'DNA kan misdaad halveren' JA, SOBRY HOOB DIE CAMMBNE DIE JE IMKER TEGENKOMT DAN JE EIGEN CAMPAGNE BINNENLAND 2 'Alle kippen naar buiten' 'Engelsen offerden Nederlandse agenten bewust op' Gerd Leers standvastig en vastberaden Extra ladins verkiezingen Smt Maarten Ongeluk met radioactief materiaal Eerste weidekoeien weer naar veemarkt Nieuw onderzoek Englandspiel in Tweede Wereldoorlog jewerkers ikton vervolgd IM - Het OM in Arnhem jt twee medewerkers van in Railinfra in verband n dodelijk ongeval op jorwegovergang. Het wordt 'opzettelijk ge- norzaken voor spoor- teer met de dood tot ge- n laste gelegd. De maxi- raf voor dit misdrijf is le- ig. Een trein botste eind fbij Veenendaal op de g tegen een auto en op de oplegger van een De automobilist over- he truck werd door de Meegesleurd waarna twee Es ontspoorden. De poli- |d de medewerkers van jn aan, die bezig waren iderhoud op de overweg, is getuigen stonden de men omhoog. rimande r politieman lag - Nederland heeft een man die werkte als poli- tructeur voor een missie OVSE in Kosovo, berispt hij zijn functie heeft nikt in een privé-situatie. n is onmiddellijk terug- naar Nederland. Door treden bracht hij zichzelf ere leden van de missie ar, aldus Binnenlandse Wat de man precies edaan, wil het departe- ïiet kwijt. Nederland sinds 2000 deel aan het opleidingsproject in Vu- donderdag 22 mei 2003 urgse politie It wapens c - De Tilburgse politie maandag bij huiszoekin- Tilburg onder meer apens en munitie gevon- Bnleiding voor de huis gen in een woning en itaurant is het onderzoek en schietpartij op 29 ja- m die stad. De 31-jarige ser van het huis is als ver van de schietpartij aan- iden. Hij wordt vandaag leid. De goederen, waar- ook een geluiddemper, ipens, een stroomstoot- len verdovende midde- n in beslag genomen. a natuur rNatura 2000 Het ministerie van ww draagt nog eens ze- tiurgebieden aan voor aein het Europese na- awerk Natura 2000. Dit smingsprogramma moet diversiteit in Europa lorgen. In februari droeg isterie al 134 natuurge- aan. De zeven nieuwe in zijn geselecteerd na uizend reacties op de lijst van het ministerie, at onder andere om de spolder-oost in Noord- de St. Jansberg in Lim- 11 een aantal gebieden in land, Overijssel en Brabant. Hier huizen meer de kamsalamander, e modderkruiper, de >e woelmuis en kever iet vliegend hert. itmacht niet ekend op kou ug - Nederlandse mili- van de Koninklijke nacht hebben bij hun ding naar de luchtmacht lij Manas in Kirgizië aan- lijk flink kou moeten lij- let kledingbedrijf van De- was niet berekend op raturen van meer dan 30 1 onder nul. Het perso- eeft daarom uit eigen zak efleece-jacks en berg- nen aangeschaft. Zo blijkt 1 rapport van de Neder- t militaire missies in het van de strijd tegen het isme (Enduring Freedom) apport doet de aanbeve- et kledingbedrijf beter in Hen op extreme klimato- he situaties. iale Roemenen bathmen/gpd - Een Britse vrachtwagen met licht radioac tief materiaal is gisteren op de Al bij Bathmen achterop een andere vrachtwagen gebotst. Er kwam geen straling vrij en was volgens de politie geen moment sprake van gevaar voor de volks gezondheid. Wel ontstond er een chaos op de snelweg. De vrachtwagen was onderdeel van een konvooi van twaalf Brit se vrachtauto's die met uranium hexafluoride onderweg waren van Preston in Engeland naar Urenco in Almelo en Gronau in Duitsland. Urenco bewerkt ra dioactief materiaal tot splijtstof voor kerncentrales. De wagens reden in twee groepen van zes. Het ongeluk gebeurde even voor het middaguur. De Britse chauf feur, een 58-jarige man uit Sou thhampton, zag te laat dat het verkeer voor hem afremde en botste achterop een voor hem rijdende Poolse vrachtwagen ge vuld met paraffine.Vijf andere met radioactief materiaal gela den vrachtwagens bleven achter de gecrashte collega staan. De andere zes wagens, die ver ach ter het eerste deel van het kon vooi reden, werden omgeleid. Brandweer en politie zetten on middellijk groot materieel in. Al snel was duidelijk dat het urani um niet lekte. Het materiaal dat voor radioactieve transporten wordt gebruikt is volgens de po litie zo sterk, dat het een derge lijke aanrijding zonder proble men kan doorstaan. den haag/gpd - Alle kippen in Nederland moeten in de buiten lucht kunnen rondscharrelen. Tegen zeer besmettelijke ziekten als vogelpest moeten de dieren preventief worden gevaccineerd. Dat staat in het rapport 'Pluim veehouderij in 2030' dat de Die renbescherming vanmorgen in Den Haag heeft aangeboden aan minister Veerman van land bouw. „Wil de pluimveehoude rij overleven, met gezonde die ren en gezonde bedrijven, dan moet ze omschakelen van mas saproductie naar kwaliteitspro ductie", aldus Wijnand van de Giessen, directeur van de Die renbescherming. Als gevolg van de vogelpestepidemie zijn mil joenen kippen gedood en pluimveehouders hebben voor miljoenen euro's schade opge lopen. Om de bedrijfstak weer gezond te maken, is volgens de Dierenbescherming 41,3 mil joen euro nodig. Het aantal kip pen moet in 2030 met de helft zijn verminderd en de beesten moeten in de buitenlucht kun nen rondscharrelen. Direct na het uitbreken van de vogelpest in maart van dit jaar, werd de beschuldigende vinger gewezen naar diervriendelijke pluimveehouderijen. Kippen die buiten rondliepen, zouden eer der een besmettelijke ziekte op lopen. Volgens de Dierenbe scherming is dit nooit bewezen. „Bovendien mag dit nooit een reden zijn om dan alle kippen maar in hokken op te sluiten", aldus het rapport. Preventief vaccineren is volgens de Dieren bescherming de beste oplossing om besmettingshaarden te voorkomen. In de praktijk zal dit echter moeilijk haalbaar zijn, omdat binnen de Europese Unie nog steeds het non-vacci- natiebeleid van kracht is. Leeuwarden - Op de veemarkt in Leeuwarden zijn vanmorgen de eerste weidekoeien verhandeld sinds de uitbraak van mond- en klauwzeer in 2001. Van de 270 stuks vee die werden aangevoerd, waren 130 weidekoeien. Weidevee gaat na de verkoop op de markt niet naar het slachthuis maar naar een mester om wat vlees op de botten te krijgen. NLTO-vakgroepvoorzitter Jan van Weperen kocht vandaag de eerste koe van han delaar Gerrit Visser uit Franeker voor 475 euro. Dat is zo'n 150 euro meer dan de verkoop voor de slacht. Foto: GPD/Paul Janssen door Louis Burgers den haag - Niet de Duitsers hebben het Englandspiel gewonnen, maar de Britten hebben bewust tientallen Nederlandse agenten in de Tweede Wereldoorlog op geofferd. De agenten maakten deel uit van de Special Operations Executive (SOE) en moesten het verzet in bezet ge bied op poten zetten en sabotage plegen. In plaats daarvan werden alle agenten door de Duitsers opgepakt, de meeste al direct na hun landing in Nederland. Volgens de historicus Jo Wolters, die vol gende week aan de Universiteit van Am sterdam op dit onderzoek promoveert, kozen de Britten ervoor de agenten te verraden. Hun doel was de Duitsers op die manier in verwarring te brengen, met name over de vraag waar de langver wachte invasie van het continent zou plaatsvinden. 'Englandspiel' is volgens Wolters dan ook een foutieve benaming: 'Germany Game' zou een betere om schrijving zijn. Al sinds het einde van de oorlog wordt gediscussieerd over de vraag waarom de Britten in 1942 en '43 bleven doorgaan met het zenden van agenten naar Neder land terwijl geen van hen de afgesproken veiligheidscodes (waarmee ze aangaven dat het hen goed ging) gebruikte. Dat had de Britse en Nederlandse leiding van SOE immers moeten waarschuwen dat de agenten waren gepakt en het project door de Duitsers was geïnfiltreerd. De weigering zelfs maar rekening te willen houden met die mogelijkheid heeft tot het ontstaan van allerlei complottheorie- en geleid. De samenzweringsgedachte kreeg nog meer steun doordat een belangrijk deel van het archief van SOE al direct na de oorlog in vlammen opging. Dat gebeurde nota bene enkele dagen voordat een aan tal dossierstukken zou worden opge haald in opdracht van de Nederlandse regering. De discussie laaide later verder op doordat uit Amerikaanse archieven zou blijken dat er wel degelijk sprake zou zijn van Brits dubbelspel. Ook Wolters kiest voor deze interpretatie. Hij stelt vast dat ondanks alle waarschu wingen, onder meer van SOE-codespeci- alist Leonard Marks, de operaties ge woon doorgingen. Ook constateert hij dat in 1941 de Britse geheime dienst (MI 5 en MI 6), de militaire inlichtingendienst en andere diensten hadden besloten dubbelagenten en andere middelen te gebruiken om de Duitsers in verwarring te brengen. Het brengt hem tot de conclusie dat de Nederlandse SOE-agenten werden opge offerd. Het doel was de Duitsers te laten geloven dat de informatie van hun eigen, in werkelijkheid opgepakte, spionnen nog steeds betrouwbaar was. Deze theorie is in de jaren negentig al en kele keren geopperd, onder meer door de Engelandvaarder Pieter Hans Hoets in een boek en een documentaire bij de EO. Volgens Hoets had het dubbelspel tot doel de aandacht van de Duitsers af te leiden van het uiteindelijke invasiedoel, Normandië. Daaraan werden de agenten opgeofferd. Zowel prof. dr. L. de Jong, in zijn stan daardwerk over de oorlog, als de histori cus M. Foot, specialist op het terrein van de SOE, verwerpen deze verklaring. Voor hen had het mislukken van de SOE-ope- raties in Nederland alles te maken met incompetentie van de Nederlandse lei ding van SOE, wantrouwen jegens de Britten en gewoon goed politiewerk aan de kant van de Duitsers. „Er was geen verrader, maar wel gebrek aan samenwerking tussen de Nederland se afdeling van SOE en hun Britse chef' aldus Foot in een interview in 2001 met de GPD-bladen. Het kwam verder ge woon in niemand z'n hoofd op dat er sprake zou kunnen zijn van infiltratie door de Duitsers. Ook De Jong stelt vast dat er geen sprake is geweest van opzet om de Duitsers zand in de ogen te strooi en. We) schrijft hij dat de Nederlandse militaire autoriteiten kapitale blunders hebben begaan omdat zij niet ingrepen toen het fout liep. door Henk van Gelder arnhem - Het afnemen van DNA- materiaal bij arrestanten moet net 20 gewoon worden als het nemen van vingerafdrukken. Ver dachten die zes uur na hun aan houding in verzekering worden gesteld, moeten verplicht worden wangslijm af te staan. Ook crimi nele vreemdelingen moeten DNA afstaan. Dat zegt plaatsvervangend korpschef A. de Vries van de po litieregio Gelderland-Midden. De Arnhemse politiecommissa ris voorziet door DNA-screening op grote schaal een halvering van de criminaliteit. De Vries wil dat de politie de beschikking krijgt over moderne hulpmidde len. „Ik zie geen verschil tussen een vingerafdruk en DNA. De vin gerafdruk is slechts een opspo ringstechniek van de jaren vijf tig. Ik wil nog niet zo ver gaan dat elke baby bij een hielprikje DNA-materiaal moet afstaan, maar iedere verkrachter en in breker laat een DNA-spoor ach ter. Ais de databank met hon derdduizenden verdachten kan worden uitgebreid zal het aantal woninginbraken, verkrachtin gen en geweldsdelicten met de helft verminderen", voorspelt De Vries. Hij wijst op de moord op de we duwe in St.-Philipsland. De da der kon worden gepakt door van alle mannelijke dorpsbewoners celmateriaal af te nemen. De Vries - die binnenkort met pen sioen gaat - geldt als een autori teit in het recherchevak. Op ver zoek van de hoofdofficieren van Leeuwarden en Maastricht leid de hij de second opinion-onder zoeken naar Marianne Vaatstra en Nicky Verstappen. Beide langslepende moordonderzoe- ken hadden de politie waar schijnlijk veel tijd en capaciteit bespaard als ze de beschikking had over een uitgebreide DNA- databank, stelt hij. De discussie over privacy is ach terhaald, vindt de plaatsvervan gend korpschef. De Vries hekelt de trage procedure voor het ver garen van celmateriaal. „De re cherche moet achttien formulie ren invullen. Een belachelijk dik boekwerk." philipsburg/anp - De eilands- met Godett de landsreeerinp .Sint Maartpn vprinnnt ven weg iug - De samenwerking Roemeense autoriteiten tgebied van illegale im- öe werpt zijn vruchten af. ote steden hebben nau- 5 nog last van illegale lenen, aldus Justitie. De leense autoriteiten nemen enige tijd de paspoorten 1 illegalen die zijn terugge- d. Het kan vijf jaar duren lat ze hun documenten te lgen. uidswal formaat den haag/gpd - De woonwagenbewoners willen een schadevergoeding van de gemeen te Maastricht, die dinsdag met harde hand optrad tegen jarenlang gedoogde illegale ac tiviteiten. „Het gedogen is voorbij", zei Gerd Leers kordaat. Dat de burgemeester nu poli tiebescherming nodig heeft, doet hem pijn, maar brengt hem niet aan het wankelen. Vorige week al was die bescherming nodig omdat Leers duidelijk had gemaakt dat de gemeente na drie miljoenenverslindende noodinjecties aan 'de bodemloze put MW aan zijn burgers onmogelijk nieuwe steun aan de burgers kon verkopen. „Zeker nie111 een fase waarin zware bezuinigingen opta~ pel staan. Dat is maatschappelijk simp^S onverkoopbaar." Tot woede van de h'"e kem van MW-supporters die daam,*1^ stadhuis bestormde. Leers (51) dee'"1 Uen Haag jarenlang bestuurlijke ervarté 9P en staat bekend als een harde werke 31 be~ hoorde hij niet tot de zwaargew1"611 van de CDA-fractie. Hij heeft het vj.te de geslaagde zakenman. Dat beë ^10Pt-tot eind 1990 was hij zetfstandi£ndeme"]eE- Hij had in Brabant handels .^0VCbd^t zich vooral op Oost-Eurorncht,e-■■Ik heb Joep van den Nieuweriti' "°|l weg naar Rusland gewezen" ertelde h,J met gepaste trots Toen hij in novembe^3b.ae kansJ""S tussentijds in de Karr.te,ko.mefn' hefft nog even geprobee zl'u b aan "j houden. Maar helf« met- "Men ™rietlkt elkaar toch gauv/et ™°r.h« bednJf, zelf ook niet gorIrouT";'3 £eb de verkocht." In hbeSm had b*)het {n°1üllk ij:- ïi-rai-i'e rnanier van werken aan heTBinnenh dacht nog steeds wel v rilliet wat efficiënter? Maar ik heb ook s 3rd dat ]e 'e niet tot de &ote Uï" nen kan Pedcen- Details doen er wel de- Leers ?~^de de kijker door er hard t te gaan in debatten met de paarse .is van verkeer en waterstaat Jorrits- JrJetelenbos. Hij kruiste de degens le grote infrastructurele werken als de g welijn, de uitbreiding van Schiphol en ianleg van de HSL. Ook de bouwfraude 1de hij aan de kaak. ij is een echte Limburger (Kerkrade, 1951). Jjn moeder kwam van de boerderij, zijn va- der had een wasmachinefabriek. Politiek speelde geen rol; die heeft Leers zelf ont dekt. „Uiteindelijk ben ik bij het CDA te rechtgekomen, omdat dat een brede mid- philipsburg/anp - De eilands- raadsverkiezingen die morgen op Sint Maarten worden gehou den, zijn door het opstappen van het Antilliaanse kabinet-Ys dinsdag in een ander daglicht komen te staan. De winnaar van de verkiezingen op Curasao twee weken geleden, Anthony Godett, heeft voor het vormen van een nieuwe regering voor de Antillen nog een of twee partijen nodig. Een daarvan moet van Sint Maarten komen. Het is de vraag of het de kiezers van Sint Maarten veel kan schelen wie met Godett de landsregering mag vormen. Over het alge meen maken de Sint Maartena ren zich toch meer druk over de samenstelling van het eilands- bestuur.Politiek Sint Maarten maakt zich vooral zorgen over de vraag of met de nieuwe rege ring onder Godett de afspraken die zijn gemaakt met de rege ring-Ys wel intact zullen blijven. Het gaat dan vooral om de be lofte dat het eiland voor 2006 de door haar zo gewenste status aparte krijgt. De verkiezingscampagne op Sint Maarten verloopt traditie getrouw met veel moddergooi en. De regerende Democrati sche Partij (DP) is hard bezig de kiezers te overtuigen van alle goede zaken die ze de afgelopen vier jaar heeft bereikt, terwijl de Nationaal Alliance de DP ervan beschuldigt stemmen te kopen. Deze partij zou 1000 dollar beta len in ruil voor steun in het stemhokje. Dit wordt door DP- leidster Sarah Wescott-Williams met klem ontkend. Een beledi ging voor de intelligentie van de kiezer, vindt ze. (advertentie) Burgemeester Gerd Leers geniet tegenwoordig politiebescherming. Foto: GPD/Frits Widdershoven denpartij is, met een visie op de samenle ving die ik deel. Ik ga niet alle zondagen naar de kerk, maar ik hecht erg aan mijn ge zin en aan de christelijke normen en waar den. In het leven gaat het niet alleen om een nieuwe auto en een stereo toren." Zijn naam stond aanvankelijk tweede op het voorkeurslijstje van de Maastrichtse raad, die de voorkeur gaf aan PvdA'er Dittrich. Er ontspon zich echter een onwelriekend steekspel rond Dittrich, die acht jaar eerder betrokken was bij duistere zaakjes van voet balclub MW. Dittrich trok zich uiteindelijk terug en het kabinet koos voor Leers. Bij zijn aantreden in februari 2002 gaf Leers aan zijn handen uit de mouwen te zullen steken. „Er ligt een aantal taken, bijvoor beeld op het gebied van veiligheid en poli tiezorg", gaf hij als voorschot op de acties tegen de anarchie in het woonwagenkamp. Er is ook een ontspannen en jolige kant aan Gerd Leers. Dit jaar kwam hij tijdens het carnaval met een cd'tje - een pleidooi voor meer fatsoen en tolerantie in het Neder lands en in het Maastrichts. Met een knip oog naar de discussie over normen en waar den wilde hij met zijn carnavalsplaat vooral de boodschap van 'tolerantie en respect' uitventen. „Tel eerst eens tot tien voor je reageert als een ander je op de tenen gaat staan. Een glimlach in plaats van een opge stoken middelvinger. Dat zou al een hoop schelen." De netto-opbrengst was bestemd voor de Landelijke Stichting Tegen Zinloos Geweld. Bewoners Vinkenslag dienen schadeclaims in Vier bewoners van het Maastrichtse woonwagenkamp Vinkenslag willen geld zien voor de drie loodsen die dins dag zijn gesloopt bij een grootschalige pofitie-inval op het kamp. Ze praten vandaag met hun advocaat David Moszkowicz over de stappen die ze on dernemen. De raadsman schat de kans op 99,9 procent dat hij de gemeente voor de rechter daagt. Hoe groot de schade voor de loodseigenaren is, is nog niet duidelijk. De gemeente sloopte de loodsen formeel omdat ze illegaal gebouwd zijn en al eerder gebruikt wer den voor de hennepteelt. „Ze vormden in die zin een gevaar voor de openbare orde en veiligheid", zo lichtte een woordvoerder van de gemeente gisteren toe. Maar volgens Moszkowicz is de ge meente in de fout gegaan. Een inval om hennepplantages op te rollen is mis bruikt om ook illegale bouwwerken aan te pakken, redeneert hij. En voordat een illegaal bouwsel gesloopt mag worden, moet eerst de eigenaar de kans krijgen om het zelf af te breken. MAAR DIT IS

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5