REGIO Samen genieten van knorrende varker 'Bewaarwijn moet altijd onder een kurk' Vader en zoon Van der Zon zitten prachtig in Lisse Voetbal is mooi in Alkemade, politiek ook Voorrang heb je nie voorrang moet je ge"\ As 'n balletje VRIJDAG 23 MEI 20( NAVRAAG Het romantisch ploppende geluid van de kurk die uit een fles wijn wordt getrokken, dreigt goeddeels te verdwijnen. De goedkopere slobberwijnen kwa- men al met een derge lijke afsluiting op de markt en dit seizoen is de schroefdop voor het eerst ook te vinden op kwaliteitswijnen. Sommige daarvan worden straks bovendien in een kartonnen verpakking geleverd. De echte liefhebber zal ervan gruwen, of niet? Navraag bij KEES KLERKS, wijn handelaar in ruste, maar nog altijd een groot kenner. Hoe kijkt de kenner aan tegen een wijnfles met een schroefdop of een kroonkurk? ,.Die vind ik voor gewone slobber- en landwijnen uit stekend. Een goedkope slobberwijn hoef je niet te bewaren, die kan best in pakken met een schroefdop en in flessen met een kroonkurk. Dat doet niets af aan de wijn, voor de kwali teit maakt het niets uit. Maar dat geldt niet voor be- waarwijnen, die moeten al tijd met een kurk worden geleverd." Waarom moet dat eigen lijk? „Kurk ademt en door dat ademen kan de wijn veel beter ouder worden, rijpen. Maar kurk is duur aan het worden. Het voordeel van dop, kroonkurk en kunst- kurk is bovendien dat er nooit meer kurk in de wijn komt. Wetenschappelijk is vastgesteld dat dat bij één op de dertig flessen het geval is. Dus ik begrijp het wel, dat er meer met doppen wordt gewerkt. Ik denk ook dat zomaar 60 of 70 procent van de wijnen met een schroefdop kan. De vraag is alleen of de consu ment ze dan nog koopt." Wat denkt u zelf? ,,Ik denk dat dat alleen het geval is als de prijzen naar beneden gaan. Mij zou het ook niet kunnen schelen ais ik in een restaurant zo n flesje voorgezet zou krijgen. Als de wijn maar lekker is. Maar 99 van de 100 mensen zullen daar toch moeite mee hebben. Die willen de illusie in stand houden." De illusie? ,,Ja, de illusie. Als wijn met een schroefdop uitstekend smaakt, dan is het toch prima? In Frankrijk, het wijnland bij uitstek, hebben al le slobberwijnen een schroefdop. Dat is daar de cultuur. Alleen de Nederlander, die ooit wijn is gaan drinken uit de pakken van Al- bert Heijn, doet daar snobistisch over. Die wil de kurk horen plop pen. Dat is illusie en voor die illusie willen de mensen betalen. tekst: Paul de Tombe foto: Henk Bouwman UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.). 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling Dagblad VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging:.o7i-5128 030 ma t/m vr-18-19.30 uur. za. 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten varv werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. ANNO 1953, Zaterdag 23 Mei LEIDEN - De voorbereidingen voor de massale doorlichting op T.B.C. van de gehele Leidse bevolking zijn in volle gang. Reeds nu staat vast, dat er tussen half Juni en half Juli, dus vóór de zomervacantie, ruim 14.000 schoolkinderen doorgelicht zullen worden, waarvoor doorlichtingscentra in vijf verschillende stadsdelen zullen worden in gericht. Gezien de gunstige reactie op de schooltandverzorging die verleden jaar algemeen ingang gevonden heeft op de Leidse lagere scholen (onlangs zijn ook de gereformeerde scholen toegetreden) mag verwacht worden, dat de ouders ook voor de doorlichting van de schooljeugd enthousiast zullen zijn, waar het hier om een nog be langrijker onderdeel van de volksgezondheid gaat: de bestrijding der tuberculose. De kosten voor het doorlichten (ook van de volwassenen, die na 1 September aan de beurt komen) bedragen f. 1.05 per per soon. Gezien het grote belang, verwacht het gemeentebestuur, dat deze kosten de ouders niet zuilen weerhouden hun kinderen te laten doorlichten, zelfs al zou het bedrag van f. 1.05 een offertje beteke nen. Het gaat im mers om de gezond heid van de kinde ren en om het wel zijn van de hele stad! ANNO 1978, dinsdag 23 mei LEIDEN - Wethouder Van Aken heeft met een met rode anjers versierde spade op de hoek Suriname- straat/Sumatra- straat een begin ge maakt met de aan leg van de stadska- bel. De voorzitter van de beheerscom missie Stadskabei Leiden spitte een enkele tientallen centimeters diepe gleuf waarna hij moe maar voldaan een grote taart aan sneed. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Pieter van der Zon tussen zijn varkens. In de nieuwe stal zitten tweehonderd zeugen in één ruimte met een verwarmde vloer. „Die ene ruimte betekent dat de varkens een prettiger leven hebben, kens zijn sociale beesten en zoeken elkaar graag op." Foto: Dick Hogewoning SCHRIJVENDE LEZERS Pieter van der Zon is varkensfokker. Maar hoe mooi hij zijn werk ook vindt, buiten zijn erf hoeft niemand daar wat van te merken. „Als ik op visi te ga, stap ik even onder de douche en doe ik schone kleren aan. Anders hoor je ze weer zeg gen 'daar heb je die vieze stinkboer'. Schoonheid is belangrijk voor ons", vat de Lissenaar, ge trouwd en vader van drie jonge dochters, zijn be toog samen. Het is alweer zes jaar geleden dat de var kenspest heerste. Het lijkt korter, maar dat komt waarschijnlijk omdat de beelden van opgetakelde varkenskadavers nog scherp op het netvlies staan bij veel mensen. .An ders kan ik het ook niet verklaren", zegt Van der Zon, die met zijn bedrijf aan de 3e Poellaan verschoond bleef van die ellende. „Een logisch voordeel van onze geïsoleerde ligging bui ten de pesthaarden van Noord- Brabant. Wij zitten hier erg goed." Toch moest ook de B6te„/ varkensfokke- Irij van Van der Zon - in 1925 gesticht door zijn opa - er aan geloven toen minister Van Aartsen maat regelen aankondigde. Kort samengevat moet el ke varkensfokkerij in 2008 zo ingericht zijn dat de varkens in groepen leven, en niet meer aan de band in een hok. Het bedrijf dat Van der Zon samen met zijn vader Piet runt, voldoet al aan die regels. „Ie kan er tegenin gaan, maar dat heeft geen enkele zin. Als je toch moet investe ren, dan maar zo snel mogelijk. Wat moet ge beuren, dat moet gebeuren." De nieuwe stal voor de varkens is begin dit jaar gebouwd. Een zwaar karwei, zegt Van der Zon. „Ik heb nogal mijn eigen ideeën over hoe ik het wil hebben, dus dat bete kende dat ik er bovenop moest zitten. We zijn blij dat we ons nu weer volle dig op ons vak kunnen richten. Daar hebben we al werk zat aan." In de nieuwe varkensstal zitten tweehonderd zeugen in één ruimte met een verwarmde vloer. „Die ene ruimte be tekent dat de varkens een prettiger leven hebben, varkens zijn sociale beesten en zoeken el kaar graag op. Voor ons betekent het dat we harder moeten werken. Vroeger liep je langs de boxen, nu moet je de stal in om de zeugen te bekijken." Elke zeug heeft een cyclus van 150 da- houden. Van der Zon senior, zichtbaar t zijn zoon, vertelt dat de eigenschap van] om op de ontwikkelingen vooruit te lopt van een vreemde tornt. ..Ik kocht als eet de eersten een melkmachine. Wat moet dat ding, vroegen mijn collega's. Dat vro ook toen ik in hetfcegin van de jaren tac een voercomputef' aanschafte. Ik kom ni bij andere boereriJangs, maar ik ben er 2 van dat op elke boerderij tegenwoordig computer staat." k „Dat is het", zegt fieter, „je moet vandai dag veel voor mekaar krijgen om het voo kaar te krijgen. Ook al is er een hoop gea tiseerd, je administratie zul je toch echt 2 moeten doen. Dat is de gewone boekhoi de boekhoudingvan elk stuk vee dat hier loopt en de minerale boekhouding. Wij r zo'n beetje alles verantwoorden wat we 1 doen." „Maar vergis je niet hoor. We hebben he prachtig hier in dit mooie stukje land. Ki om je heen, je zit hier helemaal in de stil als je wil zit je in een minuut middenin 1 dorp. Daar hoeven we niet zo vaak te ziji pakken we een stoel en dan kunnen wei half uur naar de knorrende varkens kijkt ten we samen te genieten." Gerard Baas gen, waarin de bevruchting, het werpen en het herstel plaatsvinden. Elke zeug werpt, na een dracht van drie maanden, drie weken en drie dagen, gemiddeld twaalf biggetjes, die worden verkocht aan een biggenhandelaar uit Stolwijk. „In de tijd voor en na het werpen staan de zeu gen wel apart. Daarvoor hebben we kraamka mers, die we nu aan het verbouwen zijn. Ook hier is de verbouwing bedoeld om de varkens meer ruimte en comfort te geven." Een mooier leven voor de beesten, maar meer werk voor de varkenshouder. Bovendien zorgen de grote investeringen van de laatste jaren er voor dat het werk met zo min mogelijk hulp van buiten gedaan moet worden. „Een kwestie van geld. Het meeste doen mijn vader en ik. Als iemand me vraagt hoeveel uren we draaien, zeg ik dat we wij kantooruren hebben. Alleen dan omgekeerd. Dus van vijf uur 's morgens tot ne gen uur 's avonds." Toch is het goed op te brengen, vertelt Van der Zon. Hij voegt er en passant aan toe dat op het bedrijf ook nog tachtig melkkoeien rondlopen. „Het is ons altijd goed gegaan. We zijn in een jaar of twintig gegroeid van 100 naar 260 zeu gen en van 20 naar 80 koeien. Aan land hebben we nu veertig bunder (hectare, red.), die zich uitstrekken tot de Ringvaart en de A44. Niet eens zo lang geleden hadden we nog maar ne gen bunder. Maar na al die investeringen is het nu wel eens tijd om geld te gaan verdienen." Van der Zon nam in 1986 als 18-jarige jongen het bedrijf over van zijn vader, die zich vooral met het minder intensieve koeienbedrijf ging bezig- De heer Elstgeest, voorzitter van DOSR, is een oplettend man. Hij houdt de belangen van zijn voet balvereniging nauwlettend in het oog. Daar is hij ook voorzitter voor. Hij volgt de politiek op de voet en in het bijzonder het doen en laten van de Vereniging Mooi Alkemade. In het Leidsch Dagblad van 8 mei reageert hij op een artikel van Ruud Sep over de moeite die mijn fractie heeft om het gemeentelijk beleid op een andere koers te krij gen. Een uitstekend artikel waar ik me goed in kan vinden. Mooi Al kemade kan en moet beter. We zijn, om in voetbaltermen te blij ven, van het zomeravondvoetbal op de ijsbaan in de KNVB terecht gekomen. We zijn een redelijke middenmoter, maar onze leden en donateurs verwachten, terecht, dat we kampioen worden. De am bitie is hoog. In het laatste gedeelte van ge noemd artikel word ik opgevoerd als het over bezuinigingen gaat. Gemeld wordt dan dat ik, als dat nodig blijkt, zelfs, de subsidie op voetbal ter discussie wil stellen. Dat laat onverlet dat voetbal mijn favoriete sport is en dat een bloei end verenigingsleven en de inzet van vrijwilligers daarbij hoog scoort op onze politieke agenda. Dat laat onverlet dat een meerder heid van de kiezers, gelet op de unieke verkiezingsuitslag, ver gaande veranderingen wil in het gemeentelijk beleid. De belang rijkste onderwerpen, naast een bloeiend verenigingsleven, zijn ge noemd: woningen voor starters en senioren, het vasthouden van de eerstelijnsgezondheidszorg, meer en beter groen, meer openbare plekken waar je het water in kan. een vitale tuinbouw, het behoud en verbeteren van karakteristieke panden en dorpsgezichten en niet te vergeten het behoud van het open buitengebied. Met andere woorden: politiek is meer dan voetbal. En dan heb ik het nog niet over de van het nieu we kabinet te verwachten bezuini ging op het gemeentefonds en an dere financiële tegenvallers, zoals de gekelderde aandelen van Nuon. Ik verwacht de komende tijd een stevige discussie over politieke prioriteiten. Prioriteiten die door het college van burgemeester en wethouders moeten worden ver taald in de gemeentelijke begro ting voor 2004. Ik heb het lef ge had om daarbij zelfs de subsidie op voetbalverenigingen te noe men. Ik had ook de ophaalwagen voor chemisch afval kunnen noe men, maar dat vond ik wat te ge makkelijk. Dat is mijn rol als voor zitter van de grootste politieke fractie van de gemeenteraad. De heer Elstgeest speelt zijn rol als voorzitter van de voetbalclub DOSR en dat doet hij met verve. Tenslotte: Voetbal is mooi in Al kemade, politiek ook. Niko van Brussel, Vereniging Mooi Alkemade, Prinses Maxima. Oude Wetering. Foto: Marcel Antonisse In de krant van vrijdag 16 mei las ik weer eens iets over de aanrijding van Méxima. Volgens de advo caten van Méxima zou zij voorrang moeten hebben. Maar toen ik 55 jaar gele den rijlessen nam en exa men deed, werd me op je hart gednikt dat ik nooit voorrang had, maar wel de plicht om voorrang te ver lenen. Toen het pas gebeurd was heeft Maxima verklaard dat zij voorzichtig de krui sing was op gereden, maar hoe is het dan mogelijk dat je iemand een gebroken been bezorgt? Ik neem aan dat de heer Van der Bent een linkse besturing had en dan moet je toch wel een flinke gang hebben om op die plaats terecht te komen. Dat Van der Bent dere partij bij de a; ding - daar niet m< den heeft er helem mee te maken en c ook voor het verwe hij zijn autogordel droeg en zijn airba was. Daar zou hij keuring voor kunn gen, maar dat houi in dat Maxima iem maar kan aanrijdei Deskundigen heb! nen uitrekenen ho Van der Bent zou 1 gereden. Maar kor niet berekenen ho Maxima moet heb: ii reden om zo'n sch maken? Je moet to de advocaten hebl 5 dat recht te breien j AJ. 15{ LEIDS DIALECT Waarom is er geen versch brood in huis?' herhaalde hij met kracht. 'De bakker wil niet meer borgen' stamelde het meisje. Dat schrijft de ne- gentiende-eeuwse Vlaam se auteur Hendrik Conci- ence, de man die Vlaan deren leerde lezen. Bor gen betekent hier 'aan ie mand waren leveren op goed vertrouwen', 'op krediet leveren'. In die betekenis zou ik het nog wel kunnen gebruiken, maar in Leiden komt bor gen ook voor als 'op kre diet kopen', zonder con tante betaling, dus. En die betekenis is mij onbe kend. Mevrouw W. Koolen-Ab- bink vertelt erover het volgende: 'Wij waren niet zo erg rijk, vroeger. Zeg maar gerust arm. Mijn grootmoeder, geboren in 1860, kon niet lezen of schrijven. Zelfs haar eigen naam niet. Als ze voor iets moest tekenen, zette ze een kruisje. Mijn ouders zijn wel een paar jaar naar school geweest, dus ze konden wel lezen maar ik heb ze nooit zien schrijven. Het is dan ook geen wonder dat we wei nig geld hadden, want zonder opleiding kom je niet ver. Het gebeurde vaak dat er geen centen meer in huis waren om eten te kopen en dan ging je iets belenen bij de bank van lening, toen in de Nieuwsteeg. Bij kleine kruideniers werd door de week ook vaak gepoft en dan werd op zaterdag be taald. Dat heette in onze buurt borrege (borgen). Het gebeurde natuurlijk ook dat die winkeliers hun rechtmatige geld niet kregen en dat noemde men in de volksmond een kies krijge.' Kies is de Leidse verbaste ring van klets en klets is een zogenaamde klanknabootsing voor iets dat met een 'klets', met een kwak wordt wegge worpen. Vervolgens staat het ook voor een kleine hoeveelheid en later ook voor een (kleine) niet-be- taalde café- of winkel schuld. Volgens het 40- delige Woordenboek der Nederlandsche Taal, het grootste woordenboek ter wereld,.dat in Leiden is gemaakt, komt klets in deze betekenis voorna melijk in Vlaanderen voor. En het is dus niet uitgesloten dat kies door de Vlamingen mee naar Leiden is gebracht toen ze hier in de 17de eeuw massaal naar toe waren gevlucht. Foekie putschoffel. Al weer een paar jaar gele den schreef ik over de knikkerterm/oeArïe putte in de betekenis 'vier knik kers tegelijk in een putje proberen te gooien'. G. Delfos herinnerde zich nog een variant daarvan. 'Ik woonde, zo'n 75 jaar geleden, op de Rijn-en Schiekade, die toen nog niet bestraat was. Met de hak van een schoen draaide je een putje in het wegdek en dan kon het putte beginnen. Dat ge beurde inderdaad meest al met vier knikkers, maar het kon ook met meer. De buiten het putje gevallen knikkers waren voor de tegenpartij. Maar wij ken den ook foekie putschoffel Bij dit spelletje moest je proberen om de knikkers die de bij het putten bui ten het putje terecht wa ren gekomen op normale wijze met de vinger erin te krijgen. In deze variant speelde dus alleen het ge luk, maar ook de knik- kerkunde een grote rol.' Dronken. Hoeveel woor den zijn er voor dronken Heel veel. De meeste van die woorden zijn over heel het land bekend. Willem Kooreman is er eens lekker voor gaan zit ten om ze te noteren. Ik geef eerst die woorden waarvan ik weet dat ze niet exclusief Leids zijn. Kachel, sjikker, lam, laze- rus, as 'n meloet, as 'n me ieier, 'n snee in z'n neus, 'n stuk in z'n kraag, 'ti stuk in z'n reet, in de olie, blauw, te diep in het glaasje gekeken, niet meer op z'n poten kunnen staan, teut, in de lorum, over z'n theewater, tipsy en afgelaje. Misschien zijn de volgen de wel Leids, ik h< elk gevak nog noo gehoord. As 'n gin 'n tuinperrekie, as kie, as 'n balletje, koekie, as 'n koko kron, hij heb tege gestote, hij is com van 't ganzeborrd Vast en zeker Lei< isas'n blei en een van lam, namelijk bij Lammenschan stapt. Hans Heesterman! Reacties en tips vc rubriek kunt u sti naar de redactie v krant, Postbus 54, AB Leiden, onder ding van de rubn naam 'Leids diale mailen naar de ai kan ook: heester- mans@inl.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10