Ambulancediensten naar de rechter Kabinet eind volgende week op bordes paleis 'Waar moet ik het geld vandaan halen?' Leidsch Dagblad %t\ Ziekenvervoerders eisen kortere aanrijtijden om levens te sparen Raad Alkemade doet zelf onderzoek naar Wijde Aa Nieuw-Zuid als vesting VS martelen Irakezen met Sesamstraat VS zetten terreuralarm op 'oranje' Een actieve zomer in de UIT-bijlage Leidsch Dagblad uagc en ouders kkig met e vlucht overlast slozen band krijgt snaai thenk AMENTAAR IRGEMEESTER derde keer in korte tijd meente Maastricht in Ne- 'wereldnieuws'. En dan bijzonder burgemeester ere. Eerst donderden met [eraas een aantal balkons i flatcomplex naar bene ree doden). De burge- beloofde de onderste te halen. Vervolgens Ie burgemeester voet bij en voetbalhooligans met het gemeentebestuur Iden afpersen voor MW. iren greep de burgemees- in op Nederlands groot- Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leioschdagblad.nl Dagblad NR. 43237 LOS woensdag 21 MEI 2003 ^Dagblad NR. 43237 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 ran verliest ekenhuizen d tegen SARS door Roelf Reinders leiden-regio - De ambulancediensten in de regio Hollands Midden willen de rechter inschakelen om de verplichte aanrijtijd van maximaal een kwartier omlaag te brengen. Als de ziekenwa gens niet sneller bij de slachtoffers kun nen zijn, leidt het nieuwe ambulance plan van de rijksoverheid per jaar tot tientallen extra doden in de regio, vre zen de diensten. De Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) Hollandse Midden onderzoekt wat de juridische mogelijkheden zijn om uitvoering van het plan te voorko men. Nooit eerder is geprobeerd om via de rechter de ambulancezorg te verbete ren. Een kortere aanrijtijd betekent dat er meer standplaatsen en meer ambu lances moeten komen om die norm te kunnen halen. Volgens het ambulanceplan, opgesteld door het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) en onder steund door demissionair minister De Geus van Volksgezondheid, raakt Hol lands Midden twee van de huidige acht uitrukposten kwijt en blijven er minder ambulances over. Dat bete kent dat het langer duurt voordat een ziekenauto bij een ongeluk of hartstil stand is. Het RIVM heeft berekent dat het plan vijf extra doden per jaar door een hart stilstand kost omdat ambulances va ker te laat komen om nog met succes te reanimeren. Het werkelijke aantal extra doden ligt nog hoger, zegt J. de Nooij van de CPA. Hij schat het totale aantal bij het RIVM-plan op ongeveer dertig. „Dat is dan inclusief andere acute problema tiek zoals ongevallen, verloskunde, verstikking, verdrinking en hersen bloedingen en -infarcten." De CPA wil desnoods via de rechter voorkomen dat het plan doorgaat. Die moet aantonen dat de verplichte aan rijtijd van vijftien minuten volstrekt willekeurig is gekozen. „De norm is twintig jaar geleden aan de borreltafel tot stand gekomen", aldus voorzitter A. Bonthuis van het CPA-bestuur en burgemeester van Nieuwerkerk aan de IJssel. „Die norm mist elke weten schappelijke basis", aldus De Nooij. „Het is een uit de duim gezogen norm die wel over mensenlevens gaat" door Ruud Sep alkemade - Zonder één tegen stem heeft de gemeenteraad van Alkemade gisteravond besloten tot een eigen onderzoek naar het verlenen van vergunningen voor de vakantiehuizen aan de Wijde Aa. Tijdens een schorsing van de vergadering is direct een vierkoppige onderzoekscom missie samengesteld waarin alle partijen in de Alkemadese raad vertegenwoordigd zijn. De commissie, die ondersteund wordt door de raadsgriffier, heeft de opdracht om door ar chiefonderzoek en interviews met betrokkenen de hele gang van zaken rond de omstreden - en inmiddels door de rechter nietig verklaarde - bouwvergun ning te reconstrueren. Het is de bedoeling dat het eindrapport van de onderzoekscommissie al op 1 juli in de gemeenteraad be sproken kan worden. De discussie over het raadson derzoek begon gisteren in een beladen sfeer als gevolg van de uitspraken die oud-PvdA'er en huidig Mooi Alkemade-bestuur der Groen maandag in deze krant deed. Groen stelde onom wonden dat de hele zaak van de zomerhuizen indertijd in ach terkamertjes is geregeld en dat de bevolking bewust dom is ge houden door het toenmalige college. den haag/gpd - Vóór Hemel vaartsdag (donderdag 29 mei) staat de ministersploeg van Bal- kenende-II op het bordes van paleis Noordeinde. „Die ambitie heb ik mij nadrukkelijk gesteld", zei formateur Balkenende van ochtend op een persconferentie. De beoogd premier is zijn werk zaamheden vanmorgen begon nen met gesprekken met de bei de informateurs Rein Jan Hoek stra (CDA) en Frits Korthals Al- tes (WD). Vervolgens ontving Balkenende de drie fractievoor zitters van CDA, WD en D66 voor nader overleg. De formateur wil meer vrouwen opnemen in zijn kabinet. Hij benadrukte dat het screenen van de nieuwe bewindsperso nen „zeer zorgvuldig" ter hand wordt genomen. De Algemene Inlichtingen en Veiligheids dienst, de belastingdienst en justitie onderzoeken gezamen lijk of er mogelijk een luchtje kleeft aan kandidaat-bewinds personen. Vorig jaar gebeurde dat niet indringend genoeg. De ministersploeg is vrijwel rond. De acht ministers van CDA worden zo goed als zeker gecompleteerd door europarle mentariër Karla Peijs, die dan naar Verkeer en Waterstaat gaat. De huidige ministers Van der Hoeven (Onderwijs), De Geus (Sociale Zaken), Donner (Justi tie), De Hoop Scheffer (Buiten landse Zaken), Van Ardenne (Ontwikkelingssamenwerking) en Veerman (Landbouw) wor den naast Balkenende de overi ge zes CDA-ministers in het nieuwe kabinet Bij de WD wordt Zalm vice-pre- mier en minister van financiën. Verder gaat de huidige minister van financiën Hoogervorst naar Volksgezondheid, zetelt Remkes opnieuw op Binnenlandse Za ken en blijft Kamp minister, maar onduidelijk is nog of dat op Vrom, Defensie of Integratie zal zijn. Twee vrouwen moeten de WD-ploeg compleet maken. Naar verwachting zijn dat de huidige staatssecretaris Schultz van verkeer en waterstaat en oud-directeur Sybilla Dekker van werkgeversvereniging AW- VN. Het is ook nog niet hele maal uitgesloten dat vice-frac- tievoorzitter De Grave minister wordt. In dat geval valt een van de twee liberale vrouwen buiten de boot voor een ministerschap. D66 moet nog kiezen uit haar kandidaten voor Economische Zaken. Een daarvan is oud-D66- minister Brinkhorst. Het andere ministerschap, van Bestuurlijke vernieuwing, gaat naar Kamerlid De Graaf, die waarschijnlijk ook vice-premier wordt. katwijk - Sportcomplex Nieuw-Zuid in Katwijk was gisteravond ver anderd in een vesting. Strenge veiligheidsmaatregelen moesten er voor zorgen dat de voetbalwedstrijd Quick Boys - Huizen zonder pro blemen verliep. Toeschouwers werden gefouilleerd, er was een alco holverbod en supportersgroepen werden gescheiden gehouden. De maatregelen sorteerden effect, want het duel verliep zonder één wanklank. Komende zaterdag, als Harkemase Boys in Katwijk op be zoek komt, is Nieuw-Zuid weer een vesting. De wedstrijd van gisteren, die werd gespeeld onder erbarmelijke weersomstandigheden, eindig de in 1-1. Quick Boys leidt in de strijd om het algeheelzaterdagkampi- oenschap. De ploeg heeft vier punten uit twee wedstrijden, Huizen heeft twee uit twee, Harkemase Boys één uit twee. Pagina Sport: Quick Boys blijft met moeite overeind. Foto: Dick Hogewoning le inzet van politie tijdelijk - een einde ge- aan de vrijstaat Vinken- fi plek waar bewoners de uitmaakten, een plek die als ontoegankelijk was bgsdragers en hulpdien- eneenteambtenaren die hielden op het kamp p de hele dag koffie, ter- Iwietproductie en andere braktijken welig tierden. is net als an- jmpen in het land het pro- p tientallen jaren gedoog- j De bewoners duldden menging van buitenaf en Itebesturen gingen liever pontatie uit de weg. Bur ner Leers dus niet Zelf Sj toe met de sloop van tot de grenzen van het dijk toelaatbare te zijn ge- ra voor eens en voor altijd Pt te maken dat Maas- grenzen stelt en die ook jpt bewaakt mier waarop de burge- jr de drie bovengenoemde r' heeft aangepakt ver- fivolging. Een beschaving [onze staat of valt bij de [ving van de afspraken die elkaar maken. Het gedo- illegale praktijken, het aan de druk van voet- het straffeloos stel- kleine criminaliteit in leidt tot anarchie ingelijkheid. washington/gpd - Cultureel aanstootgevende muziek, zoals heavy metal of deuntjes van Sesam straat, wordt door Ameri kaanse ondervragers ge bruikt om de wil van haak se krijgsgevangenen te breken. „Geloof me, het werkt", zo citeert het Ame rikaanse weekblad News week een sergeant van de 'psy ops', de dienst psy chologische operaties. Nummers die worden ge bruikt zijn onder meer 'Bodies' uit de film XXX en 'Enter Sandman van Metallica. „Deze mensen hebben nog nooit heavy metal gehoord. Dat kun nen ze niet aan", aldus sergeant Mark Hadsell. Ernie uit Sesamstraat. Foto:Ron Pichel Ook nummers uit de van origine Amerikaanse kin derserie Sesamstraat blij ken erg irritant, en krijgs gevangenen moeten er ge dwongen urenlang naar luisteren als ze weigeren mee te werken aan verho ren. De mensenrechtenorgani satie Amnesty Internatio nal heeft gewaarschuwd dat dit wel eens in strijd zou kunnen zijn met de Geneefse Conventies, al dus de Britse zender BBC. Volgens een oud-me dewerker van de 'psy ops' is de ondervragingstac tiek vrij nieuw, maar brengt hij gevangenen geen blijvende schade toe. Verhoogd risico op nieuwe terreuracties washington/ap - De Ameri kaanse president George Bush heeft het binnenlandse terreu ralarm verhoogd van 'geel' naar 'oranje'. De recente aanslagen in Saudi-Arabië en Marokko wij zen volgens de Amerikaanse re gering op een verhoogd risico op nieuwe terreuracties in de Verenigde Staten. Er zou informatie zijn binnen gekomen over mogelijke aansla gen op doelen in New York, Washington, Boston en de Ame rikaanse kustgebieden. Aan de betrouwbaarheid van deze in formatie wordt echter getwij feld, aldus zegslieden. Van diverse kanten is er kritiek op het 'terreurstoplicht' van de regering, dat niet veel meer zou doen dan de bevolking angst aanjagen. Tijdens eerdere fases van 'oranje' zijn er geen pogin gen gedaan om aanslagen te plegen in de VS en veel deskun digen betwijfelen of er een af schrikwekkende werking van uitgaat als er wel een aanslag voorbereid zou worden. De re- gering-Bush stelt dat het waar schuwingssysteem tot een ver hoogde alertheid bij veiligheids diensten, de politie en de bevol king leidt, waardoor mogelijk eerder wordt opgetreden als die dreiging zich wel voordoet De zomer van 2003 wordt een actie ve. Niks luieren op het strand, maar Route 66 in Leiden volgen, of een van de vier nieuwe wandelingen door het Groene Hart maken. In de extra dikke UIT-bijlage van het Leidsch Dagblad die morgen ver schijnt staan behalve het complete weekoverzicht tot en met Hemel vaartsdag in Leiden en de regio, ook vele tips voor zo'n zomer vol uitjes. Want niet alleen hier in de regio, ook in de rest van de Randstad en Am sterdam is ontzettend veel te doen. Wie de UIT-bijlageuit heeft, weet het alvast: de zomer is te kort. Fouilleer-actie op Schiphol schiphol - De marechaussee op Schiphol is vandaag met een grootscheepse actie preventief fouilleren bezig. De dienst be schikt over informatie dat er mensen op de luchthaven zijn, die met wapens rondlopen. Het zou gaan om criminelen, die drugskoeriers proberen te bero ven. Ook vormen luchthavens mogelijke doelen voor terroris ten. Op Schiphol mag sinds be gin mei preventief worden ge fouilleerd. Protest tegen rokende Kidman svdney - Filmster Nicole Kid man heeft een golf van protest veroorzaakt in haar moeder land Australië door te roken tij dens een persconferentie. In een tv-uitzending zag een Au stralisch parlementslid hoe Kid man een sigaret opstak op een bijeenkomst voor het Franse filmfestival van Cannes. „Veel van haar fans zijn jonge vrou wen, onder wieeen alarmerend hoog aantal nicotineverslaaf- den.Ze geeft een slecht voor beeld", zei het parlementslid. Overgangsbestuur Irak niet voor juli bagdad - De Amerikaanse be windvoerder in Irak, Paul Bre mer, heeft vandaag laten weten dat er op zijn vroegst in juli een Iraaks overgangsbestuur komt. Dat is ruim een maand later dan was voorzien. Het uitstel komt doordat er onenigheid is tussen Bremer en een aantal Iraakse politieke leiders over de invulling van het interim-be stuur. Bremer denkt daarom nog zeker een maand nodig te hebben voordat er een nationa le conferentie in Bagdad kan worden gehouden. De partijen die daar zijn vertegenwoordigd moeten dan een overgangsre gering samenstellen. Treinterrorist Marcel weet zich geen raad met schadeclaim NS enkhuizen/gpd - Marcel, de 17-jarige jongen uit het Noord-Hollandse Boven- karspel die zich samen met enkele vrien den 'de treinterroristen' noemt, weet zich geen raad met de schadeclaim van 100.000 euro die de NS bij hem en zijn kameraad neerlegt. De Spoorwegen die nen de claim bij deze jongens in vanwe ge de schade en de extra beveiligingskos- ten die het bedrijf heeft op de lijn Hoom- Enkhuizen. „Waar moet ik het geld van daan halen?", reageert de jongen. „Zo rijk ben ik niet. Ik zou niet weten hoe ik die rekening zou moeten betalen." Bij de NS zetten ze alles op alles om het geld binnen te krijgen. „Ook al wordt het een stevige juridische procedure, we gaan tot het uiterste. We laten niet met ons sollen", aldus NS-zegsman Henk Wmd. Hij vertelt dat de aanhouding van de twee jongens op vrijdag 9 mei op het station van Enkhuizen de kapstok is om de rekening naar hun thuis te sturen. „Hun namen hebben we. Dus we stellen hen aansprakelijk voor de schade die hun hele groep heeft veroorzaakt. Hoe ze dat onderling verdelen, zoeken ze zelf maar uit." Bij de schadeclaim gebruikt NS dezelfde juridische aanpak die ook bij voetbalvandalisme en graffitischade is toegepast. „De claim van 25.000 euro die we bij een paar jongens hadden neerge legd omdat ze treinstellen onder de graf fiti hadden gespoten, is ook toegekend. Dat geld is binnen." Op hun website maken 'de treinterroris ten' er geen geheim van dat ze regelmatig treinen stil zetten en dat ze met valse conducteursleutels in de weer zijn ge weest. Toch staat nog niet vast dat ze op die bewuste 9 mei onderweg in de trein vernielingen hebben gepleegd. De politie zegt dat de twee jongens die de claim aan hun broek krijgen die avond zijn aange houden omdat ze op het station van Enkhuizen slaags raakten met particulie re beveiligers. „Wat ze onderweg in de trein hebben uitgespookt, zijn we nog aan het onderzoeken", aldus woordvoer der Hartenberg. Marcel zelf beweert dat hij geen bekentenis heeft afgelegd voor de vernielingen. De claim van 100.000 euro is opgebouwd uit materiële schade, personeelskosten, het inhuren van bevei ligingspersoneel, de kosten voor de inzet van bussen en de kosten voor het stilleg gen van de trein. De rekening was giste ren nog niet bij de jongens bezorgd. „We nemen de tijd om het juridisch goed dicht te timmeren", zegt de NS. Ja, ik word abonnee en ontvang Naam Straat Postcode Plaats Telefoon de krant eerst 2 weken gratis. MdV A (i.v.m. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mqn bank-gironummer INI I I I 712141 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl HU

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1