1 Bijstand dreigt voor WAO'ers IETS 'Bouw zomerhuizen geregeld in achterkamertjes' Paarse regering zonder groen gloort in België Bezoekersaantal Keukenhof blijft ver achter bij prognose Leidsch Dagblad verkopen? ET WOORD IS AAN... Herkeuring tot 45 jaar College Alkemade zou gemeenteraad bewust hebben misleid met project Wijde Aa Adviesraad: methoden doden vissen voldoet niet Euro boven de introductiekoers De Bark weer thuis Indonesië valt rebellen Atjeh aan Vooral minder Amerikanen en Aziaten naar bloementuin Leidsch Dagblad nsplantatie t kan, maar het ook? ppenhinksteeg It zich et regeren maandag 19 MEI 2003 Leidsch opgericht 1 maart 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43235los SPRINTERS nr. 43235losse nummers 1,10 ZATERDAG 1,55 crash van mmerwerper Hinie' Vmoet eg gaan ►passen Lupow i familiereünie e twee soorten ;en: zij die praten hun kwalen en zij elpen met MMENTAAR door Ruud Sep alkemade - Alles wijst erop dat burge meester en wethouders van Alkemade de gemeenteraad bij de vaststelling van het bestemmingsplan landelijk gebied oost bewust hebben misleid. Het bestem mingsplan moest de bouw van zomer huizen bij de camping aan de Wijde Aa mogelijk maken. Maar omdat duidelijk was dat de plannen op veel verzet zou den stuiten, heeft het college de raad in de waan gelaten dat het nieuwe bestem mingsplan alleen een kleine modernise ring van de bestaande camping toestond. Het college was wel op de hoogte van de plannen van architect Jan van Rijn om zomerhuizen te bouwen en was schijn baar van plan om daar haar medewer king aan te verlenen. Dat beweert het voormalige PvdA-raads- lid Wim Groen. Groen zat in de commis sie ruimtelijke ordening toen de bebou wingsmogelijkheden bij de camping be sproken werden. Over hoe de commissie toen op het verkeerde been werd gezet, heeft hij een verklaring opgesteld die een rol speelde bij de rechterlijke uitspraak waarbij de 74 zomerhuizen aan de Wijde Aa illegaal werden verklaard. In een bo demprocedure bepaalde de rechtbank vorige maand dat de vakantiewoningen bij nader inzien niet in het bestemmings plan passen. Volgens de oud-PvdA'er die anderhalf jaar geleden één van de oprichters was van Mooi Alkemade, hangt de hele affaire rond de vakantiewoningen van achterka mertjespolitiek aan elkaar. „De mensen moesten dom worden gehouden omdat er geen draagvlak voor was. Er zijn ge woon spelletjes gespeeld. Daarbij is be wust gezocht naar een onopvallende ma nier om de zomerhuizen toch mogelijk te maken", aldus Groen. De hele gang van zaken rond de vaststel ling van het bestemmingsplan en de ver gunningsprocedure voor de vakantiehui zen, zou volgens Groen een goed onder werp zijn om een gemeentelijke enquête commissie aan het werk te zetten. „Maar dat hoeft van mij niet per se. Ik ben ook tevreden wanneer zonder enquêtecom missie alle laden gelicht worden en het huidige bestuur zijn uiterste best doet om te laten zien hoe het toen gegaan is, zodat we met het verleden afkunnen rekenen." Pagina R4: 'Politiek moet afrekenen met verleden' den haag/gpd - Een kwart mil joen WAO'ers die op dit moment gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn verklaard, dreigen in de toe komst hun uitkering te verliezen. Dit is het gevolg van een bepa ling in het regeerakkoord dat CDA, WD en D66 afgelopen vrij dag met elkaar overeen zijn ge komen. In het akkoord staat dat het nieuwe kabinet - in tegenstelling tot wat dusver was afgesproken - bestaande WAO-gevallen niet met rust zal laten. Alle huidige WAO'ers die jonger zijn dan 45 jaar zullen vanaf 2006 worden herkeurd op grond van de eisen die de nieuwe wet stelt De nieuwe WAO behelst dat al leen werknemers die volledig ar beidsongeschikt zijn nog een uitkering krijgen. De rest moet of aan het werk blijven (al dan niet tegen een lager salaris) of verdwijnt in de WW en ten slotte in de bijstand. Als dit strenge criterium ook voor de bestaande gevallen gaat gelden, betekent dit dat ieder een die nu nog een gedeeltelijke arbeidsongeschiktheidsuitke ring krijgt (in totaal zo'n 250.000 mensen) die straks moet inleveren. Zij vallen terug in de bijstand. Volgens WD- Kamerlid Van Beek is dit het lo gische gevolg van de afspraken in het regeerakkoord. „In te genstelling tot het vorige re geerakkoord is afgesproken dat de nieuwe WAO ook voor een deel van de bestaande gevallen gaat gelden. Bij hun herkeuring moeten zij voldoen aan de nieuwe eisen." WD-leider Zalm laat nog wat ruimte. Hij wil nog niet de ul tieme consequentie trekken dat deze groep huidige WAO'ers in derdaad de uitkering verliest „Daar kan ik nog niets over zeggen. Iedereen moet nog even afwachten hoe het nieuwe kabinet dit gedeelte van het re geerakkoord precies uitwerkt." De vakbonden zijn tegen het voornemen van het kabinet. Zij zijn vorig jaar akkoord gegaan met de plannen voor een nieuw WAO-stelsel onder de strikte voorwaarde dat bestaande ge vallen ontzien zouden worden. d66 hterban van D66 gaf in Rot- m as sa al het 'jawoord' st nieuwe kabinet met CDA fD. De signatuur van het kabinet - afhankelijk welke politieke hoek je er an kijkt - is centrum- of christelijk-liberaaL Is let een beetje een vreemde in de bijt? Of zal achteraf dat Boris Dittrich met eesterzet zijn partij aan de side vergetelheid heeft ont- iradoxale van een veelpar- lelsel als het onze is dat een verliezende partij een kabinet kan maken of bre- ïrwiji de grote winnaar van kiezingen werkeloos langs lijn moet toekijken. Na- k ziet D66 zijn kans n om een aantal punten te zoals staatsrechtelijke rming, natuur en milieu en npak van het oneigenlijke Ik van de hypotheekrente- En natuurlijk hebben en CDA samen geen meer- kL Interessanter is echter ntwoord op de vraag hoe ta dat de drie coalitiegeno ot zo snel eens werden. hebben WD, CDA en och meer gemeen met el- dan op het eerste gezicht En die gemeenschappelijke er zit bij het links-liberale ooral in het 'liberale'. In de van de zo langzamerhand aaibare verzorgingsstaat en arbij behorende bureaucra- oerwoud aan regels. Het ijkt onder Balkenende ook int op te schuiven. De bur- ioet zelf meer verantwoor- heid nemen voor zijn wei- liet zozeer het WD-motto nijemarktwerking' bepaalt natuur van het nieuwe ka- maar de ten gunste van de it terugtredende overheid. P de sociaal-democraten in a nog heilig in de verzor- Itaat geloven, richten libe- en christen-democraten •lik op de onbetaalbare toe- L Boris Dittrich verwoord- als volgt: Misschien zijn de ingrepen in de sociale ze- M helemaal niet zo a-soci- 'oe dan ook, D66 kan door une aan het kabinet - als ch zijn kaarten goed blijft - het links-liberalisme leven inblazen en de Ne- dse politiek anno 2003 1 bevrijden van zijn twin- eeuwse dogma's. leyer den haag/anp - Een aantal van de in Nederland gebruikte me thoden voor het doden van pa ling en meerval voldoet niet. Dat blijkt uit wetenschappelijk on derzoek van de Raad voor Die- renaangelegenheden, een over legorgaan dat het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij adviseert over het wel zijn van dieren. Vissen kennen net als andere gewervelde dieren pijn, angst en stress. Het doden van de vissen moet volgens de raad ofwel on middellijk tot de dood leiden of wel zonder onaanvaardbare op winding of pijn leiden tot be wusteloosheid gevolgd door de dood. Voorbeelden van do dingsmethoden die moeten ver dwijnen, zijn directe verbloe- amsterdam/gpd - De koers van de euro is vanochtend gestegen tot boven het niveau waarop de munt in januari 1999 werd geïn troduceerd. Op de wisselmark ten in Amsterdam werd even voor elf uur 1,1731 dollar geno teerd. De euromunt werd begin januari 1999 in de valutamarkt gezet tegen een koers van 1,16675 dollar. De euro maakt de laatste tijd een forse stijging door. Niet zozeer als gevolg van een sterke Europese economie als wel van een afzwakkende economie in de VS. ding zonder voorafgaande be dwelming, onderkoeling en het gebruik van zoutbaden. Het doden van vissen is niet wettelijk geregeld. De wet met regels voor het slachten van die ren maakt een uitzondering voor vissen. De raad stelt in zijn advies dat huidige en nieuw te ontwikkelen dodingmethoden eerst wetenschappelijk per vis soort getoetst dienen te worden. De voorgestelde criteria kunnen met ingang van 1 januari 2006 op paling van toepassing wor den verklaard. Op meerval kun nen de criteria twee jaar nadat de technische haalbaarheid van een welzijnsvriendelijke doding methode is gebleken van toe passing worden verklaard, aldus de raad. scheveningen - Na een wereldreis van bijna twee jaar liep het schip De Bark afgelopen zaterdag de haven van Scheveningen weer binnen. Het historische schip heeft over de hele wereld aan zeilwedstrijden meegedaan. Foto: ANP/Robin Utrecht Pagina Economie: Euro stjgt tot boven koers bij introductie door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - België stevent af op een paarse regering na de zege van de socialisten. De groenen zijn de grote verliezer van de parlementsverkiezingen van gisteren. In Vlaanderen is Agalev van de politieke kaart weggevaagd. De partij haalt ner gens de kiesdrempel van vijf procent. Aan Waalse kant moet Ecolo zeven van elf zetels inleveren. Het Vlaams Blok boekt opnieuw een bescheiden winst van 2,5 procent. De liberale VLD van premier Guy Verhof- stadt bllijft in Vlaanderen nipt de groot ste, na een spannende nek-aan-nek-race met de Vlaamse socialisten. Verhofstadt gaat voor een nieuwe ambtstermijn als premier, zo heeft hij laten weten. Hij wil nog voor de zomervakantie een nieuwe regering vormen. Zijn partij wint 1,5 pro cent en komt uit op 25 kamerzetels. De SP-A (Socialistische Partij-Anders) van de populaire politicus Steve Stevaert behaalt 23 zetels en is met 8,4 procent winst de grote overwinnaar van de verkiezingen. In Wallonië blijft de Parti Socialiste (25 ze tels) de grootste, met één zetel meer dan de liberale MR. Bij de SP-A heerste gisteravond een uitge laten stemming. In steden als Hasselt, de thuisbasis van Stevaert, boekt de SP-A een winst van ruim zeventien procent. De so cialisten halen daar 41 procent van de stemmen. Ook in de rest van Vlaanderen neemt de SP-A revanche voor de verkie zingsnederlaag van vier jaar geleden, toen de dioxinecrisis de partij parten speelde. De christen-democratische CD&V lijdt een licht verlies van 1,4 procent en wordt de derde grootste partij in Vlaanderen, na de liberalen en socialisten en vóór het Vlaams Blok. Resist, het samenwerkings verband van de Arabisch-Europese Liga van Dyab Abou Jahjah en de ultra-linkse PvdA haalt geen zetel. De partij blijft met amper een half procent van de stemmen ver onder de kiesdrempel steken. In de stad Antwerpen behaalde de liga 2,4 pro cent. Op grond daarvan zou Abou Jahjah aanspraak kunnen maken op een ge meenteraadszetel. De uitslag sterkt Abou Jahjah wel in zijn overtuiging „om op het gekozen pad door te gaan, niet alleen in Antwerpen, maar ook daarbuiten". Na vier jaar regeringsdeelname kregen Ecolo en Agalev een afstraffing. De groe nen maakten zich bijzonder impopulair door tegen de tabaksreclame op Formule 1-circuit Francorchamps te stemmen. Ge volg was het verlies van de Grote Prijs van Wallonië. Ook het verzet van de groenen tegen de uitvoer van wapens van FN- Herstal stuitte op onbegrip. Als klap op de vuurpijl moest Ecolo-minister Isabelle Durant een week voor de parlementsver kiezingen ontslag nemen. Ze had op eigen houtje de beslissing van de regering te ruggedraaid, om de nachtvluchten van Zaventem te spreiden over heel Brussel in plaats van de vluchten te concentreren boven de Noordrand. Buitenland-minis ter Michel en premier Verhofstadt gaven duidelijk te verstaan samenwerking met de groenen niet meer te zien zitten. Jakarta - Luttele uren na het mislukken van vredesonder handelingen in Tokyo heeft het Indonesische leger vanochtend een grootschalig offensief inge zet tegen de separatistische re bellen van de Beweging Vrij At jeh (GAM). Straaljagers vuurden raketten af op een GAM-bol- werk even ten zuiden van de hoofdstad Banda Atjeh en zes Hercules-toestellen dropten ruim vierhonderd parachutis ten. Met de grootste militaire operatie sinds de inval in Oost- Timor in 1976 wil Indonesië voor eens en voor altijd afreke nen met het guerrillaleger van de afscheidingsbeweging. Pagina Buitenland De Keukenhof in Lisse sluit vandaag de deuren. De bloementuin trok dit seizoen vooral minder Aziaten en Amerikanen. Publiciteitsfoto lisse - Het aantal bezoekers aan Keukenhof in Lisse is dit seizoen met 670.000 aanzienlijk onder het streefgetal van 750.000 gebleven. Directeur J.W. Wessel heeft tussen 21 maart en 18 mei vooral minder toeristen uit de Verenigde Staten en Azië mogen begroeten. „Uit die contreien zijn ongeveer 60.000 mensen gekomen, dat is iets minder dan de helft van het aantal van vorig jaar." De oorzaken van die terugval zijn volgens Wessel zonneklaar: de oorlog in Irak en de angst voor SARS. „Een derde reden is de algehele te rugval van de wereldeconomie. Verre reizen zit ten er even niet in." Het bezoekersaantal ligt op hetzelfde niveau als vorig jaar, toen de bloemententoonstelling te maken had met concurrentie van de Floriade in Haarlemmermeer. Wessel: „Gezien de omstan digheden was 2003 dus een redelijk jaar." Posi tieve punten waren de toename van het aantal Nederlandse bezoekers en, in mindere mate, die van de Duitsers. „Voor dat laatste heb ik zo snel i geen verklaring. De toestroom van het aantal Ne derlanders hebben we te danken aan de reclame campagne die we meer op hen hebben toege spitst" Volgens de traditie is Keukenhof vandaag alleen nog open voor mensen die bedlegerig zijn en langdurig zieken. Met hulp van vrijwilligers van het Rode Kruis bezoeken zij het park op de aller laatste dag. Daarna gaan de poorten weer lange tijd op slot om donderdag 25 maart 2004 weer open te gaan. De bloembollenexport blijft intussen tegenvallen. Al eerder meldde het productschap Tuinbouw een neergang van zeven procent ten opzichte van vorig jaar, en in de periode juli tot en met maart vallen de cijfers ook behoorlijk tegen. De export waarde in deze periode is 616 miljoen euro, ruim 50 miljoen minder dan in dezelfde periode vorig jaar. Met nog maar drie maanden te gaan in dit seizoen zal er weinig meer verbeteren, verwacht het Productschap. Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wel NaamM V Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bj automatische betaling is rr^n bank-fljrcwunirner 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl de wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1