PSV moet nog gaan oppassen incent van der Kooij relativeert carrière na ongeluk ingstelling eisen voor ji Hooijdonk klad aan kop erlies Coruna Kansloze nederlaag in De Kuip 'Ik ben iemand die niet snel opgeeft' Ilini eindelijk boeken I etappezege PORT 3 mi? laid Koeman igert in I te geloven iam/cpd - Twee Engelse League-clubs hebben K>r Pierre van Hooijdonk De spits en topscorer yenoord kan zo aan de Birmingham City, waar Iruce manager is. Ook Hotspur, getraind lenn Hoddle, heeft zijn ezet op de aanvaller. :eyenoord in januari al ie heeft gelicht in zijn t, kan de club een trans- bedingen. Gelet op zijn die echter niet meer miljoen euro kunnen n esse uit Engeland is heel Als Van Hooijdonk 'ja' zegt, is zijn terug- ar Groot-Brittannië een 33-jarige aanvaller wil roor de bekerfinale tegen cht geen beslissing ne- r zijn toekomst. heeft vanaf de win- rekening gehouden met jelijk vertrek van de top- )m die reden werd Dirk n FC Utrecht al in een tadium overgenomen, jt, Buffel en de terugkeer an Elm ander uit Zweden liner Bert van Marwijk ie spitsen voor twee po- - Koploper Deportivo ma heeft zaterdag op ei- in de Spaanse voetbal ie een nederlaag gele en Valencia: 1-2. De a aanvaller Makaay zak- [door naar de derde teal Sociedad profiteer- elijk, zij het allesbehalve id tegen het beschei- reativo Huelva. Sander eld, die weer voortreffe- hield de nul in het doel. Zijn Turkse noot Nihat Kahveci het enige doelpunt van nijd. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Jan Siemerink, die met Peter Blangé, Martin Hersman en Ruud Bröring wekelijks op het sportweekeinde terugblikt, zet het EK judo in de herhaling. „Voordat ik met schaatsen be gon, stond ik als klein kind al op de judomat. Een kniebles sure dwong me met die sport te stoppen, maar ik weet nu nog hoe moeilijk en zwaar het is. In het voorbije weekend heb ik genoten van de beelden van het EK in Düsseldorf, maar tegelijk verbaasde ik me andermaal over de geringe erken ning die de Ne derlandse judo ka's krijgen voor hun prestaties. Kijk naar Mark Huizinga, die al jaren aan de top staat en in Sydney olympisch goud won. Zijn naam sneeuw de in de nasleep van dat toer nooi totaal onder bij die van Leon tien van Moorsel, Inge de Bruijn en Pieter van den Hoo- geband. Natuurlijk heeft dat trio fenomenale prestaties gele verd, maar die van Huizinga verdienen minstens zo veel res pect en waardering. Vergeet niet dat je in het judo aan ge wichtscategorieën bent gebon den. Meer dan die ene gouden medaille kun je dus niet win nen. Het verbaast mij hoe makke lijk mensen denken dat hij 'wel weer even wint', want de concurrentie in het judo is moordend. Zeker als je Mark Huizinga heet en iedereen je kent. Alle judoka's weten van hem precies wat hij kan. Ze kennen zijn stijl en houden daar reke ning mee. Dat maakt het ontzet tend moei lijk om aan de top te blijven, ook al heeft hij vijf of zes technieken onder de knie en kan hij ze ook nog eens dubbelzij dig uitvoe ren. Ik denk dat de irreële verwachtingspatronen en de beperkte waardering voor de Nederlandse judoka's een ge volgzijn van onze cultuur. Bij voorbeeld in Japan staan li- chaamsbeheersing en vecht sporten heel hoog op de maat schappelijke ladder, terwijl ze hier niet echt voor vol worden aangezien. Misschien komt daar verandering in als bin nenkort de documentaire over Eelco en Dennis van der Geest op televisie komt. Dan kunnen mensen zien wat er allemaal komt kijken bij het halen van de judotop. Martin Hersman uit Llsse is voor malig schaatser. SPORT maandag 19 MEI 2003 besef van tijd, omdat ik die be hoorlijk fikse klap op m'n kop heb gehad. Stonden die zusters of mijn familie wat te vertellen, vroeg ik enkele minuten later naar precies dezelfde informa tie. Zij opnieuw vertellen en ik maar denken dat het de eerste keer was. Ja, we hebben dus ook wat leuke momenten meege maakt." Inmiddels is de prof van de BankGiroLoterij-ploeg weer thuis in Bergen op Zoom. Ver weg van de toenemende drukte in de streek waarin hij als talent doorbrak. „Ik heb veel hartver warmende reacties gehad, maar het is niet goed voor me als er te veel mensen aan me trekken. Ik moet gewoon mijn rust pakken. Johan Capiot, m'n ploegleider, is hier ook een uur geweest. Al na een minuut of twintig merkte ik, dat ik moe werd en het liefst wilde gaan liggen." Van der Kooij leeft bewust en doet alles stap voor stap. „Volgende week halen ze in het LUMC het gips eraf. Daarna gaan ze de zenu wen doormeten met behulp van schokjes. Ik hoop dan al wat te kunnen, want mijn vingers ont vangen wel seintjes." „Het is goed mogelijk, dat ik de elleboog niet direct optimaal kan strekken. Intense fysiothera pie zal nodig zijn om dtie beper king te lijf te gaan", zo realiseert de coureur, die dit voorjaar on der meer indruk maakte tijdens de Ronde van Vlaanderen, zich. Relativeringszin is bij hem even zeer aanwezig. „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat er be langrijker zaken in het leven zijn dan wielrennen. Aan de andere kant: ik ben iemand die niet snel opgeeft. Dat heb ik in het verle den bewezen." door Jaap van Essen Rotterdam - Het slot van de Ne derlandse voetbalcompetitie dreigt zowaar nog spannend te worden. PSV leed gisteren in De Kuip een dikverdiende 3-1 neder laag en ineens bevinden de Eind- hovenaren zich weer binnen schootsafstand van Ajax. Vreemd genoeg was de winnaar van gisteren, Feyenoord dus, de ploeg die eigenlijk het minste had aan de 3-1 overwinning. De Rotterdammers boekten hun dertiende overwinning op rij, maar staan nog steeds derde, een plaats die slechts recht geeft op een UEFA Cup-ticket. „Een beetje frustrerend", vond ook coach Bert van Marwijk. Begrijpelijk, want uit de onder linge confrontaties tussen de top drie peurde Feyenoord dit seizoen de meeste punten. Twee zeges op PSV en een gelijkspel tegen Ajax leverden zeven pun ten op. De clubs uit Eindhoven en Amsterdam haalden uit de klassiekers en semi-klassiekers respectievelijk slechts zes en vier punten. Feyenoord liet de punten echter liggen in de laatste maanden van 2002, tegen de kleine ploe gen die traditioneel geen enkele rol spelen in de titelstrijd. PSV maakte tegen de vijftien kanslo zen die de eredivisie bij voor baat telt, de minste fouten en staat derhalve aan kop. Toch moeten de Einhovenaren uitkijken. De achterstand van Ajax is nog maar drie punten en ook het doelsaldo (plus 65 tegen plus 60) spreekt nog maar een beetje in het voordeel van PSV. Komende zondag wacht voor PSV de thuisbeurt tegen FC Utrecht. De ploeg van Foeke Booy doet er verstandig aan vol op de winst te spelen, want wanneer Feyenoord derde blijft moet Utrecht op eigen kracht Europees voetbal halen. Dat kan door op 1 juni de beker te win nen, anders moet de UEFA Cup bereikt worden door een klasse ring bij de eerste zes op de rang lijst. Enkele weken geleden leek de ti tel PSV niet meer te kunnen ont gaan. De ploeg had negen pun ten voorsprong op Ajax en ver uit het eenvoudigste program ma. Terwijl de voorbereidingen op het kampioensfeest al wer den getroffen, waarschuwde Hiddink echter uitvoerig voor beren die eerst geschoten die nen te worden alvorens men de huid mag verkopen. Het leek ty pische trainerstaai, maar de coach meende het wel degelijk. „Je ziet vandaag ook weer dat wij te weinig spelers hebben met de uitgesproken flair en uit straling. Dit is geen ploeg die de competitie wel even uitspeelt tot de titel een echt feit is." Hiddink had zijn conclusies maanden geleden al klaar. Niet voor niets hoopt hij op een te rugkeer van voetballers als Stam en Cocu. PSV heeft in de selectie te weinig echte winnaars om in de Europese topduels en wed strijden als die tegen Feyenoord de wel degelijk aanwezige kwali teiten doorslaggevend te laten zijn. Populair gezegd bestaat PSV uit te veel ideale schoonzo nen. Mark van Bommel is normaliter de schoppende en scheldende uitzondering, maar toonde zich gisteren juist een schoonzoon om van te dromen voor Bert van Marwijk. Feyenoord begon goed, maar het zeer defensief ingestelde PSV overleefde de openingsfase, waarna er al snel een absolute patstelling ont stond. Nadat Van Hooijdonk op de lat had geschoten, gebeurde er helemaal niets meer. Tot Mark van Bommel de Kuip plotseling in lichterlaaie zette. De aanvoerder van PSV voerde een smerige charge uit op Ono, die zwaar geblesseerd van het veld moest. Dat was voor de Feyenoorders het sein om alle wapens uit de kast te halen. Eerst werd er enige malen fiks wraak genomen op Van Bom mel en onderwijl werd Feyen oord weer de bovenliggende partij. Vechtvoetbal spelen kunnen ze in Rotterdam nu eenmaal tradi tioneel als de besten. Zeker met een type als invaller Acuna, een Thomas Buffel bespringt Pierre van Hooijdonk, nadat die Feyenoord op 3-1 heeft gezet. Foto: GPD/Cor Vos Chileen die niet voor niets een naam heeft die klinkt als die van een hele grote en gemene Zuid- Amerikaanse slang. Bij rust stond het daardoor al 2- 0, een voorsprong waar niets op af te dingen viel. Eerst stuitte Ooijer Kalou onreglementair en schoot Van Hooijdonk de straf schop binnen. Vervolgens tikte de spits ook nog een pass van Kalou in het net. PSV kwam dankzij Kezman in de 53ste minuut nog terug tot 2- l, maar er zat geen greintje overtuiging in het spel van de bezoekers. PSV is een fletse ploeg die tegen de kleine ploe gen soms heel makkelijk scoort, maar tegen betere tegenstan ders bijna geen fatsoenlijke kans weet te creëren. Dat Pierre van Hooijdonk ook nog eens voor 3- 1 zorgde (wederom een straf schop) paste volledig in het beeld van de wedstrijd die volle dig door de thuisploeg werd ge dicteerd. FEYENOORD: Lodewijks; Emerton, Van Wonderen, De Nooijer en Paau- we; Kalou, Bosvelt, Ono (26. Acuna) en Lurling (80. Song); Buffel en Van Hooijdonk. PSV: Lenaerts; Bogelund, Vogel, Ooijer en Lee; Rommedahl (75. Vennegoor of Hesselink), Van Bommel, Van der Schaaf (67. Park) en Robben; Bruggink en Kezman. leiderdorp - Wat is er die zater dag precies gebeurd? Ook een week na zijn ongeluk in Zoeter- woude, moet Vincent van der Kooij het antwoord op die vraag schuldig blijven. Het interes seert hem na enkele dagen vol strekte rust in het ouderlijk huis te Leiderdorp ook niet meer zo. „Eigenlijk spookt voortdurend door mijn hoofd of het met de vingers van mijn linkerhand nog wel goedkomt. Daarmee moet ik tenslotte mijn hele leven doen", aldus de gehavende beroepsren ner. Een zware hersenschudding, een op meerdere plaatsen ge broken elleboog, lichtbescha- digde zenuwen, een gapende wond tot op het bot en vingers waarin het gevoel nagenoeg ontbreekt; het is de trieste ba lans van de botsing tussen wiel renner en vrachtwagen. Van die ongelukkige trainingsrit van zijn woonplaats Bergen op Zoom, met als eindbestemming Lei den, heeft Van der Kooij geen heugenis. „Maar dat 'gat' begint al eer der", vertelt de 23-jarige wiel renner. „Ik kan me ook van de vrijdag ervoor weinig herinne ren. Samen met mijn vriendin schijn ik 's avonds in de stad ge weest te zijn. Ik weet daar echter niets meer van." „Ze hebben me verteld, dat ik na die aanrijding met een mo biele telefoon van een omstan der mijn ouders heb gebeld. In een reflex of zo. Voor hetzelfde geld ben je daartoe niet in staat. En ik had op die fiets natuurlijk helemaal niets bij me. Later heb ik begrepen, dat de ambulance snel ter plaatse was en dat ik een volledig traumaprotocol doorlopen heb. Ze hebben over al scans van gemaakt, ook van mijn hoofd. De artsen wilden absolute zekerheid en alles uit sluiten. Het zag er volgens hen allemaal vrij goed uit. Maar ze kunnen bar weinig zeggen over verbetering. Met betrekking tot de zenuwen is gesproken over een millimeter herstel per dag. In het gunstigste geval ben ik daarmee dus bijna twee maan den zoet." Toch is er wel een kleine verbe tering merkbaar, als het gaat om zijn geheugen. „Dat komt mede, omdat ik enkele redelijke nach ten achter de rug heb", aldus Van der Kooij, wiens linkerarm van vlak onder de schouder tot en met de pols in het gips zit. „Die arm is niet echt gevoelig, ligt niet te zeuren, irriteert niet. Ik kan hem in mijn slaap onmo gelijk verdraaien. Ik heb er best vertrouwen in dat de elleboog zal herstellen. Maar mijn vin gers; dat is een ander verhaal. Het mag van mij meer dan een jaar duren, als het gevoel er maar in terugkomt. Wil ik ze omhoog doen, dan lukt dat niet. Wil ik ze spreiden, dan gaan ze niet uit elkaar. Ik vouw nu mijn vingers ergens omheen - neem een glas - en kan het dan pas stevig vasthouden." Van der Kooij, die zaterdag avond te zien was als teamge noot van Jan Rietman in het eer der opgenomen KRO-televisie- programma 'De tijd van ons Le ven', ontbeert het niet aan kracht in de hand zelf. „Geluk kig heb ik die hand vrij om te oefenen, bijvoorbeeld met zo'n stom stressballetje." Van enige wrange humor is bij hem even eens sprake. „Die eerste dagen in het zieken huis waren zwaar. Ik had geen der Kooij, nog in het ouderlijk huis in Leiderdorp: „Ik heb er best vertrouwen in dat de elle- Maar mijn vingers; dat is een ander verhaal." Foto: Hielco Kuipers mm».

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15