'Visielozer kan het niet' rr AI IF5 X w VILJ feite. KUNST CULTUUR De ontmanteling van een unieke collectie T ,v i 'T Nationaal geschen voor de Jostiban<j 'Othello' zit visueel piekfijn in elkaar De Ceausescu's als stripfiguren Ononderbroken verzet tegen verstikkende civilisatie Directeur Federatie Kunstuitleen hekelt Leidse cultuurpolitiek donderdag 22 MEI 2003 Foto: Reuters/Eric Gaillard Elizabeth Taylor in Cannes Cannes - Actrice Elizabeth Tay lor arriveerde gisteren in Can nes voor de dvd-première van de filmklassieker 'Giant', onder deel van het Aids-benefietpro gramma tijdens het filmfestival. In 'Gaint' (1956), van regisseur George Stevens, speelde Taylor naast legendarische filmsterren als James Dean en Rock Hud son. Elizabeth Taylor vertegen woordigde in Cannes de Ameri can Foundation for Aids Re search. Van Goghs ter veiling londen - Veilinghuis Christie's in Londen verkoopt op 24 juni drie werken van Vincent van Gogh. Twee doeken en een te kening komen onder de hamer: 'Nature morte, vase avec Oeil- lets' uit 1890, 'Une liseuse de romans' uit 1888 en een inktte- kening van zijn huis in Aries met een brief aan zijn broer aan de achterkant. In de brief ver wijst de kunstenaar naar con tacten met zijn collega Paul Gauguin en naar het portret dat hij maakte van Jean-Francois Milliet. Foto: Reuters/Charity Dinner Mariah Carey naar Nederland Rotterdam - Mariah Carey komt voor een eenmalig con cert naar Nederland. Op woensdag 8 oktober treedt zij op in de Rotterdamse Ahoy'. Het is dan ruim zeven jaar gele den dat ze in ons land zong. Mariah Carey, dochter van een operazangeres, heeft inmiddels 150 miljoen albums verkocht, vijftien nummer-1-hits op haar naam gebracht en twee Gram my Awards en twee American Music Awards gewonnen. Op dit moment heeft ze een hit met de single 'I Know What You Want' samen met Busta Rhy mes. De kaartverkoop begint zaterdag. Onderscheiding voor Oudheden kopenhagen - Het Rijkmuseum van Oudheden heeft tijdens de uitreiking van de "European Museum of the Year Award' in Kopenhagen een speciale aan beveling gekregen. Het Leidse museum ontving de eervolle vermelding vanwege zijn 'com plete aanbod' voor het publiek. De jury was onder de indruk van het uitgebreide en gevari eerde programma van tentoon stellingen, de kwaliteit van de educatieve programma's, de bewegwijzering en de uitnodi gende entreehal. Sinds de prijs in 1977 jaarlijks wordt uitge reikt, vielen al acht Nederland se musea in de prijzen. Modestudenten bij Expozee noordwijk - In het kader van het festival Opera aan Zee houdt de Stichting Expozee in de Kapel aan de Hoofdstraat in Noordwijk een expositie van bijzondere kledingstukken. Tweede- en derdejaars studen ten mode en textiele vormge ving, van de Koninklijke Akade- mie van Beeldende Kunsten in Den Haag, laten zien hoe zij ex perimenteren met vorm in rela tie tot lichaam en materiaal. Naast de kledingstukken zijn schilderijen van Irene Cusell te zien waarin zij teruggrijpt naar haar mode-achtergrond. Cusell schildert verstilde vrouwen die zich beschermd of juist belem merd voelen in hun omhulsel. De tentoonstelling is te zien t/m 9 juni. leiden - Na een kantoortje in de Laken hal en een tussenstop op de Lammer markt is de Leidse kunstuitleen sinds september 1993 gevestigd in het Cen trum Beeldende Kunst (CBK) aan de Hooglandse Kerkgracht. De collectie be staat uit ongeveer 4600 werken, waarvan zo'n 3000 daadwerkelijk geleend kunnen worden (de 'werkcollectie'). In 2002 had de kunstuitleen 627 abon nees, waarvan 94 bedrijven. Maar aange zien het aantal abonnees niet gelijk op gaat met het 'bereik' van de kunst (in één gezin hoeft maar één iemand lid te zijn), is dat laatste feit doorslaggevender. Via de bedrijfsabonnees worden naar schatting zo'n 5500 mensen 'bereikt', via de particuliere uitleen zo'n 1500. Tezamen leenden de ruim 600 abonnees in 2002 zo'n 1500 werken. Daarnaast verkocht de kunstuitleen een fiks aantal doeken. In 2002 ging er aan de Hoog landse Kerkgracht voor ongeveer 32.000 euro aan kunst over de toonbank, ruim 10.000 euro meer dan het jaar daarvoor. Behalve dat de collectie uitgeleend wordi, speelt deze ook een onmisbare rol bij projecten en tentoonstellingen, waarvan er sinds de oprichting van het CBK 136 zijn gehouden. Dat zijn er ge middeld veertien per jaar. In totaal stap ten er in 2002 om deze reden een kleine 22.000 mensen over de drempel van het CBK. Daarnaast speelt de collectie een rol in de educatieve projecten, waarvan er ge middeld vier per jaar worden gehouden. In 2002 deden er 836 leerlingen aan der gelijke projecten mee. Tamelijk uniek aan de Leidse kunstuit leencollectie is het grote aantal 'unica', oftewel: unieke kunstwerken (dit in te genstelling tot reproduceerbare werken, zoals litho's en etsen): 61 procent. Volgende maand beslist de gemeente raad over het al dan niet opheffen van de kunstuitleen en de ontmanteling van de daarbij behorende collectie. door Theo de With zwammerdam door Rody van der Pols den haag - leder zichzelf respec terende stad heeft er tegenwoor dig één: een kunstuitleen. De kunstuitleen zit namelijk in de lift. Niet alleen ontdekken steeds meer mensen de mogelijkheid om voor een beperkt bedrag een kunstwerk in huis te halen, ook slagen steeds meer artotheken erin zichzelf te bedruipen. Behal ve in Leiden, waar de kunstuit leen zelfs dreigt te worden opge heven. „Het desastreuze gevolg van een falend cultuurbeleid", concludeert Esther Gottschalk, di recteur van de Federatie Kunst uitleen. Idealisme stond ooit aan de wieg van het fenomeen 'kunst uitleen'. Dat was eind jaren ze ventig, begin jaren tachtig. Niet alleen werd de artotheek als een belangrijk instrument ter 'ver heffing' van de bevolking ge zien, ook vond de overheid het een ideale instelling om kunste naars van een inkomen te voor zien. In het kader van de Beel dende Kunstenaars Regeling kregen kunstuitlenen royale subsidies om stapels doeken van lokale kunstenaars aan te kopen. Het begrip 'BKR-werk' deed zijn intrede. De BKR werd eind jaren tachtig afgeschaft. Ook in cultuursector moest de marktwerking zijn in trede doen. Kunstenaars werden voortaan geacht zelf hun broek te kunnen ophouden. Gemeen tes voelden zich niet langer ge roepen subsidiegelden in hun kunstuitleen te pompen. Zo ook in Leiden. „Sinds eind jaren ne gentig roept cultuurwethouder A. Pechtold (D66) dat de kunst uitleen kostendekkend moet zijn", zegt Gottschalk. „Maar roepen alleen is niet voldoende. Je moet zo'n instelling ook de instrumenten in handen geven om marktgericht te kunnen werken." In veel steden is dat inmiddels met behulp van politieke steun gebeurd. En met succes, weet Gottschalk, die als directeur van de Federatie Kunstuitleen - waarbij zo'n negentig kunstuit lenen door heel Nederland zijn aangesloten - het wereldje als geen ander kent. .Alleen in Lei den is de politiek achterover blijven leunen." Gottschalk weet waar ze het De Gouden Roos van Montreux ging afgelo pen week aan de neus van de Jostiband voorbij, maar gister avond viel het orkest van ver standelijk gehandicapten alsnog in de prijzen. Op de thuisbasis in Zwammerdam werd het na tionaal cadeau overhandigd aan de orkestleiding. De inzame lingsactie ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Jostiband heeft ruim 65.000 eu ro opgebracht. De cheque werd gisteren over handigd door NCRV-coryfee Jo- chem van Gelder. Dirigent Wim Brussen uit Alphen aan den Rijn liet blij weten het geld te willen bestemmen voor het vervangen van een aantal instrumenten en voor de ontwikkeling van de kleurennotatie. De verstandelijk gehandicapte muzikanten spe len niet volgens het normale no tenschrift, maar werken met kleuren in plaats van muziekno ten. „Daar is veel vraag naar", vertelt Brussen. „Er wordt door steeds meer gehandicapten in binnen- en buitenland mee ge werkt. Daarom steken we extra geld in de omzetting van nog meer muziekstukken in kleurennotatie." In het dorpshuis van H Burch, het wooncentrum verstandelijk gehandicapte Zwammerdam, werden ooi dvd en een boek ten doo| houden. Op de dvd staat ee gistratie van het concert on] in Ahoy', waaraan Ruth Ji Frans Bauer, Acda De Mn en Karin Bloemen meeweti Met dit programma wat NCRV genomineerd voor Gouden Roos op het prestij ze televisiefestival in Mont Als troost voor het mislopen de prijs was er gisteravond i alle Josti's een roos. Het boek over de Jostibandj schijnt volgende maand ej geschreven door voorn NCRV-medewerker Hans SI wenhoek. Hij heeft het orke een aantal muzikanten lar tijd gevolgd. Volgens Wim I sen is er een 'ontroerend tret' ontstaan. „Zelfs wij b fen niet altijd hoe belangri Jostiband in het leven van s mige gehandicapten is.'" 'Het beste van de Josrib maandag 9 juni om 21.30 bij de NCRV op Nederland Esther Gottschalk: „Gebrek aan ambities kun je wethouder Pechtold niet ontzeggen. Realiteitszin daarentegen wel." Foto: GPD/Phil Nijhuis over heeft. In 1999, nog voordat zij als directeur bij de federatie aantrad, deed zij in opdracht van de gemeente onderzoek naar de financiële situatie van het Leidse Centrum Beeldende Kunst (CBK), waarbij de kunst uitleen is ondergebracht. „Daar in heb ik een aantal scenario's voor de toekomst van de kunst uitleen geschetst. Eén daarvan was het 'nul-scenario', oftewel nietsdoen. Voorspelde uitkomst: uitholling van de kunstuitleen met opheffing als uiteindelijk re sultaat. En dat is precies wat er is gebeurd." Dit was echter niet het enige scenario waarin het rapport van Gottschalk voorzag. Er werden ook alternatieven beschreven, die op termijn zelfs tot een ge zonde bedrijfsvoering zouden leiden. „Die alternatieven zijn nooit ter sprake gekomen. Er is geen enkele discussie ooit ge voerd. Mijn rapport is zelfs niet aan de gemeenteraad verstrekt. Waarom niet? Ik zou het echt niet weten." Toch zou het niet het laatste rapport zijn dat over de Leidse kunstuitleen werd geschreven. Vorig jaar nog zag een onder zoek van NL Eyes het licht. Con clusie: 1,5 jaar na het invoeren van een nieuwe tarievenstruc tuur kan de kunstuitleen kos tendekkend zijn en drukt dan dus niet meer op de gemeente begroting. Structurele bespa ring: ruim 62.000 euro. Gott schalk: „Ruim vier en een half keer zoveel als de structurele be sparing waarin het huidige col- legebesluit nu voorziet." Dat besluit is om de kunstuit leen volledig op te heffen. „Vi sielozer kan het niet", sneert Gottschalk. „Het lijkt de tactiek van de verschroeide aarde. Je wilt er vanaf, dus hef jé het maar op, wat bovendien nog geld kost ook. Er zijn ook andere scena rio's, zoals samenwerken met andere kunstuitlenen in Zuid- Holland of een commerciële doorstart. Waarom niet een een malige investering? Dan ben je er als gemeente ook vanaf - de kunstuitleen drukt immers niet meer op het gemeentebudget - én heb je een bloeiende voorzie ning voor de stad. Dat is toch een 'win-winsituatie', zoals dat zo mooi heet?" Dat dezelfde wethouder die de kunstuitleen wil opheffen, ook de bedenker van het 'Kijkplein' is, vindt Gottschalk des te opval lender. Het 'Kijkplein' zou het gebied rond de Lammermarkt nieuw leven moeten inblazen door een bundeling van culture le instellingen, zoals de Laken hal en het CBK. Gottschalk: „Gebrek aan ambities kun je Pechtold niet ontzeggen. Reali teitszin daarentegen wel. Dat het Kijkplein er in de geplande vorm komt, is met het huidig economisch tij en de bijhorende bezuinigingen zeer onwaar schijnlijk. Terwijl een kosten dekkende kunstuitleen heel re- eel is. Waarom niet uitgaan van wat er al is en dat als basis van het Kijkplein nemen. Straks hef je de kunstuiüeen op en sta je aan het einde van de rit met he lemaal lege handen. Veel tijd hoeft het volgens Gott schalk niet te kosten om het CBK om te vormen tot een kos tendekkende instelling. „Laat een kleine, slagvaardige com missie van deskundigen het plan verder uitwerken. De blauwdruk ligt in feite al klaar. Er zijn zoveel kunstuitlenen in andere steden die als voorbeeld kunnen dienen. Ook de Leidse kunstuitleen verdient zo'n door start." theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: 'Othello' naar William Shakespeare door Het Gevolg. Regie en bewerking: Ignace Cornelissen. Met: Fabrice Deleduse, lanka Fleerackers, Antoine Vander Auwera e.a. Gezien: 21/5, Schouwburg, Leiden. Othello is een lomperik. Dat is hij al bij Shakespeare, maar bij Het Gevolg is Othello de ergste lomperik ooit. Een vechtjas, vol met Baron-van-Munchhausen- verhalen, ijzersterk op het slag veld, maar een nul als het om de liefde gaat. Ignace Cornelis sen laat hem zelfs maar nauwe lijks uit zijn woorden komen: als hij 'ik hou van jou' wil zeg gen, komt hij niet verder dan 'kabeljauw'. Zo verklaart hij dus zijn liefde aan Desdemona, de dochter van de doge van Venetië, en zij houdt zoveel van hem, dat ze die liefdesverklaring van haar teddybeer overneemt. Ze ziet in hem een ruwe bolster met een blanke pit, maar zo simpel zit Othello niet in elkaar. Hij is ruw, zb ruw zelfs, dat als hij haar stevig vast denkt te pak ken, hij haar min of meer ver plettert, maar daarnaast is hij ook en vooral jaloers. Als zijn 'vriend' Iago hem influistert dat Desdemona een verhouding heeft met Cassio, gelooft Othel lo hem en niet zijn vrouw. De letterlijk dodelijke omhel zing waarmee het stuk eindigt, is bepaald een prachtig beeld. En daarvan zijn er meer wordt de vorstelijk grote van de doge met behulp een fraai belicht zeil en een mer confetti een klein sche in een stormachtige zee. zelfde confetti verhoogt weer de feestvreugde bij de ring van de overwinning o Turken. Steeds weer geb Cornelissen dezelfde middj tot een nieuw doel. Het Gevolg speelt 'Othello' een jong publiek, en visuei de voorstelling dus piekfij j elkaar. Het is alleen jammei Ignace Cornelissen Othell zijn stroomlijning de gave woords ontneemt. Want d suele vondsten overschadu uiteindelijk het drama ei personages. Die krijgen merkelijk minder ruimte en om zich te ontplooien. Otl ontwikkelt zich hooguit van gemanierde soldaat tot jalo I maniak, Desdemona blijft jong gansje, vriend Cassio i het einde toe hopeloos naïi goedgelovig en iedereen zich naar de ondergang ra puleren door de vanaf het b aartsslechte Iago. Dat maakt het verhaal tot perfect vormgegeven strip haal, een samenvatting wa voor psychologische nu< geen plaats meer is. Dat ook nog de poëzie, anders in de vorm van rijmende b den, ontbreekt, is wel wn Heel op het laatst, als Dei mona al vermoord is, b Othello toch nog te kun spreken. Maar die poëti: woorden worden niet meerfe hoord. stripfiguurtjes reduceert. Hun personages benaderen de beide acteurs namelijk nadrukkelijk grotesk. De gehele productie duurt maar vijftig minuten, dus deze eenduidige keuze kan niet echt gaan vervelen. Toch werkt het wel enigszins beperkend. De acteurs kunnen tijdens de voorstelling niet meer uit dit vooropgezette stramien stap pen. Alle goede intenties ten spijt blijft het beoogde indrin gende portret daardoor tamelijk oppervlakkig. Absurde uitvergroting is een beproefd middel om de perfidi teit van een dictatoriaal sys teem te analyseren. Extreem doorgevoerde afluisterpraktij ken bijvoorbeeld zijn soms ach teraf nauwelijks voor te stellen. Nicolae is daarom regelmatig met spoelen voor een ouder wetse bandrecorder in de weer. Elena, die zich zelf als weten schapster liet profileren, ziet meer in haar mobiele chemie- pakket. Ze zingen een lied, ze rennen over het podium, ze bouwen een maquette en ze betuigen elkaar herhaaldelijk hun lots verbondenheid. Soms is dat grappig om te zien want beide acteurs beheersen deze spe laanpak in hoge mate. Andere kant van de medaille is echter een diffuse keuze tussen ener zijds een grotesk portret van een dictatorechtpaar en ander zijds een politiek getinte analy se van een dictatuur. Lovende woorden voor P.C. Hooftprijswinnaar H.H. ter Balkt theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Tante Porno en de Eik der Karpaten (De Ceausescu's revisited)'. Concept, tekst en spel: Vera de Groot en Marbjn Donders Gn de serie Nieuwe Theatermakers). Gezien: 21/5, LAKtheater, Leiden. Bij 'Eik der Karpaten' denk je niet meteen aan dictator Nico lae Ceausescu of bij 'Tante Por no' aan diens echtgenote Elena. Uitgaande van de voorstelling over dit Roemeense dictator- paar waren het kennelijk be kende bijnamen. Elena dankt haar bijnaam aan het kijken naar de illegale beelden uit de slaapkamers van ministers. De reden voor zijn bijnaam blijft duister tijdens de voorstelling. De acteurs Vera de Groot en Martijn Donders brengen het echtpaar weer even tot leven, dertien jaar na hun executie op eerste kerstdag 1989. Beiden kijken terug en vragen zich nog altijd af, waar het is misgegaan. Even lijkt het er op dat Nicolae gevoelens van spijt kent. Maar dat blijkt slechts schijn, een goed dictator moet immers ook een goed acteur zijn. Op Kerst gaat de che- mieknobbel op het voorhoofd van wetenschapster Elena altijd even bloeden. Het is typisch zo'n klein absurd detail in deze voorstelling die het echtpaar tot door Jan-Hendrik Bakker oen haag - Voor de overwel digende wijze waarop hij zijn ononderbroken verzet tegen een verstikkende civilisatie heeft vorm gegeven.' De dich ter H.H. ter Balkt is gisteren tij dens de uitreiking van de P.C. Hooftprijs aan hem uitbundig geprezen voor zijn strijd voor behoud van de poëtische band tussen mens en natuur. H.H. ter Balkt kreeg de hoog ste onderscheiding in ons land voor zijn 'sterk maatschappe lijk betrokken en tegelijk tijdlo ze' dichterlijk oeuvre. De prijs uitreiking vond plaats in het Letterkundig Museum in Den Haag. Harry ter Balkt, die in 1969 de buteerde onder het bijbelse pseudoniem Habakuk II de Balker met de bundel 'Boeren gedichten', kan zich met recht vergelijken met de Duitse beeldend kunstenaar Joseph Beuys, meende de jury. Zowel Ter Balkt als Beuys hebben als een soort sjamanen gepro beerd de wereld met hun kunst opnieuw te bezielen. De jury prijst Ter Balkt 'sarcasti sche sneren naar de gemecha niseerde wereld en de roof bouw op de natuur'. Ook de criticus Piet Meeuse schilderde Ter Balkt gisteren af als een donderende anti-mo- /*-- Jfl Dichter H.H. ter Balkt gisteren tijdens de uitreiking van de P.C. Hooftprijs. Foto: ANP/Robin Utrecht deme dichter die het opneemt voor de vitale oerkrachten in de mens. Niets moet hij heb ben dichters die de taal zien als speelgoed en spel. „Taal is voor hem geen materiaal, maar levende materie. Of mis schien beter nog: een soort zintuig, dat hem rechtstreeks met de wereld verbindt," aldi Meeuse die onder meer de regels van Ter Balkt citeeri 'De dichter is maar blind vlier, hij kreunt en zingt/ in wind die in hem klimt.' De jury prees Ter Balkt uit» aard niet alleen vanwege z romantische verdediging v de natuur, maar vooral voor de grote en sterke same hang die er in heel zijn werk vinden is tussen zijn barokl stijl, de geëngageerde inhoi ervan en de veelzijdigheid v< zijn techniek. Veel waarderii had de jury ook voor 'de (ze spot, gelardeerd met sarcasi en humor' en de zelfven kerdheid waarmee hij el vorm van rijmdwang ter zijl schuift. De dichter zelf sprak met zi dreunende stem een dankrei g uit waarin hij P.C. Hooft, c\ naamgever van de prijs, o m zijn reizen volgde. Hij raadi er zijn publiek aan om evena irf Hooft de poëzie in de werelrd te houden door haar niet 1 n< ontmaskeren. Poëzie mol q. weer een 'hoofdweg' wordei bt grapte hij. Hij sloot af met t I] zinnen: „Geachte leden van jfi jury, vrienden en weinig Qci overgeblevenen van mijn f<ft milie. Ontsnap aan de zwaiiet wagens, ga naar het zuideimi voor een grote of kleine Toui 11( nee, ontvlucht, liefst langi 1 dan tijdelijk, naar helderheid.' 11€

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16