzakelijk in het materi aal, in de coaching, in mijn zeiltechniek en in het starten." Foto: ANP/Vincent Jannink door Charlotte de Meyere leiderdorp - In één seizoen twee keer een promotie mislopen, dat gebeurt Velocitas niet. Daar is trainer Klaas Bosman (43) van overtuigd. Na het verloren kam pioenschap in de zaal was het verdriet groot. De tranen vloei den rijkelijk. Velocitas uit Leider dorp is gebrand op revanche. In de veldcompetitie verloor de ploeg geen wedstrijd meer. Mor gen kan tegen KZ het seizoen als nog bekroond worden met een titel op het veld. Bosman zag zijn ploeg wonder baarlijk snel herstellen van de teleurstelling. „Iedereen weet wat er de laatste wedstrijd tegen Weidevogels misging. We speel den een steengoede eerste helft en kwamen met 8-3 voor. We gingen te behoudend spelen, waardoor zij terug konden ko men. Tot vijf minuten voor tijd geloofde ik er nog in. Ik keek op de klok en zag dat het bijna af gelopen was. Ik realiseerde me dat ik niks meer kon doen, het was voorbij." De ploeg praatte erover en ac cepteerde de nederlaag. Op het veld had Velocitas een eerste plaats te verdedigen, dus tijd om te rouwen was er niet. Bosman zag zijn spelers wedstrijd na wedstrijd winnen. En overtui gend ook. „Ik dacht eerst nog 'Goh, hoe moet ik dit weer rechtzetten'. Maar er waren geen verwijten in het team. De mentale veerkracht bleek won derbaarlijk groot." Klaas Bosman heeft inmiddels anderhalf jaar aan de Leider- dorpse hoofdmacht gesleuteld. Velocitas stelde hem vorig 'jaar maart als coach aan. „De trainer voor mij werd 'ontslagen'. Het viel me zwaar tegen om midden in het seizoen te beginnen. De Klaas Bosman: „De mentale veerkracht van het team bleek wonderbaarlijk groot." Foto: Taco van der Eb ploeg had een teleurstellend zaalseizoen achter de rug. Op het veld liep het ook niet naar wens. Eigenlijk was het al een verloren jaar. Dit seizoen heb ik mijn invloed op het team kun nen vergroten." Zijn doel was om een team neer te zetten met een eigen gezicht. Daarin heeft Bosman naar eigen zeggen een behoorlijk grote rol gespeeld. „Ik wil de sterke pun- KZ Leiden zaterdag - Velocitas 15.30 uur ten van een speler uitbuiten. Daarnaast is het een vereiste dat een aanval over acht schijven moet lopen. Een team mag niet van een of twee spelers afhanke lijk zijn." Als Velocitas morgen tegen KZ Leiden geen fouten maakt, komt de vereniging voor het eerst in bijna twintig jaar weer uit in de tweede klasse. Handhaving is dan de grootste doelstelling. Bosman heeft het team dan nog onder zijn hoede. „Hoe lang ze me nog willen hebben, weet ik niet. Ik vind het nu nog ontzet tend leuk." Bosman moet het volgend sei zoen wel doen zonder aanvoer der Arjan Bakker, die stopt. Mar lende Oosterhof en Elsbeth de Mooy zijn pas in het voorjaar weer inzetbaar. Bosman denkt niet dat problemen zal opleve ren. „Ik heb gewerkt aan een ruime basis. Er staan dus goede vervangers klaar." Die basis bereikte Bosman niet alleen door de selectie te trai nen. Voordat hij het eerste team ging coachen, was hij trainer van de junioren. Al 25 jaar is de leerjaarcoördinator van het Leo nardo da Vincicollege werkzaam als trainer. Op z'n zestiende be- gon-ie met korfballen. Waar an ders dan bij Velocitas. ,A1 m'n vrienden korfbalden al in Lei derdorp. De gezelligheid trok mij het meest aan.- Bijna meteen ben ik begonnen met training geven. Ik wilde in die tijd naar de HALO om leraar lichamelijke opvoeding te worden. Net voor de toelatingstest scheurde ik mijn kruisbanden. Ik ben uitein delijk toch in het onderwijs te rechtgekomen." Bosman geniet ervan om met jongeren om te gaan. Niet alleen in het korfbal, maar ook in het onderwijs probeert hij kinderen naar een hoger niveau te tillen. Naast coach van de Al heeft hij het eerste team tien jaar geleden ook al eens onder zijn hoede ge had. „Een paar spelers die ik nu train, heb ik vijftien jaar geleden ook al training gegeven. Sommi gen geven nu zelf ook training, dan zie ik dingen van mezelf te rug. En dat geeft me een goed gevoel." jrlotte de Meyere TriatleteTrudy 1 (32) traint elke dag wel ir uur, maar toch heeft ze het gevoel dat ze er veel tij zet. Triatlon is een le- I, vindt ze zelf. Haar hele ij afgestemd op het trai- epema, dat ervoor moet lat ze dé triatlon van het (nere, binnen elf uur fi ndag begint voor Rotte- Nieuwkoop het nieuwe Rotteveel vrijdag de in de winkel heeft ge it ze er niet aan den iet de auto naar huis te dln Uithoorn, waar ze bij birt werkt, naar Sassen- en'maar' achttien kilome- een krappe anderhalf ik thuis. Öc moet door teler, maar bang ben ik /aipen vent die me bij- ij dire is ze een nerveus ty- ;orèiad altijd veel last van cligen en stond niet altijd n$rk in m'n schoenen, imids ik zo veel sport, ben listiger. Ik voel me sterk en mijn lichaam kan rd aan." Met haar 57 kilo va) niet als een krachtpat- triatleten moeten geen erlige spieren meesjou- wen. Als ik in de spiegel kijk en ik zie m'n kuiten of schouders, dan zie ik heus wel waar de trai ningsuren in gaan zitten." Haar energie haalt ze uit boter hammen met pindakaas. Als 'bijna veganist' eet ze geen pro ducten als vlees, vis, boter, ei en kaas. Het ontbijt bestaat uit fruit, vooral gedroogd fruit. „Daar zitten zoveel suiker en koolhydraten in, onvoorstel baar. Tijdens een wedstrijd drink ik twee bidons met sport drank leeg, eet ik een paar po- werbars (energierepen) en werk ik gel naar binnen wat ook voor energie zorgt. Van bananen moet ik niks hebben." Rotteveel is pas vijf jaar geleden begonnen met triatlon Ze begon met kleine stukjes hardlopen en omdat ze geen rijbewijs had, fietste ze overal naartoe. „Ik zag de mannen van triatlonvereni ging De Bollenstreek wel eens in het zwembad en dacht: 'Zo, die zien er goed uit' en ik besloot lid te worden. De eerste jaren train de ik nog niet zoveel. Ik deed wel eens een achtste triatlon Het volgende jaar deed ik een paar 'kwartjes' en zo heb ik het opge bouwd." Na Almere gunt ze zichzelf mis schien een weekje vakantie: lo pen in Schotland. „Ik heb geen behoefte aan vakantie. Ik ben zo lekker bezig met trainen. Ik heb geen vriend en geen kinderen en kan alle tijd aan het trainen besteden. Ik zie het helemaal niet als een opoffering, maar juist als ontspanning. Stilzitten is niks voor mij. Soms spijbel ik ook wel eens een training hoor. Als ik echt geen zin heb, blijf ik lekker op de bank zitten met een boek. Rust is ook een vorm van training." Wedstrijden, dat is waar Trudy Rotteveel het allemaal voor doet. Ze barst bijna uit elkaar van spanning op weg naar de wedstrijd. Maar als ze eenmaal aangekomen is en de andere deelnemers ziet, is ze die gevoe lens weer kwijt Tijdens het fiet sen en lopen gaat ze duizend keer kapot. „Ik probeer niet aan de pijn te denken. Ik ga altijd re kenen. Zoveel kilometer fietsen is nog zoveel minuten en daar kan ik zoveel keer m'n tanden in poetsen. Ik zeg tegen mezelf: 'jij moest weer zo nodig meedoen, dus dan moet je niet zeuren bij een beetje pijn.' Tijdens de eer ste marathon die ik liep wilde ik nog gaan wandelen. Nu komt dat niet eens meer in me op." In de winter loopt Rotteveel een aantal marathons, maar juist de- combinatie van drie sporten maakt dat ze triatlon zo leuk vindt. 'Ik zou niet kunnen kie zen, eerlijk waar niet', ant woordt ze op de vraag wat ze nou het leukste onderdeel vindt. Zwemmen gaat haar het minst goed af. „Voor een vrouw zwem ik niet goed. Ik ben altijd bang bij de start als een hele massa mensen erin duikt. Als het veld uit elkaar is getrokken, gaat het beter." Fietsen was bij Rotteveel altijd het ondergeschoven kind je, maar de laatste twee jaar traint ze ook dat onderdeel heel fanatiek. Nu vindt ze een achtste triatlon een Mickey-Mouse-afstand. Rotteveel is op haar sterkst als ze een halve triatlon doet. Het doel voor dit seizoen is de hele triatlon van Almere. Vanaf dit weekend gaat ze verschillende lange en middellange triatlons doen, allemaal in het teken van 30 augustus. Haar doel is om daar binnen de elf uur te finis hen. „In 2001 deed ik er een kwartier langer over, dus het is zeker haalbaar. Maar ja, triatlon is van veel dingen afhankelijk. Het weer moet meezitten, geen regen en niet teveel wind, en je moet in vorm zijn." Twee jaar geleden eindigde ze als tiende Nederlandse. „Landelijk gezien ben ik niet goed genoeg. Dat ik een keer op het podium eindig, komt door het gebrek aan con currentie." sassenheiM" Met de terugkeer van drie 'toppers' op het oude nest moet Teylingen zich kun nen handhaven in de derde klasse. Maar zonder de oudge dienden moet de jonge ploeg eerst nog winnen van FC Rijn land en dan van Meerburg of UDWS. Anders blijven de Sas- senheimers in de vierde klasse. „Dan moeten we volgend jaar voor het kampioenschap gaan", zegt Erwin Vink, de 26-jarige Sassenheimse rechtsbuiten, bankmedewerker in Oegstgeest. Wie komen er terug? Mohamed Ait el Houssi komt terug van SJC, Walter Bisschops van Ter Leede en Bob van der Vlugt van FC Lisse. Met Moha med speelde ik sinds de jeugd en ook met de anderen heb ik al gevoetbald. Het lijkt me leuk om weer met mijn oude maatjes te gaan voetballen. Daarom wil ik ook niet weg bij Teylingen. Ik heb wel verschillende mogelijk heden gehad, maar ik vond de sfeer bij de club ook belangrijk. Teylingen is echt een gezellig clubje, het plezier staat voorop, ook al is het mooi dat het nu sportief ook goed gaat." Nu moeten jullie eigenlijk wel promoveren. „Het is te hopen dat wij deze nacompetitie goed afsluiten, dan komen de nieuwe spelers in een gespreid bedje. Maar als we het niet zouden halen, dan kun nen we volgend seizoen voor het kampioenschap gaan. Maar ik ga liever voor promotie naar de derde klasse. Ik heb nog nooit in de derde klasse ge speeld. Ik kwam op mijn zeven tiende in het eerste en we heb ben in die negen jaar alleen maar tussen de vierde en de vijf de klasse gesukkeld. In een ver verleden heeft Teylingen wel in de tweede klasse gespeeld." Zou je niet liever vakantie heb ben? „Nee, het begunt nu echt te kriebelen. Het is leuk om deze wedstrijden te spelen. Omdat de meeste andere regioclubs zijn uitgevoetbald, komt er meer pu bliek." Jullie verloren zondag met 1-0 van FC Rijnland, geen gemak kelijke tegenstander. „Rijnland is voor ons altijd een beetje een Angstgegner geweest. Het is, zoals ook in de krant stond, een botsing tussen twee stijlen. Wij zijn de meer voetbal lende ploeg en Rijnland heeft ook wel een paar goede voetbal lers, maar die ploeg moet het meer hebben van hardheid. Door een fout van ons kwamen zij op 1-0. Het zal zondag een lastige wedstrijd worden. We moeten binnen een kwartier zien te scoren, maar hun keeper is ook goed. Het voordeel is wel dat we thuis spelen. Ons veld is een stuk groter. We moeten de zijkanten gebruiken om hun muur te slechten." Dus is er ook een belangrijke taak voor jou als rechtsbuiten weggelegd. „Ja, als we de zijkanten bespelen dan ben ik een van de belangrij ke factoren. Afgelopen zondag ben ik er in de rust uitgehaald vanwege een hamstringblessure. Ik wilde zelf doorspelen, maar ze wilden me liever sparen. Het is een chronische blessure, ze zijn er voorzichtig mee. Het trai nen ging prima." Hoeveel doelpunten heb je dit seizoen gescoord? „Niet veel, maar twee. Ik ben meer de man van de assists. In de vijfde klasse scoorde ik wel veel, ik ben ook een keer top scorer van de maand geweest in het klassement van het Leidsch Dagblad. Maar de laatste seizoe nen zijn het steeds maar twee of drie doelpunten. De trainer zegt: je moet meer vertrouwen heb ben. Maar als ik zondag in de blessuretijd de 2-0 scoor, dan vind ik het niet erg dat ik er dit seizoen maar twee heb ge maakt." Hoe belangrijk is voetbal voor jou? „Heel belangrijk. Ik zou niet zonder kunnen. Ik heb ook acht jaar in de zaal gespeeld, maar daar ben ik vorig jaar mee ge stopt omdat het niet goed was voor mijn lichaam. Dag en nacht ben ik met voetbal bezig, ik mis geen wedstrijd op tv." Teylingen - FC Rijnland zondag 14.30 uur SPORTAGENDA BETAALD VOETBAL Vanavond Eerste divisie (20.00): FC Den Bosch - MW, Dordrecht'90 - Fortuna S, Emmen - Helmond Sport, GA Eagles - Cambuur, Sparta - Eindho ven. Veendam - Heracles. FC Volendam - TOP. VW - ADO Den Haag (in Zuiderpark). Zondag Eredivisie (13.00): Excelsior - Vitesse, De Graafschap - FC Groningen. Heerenveen - RBC, NAC - AZ, NEC - FC Zwolle. PSV - FC Utrecht. Roda JC - RKC. FC Twente - Ajax. Willem II - Feyenoord Eerste divisie (14.30): Haarlem - Stormvo gels/Telstar AMATEURVOETBAL Trudy Rotteveel: „Als ik in de spiegel kijk en ik zie m'n kuiten of schouders, dan zie ik heus wel waar de trainingsuren in gaan zitten." Foto: Henk Bouwman Zaterdag Hoofdklasse (kampioenscompetitie 15.00): Quick Boys - Harkemase Boys Tweede klasse p/d (14.30): RCL - Lyra. Hon- selersdijk Xerxes DZB Derde klasse p/d (14.30): Valken '46 - Die Ha- ghe (16.00) Vierde klasse p/d (14.30): Woubrugge - Was senaar, PEC Haag - Alphia Tweede klasse zondag p/d (zaterdag 17.00): Alphense Boys - VUC. Zondag Derde klasse p/d (14.30): Docos-Voorschoten 97 (op terrein LFC). Vierde klasse p/d (14.30): UDWS - Meerburg, Teylingen - FC Rijnland Vijfde klassse p/d (14.30): Stompwijk "92 - Duindorp BASKETBAL Nijmegen Meisjes junioren, kampioenschap van Neder land, final four: Vrijdag: Grasshoppers - Wildcats (21.00), Dén Helder-PSV (19.00) Zaterdag: om derde plaats (14.00), finale (16.00) CRICKET Overgangsklasse: Ajax L - VW 2 DAMMEN Hazerswoude: Voorronden Pers. Kampioen schap DMH (za.) Huissen: Kwartfinale KNDBflfeker. Witte van Moort-Rijnsburgse Damclub (za. 12.00) Tweede klasse: Alphians - Braves PAARDENSPORT Hoofdklasse: Flags - Quick (za) TOERFIETSEN Leiden: Swift De Bult, Mei|etocht (zo. 8 30) Lisse: De Bollenstreek Ter Specke, Cor Ruig- roktocht (zo. 8.00) TRIATLON Nieuwkoop: Nationale triatlon (zo)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15