Groen licht voor plannen Luifelbaan 8c REGIO kerkstraf geëist voor ntucht met zoontje Festival Tam-Tam biedt een maand lang zang, dans, toneel en eten SP'er Day wil een protocol voor Pechtold Zomerschoonmaak in Leiden-Noord Wisseling van de wacht STELLINGL Breukje! Wethouder hondenpoep neemt zijn taak serieus LEIDEN donderdag 22 mei 2003 R1 Van der Sande: „Kinderen en hondenpoep moeten niet op dezelfde plek zijn." Foto: Taco van der Eb dencampagne is en ook geen ontmoedigingsbeleid. Ook de hondenbelasting, die sommige WD-raadsleden best zouden willen afschaffen, al was het maar vanwege de hoge innings- kosten, dient volgens Van der Sande niet ter ontmoediging. „Het betalen van de belasting is geen vrijbrief om je hond luk raak te laten poepen. Het is toch ook niet zo dat als je je wegen belasting maar netjes betaalt, je met 180 kilometer per uur over de snelweg mag razen?" Timoteus Waarsenburg n - Zelf begrijpt hij niet zo waarom hij verdachte is. rijn advocaat begrijpt daar minder van. Maar voor de ier van justitie stond het trmiddag vast: de 37-jarige uit Voorschoten heeft in de er van 1999 zijn toen 4-jari- wontje seksueel misbruikt iste een werkstraf van twee- derd uur en een voorwaar- ke gevangenisstraf van vier nden met een proeftijd van jaar. man had in de zomer van I twee weken lang zijn zoon- over de vloer. Hij woonde i bij zijn moeder in Leiden, jens eigen zeggen heeft hij ns die vakantieweken alle- il leuke dingen met het vent- [edaan. Naar de speeltuin, en, het zwembad. Maar zijn ond dat het jongetje na te- ;eer vreemd gedrag vertoon- Volgens haar heeft haar Qtje uiteindelijk opgebiecht zijn vader hem misbruikt verdachte heeft echter altijd hoog en laag volgehouden hij zoiets nooit zou doen. it idee alleen al vind ik weer- ivekkend", zei de man, die nooit eerder met justitie in raking is geweest. „Maar ik me nauwelijks verdedigen :n dit soort beschuldigin- Wel is hij er van overtuigd er 'iets' gebeurd is met zijn ntje. „Want zulke verhalen rinjeniet." dat klopt. Want het ventje is de zomer van~T999.ook mis i ikt door een 'huisvriëhd' van— leide ouders. „Die man is ii- Idels veroordeeld voor on- ït in een periode na die zo- Maar wie zegt dat hj het jongetje niet al eerder misbruikt had? Dat zijn zoontje dit verhaal gebaseerd heeft op zijn nare er varingen met deze huisvriend?", wilde de advocaat van de ver dachte dan ook weten. De verdediging vond meer zwakke punten in de aanklacht. Zo heeft het ventje wisselende verklaringen afgelegd over waar het misbruik door rijn vader zou hebben plaatsgehad en heeft hij beschrijvingen van rijn vader gegeven die niet strookten met de werkelijkheid. „En het ver hoor over dit misbruik heeft pas twee jaar na dato plaatsgevon den. Terwijl het verhoor naar aanleiding van de andere mis- bruikkwestie nog dezelfde maand plaatsvond. Kan een jongetje van zes nog exact re produceren wat hem twee jaar eerder is overkomen?", wilde de raadsman ook weten. De verdachte hield de rechtbank ook voor dat de hele aangifte wel eens een streek van rijn ex zou kunnen rijn. Ze leefden na melijk al geruime tijd in grote onmin met elkaar. „Zij heeft op een gegeven moment posters op mijn werk gehangen met daarop de tekst dat ik met kinderen naar bed ga. En later heeft ze posters met een soortgelijke tekst én mijn foto in de hele buuit waar ik woon verspreid. Op mijn voetbalclub, in bushok jes aan lantarenpalen." Dat was ook de officier van jus titie bekend. „Uw ex-vrouw is daarvoor ook veroordeeld. Maar dat staat los van deze zaak. Ik houd daarmee rekening in de strafmaat en ook met het feit dat deze kwestie al zo lang voort duurt. Maar de feiten acht ik be wezen." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden kan aan de slag met de uitbreiding en verbou wing van winkelcentrum de Lui felbaan. Wel moet de gemeente - op verzoek van de fracties van GroenLinks en LWG/De Groenen - nog achter zo'n vijftig bomen aan die in de plannen zijn 'zoekge raakt'. En de politiek verlangt ook een betere uitwerking van de af wikkeling van het verkeer. Gisteravond hakte de raadscom missie ruimte en groen een be langrijke knoop door. Het werd ook wel tijd, gaven meerdere fracties aan. Zonder uitzonde ring juichen de raadsleden de investeringen in het winkelcen trum in Zuid-West toe. Over de grondige opknapbeurt voor de in de versukkeling ge raakte Luifelbaan wordt al zo'n vijftien jaar in de politiek gede batteerd. Met de komst van bij na 8.000 vierkante meter extra winkeloppervlak, een woonto ren van zo'n zeventig meter hoog, extra parkeerplaatsen, woningen langs de Vijf Meilaan, een gemeentelijke bijdrage van ongeveer 5,5 miljoen euro en een investering van projectont wikkelaar Bouwfonds van 60 miljoen komt er een eind aan de langslepende discussie. De ge meenteraad moet dan alleen volgende week ook instemmen met de eigen bijdrage. Dat zal hoogstwaarschijnlijk gebeuren. Vorige week hoorde de commis sie de bezwaren van omwonen den en belanghebbenden aan. Gisteravond bleek dat de zorgen over de verkeersafwikkeling, de hoogte van de woontoren en de flat op de hoek met de Roose- veltstraat indruk hadden ge maakt. Verschillende partijen vonden dat van de woontoren best wat verdiepingen af kon den. Tegelijk wilde de commis sie nog een degelijke uitwerking van de nieuwe verkeerssituatie zien. Sommige partijen vroegen zich af of het 'stedenbouwkun dig accent', een flat met drie verdiepingen op de hoek van de Vijf Meilaan en de Roosevelt- straat, echt nodig is. Verder wil len PvdA, GroenLinks, SP en LWG/De Groenen dat er straks in het nieuwe winkelcentrum voldoende bomen staan en er in de directe omgeving daarvan voldoende openbaar groen is. Een lagere woontoren is voor wethouder R. Hillebrand (PvdA- /ruimtelijke ordening) geen op tie. Dat geldt ook voor het schrappen van de flat bij de Rooseveltstraat Dat laatste le vert vertraging op, omdat de ge meente dan een nieuwe proce dure moet beginnen. Minder appartementen boven de nieu we Albert Heijn, op de plek waar nu Blokker en Etos ritten, bete kent automatisch een hogere bijdrage van de gemeente. Bouwfonds heeft de opbrengst van de woningen nodig voor de overige investeringen in het winkelcentrum. Bovendien blijft het verlies aan zonlicht voor huizen in de omgeving 'binnen acceptabele proporties', aldus de wethouder. Met rijn opmerkingen over het verlies aan bomen in het plan - en de plicht verloren groen te compenseren - had J. Hartstra (LWG/De Groenen) een punt, beaamden Hillebrand en de be trokken ambtenaar. „Gesteld wordt dat er meer bomen terug keren dan er nu staan. Maar er wordt voor 136 bomen een kap- vergunning aangevraagd. De ge meente herplant er 87. Dan rijn er bijna vijftig bomen zoek. De ambtenaar had de cijfers niet paraat, maar gaf wel aan dat straks op het Bevrijdings plein nieuwe bomen komen. Hij beloofde het verder uit te zoe ken. Een van de bezwaarmakers voorspelde vorige week dat het verkeer straks rijn weg niet kan vinden naar de parkeerplaatsen. WD, D66, CDA en de Christen- Unie misten een goed plan over de afwikkeling van het verkeer. Dat komt er alsnog. De toe stroom van auto's mag in elk ge val niet leiden tot opstoppingen op de nu al drukke Churchill- laan. Het CDA kondigde aan volgen de week een motie in te dienen over het voorstel. De oppositie partij is nog niet tevreden over de antwoorden van Hillebrand. door Ma rijn Kramp leiden - Een maand vol zang, to neel, dans, film en eten. Dat biedt het multiculturele buurt festival Tam-Tam in Leiden- Noord en Slaaghwijk. De derde editie van het festival dat vorige week door Prinses Maxima is onderscheiden met een Appeltje van Oranje, gaat volgende maand van start. Het festival wordt gevierd in de buurthuizen, de scholen en op de pleinen van Leiden-Noord en Slaaghwijk. Het programma biedt voor elk wat wüs en begint zondag 1 juni met een work shopdag en sluit op zondag 29 juni in het Noorderpark af met een parkconcert. Geïnteresseerden in de work shopdag kunnen zich in buurt huis Op eigen Wieken aan het Valkenpad in Slaaghwijk in schrijven voor de gratis cursus sen smartlappen schrijven, hen na tattoos maken, Afrikaans trommelen en T-shirts ontwer pen. Een van de hoogpunten tij dens het festival is de uitvoering van de buurtmusical 'Geld speelt geen rol'. Buurtbewoners van alle leeftijden rijn al maan den met de voorbereiding van deze musical bezig. Op vrijdag avond 20 juni heeft de première plaats. Zaterdagavond en zon dagmiddag vinden de overige voorstellingen in buurthuis De Kooi plaats. De komische buurttalenten ko men ook aan de beurt tijdens het festival. Deze jongeren laten hun kunsten zien tijdens de co- medy-night op dinsdagavond 24 juni in buurthuis 't Spoortje. Een grote groep kinderen uit Leiden-Noord heeft zich de af gelopen maanden beziggehou den met een buurtfilm. De pre mière van deze film, die 1001 minuten is genoemd, is vrijdag avond 13 juni in 't Spoortje. Op twee maandagavonden en een middag (respectievelijk 2 en 23 juni en 9 juni) rijn er proeflo kalen in de wijk waarbij onder andere de Turkse en de Hol landse keuken aan bod komt. Op twee donderdagavonden (5 en 19 juni) organiseert Tam- Tam in samenwerking met X- Change een wereldmuriekfesti- val in 't Spoortje. De bands Pamaneco Cascade, Tidrin, Zambayllu en Kayu Raï Experi ence treden tijdens dit festival op. Werelddansliefhebbers kun nen op zaterdagavond 7 juni te recht in het HTIB-gebouw in Slaaghwijk. Daar wisselen de Turkse dansgroep Kafkas, de countryiinegroep Happy Coun try Dancers en X-pro Show- dance elkaar af. Daarnaast rijn er nog tal van an dere activiteiten zoals een mid dag van de lach voor ouderen, een toneelvoorstelling voor kin deren, een Bollywood filmfesti val, een historische wandeling door Groenoord, een picknick, een voorleesestafette, een beachparty, een schildercursus, een plantenactie en een kamp vuur sing-in. Een uitgebreid programma van Tam-Tam is in de verschillende buurthuizen te vinden. leiden - In Leiden-Noord wordt morgen het startsein gegeven voor een grote zomerschoon maak. Het Buurtserviceteam hoopt bewoners duidelijk te maken dat een schone buurt verpaupering en criminaliteit voorkomt. De buurtkinderen zullen deze problematiek met een toneelstuk onder de aan dacht van hun ouders brengen. De zogenoemde 'opzoomerac- ties' vinden in de maanden mei en juni plaats in verschillende wijken in Noord. Er wordt extra geveegd, zwerfvuil wordt opge ruimd en er begint een veilig heidsproject Ook worden por tieken van flats en brandpoor- ten, beide behalve een bron van vervuiling ook favoriet als hang plek, aangepakt door verlichting en hekken te plaatsen. De organisatie van 'op- zoomeren' is in handen van het Buurtserviceteam Leiden-Noord en wordt gesteund door andere maatschappelijke instellingen en de Leidse woningbouwver enigingen. De eerste actie is morgen op het grasveld achter de flats bij de Willem de Zwij gerlaan en Koningstraat. Om 15.30 uur vormt de overhandi ging van een tegoedbon van de woningbouwvereniging aan de bewoners voor het opknappen van de brandpoorten het officië le startsein. Daarna rijn er diver se kinderspelletjes, hapjes en drankjes en voert een groep buurtkinderen het toneelstuk 'Opgeruimd staat netjes' op. De schoonmaakkaravaan doet zondag het grasveld van de Charlotte de Bourbonhof aan en op 14 juni strijkt het geheel neer op het grasveld bij de Paramari- bostraat en CorantijnstraaL Op deze twee data begint het reini- gingsfeest om 13.00 uur. leiden -J)e klassieke zeilschepen die in de wintermaanden liggen afgemeerd in de Zijlsingel, hebben weer pliatsgemaakt voor toeristische Rijn aken. Elk voorjaar vertrekt een deel van de zeilschepen naar het Usselmeer om toeristen rond te varen. Foto: Hielco Kuipers door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De Leidse politiek heeft steeds meer kritiek op de dub belfunctie van wethouder en D66-voorritter A. Pechtold. Door rijn betrokkenheid bij de kabinetsformatie brengt hij vol gens de fractievoorzitters van de SP, GroenLinks en de PvdA te veel tijd door in Den Haag en rit hij te weinig in Leiden. Ook voorzien ze dat Pechtold in de problemen komt als het omstre den regeerakkoord, waar hij me de de hand in heeft gehad, botst met Leidse belangen. SP-voorman P. Day is extra geïr riteerd omdat hij in Pechtold een opsteller van een regeerak koord riet waarmee de ldok, zo zegt hij, vijftig jaar wordt terug gezet. Day kan de radio of televi sie niet aanzetten of hij hoort de Leidse wethouder de maatrege len die het kabinet-Balkenende 2 wil treffen te vuur en te zwaard verdedigen. Volgens Day wordt het steeds moeilijker om de scheiding tussen Pechtolds functies waar te nemen. Day is dan ook zeker van plan hem in de debatten 'op te zoeken', ze ker als de aanstaande golf van bezuinigingen, aldus Day, Lei den onevenredig zwaar treft. „Als er straks niet genoeg geld is voor cultuur, kan hij niet zeggen dat ik daarvoor in Den Haag moet rijn. Hij dreigt ongeloof waardig te worden. Ik pleit voor de opstelling van een protocol voor Pechtold. Daarin moeten goede afspraken komen te staan, omwille van de duidelijk heid. Waar staat hij nu voor en wanneer werkt hij voor wie?" Ook Van Hees van GroenLinks vindt dat Pechtolds geloofwaar digheid afbrokkelt. Hij bena drukt echter dat dat rijn pro bleem niet is. Ook Van Hees wil niet beloven dat hij als het in de Leidse raadzaal om landelijke kwesties gaat, Pechtold met rust zal laten. „Een sneer vanwege het leegpompen van de Wad denzee? Ik denk niet dat ik dat kan laten." PvdA-fractieleider C. Broeyer is wat milder. Ze zegt dat Pecht olds dubbelfunctie moet kun nen en ze houdt hem minder verantwoordelijk voor de in houd van het regeerakkoord dan Day en Van Hees. „Als voorzitter is hij verantwoordelijk voor de organisatie van rijn par tij. Ik zou er meer moeite mee hebben gehad als hij fractie voorzitter was geweest" Wel vindt ook Broeijer dat het voor zitterschap te veêl tijd van wet houder Pechtold in beslag neemt Ze verwacht echter dat als de ministersploeg eenmaal is aangetreden, dit probleem niet meer aan de orde zal rijn. Wethouder/partijvoorzitter Pechtold was vanochtend niet in de gelegenheid te reageren. (advertentie) irgers mogen best eebetalen aan het stand houden van betaald voetbal. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl (advertentie) Ruit kapot? Bel: 589 88 87 door Wim Koevoet leiden - De Leidse wethouder R. van der Sande gaat over onder meer de financiën van de stad. Maar voortaan staat de WD'er ook bekend als de wethouder hondenpoep. Heb je niets be ters te doen, krijgt hij de laatste tijd regelmatig op het stadhuis („Maar ook thuis") te horen als hij begint over rijn 'pilot project' in de Slaaghwijk, waarvoor hij gistermiddag bij buurthuis Op Eigen Wieken het startsein heeft gegeven. Slaagt deze proef, dan wil de wethouder in de hele stad op Slaaghwijk-achtige wijze de hondendrol bestrijden. Zelf neemt Van der Sande rijn anti-hondenpoepcampagne ui termate serieus. „De geuzen naam 'wethouder hondenpoep' neem ik volgaarne op de koop toe", zegt hij grinnikend, maar ook enigszins verbeten. Slaaghwijk is wat hem betreft nu volledig uitgerust met alle facili teiten die een hondenbezitter nodig heeft om aan de opruim- plicht te kunnen voldoen. Het wemelt er van de zogeheten de- potdogs, ruim dertig, waar baas jes de poep kwijt kunnen die ze worden geacht op te rapen met een plastic zakje of schepje. Ver der rijn er tien hussen, oftewel hondenuitlaatstroken, aange legd waar de opruimplicht niet geldt De gemeente zorgt dat de ze 'poepbanen' worden schoon- gehouden. Langs de Slaaghsloot loopt een strook voor het vrij uitlaten van de viervoeters. Hier vervalt het aanlijngebod. Van der Sande: „Wie zich in de Slaaghwijk nu nog niet aan de regels meent te hoeven houden, moet het zelf maar weten. Die loopt kans op een boete van 24 euro. Dat risico is levensecht, want de reinigingspolitie is erop gespitst." Om het systeem volledig slui tend te krijgen, zegt Van der Sande, zou hij graag in de alge mene plaatselijke verordening een toegangsverbod voor hon den op de speelvelden opne men. Daarvoor moet hij nog een robbertje uitvechten met de Leidse gemeenteraad. „Vooral kinderen en hondenpoep moe ten niet op dezelfde plek aanwe zig rijn." Een Slaaghwijker die het gesprek aanhoort, beaamt dat driftig knikkend. Van der Sande benadrukt dat rijn pilot project geen anti-hon- reker igehouden 11 - De politie heeft gister- 3 ag op de Kuipers Rietberg- ',i een 21-jarige Leidenaar «houden op verdenking ïbraak. De man zou kort roor met een maatje inge- 13 ii hebben in een woning ,6 e Akkerhof. Buurtbewo- 9 agen het duo bij de wo- en waarschuwden direct litie. Toen de agenten ter 2 ie kwamen, bleken de in- rs gevlogen. Een van hen 6 niet veel later in zijn auto ihouden. De politie is nog )[4ek naar de tweede man. Een smederij last een riumwoning 5 K Federatie ekelt Leidse iltuurpolitiek ,9 tificatie ■f belopvang '9 3 i - In het artikel over spij- .3 eventie gisteien in deze is in de kop door een mis- A nd ten onrechte de in- gewekt dat de spijbelop- '3 van De Witte Poort te r overlaat. Het artikel over dat scholen te wei- o ©ruik maken van de mo- •5 heden om met preventie 3 ilverzuim tegen te gaan. \i ijbelopvang zelf verloopt .0 .9 satroof op nsferium 1.8 i - Een 18jarige vrouw is j avond rond elf uur op het 3.6 lerterrein van het transfe- aan de Plesmanlaan door ila ongeren van haar schou- 17 s beroofd. De vrouw liep het terrein toen de vier en haar plotseling belaag- n haar tas grepen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13