Geen subsidie voor 'liberale' Marokkanen LEIDEN 8f REGIO Dertig maanden cel geëist tegen eerli jke inbreker Marepoort nog één keer bloot Hoe vaak gaat het Plantsoen dit jaar op de schop? Leiderdorpse politiek negeert verkeersplan ondernemers Studenten luwelijks te >rren voor verkiezing Berbers willen eigen organisatie door Janneke Dljke leiderdorp - De Leiderdorpse politiek laat zich weinig gelegen liggen aan het verkeersonder- zoek dat in opdracht van de Lei derdorpse Ondernemers Vereni ging (LOV) is gehouden. Dat werd deze week duidelijk in de vergadering van de commissie verkeer. Tijdens de discussie over het gemeentelijke verkeers plan repten de politici nauwe lijks over de suggesties die in het aanvullende onderzoek van de LOV staan. LOV-voorzitter P. van Overloop is teleurgesteld. Zijn onderzoek, opgesteld door de Adviesgroep verkeer en vervoer (AGV), kwam vorige maand kort voor de com missievergadering uit. „Toen vonden de commissieleden dat ze niet genoeg tijd hadden ge had om het te bestuderen, en daarom stelden ze de discussie een maand uit. Ik had daarom verwacht dat ze er nu dieper op in zouden gaan." Tijdens een informatiebijeenkomst die de LOV vorige week hield voor de commissieleden kreeg Van Overloop de indruk dat de poli tici enthousiast waren over zijn plan, maar daar bleek tijdens de vergadering weinig van. De AGV stelt in het rapport on der meer voor om de Lijnbaan te verlengen langs de Houtschans en de Wilddreef, zodat die op de Engelendaal uit komt. Bedrijventerrein de Baan- derij wordt hierdoor beter be reikbaar. Dit lukt nog beter als de Zijldijk wordt verbonden met het Leidse industrieterrein De Waard en de Leidse Kanaalweg, maar de LOV begrijpt dat dat misschien te duur is. Verkeers wethouder MacGillavry houdt dat in elk geval vol. Hoewel de Leidse gemeenteraad de weg ook wel ziet zitten, is wethouder Pechtold volgens MacGillavry heel wat minder enthousiast. „Pechtold heeft mij gezegd, dat hij niet zou weten waar hij het geld vandaan moet halen." In tegenstelling tot het onderne- mersonderzoek kreeg het ge meentelijke verkeersplan wel veel aandacht. MacGillavry wil de rotondes in de provinciale weg N445 extra aftakkingen ge ven en een extra rijbaan naar de Baanderij aanleggen. Daarna wil hij tussen 2006 en 2010 de door stroming op de Engelendaal verbeteren met behulp van het systeem 'langzaam rijden gaat sneller' (Largas). PvdA en WD twijfelen aan het nut van het Largassysteem. Dat vertelden ze MacGillavry vorige maand al. De partijen willen eerst het effect afwachten van de aanpassingen aan de provin ciale weg, omdat ze verwachten dat dat veel verkeer uit Leider dorp weg houdt. MacGillavry reageerde geïrriteerd toen hij merkte dat de partijen voor de rest van zijn verkeersplan nog geen toestemming wilden ge ven. „Ik pas ervoor om een inte graal plan, waar u allemaal om heeft gevraagd, tol stukjes te knippen. We gaan niet te zijner tijd van alles beoordelen. We nemen nu een besluit." Mocht in 2006 blijken dat de Engelen daal niet op de schop hoeft, dan is MacGillavry bereid daarover na te denken. Dankzij die toe zegging ziet het ernaar uit dat de raad op 2 juni akkoord gaat met het verkeersplan. (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANCEVEN IN KUNSTSTOF REUËF KOZIJNEN donderdag 22 MEI 2003 ^Wilfred Simons In - De verkiezingen voor Iniversiteitsraad hebben verschuivingen opgele- te In de 'studentengele- jsde acht zetels die voor eeinten zijn gereserveerd, k vier zetels naar de SGL, lei zetels naar de BeP en jetel naar de CSL. De op- v it onder studenten mmelde rond de zestien h(ent. Van het personeel - ongeveer dertig procent ui ïoeite om te gaan stem- Voorzitter Jaap Coen- J van de U-Raad noemt aa pkomst 'bijzonder laag' e[ tonde zich hierover van- end 'erg teleurgesteld', vas dit jaar voor het eerst rai studenten en personeel ronisch konden stem- egDe stemgerechtigden len via het universitaire I erk tien werkdagen imën met behulp van inlognaam en een pass L In de praktijk was dat te toch een drempel, j i Coenraad. „Veel stu- v en kennen hun pass- 1 niet. Je zou zeggen: dat k, want ze hebben het ,r g om zich in te schrijven tentamens en werkgroe- 'b en om tentamenuitsla- C( aan de weet te komen. r dat kan nog altijd ook V( ion door aanmelding bij secretariaat van je oplei dt Dus is de noodzaak om te kennen tzo groot." «middag betwijfelde col- voorzitter A. Kist openlijk m e U-Raad, met zo n laag jmstprecentage, nog wel >n representatieve gespreks- ner is voor het College Bestuur. Het zou volgens Ja i tijd worden om te kijken 1 andere manieren om 5j( igvlak te krijgen voor be- ,c ingen over de toekomst ;tjde universiteit. Coenraad t die twijfels, maar ver- ht niet aat er op korte lijn veel gaat veranderen, universitaire democratie astgelegd bij en de Uni- iteitsraad voert een wet- ftaak uit." i duidelijk geworden dat onisch stemmen werkt, blijkt uit het feit dat er verschuivingen zijn ge- st in de zetelverdeling", Coenraad uit. „Iedereen wilde stemmen, kon dat doen en de achterban van alle partijen hebben ivan evenveel gebruik ge- i ikt. Ook technisch was stemmen een succes, al de stemapplicatie door storing één nacht niet pnkelijk. door Tlmoteus Waarsenburg leiden - „Met deze twee schroeven draaiers heb ik net ingebroken." Dat was het antwoord dat de man de poli tie gaf toen ze hem begin dit jaar op straat aanhielden. Gistermiddag stond hij terecht voor een reeks inbraken. Hij bekende ze allemaal omdat hij graag schoon schip wilde maken. „Dat siert u", zei de rechter vriende lijk. Maar de officier van justitie zag daar geen reden in om mild te zijn. Ze eiste een celstraf van dertig maanden. Tussen oktober en februari hield de 25-jarige verdachte, die in Rotterdam woont, een strooptocht door Leiden en omgeving. Hij pleegde in die perio de inbraken in Leiden, Voorschoten, Bodegraven en Zevenhuizen. Zijn buit bestond uit sieraden, geld, portemon nees en in een paar gevallen zelfs een auto. „Om in te slapen", zei de man. Direct na zijn aanhouding biechtte hij al zijn inbraken op. Hij was zelfs met de politie alle plaatsen waar hij was geweest afgegaan om ze aan te wijzen. „U bent behulpzaam geweest", zei de rechter. Heeft u verder nog iets te zeg gen over de aanklacht?". „Ik heb alles wat u daar hebt staan gedaan. Behalve de auto in Leiden. Die heb ik niet ge stolen. Ik weet nog precies welke au to's ik allemaal heb meegenomen. En daar zat die niet bij." De man zat berouwvol in het beklaag denbankje. Hij beseft nu terdege welk leed hij zijn slachtoffers berokkende. „Maar dat besef had ik toen niet. Ik was verslaafd aan de heroïne. Ik zag mijn buit telkens alleen als geld. De man is inmiddels van de drugs af, wordt binnenkort vader en wil direct na het uitzitten van straf met zijn vriendin en kind terug naar zijn ge boorteland Joegoslavië. „Weet u, ik ben geen slecht mens. Ik heb spijt van wat ik gedaan heb en wil mijn excuses aan de slachtoffers aanbieden", zei de man. „U heeft alleen slechte dingen gedaan", vulde de rechter aan. Maar alle berouw, behulpzaamheid en oprechtheid van de verdacht ten spijt, de officier van justitie ging voor het volle pond. „Ik acht bewezen dat u die auto in Leiden ook hebt meegeno men. Ik geloof niet dat het huis na u die nacht ook nog door een andere in breker is bezocht. En dat u nog geen strafblad hebt, vind ik ook niet in drukwekkend. U woont hier pas een paar jaar." De advocaat kon zich in deze opstel ling niet vinden. „Mijn cliënt heeft al zijn misstappen opgebiecht. Als hij dan van die ene auto ontkent dat hij hem gestolen heeft, lijkt mij dat ge loofwaardig. Daarnaast vind ik dat de rechtbank rekening moet houden met het berouw, zijn medewerking en het feit dat hij zijn misstappen heeft be gaan in een kort tijdsbestek. Dat geeft aan dat het een slechte periode in zijn leven betrof. Het is niet zo dat hij al vele jaren op het slechte pad is." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Archeologen brengen de grondvesten van de Marepoort uit 1665 voor de laatste keer aan het licht. Foto: Dlck Hogewonlng door Silvan Schoonhoven leiden - Een pijpenkop en een handvol potscherven. Dat was gisteren de droevige oogst van opgravingen bij de vroegere Marepoort aan de Korte Mare. Het was de stadsarcneologen ook helemaal niet te doen om skelet ten, roestige zwaarden, perkamenten in vermolmde kistjes of andere tot de verbeelding sprekende bodem vondsten. Het ging hen erom te kijken waar de Mare poort precies begon en waar hij ophield. Het doel: re construeren hoe de oude Warmonderbrug over de sin gel vroeger lag. Die moet binnenkort herbouwd worden. Wat er nu ligt is een roestige stellage waar al twintig jaar geen gemotoriseerd verkeer meer overheen mag. Uit de grond waren verder geen dinosaurussen of Dode Zeerollen te verwachten. De fundamenten van de in 1864 gesloopte poort zijn overgoten met een lading doodgewoon negentiende-eeuws puin. Het is de derde keer dat de grondvesten van de poort worden blootgelegd. Nu alle hoekpunten bekend zijn, wordt de Marepoort voorgoed ter aarde besteld. Hij ligt te diep om open te laten liggen voor toeristen. Boven- dien valt er weinig aan te zien. „Misschien komt er een bord met uitleg of een zuil te staan, die eraan herin nert", oppert Leo Graper van het gemeentelijke Bureau Monumenten en Archeologie. Fascinerend detail: onder de poort zaten keldergewel ven. Maar ook hier geen onheilspellende echo's of een labyrint met hier en daar een verwrongen skelet van een verdwaalde. Nee, ook de kelder is volgestort met puin. Kunnen de archeologen de verleiding weerstaan om dieper te graven, om te zien wat er ónder de stortgrond zit? „Daar is geen budget voor." door Silvan Schoonhoven leiden - Dialoog, een organisatie voor Marokkaanse Berbers, krijgt geen subsidie van de gemeente Leiden. Die vindt dat Dialoog maar aansluiting moet zoeken bij de Marokkaanse organisatie Moultaka. Volgens de vertegen woordigers Ben Azouz en Afajjay is dat onmogelijk, omdat het li berale' Dialoog en het 'religieuze' Moulthaka te veel van elkaar ver schillen. „Bij Moultaka komt geen vrouw", zegt een woord voerder. Dialoog heeft bezwaar aangetekend tegen de subsidie weigering. Tachtig procent van de Marokkanen in Nederland Is Berber, stelden Ben Azouz en Afajjay gisteren voor de comml- sie Beroep- en Bezwaarschriften. En een organisatie voor Berbers is iets heel anders dan een orga nisatie voor Arabische Marokka nen. „Daar spreken ze alleen Arabisch. Dat is slecht voor onze jongeren." Om 'ideologische' redenen is het hen onmogelijk zich bij hun landgenoten aan te sluiten. Moultaka zou zich vooral rich ten op de Arabische cultuur en op de islam. Dialoog zou meer open staan voor kunst, cultuur en literatuur. „Moultaka nodigt een imam uit tijdens de vasten maand Ramadan. Wij willen schrijvers uitnodigen en Neder lands talent", noemde Afajjay als voorbeeld. „Wij willen met onze cultuur de Nederlandse sa menleving verrijken. Wij staan open voor de multiculturele sa menleving. Wij zijn geëmanci peerd." „Als ik tegen mijn vrouw zeg dat we naar Moultaka gaan", voegde Ben Azouz daar aan toe, „dan wijst ze op haar voorhoofd." Als het waar is wat Ben Azouz en Afajjay zeggen, dan moet er eens ernstig met Moultaka wor den gepraat, vonden vertegen woordigers van de gemeente. Als blijkt dat Moultaka inder daad een mannenbolwerk is, dan kan dat 'gevolgen hebben voor hun subsidie'. Toch neemt dat niet weg dat Dialoog in dialoog moet met Moultaka, vindt de commissie. Het is niet de bedoeling dat ie der conflict maar weer tot een splitsing leidt. Ben Azouz heeft daar echter geen zin in. Er heb ben al gesprekken plaatsgehad, maar dat heeft allemaal tot niets geleid. Het overleg tussen de twee Ma rokkaanse organisaties kan plaatsvinden met hulp van de gemeente, stelde de commissie voor. „Een voorstel dat u met beide handen aan moet grij pen." Maar Ben Azouz hield vol: „Ik heb daar geen zin in." De gemeente wil best organisa ties subsidiëren die, zoals dat heet, de 'positie van de achter ban verbetert'. Leiden voert sinds 1997 wel een beleid om wildgroei van deze zogenaamde zelforganisaties tegen te gaan. Het streven is om nieuwe orga nisaties zich zoveel mogelijk te laten aansluiten bij al bestaan de. Stelregel is dat een nieuwe organisatie moet aantonen waarom aansluiting bij een be staande niet mogelijk is. Kun nen ze dat niet, dan krijgen ze geen subsidie. Precies die situatie geldt voor Dialoog, vindt de gemeente. In de statuten van Dialoog staat dat die zich richt op 'Marok kaanse jongeren', ook precies de doelgroep van Moultaka. Pas in het bezwaarschrift onderstreep te Dialoog dat het gaat om Ber ber-jongeren. De commissie gaat bekijken of Dialoog een andere groep be dient dan Moultaka en komt binnen zes weken met een ad vies aan het college. computerfreak maar ik kan me voorstellen dat er een systeem moet zijn te verzinnen waarbij binnen de gemeente de één weet wat de ander doet." „Dus een ambtenaar van Milieu en Beheer drukt op de knop van een computer en kan dan met een zien wanneer de afdeling Onderhoud van plan is in dat gebied de riolering te vernieu wen. Je werkt toch bij dezelfde gemeente. Dan moet het toch ook mogelijk zijn om in dit soort dingen samen te werken. Voer de informatie in en overleg vervolgens met elkaar." Als de paden in dat parkje wor den aangepakt dan kan, als het aan Jansen ligt, ook meteen de verdwenen stoep lang de Zoe- terwoudsesingel terugkeren. „Die is min of meer verdwenen tijdens eerdere klussen in dat park. Vooral voor bewoners van Lorentzhof die met een rollator lopen of voor mensen met kin derwagens is dat problema tisch. Die moeten ineens over de rijbaan met alle mogelijke gevaarlijke gevolgen van dien. Een normale stoep hoeft toch niet te wijken voor de schoon heid van een park?" Volgens de gemeente dient het parkje van Trigon inderdaad als proefplaats voor de nieuwe pa den. „Dat voornemen zit in de voorbereidingsfase. Maar wan neer de werkzaamheden begin nen, is nog niet duidelijk", laat een woordvoerder weten. Vol gens hem hoeven de omwo nenden zich echter geen zorgen te maken over dubbele werk zaamheden. „Op dit moment ligt er in de Zoeterwoudsesingel voor het parkje geen riool. En n De Blauwe Steen, die al 700 Jaar In de e Breestraat ligt, Is het symbolische B middelpunt van de stad. ,e Onder redactie van IT Tlmoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen dat gaat er ook niet komen. En er worden ook geen parkeer voorzieningen voor de sporten de brandweerlieden aangelegd. Die kunnen op de Cronestein- kade parkeren." Rest nog de vraag over de stoep. „Die komt niet terug, want de verwachting is dat de gralux-pa- den dankzij de polymeerlaag zo hard worden dat ze eenvoudig toegankelijk zijn voor rolstoelen en rollators." Zomerfeest Een gezellig samenzijn voor kinderen, ouders, wijkbewoners en leerkrachten. Dat is de be doeling van het zomerfeest van basisschool De Viersprong dat morgenmiddag wordt gehou den. Van 14.00 tot 16.00 zijn er op het plein van de school aan de Timorstraat allerlei spelletjes voor de kinderen zoals schat graven en grabbelen. Ook is het de bedoeling een rommelmark te organiseren waar iedereen zijn of haar eigen spulletjes kan verkopen. Er zijn lekkere drank jes en hapjes uit verschillende landen omdat veql kinderen een buitenlandse achtergrond heb ben en er is een playbackwed- strijd voor de kinderen. Bij slecht weer wordt het feest bin nen gehouden. De school en ouders zijn betrokken bij het feest, dé wijkbewoners worden uitgenodigd via zelfgemaakte posters. Erlc-Jan Berendsen Omwonenden willen dat mogelijke werkzaamheden In het Plantsoen in één keer worden aangepakt. Foto: Mark lamers ji ti ie Plantsoen gaat weer eens ,a de schop. De gralux-paden gen een zogeheten poly pi erlaag. Hierdoor moet de ge- P murrie (bij regen) en verstui- n g (bij droogte) definitief tot o verleden behoren. De isthars wordt vermengd met tg gravilux, waardoor, zo be- n ert de gemeente, een 'consis- j te materie ontstaat'. Een ,n >rt geel asfalt dus. Binnenkort [int het werk in het parkje ir korfbalvereniging Sporting ;e gon aan de Zoeter- n udsesingel, die officieel óók het Plantsoen behoort, ivvonenden houden hun hart iter vast. Aan de ene kant |0 izij blij met de 'herbestra- i,j Maar aan de andere kant urzien zij dat het parkje de dit jaar twee of misschien zelfs drie keer wordt opengegooid. „Want voor de werkzaamheden aan de paden moet de grond open, maar de vervanging van de rio lering staat voor het najaar op het programma", aldus buurt bewoner F. Jansen. „En inmid dels sport de brandweer met enige regelmaat op het veld van Trigon. Hun auto's staan dan geparkeerd op het toegangspad en ik neem aan dat daarvoor ook faciliteiten moeten komen. Gaat dan de zaak voor de derde keer open?' Jansen wil niet klagen, maar de gemeente manen tot coördina tie. „Bedenk iets om de werk zaamheden op elkaar af te stemmen, zodat alles in één keer gebeurt Ik ben niet zo'n I iiV

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15