REGIO Een smederij naast een atriumwonin 49B <k 1 !T Ir Él sk Bezwaren tegen komst alcoholistenkeet op Leidse Garenmarklt Een uitgescholden agente en een mishandelde vriendin GERECHT DONDERDAG 22 MEI 2003 NAVRAAG Koningin Beatrix doet op 24 juni Zoeterwoude, Rijnwoude en Alphen aan de Rijn aan. Zij vaart dan ook op de Oude Rijn en ziet ongetwij feld de plek waar ooit de Beatrixbrug moet verrijzen. Of de Maxi- Jp mabrug, 'Ik wil Beatrix vertellen hoe hard Koudekerk een brug nodig heeft' zoals on geduldi ge on derne mers en andere belanghebbenden het luchtkasteel al hebben ge doopt. Navraag bij ondernemer ROB REIGWEIN van Reco, een bedrijf in Koudekerk aan den Rijn dat bouwmaterialen verhuurt. Hij pleit al jaren voor een goede oeververbinding tussen Alphen/ Koudekerk aan den Rijn enerzijds en Alphen aan den Rijn/ Hazerswoude-Rijndijk an derzijds. Mag u op 24 juni meevaren met de koningin? „De gemeente Rijnwoude heeft mij gevraagd om erbij aanwezig te zijn. Ik ken het programma nog niet precies en weet dus niet hoe dicht ik in de buurt van Beatrix kan komen." Hoe gaat u de brug onder haar aandacht brengen? „Allereerst probeer ik met de ko ningin in gesprek te komen. Ik wil haar graag vertellen hoe hard wij een brug nodig hebben om de verkeersveiligheid en door stroming in de dorpen te verbe teren. De brug moet helemaal op Alphens grondgebied komen om aan te sluiten op de wegen die daar al liggen. Maar zo'n oever verbinding heeft ook grote voor delen voor een dorp als Koudekerk, dat nu door het verkeer hele maal dichtslibt. Een nieuwe brug kan het Groene Hart ontlasten." Heeft u nog andere plannen? „Dat zeg ik u nog niet. Wij zijn in een commissie bezig om op een andere manier de aandacht te trekken, maar daarover kan ik nog niets vertellen." Hoe legt u koningin Beatrix uit dat de niet-bestaande brug in middels geen Beatrixbrug maar Mdximabrug heet? „Ik zal er de nadruk op leggen dat wij in elk geval voor een konink lijke naam kiezen. Wij ijveren al twintig jaar voor een brug over de Oude Rijn en hebben de werknaam Beatrixbrug inmiddels vervan gen door Maximabrug. Misschien verzinnen wij wel een nieuwe gecombineerde naam: Beatrix-Maximabrug. Als er maar niet nog een generatie overheen gaat en wij de brug moeten noemen naar een nazaat van Maxima, dan vind ik alles best." Tekst: Tim Brouwer de Koning Foto: ANP/ Robin Utrecht UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 22 Mei RIJNSBURG - Evenals in 't Westland en Noord-Holland zal dan ook Rijnsburg zijn geregelde veilingen krijgen van tuinbouwproducten. Op een vergadering, bijeengeroepen om tot dit doel te geraken, sprak nogmaals de heer Claassen, Rijkstuinbouwleeraarte Boskoop. In 't kort zette hij de voordeelen, zoowel voor teelders als verzenders, dui delijk uiteen; hij wees er op, hoe in 't Westland de bloei van den tuin bouw na en door de veilingen toenam. Daarna ging men over tot het vaststellen van een reglement, dat a.s. winter zal worden herzien, en waarop dan de koninklijke goedkeuring zal gevraagd worden. Tot he den zijn plm. 115 leden tot de Veilingsvereeniging toegetreden. On- dertusschen was het te laat geworden om tot het verkiezen van een definitief bestuur over te gaan, waarop besloten werd de volgende week nogmaals te vergaderen. LEIDEN - Gisteravond gaf het Fanfarekorps van de werklieden der Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij een eerste uitvoering in 'De Graanbeurs'. Een keurig programma werd ten gehoore gebracht. Het 'Wien Neerlandsch Bloed', staande aangehoord door alle aanwezi gen, besloot deze gezellige bijeenkomst. ANNO 1978, maandag 22 mei SPUKENISSE - Noordwijk kampioen! John van Dijk heeft de bevrij dende 0-1 gescoord. De Noordwijk-spelers bedanken hem (8) op hun eigen wijze, waarbij ook het publiek niet wordt vergeten. Met vele flessen champagne waarvan de inhoud royaal werd geleegd over de spelershoofden werd na afloop de spanning van een ongemeen boei ende voetbaljaargang er uitgewerkt in het besef dat de mooiste titel sinds tijden was veroverd. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagblad uitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO cLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54 2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-515° 5&7 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: a bonneese rvtce@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten —aan HDC Uitgeverij Zuid-BV; Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem. 'Regio VI' was een levendige, maar rommelige stadswijk in Pompeii Net ten noorden van de oude kern van Pompeii ligt een stadswijk van 159 hui zen. Arm en rijk woonde er bij elkaar, er waren werkplaatsen en bars. 'Regio VI' was, om met archeologe Astrid Schoonhoven (31) te spreken, 'een heel levendig wijkje'. Totdat in het jaar 79 de Vesuvius uitbarstte en de stad overdekte met gruis en as. De Leidse archeologe promoveerde onlangs op een analyse van de stadsplattegrond van Regio VI en de historische ontwik keling ervan. De Romeinse stad Pompeii is we reldberoemd. Toch is er veel minder over bekend dan verwacht mocht worden. Misschien komt dat wel doordat de stad op het eerste gezicht al zoveel vertelt over de Romeinse tijd, dat het niet de moeite waard lijkt om op zoek te gaan naar de details. Die zijn wel degelijk te vinden, al is het soms moeilijk. Pompeii vervalt namelijk in hoog tempo, zoals Schoonhoven tot haar schrik in Regio VI vaststelde. „De wijk is in de acht tiende eeuw uitgegraven en sinds dien blootgesteld geweest aan weer en wind. Veel fresco's zijn al lang ge leden van de muren gevallen." De Leidse archeologe kwam met Pompeii in aanraking toen zij als stu dente onderzoekservaring opdeed in het onderzoeksproject RUSPA (Ricer- che Urbanistiche Su Pompeii Antica) van de Leidse hoogleraar Herman Geertman en het Nederlands Insti tuut in Rome. De stad greep haar on middellijk. Na haar afstuderen be sloot ze zich te verdiepen in het stadswijkje Regio VI. Ze onderzocht hoe de stadsplattegrond tot stand kwam en hoe het wijkje zich vanaf omstreeks 200 voor Christus tot het jaar 79 ontwikkelde. De conclusies legde ze neer in het proefschrift Me trology and Meaning in Pompeii The urban arrangement of Regio VI. Regio VI was aangelegd volgens het 'grid'-systeem van woonblokken en straten, ongeveer zoals New York in de nengentiende eeuw. Er was een doorgaande straat naar het oude stadscentrum, de Via Mercurio. Ter weerszijden daarvan lagen er zes kor tere en zes langere woonblokken, op hun beurt ook weer gescheiden door straten. Er was tijdens de aanleg dui delijk aan stadsplanning gedaan, stel de Schoonhoven vast. „De arbeiders huisjes waren weggestopt aan de randen en de grote, dure huizen stonden in het midden van de wijk. Na het uitzetten van de plattegrond duurde het nog ongeveer een eeuw voordat de wijk helemaal was volgebouwd. Regio VI is na de opgraving bekend geworden als een 1 rijke wijk Inderdaad f' staat er het bekende 'Huis van de Faun', een groot Romeins woon huis met twee atria (een soort overdekte binnenplaats met een vijver) en twee peri- stylia (een in- w j Ut. pandige tuin met een ïï/M" zuilen ilf'/fv gang Ju n; 1 '1i erom c- m /'t lii j 1 heen). Maar vol yj> l gens Schoonhoven was Regio VI nooit al léén rijk. Voorzichtig suggereert ze dat zo'n 65 procent van de buurt wel gesteld was, tegen zo'n 35 procent 'arm'. De armen waren voor hun werk en inkomen afhankelijk van de rijken. Anderzijds hadden de rijken ook de armen nodig, als stemvee voor hun verkiezing in het stadsbe stuur. „Die onderlinge verbonden heid moet de wijk een ster ke sociale samenhang hebben gegeven", denkt Schoonhoven. In de loop van de ge schiedenis begon het zo ordelijk aan gelegde Regio VI te 'veiTommelen'. Arm en rijk raak ten meer door el kaar. Drie kleine arbeidershuisjes werden in pan dig gesloopt en samengevoegd tot een luxe woonhuis. Anderzijds werd een grote atriumwoning tot Schoonhovens verba zing verbouwd tot sme derij. „De buren, die ook een luxe huis hadden, moeten daar toch last van hebben gehad. Maar ja, ze bleven er wonen, dus kennelijk vonden ze het niet erg." Eerdere archeologen con cludeerden uit deze ont wikkeling dat Regio VI verarmde. Daar is Schoonhoven het niet mee eens. „Er verandert wel het een en ander, maar er bleven toch rijke mensen wonen. Sommi ge nieuwe huizen zijn zelfs luxer dan de al eer der gebouwde." Voor zichtig oppert ze de mo gelijkheid dat zich letter lijk en figuurlijk 'nou- veaux riches' in Regio VI ves tig- den, die er niet 'f zo'n moeite mee hadden om bij hun winkel of werkplaats te wo nen. Of mis schien von den de 'ou de rijken' nieuwe inkom- sten- bron- nen. „Dat is moeilijk aan de huizen te zien. Ze zijn luxe, zeker, maar als over duizend jaar ee Bentley opgraven, k nen we ook niet mei zien of die auto nu een nouveau riche of van oude adel." 2 is volgens Schoonh( dat het Romeinse rij de eerste eeuw 'fout ken' kende, die wel hadden, maar die di behorende 'beschaa zeden en gewoontei J misten. Schoonhoven heeft gebruik gemaakt vai aio-stelsel. „Daar w; geen plaats." Ze de een beroep op kleii fondsjes van het Ne< lands Instituut in R( waarmee ze steeds riodes van acht ma« den gefinancierd De laatste twee jaari de ze van subsidie v j de Stichting Utopa, het leven geroepen een rijke particulier f belangstelling voor archeologie. Daarnaast rolde ze van het ene b tje in het andere, waar zij door co ga-archeologen in Rome en Pom 1 op gewezen werd. Sinds maart vi3 jaar heeft ze een baan als field diis tor voor de Universiteit van Bradi in Engeland, die een opgravingsp3 ject in Pompeii heeft. Daarnaast werkt ze voor de Engelse 'Pompe Trust', die fondsen vergaart voor onderhoud van de vervallen RomE se stad. De Universiteit Leiden heeft geenr moeienis meer met de opgraving in Pompeii. „RUSPA was een ïniti tief van professor Geertman, maa is met emeritaat." Schoonhoven vindt het jammer. „Een universit die op archeologisch gebied ec jj vooraanstaand wil zijn, moet Pompeii vertegenwoordigd zijn." I N ONDER ZOEK Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: Astrid Schoonhoven. Wilfred Simons Astrid Schoonhoven. „Een universiteit die op archeologisch gebied echt vooraanstaand wil zijn, moet in Pompeii vertegenwoordigd zijn." Foto: Hielco Kuipers SCHRIJVENDE LEZERS Een open brief aan het college van burgemeester en wethouders over de plaatsing van een alcoholistenkeet (VOP) op de Garenmarkt. Als bewoner van de Garenmarkt en als ervaren hulpverlener binnen de verslavingzorg heb ik een aantal be zwaren tegen genoemd voorgeno men besluit. Het betreft bezwaren vanwege te verwachten ernstige over last en problemen. 1. De openingstijden zijn van 08.00 uur tot 17.00 uur, die min of meer aansluiten op de nachtopvang. De groep dak/thuislozen die gebruik maakt van de nachtopvang is niet de zelfde groep als waar de VOP voor bedoeld is. De zogenaamde VOP- doelgroep is namelijk de groep men sen die te veel onder invloed is om toegelaten te kunnen worden in de nachtopvang. Indien het wel over de gebruikers van de nachtopvang gaat, waarom dan niet deze locatie ge bruikt? Die locatie is immers bekend bij die groep, voorzieningen zijn reeds aanwezig enzovoort. 2. Er is twee uur per dag begeleiding van hulpverleners op de VOP. Het betreft hier een doelgroep die zich juist onttrekt c.q. die geen gebruik wenst te maken van de hulpverle nende instanties. De aanwezigheid van hulpverleners zal derhalve afsto tend werken op de mensen die ge bruik zouden moeten maken van de VOP. 3. De VOP-locatie betreft een cen trale ligging. Dit klopt als het gaat over reguliere burgers c.q. gebruikers van diverse geloofshuizen, super markten, drankwinkels, diverse pin automaten, apotheek, horeca, gepar keerde auto's, monumentale woon wijk, met diverse weggetjes, paden, parken enzovoort Het gaat hier ech ter om niet de reguliere burgers maar om verslaafden - in dat verband zijn alle genoemde voorzieningen in de risicosfeer terecht gekomen bij plaat sing van de VOP in het kader van overlast (diefstal, beroving, geweld, inbraak, dealen). 4. Bereikbaarheid van de VOP voor hulpdiensten. De doelgroep bestaat uit mensen met diverse meervoudige problematiek waarvan middelenge bruik slechts een onderdeel vormt. De diversiteit van de problematiek leidt (dit is namelijk deel van de ge constateerde overlast) tot gewelds-in- cidenten, binnen de doelgroep maar ook naar de burgerij, waarbij met re gelmaat politie en/of medische dien sten ingeroepen worden. De gekozen locatie heeft diverse nauwe en vaak geblokkeerde aanrijwegen. De be reikbaarheid is derhalve niet zo best en bovendien levert het juist vele vluchtwegen. 5. VOP-doelstelling. Een plek waar naar verwezen kan worden bij door de politie geconstateerde overlast op grond waarvan een dak/thuisloze zich dient te verwij deren. Bij gecon stateerde overlast is er toch reden om indien zich herhaling voordoet over te gaan tot meer justitiële handelin gen (boetes die niet voldaan worden, leiden uiteindelijk tot insluiting en wellicht te zijner tijd tot meer ge dwongen hulpverlening-drang- /dwangbeleid). Het gaat hier over openbare dron kenschap, vernieling, vandalisme, ge weldpleging enzovoort. 6. VOP-doelgroep. Het betreft een groep mensen die te maken heeft met dak/thuisloosheid en daarnaast afhankelijkheid van diverse soorten middelen (drugs, medicatie en alco hol) met daarnaast over het alge meen psychische c.q. psychiatrische aandoeningen. De mate waarin men te maken heeft met de verschillende aspecten is zeer divers en verdraagt elkaar zeer slecht waardoor er niet gesproken kan worden over één doelgroep van tussen de 10 en 20 mensen. Vanuit mijn jarenlange professionele ervaring blijkt dat de door u aange duide groep 'alcoholisten' niet tot nauwelijks bestaat; er is vrijwel altijd meervoudige problematiek. Boven dien betreft het regelmatig mensen met beperkte psychische en emotio nele draagkracht op grond waarvan zij zeer vaak slachtoffer dreigen te worden van bijvoorbeeld dealers enz. Op grond hiervan is niet alleen spra ke van meer en groter te verwachten overlast in de vorm van onderling ge weld maar ook van een aanzuigende werking naar meer problematiek zo als dealen en helen. Verwijzen bij hulpbehoefte kan in te genstelling tot wat u schrijft wel de gelijk in Leiden gezien de aanwezig heid van Pamassia, Geestelijke Ge zondheidszorg, Leger des Heils, Nachtopvang enzovoort. Indien de betreffende mensen last zouden ervaren van hun situatie, dan zou er sprake zijn van een mogelijke hulpvraag waarvoor diverse instan ties beschikbaar en verantwoordelijk zijn. Er zal pas iets veranderen als er last wordt ervaren. Met name voor verslaafden is helderheid c.q. struc tuur - lees 'handhaving van regels, afspraken en consequenties daarvan' - van essentieel belang. Momenteel is er sprake van de omge keerde wereld; burgers ervaren last en zoeken hulp bij instanties (bij voorbeeld gemeente) die hun verant woordelijkheid niet nemen. Het handhaven van regels en afspraken, en bij overtreding hiervan optredi p ligt bij overheden. Indien er onvol doende voorzieningen zijn op hei bied van genoemde problemen, 0 als er meer vraag is naar voorzien gen, dan kan de gemeente naar d< diverse instanties opdracht geven voor een bijstelling van de gelevei producten; dit betekent een koste plaatje met feitelijk als doel wel bl vende oplossingen. Overigens bleek dat de informatie brief aan de bewoners inhoudelijk niet overeenkomt met de toelichti zoals op het Stadhuis was in te zie (andere aantallen, hoeveelheid pa keerplek). Tenslotte schrijft u dat de voorbeiei ding van de plaatsing van de VOP 11 reeds start tijdens de bezwaarschi 8 periode met betrekking tot het 'vo V nemen tot vergunningverlening'. 1 B geeft hiermee aan dat u ervan ui tg dat eventuele kosten vanwege juri:r sche procedures geaccepteerd zulle worden, ook als dit zou betekenen 'f dat er geen vergunning wordt ver leend! Ik wist niet dat u op een dergelijke wijze ook met mijn geld mocht on 131 gaan. Drs. Y.M. Kastel lt« GZ Psychoid Leid Jarenlang zijn een Kat- wijkse grondwerker en zijn vriendin verslaafd ge weest aan de harddrugs. Inmiddels is het stel clean. En om dat zo te houden, leiden ze een te ruggetrokken bestaan. Hun leven staat in het le ken van het vermijden van conflictsituaties. Want iedere tegenslag kan de drang naar drugs weer doen aanwakkeren. Jammer genoeg valt het leven niet altijd te regisse ren. Vooral niet als je je over de kleinste dingen, zoals een simpele ver- keersomleiding, vreselijc kan opwinden. De agerte die in maart het 'geluk' heeft de Katwijker te vei- zoeken om te rijden, kaï over het temperament van de man meepraten. Zij krijgt een enorme scheldkanonnade over zich heen en moet de Katwijker zelfs geboeid afvoeren om haar taak te kunnen volbrengen. Maar ook in de huiselijke sfeer ontsnapt de man door zijn heetgebakerde karakter niet aan span ningen. Op Koninginne dag loopt de thuissituatie uit de hand. Omdat het die dag feest is, besluit het stel zijn sleur van reinheid, regelmaat en rust voor één keer te doorbreken. Net als veel andere Nederlanders la ten ze zich in de kroeg vollopen. Maar de drank valt bij de vrouw slecht en zij besluit eerder naar huis te gaan. Haar vriend heeft echter geen zin om het feesten te staken en blijft nog even hangen. Als de man uren later thuiskomt, ziet hij dat de voordeurruit is ingeslagen en er bloed op de grond ligt. Opgefokt vraagt de Katwijker aan zijn vrien din wat er aan de hand is. Die wordt boos wakker en reageert verwijtend. Hierop gaat de man to taal door het lint en vliegt hij de vrouw naar de keel. Voor de ernstige mishan deling van zijn vriendin en het beledigen van een officier in functie moet de man voor de rechtbank verschijnen. Daar ver klaart hij zich rot te zijn geschrokken van de po ging tot wurging: „Ik weet niet wat me heeft bezield. Het zal wel met de hoe veelheid drank te maken hebben. Ik heb haar nooit eerder iets aangedaan." Om de kans op herhaling te voorkomen, heeft hij naast de harddrugs nu ook voorgoed de alcohol afgezworen. Dat is maar beter ook, vindt de rech ter. „U bent beresterk en uw vriendin is... tja, hoe zal ik het zeggen?" „Een poppetje", vult de ver dachte aan. „Ja, inder daad een poppetje." Hoewel dat de man in zijn drugsverleden al een aardig strafblad heeft op gebouwd is hij nog nooit eerder voor mishandeling met justitie in aanraking gekomen. „We zijn nu negen jaar samen", ver telt hij trots. „De laatste paar jaren gaat het eigen lijk alleen maar beter tus sen ons." De Katwijker vindt het daarom extra akelig om zich voor een rechtbank te moeten ver antwoorden. Hij kijkt lie ver niet terug maar gaat door met zijn huidige le ventje, zijn relatie en zijn baan. „Ik heb mijn leven al genoeg vergald met vijftien jaar drugsge bruik," klinkt het reso luut. „Het ging juist zo goed. We werken nu alle bei en kunnen netjes on ze schulden afbetalen." „Dat is heel knap", oor deelt de rechter. Toch moet de man van hem met hulp van de reclasse ring aan zijn zelfbeheer sing gaan werken. „U bent er nog niet nu de verslaving achter de rug is. U heeft een moeilijkle ven met veel schulden en u bent agressief. U laat zich snel uit de tent lok ken." De situaties waarin de verdachte verzeild is ge raakt, zijn volgens de rechter in de toekomst makkelijk te voorkome „Zo had u uw auto ook even verderop kunnen parkeren en lopend na uw werk kunnen gaan.' En als de Katwijker op Koninginnedag aan zijl vriendin had doorge vraagd zou hij hebbei weten dat zij zelf uit fn tratie de voordeurruit h kapotgeschopt. De rechter legt de man 136 uur taakstraf op en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proe tijd van twee jaar. Daar naast moet de grondwe ker verplicht contact ho den met de reclassering Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14