BINNENLAND 1 Vier, mogelijk vijf vrouwen in kabinet 'Generaal zonder leger' neemt afscheid wegpoTtle Taxibranche laakt preventieve fouilleeractie Schiphol wim stavenhagen 'Legalisering softdrugs lost werkdruk justitie niet op' Verdachten jihadproces vragen politiek asiel aan 3Beboet ouders die kind met lege maag naar school sturen' Bouw- en milieutoezicht gemeenten onvoldoende Xtc-koerier bewust van risico rtien jaar oor overval donderdag 22 MEI 2003 IG - De ministeries van en binnenlandse zaken ide grootste moeite om j elkaar te sprokkelen t beloofde uitbreiding spoorwegpolitie. Voor nde drie beloofde teams entien voltijdbanen is jkgeen financiering. Dat lissionair minister De erkeer) gisteren in de e Kamer. e zorgcentra i artsentekort kin - Zorgverzekeraar i(Geové) gaat grootscha- igcentra opzetten om het nde tekort aan huisartsen angen. Het eerste cen- omt in Groningen. In de worden huisartsen, tsen, thuiszorgmedewer- piotherapeuten, logope en een apotheek gehuis- lat heeft Menzis gisteren d gemaakt. n 380 miljoen vredesmissies ag - Nederland heeft in leer dan 380 miljoen eu- jgeven aan vredesopera- b operatie Enduring m, de strijd tegen het sme in Afghanistan en de che Golf, kostte Defensie 70 miljoen euro. De vre- ratie in Bosnië was vorig led voor ruim 147 miljoen fan de overige missies de vredesoperatie in Ma- ié bijna 22 miljoen euro lijdrage aan de veilig- nacht in Afghanistan 14 miljoen. Tot slot gaf sie nog eens 9,6 miljoen it aan kleine ondersteu- missies. d: helderheid i! r schoolbudget id tf( mier - Medezeggen- sraden in het onderwijs n een actieve rol gaan ibij de besteding van het 'a eten schoolbudget. Scho- e innen dat geld sinds twee 111 rij besteden voor perso- aken. Volgens de Onder- 1 Dnd CNV wordt over de ia ding van het schoolbudget [nauwelijks overlegd met rknemers. lerzoek naar (riminatie door Jacob van der Meulen en Carlo Nijveen schiphol - De eerste groot scheepse preventieve fouüleer- actie die gisteren op Schiphol is gehouden, is zijn doel voorbij geschoten. Dat zegt A, Boukema van KNV Taxi, een landelijke koepelorganisatie voor taxi chauffeurs. Boukema vindt dat de taxichauffeurs op de luchtha ven eigenlijk niet hadden moe ten worden onderzocht. „De actie richtte zich op het zoeken naar gewapende crimi nelen en drugsdealers. Terwijl taxichauffeurs op Schiphol staan te wachten op gewone klanten", aldus de woordvoer der van KNV-taxi. Boukema is tegelijkertijd geschrokken van het grote aantal taxichauffeurs dat is aangehouden wegens ver boden wapenbezit. Van de vijf tien mensen die bij de preven tieve fouilleeractie werden gear resteerd, waren er veertien chauffeur. Zij bleken onder meer gummiknuppels en pep- perspray bij zich te hebben. De chauffeurs zelf reageren ver deeld op de grote zoekactie, waarbij zo'n 130 marechaussee- medewerkers, een aantal speci ale teams en honden werden in gezet. Een aantal taxichauffeurs toont begrip voor de actie, an deren zijn verontwaardigd. „Voor deze actie hebben ze ken nelijk wel genoeg personeel, ter wijl ze niets doen aan de illegale taxironselaars in de aankomst hallen. Dit is echt een belache lijke actie", reageert een van de De marechaussee doczoekt een taxi die bij Schiphol staat te wachten. Foto: ANP/Marcel Antonisse chauffeurs. Een collega van b51*»» een chauf- feuse, is milderoestem(f ..Mijn man is ook «^chauffeur. Een klant heeft he'» al eens een keer een blaffer C zijn hoofd gezet. M'n man n"est toen drie kwar tier wachten totdat de politie kwam. Begrijp me goed: ik keur het niet goed als taxichauffeurs zich bewapenen. Maar beveili ging met camera's en dat soort spullen kost gewoon heel reel geld." Bi/ de grootscheepse actie op Schiphol zijn gisteren in totai tweeduizend mensen gefouil leerd. Een arrestant liep met een doorgeladen vuurwapen in de overvolle aankomsthal 3. Hij wordt voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Of binnenkort nieuwe zoekac ties zijn te verwachten, wil een woordvoerder van justitie niet zeggen. Eindhoven is een zoek begonnen om na te n of de plaatselijke horeca- sjven discrimineren. Als dat val blijkt te zijn, maakt de el b proces-verbaal op. Met 01 lenbaar ministerie is afge- a en dat dit onverbiddelijk ot vervolging. De kroeg- riskeert niet alleen een ho- ete, maar ook sluiting van Bak. Burgemeester Jien heeft persoonlijk op- it gegeven voor het onder- aldus een woordvoerder, w mende tijd brengen klei- oepjes mensen onaange- Igd een bezoek aan de v gelegenheden in Eind' Ceioe? He- fcwtxtfa msiw# few Flies 20M 20/VMAft VÖL- A VwE den haag/anp - De aanpak van de softdrugscriminaliteit is niet zo tijdrovend als wel wordt ge dacht. Harddrugszaken leggen veel meer last op politie, open baar ministerie en rechtbanken. Dat heeft minister Donner (jus titie) gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Donner heeft laten uitzoeken hoe zwaar softdrugszaken druk ken op de strafrechtketen, naar aanleiding van uitspraken van de president van de rechtbank in Maastricht Deze pleitte in april voor legalisering van soft drugs omdat de drugsbestrij ding het hele strafproces in ge drang zou brengen. Uit het overzicht dat Donner heeft laten maken blijkt dat de meerderheid van de opspo ringsonderzoeken naar ernstige criminaliteit gaat over drugs, en dat een op de acht opgelegde celstraffen hiermee te maken heeft rotterdam/gpd - Een aantal van de twaalf vermeende terroristen die op dit moment terecht staan in het zogeheten jihadproces, gaan politiek asiel aanvragen in ons land. Omdat zij in Neder land werden verdacht van terro risme, kunnen zij naar eigen zeggen onmogelijk terug naar hun geboorteland. Volgens advocaat Nasrullah zijn de verdachten die nu in Rotter dam terechtstaan wel tot een asielaanvraag gedwongen. „In Algerije doen ze niet zo moeilijk. Horen ze daar van vermoedelij ke banden met een organisatie als het aan al-Qaeda gelieerde GSPC, dan kost dat je de kop. Ook al ben je hier uiteindelijk vrijgesproken." De twee vrijgela ten verdachten die maandag zijn overgedragen aan de Vreemdelingenpolitie hebben inmiddels al asiel aangevraagd. Het OM echter lijkt andere plan nen te hebben. Alle verdachten van wie niet helemaal duidelijk is wat hun verblijfsstatus is, hebben een brief gekregen. Daarin staat dat ze na het einde van het strafjproces -inclusief het uitzitten van een eventuele straf- worden overgedragen aan de Vreemdelingenpolitie. door Monique van Oostrum den haag - Ouders die hun kind in verwaarloosde staat naar school sturen, moeten desnoods worden gekort op hun uitkering. Zwarte scholen in achterstands wijken zijn tot nog toe veel te mild geweest tegen zulke ou ders, zegt directeur Henk Land man van basisschool Jan Lig- thart in de Haagse Schilderswijk. Hij krijgt dagelijks te maken met kinderen die thuis niet behoor lijk te eten krijgen, met een lege maag op school komen, zich niet wassen, de hele week in de zelfde kleren lopen en tot 's avonds laat over straat zwerven waarna ze de volgende dag op school in slaap vallen. In twintig jaar tijd heeft Land man talloze projecten voor 'ach terstandskinderen' voorbij zien komen. „Allemaal erg goed be doeld, maar ik zie geen vooruit gang", stelt hij. Dat de verant woordelijkheid steeds meer ver schuift van ouders naar de school maakt hem boos. „Onze primaire taak is lesgeven", be nadrukt hij. „Maar we moeten nu eigenlijk de ouders gaan op voeden in plaats van de kinde ren, want anders wordt het zo erg dat ouders helemaal niets meer doen. Daarom pleit ik er voor een extra leerkracht aan te stellen die een goed contact op bouwt met de ouders. Komt een kind weer ongewassen of met een lege maag op school, dan moet die leerkracht met het kind onder de arm naar huis en tegen de ouders zeggen 'Dit kan niet. Denk erom: de volgende keer heeft het kind wél gegeten'. Als ouders het stelselmatig ver tikken hun kind te verzorgen, zou je ze moeten kunnen be boeten." Volgens Landman is dit de enige manier om de ouders met de neus op de feiten te drukken en hen te dwingen hun gedrag te veranderen. In het verleden is in Den Haag al tevergeefs van alles geprobeerd ter verbetering van het welzijn van verwaarloosde kinderen. „Ik herinner me een project van een jaar of vijf gele den. Voor een paar kwartjes konden de kinderen op school een luxe ontbijt krijgen, met jus d'orange, een ei en krenten brood. Maar er kwamen alleen kinderen van tweeverdieners op af. De groep waar het voor was bedoeld bleef weg. Geen inte resse." door Mayke Calls den haag - Mient-Jan Faber gaat na ruim twintig jaar weg als woordvoerder bij het interkerke lijk vredesberaad (IKV). Zijn ver trek is niet vrijwillig, verklaart hij in een interview met HP/De Tijd, Volgens het IKV heeft het terug treden van Faber te maken met het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Faber is 62 jaar, maar zelf verklaart hij nog wel tien jaar mee te kunnen. Vredesactivist Faber maakte het afgelopen jaar een ommezwaai door zich plotseling voor de oorlog met Irak te verklaren. Te gen de golfoorlog van 1991 ver- zettehij zich nog met hand en tand. In zijn ogen was in het re- gimevan Saddam Hussein in middels zo misdadig dat een oorlcg geoorloofd was. Je kunt geenoorlog vermijden en Sad- damlaten zitten, vond hij. Die (pstelling leidde tot veel on- begrb in de eigen kring van vre- desaitivisten. Tijdens de oorlo gen ii Bosnië en Kosovo pleitte Fabe eveneens voor hard mili tair iigrijpen door een intema- tionee troepenmacht. Het le- verdihem de bijnaam 'generaal zondr leger' op. Vlak oordat het Nederlands in- stituit voor oorlogsdocumenta tie (NOD) vorig jaar met een omvangrijk parlementair onder zoek naar buiten kwam over de Nederlandse rol bij de val van Screbrenica, lanceerde Faber een eigen reconstructie. Neder lands ingrijpen had het genoci de-drama kunnen voorkomen, stelde hij. Deze visie stond haaks op de uiteindelijk conclu sie van het NIOD. Tijdens de presentatie van het NIOD-rap- port wekte Faber wrevel op bij verschillende politici door met een delegatie Vrouwen van Screbrenica te verschijnen. Faber promoveerde in 1974 in de wiskunde aan de Vrije Uni versiteit. Sinds 1983 is hij alge meen secretaris van het IKV. Hij werd vooral bekend door zijn acties tegen de plaatsing van kruisraketten. Aan deze demon straties begin jaren tachtig na men honderdduizenden men sen deel. Faber wordt door vriend en vij and geroemd om zijn intelligen tie en gedrevenheid. Maar ook gekritiseerd om zijn rechtlijnig heid. Een collega-actievoerder zei in een dagbladinterview: „Hij is een typische predikant. Enorm moralistisch, weet pre cies wat de juiste lijn is, terwijl die lijn ook nogal eens blijkt te schuiven." den haag/gpd - Gemeenten controleren nog steeds niet goed genoeg of bedrijven en burgers zich aan de regels voor bouwen, wonen en milieu hou den. Een groot deel van de be drijven houdt zich niet aan de regels, maar wordt daar niet op aangesproken. De rampen in Enschede en Volendam hebben de gemeenten nog onvoldoende wakker geschud. Dat concludeert de inspectie van het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu (VROM) in haar rapportage over 2002. De in spectie controleert voor het mi nisterie de uitvoering van de re gels. Uit het rapport blijkt dat de handhaving sinds 2000 niet is verbeterd. Nog steeds zijn er bij voorbeeld veel verouderde be stemmingsplannen. In 2002 werden steekproefsge wijs 29 gemeenten op de uitvoe ring en naleving van milieure gels gecontroleerd, 150 op bouwregels en 62 op regels voor ruimtelijke ordening. De inspec tie gaat vanaf dit jaar extra con troleren of de regels wel worden gehandhaafd. Een kwart van de gemeenten kan bezoek van de inspectie verwachten. De grootste fouten werden ge vonden bij de controle op de bouwregels. Volgens het rapport hebben calamiteiten zoals in Enschede en Volendam ge meenten nog niet voldoende wakker geschud'. Het toezicht op de bouwregels moet beter worden gepland en gestructu reerd. Ook moeten de dossiers beter worden bijgehouden. De in spectie kon veertig procent van de dossiers niet aan de regels toetsen, omdat ze onvolledig bleken te zijn. Er werden daar naast ruim vijfhonderd gevallen gevonden die in strijd waren met het Bouwbesluit. den haag/gpd - Nederlandse xtc-koeriers zijn geen naïevelin gen die er door de echte boeven zijn 'ingeluisd', maar vaak geld beluste jonge mannen die be wust het risico nemen dat ze worden gepakt. Het gros is tus sen 30 en 35 jaar oud en leeft van een uitkering. De opbrengst van de smokkel steken ze in nieuwe kleding en uitgaan. Dat blijkt uit onderzoek van de Rotterdamse Erasmus universi teit onder 268 Nederlanders die in september 2002 in het bui tenland gevangen zaten voor xtc-smokkel. De onderzoekers interviewden 26 gedetineerden in Amerika en Duitsland per soonlijk. Ze deden de studie in opdracht van het ministerie van justitie, dat denkt over manieren om drugskoeriers te ontmoedi gen. Volgens onderzoekster Kunst gaat het niet om naïeve mensen die niet door hebben dat ze iets verkeerd doen of om drugsver slaafden die alles zouden doen om aan geld te komen. De xtc- smokkelaars geven toe aan de verleiding van snel geld om hun dure levensstijl te kunnen be kostigen en voelen zich aange sproken door het avontuur en het vooruitzicht van een tripje naar het buitenland. De mees ten plakken er een paar dagen vakantie aan vast voor ze weer terug gaan. >am - De rechtbank in ^m heeft gisteren twee li veroordeeld tot res- elijk veertien en vijf jaar r een gewelddadige |op een supermarkt in lisse waarbij een dode gen de twee was zeven- ir en vijf jaar geëist. De |vond plaats in juli 2002. phtoffer was de 20-jarige |ran een van de perso den. Hij werd door de jlers aangezien voor een ■directeur I langer vast Van der Hoeven (CDA). Van Ardenne (CDA). Dekker (WD). Peljs (CDA). Schultz van Haegen, Van Craalj- kamp, Jones Bos of.... den haag/gpd - Zeker vier en mogelijk vijf vrouwen zullen deel uitmaken van het ka binet Balkenende 2. Het CDA levert met Agnes van Ardenne (ontwikkelingssamen werking), Maria van der Hoeven (onder wijs) en Karla Peljs (verkeer en waterstaat) drie vrouwelijke ministers. Die zijn zeker van een post. De WD maakt het wat inge wikkelder. Zo gonst de naam van Sybilla Dekker (WD) op VROM, terwijl sommige kran ten zeker weten te melden dat Melanie Schultz van Haegen op deze post komt. De WD polst voor Integratie Gea van Craaijkamp (hoge ambtenaar op justitie) en voormalig mensenrechtenambassa- deur Renée Jones Bos. Wie zeker een mi nisterspost namens D66 krijgt is Laurens- Jan Brinkhorst. De man die in Paars II Landbouw bestierde, is nu dé kandidaat voor Economische Zaken. De puzzel die de poppenkast rond de ka binetsformatie heet te zijn, is intussen in een beslissend stadium gekomen. Balke nende begon gisteren reeds met de ont vangst van kandidaat-ministers. Het hangt ruwweg nog op een enkele post. Voor het staatssecretariaat Cultuur en Media zal D66 waarschijnlijk Medy van der Laan, ambtenaar bij Binnenlandse Zaken afvaardigen. Wie voor de WD als onderminister op Verkeer en Waterstaat komt, is nog onzeker. De namencarrousel draait enkele dagen voor de beëdiging van het nieuwe kabi net volop. Het verhaal wil dat D66 alles uit de kast heeft gehaald om een nieuw komer op EZ te krijgen. Prof. dr. Kees Goudswaard, hoogleraar sociale zeker heid en toegepaste economie aan de Universiteit in Leiden, zou hebben be dankt. Dat geldt ook voor Arie Verberk, vice-president van Martinair. Als gevolg daarvan kwam D66-leider Boris Dittrich uiteindelijk uit bij zijn partijcoryfee Brinkhorst. Een CDA-kandidaat die nog twijfelt, is Yvonne Timmerman, fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer. Bij de vorige formatie sloeg ze een aanbod tot het kabinet toe te treden af omdat haar kinderen nog naar school gaan. Nu zit ze in dubio: moet ze staatssecretaris worden op Economische Zaken of niet? Voor de rest is het kabinet vrijwel rond, zo wordt vanuit CDA-hoek bezworen. Ie dereen blijft zitten waar ie zit, althans de CDA-ministers. Daar komen er dus nog twee bij, Van Ardenne en Peijs. Maar hoe verder? Sybilla Dekker (WD) zou volgens de laatste stand van zaken minister worden op VROM. Zalm polste haar eerder voor Defensie, omdat hij Henk Kamp - huidig interimminister - liever op het departement van vreemde lingenzaken en integratie zag. Wat er met de alles-kunner Kamp gaat gebeuren, moet vandaag duidelijk worden. Zijn naambordje is voorlopig weer bij het mi nisterie van defensie gehangen. Overi gens gonst hier ook de naam van Jan Franssen, commissaris der koningin in Zuid-Holland. De toekomstige posities van Gerrit Zalm (Financiën), Hans Hoogervorst (Volksge zondheid) en Johan Remkes (Binnen landse zaken) stonden al eerder vast. Voor de LPF-staatssecretarissen Khee Li ang Phoa (Emancipatiezaken) en Jan Ocünk (Landbouw) hoeven geen vervan gers te worden gezocht. Hun posten zijn in Balkenende II meedogenloos ge schrapt. Daarmee komt de kabinetsploeg uit op zestien ministers en tien staatsse cretarissen, twee bewindspersonen min der dan nu. ich - De voormalige recteur Spooren (39) bger in voorarrest als bte in een ontuchtzaak. Hkamer van de recht- tDen Bosch wees gister vordering van de justitie toe. Daar Spooren dertig dagen vastgehouden, werd vorige week aan- omdat hij ontucht gepleegd met min- jongens. In verband is ook een 18-jarige opgepakt. roening uit de hand lder - Een ontgroening viskotter uit Den Helder p week op zee finaal uit 1 gelopen. Een 16-jarig ïingslid heeft aangifte van een zedenmisdrijf olitie heeft het afgelo- Bkend de bemanningsle- loord. Drie van de acht ïingsleden zijn aange- L Volgens reder Bakker, jvan de kotter, zijn de n 'gewoon aan het dol- veest. „Zo hebben ze laan in zijn kont platge-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3