Dexia geeft gedupeerde beleggers laatste kans ECONOMIE Connexxion rekent op herstel na crisisjaar; Greenspan niet bang voor doorzetten deflatie in VS Rechter wijst claim tegen tabaksindustrj Extra verhoging dreigt van ziekenfondspremie Kok aan de slag met werkgroep werkgelegenheid Ruim 75.000 klanten accepteren aanbod Voortgaande groei Schiphol Stork schrapt 115 banc ING loopt ver achter m afhandeling hypothekei onne» ion donderdag 22 mei 2003 Foto: Reuters/Yuriko Nakao Nieuw speelgoed: 'automobieltje' Tokyo - Een werknemer van de Japanse speelgoedfabrikant Konami richtte gisteren zijn mobiele telefoon op een For mule-1-auto op schaal tijdens een presentatie van het nieuwe elektronische speeltje in de Ja panse hoofdstad. Het raceau totootje is uitgerust met een in- frarood-sensor die kan worden bestuurd met de toetsen op de telefoon. De mini-auto is in Ja pan te koop voor 3980 yen, een kleine 30 euro. Europese boete Deutsche Telekom brussel - De Europese Com missie legt Deutsche Telekom een boete van 12,6 miljoen euro op wegens oneerlijke prijsprak- tijken. Volgens de commissie heeft het Duitse concern mis bruik gemaakt van zijn domi nante positie. Nieuwkomers op de markt moeten hogere groot handelstarieven betalen voor de local loop', het laatste stukje telefoonlijn van straat naar wo ning of bedrijf, dan de klanten van Deutsche Telekom voor vaste lijnen neertellen. Dat werkt ontmoedigend waardoor zich minder aanbieders van te- lecomdiensten melden en de prijzen minder onder druk staan. Gunstig effect van Duitse 'gele kaart' brussel - De 'gele kaart' die Duitsland kreeg omdat het zijn begroting niet op orde heeft, le vert effect op. Volgens Euroco- missaris Solbes heeft het land het afgelopen jaar genoeg be zuinigd om een torenhoge Eu ropese boete te ontlopen. Om de euro te beschermen krijgt een land met een begrotingste kort van meer dan 3 procent een formele procedure aan de broek. Na Portugal kwam Duitsland als eerste in de pro blemen, met een begrotingste kort over 2002 van 3,75 procent. Het Duitse tekort moet dit jaar verplicht met 1 procent omlaag. Volgens Solbes is dat gelukt dankzij ruim 21 miljard euro aan bezuinigingen. Snel baan voor nieuwe academici Amsterdam - Pas afgestudeerde academici en hbo'ers vonden in 2002 gemiddeld in vier maanden een passende baan, hbo'ers binnen drie maanden. Dat is even snel als het jaar er voor, blijkt uit onderzoek van de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) in opdracht van weekblad Elsevier. „Ook nu de economie stagneert en de arbeidsmarkt voor jongeren en schoolverlaters problematisch wordt, blijken hoogopgeleiden nog altijd een sterke positie te hebben", aldus de onderzoe kers. In 1994 zocht een pas af gestudeerde academicus nog gemiddeld een halfjaar langer naar een baan. Bedrijf claimt bij FNV half miljoen hengelo - Resitra, producent van transformatoren in Henge lo, heeft een schadeclaim van een half miljoen euro ingediend bij FNV Bondgenoten. De di rectie zegt schade te hebben geleden door negatieve publici teit. De bond had in de krant gemeld dat het bedrijf deze maand waarschijnlijk voor het laatst salaris zou betalen en waarschijnlijk bewust werd ge liquideerd. De fabrikant erkent dat zijn bedrijf al problemen had, maar zegt dat de vakbond de situatie heeft verergerd. Storing Limburgs adsl-net van KPN den haag - Het adsl-netwerk van KPN in Zuid-Limburg heeft gisteren langdurig platgelegen. Bovendien waren er storingen in het gsm-verkeer en telefoon verbindingen van andere belbe drijven als Tele2. De oorzaak lag in Maastricht waar een hei paal dwars door drie belangrij ke tefëfoonkabels was geslagen. De problemen duurden van het begin van cfö middag tot circa 21 uur 's avoriUs, Gistermiddag waren er ook no'gbroblemen met adsl in Amsterdam, Eind hoven, Rotterdam en Utrecht. Daar was de software voor de verbindingen vastgelopen. De ze storing was aan het einde van de middag verholpen. brussel/gpd - Wim Kok wil geen overspannen verwachtin gen wekken over de resultaten van de Europese werkgroep voor werkgelegenheid waarvan hij sinds kort voorzitter is. „Er zijn de afgelopen jaren tal van goede en verstandige rap porten over het stimuleren van de werkgelegenheid in Europa geschreven. We gaan het wiel niet opnieuw uitvinden. Maar wellicht kunnen we er als werk groep voor zorgen dat we door de lidstaten op een effectievere manier worden gehoord", zei de oud-premier gisteren in Brussel. De werkgroep van Kok is giste ren officieel aan de slag gegaan. Hij gaat de komende zes maan den op een rijtje zetten wat de Europese Unie moet doen om de werkgelegenheid zo'n im puls te geven dat Europa in 2010 de krachtigste kenniseco nomie ter wereld heeft. Ergens in november hoopt Kok klaar te zijn met de klus. amsterdam/gpd - Ruim 75.000 gedupeerde beleggers in aandelenleaseproducten maken gebruik van het aanbod van Dexia Bank Ne derland voor een soepeler betalingsregeling. Hiermee zien ze af van verdere claims tegen de bank. De overige 225.000 klanten krijgen drie weken de tijd om alsnog op het aanbod in te gaan. Topman Bruneel toonde zich gisteren 'te vreden' over de aanmeldingen. „Toch willen we de overigen nog een laatste kans geven, anders zullen ze hun contract gewoon moe ten nakomen." Klanten die op het aanbod ingaan, kunnen onder andere kiezen voor een lagere rente. Hij herhaalde zijn stand punt dat 'een'contract een contract is'. Als mensen niet betalen wordt de deurwaarder en desnoods de rechter ingeschakeld. Dexia presenteerde gisteren kwartaalcijfers op Schiphol. Een paar uur eerder hadden zo'n honderd woedende beleggers zich voor het hoofdkantoor van Dexia Bank Neder land aan de IJ-oever in Amsterdam verza meld. Aangevoerd door belangenorganisatie Payback deden ze een oproep om alsnog te onderhandelen over ontbinding van de con tracten. Dexia had eerder in een brief al la ten weten hier niet op in te gaan. Beleggers zeggen destijds niet goed zijn voorgelicht. Velen veronderstelden dat ze deelnamen aan een spaarproduct met een maandelijkse inleg en niet aan een lening. Het echtpaar Smit uit Brabant kocht destijds vijf aandelenleasepakketten. „We dachten dat het een leuke aanvulling zou zijn op het pensioen." In plaats van een appeltje voor de dorst zitten ze met een restschuld van 45.000 euro. De verzamelde beleggers zeggen niet op het aanbod in te zullen en willen gaan. Een soe peler afbetalingsregeling is niet voldoende. schiphol - Ondanks de crisis in de luchtvaart gaat de groei van Schiphol door. Zeker als het gaat om het ruim tebeslag van de luchthaven. Steeds meer luchthavenacti viteiten krijgen een plek aan de westzijde van de snelweg A4. Zo gaat de marechaussee een nieuw complex bouwen in de nabijheid van de Zwanenburgbaart. Om dit complex vanuit Schiphol Centrum bereikbaar te maken wordt er momenteel een nieuw viaduct over de A4 gebouwd, net ten noorden van de Schipholtunnel (op de achtergrond zichtbaar). Om de liggers voor het viaduct te plaatsen werd afgelopen weekend al de oostbaan van de A4 afge sloten, dit weekeinde wordt de andere helft van het via duct geplaatst. Daarvoor wordt in de nacht van vrijdag op zaterdag de westbaan van de A4 afgesloten. Dat betekent dat er voor het verkeer in de richting Den Haag maar twee rijbanen beschikbaar zijn. Verder wordt het verkeer in zuidelijke richting in die nacht dertien keer tien minu ten lang geheel stop gezet. In die tijd worden de liggers over de A4 aangebracht. Schiphol zelf blijft gedurende de werkzaamheden bereikbaar via een noodafslag. Later dit jaar wordt begonnen met de bouw van nog een viaduct over de A4, ten zuiden van de tunnel. Dit viaduct vormt de verbinding naar de toekomstige J-pier en de bijbeho rende platforms. Foto: ANP/Marcel Antonisse van onze correspondent Ans Bouwmans washington/gpd - De kans dat de Ver enigde Staten te maken krijgen met de flatie - prijsdalingen over de gehele linie - is klein, zo venvacht Alan Greenspan. De voorzitter van de Federal Reserve, het centrale bankstelsel in de VS, zei gisteren in een hoorzitting van het Amerikaanse Congres dat deflatie „geen onmiddellijke, gevaarlijke bedreiging" vormt. Toch zal de 'Fed' de ontwikkelingen nauwlettend in de gaten houden, omdat het erg moeilijk is een situatie van aan houdende prijsdalingen te keren als er niet tijdig wordt ingegrepen, aldus Greenspan. Hij verwees naar Japan, dat enorm veel moeite heeft om uit de eco nomische problemen te komen. De Fed- voorzitter blijft bij de verwachting dat de bedrijvigheid in de tweede helft van dit jaar aantrekt. De laatste Amerikaanse cijfers over werk loosheid (6 procent) en industriële pro ductie vielen tegen, maar bedrijven wa ren op dat moment nog onzeker in ver band met de oorlog in Irak, aldus Green span. De inflatie in de VS bedroeg in april slechts 1,5 procent, de laagste stijging over een periode van twaalf maanden in 37 jaar. Dat joeg de angst in de VS voor deflatie aan. Volgens Greenspan is de kans dat de inflatie (prijsontwaarding) nog verder omlaag gaat groter, dan de kans dat de prijzen flink gaan stijgen. Dat zal er 'misschien, misschien' toe leiden dat de Federal Reserve in actie moet ko men. Maar volgens de topbankier is er geen reden te vrezen dat de centrale ban ken niets kunnen doen om de situatie te keren. jgj Wie eventueel voor de hardheidsclausule (na 36 maanden afbetalen kwijtschelding van restschuld) in aanmerking wil komen, moet eerst beloven af te zien van claims. Dexia hoopt nog een deel van de gedupeer den over de streep te trekken. Zo'n 100.000 cliënten hebben niets van zich laten horen. Die krijgen binnenkort weer een brief. Bru neel benadrukt dat ze goed moeten beseffen dat het alternatief uit 'jarenlange procedures voor de rechtbank' bestaat. Intussen moet de schuld worden afbetaald. En als een uit spraak van de rechter gunstig uitpakt voor de gedupeerde volgen er nog individuele procedures. De mensen die op het aanbod zijn inge gaan, hebben samen een schuld van één miljard euro bij de bank. De groep die niets van zich heeft laten horen, is goed voor 1,3 miljard euro. eindhoven/gpd - Het industriële conglomeraat Stork schrapt nog eens 115 banen bij de divisie In dustriële Componenten in Eind hoven en Son. Voor 55 mensen is al collectief ontslag aange vraagd. Eind vorig jaar zijn er al 135 ba nen geschrapt bij deze divisie: 100 bij de afdeling Elektronica in Son (assemblage van print platen) en 35 bij Industriële Mo dules (onder meer de met elek tronica gevulde behuizingen voor de halfgeleiderindustrie en voor digitale inkjetprinters) in Eindhoven. Deze ingreep maak te deel uit van een drastische sa nering bij het industriële con glomeraat vanwege 'de aanhou dend slechte economische om standigheden', waarbij 900 plaatsen werden geschrapt. Stork Industriële Componenten is bezig met een stratejre( heroriëntatie. De onderde^ Eindhoven en Son moetei meer richten op kennisint ve processen, zoals designBl totype bouw en fabricag1^ complexe producten. D 1 beidsintensieve producti geleidelijk worden ver 1 naar goedkopere product er ties. Hierover worden al ar handelingen met mogelijk e' tegische partners gevoerd en marketingactiviteiten 1 twee onderdelen worden) greerd. Industriële Comp J ten ontwerpt en prod (hoogwaardige) elektronii mechanische component systemen. In 2002 boel l groep met 1050 meden een omzet van 137 miljo miami/rtr - Het hof van beroep in de Amerikaanse staat Florida heeft gisteren een claim van 145 miljard dollar tegen de grote ta baksproducenten in de Verenig de Staten afgewezen. De rechter oordeelde dat de betreffende procesgang tegen de wetten van Florida is ingegaan. „Het lot van een hele industrietak en van bij na een miljoen mensen mag niet worden bepaald door een oneerlijke gang van zaken", al dus de rechter. Een rechtbankjury kende in juli 2000 de miljardenclaim tegen vijf sigarettenfabrikanten toe. De vijf werden verantwoordelijk ge acht voor de ziekte van onge veer 500.000 rokers in Florida. De beroepsrechter bepaalde te vens dat de 'class action laws uit', één rechtszaak namens alle klagers, niet geldig was. Wel kunnen de klagers afzonderlijk een gang naar de rechter onder nemen. Enkele jaren geleden wen tabaksproducenten het i.. schikking met de Ameri overheid eens over de van 246 miljard dollar 1 de een periode van 25 ji 1 deze schikking zoude ei claims van alle Amerikaan ei ten zijn inbegrepen. Volg 1 beroepsrechter was daai w rekening mee gehouden, dj De tabaksconcems hadd» beroep direct na de uil van de juryrechtbank a< 1 kend. Ze lieten daarbij dat de claim van 145 a dollar hun faillissement tekenen. Na de uitsprak d hof van beroep ging di n van de aandelen van de s n tenproducenten sterk 01 st Altria (Philip Morris) sto venaan in de Dow-Joi met een koersstijging v; 10 procent. Reynolds gin 6 procent in koers omhoc amsterdam/gpd - De ING-bank heeft grote problemen bij de af handeling van hypotheken. Hierdoor dreigen veel klanten te worden gedupeerd. Zij moeten veel langer dan gebruikelijk wachten op de hypotheekakte. De vertraging is volgens een woordvoerster van ING te wijten aan problemen bij het kantoor in Leeuwarden, waar alle hypo- theekaanvragen administratief worden afgewikkeld. Wat die problemen precies inhouden, wil zij niet zeggen. De vertraging is eind maart al ontstaan. Toen kondigde ING aan dat de hypo theekrente zou worden ver hoogd. Dat was reden voor een groot aantal klanten om snel een hypotheek af te sluiten. Die toestroom kon het kantoor in Leeuwarden niet verwerken. Normaal is een hypotheekaan- vraag binnen tien werkdagen zodanig verwerkt dat de akte naar de notaris kan. Die termijn wordt nu overschreden, in som mige gevallen zelfs met enkele weken. Vooral klanten die een tweede hypotheek afsluiten voor bijvoorbeeld een verbouwing dreigen de dupe te worden. „Wij geven namelijk voorrang aan klanten die een eerst v theek afsluiten", aldi d woordvoerster. „Daardo d men mensen die al eeniv theek hebben inderdaad a gedrang." Om hoeveel 11 het gaat, wil de woordv p niet zeggen. ING is volgens eigen zeg g tweede hypotheekver: van ons land, na marktlei bobank. Klanten van di bank, ook onderdeel van Groep, ondervinden get blemen met hun hypothe c vragen. Voor klanten di de vertraging in betalii 1 blemen komen, omdat t nemer bijvoorbeeld al 1 verbouwing is begonne 1 staat er volgens de wooiii ster een noodprocedure v ten die de dupe zijn van ri traagde afwerking pre overigens wel van de nog j dalende hypotheekrente, f contract is de clausule 0 men dat zij de rente beta geldt op het moment dat bij de notaris wordt gepa Zou de rente in de tus stijgen, dan hoeven ze dit re rente niet te betalen. 'Bomhoff-effect' jaagt kosten op zwoiLE-ENSCHEDE/gpd - De pre mie voor ziekenfondsverzeker den gaat mogelijk medio dit jaar al verder omhoog. Dat zei Men- zis-topman H. Schildkamp gis teren tijdens de presentatie van de jaarrekening van Menzis, waartoe de zorgverzekeraars Amicon en Géove behoren. Tussentijdse verhogingen van de premie voor het ziekenfonds zijn nog nooit eerder voorgeko men. „Maar wij sluiten het dit keer niet uit", aldus. „Wij laten het afhangen van de kosten die in het eerste kwartaal zijn ge maakt. Dat overzicht hebben we pas in juni. Dan besluiten we of een tussentijdse verhoging no dig is." Eind vorig jaar zijn ziekenfonds verzekerden ook al geconfron teerd met een forse verhoging van hun premie. Bij Amicon Zorgverzekeraar was sprake van een verdubbeling naar ruim 30 euro per maand. Premieverhogingen liggen op nieuw in het verschiet vanwege het slechte financiële resultaat van de Nederlandse zorgverze- oorzaakt door de malaise op de aandelenmarkt en de sterk ge stegen kosten voor de zorg. Schildkamp spreekt van het 'Bomhoff-effect'. Onder het be wind van de voormalige LPF- minister van volksgezondheid is vorig jaar het 'budgetsysteem' voor ziekenhuizen losgelaten, waardoor zij meer patiënten konden behandelen en de kos ten opliepen. De Menzis-top- man is voor invoering van een nieuw zorgstelsel in 2006, mi's dat „voor iedereen in gelijle mate toegankelijk is". Over eai hogere eigen bijdrage (tweehoi- derd euro) en een kleiner zie kenfondspakket, waarover tj- dens de kabinetsformatie is g- sproken, is hij positief. „Je kunt beter zorgen dat je ie zorg goed houdt, ook al bet- kent dat bijverzekeren of hogee eigen risico's. Dat het duurdr wordt, staat voor mij vast." jo dreigen per 1 juli al de tandari- kosten uit het ziekenfondspa- ket te verdwijnen. „Voor zakn die uit het pakket verdwij no, zouden mensen zich aanvulleid moeten kunnen verzekerer', keraars over het afgelopen jaar. Menzis sloot 2002 af met eenvindt Schildkamp. verlies van 42 miljoen euro, ver- amsterdam/gpd - Vervoerbedrijf Connexxion ziet het nettoverlies van 5,8 miljoen euro in 2002 als keerpunt voor herstel van winst gevendheid. „We zijn er nog niet. De komende jaren zullen cruciaal worden voor de onderneming. Maar het ziet er goed uit", poog de president-directeur Westdijk gisteren de sombere jaarcijfers glans te geven. Connexxion verkeerde vorig jaar in zwaar weer. Ruzie in de top, verloren concessies, onzeker heid op de werkvloer en ingrij pende bezuinigingen deden de onderneming geen goed. „We kregen het schip begin vorig jaar niet op koers. De reorganisatie dreigde vast te lopen en in de top sloeg het defaitisme toe", al dus Westdijk aan boord van de nieuwste draagvleugelboot van Connexxion Water, de Voskhod 606. Volgens Westdijk is de crisis be zworen en wordt met vertrou wen gekeken naar de toekomst. „Samen hebben we een nieuwe koers bepaald. Er is weer nieuw elan." Connexxion boekte vorig jaar een omzet van 945,3 mil joen euro, een stijging met 3,9 procent ten opzichte een jaar eerder. Het bedrijfsresultaat ver- De draagvleugelboot, de Voshkod 606, van Connexxion op het IJ in Amsterdam. Inzet: president-directeur Westdijk licht de jaarcijfers toe. Foto's ANP/Evert Elzinga drievoudigde van 6,6 naar 20,2 miljoen. Was er in 2001 nog een nettoverlies van 20,1 miljoen eu ro, vorig jaar is als gevolg van re organisatiekosten een verlies van 5,8 miljoen overgebleven. Voor dit jaar verwacht Connex xion een gelijke omzet en na twee jaar weer een nettowinst. De resultaten over het eerste kwartaal ondersteunen die ver wachting, aldus Westdijk. Bij de aanbestedingen in het busvervoer heeft Connexxion vorig jaar klappen gekregen. Vijf deelgebieden waar de onderne ming busdiensten onderhoudt kwamen onder de hamer. In drie daarvan kwam Connexxion als hoogste bieder uit de bus. In de overige twee (regio Dor drecht en voor de regio tussen Aalsmeer en Utrecht) moest de vervoerder het vaandel overdra gen. Ruim 350 chauffeurs kre gen een andere werkgever en 32 banen werden geschrapt. Aanbestedingen moeten de concurrentie op de vervoers markt versterken. Westdijk: „Als grootste vervoerder hebben wij de afgelopen tijd alleen maar kunnen bieden op conces waar we voorheen al uitvc van waren. Dit jaar kunne bieden op de eerste intere j regio's die nu anderen no hun pakket hebben. Daai kansen voor omzetgroei. 1 heug me daarop. We zulle alles bieden." Westdijk doelt onder mee vervoersconcessies voor^ Lelystad, Groningen en Sa (Overijssel). Voor enkele c is de bieding al gedaan. is nog in beraad. Het is ee tinu leerproces waarin we zitten. De overheid beperl middelen. Wij moeten eer tuuromslag maken." Van bedrijf dat zelf zijn produ vastlegt in een ondememi vraaggericht werkt. Dagelijks vervoert Connex 600.000 tot 1 miljoen reizi Vooral per bus en de verst lende vormen van taxidiei Maar ook per boot. De sm verbinding tussen IJmuidf Amsterdam met draagvlei boten doet het zo goed da onderneming er drie niern Voskhods heeft ingezet. D lijks pendelen ruim 700 to ten en forenzen met deze boten tussen de IJmond ei sterdam Centraal. De doel ;ng waarmee vijf jaar gelei jonnen, lag op 600.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8