LEIDEN REGIO 'We blussen uw huis, maar ammer van uw hartstilstand' rstandelijk gehandicapten azen op NK biljart Project maakt onvermoede krachten los bij ROC-leerlingen Stoutenbeek tMnmamam HDC972 LEIDEN WÏJK LADDER centrum - Elke zondag, dins dag en donderdag wacht er om 14.00 uur bij de Burcht een er varen gids van het Gilde om u mee te nemen op een boeiende stads- en hofjeswandeling langs historische plekjes. Van juni tot en met augustus is het boven dien mogelijk om op woendag- avond aan deze wandeling deel te nemen. Er staat dan om 19.00 uur een gids bij de Burcht die u voor 2,25 euro per per soon en één euro per kind graag meeneemt. fietsen - Naast de bekende his torische stadswandelingen heeft Gilde Leiden ook een fietstocht in haar programma opgenomen. Op zaterdag 31 mei, 28 juni, 26 juli en 30 au gustus staat er om 10.00 uur bij het NS-station Leiden-Lam- menschans een gids van het Gilde om mee te gaan op een fietstocht door de Vlietlanden, naar vogelplas Starrenburg en door het veenwoudengebied naar boerderij 'Het Geertje'. Deelname aan de fietstocht van ongeveer 30 kilometer kost 3 euro. Aangeraden wordt eten, drinken en een verrekijker mee te nemen. Om ongeveer 13.30 uur is iedereen weer terug. meerburg - De Stichtig Meer burg houdt op zaterdag 30 au gustus een wijkfeest. Daarvoor wordt gezocht naar mensen met een creatieve hobby. Wie leuke of mooie dingen heeft ge maakt en die wil exposeren en verkopen, dan daarvoor op het wijkfeest een gratis marktkraam krijgen. Ook zijn er vrijwilligers nodig voor allerlei activiteiten om het feest tot een groot suc ces te maken. Opgeven bij buurtcentrum Matilo, Zaan- straat 126, telefoon 5412515. professorenwijk - BuUTtaCtivi- teiten Roomburg verzorgt op maandag lessen callanetics. Er wordt op muziek gewerkt aan spierconditie, houding en be- wegingssouplesse. Er zijn twee groepen: om 10.30 uur en om 11.30 uur. De kosten voor 14 lessen bedragen 36,40 euro. Voor een gratis proefles kan langs gegaan worden bij buurt- activiteiten Roomburg aan de Van Vollenhovekade 1. Meer in formatie: 5132462. ten gekregen van grote bedrij ven als Centocor, Hoogheem raadschap Rijnland, Avery Den- nison en Ondeo Nalco. Dit 'bedrijfje spelen' is voor de leerlingen laboratoriumtechniek een alternatief voor de traditio nele projectweek van deze afde ling van het ROC Leiden. De in zet van de leerlingen tijdens die week nam sterk af, legt Vera uit. Het werd tijd voor een andere aanpak vond coördinator M. Dusée. En omdat hij op het idee kwam om gedurende een week een bedrijf na te bootsen, is hij deze week de directeur van LTA Flexlab. In de vorige weken hebben alle leerlingen van het eerste, twee de en derde jaar die niet op sta ge zijn allemaal moeten sollici teren op de vele functies binnen het bedrijf. Behalve voor de be roepen waarvoor de leerlingen worden opgeleid, konden ze zich ook inschrijven voor een baantje bij de technische dienst, de public relations, de marke tingafdeling, de administratie en de kwaliteitsbewaking. Vera, Ly- sanne en Carolynn kozen be wust niet voor een baantje in één van de drie laboratoria van het bedrijf. Dat werk kunnen ze de rest van hun leven doen, vindt Carolynn. „Wij wilden wel eens kennismaken met andere beroepen. Zien wat er nog meer in een bedrijf te doen is." Dat geldt waarschijnlijk ook voor de andere leerlingen die voor een ondersteunende afde lingen kozen. De mensen op marketing slepen de opdrachten binnen en onderhouden de contacten met de bedrijven. De technische dienst repareert de apparatuur van het lab. Ze ko men ook van pas in één van de labs waar het de leerlingen niet lukt om ingewikkelde elektroni sche meetapparatuur aan de praat te krijgen. Maar ook de heren van de technische dienst krijgen de schenking van Cento cor niet draaiende zonder hand leiding. Die wordt dus even op gehaald. De administratie werkt de notulen van de vele dagelijk se vergaderingen uit en geeft cursussen bedrijfshulpverle ning, zodat er voldoende leerlin gen zijn die bij calamiteiten we ten wat ze moeten doen. Veilig heid is ook een verantwoorde lijkheid van de afdeling kwali teitsbewaking. En de betreffen de heren zijn nog streng ook, zegt docente J. Bruijsten. Dat blijkt tijdens de rondleiding door de laboratoria. Leerlingen zonder veiligheidsbril of witte jas worden vermanend toege sproken. „Ze zijn een stuk stren ger dan wij", concludeert Bruijs ten met enig ontzag. De docenten zijn tevreden over deze projectweek nieuwe stijl, vertelt Dusée. „Het maakt krachten en talenten vrij bij leer lingen waarvan wij het bestaan niet kenden." De school wil de ze praktijkgerichte vorm van werken vaker gaan toepassen. „Je ziet tijdens zo'n week duide lijk dat het werkt. Dat het leer lingen motiveert. Zeker als ze dan ook nog eens echte op drachten van het bedrijfsleven krijgen." Misschien, zo hopen ze bij het ROC Leiden, groeit door deze onderwijsverandering de toe stroom van het aantal leerlin gen. Want die laat wat te wen sen over voor deze middelbare beroepsopleiding. De ICT-oplei- ding is de afgelopen jaren een grote concurrent geweest voor Laboratoriumtechniek. Maar misschien volgt de interesse voor die opleiding de ontwikke lingen in de markt en verandert de trend. „Dus wie weet" besluit Bruijsten, „neemt het aantal in schrijvingen bij ons de komende jaren weer toe. Want aan banen is in deze sector geen gebrek. Zeker niet in Leiden met zijn Bio Sciencepark. Daar barst het van de laboratoria". Die kun je in geval van nood vaak beter in je buurt hebben dan een huisarts. Maar over de aanrijdnormen heeft nog nooit iemand zich drukgemaakt. Ter wijl de burger denkt dat het alle maal goed is geregeld." Wat denkt die burger dan? „Die denkt dat als hij 112 belt - als iedere seconde telt - er in no time een ziekenauto voor de deur staat. Dat op een uitruk- post mensen in fluorescerende pakken zitten te wachten totdat er een ongeluk gebeurt, zoals de brandweer. Maar dat is dus niet zo. De kans dat een burger in een schappelijke tijd een brand weerauto krijgt is vele malen groter dan dat hij nog wat aan een ziekenauto heeft. Maar daar hoor je de zorgverzekeraars en de patiëntenplatforms niet over." Zit iedereen te slapen? „Ja. Ik geloof ook dat het een psychologisch afweermechanis me is. Mensen durven niet goed over doodsdreiging na te den ken. Het zal wel goed geregeld zijn, denken ze. Ik ben er toch voor verzekerd? Dat is zo, maar goed geregeld is het niet." Is het een kwestie van geluk dat er een ambulance komt als je 112 belt? „Dat nog net niet. In de meldka mer wordt de absolute prioriteit gegeven aan het vrijhouden van ambulances voor spoedmeldin- gen. Maar zelfs dan gebeurt het dat er 's nachts in het hele ge bied van Katwijk tot Schoonho ven nog maar één wagen be schikbaar is. Dan moeten er bij spoedgevallen auto's uit buurre- gio's komen waar de situatie niet veel beter is. Nu al is het stressen, zweten en improvise ren bij spoedgevallen. En als volgens het plan straks de twee posten in de Duin- en Bollen streek verdwijnen, wordt het al leen nog maar slechter. Wie nu al de prijs betaalt, zijn de chro nisch zieken die van het ene zie kenhuis naar het andere worden vervoerd. Die denken dat ze om drie uur worden opgehaald, maar dat wordt dan uren later of soms zelfs pas 's avond slaat. 'Oh meneer, u bent net be straald en wilt naar huis? Maar omdat u niet acuut aan het doodgaan bent, moet u even wachten omdat een meneer op straat een hartstilstand heeft ge kregen.' Logische keuze, maar vanuit klantenperspectief on aanvaardbaar." Hoe kan het dat er soms maar één ziekenauto voor een gebied met 750.000 inwoners vrij voor spoedhidp is? „Omdat in de financieringssys teem spoedparaathejd niet wordt vergoed. Een ambulance- bedrijf krijgt geen cent voor een wagen die leegstaat. De ambu lancediensten moeten hun pa raatheid voor spoedgevallen be talen met besteld vervoer. Dat zijn de ziekenhuis- en verpleeg huisritjes. Maar spoedritten en besteld vervoer, dat zijn twee verschillende talcken van sport. Zoek de overeenkomst tussen een patiënt van het ziekenhuis naar het verpleeghuis brengen en hulp verlenen bij een hartin farct. In andere landen is er be ter nagedacht. Daar wordt het besteld vervoer apart betaald en staan high care-ambulances op strategische plaatsen alleen maar te wachten op dat onge luk. Maar in Nederland is het voor de ambulancediensten schipperen tussen geld verdie nen en spoedparaatheid leve ren." Hoe is het mogelijk dat de am bulancesector niet eerder over de aanrijdtijd van vijftien mi nuten heeft geklaagd? „We zijn door het ambulance plan nu pas wakker geschud. Twintig jaar geleden is die norm komen bovendrijven. Niet op basis van wetenschappelijk on derzoek, maar op basis van: we hebben een hoeveelheid geld en daar zoeken we een norm bij. Niet andersom. Sindsdien is er niet meer kritisch naar gekeken. Onbegrijpelijk." Hoe betaal je dat, ambulance zorg met een aanrijdtijd van vijf minuten? „Moet ik dat weten? Daar ben ik niet voor. Als er geld bijmoet, moet dat maar ergens worden weggehaald. Wat kost een Joint Strike Fighter ook alweer? Zo'n veertig miljoen euro? Daar kun je vast een eind mee komen." (advertentie) door Marijn Kramp leiden - Ze hebben allemaal een halve atv-dag deze week. Maar het is de vraag of de 180 leerlin gen van de middelbare beroeps opleiding laboratoriumtechniek van het ROC Leiden dit vrije dag deel kunnen opnemen. Ze heb ben het namelijk net als in het echte bedrijfsleven druk, druk, druk met hun schoolbedrijf dat alleen deze week operabel is. oelf Reinders -Als de minister niet luis- m misschien de rechter ize week werd duidelijk Centrale Post Ambulance- (CPA) Hollands Midden ds de rechter wil inscha- »m het ambulanceplan van listerïe van Volksgezond- torpederen. s het plan worden de am- es zo over het land ver dat 94,9 procent van de anders binnen een kwar- ambulance heeft. Som- ebieden gaan erop voor- Leidse regio niet. Slecht is, vindt de CPA. En van m van een kwartier, die de streeftijd is, deugt Het moet sneller, zegt de Nooij, medisch advi- de twee Leidse ambu- ;nsten (Gebr. De Jong en hulpdienst Leiden) en de lands Midden. moet het? .Ambulancezorg is spoedhulp. Dan is het niet te veel gevraagd om op tijd te zijn bij iemand met een hartstilstand. Dus als je weet dat het afsterven van de hersenen al begint na drie, vier minuten circulatiestilstand zou je een maximale aanrijdtijd van vijf minuten moeten invoeren." Mag je een norm vaststellen op basis van alleen hartstilstan den? „Hartproblemen is de tweede reden van spoedambulance- hulp, na grote ongevallen. Eén op de duizend inwoners in het westen krijgt een hartstilstand. In Hollands Midden zijn dat er bijna 750 per jaar. Het maakt dan nogal wat uit of je er binnen vijf minuten bent of pas na tien minuten, of nog erger: een kwartier, want dat mag nu ook nog. In Nederland red je per jaar 280 levens bij hartstilstanden als de norm van vijftien naar acht minuten daalt. Bij een norm van vijf minuten kun je ruim 7.000 levens redden." Een maximale aanrijdtijd van vijf minuten, dan nwet alles op de schop in ambulanceland? „Precies, misschien moeten er wel 600 standplaatsen bijkomen om die norm te halen. Dat kost een hoop geld, maar wat dan nog? Bij brand vinden we het ook normaal dat de brandweer auto er snel is. In de brandweer wereld geldt een maximale aan rijdtijd van vijf minuten bij noodgevallen. Het interessante is dat de brandweer in Hollands Midden zo'n 125 keer per jaar mensen uit brandende huizen moet halen of bij andere nood situatie levens moet redden. Voor die 125 keer hebben we een norm van vijf minuten. Maar voor die duizenden acute situaties als hartstilstanden, her seninfarcten, bevallingen die misgaan, verdrinkings- en ver- stikkingsgevallen accepteren we een norm van vijftien minuten. We blussen uw huis, maar jam mer van uw hartstilstand. Onbe grijpelijk." Waarom heeft de brandweer het zo goed voor elkaar en de ambulancesector niet? „De ambulancezorg was tot voor kort een lappendeken van Jan de Nooij in de meldkamer van de CPA: „Misschien moeten er wel 6oo stand plaatsen voor ambulances bij komen om een aanrijdtijd van vijf minuten te halen. Daar red je meer dan 700 levens per jaar extra mee." Foto: Hielco Kuipers fietsenmakers en taxiboeren, goedwillende EHBO-ers die de ambulance erbij deden. Pas de laatste jaren is de sector gepro fessionaliseerd. Nu zitten er al lemaal gespecialiseerde ver pleegkundigen op de wagen. 1 2 (oratorium draaiende houden en opdrachten voor het bedrijfsleven uitvoeren is deze week de taak ini leerlingen van het ROC Leiden.Foto: Hielco Kuipers Gedrieën wachten ze de journa list op. Vera Wiedijk, Carolynn Alta en Lysanne van der Weij- den zijn van de afdeling public relations en verzorgen een rondleiding door hun nepbedrijf LTA Flexlab, dat staat voor Lear ning To Analyse. Het laboratori um bestaat alleen deze week, maar heeft wel echte opdrach Hemelvaartsdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Donderdag koopavond. Meubelplein Leiderdorp. Meubelplein 1. Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op internet www.stoutenbeek.nl Hazenoot is bezig met tnen van bepaalde sto nk Hamaker, trainer en der kijkt nauwlettend e bal moet hier komen, idere kant effect Zachter tfenno, dit was te hard." linken de aanwijzingen maker tijdens de vaste jsavond voor Biljartclub >g 5'. Aan de zes tafels e ballen over het groene let doel is een carambo- één wedstrijd moeten 2 ai en om deel te kunnen mi aan het Nederlands •m lenschap. Deze voor- n c egen De Wilg uit rw« spelen ze zondag in het lel nk. rbafse club telt elf leden in van 27 tot 70 jaar, ird bezig met een oufcie om meer verstande- em indicapten warm te krij- biljarten. „Vroeger we deze mensen weg in ho est of zo, maar kijk hier 1 weldig", zegt Jan Klein. <on iniging 1 en nog 5' is de hof iljartclub voor gehandi- iebl in Zuid-Holland. „Ei- <ch ran de zotte" t to ebl 5) is de motor van de ien j richtte de vereniging geleden in Leiden op. J. i iprong het enthousias- op Gijs Heruer en sa kken ze nog steeds de bestaat de begeleiding ïensen. Na een jaar kre- le mogelijkheid om te elen en trainen in De chs TOO gin CL je, )ka 'ge om rrd .ei( een ■lijl 'uvi Biljartclub 'i en nog 5' telt elf leden in de leeftijd van 27 tot 70 jaar en probeert meer verstandelijk ge handicapten te werven. Foto: Eigen foto Voscuyl in Oegstgeest. „Hier beschikken we over een gewel dige ruimte. Veel andere ver enigingen spelen noodgedwon gen in een bejaardenhuis, om dat daar toevallig een biljart staat. Wij hebben hier voldoen de ruimte en andere clubs ko men hier graag spelen. Over de komende wedstrijd is Klein positief. „Ik heb goede De Blauwe Steen, die aJ 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 hoop dat we de wedstrijd win nen. Tijdens het vorige NK speelden we twee keer tegen Utrecht en wonnen wij beide partijen." Winnen is volgens hem niet zo belangrijk. „Het maakt niet uit op welk niveau je speelt, als je maar plezier hebt." De club deed al twee keer eer der mee aan het NK. Een zesde en zevende plaats waren toen de resultaten. Van de 32 ploe gen in Nederland gaan er maar acht door naar het Nederlands kampioenschap. Dus alleen het NK halen is voor hem en de jongens al een fantastische happening. Menno Hazenoot, volgens ei gen zeggen 42 jaar oud maar volgens zijn begeleider ergens in de 20, doet zijn best. Niet alle ballen komen zoals Hamaker wil. Sommige weL „Zie je wel?" Menno zit nu twee jaar bij de club. Hij heeft het syndroom van Down. Volgens Hamaker is voor deze groep verstandelijk gehandicapten biljarten erg moeilijk. „In het begin deden we elastiekjes om zijn vingers om hem op een goede manier de keu te laten vasthouden." Nu is Menno één van de betere spelers. Hamaker verzorgt met tien anderen en Klein de trai ning en begeleiding van de jon gens. Net als de andere begelei ders is ook hij besmet met het biljartvirus. Het NK heeft net als vorig jaar plaats in Egmond aan Zee. Ho tel Zuiderduin is dan twee da gen het podium voor de gehan dicapte biljarters. „Het kost wel een bom duiten", zegt Klein, maar het is hem nog elk jaar gelukt om voldoende sponsors te vinden. „Extra sponsors zijn altijd welkom", zegt hij grijn zend. De club betaalt 3.500 eu ro aan het belangrijkste twee daagse evenement van het jaar. Maar niet alleen het NK is be langrijk. De club bezoekt regel matig wedstrijden van de 'gro ten' in de biljartsport. Klein no digt ook vaak andere teams uit voor een onderlinge wedstrijd. En elk jaar sluiten ze het sei zoen op gezellige wijze af. Ui teraard met een link naar het biljarten. Dit jaar gebeurt dat met Rob Scholtes en Johan Luising die een demonstratie geven. Aansluitend is er een koud buffet. „En dat is geen lul lig buffetje hoor," zegt Klein. Tijd voor een pauze. Iedereen bestelt wat te drinken en zit even rustig aan de bar. Kaas en worst ontbreken niet. Gretig graaien de jongens naar de bor den. Ook de wedstrijd tegen De Wilg komt ter sprake. „We ma ken gehakt van ze." Fred van Rooij

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11