Aardschok eist honderden levens Kritiek op Pechtolds dubbelfunctie zwelt aan Nederlander gaat minder vaak uit Extra bezuinigingen bij Corus IJmuiden Leidsch Dagblad Groene Hart-tour Beatrix begint in Zoeterwoude Zwaarste beving in Algerije in 20 jaar Meer dan 4600 gewonden Protesten tegen oorlog Atjeh Zorgen over concurrentepositie Eindexamen in bed - ITM I Leidsch Dagblad lastrichtse rgemeester ers vastberaden it heeft Bin den tegen orwegen? xia geeft dupeerden itste kans sen licht knapbeurt Ifelbaan en subsidie or liberale irokkanen enda or een tieve zomer cn Green fgrond voor elkaar borgen houden. Oat efde MMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblad.nl Dagblad nr. 43238 los donderdag 22 mei 2003 DE ANDERE JUWELIER mtferneïu ^twe/iers^ tv.vanGcmcr.com nr. 43238 losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 zoeterwoude - Koningin Beatrix brengt dinsdag 24 juni een be zoek aan Zoeterwoude, Rijn- woude, Alphen aan den Rijn, Boskoop en Reeuwijk. In het streekbezoek staat de druk op de open ruimte in het Groene Hart centraal. Die druk neemt toe door de behoefte van steden om uit te breiden, het feit dat veel agrariërs stoppen en de groeiende behoefte aan opvang capaciteit voor water. Het bezoek begint in Zoeter woude. Daar wordt de koningin 's ochtends bij het gemeente huis verwelkomd door de com missaris van de koningin in Zuid-Holland, Franssen. In het gemeentehuis spreekt zij met le den van de gebiedscommissie Land van Wijk en Wouden over het spanningsveld tussen stad en land in dit deel van het Groe ne Hart. In de Weipoort bezoekt de ko ningin de kaasboerderij van Van Veen. Met nevenactiviteiten als rondleidingen en kaasverkoop speelt het bedrijf in op de toene mende belangstelling voor het platteland als recreatiegebied. Vervolgens ontmoet de konin gin op de boerderij jongeren uit het provinciaal jeugdpanel Stad Land. Het jeugdpanel advi seert de provincie over hoe het Land van Wijk en Wouden aan trekkelijker gemaakt kan worden voor jongeren. Tijdens een vaartocht over de Oude Rijn van Zoeterwoude- Rijndijk naar Alphen aan den Rijn krijgt de koningin een toe lichting op de problematiek van de Oude Rijnzone, waar wonin gen en bedrijven kris kras door elkaar heen staan. De Stuur groep Oude Rijnzone werkt aan een verbetering van het even wicht tussen landschap, bedrij vigheid en wonen. In het stadhuis van Alphen aan den Rijn krijgt Beatrix een uit eenzetting over Alphen als cen trumstad van het Groene Hart. Vervolgens vertrekt zij per light- rail, de Rijn Gouwe Lijn, naar Boskoop, waar ze een rondrit maakt door het gebied Gouwe Wiericke West Die rondrit ein digt bij een boomkwekerij. Dat de kritiek vooral bij de SP, Groenlinks en de PvdA vandaan komt, is niet geheel toevallig. Het waren precies die drie par tijen die in het Tweede Kamer debat het meest tekeer gingen tegen de regeringspartijen CDA, VVD en D66. Een kabinet dat er nooit had mogen komen, vindt SP-voorman Day en dat toch mogelijk is gemaakt door D66, met Pechtold voorop. De Leidse SP-fractieleider gaat het verst in zijn kritiek aan het adres van Pechtold. Hij zegt dat hij het de D66'er 'hoogst kwalijk' neemt dat deze verstek heeft la ten gaan toen in de raadzaal de beleidsterreinen sport, cultuur cn ondorwijc aan do orde wa ren. „Pechtold krijgt betaald door de gemeente Leiden om 24 uur per dag wethouder te zijn. Dat heeft hij de laatste tijd niet waargemaakt." door Wim Koevoet leiden - De fractievoorzitters van de SP, Groenlinks en de PvdA in Leiden zijn kritisch over de wijze waarop wethouder Pecht old zijn functie combineert met het landelijke voorzitterschap van zijn partij, D66. Zij vinden dat de politicus Pechtold de laatste tijd, als gevolg van zijn betrokkenheid bij de kabinets formatie, te weinig tijd heeft voor zijn wethouderschap. Ook voorzien ze dat Pechtold, die als D66-voorzitter mede de hand heeft gehad in het omstre den regeerakkoord, in de Leidse raadzaal moeilijk uit te leggen spagaten moet gaan maken. „Maar dat lijkt me vooral Pecht olds probleem", aldus Groen- Links-voorman G. van Hees. „Het collegeprogramma, waar ook de handtekening van Pecht old onder staat, blijft geldig, wat voor verslechteringen er ook uit dat regeerakkoord komen." Reddingswerkers zoeken in een voorstad van Algiers tussen het puin naar overlevenden. Foto: Reuters Pagina Ri: Day: 'Protocol voor Pechtold' MIENT JAN rtrek is pijnlijk en oneer- ient Jan Faber, de secreta- het Interkerkelijk Vredes- (IKV), moet vervroegd In en zijn functie verdwijnt cm. Het gezicht van de Ne- dse vredesbeweging wordt zijn eigen broodheer, de in het IKV samenwerken- ken, min of meer geloosd, gang van zaken is niet al- weinig chique, maar ook kelijk. Het vertrek van Fa- meer dan het vertrek van inctionaris. Jarenlang was een zeer nadrukkelijke ezorger van de Nederland- desbeweging. Met een gro- inis van zaken en nog gro- lardnekkigheid was hij een de pels van beleidsmakers oriteiten. En met diezelfde hatie van eigenschappen afte hij zich een promi- fiats in de media, kerken hun publieke rol samenleving zagen afbrok- wist Faber diezelfde ker- a het voertuig van het IKV herp profiel te geven. Voor faterflank in de protestant- katholieke kerk ging hij, ten tijde van de acties te- a e kruisraketten, veel te ver. A met zijn activistische rol hij wel precies aan bij een maatschappelijk verzet, «rtrek van Faber markeert :*ere zin ook een afsluiting n en periode. De kerken in land hebben de afgelopen nia door het voortschrij- proces van ontkerkelij- m het gelijktijdig voortzet verlies aan identificatie lescheidener plaats gekre- Qj hebben zich ten dele ook «trokken op het eigen erf. k is ook het maatschappe- maat minder bevlogen ge en. In de politiek wint df man het tegenwoordig lal van de dominee. Daar is izelf niets verkeerds jan. het blijft vreemd dat /uist kring van de kerken dï ide- let moet afleggen. H van der Malen den haag/anp - Tegenstanders van de oorlog in Atjeh organise ren morgen demonstraties in een groot aantal landen. Er staan protestbijeenkomsten ge pland in steden als New York, Londen, Sydney, Kuala Lumpur en Jakarta. In Den Haag komt een groep van ongeveer vijftig mensen bijeen op het Malieveld. De betogers vragen aandacht voor de situatie op Atjeh. Maandag begon Indonesië zijn grootste militaire operatie van de afgelopen kwarteeuw om de finitief af te rekenen met de af scheidingsbeweging Vrij Atjeh (GAM). Pagina Buitenland: Overrompeling van Atjeh /ijkt niet erg realistisch algiers/rtr-afp-ap - Door de zwaarste aardbeving in meer dan twintig jaar zijn in het noorden van Algerije zeker 538 mensen om Het leven gekomen. Meer dan 4600 anderen raaken gewond, meldden de Algerijnse autoritei ten. Gevreesd wordt dat het do dental nog zal stijgen omdat red dingswerkers nog steeds slacht offers vinden. „Het Algerijnse volk is door ongeluk getroffen", zei premier Ahmed Ouyahia op de televisie. In en rond de hoofdstad Algiers vielen zeker tweehonderd do den. In de hoofdstad zouden verscheidene gebouwen zijn verwoest. President Abdelaziz Bouteflika heeft onmiddellijk een crisiscomité in werking ge steld. Bouteflika ging later naar de plaats Boumerdes, waar bet dodental inmiddels op 256 stond. Verwacht wordt dat het aantal slachtoffers daar nog zal oplopen. Er zitten veel mensen onder de ingestorte woonblok ken bekneld. Het natuurgeweld schrikte de regio rond Algiers gisteravond omstreeks kwart voor acht op. Er waren kert achter elkaar twee zware schokken. Het epicen trum vah de beving, die volgens het Amerikaans Nationaal Aard beving Informatie Centrum een kracht had van 6,7 op de schaal van Richter, lag 70 kilometer ten anp - bron: afp oosten van Algiers nabij de stad Thenia. De beving werd gevolgd door -o'n tien naschokken. De industriestad Rouiba, ten oosten van Algiers, werd zwaar getroffen door de beving. Oog getuigen meldden dat gebou wen als kaartenhuizen in elkaar stortten. De elektriciteit viel in het grootste deel van de stad uit, waardoor reddingswerkzaamhe den worden bemoeilijkt. In de plaats Baghlia raakte een zie kenhuis zwaar beschadigd. Veel mensen brachten de nacht uit angst voor nieuwe bevingen buiten door. Ziekenhuizen in de getroffen ge bieden worden overspoeld door mensen die op zoek zijn naar fa milieleden. Er is een oproep ge daan om bloed te doneren en werknemers en medisch perso neel van het staatsenergiebedrijf Sonelgaz helpen bij de opvang van de slachtoffers. Frankrijk heeft aangekondigd nog vandaag een ploeg van 120 reddingswerkers met snuffel honden en apparatuur naar het getroffen gebied te sturen. De aardbeving was zo krachtig, dat die ook in Spanje was te voelen. Op het eiland Mallorca brak paniek uit. Veel mensen vluchtten hun huizen uit. De beving was de zwaarste sinds oktober 1980, toen de noord westelijke stad Al Asnam door twee bevingen werd getroffen en rond de 2.500 mensen om het leven kwamen. den haag/gpd - De Nederlandse consument geeft minder geld uit aan uitgaan en andere diensten. De horeca en andere onderdelen \an de toeristi sche sector, zoals de luchtvaart, zijn de voor naamste slachtoffers van de bezuinigingsdrift van de consument Dit blijkt uit vanochtend bekend gemaakte cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over de consumptieve bestedin gen. Het is voor het eerst in acht jaar dat de uitga ven aan allerlei diensten dalen. „Waar de consument vorig jaar nog positief bij droeg aan de economische groei, zwakt dat nu sterk af', aldus een onderzoeker van het CBS. In 1999 bereikte de groei van bestedingen aan dien sten een top met 4,8 procent. Sindsdien daalden die bestedingen en afgelopen januari werd voor het eerst krimp vastgesteld: min 0,1 procent en in februari zakten de bestedingen aan diensten ver der in tot 0,5 procent. De totale bestedingen van consumenten bedroe gen in februari 1,6 procent meer dan een jaar eer der. Dat komt onder meer door de stijging van de uitgaven aan voeding en genotmiddelen. Maar vooral ook doordat er dit jaar meer zaterdagen in de eerste twee maanden zaten. „Dat geeft een op waartse vertekening", aldus het CBS. Ook was fe bruari 2003 kouder dan februari 2002 waardoor er meer werd uitgegeven aan energiekosten. Naamkwestie voor EU-hof brussel - Spanjaarden die el ders in Europa wonen, krijgen mogelijk het recht om hun kin deren een dubbele achternaam te geven. In Spanje is het ge bruikelijk dat een kind het eer ste deel van de achternaam van zowel de vader als de moeder krijgt. De advocaat-generaal van het Hof van Justitie heeft vandaag betoogd dat EU-lan- den de inschrijving van zo'n achternaam niet mogen verbie den. leiden - Aanvankelijk leek het erop dat de i8-ja»ge Mike van den Helder na zijn brommerongeluf vori- ge week zijn havo eindexamen in het ziekerduis zou maken. Een plek waar het ROC Leiden eens eerder twee examensurveillanten op had"ge- stuurd. Maar Mike wilde graag naar huifen het zie kenhuis ging daarmee akkoord, mits hivoorlopig het bed houdt. Dit stelde de afdeling vlwassenen- educatie van het ROC Leiden voor eetprobleem- Want hoe pakje het eindexamen va een bedlege rige havist aan? Gelukkig was daare afdeling ge zondheidszorg. Zij stelden een var™/1^ziekenhuis bedden uit het praktijklokaal ter eschikking. Mi ke's vader timmerde in alle haateen bijpassend bedtafeltje en met een kussen onder zijn gebroken been en een surveillant naast zijn bed doet Mike de komende dagen examen. Hoewel het eindexamen na zo'n brommerongeluk niet meevalt, hebben zijn docenten er alle vertrouwen in dat Mike dit jaar voor zijn havo slaagt. Vorig jaar op het Bonaventura College lukte dat niet. In de vakken waarop hij toen bleef hangen, doet hij nu samen met nog wat extra vakken examen. Mocht het hem toch teveel wor den, dan bestaat de mogelijkheid wat examens te verschuiven naar de volgende maand. De leerkrach ten op school gaan er echter vanuit dat dat niet no dig is. Hij staat er dit jaar erg goed voor. Foto: Taco van der Eb door Pieter van Hove iimuiden - Corns IJmuiden moet dit jaar 50 miljoen euro extra bezuinigen. De vakbonden heb ben dit gisteren te horen gekre gen van het management van het staalbedrijf. De extra bespa ringen moeten worden bereikt door uitstel van diverse investe ringen en vermindering van de voorraden. De maatregelen zijn onderdeel van de bezuinigings ronde die Corus enkele weken geleden aankondigde voor alle Europese vestigingen. De totale opbrengst van de be sparingen, rond de 500 miljoen euro, wordt gebruikt voor de fi nanciering van de aangekondig de herstructurering in het Ver enigd Coninkrijk. Het is de be- doelin dat er van de vijf Britse vestigigen drie overblijven. Hierbi komen volgens plan 1.150 rbeidsplaatsen te verval- len.DdMederlandse bonden zijn teleui^steld. „Dit is zeker geen opstelr", meent A. Bot (CNV Bedripnbond). „Dit getuigt van een vtkeerde strategie. Als be drijf bd je de werknemers geen perspttief." A val der Moolen (De Unie) maaktich grote zorgen over de concuentiepositie van Corus IJmuiin. „We moeten oppas sen d het niet dezelfde kant uitgaaals in het Verenigd Ko- ninkri Daar zijn de fabrieken verouird omdat er te weinig is geïnvteerd." Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Akfl/ Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automaSsdie beteltng is mijn bank-gronummer H 712141 400114 Stuur deze bon in een enyelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1