Storing door portofoons lulpdiensten BINNENLAND 2 Senaat aarzelend achter spoedwet wegverbreding Politie maakt mediashow van inval woonwagenkamp wiet tiert welig in kampen Medische apparatuur van slag OM eist 4,5 jaar tegen topcrimineel Mink Kok Iets minder overvallen in 2002 Voorzichtige hoop op einde vogelpest Mondkapje maakt opwachting in modewinkel tekening er pen telt c Eeii elektronische ning, die aan bepaalde den voldoet, staat eren wettelijk gelijk tandgeschreven hand- Dat is geregeld in de ronische handteke- en uitwerking van een richtlijn. Bij een elek- handtekening wordt ke code, een soort pin- ;oppeld aan een per- OFTA, de toezicht- oor post en telecom- e, controleert deze zaken. e botst na rvolging - De achtervolging 7-jarige automobilist oven van Den Bosch tegen is gistermiddag Imet een botsing tus- tolitieauto's. Twee iepen lichte verwon- i. De Eindhovenaar «rond aan zijn hoofd [ehouden. Zijn auto ferzekerd. Vermoede- erde hij daarom aan ole te ontkomen. ing Antillen ontslag in ad Het kabinet van andse Antillen heeft laar ontslag inge- Igens minister-presi- deze stap onvermij- Frente Obrero (FOL) ingen gewonnen was vorig jaar ook maar toen slaagde et in een coalitie te >Iu lukt ze dat hopelijk ;Ys. FOL-leider Go- t onomstreden. Hij verdenking van aan- in smeergeld en op- rermindering ij geboorte - In Marokko hebben ten minste zes Ne- gedetineerden gepro- de geboorte begin roonprins Moulay Al ij kregen strafvermin- tgeen voor twee van geleid tot vrijlating, iet ministerie van bui ezaken uit Rabat ver let is gebruikelijk dat loorte van de eerste de koning duizenden ten strafvermindering iet was tot nu toe on- of ook buitenlandse ten in aanmerking voor de gedeeltelijke evast voor ensmokkel i - De Koninklijke Ma- ee heeft gisteren in Al- bende opgerold die dacht van mensen- De organisatie zou >en toegelegd op de van Somaliërs vanuit d naar Scandinavië, chaussee heeft bij ingen in zeven panden dam, Breda en Sittard den aangetroffen. Ook laspoorten, rijbewij- itcards en vliegtickets genomen. bekennen itig zaken i-De politie Zaan- aterland heeft met de ing van acht verdach- leeftijd van 14 tot 33 zeventig zaken opge- rouw en zeven man- nden dat ze ongeveer iraken hebben ge- lok pleegden ze tien tallen. Daarnaast i drie van hen op dat ken waren bij een aan banden. Ze hebben elijk voor tussen de 8 Ijoen euro buit ge schade veroorzaakt. rallers raken figbuit kwijt - Een ramkraak bij ngwinkel in Woerden ag na een lange [ing geëindigd tegen van een woning in irk. Tijdens de achter- loor politieauto's uit icten klapte de achter- de vluchtauto open en spoor van kleding- ichter op de snelweg de vier overvallers wist er een aan te houden. glegging' lekerfinale w - Een groot deel van tn wordt voorafgaand skerfinale voetbal op 1 Jggelegd. In het cen- in de omgeving van 'e Kuip, waar Feyen- Jtrecht de finale spe- tot het begin van de 'om 18.00 uur gèen ai rden geschonken. Nog er legde de gemeente n zo'n groot gedeelte sd droog. den haac/gpd - De portofoons van het nieuwe communicatie systeem C2000 voor hulpdien sten veroorzaken gevaarlijke sto ringen in medische apparatuur in ziekenhuizen en ambulances. Daar mogen ze dan ook voorlo pig niet worden gebruikt. De portofoons veroorzaken reacties in onder meer dialyse-appara- tuur, externe pacemakers en de fibrillators voor reanimatie. De storingen kwamen aan het licht na onderzoek van TNO Preventieve Gezondheidszorg in Leiden in opdracht van het mi nisterie van binnenlandse za ken. TNO testte de portofoons op negentig medische appara ten. Dat leverde bijna vijftig sto ringen op. Dertien daarvan zijn bestempeld als 'gevaarlijk'. Door C2000 moeten tachtigdui zend hulpverleners straks in staat zijn overal met elkaar te communiceren. De Amsterdam se ambulancedienst, die op 4 ju ni als eerste hulpverlenings dienst het digitale verbindings systeem in gebruik neemt, neemt voorzorgsmaatregelen om ongelukken te voorkomen. Medewerkers moeten in de am bulance en in het ziekenhuis de zendfunctie van hun portofoon uitzetten, zo bepaalt een ge dragscode van het ministerie. „Storingen verschillen per merk medische apparatuur", aldus een woordvoerder. Verder on derzoek moet de precieze oor zaak van de storingen achterha len. De vakbond CNV Publieke Diensten noemt de maatregelen een ernstige belemmering voor het functioneren van ambulan ce- en brandweerpersoneel. Volgens Hans van Duijn van de Nederlandse Politie Bond is de nieuwe gedragscode onwerk baar. „Je portofoon niet mogen gebruiken in ziekenhuizen of ambulances, dat werkt natuur lijk niet. Als er een ongeluk ge beurt, lopen in een mum van tijd allerlei mensen van hulp diensten rond een ambulance. Dan hoeft er maar eentje te ver geten op een knopje te drukken en je hebt een storing." Het TNO-onderzoek is de zo veelste tegenvaller in de aanloop naar de introductie van C2000. Het project is met 700 miljoen euro nu al veel duurder dan aanvankelijk gepland. Ook komt er uit wetenschappelijke hoek kritiek; de straling van het mo biele systeem zou gezondheids klachten veroorzaken. slissing eens en legde de zaak aan de Hoge Raad voor. Die be sliste dat het hof in Den Haag het hoger beroep zou overdoen. De politie stuitte op het wapen arsenaal toen zij de Amsterdam se flat binnenging na een klacht van de huismeester over water overlast. Er lagen ruim twee honderd vuurwapens, waaron der automatische pistolen en la- sergerichte wapens. De wapens waren volgens Kap- tein zo specialistisch dat niet uitgesloten kan worden dat ze voor terroristische doeleinden hadden kunnen worden ingezet. „In elk geval heeft verdachte de samenleving willens en wetens in gevaar gebracht door niets te doen tegen de verdere versprei ding van deze vuurwapens", al dus Kaptein. den haag/anp - Advocaat-gene- raal Kaptein heeft bij het ge rechtshof in Den Haag gisteren 4,5 jaar gevangenisstraf geëist tegen de Amsterdamse crimi neel Mink Kok. Volgens haar had Kok in 1999 een grote partij vuurwapens voorhanden in een woning in Amsterdam. Aan de eis van gisteren gaat een lange en ingewikkelde geschie denis vooraf. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde Kok in de wapenzaak tot 3,5 jaar cel. Het gerechtshof in Amsterdam verklaarde het OM vervolgens in de hoger beroepszaak niet-ont- vankefljk en sprak Kok vrij. Justi tie zou zich namelijk niet heb ben gehouden aan de geheim houdingsplicht over de rol van verdachte als politie-informant. Het OM was het niet met die be- den haag/anp - Het aantal over vallen in 2002 is ten opzichte van 2001 zeer licht gedaald. In 2002 waren er 2564, het jaar daarvoor 2571. De politie loste ruim 30 procent van de overval len op en hield daarbij 1425 da ders aan. Dat blijkt uit het Lan delijk Overvallen Registratie Sys teem (LORS). De politie ver wacht dat het oplossingspercen tage nog zal oplopen, omdat er nog onderzoeken lopen. Opvallende dalingen deden zich voor in de horeca en bij het waardetransport. Stijgingen waren er bij de detail handel, financiële instellingen en de groothandel en dienstver lening. Juweliers, benzinesta tions en supermarkten vielen vaker ten prooi aan overvallers. Mkz-fonds ook voor vogelpest ingezet De provincie Gelderland gaat de miljoenen uit het fonds dat is ingesteld na de mond- en klauwzeercrisis twee jaar gele den ook inzetten voor de Gel derse Vallei en het Rivierenge bied, die zijn getroffen door de vogelpest. De ruim acht mil joen euro die dat fonds bevat te, is volgens Gedeputeerde Staten nog lang niet opge bruikt. Het Rijk en de provincies Utrecht en Gelderland hebben samen met de getroffen ge meenten, de pluimveesector, banken en de Kamers van Koophandel het zogenoemde Barnevelds Beraad opgericht. Dat gaat aanbevelingen doen over de herinrichting van de door mkz en vogelpest getrof fen gebieden. Het kabinet heeft het Rijks Fonds MKZ omgedoopt tot 'Fonds MKZ en AI' (aviaire in fluenza is de officiële naam voor vogelpest). In dit fonds is opnieuw vijf miljoen euro ge stort, waarvan twee miljoen is bestemd voor sociaal-psycho logische hulp aan getroffen pluimveehouders. Particulie ren kunnen ook geld in het Fonds MKZ en AI storten. Het kabinet zal dergelijke bijdragen verdubbelen, stellen GS. door Twan van Uerop den bosch - Terwijl tientallen houders van hobbykippen nog met gemengde gevoelens de komst van ruimingsploegen af wachten, begint de pluimvee sector zich al voorzichtig op te maken voor een nieuwe start. De vogelpestepidemie lijkt lang zaam maar zeker zijn einde te naderen. Het aantal besmettingen loopt zienderogen terug en de laatste uitbraak dateert inmiddels van een week geleden. Kwamen er in maart nog 154 uitbraken voor en in april 94, in mei is de teller vooralsnog blijven steken op zes. Ook het aantal verdachte bedrijven loopt sterk terug. Eén bedrijf, in het Limburgse Kessel, had gisteren nog de status van ernstig verdacht. Al blijft een virus onvoorspel baar, de cijfers geven alle reden tot optimisme. Stonden de brie ven van landbouwminister Veerman aan de Kamer tot dus verre uitsluitend in het teken van de virusbestrijding, in zijn laatste brief durft ook hij vooruit te blikken naar de afloop van de crisis en een nieuw begin voor de pluimveesector. De leeggeruimde stallen zullen echter niet zomaar mogen wor den gevuld met kippen, waar schuwt de minister. Hij kondigt ook een 'grondige herbezinning' op de toekomst van de intensie ve pluimveehouderij aan. Veer man vraagt zich onder meer af of de risico's en de kosten van de sector nog maatschappelijk te verantwoorden zijn. Zeker uit de protesten van hobbydierhou- ders, tijdens de vogelpest en eerder tijdens de mond- en klauwzeercrisis, is duidelijk ge worden dat een steeds groter deel van de samenleving de buik vol heeft van de huidige bestrij ding van dierziekten. Vooruitlopend op het einde van de crisis heeft Veerman een aantal maatregelen al versoe peld. Evenementen zoals wed vluchten voor postduiven zijn weer toegestaan, boeren mogen onder voorwaarden de mest van hun overvolle kelders afvoeren en ook gelden mildere regels voor het transport van con sumptie-eieren en het vervoer van slachtkippen naar de slach terij. Ondertussen blijft waakzaam heid geboden. Het voorbeeld van de vogelpestepidemie in Ita lië van enkele jaren geleden leert dat het virus zich niet gemakke lijk laat bedwingen. In dat land stak de ziekte in 1997 de kop op om twee jaar later in een nieuwe variant opnieuw toe te slaan. „De ervaringen in Italië nopen mij tot voorzichtigheid", heeft Veerman wijselijk verklaard. „Het risico van nieuwe uitbra ken is nog altijd niet geweken." Groningen - Hoe breng je als kledingwinkel je waar onder de aandacht? Door een opval- China domineert deze bescherming tegen SARS immers al bijna het modebeeld, lende etalage bijvoorbeeld. En dat is de zaak Haasje Repje in Groningen zeker gelukt. De Foto: ANP/Dennis F. Beek Chinese mode die hun paspoppen dragen werd gecompleteerd met een mondkapje. In den haag/gpd - De Eerste Kamer gaat, schoorvoetend en met weinig enthousi asme, in meerderheid akkoord met de spoedwet wegverbreding, waarmee 150 kilometer vluchtstrook langs snelwegen tijdens de spits wordt ingezet als extra rij baan. Het betreft wegen in de file-topvijf- tig. De Tweede Kamer heeft de wet al aanvaard. Demissionair verkeersminister De Boer (LPF) kreeg gisteren alleen de drie grote fracties CDA, WD en PvdA achter zijn plan. Deze partijen hebben in de Senaat samen een ruime meerderheid van 54 van de 75 zetels. D66, Groenlinks, SP en onafhankelijk senator Bierman zijn te gen. Het stemgedrag van SGP en Christen- Unie (samen zes zetels) is nog afhankelijk van ffactieberaad. „Persoonlijk ben ik te gen", zei senator Van den Berg (SGP, maar ook woordvoerder namens CU) na afloop van het debat. De stemming is ko mende dinsdag, tijdens de laatste zitting van de Eerste Kamer in de huidige sa menstelling. Om vluchtstroken te kunnen benutten is een flinke 'verbouwing' van de weg no dig, met onder meer cameratoezicht, vluchthavens en rijstrooksignalering. Daarvoor is 380 miljoen euro beschik baar. De Senaat bleek nauwelijks overtuigd van het nut van deze operatie. Zelfs onder voorstanders overheerste scepsis. De Boer stelt met zijn plan dat files met 30 procent worden verminderd, maar bij die claim zet de Senaat forse vraagtekens. D66-woordvoerder Terlouw meent dat uiteindelijk alleen rekeningrijden soelaas zal bieden. Om dat besef door te laten dringen in de hoofden van automobilis ten, is het volgens hem juist goed als het fileleed nog verder toeneemt. „Pas als de automobilist nog langer stilstaat, zal hij het nut van beprijzing inzien", aldus Ter louw. maastricht/gpd - Een pittige hennepwalm drijft uit de open staande loodsdeur. In de sche merdonkere loods op het woon wagenkamp Vinkenslag staan de rijen met tientallen jonge plan ten dicht op elkaar. In het dool hof tussen opgestapelde auto wrakken zijn overal politieteams bezig om soortgelijke golfplaten bouwsels binnen te dnngen. Soms treffen zij daarin de resten van een verwijderde hennep plantage aan. Alle signalen wezen er de laat ste tijd op dat een actie als deze op handen was. Het kón niet uitblijven. Je ziet duidelijk dat sommige bewoners hun lood sen hebben opgeruimd", zegt de Maastrichtse gemeente woordvoerder, terwijl hij over een plas motorolie springt. Manshoge stapels met vijftig-ki- lozakken tuinaarde duiden erop dat de in totaal 12.000 planten die de politie in beslag neemt, heel wat voeding nodig hebben gehad. „Die zakken grond zijn natuurlijk bedoeld om gerani ums te kweken", grapt de poli- tievoorlichter, terwijl hij de mas saal toegestroomde pers rond leidt. Ingehuurde uitzendkrach ten beginnen de planten naar buiten te werken. Zij hebben pas op het laatste moment in de nacht te horen gekregen voor welk klusje ze worden ingezet. Een rij met knuppels gewapen- Een grote grijper haalt een loods neer in het woonwagenkamp. Foto: ANP/Marcel van Hoorn de ME'ers vormt een linie tus sen het woongedeelte van het kamp met de 117 woonwagens en het bedrijfsgedeelte. Het we melt van de ME-busjes tussen de autowrakken. Urenlang sta ren groepjes Vinkenslagbewo ners en de gehelmde politie mensen elkaar borend in de ogen. Enkele stevig gebouwde bewoners zijn in het afgezette gedeelte op het dak van een au to geklommen en houden als kapiteins op een schip met ar gusogen in de gaten wat zich rond de loodsen allemaal af speelt. „Denk je dat we je zo niet zien. Je hoeft je niet te verstop pen", brult een van hen tegen een fotograaf die een mooie compositiefoto denkt te maken door hen tussen de benen van een ME'er door te fotograferen. „Dat is Limburgs, dat verstaan wij toch niet", gniffelt een van de politiemannen die de voor gaande avond uit alle hoeken van de Randstad zijn aangerukt. Enkele vrouwen achter de om heining van het kamp verbieden een fotograaf om een opname te gebruiken. „Moet je eens over dat hek klimmen, dan krijg je meteen een pak rammel. Vrij hebben ook recht op onze pri vacy", klinkt het. 'Belachelijk en kinderachtig' vinden ze de inval, om daar met stuurse gezichten een 'En verder zeg ik niks' aan toe te voegen. Politie, justitie en gemeente hebben er alles aan gedaan om van de inval een gestroomlijnde mediashow te maken. Al om ze ven uur, amper een uur nadat de ME'ers zich aan de poort van Vinkenslag hebben gemeld, houden burgemeester, korps chef en de hoofdofficier van jus titie een eerste persbriefing. Voorzien van lunchpakketten en herkenningssjerpen wordt het volledige persgezelschap in een touringcar onder motorescorte op de vluchtstrook van de op een baan afgezette A2 voor de deur van het kamp afgeleverd en binnen gevoerd. Duidelijk is dat heel Nederland moet weten dat Maastricht 'grenzen stelt en die ook consequent bewaakt', zoals burgemeester Gerd Leers beweert. Cameraploegen worden samen getrokken bij een loods die de monstratief tegen de vlakte moet omdat hier vorig jaar bij een eerdere inval ook hennep teelt is aangetroffen en er dus sprake is van recidive. Een poli tieagent heeft ondertussen een stukje hennepplant als corsage en trofee aan zijn borstzak be vestigd. Ook de gemeente woordvoerder gaat met een plant in de auto op weg naar een vergadering van burge meester en wethouders. „Het bewijs voor hennepteelt is gele verd", lacht hij tevreden. De Van 'vrijstaat' naar bedrijventerrein De inval in 'vrijstaat' Vinken slag met acht pelotons Mo biele Eenheid bleef niet zon der resultaat. De politie nam 15.000 hennepplanten in be slag, ontmantelde de kweke rijen en nam 1450 groeilam- pen, 1400 transformators en 170 koolstoffilters mee. De zoekploegen van de politie doorzochten 45 loodsen, schuren en andere gebou wen. In 23 panden werd hen nep aangetroffen. De stroom voor de hennepteelt werd il legaal afgetapt. Volgens de energieleverancier Essent staat er een rekening open van 250.000 euro. De ge meente wil Vinkenslag om bouwen tot een bedrijventer rein voor officieel goedge keurde autohandel. Er is dan plaats voor maximaal tachtig woonwagens. De overige be woners moeten verhuizen naar verschillende kleinere kampen in de stad. woedende blikken van Vinken slagbewoners om hun geschon den privacy vormen een flink contrast. rijswijk/anp - Kampers in heel Nederland houden zich bezig met de productie van wiet, zo stelt criminoloog F. Bovenkerk in zijn in maart verschenen on derzoeksrapport 'Hennepteelt in Nederland'. De politie deed de laatste jaren invallen bij meerdere kampen. Een over zicht van de grootste acties: november 1994: Bij woon wagenkamp Vinkenslag in Maastricht doen honderd agenten een inval. Ze houden vijf mensen aan en nemen soft- en harddrugs, drie auto's en enkele vuurwapens in be slag. januari 1999: vrijwel een compleet woonwagenkamp in Eindhoven houdt zich bezig met hennepteelt. De politie treft op dertien van de vijftien plekken een kwekerij aan. maart 1999: De politie Ken- nemerland vindt in negen woonwagenkampen in Heemskerk en Beverwijk hen nepkwekerijen en neemt 40.000 planten (straatwaarde: bijna 2 miljoen euro), twee schietbalpennen, een vuurwa pen, tientallen patronen en voor enkele tonnen aan kristal en sieraden in beslag. april 2000: In woonwagen kampen rond Groningen vindt de politie veertig hen nepkwekerijen verschillende wapens. augustus 2001: Een woon wagencentrum in Eindhoven blijkt een bolwerk te zijn van illegale activiteiten. De politie neemt zeven gestolen omge- katte auto's, twee gestolen motoren, tienduizenden eu ro's in contanten, sieraden en munitie in beslag. Ook wor den achttien hennepkwekerij en gevonden. april 2003: Bij een inval in een woonwagenkamp in Hoorn worden in twaalf woonwagens worden hen nepkwekerijen aangetroffen, evenals drie vuurwapens, ze ven namaakvuurwapens, een gestolen bromfiets, een kin dercrossmotor en enkele ton nen aan contant geld. april 2003: Bij een groot scheepse politie-inval in het woonwagenkamp aan het Trekvaartplein in Leiden en zoekacties op 13 andere loca ties worden drie hennepkwe kerijen gevonden. Zeven per sonen werden aangehouden, van wie vier op het woonwa genkamp.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5