LEIDE Spijbelopvang laat veel te wensen over REGIO School én ouders gelukkig met Nieuweroord Zijloever blijkt op feestje geen primeur te hebben Regering doof voor noodsituatie in ambulancezorg Platen 'gevaarlijk' gebouw aan Breestraat vastgezet Zilvergrijze skeletten ihen voert voor zieke ieke Sanders hense Ivereniging ubileum e opleiding chool Leiden e Hogeschool Leiden ugustus met de op- vanced Nursing Prac- 'verpleegsters nieuwe •n medische taken ïemen die tot nu toe rbehouden aan art- eiding is bedoeld ;n die al enkele jaren Kamdige op HBO- en en die zich wil- kelen tot nurse prac- e tweejarige deeltijd die leidt op tot Master (dvanced Nursing )p dinsdag 27 mei ogeschool een infor- d aan de Zernike- an 19.00 tot 21.00 rijven is mogelijk via eservice.nl. ibraken en irekers hebben de dagen toegeslagen in gen in Leiden. In de maandag op dinsdag uit een woning aan de Zwijgerlaan een lefoon, geld en een tting. De inbreker igekomen door een te breken. Dinsdag- jn uit een huis aan de traat opnieuw een lefoon, een porte- diverse pasjes ge- ,ens de politie kon lenkomen doordat iet was afgesloten, 's r ingebroken in een de Bakkersteeg. ;nen onder meer corder, een disc- jas. Bij de inbraak opengebroken. tin de Rooseveltstraat itend twee auto's in agen. Het vuur ont- nog onbekende oor- op een bedrijfster- reerde auto. De loegen over naar een ad busje. op chool Vrije School Mare- komende zaterdag )t 15.00 uur een ba lt thema 'Er zit mu- rereld'. In het iuw aan de Maresin- ir optredens van een es, een Russisch en- se dansers en een erstandelijk gehan- inderen kunnen in een Soedanese orkshop of dansles- Ook is er een markt i, cd's, antroposofi- n en nog veel meer. iren kunnen allerlei oen en er is een Op het schoolplein npjes waar handge- )pen uit India, kera- gische groenten en muzielanstrumen- zijn. Hub IVN esteyn ideren vanaf 6 jaar lende zondag van 5.30 uur met de inatuurclub sloot- in zoeken in polder- steyn. Verzamelen ur in het bezoekers- et Reigersbos van Cronesteyn. advertentie) oor het RAMMA van 0FESTIVAL! dse Spiegel 2002' rdag 24 mei a.s in Vogelvlucht' •fuiizerlaan 5 o: wwvv.lvsl.nl! woensdag 21 mei 2003 R1 door Silvan Schoonhoven leiden - Nadat zondagnacht een zware stenen gevelplaat van het voormalig Hoogheemraad schapgebouw op de Breestraat waaide, is de gemeente begon nen de overige tegels vast te zet ten. Eén plaat is preventief van de gevel gehaald. Aan de achter kant zijn geen maatregelen ge nomen. Het gebouw is aan de voor- en de achterkant gecontroleerd op loszittende tegels, zegt een woordvoerder van de gemeente. Aan de voorkant is de straat di rect afgezet. Volgens de woord voerder is na inspectie gebleken dat de toestand aan de achter kant van het gebouw niet ge vaarlijk is, hoewel daar dezelfde geveltegels zitten. Het parkeer terrein aan de Boommarkt is niet afgezet. Onder de gevel aan de achterzij de staan de hele dag door men sen. Aan de Boommarkt is de ingang van het slaaphuis voor daklozen. Buiten de openingsu ren van het slaaphuis (tussen 9.00 en 20.00 uur) staan houden bezoekers zich op onder een af dak langs de gevel. De natuurstenen platen, onge veer tachtig bij zestig centimeter en twee en een halve centimeter dik, zitten aan de gevel gelijmd en verankerd met metalen ha ken. Tussen de platen onderling zit kit. De gemeente liet gisteren weten dat de kitlaag waarschijn lijk op meerdere plaatsen niet meer goed afdicht, waardoor er water achter is gekomen. Ver moedelijk zijn de platen daar door gaan werken is en de me talen bevestiging gaan roesten. Wel zorgen over drukke en gevaarlijke Rijnsburgerweg door Marijn Kramp leiden - De middelbare scholen in de Leidse regio benutten de pre ventiemogelijkheden tegen schoolverzuim te weinig. In de af gelopen jaren is het aantal leer lingen bij wie spijbelopvang De Witte Poort preventief werd in geschakeld bijna gehalveerd. Af delingsdirecteur F. de Wit be treurt deze trend omdat het van groot belang is dat scholen snel ingrijpen bij schoolverzuim. Vorig jaar werd De Witte Poort, een instelling die notoire spijbe laars opvangt, 'slechts' veertig keer ingeschakeld. Een forse af name in vergelijking met twee jaar daarvoor. Toen kwam de instelling nog ruim 70 keer in actie om te voorkomen dat leer lingen langdurig afwezig bleven. De reden van deze afname is niet onderzocht, meldt De Wit. „Maar wij horen van scholen dat ze het te druk hebben. Dat ze te veel moeten doen en dat ze dit er niet bij kunnen hebben. Juist vanwege die hoge werk druk - zou je denken - zouden ze ons moeten bellen, want dan is de klus feitelijk uitbesteed.'' Volgens De Wit is snelle actie bij schoolverzuim van belang om te voorkomen dat leerlingen struc tureel gaan spijbelen en op ter mijn afhaken in het onderwijs. „Je moet er als school bovenop zitten als iemand wegblijft. Als je iemand een paar weken laat verzuimen wordt het heel lastig om die persoon terug in de ban ken te krijgen. Wij gaan als we een telefoontje van een school krijgen nog diezelfde dag op huisbezoek. We proberen tij dens zo'n gesprek te achterha len wat de reden van het ver zuim is en zoeken vervolgens naar een oplossing." Naast preventie houdt De Witte Poort zich ook bezig met leerlin gen die dat stadium voorbij zijn. Zij komen via het Regionaal Bu reau Leerplicht in de Opvang Schoolverzuim terecht. Deze leerlingen krijgen een tijd les in het schoolgebouw van De Witte Poort aan het Pieterskerkhof. Hier krijgen ze veel individuele aandacht en wordt gewerkt aan een normaal schoolritme en schoolse vaardigheden. Vorig jaar, zo blijkt uit het jaarverslag van De Witte Poort, kwamen 25 jongeren in deze opvanggroep terecht. Een aantal dat in de af gelopen jaren redelijk gelijk is gebleven. De bedoeling is dat deze leerlin gen uiteindelijk weer terugkeren in het reguliere onderwijs. Lukt dat niet dan wordt er naar een andere oplossing gezocht. Soms is dat de hulpverlening of het speciaal onderwijs. In toene mende mate komen leerlingen terecht in de duale leerweg. Die is voor leerlingen die het moei lijk vinden om vijf dagen per week in de schoolbanken te zit- ten.Opvallend aan de cijfers van vorig jaar was het grote aandeel meisjes dat met De Witte Poort in aanraking kwam. Recreatief spijbelen - om bijvoorbeeld te winkelen - komt vaker voor bij meisjes. door Robbert Minkhorst leiden - Directeur Peter Bosman van basisschool Woutertje Pie- terse in Leiden is al net zo blij met de aanstaande verhuizing als wethouder Pechtold van on derwijs. Bosman vindt de flat Nieuweroord, onder het asiel zoekerscentrum, een prima lo catie. Dat is Annet van der Vel den, voorzitter van de ouder raad, met hem eens. Als er maar klaar-overs komen voor de drukke en gevaarlijke Rijnsbur gerweg. Er komt een einde aan de ruim tenood van de openbare school en Bosman is daar opgelucht over. Een verhuizing naar de asielzoekersflat noemt hij de op één na beste oplossing. Het liefst wilde hij uitbreiden op de huidige stek in de Leidse Hout. „Dat was alleen politiek niet haalbaar. Dat is dan een feit", geeft Bosman aan. „Onze uit gangspunten waren: een alter natief in de wijk, en het liefst op één locatie. We zijn eigenlijk heel gelukkig." De gemeente, de schoolleiding, de medezeggenschapsraad en het Bureau Openbaar Onderwijs hebben de afgelopen maanden druk gezocht naar geschikte lo caties voor Woutertje Pieterse. De school telt ruim 300 leerlin gen, heeft een dependance en groeit nog flink. „De plekken waren of te veel aan de rand van de wijk, of te duur, kwamen te laat vrij of er moesten te veel aanpassingen komen. Deze lo catie is bij alle partijen als eerste uit de bus gekomen." Ook Van der Velden vindt Nieu weroord zeer geschikt - in po tentie dan. „Het is een prachtige locatie, een locatie waar alle klassen in kunnen. Het is een plek waar we in potentie super blij mee kunnen zijn." Ze heeft wel haar zorgen: de drukke Rijnsburgerweg en de huidige inrichting van de begane grond. „Twee keer per dag moeten straks driehonderd kinderen die weg over. Op dit moment is hij Basisschool Woutertje Pieterse, aan de rand van de Leidse Hout. Foto: Dick Hogewoning al niet veilig. Auto's stoppen niet eens voor een zebrapad. Het lijkt me dat ze gaan werken met klaar-overs." Van der Velden er kent dat dan juist een beroep wordt gedaan op de ouders. De voorzitter van de ouderraad, in die functie ook lid van de MR, wijst er ook op dat leerlingen naar een gymzaal gaan bij Visser 't Hooft. Dat zou betekenen dat kinderen nog twee keer op een dag de weg over moeten. Het water in de buurt van de flat vindt Van der Velden ook ge vaarlijk. En het gebouw: „Daar moet waanzinnig veel aan ge beuren." De integratie met asielzoekers die de gemeente voorstaat, juicht ze toe. „Dat vind ik hele maal prima. Het asielzoekers centrum en de school voor de kinderen mogen van mij blijven. Het lijkt me heel interessant als kinderen van het centrum men gen met de kinderen van Wou tertje Pieterse." Problemen, zo als overlast, verwacht ze niet „Maar misschien ben ik naïef." Directeur Bosman verwacht geen weerstand van ouders te gen de verhuizing naar Nieu weroord. „Ik denk dat de voor delen opwegen tegen de, tussen aanhalingstekens, eventuele na delen. En wat betreft de over last: ik denk dat daar met elkaar goede afspraken over te maken zijn. Er zal allicht een keer wat voorvallen." Wethouder Pechtold opperde gisteren dat Woutertje Pieterse de school voor asielkinderen, nu een dependance van de Meren- wijkschool, overneemt. Dat gaat Bosman nog te snel „Van een fusie of een overname weet ik niets. Er zijn meerdere opties." Als verder onderzoek aantoont dat Woutertje Pieterse inder daad het best naar Nieuweroord kan verhuizen - het moet bij voorbeeld wel betaalbaar zijn - gebeurt dat op z'n vroegst over anderhalf tot twee jaar. Van der Velden mikt niet op het komend schooljaar, maar het jaar daar op. Wat daarna met het huidige schoolgebouw gebeurt, staat nog open. Pechtold denkt onder andere aan een nieuwe onder- wijsbestemming. Kinderopvang is ook mogelijk. door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiden - De Centrale Post Ambulancever voer (CPA) voelt zich gedwongen naar de rechter te stappen omdat protest tegen het ambulanceplan geen enkel effect heeft gehad. Ook de inzet in Den Haag van oud-burgemeester Lemstra van Lei den heeft niks opgeleverd, aldus de Leid se brandweercommandant F. van Oosten en secretaris van de CPA. „Bij de regering bestaat niet het gevoel dat er een noodsi tuatie is." En die noodsituatie bestaat, zegt Van Oosten. „Het ambulancevervoer is nu al volstrekt overbelast. Het kan zo echt niet verder." De CPA heeft laten berekenen dat er een extra standplaats en meer ambulances in Hollands Midden nodig zijn zodat meer mensen sneller een ziekenauto kunnen krijgen. In het plan van het ministerie verliest deze regio juist twee standplaat sen (die in Noordwijk en Noordwijker- hout) en ambulances. Het CPA-bestuur besloot gisteren bijna alles uit de kast te trekken om uitvoering van het ambuian- ceplan te voorkomen. Dat betekent niet alleen eventuele juridische stappen. Ook de plaatselijke politici in de 35 gemeen ten van Hollands Midden en de Tweede Kamer moeten met een offensief wakker worden geschud. Een uitgebreid plan, opgesteld door een communicatiebureau, om op grote schaal de burgers te informeren over de gevolgen van het ambulanceplan, blijft voorlopig nog even op de plank liggen. Dit communicatieplan voorziet onder meer in een informatietelefoon en leuzen op bussen als 'Uw ambulancezorg gaat achteruit' en 'U betaalt premie voor am bulancezorg, maar u krijgt geen waar voor uw geld!'. Enkele leden van het CPA-bestuur, dat bestaat uit wethouders en burgemeesters van de gemeenten in het ambulancege- bied Hollands Midden, vonden zo'n plan te ver gaan. Maar volgens wethouder Voogd van Al phen aan den Rijn is de CPA 'al te lang netjes geweest'. „Wij zijn al die tijd ge schoffeerd omdat we niks hoorden." Ook burgemeester Van Velthuizen van Nieuwkoop vindt onorthodoxe middelen beslist nodig om het plan te bestrijden. „We worden al veel te lang van het kastje naar de muur gestuurd. Als er ergens sprake is van een falende overheid, is het op dit gebied." Volgens hem is er zachtjes aan sprake van 'groot bestuurlijk falen.' „Het ambu lanceplan gaat uit van herverdeling van standplaatsen en ambulances, maar het is herverdeling van te weinig", aldus Van Velthuizen. „Het is wrang dat er na En schede en Volendam wel kapitalen wor den geïnvesteerd in een communicatie systeem als C2000 maar op een essenti eel punt als ambulances wordt bezui nigd. Ik begrijp het niet meer, hoor." Tehuis in Monster was in 1990 net iets eerder leiden - Ze zijn er weer, de spinselmotten. En met een maandje zijn de rupsen weer weg. Als motten uitgevlogen. Maar voor het zover is, ontsieren ze eerst een maand lang tal van bomen in de stad, zoals hier aan de Stadhouderslaan. De rupsen zijn op de wilde en zoete kersen bomen te vinden. Vanaf half mei pakken ze de bomen in met hun spinsel en vreten de takken kaal. Lieveheersbeestjes en vogels zijn de natuurlijke vijanden van deze larven, maartegen dit soort hoeveelhe den, weet A. Hilbrands van de dienst milieu en beheer, valt niet op te eten. De rupsen krioelen in groten getale langs de zilvergrijze boomskeletten. De gemeente doet er niets tegen, omdat de beesten niet gevaarlijk zijn en na een maandje uitvliegen. De bomen herstellen zich daarna weer binnen een paar weken. Totdat ze het jaar daarop weer de klos zijn. Want omdat de motten na een dag het loodje leg gen, komen ze niet ver in het leven, en leggen ze hun eitjes vaak on der de boom die ze zelf als larf hebben kaalgevreten. Foto: Hielco Kuipers door Roelf Reinders leiden - Ai. Een beetje pijnlijk is het wel als op eens blijkt dat je 12,5 jaar een onwaarheid hebt gepredikt. Zorgvoorziening Zijloever verkondigt al die jaren dat het 'het oudste verzorgingshuis zon der muren in Nederland' is. In Leiden-Noord rijdt een piepklein oranje autootje rQnd met deze tekst. Maar dan komt emeritus-hoogleraar sociale ge rontologie Piet Houben doodleuk op het symposi um ter gelegenheid van je koperen verjaardag in de Pieterskerk vertellen dat een tehuis in Monster in 1990 net een half jaar eerder was. En een ver zorgingshuis in Venlo eigenlijk nog iets eerder. Zijloever-directeur Ton Kohlbeck kon er gisteren wel om lachen. De spreekstalmeester probeerde de situatie met 'Monster, waar ligt dat?' nog te redden. Maar toen Houben ook nog met Venlo op de proppen kwam, was nog maar één conclusie mogelijk: Zijloever moet eigenlijk de tekst op het autootje overschilderen. Maar verder niets dan lof, ook van de oud-hoogleraar, voor de durf van één van de allereerste verzorgingshuizen in Ne derland zonder muren. En dat nog wel in Leiden- Noord. „Leiden-Noord mag dan wel als achter standswijk bekend staan", aldus Kohlbeck. „Dat betekent niet dat er geen leuke dingen gebeuren." In oktober 1990 begon het als Alternatief Zijloever, een samenwerkingsverband van drie zorginstel lingen en de stichting tot Exploitatie van Bejaar dencentra, als alternatief voor het traditionele ver zorgingstehuis. Ouderen die anders naar zo'n te huis waren gegaan omdat ze het niet meer zonder hulp redden, konden in hun eigen huis blijven wonen. Zijloever zorgde er als bemiddelaar in zorg voor dat er hulp kwam als dat nodig was: ver zorgingshuiszorg, maar dan in je eigen huis. Kinderziektes waren er genoeg. De deelnemende zorginstellingen kwamen in opstand tegen het keurslijf van Zijloever. En in het begin durfden maar weinig ouderen in het experiment te stap pen. Jarenlang was er een negatieve wachtlijst. „Ouderen konden zich niks voorstellen bij een verzorgingshuis zonder muren", blikte Kohlbeck op het symposium terug. Inmiddels is Zijloever geen zorgbemiddelaar meer. Het is zelf een zorg verlener geworden, maar nog steeds zonder ver zorgingshuis. „Doordat wij dankzij oud-staatsse cretaris Vliegenthart elk uur zorg dat wij leveren kunnen declareren, zijn we in korte tijd gegroeid naar 110 cliënten." Frits van Oosten van het Leidse verzorgingshuis Rijn en Vliet en Zijloever-directeur in de begintijd pleitte op het jubileumsymposium voor de op richting van een soort Zijloever zoals het in 1990 begon: een pure zorgbemiddelaar, voor wie alleen het belang van de oudere telt, en die niet zelf ook zorg levert. Volgens hem treedt het RlO^iet Re gionaal Indicatieorgaan, soms op als zorgbemid delaar. „Goed bedoeld. Maar dat mag niet volgens de wet." Maar volgens RIO-directeur Janneke Kieft is zij soms gedwongen bij verschillende zorg instellingen langs te gaan omdat niet iedere instel ling kan geven wat een oudere wil. „Soms hoor ik pas na vier maanden dat een instelling niet kan le veren waar een oudere om heeft gevraagd." Maar een RIO moet zich strikt houden aan z'n wettelijke taak, aldus Van Oosten: bepalen op wel ke soort zorg iemand recht heeft. „Daarna moet een stedelijke zorgbemiddelaar in Leiden die ou deren verder begeleiden. Daar hoort een zak geld bij. Daarmee kan bij een instelling zorg worden ingekocht. Als dat niet lukt, ga je naar de volgen de, net zolang totdat de cliënt precies krijgt wat hij wil." Volgens Van Qosten is het ontbreken van zo'n stedelijke zorgbemiddelaar 'een lacune in de zorg'. „Er bestaat wel een commercieel bureau dat het goed doet. Maar laten we ervoor zorgen dat er ook niet-commerciële zorgbemiddeling in Leiden komt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13