Woonlasten in Warmond fors omhoog LEIDEN REGIO an roept ze: nou koppen 3n klinkende zoen in de raadzaal 'Steden moeten meer investeren in het platteland' 4ak overwerk S )r personeel j oncentrales Hoge straffen geëist tegen overvallers [Community Ijshal naar Hoorn West emenmarkt ptgeest jgiest - De jaarlijkse gera- en bloemenmarkt in geest, die de winkeliers D ange Voort organiseren, voor aanstaande zaterdag J agenda. De markt is van q tot 17.00 uur te vinden r le winkels aan de Lange en de Irislaan. Een groot I bloemisten heeft zijn c aangekondigd. Lange n viert zaterdag ook de ng van het noodwinkel- un in het Irispark, waar- M en definitieve stap wordt l richting de nieuwbouw iver de winkelhaak die rt ijft bestaan. D Tf v bi - Van de werknemers in .3 idhollandse betoncentra- rkt 44 procent regelmatig W r vaak langer dan elf uur E' ig. Het gemiddeld aantal en per week is zo'n 9,5 <e leer dan 20 procent werkt II tot 15 uur over. Dat uit een onderzoek van tr ouw. In deze regio deden emers van de betoncen- in Zoeteiwoude, Koude- !ri an den Rijn, Hillegom en k mee. iks het vele overwerk, het iken van dienstroosters en begintijden zijn de werk- s van de vier centrales Is edelijk tevreden over hun Wel zijn deze onderwer- venals het werken op de g( ig en de te korte pauzes, j urend bron van discussie. onderzoek dat gisteren is eg enteerd blijkt dat door de vers slecht wordt geluis- 1 «Met name voor oudere E ïmers blijkt overwerk af ch moeilijk vol te houden te ijjfV districtbestuurder Bert ntaat nu de betoncentrales iei en. „We willen met de :h es bespreken hoe ze het met de medewerkers k(De CAO kent bepalin- ler overleg over het drenst - over vaste begin- en den. t /ai iai door Coen Polack warmond - Als Warmond een zelfstandige gemeente blijft, dan wordt wonen in het dorp de ko mende jaren flink duurder. Vol gens wethouder De Vroomen van financiën moet alleen al om het niveau van voorzieningen in Warmond op peil te houden, de ozb met zo'n zeventig procent omhoog. De rioollasten worden volgens de wethouder op den duur vier keer zo hoog, omdat Warmond voor 2005 de huizen buiten het dorp moet aansluiten op het riool. Volgens eerdere be rekeningen gaat dit grofweg drie miljoen euro kosten. De gemeente Warmond kampte de afgelopen jaren met fikse te korten. Ook in 2003 verwacht De Vroomen een tekort van 300.000 euro. Volgens de wet houder kan het geld om het te kort op te vangen, nergens an ders meer vandaan komen dan van de bevolking. „We hebben de begroting wel vijf keer door de wringer gehaald en er valt niets meer te bezuinigen. De enige manier om extra geld in het laatje te krijgen is de lasten te verzwaren." De gemeente heeft momenteel 75 inwoners minder dan vorig jaar. Volgens de wethouder is er dit jaar alleen al daarom een ozb-verhoging van tien procent nodig. Burgemeester Vosjan he kelt in dit verband ook de pro vincie. „We hebben gevraagd om buiten de dorpsgrenzen te mogen bouwen en dat verzoek is afgewezen. Daardoor kunnen we jonge mensen niets bieden en loopt Warmond leeg. Ik zou niet graag zien dat onze financi ële situatie ons in de armen van herindeling drijft. Een andere grote kostenpost is cultureel centrum Het Trefpunt. De berekeningen van De Vroo men tonen aan dat de balans van het centrum ieder jaar voor 350.000 euro negatief uitslaat. Vooral de kosten van het perso neel zijn hoog, zegt cultuurwet houder Van Klinken. Hij vindt het spijtig dat er geen andere oplossing is dan lastenverzwa ring. „We wilden, toen we met dit college begonnen, zorgen dat lastenverzwaring niet nodig zou zijn. Maar we hebben geen keus. Ik vind dat Warmond een centrum als het Trefpunt nodig heeft, dus daar moeten we wat voor over hebben." Warmond is bezig met een ad ministratieve inhaalslag. Door technische en personele proble men heeft de financiële admini stratie van de gemeente rond 2000 een tijd op een laag pitje gestaan. Volgens B en W is War mond daardoor de afgelopen ja ren soms tegen financiële tegen slagen aangelopen. Op dit mo ment heeft de gemeente de fi nanciële situatie goed in kaart, zegt De Vroomen. De wethouder stelt dat de ge meenteraad eens stevig moet nadenken of in deze financieel moeilijke tijden zelfstandigheid nog even gewenst is als tevoren. „Zijn we nog wel bereid om de ze lasten op onze burgers af te wentelen", is volgens de wet houder de vraag. „Het maakt nogal wat uit of je de kosten van grote investeringen moet verha len op 5000 of 40.000 inwo ners." 1 v 1 mcy Ubert hst - Een smakkerd van len klonk gisteren in de al van Oegstgeest. De den leggen het echtpaar W üets in de weg om rijn luis aan de Charlotte de *>nlaan te bouwen. Una- i in het voordeel van de beslist. De Melissen kus- 0 lar opgelucht. Doroorlogse Bourbonlaan lijft open plek. De grond is luiam van de familie Melis, ichar een huis wil bouwen, emt een aantal buurtbe- hen niet in dank af. Er is 30 >by in gang gezet om de e voorkomen. r rergadering van de com- ls ruimte en groen hebben ne cwaarmakers met forse 3 claims gedreigd. Ze sh luwden, dat die claims igj anzelfsprekend op het bordje van de bouwers komen. De gemeente, die toch al miljoe nen tekort heeft, zou die vergoe dingen dan zelf moeten betalen. De politiek is voor dat argument niet gevoelig gebleken. Het huis dat de Leidse architect Bob van Beek heeft ontworpen past uit stekend in de straat, de uitstra ling van de buurt wordt niet door de nieuwbouw aangetast en zo hebben de raadsleden wel meer bezwaren van omwonen den verworpen. De kans dat een rechter de be woners een schadeclaim toe wijst is klein, maar blijft bestaan, zette wethouder Meester van Progressief Oegstgeest uiteen. Volgens een onafhankelijk bu reau staan de bezwaarmakers zwak. Van Weeren van Leefbaar Oegstgeest greep het onderwerp aan om de wethouder te vragen om een 'inbreibeleid'. Zijn partij wil dat de gemeente zwart op wit zet op welke plekken in Oegstgeest nog gebouwd mag worden en onder welke voor waarden. Meester heeft beloofd daar op terug te komen. Het echtpaar Melis ging opge lucht naar huis. Voordat de eer ste paal van hun nieuwe onder komen kan worden geslagen, moet er nog heel wat werk in de ambtelijke molen worden ver zet. Ondertussen willen de ech telieden blijven communiceren met de mensen in de straat, die nu ook al buren zijn omdat de familie om de hoek aan de Ter- weeweg woont. „Ik denk dat de sfeer wel normaliseert", zegt A. Melis. „Ik ben ervan overtuigd dat de buurt in staat is zich sportief op te stellen." Haar man weet het zeker: „Als het huis er staat begrijpt niemand meer waarom hij of rij zich ooit heeft drukgemaakt." door Coen Polack den haag - Financiële nood was voor twee asielzoekers uit het voormalige Joegoslavië de reden om begin dit jaar overvallen te plegen op tankstations in Voor schoten, Alphen aan den Rijn en Den Haag. De mannen stonden gisteren terecht voor de Haagse rechtbank. Tegen hen werd vier jaar cel geëist. Hun helper, die betrokken was bij de overval in Voorschoten, krijgt als het aan de officier van justitie ligt twee- eneenhalf jaar de cel in. De twee hoofdverdachten kwa men op 7 januari van dit jaar het tankstation aan de Voorschoter- weg in Voorschoten binnen. De pompbediende was vakken van zijn winkel aan het bijvullen, toen hij opeens in zijn ooghoek een mes in zijn richting zag wij zen. 'Give me all the money, as quick as ypu can', zeiden de overvallers. Eén van hen stopte het geld uit de kassa in een tas, de ander doorzocht het kantoor. Een vriend van de overvallers zat op dat moment te wachten in de auto. Het was rijn idee om juist dit tankstation te overval len. Hij had een tijd in de buurt gewoond en ging er af en toe langs om koffie te drinken. Het drietal maakte 1500 euro buit. Drie weken later sloegen de overvallers toe bij het tanksta tion aan de Leidse Schouw in Alphen. Ze bedreigden de pomphouder met een mes en een speelgoedpistool en gingen er vandoor met 500 euro en 1870 euro aan telefoonkaarten. De pomphouder moest op de grond gaan liggen en dacht dat zijn laatste uur geslagen had. De overvallers doken twee we ken later weer op in Den Haag. Dit keer namen ze 500 euro mee bij een benzinestation aan de Benoordenhoutseweg. De pomphouder werd opgesloten in de wc. Vier dagen later wer den de overvallers opgepakt. De doodsangst die de pomphouders moesten door staan was voor de officier van justitie reden om forse straffen te eisen. De advocaten vonden die straffen veel te hoog. Hun cliënten, zeiden ze, hebben nog nooit eerder, ook niet in eigen land, voor de rechter gestaan. Advocaat H. Scheer van een van de twee hoofdverdachten eiste zelfs dat haar cliënt werd vrijge laten, omdat tijdens rijn voorar rest op onrechtmatige wijze DNA-materiaal bij hem zou rijn afgenomen. De rechtbank ver wees haar eis naar de prullen bak. Het DNA-materiaal is niet gebruikt bij het onderzoek en de mannen hebben bekend. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Symposium over Land van Wijk en Wouden door Judy Nihof ZOETERWOUDE - Steden als Lei den, Zoetermeer en Alphen aan den Rijn investeren bitter weinig in het platteland. „Ze pronken er wel graag mee, door zich te profileren als grote stad in een groen gebied. Maar daar blijft het bij." Volgens student Peter Wijsman (21) uit Berkel en Ro denrijs is het de hoogste tijd dat de steden, in navolging van agrarische gemeenten als Zoe- terwoude, de slag naar het plat teland maken. Anders bestaat er straks geen platteland meer. Want veel boeren redden het op eigen houtje niet meer. Een stad als Delft is volgens Wijsman wel op de goede weg. „Dat heeft met Schipluiden een groenfonds opgericht. Delft heeft er 4,5 miljoen euro in ge stopt om boeren te betalen voor groene diensten, zoals het on derhoud van slootkanten en de bescherming van vogelnesten. Ook wordt het geld besteed aan het toegankelijk maken van het platteland, bijvoorbeeld door fietspaden aan te leggen. Hoe toegankelijker het platteland wordt, hoe meer de stedeling het belang ervan beseft." Wijsman is één van de sprekers op het symposium dat woens dag 28 mei wordt gehouden in Zoeterwoude over de relatie tus sen stad en platteland. Voor rijn afstudeerproject deed hij onder zoek in Leiden, Zoetermeer en Alphen, drie steden die het Land van Wijk en Wouden (Zoeter woude, Rijnwoude en Stomp- wijk) als voortuin hebben. Eén van rijn constateringen is dat stadsbestuurders niet weten wat stadsbewoners eigenlijk ver wachten van het platteland. En quêtes zouden volgens hem uit komst kunnen bieden. „Natuur lijk kun je geld steken in het neerzetten van bankjes of de aanleg van wandelpaden, maar is daar eigenlijk wel draagvlak voor? Doe eerst eens onderzoek Peter Wijsman: „Mensen gaan het groen pas missen als het er niet meer is." Foto: Mark Lamers onder burgers." Ook zouden steden hun bewo ners bewust moeten maken van de problemen waarmee de agra rische sector kampt en van wat er gebeurt als boeren het niet meer kunnen bolwerken. „Schets eens een doemscena rio", adviseert Wijsmans. „Veel stedelingen weten niet wat zich op het platteland afspeelt. Pas als er een polder dreigt te wor den volgebouwd, interesseert het de mensen. Maar als er er gens één boer vertrekt, maakt niemand zich druk. Mensen gaan het groen pas missen als het er niet meer is." Wijsman studeert 'groen en landschap' aan de Hogeschool Inholland in Delft. Hij hoopt in juni af te studeren. Hoewel rijn opleiding vooral gericht is op het maken van beleid, hoopt hij later meer uitvoerend bezig te zijn. „Ik zou liever projectleider rijn dan plannen schrijven. Als je beleid maakt, is het maar de vraag wat ervan terecht komt. Ik vind het leuk om langs een plek te komen en te weten: over een paar jaar komt er dit of dat." Met het platteland heeft Wijs man veel affiniteit. In rijn vrije tijd werkt de student op een boerderij in Bleiswijk. Dat doet hij al tien jaar. Hij vindt het heerlijk om buiten bezig te rijn. 'Recreëren' in de polders hoeft voor hem op dit moment niet zo. „Ik heb nog niet de leeftijd dat ik 's zondags een stuk ga wandelen of fietsen door de pol ders. Maar over tien of twintig jaar wil ik dat hoogstwaarschijn lijk wel. Dat is onmogelijk als er geen oplossing komt voor de boeren die financieel niet kun nen rondkomen." Het symposium 'Stad en land ontmoeten elkaar in Wijk Wouden' is woensdagochtend 28 mei van 9.00 tot 12.00 uur in Don Bosco in Zoeterwoude. De organisatie is in handen van de WLTO, Staatsbosbeheer en de Vereniging Agrarisch Natuur- en Landschapsbeheer Wijk Wou den. Wie meer wil weten kan bellen: 023 - 5162289. (advertentie) EXAMENTIJD 1 Ifc.V Naam: Jony Nederend (15) Woonplaats: Roelofarendsveen Opleiding: vmbo-theoretische leerweg School: Bonaventura College in Roelofarendsveen Slagingskans: 70 procent Vervolgopleiding: mts plus bouwkunde had ik Engels. Ik heb het nagekeken op internet en had een 9!cht cijfer. Ik zit tussen de 3,3 en 5,3, dus ik heb mijn sla- v ns maar verlaagd. Ik ben nooit goed in Engels geweest. ch< tg ik door dat vak maar net over. Stel je voor dat ik onder Rifeit, dan ben ik volgens mij gezakt en voel ik me echt slecht. n Vids ging wel goed geloof ik. Vanwege mijn dyslexie kreeg ir' "tijd dan de rest. Ik ben ongeveer twee uur en twintig minu- g geweest. Ik lees gewoon heel langzaam. Dan zie ik een en denk ik: wat is dat nou weer?! Met zinnen heb ik dat eens. Dan lees ik 'm tien keer over. Daardoor verlies ik al- rsoll veel tijd. 3de was een makkie. Bij de tweede vraag dacht ik: dit zijn c invuloefeningen! Anderen snapten er niks van. Dat vind ik r. Ik had de stof alleen doorgelezen. Bij één vraag zat ik wel H^tje te shaken. Toen heb ik wat gevogeld met mijn rekenma- lweten vriend van mij die heel goed is in wiskunde had hetzelf- p oord. de examens zitten we in een oude aula met klapdeuren. Je anderen op de gang horen. Maar het ergste is de directrice, erdfr je het meest. Dan roept ze: nou, koppen dicht! Of ze erlingen weg, maar die willen niet. Laatst hadden een paar corvee. Ze moesten blikjes oprapen. Begonnen ze ermee 9feyen. Dan denk ik: daar had ik willen zijn." Circa 190.000 scholieren doen mee aan het schriftelijk eindexamen. In deze rubriek worden elf van hen gevolgd. Ze wonen in de omgeving van Leiden. Tekst: Marjolein Hendriks. Foto's: Dick Hogewoning. Naam: Sytse Elzinga (15) Woonplaats: Rijnsburg Opleiding: vmbo kaderklas elek trotechniek School: Andreas College Rijn mond Katwijk Slagingskans: 110 procent Vervolgopleiding: ROC Leiden Elektrotechniek „Mijn examens zijn heel goed gegaan. Ik heb hoger gehaald dan verwacht. Bij Nederlands dacht ik dat de brief fout zou gaan, maar we kregen een heel ander soort. We moesten reageren op een stukje in de Spits. Ik heb er niet voor geleerd. Ik wou kijken hoe je een brief schrijft, maar ik kon het boekje niet meer vinden. In Engels ben ik het beste, dus ik dacht al dat het goed zou gaan. Ik had nog tijd over. Makkelijk. Ik kon zelfs nog eerder klaar zijn, maar ik besloot het rustig aan te doen en vooral goed te lezen. Le ren voor dit vak kon niet echt. Het waren allemaal teksten. Twee vragen begreep ik niet helemaal. De woordspelingen daarin lagen me niet lekker. Je moest woordjes invullen in een zin. Er stonden van die nummertjes bij. Ook wiskunde ging goed. Ik wist één vraag niet zeker, maar ik denk dat ik een 9,5 heb. Ik had het veel ingewikkelder verwacht. De for mules had ik uit mijn hoofd geleerd. Nou ja, die wist ik eigenlijk gewoon nog. Dat bleek niet nodig te zijn, want je kreeg ze er op een blad bij. Ik heb ongeveer tien minuutjes aan wiskunde geze ten, voordat ik naar bed ging. Morgen heb ik mijn laatste examen: natuurkunde. Ik denk dat dat moeilijker is dan de rest. Ze gaan ook over de stof van vorig jaar vragen stellen, maar die boeken heb ik niet meer. Ik heb nog niks gedaan. Zometeen ga ik waarschijnlijk zwemmen. Ik denk dat ik morgenochtend nog wel effetjes naar natuurkunde kijk." alphen aan den rijn - De IlieUW te bouwen ijshal in Alphen komt naast Hoogvliet op het bedrij venterrein Hoorn West. Tot te vredenheid van wethouder Ti- gelaar was de raad het gister avond unaniem eens met deze door het merendeel van het col lege voorgestelde vestigingsplek. Het alternatief - het gebied van de tuinenvereniging Spoorzicht langs de Nil - kwam tijdens de discussie niet eens in beeld. „Die locatie is onbespreekbaar", verwoordde raadslid De Groot (Groenlinks) de gevoelens van veel raadsleden. De raad stelt wel een aantal voorwaarden aan de keuze voor het bedrijventerrein. Zo mag de eenmalige gemeentelijke bijdra ge niet hoger uitvallen dan de afgesproken 680.000 euro. Al phen draagt bovendien niet bij in de exploitatiekosten en geeft geen jaarlijkse subsidie. Verder moeten de onderhandelingen over de grondprijs niet afwijken van de voor bedrijven geldende Naam: Rypke Bakker (17) Woonplaats: Vóorschoten Opleiding: atheneum School: Vlietland College in Lei den Slagingskans: 16,3 procent Vervolgopleiding: geschiedenis, universiteit Leiden „Het gaat niet zo goed. Frans niet en vandaag Duits ook niet echt. Dat zijn allebei profielvakken en binnen het profielgedeelte mag je maar één onvoldoende hebben. Ook Engels was best wel moeilijk. Ik ben bang voor een slecht cijfer, dus ik ga het niet nakijken. Hoe wel het ook wel weer mee zou kunnen vallen. Voor geschiedenis maakte ik me op zich best wel zorgen. Het is veel leerwerk. Uitein delijk moest je bij het examen je antwoorden meer uit bronnen halen, dan dat je parate kennis moest hebben. Mijn ouders lopen nu wel te zeuren. Ze zijn niet echt vrolijk mo menteel, maar ik maak me er niet zo erg druk om. Het ergste dat me kan overkomen is nog een jaar op school, 't Is hier best gezel lig, dus ik voel geen druk om te presteren. Mensen zeggen vaak dat de mooiste tijd van je leven je schooltijd is. Het lijkt me dan ook geen ramp, maar natuurlijk wil ik liever slagen als ik zou mogen kiezen. Maandag heb ik Management en Organisatie. Daar sta ik een on voldoende voor. Dinsdag heb ik mijn laatste examen: wiskunde. Daarvoor heb ik net een voldoende. Ach, ik zie het wel. Het rijn meer mijn ouders. Ik hoor veel mensen klagen over examens, maar het is niet overdreven moeilijk of zo. Vanavond ga ik tv-kijken, een beetje tot rust komen. Morgen ga ik effe serieus beginnen. Ik denk dat ik mijn broers hulp ga vragen over M&O. Daar heeft 'ie een beetje verstand van, hoop ik!" (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13